Οδηγείτε ποδήλατο;

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
nelliel το αρθρο που παρεθεσα ειναι σημαντικος λογος για να μη κανουμε ποδηλατο?

Αναλογα το πως το εννοεις. Αν ασχολεισαι επαγγελματικα με τις ποδηλατοδρομιες, δεν ειναι κακη ιδεα να λαβεις υποψην και τις επιπτωσεις που αναφερει το αρθρο. Φυσικα τα οσα λεει το αρθρο δε σημαινει οτι θα τα παθεις. Το να κανεις ποδηλατο περιστασιακα δε νομιζω οτι βλαπτει.

Αν απλα κανεις ποδηλατο μεσα στην πολη ως ασκηση ή ως χομπυ, επελεξε καποιο ποδηλατο πολεως με φαρδια και αναπαυτικη σελα. Σε γενικες γραμμες ειναι πιο ανετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θεωρώ το ποδήλατο πολύ επίκυνδινο για κάποιον που μένει Αθήνα, Θεσσαλονίκη και σε λοιπή μεγαλούπολη της Ελλάδος. Είναι ωραίο να το έχεις ως μέσο άσκησης αλλά κουτό να το έχεις ως μέσο μετακίνησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Συμφωνω, ακομα και οταν προκειται για πιο ασφαλεις πολεις. Το θεωρω πολυ επικινδυνο ως μεσο μετακινησης. Ενα αυτοκινητο να πεσει κατα λαθος πανω σου, θα σε τελειωσει. Για recreational use σε παρκα ειναι τελειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Βέβαια και σε μηχανάκι να πέσει αυτοκίνητο δεν την γλυτώνεις σώος κι αβλαβής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
ναι οδηγω ποδηλατο και μαλιστα οχι απο νεαρη ηλικια..
εφυγα σπουδασα δουλευω και τωρα επεσα στην αναγκη του..
απολυτως πρακτικο οικονομικο και σουπερ! απ τις καλυτερες αγορες που ω κανει ως τωρα..
(η αλεξανδρουπολη ειναι απαραδεκτη απο θεμα παρκινκ ιδου και η εξυψωση του ποδηλατου)
:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
οχι δεν εχω ποδηλατο αλλα θελω καποια στιγμη να παρω ειναι ανετο στη μετακινηση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Θυμάστε εκείνη την περίοδο, μέσα στην κρίση νομίζω ήταν επί Σαμαρά, λέγανε θα βάζανε τέλη κυκλοφορίας στα ποδήλατα για να πληρώνεις ασφάλειες κλπ.
Θα βλέπαμε ποδήλατα με πινακίδες από πίσω :D

Και εγώ έχω ποδήλατο και οδηγώ χρόνια, αλλά πριν ένα μήνα έσπασε το πετάλι και δεν το έχω πάει και τώρα με έχει φάει το περπάτημα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Θυμάστε εκείνη την περίοδο, μέσα στην κρίση νομίζω ήταν επί Σαμαρά, λέγανε θα βάζανε τέλη κυκλοφορίας στα ποδήλατα για να πληρώνεις ασφάλειες κλπ.
Θα βλέπαμε ποδήλατα με πινακίδες από πίσω :D

Και εγώ έχω ποδήλατο και οδηγώ χρόνια, αλλά πριν ένα μήνα έσπασε το πετάλι και δεν το έχω πάει και τώρα με έχει φάει το περπάτημα :D

Που βρίσκεις το παράλογο σε αυτό. Ότι κινείται στους δρόμους πρέπει να έχει και άδεια κυκλοφορείας, ασφάλεια και να έχει πιστοποίηση ο οδηγός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Να βάλουμε και στα άλογα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Να βάλουμε και στα άλογα !
Θα σου κάνω μια ερώτηση. Αν ένα ποδήλατο πέσει σε ένα πεζό τι γίνεται;


Aπό τον ΚΟΚ
1. Δεν επιτρέπεται μηχανοκίνητο όχημα, ρυμουλκούμενο, μοτοποδήλατο, ποδήλατο ή κυκλοφορεί οπουδήποτε στη χώρα, αν δεν έχει εκδοθεί γι' αυτό άδεια κυκλοφορίας.
https://www.glavopoulos.com/el/kok-088/

Tώρα ο νόμος πρέπει να έχει αλλάξει αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί άλλαξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Θα σου κάνω μια ερώτηση. Αν ένα ποδήλατο πέσει σε ένα πεζό τι γίνεται;

Ακολουθείται η ίδια διαδικασία με αυτή σε περίπτωση που εκδίδονταν άδεια κυκλοφορίας.
Μιλάμε για ατύχημα, για ένα συμβάν, δε καταλαβαίνω ποια θα ήταν η διαφορά.

Στο δρόμο ένα ατύχημα θα μπορούσε να συμβεί και με άλλους τρόπους.
Με ένα πατίνι, με ένα skateboard, με ένα άλογο επαναλαμβάνω/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Θα σου κάνω μια ερώτηση. Αν ένα ποδήλατο πέσει σε ένα πεζό τι γίνεται;


Aπό τον ΚΟΚ

https://www.glavopoulos.com/el/kok-088/

Tώρα ο νόμος πρέπει να έχει αλλάξει αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί άλλαξε.

Ε εντάξει, άλλο να πέσει αυτοκίνητο πάνω σε πεζό και άλλο ποδήλατο. Πιο πιθανό είναι να πάθει κάτι ο ποδηλάτης αν πέσει παρα ο πεζός.
Εγώ χρησιμοποιώ παρα πολύ το ποδήλατο. Βέβαια πριν μερικά χρόνια μου είχαν κλέψει το ποδήλατο που είχα και από τότε φοβάμαι λίγο και προσέχω παρα πολύ που το κλειδώνω. Πάντως οι πεζή είναι όντως το μεγάλο πρόβλημα εδώ. Να είσαι είτε σε πεζόδρομο είτε σε δρόμο, να πηγαίνουν μέσα στη μέση, συχνά εσυ να μην έχεις χώρο να μετακινηθείς πιο άνετα όποτε αναγκαστικά δεν μπορείς να στρίψεις ας πουμε, να χτυπάς το κουδούνι και αυτοί να μην παίρνουν χαμπάρι! Στην κοσμάρα τους :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Είχα σκεφτεί να πάρω ποδήλατο αλλά το έχω απορρίψει ή αναβάλλει λόγω των περιττών κιλών μου και λόγω του ότι φοβάμαι να κυκλοφορήσω στους δρόμους :P

Εκείνη την περίοδο που το έψαχνα και διάβαζα ένα γνωστό ποδηλατικό forum, συνειδητοποίησα ότι υπάρχει τεράστια οργάνωση και πρόβλημα πάνω στο θέμα της κλοπής ποδηλάτων (και αντίστοιχα υπάρχει και μεγάλο κύκλωμα πώλησης κλεμμένων ποδηλάτων). Ειδικά αν έχετε ακριβό ποδήλατο, το νου σας!

Ένα "καλό" που είχα διαβάσει είναι ότι δεν υπάρχει "χώρος στάθμευσης ποδηλάτων", αλλά "χώρος κλοπής ποδηλάτων". :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Είχα σκεφτεί να πάρω ποδήλατο αλλά το έχω απορρίψει ή αναβάλλει λόγω των περιττών κιλών μου και λόγω του ότι φοβάμαι να κυκλοφορήσω στους δρόμους :P

Εκείνη την περίοδο που το έψαχνα και διάβαζα ένα γνωστό ποδηλατικό forum, συνειδητοποίησα ότι υπάρχει τεράστια οργάνωση και πρόβλημα πάνω στο θέμα της κλοπής ποδηλάτων (και αντίστοιχα υπάρχει και μεγάλο κύκλωμα πώλησης κλεμμένων ποδηλάτων). Ειδικά αν έχετε ακριβό ποδήλατο, το νου σας!

Ένα "καλό" που είχα διαβάσει είναι ότι δεν υπάρχει "χώρος στάθμευσης ποδηλάτων", αλλά "χώρος κλοπής ποδηλάτων". :worry:

Aστα να πανε, το ποδηλατο που μου ειχαν κλεψει ηταν ακριβο... Το ειχα αφησει μεσημερι πανω σε κεντρικοτατο δρομο, αλλα ηταν κλειστη η αγορα και δεν ειχε τοση κινηση... Και οταν γυρισα ειχε κανει φτερα... Αλλα και του αδερφου μου που ηταν κλειδωμενο μεσα σε αποθηκη δεν ειχε καλυτερη τυχη... Καποιος εσπασε την κλειδαρια και το εκλεψε,αλλα μονο αυτο απο τα 4-5 ποδηλατα που υπηρχαν εκει. Γι'αυτο λοιπον, αν θελετε ποδηλατο για μετακινησεις μεσα στην πολη, να προτιματε φθηνα ή μεταχειρισμενα καλυτερα για να μην τα κλαιτε μετα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ε εντάξει, άλλο να πέσει αυτοκίνητο πάνω σε πεζό και άλλο ποδήλατο. Πιο πιθανό είναι να πάθει κάτι ο ποδηλάτης αν πέσει παρα ο πεζός.
Εγώ χρησιμοποιώ παρα πολύ το ποδήλατο. Βέβαια πριν μερικά χρόνια μου είχαν κλέψει το ποδήλατο που είχα και από τότε φοβάμαι λίγο και προσέχω παρα πολύ που το κλειδώνω. Πάντως οι πεζή είναι όντως το μεγάλο πρόβλημα εδώ. Να είσαι είτε σε πεζόδρομο είτε σε δρόμο, να πηγαίνουν μέσα στη μέση, συχνά εσυ να μην έχεις χώρο να μετακινηθείς πιο άνετα όποτε αναγκαστικά δεν μπορείς να στρίψεις ας πουμε, να χτυπάς το κουδούνι και αυτοί να μην παίρνουν χαμπάρι! Στην κοσμάρα τους :mad:

Που ειναι το μεγαλο προβλημα οι πεζοι; Φανταζομαι οχι στην Ισλανδια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Που ειναι το μεγαλο προβλημα οι πεζοι; Φανταζομαι οχι στην Ισλανδια :P

Στην Ισλανδια μαλλον όχι, στο Βόλο πάντως σίγουρα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Που βρίσκεις το παράλογο σε αυτό. Ότι κινείται στους δρόμους πρέπει να έχει και άδεια κυκλοφορίας, ασφάλεια και να έχει πιστοποίηση ο οδηγός.
Την κάρτα καυσαερίων ξεχασες.
Με την ίδια λογική και δυο πεζοί μπορεί να συγκρουστουν μεταξύ τους, μήπως να βάλουμε και πάνω μας πινακιδες? Φλας?
Αντί να λέμε ότι το ποδήλατο είναι ένα πιο οικονομικό, οικολογικό, πιο ακινδυνο για τους πεζούς, αποσυμφορει την κυκλοφορία, καλύτερο για την υγεία μας, μέσο, θέλουμε να τους βάλουμε να πληρωνουνε κιόλας! Ας φτιάξουν ποδηλατοδρομους, που η μισή Ελλαδα δεν έχει, να λυθουν τα προβλήματα, να τους πληρωσουμε.
https://youtu.be/vGOVLVcfjNs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Την κάρτα καυσαερίων ξεχασες.
Με την ίδια λογική και δυο πεζοί μπορεί να συγκρουστουν μεταξύ τους, μήπως να βάλουμε και πάνω μας πινακιδες? Φλας?
Αντί να λέμε ότι το ποδήλατο είναι ένα πιο οικονομικό, οικολογικό, πιο ακινδυνο για τους πεζούς, αποσυμφορει την κυκλοφορία, καλύτερο για την υγεία μας, μέσο, θέλουμε να τους βάλουμε να πληρωνουνε κιόλας! Ας φτιάξουν ποδηλατοδρομους, που η μισή Ελλαδα δεν έχει, να λυθουν τα προβλήματα, να τους πληρωσουμε.
https://youtu.be/vGOVLVcfjNs

Γιατί πάντα πρέπει να εξηγώ τα αυτονόητα :confused:

Ο πεζός δεν κινείται στους δρόμους αλλά σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τα λένε πεζοδρόμια. Ο πεζός μαθαίνει το γρηγόρη, τον σταμάτη και πως να περνάει το δρόμο από το δημοτικό.

Ότι κινείται στο δρόμο πρέπει να ξέρει πότε έχει προτεραιότητα, πως θα δώσει σήμα για στροφή (ακόμα και αν δεν έχει φλας). Όλοι έχουμε δει ποδηλάτες να πηγαίνουν στο αντίθετο ρεύμα, να οδηγούν βράδυ χωρίς φώτα και χωρίς κράνος. Το ποδήλατο είναι και αυτό μέσο μεταφορά και εκτός απο δικαιώματα πρέπει να έχει και υποχρεώσεις. Το ότι είναι οικολογικό, οικονομικρό δεν έχει καμία σημασία. Κατά τα άλλα αναπτύσσει ταχύτητα που το κάνει επικίνδυνο για τους πεζούς και σίγορα δεν αποσυμφορεί τη κυκλοφορία (δες βιντεάκι κάτω).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Γιατί πάντα πρέπει να εξηγώ τα αυτονόητα :confused:

Ο πεζός δεν κινείται στους δρόμους αλλά σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τα λένε πεζοδρόμια. Ο πεζός μαθαίνει το γρηγόρη, τον σταμάτη και πως να περνάει το δρόμο από το δημοτικό.

Ότι κινείται στο δρόμο πρέπει να ξέρει πότε έχει προτεραιότητα, πως θα δώσει σήμα για στροφή (ακόμα και αν δεν έχει φλας). Όλοι έχουμε δει ποδηλάτες να πηγαίνουν στο αντίθετο ρεύμα, να οδηγούν βράδυ χωρίς φώτα και χωρίς κράνος. Το ποδήλατο είναι και αυτό μέσο μεταφορά και εκτός απο δικαιώματα πρέπει να έχει και υποχρεώσεις. Το ότι είναι οικολογικό, οικονομικρό δεν έχει καμία σημασία. Κατά τα άλλα αναπτύσσει ταχύτητα που το κάνει επικίνδυνο για τους πεζούς και σίγορα δεν αποσυμφορεί τη κυκλοφορία (δες βιντεάκι κάτω).



Θέλεις να σου πω πόσοι πεζοί παραβιάζουν από φανάρια μέχρι οτιδήποτε? Πόσα ατυχήματα έχουν γίνει με υπαιτιο τον πεζό? Δεν έχει να λέει. Ούτε οι πινακιδες θα αποτρέψουν κάτι. Τέτοιοι άνθρωποι υπάρχουν σε όλες τις κατηγορίες και η λύση είναι πιο σωστή διαπαιδαγωγηση, όχι αριθμοί κυκλοφορίας και ασφαλιστρα που την πληρωνουμε χιλιοι για έναν μ@λακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Θέλεις να σου πω πόσοι πεζοί παραβιάζουν από φανάρια μέχρι οτιδήποτε? Πόσα ατυχήματα έχουν γίνει με υπαιτιο τον πεζό? Δεν έχει να λέει. Ούτε οι πινακιδες θα αποτρέψουν κάτι. Τέτοιοι άνθρωποι υπάρχουν σε όλες τις κατηγορίες και η λύση είναι πιο σωστή διαπαιδαγωγηση, όχι αριθμοί κυκλοφορίας και ασφαλιστρα που την πληρωνουμε χιλιοι για έναν μ@λακα.

Ασφάλειες στην Ελλάδα πληρώνουμε πολύ λίγο ακόμα και για αυτοκίνητο. Στατιστικά μια φορά τα 20 χρόνια θα την χρειαστείς και θα κάνεις απόσβεση.

Εγώ θα πω την άπψη μου που αφορά και τα μηχανάκια:
- Τα ποδήλατα και παραπάνω οι μηχανές έχουν μηδενική παθητική ασφάλεια. Φίλε ποδηλάτη αυτή η μηδενική παθητική ασφάλεια πρέπει να την πληρώνεις μέσω της ασφάλειας σου. Συνεπώς οι ασφλάλειες για τα δίκτυκλα πρέπει να είναι πιο ακριβές και να καλύπτουν τραυμτατισμούς του οδηγού και όχι μόνο ζημιές προς τρίτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top