Ελληνάρας

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να προσθεσω εδω οτι ολες οι Αγγλιδες που ερχονται Ελλαδα, εχουν κανει ασφαλεια για βιασμο...

Kάνουν την προίκα τους :P

Κι εγώ αν ήξερα οτι θα "βιαστώ" θα έκανα ασφάλεια :P

Αυτό μου θυμίζει μια γκόμενα του Ασημάκη Κατσούλα (του σατανιστή ντε) που είχε βγει στην τηλεόραση και είχε δηλώσει: "Ο Κατσούλας με βίαζε".
"Δηλαδή πώς σε βίαζε" τη ρώτησε ο δημοσιογράφος.
"Ε να, πήγαινα κάθε μέρα και με βίαζε!!!":hehe:.
Τόσο άσχημες που είναι οι Αγγλίδες (γι' αυτό και ο Άγγλοι είναι τόσο συχνά γκαίη) μάλλον αυτές θα πρέπει να μας βιάσουν, αφού πρώτα μας μεθύσουν βαριά:sick:

Στα σχόλια είπαν κάτι που ψιλοείναι σωστό, είπαν ότι προσέχουν περισσότερο τους Γερμανούς απο τους άλλους τουρίστες, είναι αλήθεια αυτό, κάποιοι άλλοι όμως κάνανε περίεργα σχόλια:hmm:

Οι Γερμανοί τουλάχιστον μοιάζουν με ανθρώπους, έστω κι αν φαίνεται ότι βγήκαν σχετικά πρόσφατα από τα σπήλαια:hehe:. Πέρα από την πλάκα οι Γερμανοί είναι συνήθως ήσυχοι κι ευγενείς, γενικά δεν ενοχλούν και είναι καλοί τουρίστες. Αν είχα μαγαζί θα απαγόρευα τους Άγγλους και τα σκυλιά (άντε στα σκυλιά μπορεί να έκανα και μια εξαίρεση ας πούμε):clapup:. Νταξ, πλάκα κάνω...

Εγω διαβασα καποια απο τα πρωτα, και μου εμεινε ενα ας πουμε που ελεγε ενας Αγγλος οτι ντρεπεται να πει οτι ειναι Αγγλος οταν ειναι στην Ελλαδα....

Καλά κάνει και ντρέπεται. Μακάρι να κρύβονταν κιόλας από ντροπή να μην τους βλέπουμε. Δεν μπορώ να καταλάβω. Οι Άραβες έχουν τόσο όμορφες γυναίκες και τις κρύβουν. Αυτοί γιατί τις δείχνουν και μάλιστα ενώ οι υπόλοιποι τρώμε;;;:P

Συμφωνω οτι ειναι απαραδεκτοι......



...περιμενες να τους υποστηριξω?:P

Η μονη μου διαφωνια (οχι με σενα, με τη νοοτροπια "οι Αγγλοι στη χωρα τους το παιζουν κυριοι και ερχονται εδω και τα σπανε") ειναι οτι δεν ειναι αυτοι το χαρακτηριστικο δειγμα Αγγλων. Αυτοι εινει οι τυποι που και στην Αγγλια θα τους δεις να ξερνανε στις 3 το πρωι σε ενα στενο χ3 φορες την εβδομαδα!

Και δηλαδή γιατί μας τους στέλνουν αυτούς, για να τους ξεφορτωθούνε; Αν είναι έτσι να τους δώσουν και μπλουζάκια με στόχο στο στήθος για να τους εξυπηρετήσουμε όλους. Φαντάζεστε; Μόλις κατέβει ο Άγγλος στο αεροδρόμιο να του δίνουν μια μπλουζίτσα με στόχο. Σε όλους τους άλλους να δίνεται κυνηγετικό όπλο και να πληρώνουν για Σαφάρι. Μιλάμε και η Αγγλία θα γλιτώσει από τα ρεμάλια κι εμείς θα πλουτίσουμε:rofl:

οχι ήξερα ότι θα πεις την αλήθεια :D


το ξέρω ότι δεν είναι αυτοί οι Αγγλοι.... όμως εγώ το ξέρω γιατί έχω συγγενείς που ζουν μόνιμα στην Αγγλία :P (Λονδίνο) κι έχω γνωρίσει Αγγλους οι οποίοι φυσικά είναι μια χαρά άνθρωποι :P

Εάν τους βλέπει κανείς από τη σκοπιά των Τρολ ή των Ορκς θα μπορούσε να το πει κι έτσι. Καλά το μια χαρά, το άνθρωποι πού κολλάει;:P

Ααααχ, έβγαλα όλο το ρατσιστικό μου μένος και το καταφχαριστήθηκα μιλάμε. Δεν θα εκφραζόμουν έτσι για κανένα λαό, όμως και μόνο η σκέψη ότι αυτοί οι συγκεκριμένοι θεωρούν τον εαυτό τους ως ανώτερη φυλή, ότι έχουν ιδέες μεγαλείου κι ότι έχουν καταπατήσει με τον πλέον ρατσιστικό τρόπο όλη την οικουμένη, επίσης ότι μας θεωρούν εμάς κατώτερους με τρελαίνει, γι' αυτό και τους ανταποδίδω τους χαρακτηρισμούς, φυσικά με πολλή χιουμοριστική διάθεση. Πάντως κάθε εξαγωγή Άγγλων τουριστών δημιουργεί προβλήματα. Θυμάστε πόσους τόννους κουτάκια μπύρας μαζέψαμε μετά τον φετινό τελικό του Champions League; Τι κάνανε στο Χέηζελ και σε όλα τ' άλλα γήπεδα απ' όπου πέρασαν; Σίγουρα αυτοί δεν είναι ο "ποιοτικός τουρισμός" για τον οποίο μιλάμε όλοι και που έχει η χώρα μας ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Αγγλοσαξονισμός": μία "απάτη" της ιστορίας απέναντι στα νοήμονα όντα του Πλανήτη ή, εκείνοι που θεώρησαν το τάισμα των "πεντακισχιλίων" από τον Ιησού Χριστό ως θαύμα;
Αναρωτιέται κανείς στις μέρες, που διανύουμε ως ανθρωπότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχουμε πει κατά περιόδους διάφορα για τον έλληνα...
δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει την όλη κουβέντα μας αλλά... έλληνας είναι ΚΑΙ αυτός! και χαίρομαι... και είμαι υπερήφανη... και συγκινούμαι.. .και δακρύζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αμέσως προηγουμένως περηφανευόμουν ότι δουλειά μου είναι να καταλαβαίνω τι ακριβώς γράφουν οι άλλοι, όμως τώρα έχασα τη μπάλα. (οέο;; ). Έτσι γίνεται πάντα όταν λες μεγάλες κουβέντες μαμώτο...:mad::D

"Αγγλοσαξονισμός": μία "απάτη" της ιστορίας απέναντι στα νοήμονα όντα του Πλανήτη ή, εκείνοι που θεώρησαν το τάισμα των "πεντακισχιλίων" από τον Ιησού Χριστό ως θαύμα;
Αναρωτιέται κανείς στις μέρες, που διανύουμε ως ανθρωπότητα!

Μπορείς αγαπητέ μου να διευκρινίσεις τι σχέση έχει ο Αγγλοσαξωνισμός με το θαύμα του Ιησού; Πρέπει να έχει ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ελληναρας δε λεγεται και αυτος που μυξοκλαιγεται με το κατεστημενο και την παλιοκοινωνια ναουμ, αλλα κωλοχαιρεται και χτυπιεται κατω, και ανεμιζει την ελληνικη σημαια με τα πρωτα exit polls ΠΟυ δινουν το προβαδισμα στη νουδου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Είσαι κι εσύ μες στα νεύρα εε;:mad:

Και από αύριο θα λένε οι ίδιοι που σήμερα χοροπηδάνε, "να μου κοπεί από τη ρίζα αν ξαναψηφίσω...."...
Ουστ από 'δώ.. Αυτά θέλουμε, αυτά έχουμε.. Τέλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Και από αύριο θα λένε οι ίδιοι που σήμερα χοροπηδάνε, "να μου κοπεί από τη ρίζα αν ξαναψηφίσω...."...

Ποιό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Είσαι κι εσύ μες στα νεύρα εε;:mad:

Και από αύριο θα λένε οι ίδιοι που σήμερα χοροπηδάνε, "να μου κοπεί από τη ρίζα αν ξαναψηφίσω...."...
Ουστ από 'δώ.. Αυτά θέλουμε, αυτά έχουμε.. Τέλος..

μη βαζεις πρωτο πληθυντικο χρυσο μου... κι εχω και κατι νευρα ΝΑ!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.

:whistle:

μη βαζεις πρωτο πληθυντικο χρυσο μου... κι εχω και κατι νευρα ΝΑ!:/:

Εντάξει.
Αυτά θέλουνε, αυτά έχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
χμ, αυτο ακουγεται τελικα ακομα χειροτερο. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Όντως..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
ελληναρας δε λεγεται και αυτος που μυξοκλαιγεται με το κατεστημενο και την παλιοκοινωνια ναουμ, αλλα κωλοχαιρεται και χτυπιεται κατω, και ανεμιζει την ελληνικη σημαια με τα πρωτα exit polls ΠΟυ δινουν το προβαδισμα στη νουδου?

Συμφωνω, τα μάλα Giovannaki μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
ελληναρας δε λεγεται και αυτος που μυξοκλαιγεται με το κατεστημενο και την παλιοκοινωνια ναουμ, αλλα κωλοχαιρεται και χτυπιεται κατω, και ανεμιζει την ελληνικη σημαια με τα πρωτα exit polls ΠΟυ δινουν το προβαδισμα στη νουδου?

μη βαζεις πρωτο πληθυντικο χρυσο μου... κι εχω και κατι νευρα ΝΑ!:/:

Ν' αντιστρέψω το ερώτημα; Ελληναράς δεν είναι αυτός που βρίζει όλους τους άλλους ως λαλάκες, επειδή δεν ψηφίζουν αυτό που επιθυμεί αυτός; Αυτούς που δεν πιστεύουν εκείνο που πιστεύει ο ίδιος;;; :D Είχα περιγράψει κάποτε σε αυτό το θέμα έναν Ελληναρά που κατηγορούσε όλους τους άλλους για Ελληναράδες και είχα παρεξηγηθεί, γιατί κάποιοι νόμιζαν ότι υποστήριζα τη θέση του Ελληναρά που σατύριζα. Να λοιπόν που δεν είχα άδικο, απ' ότι φαίνεται...Τα ίδια έκανε κι ο Πρόεδρος Λεβέντης, όταν δεν τον ψήφισαν σε κάποιες εκλογές και βγήκε στην τηλεόραση φωνάζοντας: "Είσαστε ζώα τετράποδα" και μουτζώνοντας. :D. Τελικά έγινε σλόγκαν στο Μηστικώστα...


Τώρα θα ήθελα να σας διηγηθώ κάτι που μου συνέβη απόψε τη νύχτα, το οποίο αρχικά με εξόργισε, αμέσως μετά με έκανε να γελάσω:

Είμαι λοιπόν τη νύχτα στο πανεπιστήμιο και εκτελώ κάποιες μετρήσεις, που θέλουν μεγάλη ησυχία για να βγουν σωστές. Τελειώνω τη δουλειά μου στις 1.00 τη νύχτα και πάω να βγω από τη σχολή, η οποία φυσικά είναι κλειστή εκείνη την ώρα και οι πόρτες κλειδωμένες. Κλειδί δεν έχω, αφού για να πάρεις κλειδί πρέπει να τηρηθούν κάποιες διαδικασίες ISO και υπάρχει μεγάλη γραφειοκρατία.

Σε απόσταση 5-6 περίπου μέτρων από την πόρτα της σχολής, είναι το γκισέ του νυχτοφύλακα. Τον βλέπω τον τύπο αραχτό σε μια καρέκλα, με τα πόδια ανεβασμένα στο γραφείο, να μιλάει στο τηλέφωνο, μάλλον με τη γκόμενα. "Σε παρακαλώ μπορείς να μου ανοίξεις την πόρτα;" τον ρωτάω. Μέγα λάθος, αφού το ίδιο του είχα ζητήσει και την Παρασκευή.
"Άκου εδώ φιλαράκι", μου κάνει. "Να πας να βγάλεις κλειδί, εντάξει; Εγώ δεν είμαι θυρωρός, είμαι νυχτοφύλακας. Αν με σηκώσουν δέκα φορές, εγώ θα γίνω λάστιχο!!!" :wall:.
"Ρε φίλε", του λέω εγώ, "Να σου φέρω κανένα φανελάκι ν' αλλάξεις, γιατί σε βλέπω ιδρωμένο από την πολλή δουλειά". :D.

Τελικά, αναγκάστηκα να πάω να βρω τον καθηγητή μου, ο οποίος εγκατέλειψε τις μετρήσεις του στη μέση για να έρθει ως την πόρτα να μου ανοίξει. Αυτά περί Ελληναρά, όποιος πιάνει μια δουλεία, θεωρεί ότι πρέπει να πληρώνεται χωρίς να δουλεύει. "Εγώ δεν είμαι αρμόδιος" που έχετε ακούσει πολλές φορές. Μας προκαλούν, πολύ μας προκαλούν...:angry::sly::beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τελικά, αναγκάστηκα να πάω να βρω τον καθηγητή μου


Ήταν 1 η ώρα στις επάλξεις;; Μπράβο το θηρίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κακώς βέβαια ήταν ο άνθρωπος, όπως κι εγώ στις επάλξεις, γιατί ενοχλήσαμε τον σκληρά εργαζόμενο. Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κακώς βέβαια ήταν ο άνθρωπος, όπως κι εγώ στις επάλξεις


Εσύ δεν πιάνεσαι, γιατί είσαι ο δικτακτορικός :P Σύ τραβάς κουπί μέρα-νύχτα, χειμώνα-καλοκαίρι, και τους λες και ευχαριστώ.


Ενώ ο δικός σου ξενύχτης και ερημοσπίτης παρότι φτασμένος. Μπράβο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Ν' αντιστρέψω το ερώτημα; Ελληναράς δεν είναι αυτός που βρίζει όλους τους άλλους ως λαλάκες, επειδή δεν ψηφίζουν αυτό που επιθυμεί αυτός; Αυτούς που δεν πιστεύουν εκείνο που πιστεύει ο ίδιος;;; :D

Ν' αγιάσει το στόμα σου χριστιανέ μου! Ο Ελληναράς γενικά δεν καταλαβαίνει τη θεωρία των επιλογών. Αυτό μάλιστα δε, λαμβάνει διττή ερμηνεία.

Αναλύω το πρώτο σκέλος με παράδειγμα:

Η Ελένη ψηφίζει ΝΔ, η Γιάννα ΠΑΣΟΚ, ο Μανώλης ΚΚΕ. Βγαίνει η ΝΔ. Η Ελένη πανηγυρίζει, οι άλλοι δύο κλαίνε. Δικό σας είναι το κόμμα ωρε παλικάρια; Και καλά να πω ότι απλά στενοχωριούνται... Αυτοί κλαίνε και κοπανιούνται λες και είχαν μετοχές... αλλά για κάτσε, ίσως και να είχαν! Τι εννοώ... Στην τελική, ο ένας χαίρεται γιατί θα βγεί ο φίλος του που θα τον βολέψει κι οι άλλοι κλαίνε που δεν θα έχουν άκρες στα ανώτερα κλιμάκια για να βολευτούν.

Και ερωτώ τους διαμαρτυρόμενους: Εσείς πιστεύετε οτι θα κατέβει μια νεραϊδούλα για να διαλύσει το δικκοματισμό εν μια νυκτί; Και όσοι από εσάς είστε βολεμένοι με το δικκοματισμό και χάσατε προχτές, ερωτώ: Τι χάσατε και θυμώνετε τόσο;

Κανείς δε θα μου απαντήσει ευθέως! Όλοι θα απαντήσουν ιδεολογικά (μη χε... οι ιδεολογίες κατέρρευσαν και όποιος τις ασπάζεται σήμερα προφανώς έχει σύγχιση στον εγκεφαλικό φλοιό) στην πρώτη ερώτηση και όχι ρεαλιστικά, στη δε δεύτερη κανείς δε θα βγεί να πει "ναι είχα μέσο, αυτό!" και θα συνεχίσουν τις κόντρες και τις γκρίνιες! ΑΥΤΟ είναι Ελληναράς! Από τη μια απολιτικ ή ουδέτερος αντικειμενικός κριτής, κι από την άλλη ιδεολόγος ΚΝίτης ή παραπονούμενος της Κλαδικής ΠΑΣΟΚ, επειδή βγήκε η ΝΔ (παράδειγμα φέρνω). Αν θέλετε να μιλάμε αντικειμενικά, ας κοπούν πρώτα τα εκάστοτε "κλαδιά" που σας κρατάνε και μετά συζητάμε διότι αν είναι έτσι, μπορώ κι εγώ να το παίξω εκ του ασφαλούς απολιτίκ εκσυγχρονιστής ενδιαφερόμενος για το κοινό καλό.

Δεύτερο σκέλος:

Δεν καταλαβαίνει κανείς, ότι κάθε άτομο κάνει τις επιλογές του και κρίνεται από αυτές. Θα ακούσει και τα μπράβο, θα ακούσει και τις κακές κριτικές (διαφέρουν από τη γκρίνια του 1ου σκέλους), θα κυβερνηθεί από λάθος ανθρώπους, θα πάθει ακόμα κι αν δε μάθει, κι αν ξανακάνει λάθος είναι επιλογή του. Αν είναι γραφτό μας να διαλυθούμε σα χώρα, θα διαλυθούμε! Όχι αναγκαστικά και μόνο απο εξωτερικό εχθρό αλλά από την ίδια τη μιζέρια των επιλογών μας. Έχει γίνει ο Έλληνας τόσο συνυφασμένος με αυτό που μισεί, που στην ουσία είμαστε 10 εκατομμύρια λαμόγια σε λίγα τετραγωνικά χιλιόμετρα γης, προσπαθώντας να επιβάλλουμε τη δική μας λαμογιά ο ένας στον άλλο. Είναι λαμόγιο ο άλλος; Επιλογή του! Χώστου τα με επιχειρήματα αλλά θυμίσου να μη γκρινιάζεις, μη γίνεις ότι μισείς. Κάνε μια καλή επιλογή και άστη να κυλήσει στη χύτρα με τα κουκιά. Αν δε σου βγεί, σκάσε και κολύμπα. Την επόμενη φορά πείσε καλύτερα τους φίλους σου με επιχειρήματα και επέμενε στην επιλογή σου αν ακόμα τη θεωρείς σωστή.

Ο Έλληνας θέλει και φοράει το προσωπείο και γίνεται Ελληναράς. Δε γεννήθηκε Ελληναράς. Γι αυτό και όλοι κατα καιρούς είμαστε Ελληναράδες πουλημένοι λαμόγια, γι αυτό και άλλες φορές είμαστε σωστοί Έλληνες, σωστοί άνθρωποι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εσύ δεν πιάνεσαι, γιατί είσαι ο δικτακτορικός :P Σύ τραβάς κουπί μέρα-νύχτα, χειμώνα-καλοκαίρι, και τους λες και ευχαριστώ.


Ενώ ο δικός σου ξενύχτης και ερημοσπίτης παρότι φτασμένος. Μπράβο...

Είναι πολλά χρόνια παντρεμένος ο άνθρωπος και η γυναίκα του είναι καθηγήτρια επίσης...Αν δεν κάτσει στη σχολή μέχρι να κοιμηθεί η γυναίκα του, δεν θα γλιτώσει την καθηγητική κρεβατομουρμούρα ο φουκαράς:clapup:

...Όχι αναγκαστικά και μόνο απο εξωτερικό εχθρό αλλά από την ίδια τη μιζέρια των επιλογών μας. Έχει γίνει ο Έλληνας τόσο συνυφασμένος με αυτό που μισεί, που στην ουσία είμαστε 10 εκατομμύρια λαμόγια σε λίγα τετραγωνικά χιλιόμετρα γης, προσπαθώντας να επιβάλλουμε τη δική μας λαμογιά ο ένας στον άλλο.
Ο Έλληνας θέλει και φοράει το προσωπείο και γίνεται Ελληναράς. Δε γεννήθηκε Ελληναράς. Γι αυτό και όλοι κατα καιρούς είμαστε Ελληναράδες πουλημένοι λαμόγια, γι αυτό και άλλες φορές είμαστε σωστοί Έλληνες, σωστοί άνθρωποι.;)


Πριν χρόνια, συζητούσα με κάποιον νεοδημοκράτη, πριν από τις εκλογές του 2004. Εκείνος αρκετά σοβαρός άνθρωπος και καλός συνομιλητής. Μου έλεγε λοιπόν "Εμείς πιστεύουμε στον Καραμανλή, έχει προσόντα, όμως μας ανησυχεί πολύ το ότι δεν έχει καθόλου εμπειρία από την αγορά, την καθημερινότητα, από διαχείριση γενικότερα". "Ούτε περίπτερο δεν έχει διοικήσει" μου είπε χαρακτηριστικά.
Η απάντησή μου, την οποία μου θύμισε τώρα ο Valder ήταν η εξής: "Το μεγάλο μου πρόβλημα δεν είναι ο Καραμανλής, ούτε ο Παπανδρέου. Αυτήν τη στιγμή (θυμίζω την εποχή της ρεμούλας των δήθεν Ολυμπιακών Αγώνων της ντόπας στην Αρχαία Ολυμπία και των 1,4 δις ευρώ για "μέτρα ασφαλείας", θυμίζω το χρηματιστήριο, τους μεγαλοεκδότες-μεγαλοεργολάβους, τους πολιτικούς που έκαναν γάμους δίκην εφοπλιστών κλπ) όχι μόνο είναι διαβρωμένος όλος ο κρατικός μηχανισμός σε απίστευτο βάθος, όχι μόνο έχουν φαγωθεί λεφτά που προορίζονταν για υποδομές, αλλά κι εμείς οι ίδιοι είμαστε τόσο βαθιά διεφθαρμένοι στη σχέση μας με το κράτος, που αυτή η χώρα δεν μπορεί να κυβερνηθεί, όχι από τον Καραμανλή, από τον Θεό τον ίδιο". Δυστυχώς οι φόβοι και των δυο μας επαληθεύτηκαν με τον πιο εύγλωττο τρόπο. Η τετραετία που πέρασε δεν παρήγαγε καθόλου έργο, κατά γενική ομολογία, ή τουλάχιστον πολύ λιγότερο απ' ότι θα έπρεπε, ώστε να μην είμαστε ο ουραγός της ΕΕ. Αυτό οφείλεται σε αυτό που προανέφερα. Η χώρα αυτή δεν μπορεί να κυβερνηθεί. Το παράδειγμα με τον δημόσιο υπάλληλο που προανέφερα είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.

Στο διάστημα που πέρασε είδαμε: Υποκλοπές από μυστικές υπηρεσίες εις βάρος ακόμη και του πρωθυπουργού, στελέχη των εμπλεκομένων εταιρειών να κρέμονται ως ιδανικοί (και πολύ βολικοί) αυτόχειρες και η δουλειά να γίνεται γαργάρα. Είδαμε, με ατράνταχτες αποδείξεις κυκλώματα στη δικαιοσύνη, όπου τελικά μόνο η Μπουρμπούλια (η οποία φάνηκε πως τα έπιανε για να συγκαλύψει τους άρπαγες του χρηματιστηρίου με τις φούσκες) πήγε φυλακή κι αυτή για λίγο. Άντε πήγε φυλακή και ο γνωστός "Δικαστής με τη μεζούρα" και ξενοιάσαμε. Είδαμε κυκλώματα στην εκκλησιαστική εξουσία (αρνούμαι να τους χαρακτηρίσω ως "εκκλησία" εκκλησία είμαστε όλοι μας), διαπλεκόμενα μάλιστα με τα αντίστοιχα της δικαιοσύνης, όπου ένας Γιοσάκης κι ένας Βαβύλης ακούστηκαν και μετά το θορυβώδες όργιο τηλεθέασης των Τριανταφυλλοπουλέων αυτού του τόπου, κυκλοφορούν ελεύθεροι κι ωραίοι, πλούσιοι κι ανεξάρτητοι, ανάμεσά μας. (Μήπως τελικά εμείς κυκλοφορούμε ανάμεσά τους;):hmm:. Είδαμε κυκλώματα στην αστυνομία. Εδώ και χρόνια ακούμε στην τηλεόραση: "Ο τάδε, γνωστός νονός της νύχτας και άνθρωπος του υποκόσμου" χωρίς να αναρωτηθεί κανείς "αφού είναι γνωστός, γιατί κυκλοφοράει κι αυτός ελεύθερος;" Η απάντηση έχει δοθεί από έναν πολιτικό φιλόσοφο, του οποίου δεν θυμάμαι το όνομα: "Δεν μπορεί να υπάρξει οργανωμένο έγκλημα, χωρίς τη συμμετοχή ή την ανοχή κάποιου κρατικού φορέα". Μέχρι και τον Παλαιοκώστα είδαμε να φεύγει σαν κύριος από τις φυλακές με ελικόπτερο...

Είδαμε στην εκπομπή του Ευαγγελάτου "Με αποδείξεις", χίλιους δυο επαγγελματίες να νοθεύουν, να κλέβουν και να εξαπατούν (όποιος κάνει λέει τίμια τη δουλειά του "δεν βγαίνει" οικονομικά, αν δεν κλέψεις δηλαδή δεν θα μπορείς να πάρεις Μερσεντέ και να τα σπας στο σκυλάδικο) και η μόνιμη επωδός ήταν: "Δεν υπάρχει έλεγχος, δεν έχουμε προσωπικό". Κι όμως, είμαστε η χώρα με το μεγαλύτερο ποσοστό δημοσίων υπαλλήλων στην ΕΕ!!!
Είδαμε στις προμήθειες των νοσοκομείων τα υλικά και τα μηχανήματα να υπερκοστολογούνται δεκάδες φορές επάνω, είδαμε ότι το υπουργείο τα κατέγραψε κι όμως δεν άνοιξε μύτη στα νοσοκομεία. Αναφέρομαι στον Ευαγγελάτο γιατί για τα περισσότερα από αυτά που μας έδειξε είχα ιδίαν αντίληψη και αυτός απλά μου τα επιβεβαίωσε.

Είμαστε όλοι μας συνυπεύθυνοι. Όλοι μας που θαυμάζουμε τους νεόπλουτους και ξιπασμένους των νέων τζακιών (για να θυμηθούμε και τον Αντρέα) και παρά το γεγονός ότι τα έχουν αρπάξει από τα λεφτά που προορίζονταν για την ανάπτυξη της χώρας μας και τη βελτίωση των όρων ζωής μας, εμείς λέμε "μαγκιά του" και νουθετούμε τους γιούς μας να βρουν για νύφη τις κόρες αυτών (και με αντιστροφή των φύλων, το αυτό). Μάθαμε να θαυμάζουμε την ξιπασιά, τη λαμογιά και πάνω απ' όλα τη μετριότητα (την οποία λατρεύουμε ως χώρα) και να τα διδάσκουμε ως υπέρτατες αξίες στα παιδιά μας. Έχουμε όλοι βολευτεί με το ρητό "ε καλά, στην Ελλάδα είμαστε". Έχουμε χάσει κάθε πολιτική στάση και άποψη και συνεχίζουμε να γλύφουμε πολιτικούς που απαξιώνουμε σε κάθε μας κουβέντα, μόνο για λόγους συναλλαγής (φυσικά και είχε δίκιο ο Μαρκήσιος!!!).


Τέλος είδαμε τα δύο μεγάλα κόμματα να αναθεωρούν το άρθρο 24 του Συντάγματος, περί προστασίας των δασών και "ω του θαύματος" να καίγεται η Ελλάδα ολόκληρη το επόμενο καλοκαίρι. Ασύμμετρες απειλές ακούσαμε, πράκτορες ξένων δυνάμεων ακούσαμε και μάλιστα από κυβερνητικούς πολιτικούς. Γι' άλλη μια φορά αποδείχτηκε ότι αυτή η χώρα δεν κυβερνάται, τουλάχιστον όχι από αυτούς που νομίζουμε. Αυτός ήταν και ο λόγος που για πρώτη φορά απείχα από τις εκλογές, τις χαρακτήρισα μάλιστα μέσα στο στέκι ως "παρωδία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Άσχετο": Ελληνισμός και «εθνική συνεννόηση"

Πρόκειται για δύο ιστορικές έννοιες ασύμπτωτες μεταξύ τους. Τούτο θέλει να μας διδάξει η Ιστορία, μετά τους «περσικούς πολέμους» και μέχρι…σήμερα. «Πελοποννησιακός», πόλεμοι «Επιγόνων»(Μ. Αλεξάνδρου) και, μετά από «δύο χιλιάδες χρόνια»(!), ο τελευταίος Εμφύλιος, αποτελούν κορυφαίες ιστορικές αλήθειες, από τις οποίες προφανώς η παγκόσμια κοινότητα κάτι θα έχει διδαχθεί, «προς αποφυγή»!
Τάδε έφη Νωεύς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
χτες βγηκα με κατι φιλους, τσεχους που ηρθαν για σκ στην αθηνα, να επισκεφθουν εμενα και μερικους αλλους κοινους φιλους.
κατσαμε καπου στην καισαριανη για φαγητο,στα γνωστα φαγαδικα/ψαροταβερνες (παραγγελια τους :))

οταν ηταν ωρα να παραγγειλουμε, συζητουσαν στα τσεχικα και τελικα κατεληξαν και ειπαν στην παρεα οτι θελουν τζατζικι, πατατες,δυο καλαμαρακια και μετα τσακωνονταν για το αν μια χωριατικη "κανει" για 2 ατομα η θα περισσεψει, οποτε και να μην την παρουν :blink:..

εμεις εντωμεταξυ περιμεναμε, γιατι παντα παραγγελνουμε ολοι μαζι...
τεσπα, τα παιδια παρειγγειλαν για την παρτη τους και μετα καταλαβαμε οτι κι εμεις μαλλον το ιδιο επρεπε να κανουμε...

οταν ηρθε το φαγητο(τους) εβαλαν σε παραταξη τα πιατα ακριβως μπροστα τους, (επιασαν δυο τραπεζια σε μηκος, ενω καθομασταν σε ενα, αντι να τα βαλουν ολα μπροστα τους κι ας "φταναμε" κι εμεις καποιο πιατο τους..:blink:)

στο τελος ζητησα λογαριασμο, μας ειπε ο σερβιτορος 50 ευρω και πηγε να φερει το χαρτακι, και ο τσεχος μονο που δεν εβαλε τις φωνες που δεν ειχε μπροστα του αναλυτικη αποδειξη... ο σερβιτορος βεβαια πηγαινε να τη φερει..

οταν την εφερε, εκνευριστηκε επειδη ηταν ενας λογαριασμος και οχι τεσσερις, οσα και τα ατομα.. ελεος.
με εφερε σε πολυ δυσκολη θεση.. τελοσπαντων, του εξηγησα πολυ ευγενικα οτι δε συνηθιζουμε εδω να πληρωνουμε λογαριασμους στα 4 και στα 14..

πληρωνει ενας και μετα, αν θελουμε, τα βρισκουμε μονοι μας...

τελικα πληρωσαμε το λογαριασμο στα δυο, και αυτος για να "ζητησει συγνωμη" χρεωθηκε και ολο το.. μπουκαλι του νερου, 1.50 ευρω, αντι και αυτο να το κοψει στη μεση...

ελληναρας ξε ελληναρας, αυτο ποτε δε θα το καναμε εμεις!
αυτη ειναι κλασσικη νοοτροπια των ξενων..
μου κακοφανηκε απιστευτα!


πσ.η τσεχα φιλη μου εφερε κατι παραδοσιακες πιτες, μου τις εδωσε το σαββατο που με ειδε... και την κυριακη που ειδε την αλλη φιλη μου, στην ταβερνα στην καισαριανη, εδωσε ιδιες πιτουλες και σε κεινη :) και η φιλη μου, θεωρησε ομορφο να τις ανοιξει επιτοπου και να κερασει, και να δοκιμασει και η ιδια... και η τσεχα την απετρεψε με καπως ασχημο, αποτομο τροπο, λεγοντας "οχι μη, εχω φερει και στη Giovanna, μη της δωσεις, φατες ολες εσυ!":blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top