Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγω τελικα δε καταλαβα αν υποστηριζεις την ηθικη του Μαρκησιου ή οχι. Σα να βλεπω μηνυματα αντικρουομενα. Μπορει να νυσταζω κιολας.

Το πρόβλημα είναι ότι πέφτει ασέβεια στην οικογένειά σου από την πόρνη κοινωνία, που προσπαθώντας να κρύψει τις δικές της ντροπές, τα φορτώνει όλα πάνω στον άνθρωπό σου (κερατάς, ο καημένος, ο λαλάκας κλπ)
Ειναι μονο αυτο ; Αν κανουμε μια στατιστικη, και ρωτησουμε : "αν σας κερατωσουν, ποιο ειναι το 1ο πραμα που σκεφτεστε , που σας ενοχλει ; ", θα παρουμε επικρατουσα απαντηση " τι θα πει ο κοσμος" ; Αμφιβαλλω.

Οι τελευταιες 2 παραγραφοι, ειναι ενας καλος επιλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Δεν σας προλαβαινω, τι γινεται εδω περα...??? Μ'εχει φαει το ξενυχτι τοσες μερες κι ακομα δεν εχω καταλαβει ποιος , πιστευει τι ??? Μαλλον πρεπει να ριξω πολυ μελετη:book: :book: :book: !!! Εχω την εντυπωση ομως:hmm: οτι στα πιο πολλα σημεια , μαλλον συμφωνω με τον αντρικο πληθυσμο της παρεας:whistle: :whistle: . @Chaos, μου φαινεται οτι ξημερωνει " η τυχερη σου μερα " κι οσων ασπαζονται (σε γενικες γραμμες ) τις αποψεις σου! Απο αυριο το:beating: :beating: :boxing: :beating: θα το τρωω εγω:clapup: . Ανυπομονω να ξημερωσει...και τοτε θα δουμε !!!
Μηπως εχω προβλημα και δεν το εχω καταλαβει ??? 'Η εχει να κανει με την ηλικια ???
Εχω μια σημαντικη απορια παντως κι ελπιζω να με διαφωτησετε: Σ' αρεσει ενας αντρας , τον οποιο συναντας συχνα σ'ενα συγκεκριμενο χωρο και δεν
γνωριζεστε προσωπικα , αλλα "παιζει" κατι μεταξυ σας ( μια χημεια ας πουμε ) κι εσυ του δινεις ξεκαθαρα να καταλαβει οτι:whistle: :redface: :whistle: δεν ζητας δεσμευσεις , δλδ εχεις κανει εσυ την πρωτη κινηση ,αυτος δε, γουσταρει σαν τρελλος ( τηλεφωνα,μηνυματα κ.λ.π ), ΑΛΛΑ παρολ' αυτα σου βγαζει την ψυχη ( τραβατε με κι ας κλαιω δλδ ) κι ουτε σ' αφηνει κι ησυχη !!! Τι συμπερασμα βγαζεις ??? Οτι σε θελει στη καβαντζα ( καλα το γραφω? ),οτι ειναι λαλακας οπως λετε κι εσεις...??? Καμμια γνωμη βρε παιδια...???

ΥΓ. Ακομα περιμενω την απαντηση σου για την Πυλη Τρικαλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγω τελικα δε καταλαβα αν υποστηριζεις την ηθικη του Μαρκησιου ή οχι. Σα να βλεπω μηνυματα αντικρουομενα. Μπορει να νυσταζω κιολας.

Ειναι μονο αυτο ; Αν κανουμε μια στατιστικη, και ρωτησουμε : "αν σας κερατωσουν, ποιο ειναι το 1ο πραμα που σκεφτεστε , που σας ενοχλει ; ", θα παρουμε επικρατουσα απαντηση " τι θα πει ο κοσμος" ; Αμφιβαλλω.

Οι τελευταιες 2 παραγραφοι, ειναι ενας καλος επιλογος.

Για τον Μαρκήσιο, διαφωνώ με την ηθική που κατασκεύασε αυτός κι οι όμοιοί του για τους άλλους. Αυτή που είχε για τον εαυτό του...Τα βασανιστήρια δεν μου αρέσουν καθόλου πάντως. Ο Μαρκήσιος είναι κυνικός κι εγώ έχω μια συμπάθεια στη φιλοσοφική αυτή σχολή, λόγω κυρίως του Διογένη.

Εδώ εννοώ ότι ακόμη και αυτοί που δεν πολυνοιάζονται για ένα πήδημα, αυτό θα τους χαλούσε τη μέρα. Είναι άσχημο να σου φοράν κουδούνια. Μπορεί δλδ μια γυναίκα ή ένας άνδρας να συγχωρούσε ένα τυχαίο πήδουλο, αν όμως ο σύντροφός του τον είχε κάνει ρόμπα μπορεί να τά 'παιρνε στο κρανίο γι' αυτόν το λόγο. Δεν ισχύει για όλους, αλλά ήθελα να το τονίσω γιατί έχω συζητήσει με ανθρώπους που το βλέπουν έτσι...

Εχω μια σημαντικη απορια παντως κι ελπιζω να με διαφωτησετε: Σ' αρεσει ενας αντρας , τον οποιο συναντας συχνα σ'ενα συγκεκριμενο χωρο και δεν
γνωριζεστε προσωπικα , αλλα "παιζει" κατι μεταξυ σας ( μια χημεια ας πουμε ) κι εσυ του δινεις ξεκαθαρα να καταλαβει οτι:whistle: :redface: :whistle: δεν ζητας δεσμευσεις , δλδ εχεις κανει εσυ την πρωτη κινηση ,αυτος δε, γουσταρει σαν τρελλος ( τηλεφωνα,μηνυματα κ.λ.π ), ΑΛΛΑ παρολ' αυτα σου βγαζει την ψυχη ( τραβατε με κι ας κλαιω δλδ ) κι ουτε σ' αφηνει κι ησυχη !!! Τι συμπερασμα βγαζεις ??? Οτι σε θελει στη καβαντζα ( καλα το γραφω? ),οτι ειναι λαλακας οπως λετε κι εσεις...??? Καμμια γνωμη βρε παιδια...???

ΥΓ. Ακομα περιμενω την απαντηση σου για την Πυλη Τρικαλλων.

Το παιχνίδι είναι ωραίο αγαπητή μου Πύλη. Το τραβάτε με κι ας κλαίω είναι στον άνθρωπο, κάποιοι δεν μπορούν να κάνουν τίποτε χωρίς αυτό. Απλά σε γουστάρει και σε ψήνει μ' αυτόν τον τρόπο. Αυτός ο τύπος μπορεί απλά να χάσει το ενδιαφέρον του μόλις σε κατακτήσει, ή μπορεί και να σε διεκδικήσει απ' τον άνδρα σου και να σου χαλάσει το σπίτι. Εξωσυζυγικές σχέσεις κάνει κανείς με όποιον τον πείσει ότι το βλέπει χαλαρά το πράγμα. Είπαμε να το διασκεδάσουμε, όχι να τα μαμήσουμε όλα.:P Εκτός.... Εκτός κι αν αυτό είναι που θέλεις κατά βάθος. Άλλωστε μπορεί να χρειάζεται να δεις αν ο σύζυγος έχει τόσο προοδευτικές απόψεις για σένα όπως για τον εαυτό του. Αυτό μπορεί να είναι κάτι που χρήζει διερεύνησης. Εσύ πώς το βλέπεις, δεν μας είπες. Και πώς γίνεται να μην τον ξέρεις προσωπικά αλλά να σου στέλνει ΧεΣεΜες; Το τηλέφωνό σου από που το έμαθε;

Από την Πύλη περνάς για να πας στο Περτούλι. Εγώ περαστικός ήμουν, δεν ξέρω τίποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
@Chaos Καλημερα! Συμφωνω οτι το παιχνιδι ειναι ωραιο κι οτι το θεμα ειναι να "διασκεδασουμε" κ λιγο. Αν σκοπος μου ηταν να τα μαμησω ολα , οπως χαρακτηριστικα αναφερεις , να ' σαι σιγουρος πως θα το ειχα κανει ηδη. Αλλωστε ( δυστυχως ) , ευκαιριες μου δωθηκαν πολλες:mad: :mad: :mad: !!! Επισης συμφωνω απολυτα οτι υπαρχουν πολλοι...:| οπου γουσταρουν το " τραβατε με κι ας κλαιω " , αλλα οταν σε "κατακτησουν" χανουν το ενδιαφερον τους! ( βλ." το παιχνιδι ειναι ωραιο, αλλα μεχρι εκει...!!! " Οσων αφορα στην συγκεκριμενη περιπτωση, μαλλον το αντιθετο συμβαινει δλδ αυτος φοβηθηκε μηπως χαλασει το σπιτι του ( και οχι μηπως του το χαλασω εγω, καθως εξ' αρχης ειμουνα ξεκαθαρη κι ειλικρινα το εννοω , εντελως χαλαρη...)
Ειπα πως δεν γνωριζομασταν προσωπικα , ειχαμε μια τυπικη "καλημερα-καλησπερα " αλλα αυτο ηταν ολο! Αν ξαναδιαβασεις το μηνυμα μου, θα δεις οτι αναφερω πως εγω εκανα την πρωτη κινηση δλδ του εδωσα το τηλ. μου ( λεπτομερειες δεν θα διαφωτησουν περισσοτερο. ) Κι εδω ειναι η απορια μου !!! " Αφου καλε μου ανθρωπε θελεις σαν τρελλος και φροντιζεις να το δειχνεις οσο μπορεις , αλλα για τους δικους σου ( σεβαστους απολυτα ) λογους δεν "προχωρας " παρα περα , γιατι " τρωγεσαι με τα ρουχα σου " και με ζαλιζεις ???:confused: :hmm: :confused: Την στιγμη μαλιστα που εγω , εχω κατανοησει και αποδεχτει πληρως το " προβλημα " σου! Να διευκρυνισω βεβαια οτι ποτε δεν δημιουργησε κανεις απ' τους δυο μας προβλημα στο σπιτι του αλλου ( τηλ.σε ακαταλληλες ωρες κ.λ.π )
Ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος γενικοτερα!!! Αλλωστε το συμβαν αποτελει προ πολλου παρελθον για μενα ( οχι γι αυτον βεβαια .) Στην ουσια εξεταζω μαλλον την περιπτωση οπου μια χαλαρη, οπως λες , σχεση μπορει να οδηγησει σε κατι πιο σοβαρο ( κι οχι αρχικα επιθυμητο...) αποτελεσμα !!! Αυτο που αναφερεις " για το αν ο συζυγος εχει τοσο προοδευτικες αποψεις ..." , λυπαμαι αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις:confused: !

ΥΓ.Γνωριζω παρα πολυ καλα οτι περνας απο την Πυλη για να πας στο Περτουλι.Φανταζομαι οτι θα σου αρεσε το μερος !!!:clapup: :clapup: :clapup: :clapup: Για αλλη μια φορα ανακαλυπτω πως τιποτα δεν ειναι τυχαιο στην ζωη μας! Για συνδυασε λιγο το..."PYLH " !!!!

" Μπορεις να κανεις περισσοτερους φιλους σε δυο μηνες δειχνοντας ενδιαφερον για τους αλλους , απ' οσους κανεις σε δυο χρονια προσπαθωντας να κανεις τους αλλους να ενδιαφερθουν για σενα "
Dale Carnegie
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επειδη και ακριβως οπως μου εγραψες να σου απαντησω, θα παραβιαζω τους κανονες , θα απαντησω, λεγοντας ο'τι εχω περιθωριο να πω χωρις να μου δοθει κι αλλη ποινη :

"...................................
.....................................
......."

ευχαριστω, καλη νυχτα και σε σενα :)

Κριμα παντως, θα ειχαν ενδιαφερον οι απαντησεις σου.
ΕΝΑ infraction σου έχει δοθεί στον ένα και βάλε χρόνο που είσαι εδώ, κι αυτό για παντελώς άσχετο λόγο. Μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Όσον αφορά την "αυστηρότητα" μας, αν την είχαμε εξαντλήσει θα είχες ήδη λάβει άλλο ένα για τον τρόπο που εκφράζεσαι εδώ. Αλλά δεν έλαβες γιατί δεν ήθελα να κάνω κάτι που θα φανεί ως κατάχρηση εξουσίας (κι ας ήταν δίκαιο). Λοιπόν ως εδώ. Αν δεν σε καλύπτει το site, δεν σε υποχρεώνει κανείς να συμμετάσχεις, μπορείς κάλλιστα να μην ξανακάνεις login. Αλλά το να μένεις και να γκρινάζεις συνεχώς με όποιο τρόπο βρεις (posts, pms κοκ) δεν σε τιμά καθόλου. Μου θυμίζει κάτι ανθρώπους που μένουν σε σχέσεις που δεν τους καλύπτουν, αλλά φοβούνται και να χωρίσουν οπότε φθείρουν τη σχέση όσο δεν πάει με συνεχείς γκρίνιες και τσακωμούς μέχρι να φτάσει ο άλλος στο αμήν και να τους χωρίσει αυτός.

Εχει και το καθενα απο αυτα την βαρυτητα του ομως, οπως επισης καποια γινονται ασυναισθητα/ αυτοματα. Δεν ειναι ολα τα ιδιο. ;)
Υπάρχουν δύο περιπτώσεις αντίδρασης στον ultimate πειρασμό:
  • Ο σύντροφος σου δεν σε απατά, για να μην πληγωθείς και πληγώνεται ο ίδιος.
  • Ο σύντροφος σου δεν καταφέρνει να αντισταθεί και σε απατά, οπότε σε πληγώνει.
Κάποιος απο τους δύο θα πληγωθεί. Με τι καρδιά προτιμάς να είναι ο σύντροφος σου; Βέβαια αυτό ισχύει και για αυτόν που θα απατήσει. Είναι λίγο "φαύλος κύκλος" (δεν ξέρω πως αλλιώς να το χαρακτηρίσω, ίσως "κολοκυθιά"; ), δεν είναι τόσο απλό όσο το θέτεις.
Κοιτα μια σχεση ξεκιναει με την εξης κατασταση:
Μη απιστια απο κανενα μελος της σχεσης

Τωρα μετα υπαρχουν 3 καταστασεις:
1) Απιστια απο τον εναν και να μην το πει στον αλλον
2) Απιστια απο τον εναν και να το πει στον αλλο
3) Μη απιστια

Υπαρχει κανεις που να του πεις, προτιμαςνα εισαι στην κατασταση 3, ή στην 1 ή την 2; Και να σου πει; "Α στην 1 ή την 2. Ξες τι καλο κανει στη σχεση μου να με απαταει ο αλλος;" :P
Προφανως εννοεις οτι θα κανει καλο στο ατομο που απαταει, στον αλλον ομως; ;)
Όχι δεν εννοώ οτι κάνει καλό στο άτομο που απατάει. Εννοώ οτι ΙΣΩΣ κάνει καλό στη σχέση, διότι το άλλο μέλος της θα συνειδητοποιήσει οτι ο σύντροφος του δεν είναι δεδομένος, κάτι που όσο κι αν αρχικά δεν του αρέσει, τελικά θα λειτουργήσει υπερ της σχέσης. Και ακριβώς επειδή δεν μας αρέσει να συνειδητοποιούμε οτι ο άλλος δεν είναι δεδομένος, γι'αυτό θα διαλέγαμε όλοι το 3.
Μαλλον δεν με καταλαβες. Οκ το να σε κερατωσει μια φορα στα 5 χρονια ειναι ανθρωπινο. Το να σε κερατωσει μια φορα στα 2 χρονια; Στον ενα χρονο; Κτλ...Ποτε σταματαει να ειναι ανθρωπινο και γινεται συστημα; Και τι θα του πεις; Οκ να με απατας τοσο συχνα, αλλα οχι πιο πολυ;;!
Αυτά δεν μπορούν να οριστούν με μαθηματικά θεωρήματα (όσο κι αν λατρεύω τα μαθηματικά). Σύστημα γίνεται όταν ο άλλος (ο απατημένος) αρχίσει να το αντιλαμβάνεται ως τέτοιο, όταν αρχίσει να καταστρέφει τη σχέση. Δεν υπάρχουν απόλυτοι αριθμοί και συχνότητες. Πχ όπως βλέπεις απο αυτό το θέμα, για πολλούς ο αριθμός αυτός είναι το 0. Ε για μένα απλώς είναι >0, την ακριβή του τιμή δεν την γνωρίζω. :)
Απλα θεωρω οτι παντα μπορουμε να αντισταθουμε, αρκει να το θελουμε (επειδη ξερουμε τι επιπτωσεις θα εχει) Ανθρωποι ειμαστε, οχι ζα! :D
Διαφωνώ, κάποιες φορές είναι τόσο εξαιρετικά δύσκολο να αντισταθείς που τείνει στο αδύνατο. Κι αν τελικά το καταφέρεις, ακριβώς επειδή ήταν τόσο δύσκολο να το κάνεις, σου δημιουργεί απωθημένα και μυθοποιείς τον παρολίγο εραστή/ερωμένη σου. Στο τέλος ίσως αρχίσεις και αισθάνεσαι ακόμη και μια παροδική αντιπάθεια προς το σύντροφο σου, διότι υποσυνείδητα τον "κατηγορείς" που (ίσως άθελα του) στάθηκε εμπόδιο σε κάτι που τόσο ήθελες.

1) Μα να σου πει τι, και πως θα σε ωφελησει;
2) Για το αλλο, επιτρεψε μου να διαφωνω. Εκτος και αν οριζουμε διαφορετικα το "λεμε μεταξυ μας τα παντα". Θεωρω οτι καποια πραγματα δεν λεγονται σε μια σχεση, και καλως υπαρχει αυτο. Αν σε ρωτησει ο αλλος το κουρεμα του, δεν θα του πεις οτι τα βρισκεις χαλια, ακομα και αν το πιστευεις. Αν πεθανει η πεθερα σου και εσυ την μισεις, δεν θα του πεις, "Πω πω ξελαφρωσα που ψοφησε η σπαστρα"! Ουτε - υποθετω - θα του απαντησεις "Με 'πιασε κοψιμο", αν σε ρωτησει γιατι δεν αισθανεσαι καλα! :hmm: :P

Φυσικα, ολοι οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι, και το ιδιο και καθε σχεση, αλλα μου φαινεται πολυ πολυ (...πολυ!) δυσκολο να ισχυει το παραπανω. Anyway!
Κι όμως, ναι, θα τα έλεγα και αυτά που λες, ούτε καν extreme δεν μου φαίνονται. :)
Δεν είπα οτι είναι το σωστό (άραγε υπάρχει σωστό; ), απλά εμείς έτσι λειτουργούμε. Δεν προσπάθησα να πείσω κανέναν να είναι έτσι στη σχέση του. Εγώ όμως δεν μπορώ να είμαι αλλιώς στις δικές μου σχέσεις.
Μα το ιδιο πραγμα ειναι. Το κανει γιατι δεν θελει, επειδη αν το κανει, θα σε "χασει", μεταφορικα (=συναισθηματικα) , αλλα και ισως κυριολεκτικα.
Πολύ φιλοσοφικό γίνεται εδώ το θέμα και αν το σκεφτώ πολύ το παραπάνω quote θα πάθω βραχυκύκλωμα :P Κατάλαβα πάντως τι θες να πεις, απλά δεν είναι ΤΟΣΟ απλό, όπως σου εξηγώ στο πρώτο quote.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
@ Great Chaos....με έχει αγγίξει το Μέγα Χάος και δεν το έχω πάρει χαμπάρι; :worry: :P

Thanx για τα καλά σου λόγια by the way :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
@ Great Chaos....με έχει αγγίξει το Μέγα Χάος και δεν το έχω πάρει χαμπάρι; :worry: :P

Thanx για τα καλά σου λόγια by the way :)

Απλά είσαι χαοτική και δεν ήξερες τον ορισμό. Το Χάος έχει την απίστευτη ικανότητα να παράγει αρμονία. Πιστεύω ότι όσο κι αν στην πορεία πονέσεις, όπως όλοι μας έχουμε πάθει κατά καιρούς, στο τέλος θα γίνεις ευτυχισμένη. Το Μέγα Χάος σου δίνει όταν δεν περιμένεις πια τίποτε...

Αν τα είχα γράψει εγώ κι όχι εσύ, δεν θα είχαν τόση αξία. Με βοήθησες πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[...]Ο τιτλος. Θ αθελα να πω οτι αν συμφωνησουμε ολοι να δεχτουμε a priori την απιστια δεδομενη, ποσο σοβαρη μπορει να θεωρηθει η σχεση; Που κολλαει η εμπιστοσυνη στην εξισωση ; Ο σεβασμος ; Και καλα λεει ο Αυπνος. Που σταματαει το αποδεκτο κερατο , και αρχιζει το "προβληματικο" ;
Μηπως θελουμε να δεχομαστε εμεις a priori την απιστια, επειδη πισω πισω στο μυαλο μας ξερουμε οτι εμεις οι ιδιοι θελουμε καποια στιγμη να απιστησουμε ;:whistle:
Ακριβώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.
Δεν θεωρώ την απιστία δεδομένη, σε καμμία περίπτωση, τουλάχιστον στην ηλικία που είμαι τώρα..., που ξέρω καλά τι θέλω... και έχω την τύχη..., να το έχω βρει...

Απιστία για μένα, θα πει, ότι έστω και στιγμιαία..., έβαλα κάποιον άλλον, στην θέση του ανθρώπου που αγαπώ... και του ανοίκει δικαιωματικά !!!

Αυτό στην φάση που είμαι... τουλάχιστον, δεν μπορεί να συμβεί.


Μπορεί η θέση μου... επάνω στο θέμα αυτό, να μοιάζει απόλυτη... και γι΄ αυτό τον λόγο, να φαίνεται υπερβολική...
Όμως, την έχω ήδη, υποστηρίξει με τις πράξεις μου... και γι΄ αυτό και δεν έχω καμμία αμφιβολία επάνω σ΄ αυτό...
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Απιστία για μένα, θα πει, ότι έστω και στιγμιαία..., έβαλα κάποιον άλλον, στην θέση του ανθρώπου που αγαπώ... και του ανοίκει δικαιωματικά !!!
Δηλαδή αν το κάνεις, αλλά δεν του ανήκει δικαιωματικά, δεν είναι απιστία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχω δει ανθρώπους να μην απιστούν ερωτικά, όμως να "πουλάν" το σύντροφό τους για μια μπουκιά τυρόπιττα που λεν και οι φίλοι μου οι Παοκτσήδες. Έχω δει άλλους να δείχνουν ασέβεια στο σύντροφό τους και να του λένε ψέματα που ήταν χειρότερα από ένα κέρατο. Έχω δει να θέλει κάποιος κάποια άλλη και να μην βρίσκει άλλους λόγους να μην το κάνει, παρά μόνο ηθικολογικούς. Στο τέλος το απωθημένο να τον κυνηγά σε βαθμό που να το πληρώνει ο σύντροφός του επί χρόνια. Έχω δει άλλες περιπτώσεις που μια απιστία έγιν τόσο διακριτικά ώστε δεν επηρέασε καθόλου αρνητικά τη σχέση, αντιθέτως την ανανέωσε. Έχω δει και απιστίες να γίνονται με τόσο αισχρό κι επιδεικτικό τρόπο που ήθελε κρέμασμα στην πλατεία Συντάγματος ως προδότης. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι το σεξ που ποιεί την ηθική. Η ανηθικότητα βρίσκεται στον τρόπο που το κάνουμε και στον τρόπο που το σκεφτόμαστε. Το να φορτώνουμε όλα μας τα προβλήματα, την ανεπάρκειά μας και τις αντιφάσεις μας στο σεξ, είναι απλά υπεκφυγή. Η ιερή στιγμή του Έρωτα είναι η υπέρτατη εκδήλωση των αισθημάτων μας, η πλέον ανυπόκριτη πλευρά της επικοινωνίας μας, με την έννοια ότι εκεί και τότε κανείς δεν μπορεί να πει ψέματα στον άλλον, εκτός κι αν αυτός έχει ανάγκη από ένα ψέμα. Η ερωτική απιστία συνήθως αντανακλά και απεικονίζει βαθύτερα και θεμελιωδέστερα προβλήματα σε μια σχέση, που καλό είναι να βγαίνουν στην επιφάνεια και να διευκρινίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Όχι δεν είναι δεδομένη είναι το χειρότερο που μπορεί να γίνει και ο μόνος λόγος να συμπεριφερθώ πολύυυυυυυυ άσχημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σκέψου το καλά συνάδελφε Μεταλλά. Μήπως αυτό που σε κάνει να μπορείς να συμπεριφερθείς τόσο άσχημα, αντανακλά μια βαθύτερη ανασφάλεια; Είναι πράγματι το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί; Μου έχει συμβεί και δεν ήταν το χειρότερο. Μου έκαναν πράγματα που μου φάνηκαν πολύ βαρύτερα, με χειρότερο απ' όλα να ζητούν την λόγω και έργω υποταγή μου. Μήπως τελικά το σεξ αποτελεί τον αποδιοπομπαίο τράγο και την εύκολη απάντηση σ' όλα μας τα ερωτήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Δηλαδή αν το κάνεις, αλλά δεν του ανήκει δικαιωματικά, δεν είναι απιστία;


Και πάλι απιστία θα ήταν, αλλά στην περίπτωση που το έννιωθα διαφορετικά..., ίσως να το έβλεπα και διαφορετικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Έχω δει ανθρώπους να μην απιστούν ερωτικά, όμως να "πουλάν" το σύντροφό τους για μια μπουκιά τυρόπιττα που λεν και οι φίλοι μου οι Παοκτσήδες. Έχω δει άλλους να δείχνουν ασέβεια στο σύντροφό τους και να του λένε ψέματα που ήταν χειρότερα από ένα κέρατο. Έχω δει να θέλει κάποιος κάποια άλλη και να μην βρίσκει άλλους λόγους να μην το κάνει, παρά μόνο ηθικολογικούς. Στο τέλος το απωθημένο να τον κυνηγά σε βαθμό που να το πληρώνει ο σύντροφός του επί χρόνια. Έχω δει άλλες περιπτώσεις που μια απιστία έγιν τόσο διακριτικά ώστε δεν επηρέασε καθόλου αρνητικά τη σχέση, αντιθέτως την ανανέωσε. Έχω δει και απιστίες να γίνονται με τόσο αισχρό κι επιδεικτικό τρόπο που ήθελε κρέμασμα στην πλατεία Συντάγματος ως προδότης. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι το σεξ που ποιεί την ηθική. Η ανηθικότητα βρίσκεται στον τρόπο που το κάνουμε και στον τρόπο που το σκεφτόμαστε. Το να φορτώνουμε όλα μας τα προβλήματα, την ανεπάρκειά μας και τις αντιφάσεις μας στο σεξ, είναι απλά υπεκφυγή. Η ιερή στιγμή του Έρωτα είναι η υπέρτατη εκδήλωση των αισθημάτων μας, η πλέον ανυπόκριτη πλευρά της επικοινωνίας μας, με την έννοια ότι εκεί και τότε κανείς δεν μπορεί να πει ψέματα στον άλλον, εκτός κι αν αυτός έχει ανάγκη από ένα ψέμα. Η ερωτική απιστία συνήθως αντανακλά και απεικονίζει βαθύτερα και θεμελιωδέστερα προβλήματα σε μια σχέση, που καλό είναι να βγαίνουν στην επιφάνεια και να διευκρινίζονται.

Συμφωνώ απολύτως αγαπητέ φίλε "Great Chaos", με όλα όσα υποστηρίζεις, αλλά θα ήθελα να σταθώ ιδιαίτερα, στην τελευταία σου πρόταση..., επειδή νομίζω, ότι εκεί ακριβώς βρίσκεται η ουσία...!!!

Θα ήθελα ακόμα να διευκρινίσω, ότι για μένα δεν είναι θέμα ηθικής... το ότι δεν δέχομαι σαν δεδομένη... την απιστία, είναι κυρίως θέμα αδυναμίας...
Διότι, όταν είμαι ερωτευμένη... αδυνατώ να δω άλλο αρσενικό... πάνω στη γη!!!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το οτι η απιστια δεν ειναι το χειροτερο πραγμα στον πλανητη...

Το οτι υπαρχουν και καποιες περιπτωσεις οπου καποιος δεν θελησε ενα αλλο ατομο μονο για κοινωνικο "πρεπει" , ενω υπηρχαν ΟΛΕΣ οι υπολοιπες συνθηκες...

Το οτι υπηρξαν περιπτωσεις που μια απιστια εγινε με τετοιο τροπο και σε τετοιες συνθηκες που βοηθησε μια σχεση (συνθηκες που μπορει να εξηγουν γιατι εγινε αυτο αλλα δεν ειναι του παροντος)....


...δε λενε και πολλα. Περισσοτερο εξαιρεσεις ειναι τα 2 τελευταια, ενω το πρωτο ειναι αληθεια , αλλα δε βοηθαει και ιδιαιτερα. Το σημαντικο ειναι αυτο που λεγαμε απο τις πρωτες σελιδες του τοπικ και ανακεφαλαιωσε το Χαος. Οτι πρεπει να σκεφτομαστε τι υπαρχει απο κατω και προκαλεσε την απιστια πρωτα....και μετα να αντιδρασουμε για αυτην.

Υπο αυτη τη σκεψη επανερχεται το ερωτημα του τιτλου. Ειναι αραγε δεδομενη ; Εγω λεω οχι. Μα καμια σχεση δεν ειναι τελεια , θα πει καποιος. Ναι δεν ειναι, αλλα, μπορει να ειναι αρκετα καλη και ισορροπημενη ωστε να μην φτασει σε απιστια. Αλλωστε , αλλο να ειναι πιθανη μια απιστια, και αλλο να ειναι δεδομενη. Παιζει πολυ ρολο, τι ατομα ειναι στη σχεση και τι εχουν ζησει πριν απο αυτην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Βεβαίως, φίλε μου "Lorien", πολύ σημαντικό ρόλο, παίζουν και οι εμπειρίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
πρεπει να σκεφτομαστε τι υπαρχει απο κατω και προκαλεσε την απιστια πρωτα....και μετα να αντιδρασουμε για αυτην.

Υπο αυτη τη σκεψη επανερχεται το ερωτημα του τιτλου. Ειναι αραγε δεδομενη ; Εγω λεω οχι. Μα καμια σχεση δεν ειναι τελεια , θα πει καποιος. Ναι δεν ειναι, αλλα, μπορει να ειναι αρκετα καλη και ισορροπημενη ωστε να μην φτασει σε απιστια. Αλλωστε , αλλο να ειναι πιθανη μια απιστια, και αλλο να ειναι δεδομενη. Παιζει πολυ ρολο, τι ατομα ειναι στη σχεση και τι εχουν ζησει πριν απο αυτην.

αυτη αριβως ειναι και η αποψη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το αν η απιστία είναι δεδομένη ή όχι είναι στο χέρι μας. ;)



Εξαρτάται από τη δικιά μας συμπεριφορά μέσα στη σχέση και απο τη χημεία μεταξύ του ζευγαριού. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Duracell

Νεοφερμένος

Ο Duracell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κάποτε μια κοπέλα με είχε ρωτήσει αν είμαι πιστός...
Της χαμογέλασα και της απάντησα μ' ένα βλέμμα όλο νόημα: "ΦΥΣΙΚΑ και είμαι πιστός! Στις αρχές μου" !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top