Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους: συμφωνείτε;

Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους. Συμφωνείτε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
σωστοος..
συχνα,παιδια που βιαστηκαν γινονται παιδοφιλοι μετα.

Ακριβώς! Γι'αυτό τα θύματα πρέπει να τιμωρούνται μαζί με τους θύτες, όπως ακριβώς συμβαίνει με τις βιασμένες γυναίκες.

Η πολιτεία γνωρίζει καλά πως να συμπεριφερθεί στις γυναίκες-θύματα βιασμού και μπορεί να πράξει το ίδιο και στην περίπτωση των παιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ακριβώς! Γι'αυτό τα θύματα πρέπει να τιμωρούνται μαζί με τους θύτες, όπως ακριβώς συμβαίνει με τις βιασμένες γυναίκες.

Η πολιτεία γνωρίζει καλά πως να συμπεριφερθεί στις γυναίκες-θύματα βιασμού και μπορεί να πράξει το ίδιο και στην περίπτωση των παιδιών.

Δηλαδή η χριστιανική σου διδασκαλία λέει πέρα από την τιμωρία των παιδόφιλων (που άντε να πάει αυτοί έφτιαξαν) και την τιμωρία των θυμάτων αυτών που όχι μόνο δεν έφταιξαν αλλά βίωσαν και κτηνώδεις καταστάσεις επειδή στο μέλλον υπάρχει μία μικρή πιθανότητα (φυσικά αποτελεί μεμονωμένο γεγονός!) να πράξουν και εκείνοι αναλόγως?
Οι δεύτερες ευκαιρίες και το " Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω" πού είναι τώρα αγαπητέ?
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokoakisis

Νεοφερμένος

Ο kokoakisis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ώρες ώρες που γράφω σκέφτομαι ότι οι εκάστοτε ακραίοι που εμφανίζονται χωρίς άβαταρ χωρίς τίποτα ή ακόμα και τακτικά μέλη που εκφράζουν υπερακραίες απόψεις είναι είτε trolls είτε απλοί ελαφροαντιδραστικοί συμπολίται που τους απελευθερώνει το ίντερνετς και ξαφνικά γεμίζουν τα βρακάκια τους

οπότε ποιο το νόημα να κάτσω τώρα να γράψω ένα κατεβατό
έλα ντε, τουλάχιστον περνάει ο χρόνος εις βάρος άλλων παραγωγικών δραστηριοτήτων κάτι είναι κι αυτό.

Γι'αυτό τώρα που έκανα τη σκέψη θα γράψω λίγα
όχι θάνατος στους παιδόφιλους γιατί:

  1. θα ήταν άδικο ν'αφήσουμε τους βιαστές ή τους δολοφόνους ή τους μεγαλοαπατεώνες ζωντανούς αφού κι αυτοί καταστρέφουν ζωές
  2. φυσικά αντίκειται στο βασικό ανθρώπινο δικαίωμα στη ζωή που υποτίθεται έχουμε αποδεχτεί και καθιερώσει
  3. είναι πρωτόγονο να μη δίνουμε ευκαιρίες. Στη φύση αν χάσεις το πόδι σου δε σε νταντεύουν, σ'αφήνουν να πεθάνεις. Εμείς έχουμε προχωρήσει υποτίθεται. Αν θέλουμε να είμαστε κτηνώδεις τότε κακό του κεφαλιού μας.
  4. το πρόβλημα μπορεί να περιοριστεί ή να εξαλειφθεί με άλλους τρόπους (ψυχανάλυση, ψυχοθεραπεία, περιορισμός-φυλάκιση) οπότε γιατί να διαλέξουμε έναν τρόπο που δε θα προσφέρει νέες θέσεις εργασίας, θα είναι αιματηρός και βάναυσος, θα εγείρει ερωτήματα και θα καταπατήσει ανθρώπινα δικαιώματα -λες και δε φτάνει που σμπαραλιάστηκαν τα δικαιώματα των κακοποιημένων παιδιών
  5. μπορεί μεν να έχουν ένα μελανό σημείο αλλά ενδεχομένως σε άλλους τομείς να είναι πολύ χρήσιμοι κοινωνικά (π.χ. επιστήμονες, εργάτες ακόμα και σύζυγοι, καθηγητές κλπ.)
  6. το κυνηγητό και η καταπίεση συνήθως έχουν τ'αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά γιατί το απαγορευμένο φρούτο σε καλεί αβάσταχτα.

Καλά άμα σου τύχει να δούμε μετά τι απόψεις θε έχεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλά άμα σου τύχει να δούμε μετά τι απόψεις θε έχεις....
το ιδιο και για την ομοφυλοφιλια που λεγαμε...αμα σου τυχει ο Γιος ομοφυλοφιλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το να αρχισουμε τα αμα σου τυχει κι αμα δεν σου τυχει δεν ειναι λυση...

Δεν ειναι το τζοκερ... Κι αν σου κατσει??

Ειναι γενικος τροπος αντιμετωπισης και νοοτροπιας της κοινωνιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ, να πω όμως οτι η παιδοφιλία δεν είναι ίδιο πράγμα με την παιδεραστία.

Pedophilia (or paedophilia) is a mental disorder in adults or late adolescents (persons age 16 and older) characterized by a primary or exclusive sexual interest in prepubescent children.[1][2][3][4] According to the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM), pedophilia is a paraphilia in which a person has intense and recurrent sexual urges towards and fantasies about children they have either acted on or cause distress or interpersonal difficulty.https://en.wikipedia.org/wiki/Pedophilia#cite_note-dsm4-3


Pederasty or paederasty (US: /ˈpɛdəræsti/, UK: /ˈpiːdəræsti/) is a (usually erotic) relationship between an older man and an adolescent boy outside his immediate family.


Παιδόφιλος μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος που διεγείρεται σεξουαλικά από ανήλικα παιδιά, έχει ερωτικές φαντασιώσεις που περιλαμβάνουν παιδιά και όλα όσα αναφέραμε στον γενικότερο ορισμό της παιδοφιλίας. Από τη στιγμή όμως που το εν λόγω άτομο ασελγήσει πάνω σε ανήλικο τότε θεωρείται και παιδεραστής και όχι απλά παιδόφιλος. Με δυο λόγια η διαφορά του ενός χαρακτηρισμού από τον άλλο είναι ότι ο όρος “παιδοφιλία” δεν περιλαμβάνει απαραίτητα την προσπάθεια σεξουαλικής επαφής με ανήλικο, ενώ ο πιο ειδικός όρος “παιδεραστία” αναφέρεται ακριβώς στην σεξουαλική πράξη.



(Πηγή: wikipedia, https://psychologein.sciblogs.net)


Οπότε η ερώτηση μάλλον έχει να κάνει με τους παιδεραστές. Είμαι ενάντια στη θανατική ποινή και ειδικά σε αυτήν την περίπτωση που ο λόγος είναι ψυχιατρικός - είναι μια ασθένεια. Για μένα πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη και καλύτερη επικοινωνία με τα παιδιά από τους γονείς και τους δασκάλους ώστε να προληφθεί κάτι τέτοιο. Όσο για την ποινή των παιδεραστών: εγκλεισμός σε ίδρυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Pederasty or paederasty (US: /ˈpɛdəræsti/, UK: /ˈpiːdəræsti/) is a (usually erotic) relationship between an older man and an adolescent boy outside his immediate family.
Όπως βλέπετε το λεξικό ή ο αγγλικός όρος αφορά μόνο αντρική ομοφυλοφιλική σχέση με παιδί. Γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Δηλαδη αυτος που βιασε το κοριτσακι και το πεταξε στο πηγαδι να πνιγει αξιζει να ζει;
Εγω ειμαι υπερ της θανατικης ποινης σε ορισμενες περιπτωσεις. Αλλα εν προκειμενοις δεν πολυχρειαζεται, θα πεσουν ολοι να τον σκοτωσουν μεσα στη φυλακη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Δηλαδη αυτος που βιασε το κοριτσακι και το πεταξε στο πηγαδι να πνιγει αξιζει να ζει;
Εγω ειμαι υπερ της θανατικης ποινης σε ορισμενες περιπτωσεις. Αλλα εν προκειμενοις δεν πολυχρειαζεται, θα πεσουν ολοι να τον σκοτωσουν μεσα στη φυλακη.

Οι νομοθέτες δεν μπορούν να νομοθετούν με συναισθηματικά κίνητρα.

Τι σημαίνει "αξίζει να ζει"; Ποιος το κρίνει; Το αν αξίζει κάποιος να ζει καθορίζεται από τις πράξεις του;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Οι νομοθέτες δεν μπορούν να νομοθετούν με συναισθηματικά κίνητρα.

Τι σημαίνει "αξίζει να ζει"; Ποιος το κρίνει; Το αν αξίζει κάποιος να ζει καθορίζεται από τις πράξεις του;:hmm:

H αξια του καθοριζεται σιγουρα απο τις πραξεις του! Ενα ον λοιπον (ουτε ανθρωπο δεν μπορω να τον χαρακτηρισω) που κανει κακο στην κοινωνια και εχει το σθενος να κανει οτι εκανε για μενα ναι πρεπει να κριθει! αλλα να κριθει οπως πρεπει και οχι με 5 χρονια φυλακιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
H αξια του καθοριζεται σιγουρα απο τις πραξεις του! Ενα ον λοιπον (ουτε ανθρωπο δεν μπορω να τον χαρακτηρισω) που κανει κακο στην κοινωνια και εχει το σθενος να κανει οτι εκανε για μενα ναι πρεπει να κριθει! αλλα να κριθει οπως πρεπει και οχι με 5 χρονια φυλακιση!

Και ποια θα είναι η μονάδα μέτρησης της αξίας ζωής κάποιου; Ποιος θα τη μετράει; Ποιος θα αποφασίζει τα όρια του "αξίζει - δεν αξίζει να ζει";

Το οτι το σωφρονιστικό σύστημα είναι κακό δε σημαίνει οτι πρέπει να βρούμε τραβηγμένες λύσεις αλλά να το εξυγιάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Και ποια θα είναι η μονάδα μέτρησης της αξίας ζωής κάποιου; Ποιος θα τη μετράει; Ποιος θα αποφασίζει τα όρια του "αξίζει - δεν αξίζει να ζει";

Το οτι το σωφρονιστικό σύστημα είναι κακό δε σημαίνει οτι πρέπει να βρούμε τραβηγμένες λύσεις αλλά να το εξυγιάνουμε.

Να το εξυγιανουμε οπως προσπαθουμε εδω και τοσα χρονια?? γι αυτο φτασαμε εκει που φτασαμε??
Και θελουμε να λεγομαστε ανθρωποι!

Εγω το ξαναειπα..μακαρι ολοι μας να μην βρεθουμε ποτε στην θεση των γονιων του κοριτσιου και του καθε κοριτσιου..τοτε θα μιλησουμε για εξυγιανση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Να το εξυγιανουμε οπως προσπαθουμε εδω και τοσα χρονια?? γι αυτο φτασαμε εκει που φτασαμε??
Και θελουμε να λεγομαστε ανθρωποι!

Εγω το ξαναειπα..μακαρι ολοι μας να μην βρεθουμε ποτε στην θεση των γονιων του κοριτσιου και του καθε κοριτσιου..τοτε θα μιλησουμε για εξυγιανση!

Δε μου απαντάς στην πρώτη παράγραφο.:/:

Σου λέω καθαρά: αν βρεθώ ποτέ (μακριά από μας) στη θέση αυτή θα θέλω να τον σκοτώσω με τα ίδια μου τα χέρια. Δεν μπορούμε όμως να περιμένουμε από τους νομοθέτες να στηρίξουν τους νόμους σε συναισθηματικά κριτήρια.

Ποιος φταίει που το σωφρονιστικό σύστημα είναι έτσι; Οι ίδιοι που πάνε μια κλήση παράνομης στάθμευσης στον κουμπάρο τους που είμαι αστυφύλακας να τη σβήσει. Οι ίδιοι που δίνουν ρουσφέτια στον κάθε υπουργό για να "βολευτεί" ο γιόκας στο δημόσιο. Αυτοί που ψηφίζουν τους ανθρώπους που έχουν φέρει τη χώρα μας σε αυτήν την κατάσταση. Εμείς κορίτσι μου, εμείς φταίμε...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Δε μου απαντάς στην πρώτη παράγραφο.:/:

Σου λέω καθαρά: αν βρεθώ ποτέ (μακριά από μας) στη θέση αυτή θα θέλω να τον σκοτώσω με τα ίδια μου τα χέρια. Δεν μπορούμε όμως να περιμένουμε από τους νομοθέτες να στηρίξουν τους νόμους σε συναισθηματικά κριτήρια.

Ποιος φταίει που το σωφρονιστικό σύστημα είναι έτσι; Οι ίδιοι που πάνε μια κλήση παράνομης στάθμευσης στον κουμπάρο τους που είμαι αστυφύλακας να τη σβήσει. Οι ίδιοι που δίνουν ρουσφέτια στον κάθε υπουργό για να "βολευτεί" ο γιόκας στο δημόσιο. Αυτοί που ψηφίζουν τους ανθρώπους που έχουν φέρει τη χώρα μας σε αυτήν την κατάσταση. Εμείς κορίτσι μου, εμείς φταίμε...:/:

Θα σου απαντησω λοιπον ποιος βαζει το μετρο, ποιος οριζει το πολυ ή το λιγο κ.ο.κ...
Η ηθικη..θα μου πεις ποιος την καθοριζει την ηθικη...
Μιλαω προσωπικα και σου λεω οτι δεν δεχομαι καποιος να κανει κακο σε αλλον! ειτε ειναι παιδι, ειτε ζωο, ειτε ηλικιωμενος ειτε οτιδηποτε!!! Μια εκφραση λεει ''η ελευθερια σταματαει εκει που ξεκιναει η ελευθερια του αλλου..'' καποιος που κανει κακο λοιπον σε καποιον αλλον δεν το σεβεται αυτο! κ εκει πρεπει να υπαρξει η τιμωρια!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Θα σου απαντησω λοιπον ποιος βαζει το μετρο, ποιος οριζει το πολυ ή το λιγο κ.ο.κ...
Η ηθικη..θα μου πεις ποιος την καθοριζει την ηθικη...
Μιλαω προσωπικα και σου λεω οτι δεν δεχομαι καποιος να κανει κακο σε αλλον! ειτε ειναι παιδι, ειτε ζωο, ειτε ηλικιωμενος ειτε οτιδηποτε!!! Μια εκφραση λεει ''η ελευθερια σταματαει εκει που ξεκιναει η ελευθερια του αλλου..'' καποιος που κανει κακο λοιπον σε καποιον αλλον δεν το σεβεται αυτο! κ εκει πρεπει να υπαρξει η τιμωρια!:/:

Για αυτό που λες υπάρχουν οι νόμοι που καθορίζουν την τιμωρία. Και οι ίδιοι οι νόμοι έχουν φτιαχτεί από ανθρώπους σύμφωνα με την ηθική της πλειοψηφίας, γιατί όπως είπες αντικειμενική ηθική δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Για αυτό που λες υπάρχουν οι νόμοι που καθορίζουν την τιμωρία. Και οι ίδιοι οι νόμοι έχουν φτιαχτεί από ανθρώπους σύμφωνα με την ηθική της πλειοψηφίας, γιατί όπως είπες αντικειμενική ηθική δεν υπάρχει.

Με τον καιρο ομως δεν χριζουν και οι νομοι ανανεωσης??? Γιατι οι εποχες αλλαζουν, μαζι και η ηθικη των ανθρωπων... Εστω και η ηθικη της πλειοψηφιας... Τοτε ισως να δημιουργουνταν μια πιο σωστη ποινη για αυτα τα ατομα και να μην επιζητουσαμε την θανατικη ποινη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Να το εξυγιανουμε οπως προσπαθουμε εδω και τοσα χρονια?? γι αυτο φτασαμε εκει που φτασαμε??
Και θελουμε να λεγομαστε ανθρωποι!

Εγω το ξαναειπα..μακαρι ολοι μας να μην βρεθουμε ποτε στην θεση των γονιων του κοριτσιου και του καθε κοριτσιου..τοτε θα μιλησουμε για εξυγιανση!
Θα σου απαντησω λοιπον ποιος βαζει το μετρο, ποιος οριζει το πολυ ή το λιγο κ.ο.κ...
Η ηθικη..θα μου πεις ποιος την καθοριζει την ηθικη...
Μιλαω προσωπικα και σου λεω οτι δεν δεχομαι καποιος να κανει κακο σε αλλον! ειτε ειναι παιδι, ειτε ζωο, ειτε ηλικιωμενος ειτε οτιδηποτε!!! Μια εκφραση λεει ''η ελευθερια σταματαει εκει που ξεκιναει η ελευθερια του αλλου..'' καποιος που κανει κακο λοιπον σε καποιον αλλον δεν το σεβεται αυτο! κ εκει πρεπει να υπαρξει η τιμωρια!:/:
Δεν έχω καταλάβει να προσπαθούμε να εξυγειάνουμε οτιδήποτε... αν κάνω λάθος και προσπαθούμε συγχώρα με.

Η ύπαρξη ή όχι της θανατικής ποινής δεν έχει καμμία σχέση με την εξυγείανση της δικαιοσύνης. Δηλαδή στην Αμερική που υπάρχει η θανατική ποινή η δικαιοσύνη είναι υγιής και καλά κρατεί? Το σωφρονηστικό σύστημα λειτουργεί ως τέτοιο? Αν το πιστεύεις ρίξε μια ματιά στο θέμα της ΒΡ.

Οι περιπτώσεις που έχεις παραπάνω είναι τόσες πολλές που αν ήταν για όλες να επιληφθεί η δικαιοσύνη έπρεπε όλοι να γίνουμε δικαστές/δικηγόροι.

Τέλος όπως στο θύμα δεν θα έπρεπε να κολλάμε αυτήν την ταμπέλα ώστε με βοήθεια να μην "χάσει την ψυχή του" - όπως προδίκασε κάποιος παραπάνω - για να έχει ελπίδα να ζήσει μια καλή ζωή έτσι και για τον θύτη δεν πρέπει να κολλάμε την ανάλογη ταμπέλα ώστε να μπορέσει να μετανοήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατι οι εποχες αλλαζουν, μαζι και η ηθικη των ανθρωπων..
καποια γυρω γυρω πραγματα.
τα βασικα ειναι ιδια..
Ου φονευσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
καποια γυρω γυρω πραγματα.
τα βασικα ειναι ιδια..
Ου φονευσεις..

Εν μερει δεκτον...

Ομως η απαντηση σου με κανει να νιωθω οτι δεν διαβασες την τελευταια φραση του ποστ μου...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
"Σκοπός της ποινής", γράφει ο Μπεκαρία, "δεν είναι η εκδίκηση, αλλʼ ο σωφρονισμός αυτού που διέπραξε το αδίκημα και ο παραδειγματισμός των άλλων."

Η εκδίκηση είναι συναισθηματικό κριτήριο.

Η ηθική της πλειοψηφίας δεν είναι αναγκαίο να αλλάξει. Αναγκαίο να αλλάξει είναι ο τρόπος του σωφρονισμού (φυλακές, ποινές, πρόστιμα κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top