Θα μονάζατε ποτέ για την εμπειρία;

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
..με την περιγραφή της Αθήνας... Ουφ<βαθύς αναστεναγμός>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Aποκέντρωση τώρα....
Πάρτε όλοι τα βουνά........:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το γύρισες στο αστείο αλλά δεν είναι πειρατή…

Το μέρος που απομονώνεσαι δεν έχει σημασία…σωστά τα λες ΚΕ. Αρκεί να έχεις την δύναμη να το πάρεις απόφαση και να βρεθείς εσύ με τον εαυτό σου. Αυτό είναι το δύσκολο για μένα. Για να ακούς τις σκέψεις σου χρειάζεσαι ησυχία γιατί μέσα στο θόρυβο του «πρέπει» ξεχνάς ποιος είσαι και τι θέλεις τελικά.
Οπότε συχνά πυκνά θέλω να απομονωθώ* για λίγο. Όχι σε ένα μοναστήρι ομως…αλλά κάπου στην φύση…(θάλασσα, βουνό…πειρατή μην γελάς, σε είδα…)

*Να απομονωθώ από ανθρώπους … και όχι με τους άλλους ανθρώπους γύρο μου…αυτό υπάρχει ήδη…


Και στο τέλος να πω ότι θα ήταν ένα τρόπο να εκτιμήσουμε περισσότερο αυτά που έχουμε, με το να τα στερούμαστε για λίγο…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν έχω νιώσει ποτέ τέτοια ανάγκη.. Να αλλάξω παραστάσεις ναι, να απομονωθώ όχι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δοκτοράκο να πάς και όχι για τους ψαλμούς και για τα σχετικά άλλα για την ηρεμία και ακόμα όσο πιο ψυλά πάς τόσο καλύτερα θα αγναντέβεις την θέα, το να πάς σε μοναστίρι ειναι για να ηρεμήσεις να; σκευτείς τι θές πραγματικά χωρίς φωνές βαβούρα και φασαρία, όσο γα την παρενόχληση δεν υπάρχει περίπτωση τα κάνουν μόνο οι μέσα μοναχοι, και απο οτι κατάλαβα δεν θές να γίνεις μοναχός άλλα να βρείς την γαλήνη μέσα σου, άρα απο αυτή την πλευρά σώθηκες, πήγενε να ηρεμήσεις να δείς πώς ζούνε άλλα μην γίνεις μοναχός απλά δές τον εαυτό σου με άλλο μάτι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
η απομονωση κανει καλο μερικες φορες....στο να βρεις τον εαυτο σου κλπ.
οχι ομως σε ενα μοναστηρι...αλλα οπουδηποτε αλλου....
λιγα ακουμε για τους καλογερους που τη βρισκουν μεταξυ τους;
θα πας στο μοναστηρι για να ηρεμησεις και θα βγεις κουνιστος.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
η απομονωση κανει καλο μερικες φορες....στο να βρεις τον εαυτο σου κλπ.
οχι ομως σε ενα μοναστηρι...αλλα οπουδηποτε αλλου....
λιγα ακουμε για τους καλογερους που τη βρισκουν μεταξυ τους;
θα πας στο μοναστηρι για να ηρεμησεις και θα βγεις κουνιστος.... :P


Δεν ισχείει αυτό βίκι μου τα κάνουν μόνο αυτοί που ειναι γνήσιοι μοναχοί ποτέ σε αυτούς που πάνε για ηρεμία γιατί μπορούν να καταγκίλουν το φενόμενο και να υπάρξει πρόβλημα όχι σε επισκέπτες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το γύρισες στο αστείο αλλά δεν είναι πειρατή…

Το μέρος που απομονώνεσαι δεν έχει σημασία…σωστά τα λες ΚΕ. Αρκεί να έχεις την δύναμη να το πάρεις απόφαση και να βρεθείς εσύ με τον εαυτό σου. Αυτό είναι το δύσκολο για μένα. Για να ακούς τις σκέψεις σου χρειάζεσαι ησυχία γιατί μέσα στο θόρυβο του «πρέπει» ξεχνάς ποιος είσαι και τι θέλεις τελικά.
Οπότε συχνά πυκνά θέλω να απομονωθώ* για λίγο. Όχι σε ένα μοναστήρι ομως…αλλά κάπου στην φύση…(θάλασσα, βουνό…πειρατή μην γελάς, σε είδα…)

*Να απομονωθώ από ανθρώπους … και όχι με τους άλλους ανθρώπους γύρο μου…αυτό υπάρχει ήδη…


Και στο τέλος να πω ότι θα ήταν ένα τρόπο να εκτιμήσουμε περισσότερο αυτά που έχουμε, με το να τα στερούμαστε για λίγο…
Εγώ αυτά που λέτε περι απομόνωσης, και να σκεφτείς, και να τα βρεις με τον εαυτό σου, δεν μπορώ να τα καταλάβω.
Οτι έχω να σκεφτώ το σκέφτομαι οπουδήποτε, δεν χρειάζεται ούτε να απομονωθώ, ούτε να πάρω τα βουνά.
Και τι ακριβώς δηλαδή εννοείς να τα βρεις με τον εαυτό σου;
Εχετε διαφορές; Εχετε τίποτα να μοιράσετε;:confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
χτες άκουσα ένα νέο στο χωριό, ότι μια γυναίκα πήγε να μονάσει αφήνοντας πίσω άντρα και δύο κοριτσάκια 11-13 χρονών.
Πόσο μεγάλη ήταν η εσωτερική της ανάγκη πια....

δε θα το έκανα. προτιμώ να ψάχνω την ηρεμία στην καθημερινότητά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
χτες άκουσα ένα νέο στο χωριό, ότι μια γυναίκα πήγε να μονάσει αφήνοντας πίσω άντρα και δύο κοριτσάκια 11-13 χρονών.
Πόσο μεγάλη ήταν η εσωτερική της ανάγκη πια....

δε θα το έκανα. προτιμώ να ψάχνω την ηρεμία στην καθημερινότητά μου.
Tώρα μου θύμισες μια περίπτωση που ξέρω, για έναν τύπο ο οποίος δεν είχε κάνει ποτέ τίποτα στη ζωή του, ούτε σπούδασε, ούτε δούλευε, δεν είχα κανένα ενδιαφέρον για τη ζωή, παρά μόνο την ξάπλα. Μη έχοντας προφανώς άλλη επιλογή πήγε σε ένα μοναστήρι, οπού εκεί τρώει, πίνει και κοιμάται τζάμπα και έχει πλέον γεράσει έτσι.
Θέλω να πω με αυτό οτι πολλοί από αυτούς που καταλήγουν σε μοναστήρια, είναι γιατί θέλουν να ξεφύγουν από κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν αντέχουν την πίεση και την καθημερινότητα, η κοπέλα που λές ντού ανάλογα τον άντρα που είχε και΄πόσο ταλεπωριμένη ήταν, σκέψου ότι για να αφήσει μια μάνα τα παιδιά της τι τραβάει απο την ζωή της, ξέρεις πόσες αυτοκτονούν επιδή δεν αντέχουν την πίεση; εκείνη αντέδρασε με αυτό τον τρόπο.

Πειρατή ξέρεις τι ειναι να έχεις υπερβολικό άγχος προβλήματα ή και ακόμα κατάθληψη και να ψάχνεις διέξοδο; ειναι μεγάλος πόνος η πόλη όταν πρέπει να συντηρίσεις και άλλους εκτώς απο τον εαυτό σου, η οικογένεια πρέπει να παλέυει για να ζήσει δεν ειναι πάντα μάσα ξάπλα ειναι και πολλή δουλειά για το ξεροκόματο, στην περίπτωση του δόκτορα ειναι για να φύγεις απο την ψυχολόγική πίεση υποσυνήδητα, εδώ εγώ πάω αθήνα για 3 μέρες και τρελένομαι πόσο μάλλον εσείς που ζήτε έκει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν αντέχουν την πίεση και την καθημερινότητα, η κοπέλα που λές ντού ανάλογα τον άντρα που είχε και΄πόσο ταλεπωριμένη ήταν, σκέψου ότι για να αφήσει μια μάνα τα παιδιά της τι τραβάει απο την ζωή της, ξέρεις πόσες αυτοκτονούν επιδή δεν αντέχουν την πίεση; εκείνη αντέδρασε με αυτό τον τρόπο.

δε διαφωνώ που το σκέφτηκες έτσι, αλλά γνωρίζοντας τον σύζυγο από τα παιδικά μου χρόνια, και το ίδιο και η μητέρα μου που σχεδόν μεγαλώσανε σε αντικρυστά σπίτια, ε, δεν είναι τέτοιος τύπος.
Η γυναίκα του πάντως ήταν αυτό που λέμε "θεούσα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
δε διαφωνώ που το σκέφτηκες έτσι, αλλά γνωρίζοντας τον σύζυγο από τα παιδικά μου χρόνια, και το ίδιο και η μητέρα μου που σχεδόν μεγαλώσανε σε αντικρυστά σπίτια, ε, δεν είναι τέτοιος τύπος.
Η γυναίκα του πάντως ήταν αυτό που λέμε "θεούσα".


Εχεις ιδέα τι προβλήματα κρύβουν οι άνθρωποι για να μην φανούν προβληματικοί σε μία κοινονία; ξέρεις πόσοι λένε σε ένα τσακωμό σους μην μας ακούσουν και τι θα λένε;
Ασχετα με αυτό άν η γυναίκα αυτή θέλησε να φύγει για να μονάσει επιδή ειναι καλή χριστιανή μπορεί να έπεσε και εκείνη θύμα εκείνων που τους κάνουν πλήση εγκεφάλου για να πέρνουν τους πιστούς σε μοναστήρια χωρίς να σκέυτοντε την οικογένεια αυτων που πήθουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πειρατή ξέρεις τι ειναι να έχεις υπερβολικό άγχος προβλήματα ή και ακόμα κατάθληψη και να ψάχνεις διέξοδο; ειναι μεγάλος πόνος η πόλη όταν πρέπει να συντηρίσεις και άλλους εκτώς απο τον εαυτό σου, η οικογένεια πρέπει να παλέυει για να ζήσει δεν ειναι πάντα μάσα ξάπλα ειναι και πολλή δουλειά για το ξεροκόματο, στην περίπτωση του δόκτορα ειναι για να φύγεις απο την ψυχολόγική πίεση υποσυνήδητα, εδώ εγώ πάω αθήνα για 3 μέρες και τρελένομαι πόσο μάλλον εσείς που ζήτε έκει:)
Οχι, δεν ξέρω......
Δεν μου έχει συμβεί ποτέ....:) :) :) :) :) :) :) :) :) :)


Οτι μας συμβαίνει Μάνια μου, είναι επιλογή μας.:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οχι, δεν ξέρω......
Δεν μου έχει συμβεί ποτέ....:) :) :) :) :) :) :) :) :) :)


Οτι μας συμβαίνει Μάνια μου, είναι επιλογή μας.:) :)


Οχι απαρέτητα, αιώνες τώρα οι άνθρωποι που έχουν οικογένειες παλέβουν να τις ζήσουν, άνθρωποι αγράματοι που δεν πορούν να βρούν σπουδέες δουλιές και παλέβουν να ζήσουν τα παιδιά τους, δεν έχεις ακουστά ούτε αυτά πειρατή;

Σου έυχομαι να μην το ζήσεις ποτέ σου και όταν αποφασίσεις για οικογένεια να μην αναγκαστείς ποτέ να κάνεις 2η δουλειά για να τους συντηρίσεις(δεςν ξέρω τι δουλειά κάνεις) άλλα ότι και να είναι πρεπει να περνάς τον μήνα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Mα αυτό λέω κι εγώ Μάνια μου,
επιλογή του καθενός είναι να κάνει οικογένεια και παιδιά, επιλογή του καθενός είναι αν θα σπουδάσει, επιλογή του καθενός είναι και το επάγγελμά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν μυστικά για να είσαι ευτυχισμένος.
Ολοι αυτό δεν θέλουμε;:) :)


Θα συμφωνήσω μαζί σου πειρατή, ευτυχία όμως δεν ειναι απαρέτητα η μοναξιά και η χαλάρωση σε καφενία ειναι το χαμόγελο απο ένα παιδικό προσωπάκι ακόμα και άν τρέχουν τα προβλήματα ειναι να χέρεσε τις μικρές στιγμές που οι άλλοι θεωρούν ότι ειναι ανούσιες, ειναι η ίδια η ζωή που μας τις δίνει τις χαρές και τα προβλήματα;)

Μπράβο σου πειρατή που είσαι ευτυχισμένος με την ηρεμία.
Αλλα ρουμάνα εσύ πρέπει να εισαι πιο ευτυχισμένη με το χαμόγελο των πιτσιρικιών και το σαγαπώ πρίν πέσουν για ύπνο:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Mα αυτό λέω κι εγώ Μάνια μου,
επιλογή του καθενός είναι να κάνει οικογένεια και παιδιά, επιλογή του καθενός είναι αν θα σπουδάσει, επιλογή του καθενός είναι και το επάγγελμά του.


Και τι θα γίνει πειρατή; θα καθόμαστε όλοι και θα κοιτάμε τον ουρανό με τα ουζάκια μας; η ζωή θέλει εμπείρίες αλιώς χάνεις την ουσία της :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Mα φυσικά, η ηρεμία δεν είναι μονοδιάστατη, έχει πολλές πτυχές.
Τώρα, αυτά που λες περί μοναξιάς και ηρεμίας, σίγουρα δεν αφορούν εμένα, μάλλον κάποιον άλλον θα εννοείς....:) :) :)
Και ποιος σου είπε οτι δεν έχω εμπειρίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top