Οι ζωές των άλλων (2006)

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Das Leben der anderen...

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ταινία... πολύ κλάμα, πολλή ευαισθησία... μην τη χάσετε!!!

the_lives_of_others.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Οι Ζωές των Άλλων (Γερμ. Das Leben der Anderen)

https://www.sonyclassics.com/thelivesofothers/swf/index.html

Ένα Oscar (2006) που άξιζε με τα ούλα του...

Γδάρσιμο ψυχής...μ'έγδαρε σαν αγριογούρουνο...

Το γούσταρα και το παραθέτω:

"Όλοι εναντίον όλων. Ο γείτονας καρφώνει τον γείτονα, ο συνάδελφος τον συνάδελφο, ο κερατωμένος τον γκόμενο της γυναίκας του, η σύζυγος τον σύζυγο και το αντίστροφο. Όλοι φακελωμένοι. Δεν υπάρχει τέλος. Στα δέκα σου μαθαίνεις ότι οι τοίχοι έχουν αυτιά. Στα δώδεκά σου βλέπεις με δυσπιστία τους συμμαθητές σου. Στα δεκατέσσερα τους συγγενείς σου. Στα δεκαοκτώ, ίσως, τους γονείς σου.
Ολόκληρες γενιές ανθρώπων, θαμμένες, στους «σοσιαλιστικούς παραδείσους». Στον «παράδεισο» της συντριβής του ατόμου. Στον «παράδεισο» των Γραμματέων του Κόμματος, του χαφιεδισμού, των στρατοπέδων. Οι ζωές των άλλων. Οι δικές μας. Που όταν τις αφηγούμαστε, καμιά φορά, ενοχλούμε το ιδεολογικό βόλεμα όσων δεν θέλουν να δουν, να ακούσουν, να μάθουν. Σε τελευταία ανάλυση, οι ζωές είναι των άλλων. Δεν είναι δικές τους... Άσε που, εδώ που τα λέμε, ποιος ξέρει εάν αυτός ο σκηνοθέτης, ο Φλόριαν Χένκελ, δεν είναι πράκτορας των Αμερικανών και του ιμπεριαλισμού; Κρίμα που δεν υπάρχει πια το Κόμμα να τον καρφώσουμε..."
ΤΑ ΝΕΑ , 16/01/2007
Info: DAS LEBEN DER ANDEREN
Γερμανική ταινία σε σκηνοθεσία Φλόριαν Χένκελ φον Ντόνερσμαρκ, με τους: Ούλριχ Μίχε, Μαρτίνα Γκέντεκ, Σεμπάστιαν Κοχ, Ούλριχ Τούκουρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Leben der Anderen, Das (2006)

the_lives_of_others.jpg

Καλή ταινιούλα δεν μπορώ να πω, αλλά η θέση της στο #50 του imdb δείχνει για άλλη μια φορά, πως μια δραματική ταινία βαθμολογείται καλύτερα από τους σινεφίλ. Έχω ξαναπεί ότι οι δραματικές ταινίες δεν είναι γενικότερα του στυλ μου, αλλά αφού ξεπέρασα τα πρώτα 20 λεπτά της ταινίας στα οποία σκεφτόμουν τρόπους να βασανίσω το άτομο που μου την πρότεινε, υπήρξε τελικά ένα αυξανόμενο ενδιαφέρον με αποκορύφωση το τέλος. Οπότε και εγώ δεν ένιωσα ότι έχασα την ώρα μου και το άτομο που μου την πρότεινε γλίτωσε τα κινέζικα βασανιστήρια. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Πολύ καλή ταινία...Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα...Η δράση της Στάζι το 1981 στο Ανατολικό Βερολίνο...Εναλλαγή συναισθημάτων με τους τρεις βασικούς ρόλους να σου κρατάνε αμείωτο το ενδιαφέρον και τους ηθοποιούς στους ρόλους αυτούς να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό...Πολύ ατμοσφαιρική και με ένα τέλος που σε στέλνει αδιάβαστο και σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό...Είναι φοβερό να βλέπεις πως ένας σκληρός και αδίστακτος χαρακτήρας μπορεί να σπάσει και να μαλακώσει και που μπορούνε να σε οδηγήσουνε οι τύψεις μίας προδοσίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Σενάριο - Σκηνοθεσία Φλόριαν Χένκελ Φον Ντόνερσμαρκ


[παρένθεση] Ότι θα μου γινόταν εμένα , ε-μ-έ-ν-α συμπαθής ένας πράκτορας και καταδότης αυτό πια … μόνο μια ταινία θα μπορούσε να με κάνει να το νιώσω …[κλείνει η παρένθεση]

Το σενάριο της ταινίας εκτυλίσσεται στο Ανατολικό Βερολίνο του 1984. Οι κάτοικοι της πόλης επιτηρούνται από 100.000 υπαλλήλους και 200.000 κατασκόπους της Στάζι , της μυστικής αστυνομίας της Ανατολικής Γερμανίας. Ανάμεσα σε αυτούς βρίσκεται ο κεντρικός ήρωας Γκερντ Βίσλερ τον οποίο υποδύεται ο Ούλριχ Μούε. Είναι συστηματικός και αφοσιωμένος στην υπηρεσία του, και ταυτόχρονα μοναχικός , αγέλαστος , και αδίστακτος. Η ζωή ενός αναγνωρισμένου θεατρικού συγγραφέα , του Γκεόργκ Ντρέιμαν (ο ηθοποιός Σεμπάστιαν Κοχ) ο οποίος αποκαλύπτει στη Δύση στοιχεία για το ανελεύθερο καθεστώς , γοητεύει τον πράκτορα που ήταν υπεύθυνος για την παρακολούθησή του. Αυτή η στάση του συγγραφέα σε συνδυασμό με το κλίμα τρομοκρατίας που επικρατεί τον ωθεί ώστε να καλύψει τη δράση του συγγραφέα με προσωπικό του κόστος.
Η ταινία βραβεύτηκε το 2006 με το Βραβείο Όσκαρ καλύτερης ξένης ταινίας , ενώ σημείωσε ρεκόρ υποψηφιοτήτων στα Γερμανικά Βραβεία Κινηματογράφου..


πηγή
Ξέρω πως η ταινία δέχτηκε και αρνητικές κριτικές γιατί θεωρήθηκε πως παρουσιάζει πολύ ελαφρά το θέμα , και δεν κατάφερε να καταδείξει την ιστορική πραγματικότητα , όμως .. υπάρχουν κάποιες φορές που δεν θέλω να βλέπω τόσο ψυχρά και " τεχνοκρατικά " αν θέλετε μια ταινία , ένα βιβλίο , ένα τραγούδι , στο κάτω κάτω μια ταινία έχει σαφώς πάρα πολλά μη αληθοφανή στοιχεία , δεν είναι ντοκυμαντέρ , ούτε δημοσιογραφική ανταπόκριση , οπότε προτιμώ να αφήνομαι στα συναισθήματα που μου προκαλεί κι όχι στο αν παρουσιάζει αναλήθειες .
Άλλωστε αν θέλω να ενημερωθώ για την τότε πολιτική κατάσταση υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι να το κάνω .
9/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top