Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Σας έδερναν οι γονείς σας μικροί για να σας συνετίσουν;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 14.3%

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Α ξέχασα επίσης

Δεν θα σου αστράψω καμία (λεγεται και auto kick) ούτε θα ασκήσω σωματική βία (τράβηγμα απο το χέρι, τράβηγμα το αφτί) οταν:
  • έχεις βάλει κάτω τον αδερφό σου και του βαράς το κεφάλι
  • έχεις πάρει τα ποτήρια και θές να δείς αν πέφτουνε βάζοντας τα άκρη ακρη, μετα απο χιλιες φορές που σου εχω πεί να μήν το κάνεις, και αρκετές που σκούπιζα σπασμένα γυαλία
  • ουρλιάζεις μέσα στο ταξί γιατι εσυ θέλεις το παράθυρο αντί για τον αδερφό σου ενοχλώντας για εκατοστή φορά κάποιον εργαζόμενο ταξιτζη
  • μουλαρώνεις όταν πρέπει να φύγουμε απο το σπίτι και φυσικά αδιαφορείς οτι ο νομος δεν μου επιτρέπει να σε αφήνω μόνο σου (κάτι που θα ήθελα πολύ για τουλάχιστον κάποιες ώρες της μέρας)
  • και άλλα τέτοια τρυφερά περιστατικά που, αν είσαι τυχερή θα συμβαίνουν μονο 10-20 φορές τη μέρα.
.... εκτός αν κάνεις μόνο ένα :D

Για ολα αυτα εισαι υπευθυνος εσυ και η μητερα τους και οχι εκεινα, ωστε να εχουν και τις συνεπειες που αναφερεις....
Και να εισαι σιγουρος οτι το παιδι δεν ξεχναει ποτε την οποια συμπεριφορα του γονεα, ειτε ειναι καλη ειτε οχι και μεγαλωνοντας εχει απωθημενα...
Πολλοι γονεις απορουν γιατι δεν εχουν καλη και στενη σχεση με τα παιδια τους....δε θα επρεπε...εκεινοι ηταν οι σκηνοθετες.....
Και το πλεον τραγικο, ειναι οτι ενω εισαι πατερας και υπηρξες παιδι, δεν το εχεις καταλαβει ακομα....
Μπορει να μην εχω την εμπειρια του να εχω δικα μου παιδια, ερχομαι ομως σε καθημερινη επαφη και με παιδια και με εφηβους και ξερω πως ειναι να εχεις απεναντι σου καποιον ατιθασο...Εαν επρεπε εγω να επιβληθω με ξυλιες για να με παρακολουθουν και να διαβαζουν, ζητω που καηκαμε...τα καταφερνω παρα πολυ καλα εχοντας κερδισει το σεβασμο τους...

Oχι, δεν ειναι κανονας. Ομως συμβαινει πολυ συχνα τα λεγομενα κακομαθημενα (ή καλομαθημενα οπως το θελετε), για να μην πω παντα, ειναι παιδια που δεν γνωρισαν και καποια ορια. Και μερικες φορες ενα τετοιο οριο, μπορει να ειναι και καμια ξυλιά. Ειδικά οταν δεν μπορεις να συννενοηθεις.

Και εγω καλομαθημενο παιδι ειμαι...και απαιτητικη ημουν και ενα σωρο αλλα....δε χρειαστηκε ποτε να με χτυπησουν για να μου δωσουν να καταλαβω οτι ημουν λαθος ή υπερβολικη...Η ηρεμια στη φωνη του πατερα μου, με ηρεμουσε και ας φαινομουν θηριο ανημερο....

Αυτο μπορει να το αναθεωρησεις οταν κανεις παιδια :P

Εγω θα σου ελεγα απλα οτι εχω υπαρξει παιδι...

Σορυ, αλλά οχι, δε μπορεις παντα να εξηγησεις κατι στο μικρο παιδι και να το κατανοησει. Μακαρι να γινοταν.

Θα του μιλησεις με τον τροπο που θα μπορεσει να αντιληφθει και να ξεχωρισει το λαθος απο το σωστο..



Οταν στο δρομο βλεπω παιδακια με γονεις και να τους μιλανε πολυ ασχημα ή να τα χτυπανε, θελω να τους δειρω εγω! Και πολλες φορες θεωρω λιγοτερο οδυνηρο μια στον κωλο, παρα να μιλανε ασχημα στο παιδι τους.

Εαν ειχαν κανει σωστη δουλεια, δε θα μιλουσαν ουτε αυτα ασχημα, αλλα ουτε και καποιοι ανευθυνοι γονεις θα κατεφευγαν σε οποιαδηποτε μορφη βιας....

Για μενα ολα αυτα ειναι τραγικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Πιστεύω ότι πραγματικά θέλεις να μάθεις, γιαυτό και σου απαντώ, δεν με θυμώνουν οι απαντήσεις σου κάθε άλλο. Λοιπόν

Οπότε καλύτερα να φάνε ξύλο από σένα πρώτα...
Καλύτερα να φάνε ξύλο, ει δυνατόν, μόνο απο μένα. Κι άν δεν φάνε και καθόλου απ μένα ακόμη καλύτερα. Όμως αυτό, πραγματικά απο την εμπειρία μου θα πώ ότι είναι ουτοπία, τουλάχιστον μέχρι τα 4-5. Είναι εντελώς ασυνεννόητα ζώα. Οχι γιατί δεν ακούν ή γιατί δεν καταλαβαίνουν, αλλά γιατί τα θέλω και το εγώ τους υπερκαλύπτουν όλο το σύμπαν.

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι το αν τα παιδιά σου νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα είναι θέμα ανατροφής τους και φταις εσύ για αυτό.
Σαφέστατα θα έφταιγα γι'αυτό. Όμως σίγουρα δεν θα φταίω γι'αυτό. το πρόβλημα όμως ξέρεις που είναι; Στο να μήν νομίζουν ότι δεν ξέρουν και τίποτα. Ειναι καλό γενικά να αφήνεις τα παιδιά να παίρνοιυν πρωτοβουλίες, να νοιώθουν ότι ΔΕΝ είναι μωρά. Να αρχίσουν να αντιλαμβάνονται καινα κάνουν χρηση της νόησης και της κρίσης τους αντί απλά των θέλω τους. Ομως ειναι μωρά καιο θα το δείς τι σημαίνει αυτό. Τα δικά μου π.χ. δεν μετακίνησα ποτέ τίποτα απο το σπίτι. Μαχαίρια απορρυπαντικά δηλητήρια, καλυματα για πρίζες, εργαλεία, τίποτα αποιλυτωγς. Τα ώθησα να κερδίσουν το δικαίωμα να περιφέρονται στο σπίτι, με φωνές και υποδείξεις όταν έκαναν κάτι επικίνδυνο. Φυσικά ασχολήθηκα πάρα μα πάρα πολύ και δεν μπορώ να το συστήσω αυτ΄σαν μέθοδο διαπαιδαγώγησης. Ομως είναι ανεξάρτητα απο ενός χρονού και είναι φυσικό να έχουν σθεναρή άποψη, και αυτοπεποίθηση, αλλωστε αυτός ήταν και ο στόχος. Το κέρδισααν αυτό το δικαίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για ολα αυτα εισαι υπευθυνος εσυ και η μητερα τους και οχι εκεινα
Λαθος!Δεν είναι πετρες,άνθρωποι είναι και άρα έχουν ευθυνη!περιορισμενη συγκριτικα με έναν ενηλικο αλλα ευθυνη....όταν παιζουν ξυλο δυο έχουν ευθυνη και οι δυο,σε διαφορετικα ίσως ποσοστα...Τα παιδια είναι άνθρωποι που γεννιουνται με συγκεκριμενο (ανωριμο,πρωιμο)χαρακτηρα οποτε για το χαρακτηρα και την ανατροφη ενος παιδιου ,φταιει και ο χαρακτηρας του(γονιδια)και ο γονιος και το έξω περιβαλλον,και όλα αυτα σε διαφορα ποσοστα ανα περιπτωση...


Το ξυλο είναι ο πιο πρωτογονος-και αναποτελεσματικος και επικινδυνος- τροπος επιβολης και επικοινωνιας...Η γατα δαγκωνει ελαφρα το γατι αν κανει υπερβολικες αταξιες,η σκυλα το σκυλακι κλπ..Ο πιο εξελιγμενος και αποδοτικος τροπος είναι ο διαλογος και τα λογικα επιχειρηματα...προσπαθεις για το διαλογο και τη λογικη ,αλλα αν δεν καταλαβαινει ,προχωρεις και στις άλλες μεθοδους...Όλοι οι τροποι πρεπει να χρησιμοποιουνται εκει που πρεπει και αρμοζει με απολυτη προσοχη παντα στην υγεια -σωματικη και ψυχολογικη του παιδιου..(όταν θα κανω παιδια θελω να δω αν θα πιστευω τα ίδια...:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όμως θεωρώ ουτοπία να πιστεύει κανείς ότι ποτέ δεν θα έρθει στη θέση να θέλει να ρίξει μια - δυο ξυλιές στα μαλάκα στο παιδί του. Εκτός κι αν δεν έχει αρκετή επαφή με το παιδί του.
Υπάρχουν φορές που ο κάθε γονιός θα εκνευριστεί (κυρίως η μαμάδες λόγω μεγαλύτερης τριβής από θέμα χρόνου), - είναι άνθρωπος στο τέλος- τέλος - και θα βγει εκτός εαυτού.
Δεν έγινε και τίποτα και ούτε θα έχει και ψυχικά τραύματα το παιδί, πίστεψέ με. Χειρότερα είναι τα τραύματα από προσβολές ή απειλές. Δεν είπαμε βέβαια να το σκοτώσεις στο ξύλο!
Και βέβαια θεωρώ πολύ χειρότερο ένα κακομαθημένο, χωρίς όρια παιδί, που δεν σέβεται τίποτα, από ένα παιδί που θα πεί μεγαλώνοντας "είχα κάνει μια τρομερή αταξία και έφαγα 2-3 στον ποπό!" Και πίστεψέ με, δεν έχω δικά μου παιδιά, αλλά έχω "μεγαλώσει" από όταν ήμουν 12 χρονών 4-5 πιτσιρικιά, μερικές φορές τα παιδάκια μπορούν να σε στείλουν σε τρελάδικο!!!

Τις περισσοτερες φορες Σιμπυ μου, δυστυχως, οι γονεις οταν τις ριχνουν τις 2-3 ξυλιες που λες και σε καλη συχνοτητα, το κανουν μονο και μονο για να ξεσπασουν και οχι για να δειξουν οτι αυτο ειναι λαθος....
Μπορει να ειναι δυσκολος ο αυτοελεγχος, αυτο δε σημαινει ομως οτι ειναι και αδυνατος...Για μενα επιβαλλεται....Οπως επιβαλλεται να μη σηκωσουμε χερι στο συντροφο μας, το ιδιο ισχυει και για τα παιδια μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Θα του μιλησεις με τον τροπο που θα μπορεσει να αντιληφθει και να ξεχωρισει το λαθος απο το σωστο..

Σε κάποιο βιβλίο θα το διάβασες αυτο. Τον Ντένις τον τρομερό τον έχεις δει η διαβάσει ποτέ;

Το αγγελούδι, που λεγεται μωράκι, ακριβώς αν κάνεις αυτό, θα καταλάβει απλά ότι, αφού δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα, τότε γιατί να μήν κάνετε αυτό που θέλει; Του το εξηγείς 100 φορές αυτό 100 φορές αυτό σκέφτεται και εξακολουθεί να απορεί. Μπορείς φυσικά να αυτοκτονησεις...

Αλλα αλήθεια, αν στέκεσαι σε ενα φράκτη και εξηγείς σε ένα γάιδαρο (ζώο εννοω όχι μεταφορικά) την ιστορία της ζωής σου, ποιος ειναι πιο τρελός και υπεύθυνος για την ασυννενοησία η οποία προφανώς προκύπτει; Εσύ ή ο γάιδαρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Οπως επιβαλλεται να μη σηκωσουμε χερι στο συντροφο μας, το ιδιο ισχυει και για τα παιδια μας...

Αλίμονο αν οι σύντροφοι μας έχουν το μυαλό και τον χαρακτηρα (τον ανυπαρκτο ακομη) των μωρών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το ξυλο είναι ο πιο πρωτογονος-και αναποτελεσματικος και επικινδυνος- τροπος επιβολης και επικοινωνιας...Η γατα δαγκωνει ελαφρα το γατι αν κανει υπερβολικες αταξιες,η σκυλα το σκυλακι κλπ..Ο πιο εξελιγμενος και αποδοτικος τροπος είναι ο διαλογος και τα λογικα επιχειρηματα...προσπαθεις για το διαλογο και τη λογικη ,αλλα αν δεν καταλαβαινει ,προχωρεις και στις άλλες μεθοδους...Όλοι οι τροποι πρεπει να χρησιμοποιουνται εκει που πρεπει και αρμοζει με απολυτη προσοχη παντα στην υγεια -σωματικη και ψυχολογικη του παιδιου..(όταν θα κανω παιδια θελω να δω αν θα πιστευω τα ίδια...:D)

Αυτη η συγκριση με το υπολοιπο ζωικο βασιλειο ειναι τοσο αστοχη...
Τυχαινει να ειμαστε ελλογα οντα ή κανω λαθος?!
Οταν το παιδι βλεπει μεσα στο σπιτι του γονεις να επιβαλλεται ο ενας στον αλλο με φωνες, τοτε να με φωνες θα το κανει και το παιδι...Οταν το παιδι του ριχνεις ξυλιες...ξυλιες θα ριξει και στο φιλο του στο σχολειο ....
Ειναι τοσο απλα..και αδυνατουμε να τα αντιληφθουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλά εγώ σε προειδοποιώ πάντως ότι αν σε έβλεπα να βαράς το παιδί σου ή οποιοδήποτε άλλο παιδί μάλλον θα σου έκανα καταγγελία.

Οι λόγοι που αναφέρεις μάλιστα δεν σε δικαιολογούν καθόλου για οποιαδήποτε χειροδικία (όχι ότι θα σε δικαιολογούσαν οποιοιδήποτε άλλοι). Ξέρεις το παιδί είναι ένας μικρός άνθρωπος και έχει και αυτό μυαλό. Αρκεί απλά να μπορείς να του εξηγήσεις τι είναι σωστό και τι όχι. Εσύ είσαι που δεν έχεις στερεότυπα; :confused:

Με όλο το θάρρος και την εκτίμηση που σου έχω Φαν (και άλλοι), όσο άδικο κι αν έχει ο Buggs δεν μπορεί κανένας μας να είναι τόσο απόλυτος στις κρίσεις του για την ανατροφή που δίνει στα ΔΙΚΑ ΤΟΥ παιδιά. Ειδικά όταν δεν έχουμε παιδιά ακόμα, αλλά μονάχα θεωρίες που ευχόμαστε πως όταν γίνουμε γονείς θα λειτουργήσουν...

Η πράξη είναι πολύ διαφορετική από τη θεωρία και δε σου κρύβω πως όλοι πριν κάνουμε παιδιά εξιδανικεύουμε στο μυαλό μας, τον τρόπο που θα τα μεγαλώσουμε, η σκληρή πραγματικότητα όμως μας συχνά μας διαψεύδει, ειδικά όταν τις περισσότερες ώρες τα παιδιά δύο εργαζόμενων γονιών, τις περνούν με παππούδες, γιαγιάδες και άλλους.

Δεν είναι ότι διαφωνώ με αυτά που λες (αν διαβάσεις απ' την αρχή το τόπικ θα δεις πως δεν χρειάστηκε να δείρω την κόρη μου μέχρι σήμερα), διαφωνώ όμως με τον τρόπο που απεθύνεστε προς τον Buggs και θίγετε την γονεϊκή του ιδιότητα!

Για να σου πω κάτι από την εμπειρία μου, κάθε παιδί είναι διαφορετικό και κάθε γονιός ξέρει καλύτερα για το παιδί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αλίμονο αν οι σύντροφοι μας έχουν το μυαλό και τον χαρακτηρα (τον ανυπαρκτο ακομη) των μωρών

Αυτο που δεν εχεις καταλαβει ακομα, ειναι οτι οι γονεις κατα κυριο λογο και στις ηλικιες ειδικα στις οποιες εσυ αναφερεσαι, διαμορφωνουν τον χαρακτηρα του παιδιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Του πιάνεις το χέρι με το οποίο θα το χτυπούσε και τον κάνεις ρόμπα σε όλον τον κόσμο; :worry:
Του πιανεις το χερι ; Μα ετσι αρχιζετε τις μπουφλες !

Μπορει να μην εχω την εμπειρια του να εχω δικα μου παιδια, ερχομαι ομως σε καθημερινη επαφη και με παιδια και με εφηβους και ξερω πως ειναι να εχεις απεναντι σου καποιον ατιθασο...Εαν επρεπε εγω να επιβληθω με ξυλιες για να με παρακολουθουν και να διαβαζουν, ζητω που καηκαμε...τα καταφερνω παρα πολυ καλα εχοντας κερδισει το σεβασμο τους...
Νομιζω πως δεν ειναι το ιδιο για ολες τις ηλικιες. Οσο μεγαλυτερα τα παιδια τοσο πιο απαραδεκτο ειναι να καταφευγουμε στη βια...ακριβως επειδη καταλαβαινουν και απλα θελει τροπο. Και ειναι και λιγο διαφορετικο να εισαι 1-2 ωρες μαζι τους, απο το να εισαι πχ 12.

Και εγω καλομαθημενο παιδι ειμαι...και απαιτητικη ημουν και ενα σωρο αλλα....δε χρειαστηκε ποτε να με χτυπησουν για να μου δωσουν να καταλαβω οτι ημουν λαθος ή υπερβολικη...Η ηρεμια στη φωνη του πατερα μου, με ηρεμουσε και ας φαινομουν θηριο ανημερο....
Γιαυτο και ειπα "μπορει και να ειναι" :)

Εγω θα σου ελεγα απλα οτι εχω υπαρξει παιδι...
Ολοι μας. Ομως δεν εχουμε αναμνησεις απο τις μικρες ηλικιες ωστε να μας βοηθησουν στην συζητηση. Δλδ δεν ειμαστε εγκυροι μαρτυρες :)

Θα του μιλησεις με τον τροπο που θα μπορεσει να αντιληφθει και να ξεχωρισει το λαθος απο το σωστο..
Συμφωνω, αλλά θα ελεγα να μην ειστε τοσο απολυτοι, γιατι μπορει αυριο να "παραδωσετε τα οπλα" σε καποια περιπτωση. Δε θα σημαινει αυτοματα οτι γινατε κακοι γονεις. Δεν μπορειτε να περιμενετε ολα τα παιδια σε ολες τις ηλικιες να καταλαβαινουν ολα οσα τους λεμε.

Εαν ειχαν κανει σωστη δουλεια, δε θα μιλουσαν ουτε αυτα ασχημα, αλλα ουτε και καποιοι ανευθυνοι γονεις θα κατεφευγαν σε οποιαδηποτε μορφη βιας....
Βρε δε λεω να μιλησει ασχημα το παιδακι. Ο γονιος στο παιδακι λεω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Ενα θα σας πώ και λάβετε το σοβαρά υπ'οψη όλοι οι θεωρητικοί, επίδοξοι και μελλοντικοί γονείς. Μήν πνίγεστε στην θεωρία, ακολουθείστε το ένσικτο σας. Κι αν φάει ξύλο το παιδί σας δεν πειράζει. Αυτό που θα πειράξει και θα μείνει, αν το κάνετε, ειναι η αδικία. Πόσο μάλλον άν το δείρετε άδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν είναι ότι διαφωνώ με αυτά που λες (αν διαβάσεις απ' την αρχή το τόπικ θα δεις πως δεν χρειάστηκε να δείρω την κόρη μου μέχρι σήμερα), διαφωνώ όμως με τον τρόπο που απεθύνεστε προς τον Buggs και θίγετε την γονεϊκή του ιδιότητα!

Για να σου πω κάτι από την εμπειρία μου, κάθε παιδί είναι διαφορετικό και κάθε γονιός ξέρει καλύτερα για το παιδί του.

Θιγεται γιατι..? Επειδη εκεινος αναφερει καταστασεις που δε θα επρεπε να ισχυουν...και δικαιως τις κρινω απαραδεκτες..?!

Και οχι δεν ξερουν παντα και ολοι οι γονεις τι ειναι καλυτερο γι αυτο.....
Ξερω απειρα παραδειγματα και εγω ειμαι ενα απο αυτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτη η συγκριση με το υπολοιπο ζωικο βασιλειο ειναι τοσο αστοχη...
Τυχαινει να ειμαστε ελλογα οντα ή κανω λαθος?!
Ανηκουμε στο ζωικο βασιλειο ,είμαστε τα ανωτερα -πιο εξελιγμενα-ζωα (ή ζωντανοι οργανισμοι αν θες) σε αυτον τον πλανητη(όλοι οι επιστημονες του κοσμου ανα τους αιωνες κανουν τελειως λαθος?)Είδος homo sapiens..Διαφωνει κανεις ότι έιμαστε ζωντανοι οργανισμοι(αυτο σημαινει ζωο:αυτο που ζει,ζωντανο όπως λενε σωστα και οι βλαχοι..)?98 % των γονιδιων μας είναι ίδιο με του γοριλα...και έλλογα ζωα είναι και άλλα..Λογικη έχουν όλα τα ζωα,άλλα πιο εξελιγμενη άλλα πιο πρωτογονη..Το τι μας ξεχωριζει ως ανθρωπους απο τα υπολοιπα ζωα δεν έχει βρεθει ακριβως.....Παντως αν δεις την εκφραση μαμα ουρακοταγκου με το μικρο στην αγκαλια της καταλαβαινεις ποσο μερος του οικολογικου συστηματος είμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τις περισσοτερες φορες Σιμπυ μου, δυστυχως, οι γονεις οταν τις ριχνουν τις 2-3 ξυλιες που λες και σε καλη συχνοτητα, το κανουν μονο και μονο για να ξεσπασουν και οχι για να δειξουν οτι αυτο ειναι λαθος....
Παντως προσωπικα δε μιλαω για τις περιπτωσεις οπου αυτο γινεται καθημερινα και η βια (εστω και ελαφρια) εχει γινει Νο1 στη λιστα με τους τροπους διαπαιδαγωγησης. Απλά δεν παω και στο αλλο ακρο να δαιμονιζω καθε ιχνος βιας. Αν ειμαστε καλοι γονεις, δε θα μας βγει προβληματικο το παιδι για 5 φορες που εφαγε μπουφλα σε ηλικια που πιθανοτατα δε το θυμαται καν !

Προς οσους ειναι απολυτα καθετα εναντιον της βιας :
1. ειστε σιγουροι οτι ειστε το ιδιο και εναντιον της ψυχολογικής ; Γιατι αν οχι, τοτε μιλαμε για, ακουσια, υποκρισια. Και οντως η ψυχολογικη βια ειναι πιο επικινδυνη.
2. ολα τα παιδια που εφαγαν και λιγο ξυλαρακι σαν μπομπιρες (ή ακομα και πχ μεχρι τα 10, λεω ενα μεγαλο νουμερο), θεωρειτε οτι ειχαν επιπτωσεις και βγηκαν προβληματικα ;
3. Δε σας κανει εντυπωση που συναντατε ανθρωπους μαλαμα, κι ομως ειχαν φαει οχι λιγο, αλλα αρκετο ξυλο μικροι ; Τι ειναι αυτοι ; Freaks of nature?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Αυτο που δεν εχεις καταλαβει ακομα, ειναι οτι οι γονεις κατα κυριο λογο και στις ηλικιες ειδικα στις οποιες εσυ αναφερεσαι, διαμορφωνουν τον χαρακτηρα του παιδιου...

Αυτο το ξέρει όλος ο κόσμος Νεράιδα μου, το θέμα είναι ΠΩΣ τον διαμορφώνουν και ΤΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ τελικά κτίζουν. Τα δικά μου είναι τσαμπουκάδες και τα δυο έχουν άποψη. Το εχουν κερδίσει το δικαίωμα απο ενός χρονου και οι δυο γιατί δεν κάνουν μαλακίες. Περιφέρονται στο σπίτι παίζουν εξαλλα χωρις να το γκρεμίζουν παρακαλώ, μπαίνουν στο σουπερ μαρκετ απο 1,5 χρονών, περιεργάζονται τα πάντα, όμως δεν έχουν σπάσει ή γκρεμίσει ποτέ τίποτα και άλλα πολλά τ'έτοια. Να τους την πέσω στερεότυπα όταν θυμώνουν που δεβν γινεται το δικο τους και λένε τα συναισθήματα τους, επειδή είπαν ότι θα με πλακώσουν όταν μεγαλώσουν; Μα δεν είναι παράλογο να περιμένω να μήν θυμώσουν όταν στερούνται κάτι που θέλουν; (π.χ. το παιχνίδι στο τραπέζι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σε κάποιο βιβλίο θα το διάβασες αυτο. Τον Ντένις τον τρομερό τον έχεις δει η διαβάσει ποτέ;

Το αγγελούδι, που λεγεται μωράκι, ακριβώς αν κάνεις αυτό, θα καταλάβει απλά ότι, αφού δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα, τότε γιατί να μήν κάνετε αυτό που θέλει; Του το εξηγείς 100 φορές αυτό 100 φορές αυτό σκέφτεται και εξακολουθεί να απορεί. Μπορείς φυσικά να αυτοκτονησεις...

Αλλα αλήθεια, αν στέκεσαι σε ενα φράκτη και εξηγείς σε ένα γάιδαρο (ζώο εννοω όχι μεταφορικά) την ιστορία της ζωής σου, ποιος ειναι πιο τρελός και υπεύθυνος για την ασυννενοησία η οποία προφανώς προκύπτει; Εσύ ή ο γάιδαρος;

Ωχ θεε μου....
Οχι βρε θα του ριξω μερικες για να καταλαβει οτι ειναι λαθος...μεχρι να του γινει βιωμα και μετα να ακολουθησει και αυτο σα μεγαλωσει και εχει δικα του παιδακια, ακριβως την ιδια οδο....:)

Και σορρυ, αλλα για μενα ενα παιδι δε θα το παρομοιαζα ουτε με γαιδαρο....
Για μενα δεν ισχυει αυτο που λες εσυ περι ασυνεννοησιας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προσωπικα δε θα χτυπησω ποτε το παιδι μου. Απεχθανομαι τη βια γενικοτερα. (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ εκτος απο οταν την βλεπω σε ταινιες με πολεμικες τεχνες κλπ :P ) Απλά η εμπειρια μου, μου λεει να μην ειμαι τοσο απολυτος στο θεμα και οτι, αν μιλαμε για σωστους γονεις (που με τα μεσα που διαθετουν, κανουν οτι καλυτερο μπορουν), καποιες εξαιρεσεις στον κανονα δεν προκειται να εχουν αρνητικες επιπτωσεις. Και συχνα εχουν θετικες μαλιστα. Το προβλημα ειναι οταν και δεν υπαρχουν σωστες βασεις και παιδεια/νοοτροπια απο τους γονεις, και παραλληλα η βια γινεται ψωμοτυρι ή ειναι βαρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εγώ πάντως ακόμα θυμάμαι ένα περιστατικό στα 10 μου που μου είχε κάνει από τότε εντύπωση.
Είχε έρθει μια φίλη μου στο σπίτι να παίξουμε και σπάσαμε κατά λάθος ένα βάζο της μητέρας μου, η οποία εκείνη τη στιγμή μαγείρευε στην κουζίνα.
Με το θόρυβο που άκουσε φοβήθηκε και ήρθε στο σαλόνι με την κουτάλα στο χέρι για να δει τι συνέβη.
Η φίλη μου με το που την είδε, έτρεξε και κλείστηκε στο μπάνιο, κλειδώθηκε μάλιστα και αναγκαστήκαμε να πάρουμε τηλέφωνο τη μαμά της γιατί δεν άνοιγε.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι αυτό το παιδί εξελίχθηκε φυσιολογικά και ό,τι ζούσε στην οικογένειά της, δεν της έχει αφήσει τραύματα.Ουσιαστική σχέση με τους γονείς της, επειδή είναι φιλη μου μεχρι τώρα δεν έχει φτιάξει ποτέ.

Μπαμπούλας στα παιδιά μου, δεν έχω σκοπό να γίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βασικά δεν νομίζω ότι είχα διαβάσει το θέμα από την αρχή οπότε το έκανα μόλις σε λίγο ταχύ ρυθμό παραλείποντας κάποια κομμάτια. Συγκράτησα τα παρακάτω:

Συμφωνώ απόλυτα με τα εξής:
Νομιζω οτι εξαρταται απ'την ικανοτητα ΕΠΙβολης του γονιου.
Μπορει καποιος να κοβει τον αερα του πιτσιρικιου μ'ενα βλεμμα, και το θεωρω ο,τι καλυτερο να εχεις αναπτυξει τετοια επικοινωνια με το παιδι σου ωστε να σε υπακουει χωρις να χρειαστουν φωνες και χερια.
(αν και ο όρος υπακούει θα μου ταίριαζε καλύτερα ως "ακούει")
ΠΑΝΤΑ υπάρχει ο κατάλληλος κώδικας επικοινωνίας με το παιδί, αρκεί κανείς να έχει την υπομονή και την όρεξη να το ψάξει.
Εαν το ξυλο ειχε βγει απο τον παραδεισσο τοτε σε καθε χαστουκι δεν θα βουιζαν τα αυτια μου, αλλα θα ακουγα αγγελακι να μου τραγουδανε.
Δεν θα ενιωθα ντροπη αλλα περηφανια.
Δεν θα ενιωθα πονο αλλα θα αισθανομαουν οτι με γαργαλανε.
Δεν θα φοβομουν και δεν θα ενιωθα ανασφαλεια, αλλα θα ενιωθα χαρα.
Δεν θα δακρυζα απο τον πονο και ολα ταπαραπανω, αλλα απο ευτυχια.
Δεν θα αισθανομουν θυμο,ταπεινωση,μοναξια,οργη,"αδυναμι" και 1002 αλλα...
Απο την στιγμη που τιποτα απο αυτα δεν εχει επαλληθευτει προσωπικα πιστευω πως το ξυλο ββγηκε απο την φυση του ανθρωπου και μονο.(Την ελλατωματικη της πλευρα μαλλον)
Κανενα "παραδεισσο" και κανενα "παραμυθι".
Η μεγαλυτερη αλητεια ειναι γονεις που οταν το παιδι πεφτει και χτυπαει, αντι να το παρουν αγκαλια να το παρηγορισουν και να του μιλησουν, πρωτα του σκανε κανα δυο χαστουκια...Το εχεω δει.Αμετρητες φορες!
Αnyway, η απαντηση μου ειναι κατηγορηματικα "οχι"!
Το προβλημα ειναι οταν και δεν υπαρχουν σωστες βασεις και παιδεια/νοοτροπια απο τους γονεις, και παραλληλα η βια γινεται ψωμοτυρι ή ειναι βαρια.
Το παρακάτω μάλιστα:
Προσωπικά θεωρώ εγκληματικό να χτυπάς έστω και μαλακά ένα μωρό κάτω των 5 ετών. Όσο λιγότερα καταλαβαίνει, τόσο πιο ακατάλληλο θεωρώ το ξύλο.
σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα της έρευνας:
Αντίστοιχα, σε σχέση με την ηλικία, τα παιδιά της Α΄ Δημοτικού έχουν τριπλάσια πιθανότητα να τιμωρηθούν σωματικά (77.8%) από τα παιδιά της ΣΤ΄ Δημοτικού (53.5%). Να σημειωθεί ότι, σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία, στα παιδιά προσχολικής ηλικίας το ποσοστό χρήσης μπορεί να ξεπεράσει το 90%.
Με στεναχωρεί ιδιαίτερα. :/:
Συνεχίζω:
όταν ήμουν παιδί πήρα αρκετή βία
δλδ έφαγα γερό ξύλο

αυτό μόνο καλό δε μου έκανε - πιστεύω οτι έγινε κι εγώ πολύ βίαιος άνθρωπος
:/:
Τον Ντένις τον τρομερό τον έχεις δει η διαβάσει ποτέ;
Σε αυτό είχα πάντα την απορία πως βγήκε τέτοιος διάολος από τόσο καλούς (φαινομενικά τουλάχιστον) γονείς :P
Σε αυτό το πλαίσιο, υπάρχει ένας διαρκής αγώνας επικράτησης μέσα στην οικογένεια, μη σας μπερδεύουν τα ροζ τους μαγουλάκια και οι αθώες τους φατσούλες, αυτό που ζητά κάθε μωρό είναι η εξουσία μέσα στην οικογένεια.
:worry:
Μάλλον τα έχω εξιδανικεύσει πολύ τα πράγματα που πιστεύω ότι ένα μωρό ειδικά το μόνο που θέλει είναι αγάπη και χαρά ε;
Η γάτα λοιπόν αφήνει τα γατάκια να κάνουν ό,τι τρέλλα τους καπνίσει, μόλις όμως τα μικρά περάσουν τα όρια, για παράδειγμα όταν θέλει να τα μαζέψει στη φωλιά και αυτά σκορπίζονται, τα δέρνει!!
[...]Έχετε δει εσείς γατάκια να...επισκέπτονται τον Φρόυντ;:D
Έχεις δει πολλά γατιά να κρατάνε επαφή με τη μάνα τους και αφού μεγαλώσουν αρκετά; :P
Γενικά πάντως θα ήθελα να ξέρω αν νομίζεις ότι υπάρχει λογική ή συναίσθημα σε τέτοια αντίδραση από την γάτα και αν θα έπρεπε να υπάρχει αντίστοιχα στον άνθρωπο. :)
Με όλο το θάρρος και την εκτίμηση που σου έχω Φαν (και άλλοι), όσο άδικο κι αν έχει ο Buggs δεν μπορεί κανένας μας να είναι τόσο απόλυτος στις κρίσεις του για την ανατροφή που δίνει στα ΔΙΚΑ ΤΟΥ παιδιά.
Δε νομίζω ότι έκανα κρίση για την ανατροφή που κάνει ο Buggs στα δικά του παιδιά και αν φάνηκε κάτι τέτοιο ζητάω συγνώμη αλλά δεν ήταν σκοπός μου. Αυτή τη στιγμή μάλλον μου είναι παντελώς αδιάφορο τι κάνει στο σπίτι του, απλά είπα τι θα ένιωθα αν το έβλεπα μπροστά μου :)
Του πιανεις το χερι ; Μα ετσι αρχιζετε τις μπουφλες !
Είσαι πολύ καβγατζής μάλλον :P
Αν την ώρα που πάει να χτυπήσει το παιδί του κάποιος του πιάσω το χέρι και αυτός αρχίσει τις μπούφλες, μάλλον δεν ήταν σε θέση έτσι κι αλλιώς να κρίνει σωστά την κατάσταση και γιαυτό θα χτυπούσε το παιδί.

Και αφού διάβασα και αυτό, θα πάω να δω και την ΑΕΚ να αλλάξω παραστάσεις:
Θα ήταν καλύτερα όσοι συμμετέχουν στη συζήτηση να έχουν μωρά δικά τους ή έστω κάποια εμπειρία με παιδιά, ειδικά μικρά. Αλλιώς δεν βγαίνει νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μάλλον τα έχω εξιδανικεύσει πολύ τα πράγματα που πιστεύω ότι ένα μωρό ειδικά το μόνο που θέλει είναι αγάπη και χαρά ε;
Το ενα δεν αναιρει το αλλο. Το παιδι μαθαινει πολυ γρηγορα απο τις αντιδρασεις των γονιων, τι πρεπει να κανει για να περασει το δικο του. Δεν πρεπει να περναει παντα το δικο του ομως. Αυτο κι αν ειναι λαθος.

Είσαι πολύ καβγατζής μάλλον :P
...χμμ...
Προσωπικα δε θα χτυπησω ποτε το παιδι μου. Απεχθανομαι τη βια γενικοτερα.
:baby: ...Και αν καποιος την χρησημοποιησει σε μενα ή σε ανθρωπο μου...θα τον σπασω στο ξυλο :P

Αν την ώρα που πάει να χτυπήσει το παιδί του κάποιος του πιάσω το χέρι και αυτός αρχίσει τις μπούφλες, μάλλον δεν ήταν σε θέση έτσι κι αλλιώς να κρίνει σωστά την κατάσταση και γιαυτό θα χτυπούσε το παιδί.
Συμφωνοι. Δεν απαντας στο ερωτημα μου ομως. Πως θα τον σταματησεις ΚΑΙ δε θα πιαστεις στα χερια μπροστα στο παιδι του, ρωτησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top