Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σας παραθέτω ένα πολύ ανθρώπινο σχόλιο που διάβασα σε ένα από τα δημοσιογραφικά άρθρα που αφορούσαν τις νέες νομοθετικές ρυθμίσεις:

Αγαπητές κυριες και κύριοι που πιθανά θα διαβάσετε το παρόν, ως χωρισμένος πατέρας θα τοποθετηθώ ως εξής: Προέχουν τα συμφέροντα των παιδιών. ΟΧΙ τα δικά μας. Η απο κοινού επιμέλεια είναι ένα μέτρο το οποιο μερικώς θα εξομαλύνει την βάναυση συμπεριφορά των νόμων ενάντια στον πατέρα και την πατρική εικόνα. (Ναι υπάρχουν πατεράδες που είναι αδιάφοροι για τα παιδά τους και μανάδες που χρησιμοποιούν τα παιδια σαν όπλα εναντίον του πρωην. Αυτή είναι η πραγματικότητα και πρέπει να καλυτερεύσει. Ειναι και τα δύο αξιοκατάκριτα). Για να μην πολυλογώ θα σας αναφέρω το απλούστερο παράδειγμα που περιγράφει πλήρως και τους υπόλοιπους νόμους που διέπουν τόσο άδικα την πατρότητα στην πατρίδα μας και ο καθένας ας κρίνει μέσα του το σωστό και το λάθος . Μου λείπει η κόρη μου, πετάγομαι στον παιδικό σταθμό και η δασκάλα με τρόπο με αφήνει να καταλάβω ότι δεν μπορώ να δω το παιδί. Ρωτήστε τώρα όποιον νομικό θέλετε(εγώ το έκανα) και θα σας πει ότι ο πατέρας που δεν έχει επιμέλεια (δηλαδή όλοι οι πατεράδες) δεν έχουν το δικαίωμα να επισκεφθούν τα παιδιά τους στο παιδικό σταθμό, διότι (απλά) δεν έχουν επιμέλεια. Μα θα τρελαθούμε τελείως? Οι νόμοι πάνω από τις ψυχούλες των παιδιών μας? Το να πας να δώσεις ένα φιλί στο παιδί σου αποτελεί θέμα που πρέπει να προβληματίζει την δικαιοσύνη, λες και δεν έχει πολύ σπουδαιοτερα προβλήματα να επιλύσει? Φανταστείτε λοιπόν ποιά είναι η θέση του πατέρα σε πολύ πιο σημαντικά ζητήματα που αφορούν το παιδί τους. Ναι λοιπόν. Ο νόμος δεν καλύπτει την σύγχρονη Ελλήνική πραγματικότητα, στην οποία βλέπεις αμέτρητους μπαμπάδες να πηγαίνουν με το καροτσάκι βόλτα το παιδί τους (κάτι που ποτέ δεν έβλεπες παλαιότερα.) Που οι πατεράδες έμαθαν πως φτιάχνεις το γάλα, πως αλλάζεις την πάνα, πως να μαγειρέψεις και πως να αποκοιμήσεις το παιδί. Είτε γιατί και η γυναίκα δουλεύει σήμερα είτε γιατί οι συνθήκες είναι τέτοιες που ο πατέρας ανέλαβε έναν πιο ενεργό ρόλο ( και πιστέψτε με, σε όλους μας αρέσει η αγκαλια του παιδιού μας, το χαμογελό του, το να κοιμηθεί πάνω μας και να το πάμε στο κρεβατάκι του. Δεν είναι μητρικό φίλτρο. Είναι γονικό.) Λοιπόν αγαπητές χωρισμένες μανάδες, που τόσο δύσκολο είναι το έργο σας και που άλλο τόσο και το δικό μας, μην μας παρεξηγείτε. Δεν θέλουμε να σας κάνουμε κακό, δεν θέλουμε εκδίκηση. Απλά την αγάπη μας να δώσουμε στα παιδιά, που μαζί κάναμε και που κάποτε χέρι χέρι κρατιόμασταν και είχαμε κοινά όνειρα για το πως θα τα μεγαλώσουμε. Ας τα θυμηθούμε όλοι και ας θάψουμε τα μίση. Ας βάλουμε τα παιδιά πάνω από όλα. Και αν αυτό θέλει και την από κοινού επιμέλεια, λοιπόν να γίνει. Κάτι τελευταίο. Οι νόμοι για τα παιδιά είναι θεσμοθετημένοι από ενηλίκους που ποτέ δεν ρώτησαν τα παιδιά τι θέλουν και που σίγουρα ξέχασαν πως είναι να είσαι παιδί. Λοιπόν για τους πιο "προχωρημένους" αναζητήστε τον όρο BIRD NEST CUSTODY και ελάτε να μου πειτε αν είναι ή όχι μεγάλη "θυσία" άλλα πόση διαφορά μπορεί να έχει για ένα παιδί αυτή η επιλογή. Αλλά εμείς οι "ενήλικοι" είμαστε εγωιστές. Εμείς να''μαστε καλα...πάνω από όλα....και ας την πληρώνουν τα παιδά (μας). Να ''στε καλά όλοι, να δώσουμε την αγάπη που τα παιδιά μας έχουν ανάγκη και να καταπίνουμε τους εγωισμούς μας... Αυτά συμπάσχουσες και συμπάσχοντες χωρισμένες μανάδες και πατεράδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Λίγο πιο πάνω βγήκε το συμπέρασμα ότι η μητέρα είναι πιο κοντά στα παιδιά, οπότε "τρέχει" για εκείνα περισσότερο οπότε πρέπει να παίρνει αυτή την επιμέλεια. Τώρα λες, ότι ναι μεν θα παίρνει την επιμέλεια γιατί τρέχει περισσότερο, αλλά θα πρέπει να παίρνει και την προαγωγή και ας μην πρόλαβε τα σεμινάρια. Τελικά μήπως η άποψη ότι τα προλαβαίνετε όλα σας έχει συνεπάρει τόσο που όταν δεν τα καταφέρνετε ζητάτε να "κάνουν τα στραβά μάτια" ή να σας χαριστούν;
Αλλά και έτσι να μην είναι. Την επιλογή του συντρόφου που έχει την γυναίκα του για τις οικογενειακές υποχρεώσεις, ενώ αυτός παρακολουθεί σεμινάρια και παίρνει προαγωγές, ποιος την έκανε; Η γυναίκα δεν τον διάλεξε; Ας τα είχε κανονίσει από πριν...

Εκτός ότι το βρίσκω απόλυτο, ακόμα και όταν συμβαίνει αυτό, ποιον πρέπει να κατηγορήσουμε; Την γυναίκα που το κάνει και δέχεται το γεγονός, ή τον άντρα;

Δεν εννοούσα ότι μια γυναίκα θα πρέπει να παίρνει προαγωγές που δεν της αξίζουν απλά επειδή είναι γυναίκα, δεν πάμε σε λογική ποσοστώσεων, απλά επεσήμανα το γεγονός ότι σε αρκετούς εργασιακούς χώρους αυτοί που διαθέτουν περισσότερο χρόνο και ενέργεια στη δουλειά τους (και συνεπώς ανταμοίβονται γι αυτό) είναι εκείνοι που έχουν "λυμένες" τις οικογενειακές τους υποχρεώσεις ενώ οι "άλλοι" δεν βρίσκουν την ευκαιρία να δείξουν τί αξίζουν.
...α, και δεν είναι άποψη ότι τα προλαβαίνουμε όλα, πραγματικότητα είναι την οποία εγώ τουλάχιστον θα άλλαζα ευχαρίστως γιατί δεν με έχει συνεπάρει και τόσο...

Ακόμα θα ήθελα να πω ότι όταν δύο άνθρωποι δεν έχουν παντρευτεί ή δεν έχουν παιδιά, η καθημερινότητα είναι πολύ πιο απλή και εύκολη και για τους δύο. Επίσης πολλές δεν λέμε (και κακώς ίσως) στον άλλο "κοίτα, σε παντρεύομαι, ή κάνω παιδί μαζί σου αλλά, θα δεσμευτείς από τώρα ότι θα συμμετέχεις στην ανατροφή του και θα κάνεις θυσίες από τη δουλειά σου και τον προσωπικό σου χρόνο" άσε που κάποια στιγμή το λές κι αυτό, γίνεται η κουβέντα και φυσικά είναι σύμφωνος ο άλλος με όλα, αλλά με το πέρασμα του γνωστού και μη εξαιρετέου πανδαμάτωρα χρόνου τα πράγματα αλλάζουν σιγά-σιγά, ανεπαίσθητα, αλλά σταθερά και στο τέλος παγιώνονται.

Κοίτα τώρα πως φαίνεται ότι η ίδια έχεις μοιράσει τις δουλειές στο μυαλό σου. Η μητέρα τρέχει για τις οικογενειακές υποχρεώσεις και ο άντρας είναι υπεύθυνος για τα οικονομικά και κοιτάζει τις δαπάνες. Μιλάς τόση ώρα, για καταστάσεις όπου από την αρχή έχει γίνει το λάθος και τα πράγματα δεν είναι μοιρασμένα, πως περιμένεις να βγάλεις γενικό συμπέρασμα έτσι;
Το οποίο φροντιστήριο εσύ διάλεξες, οπότε να υποθέσω ότι τόση ώρα μας μιλάς για αυτό που εφαρμόζεις εσύ;

1.Ναι και στη διαδικασία επιλογής θα ήθελα έτσι για ακαδημαϊκούς λόγους να αναφέρω ότι σχεδόν πουθενά (εκτός απειροελαχίστων περιπτώσεων) δεν είδα μπαμπάδες να μιλάνε με διευθύνσεις φροντιστηρίων ξένων γλωσσών για την τάξη, την ύλη, τα βιβλία, το πότε θα δώσει εξετάσεις παιδάκι και ποιές, και να στήνονται τα απογεύματα για να πάρουν ελέγχους και να μιλήσουν με καθηγήτριες.
2.Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, πληρώνω και ένα μεγάλο μέρος των εξόδων του σπιτιού, δε βάζω εγώ την εργασία και άλλος το κεφάλαιο, εξ΄ου και δεν έχω τίποτα μοιρασμένο στο μυαλό μου, η ζωή τις μοίρασε τις δουλειές … βλέπεις το παιδί δε γίνεται να μην πάρει έλεγχο μέχρι να μάθει ο μπαμπάς του ότι πρέπει να παρακαλέσει κι αυτός να φύγει από τη δουλειά του για να πάει στο σχολείο…. Τα παιδιά δεν περιμένουν (φυσικός νόμος)
Και πίστεψε με δεν είμαι μόνη σε αυτή την κατάσταση…
3.Σαφώς ό,τι γράφω σε τέτοια θέματα στηρίζεται στην προσωπική εμπειρία αλλά και σε εκείνη του περιβάλλοντος που μετράει επικοινωνία με άλλους γονείς ήδη από προνήπιο-νηπιαγωγείο-δημοτικό-γυμνάσιο-ωδείο-δύο αθλήματα-δύο ξένες γλώσσες. Άλλωστε κι άλλοι δεν γράφουν από προσωπική εμπειρία (όταν έχουν?)

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω... Είπε κανείς ότι αν η μητέρα είναι αυτή που κάνει τα περισσότερα στην οικογένεια, τρέχει περισσότερο για τα παιδιά της, δεν θα έχει δικαιωματικά προτεραιότητα στην επιμέλεια σε περίπτωση διαζυγίου; Όχι... Απλά μας αρέσει να δημιουργούμε εντυπώσεις, με τον άντρα που δεν κάνει τίποτα, που είναι απλά θεατής, που μόνο τα οικονομικά τον νοιάζουν. Αν μιλάμε για έναν απαθή πατέρα, φυσικά και προτεραιότητα θα έχει η μάνα. Όταν μιλάμε για δουλειές, φυσικά και η εταιρεία θα προμοτάρει αυτόν που της ταιριάζει περισσότερο.

Συγνώμη αν παρανόησα και παρεξήγησα κάτι, αλλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι συνπεριηγητές του forum έχουν την άποψη της συνεπιμέλειας και του ότι δεν είναι και τόσο δίκαιο η επιμέλεια να ανατίθεται εκ προοιμίου στη μητέρα όταν ακόμα και στον έγγαμο βίο η επιμέλεια ουσιαστικά τελικά ασκείται από τη μητέρα.
Λοιπόν, για να κλείσω εγώ, μόνο στις εξαιρετικές περιπτώσεις που η μητέρα κρίνεται από ανεξάρτητους φορείς (δικαιοσύνη, κοινωνικές υπηρεσίες κλπ) ακατάλληλη για να ασκεί επιμέλεια θα πρέπει να αποκλείεται από αυτήν._

Και βέβαια μια εταιρεία θα προωθήσει αυτόν που της κάνει καλύτερα τη δουλειά, αυτό που εξετάζουμε είναι με ποιες εξωεταιρικές διαδικασίες αναδεικνύεται ο αυτός…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Συγνώμη αν παρανόησα και παρεξήγησα κάτι, αλλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι συνπεριηγητές του forum έχουν την άποψη της συνεπιμέλειας και του ότι δεν είναι και τόσο δίκαιο η επιμέλεια να ανατίθεται εκ προοιμίου στη μητέρα όταν ακόμα και στον έγγαμο βίο η επιμέλεια ουσιαστικά τελικά ασκείται από τη μητέρα.
Λοιπόν, για να κλείσω εγώ, μόνο στις εξαιρετικές περιπτώσεις που η μητέρα κρίνεται από ανεξάρτητους φορείς (δικαιοσύνη, κοινωνικές υπηρεσίες κλπ) ακατάλληλη για να ασκεί επιμέλεια θα πρέπει να αποκλείεται από αυτήν._
Το θέμα είναι να μην αποκλείεται ο πατέρας όπως τώρα αλλά αν τα βρίσκουν να έχουν συνεπιμέλεια ενώ αν όχι να φτάνουν στα δικαστήρια και να κρίνονται και οι δύο - φαντάζομαι με το τι μπορούν να προσφέρουν ως "επιμέλεια" στο παιδί. Η μητέρα δεν αποκλείεται έτσι και αλλοιώς εκτός πολύ εντυπωσιακών περιπτώσεων.
Η ερώτηση μου είναι πιστεύεις ότι ένας πατέρας που δεν τρέχει για τίποτα θα ήθελε την επιμέλεια του παιδιού του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
είναι εκείνοι που έχουν "λυμένες" τις οικογενειακές τους υποχρεώσεις ενώ οι "άλλοι" δεν βρίσκουν την ευκαιρία να δείξουν τί αξίζουν.
...α, και δεν είναι άποψη ότι τα προλαβαίνουμε όλα, πραγματικότητα είναι την οποία εγώ τουλάχιστον θα άλλαζα ευχαρίστως γιατί δεν με έχει συνεπάρει και τόσο...
Αυτός είναι και ο πιο βασικός λόγος όμως που είναι πολύ δύσκολο να συνδυάζεις οικογένεια και καριέρα και δεν ισχύει μόνο για τις γυναίκες αυτό. Δέχομαι πάντως, ότι μέχρι πριν κάποιο καιρό η νοοτροπία ήταν ότι ο άντρας πάει για καριέρα και η γυναίκα για οικογένεια, αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να καθορίζει και τις νομικές αποφάσεις.
Όσο για την άποψη ότι τα προλαβαίνετε όλα, έρχεται σε αντίθεση με αυτό που είπες ότι δεν προλαβαίνετε τα σεμινάρια ή διάφορα άλλα λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. :worry:
[...]η κουβέντα και φυσικά είναι σύμφωνος ο άλλος με όλα, αλλά με το πέρασμα του γνωστού και μη εξαιρετέου πανδαμάτωρα χρόνου τα πράγματα αλλάζουν σιγά-σιγά, ανεπαίσθητα, αλλά σταθερά και στο τέλος παγιώνονται.
Το θέμα λοιπόν λέω, ότι είναι της οικογένειας υπόθεση και αποτέλεσμα λάθος χειρισμών η παγίωση ή όχι που λες. Δεν σημαίνει ότι αυτό θα έπρεπε να το στηρίζει και ο νόμος.
1.[...]δεν είδα μπαμπάδες[...]
2.[...]μέχρι να μάθει ο μπαμπάς του ότι πρέπει να παρακαλέσει [...]
3.[...]Άλλωστε κι άλλοι δεν γράφουν από προσωπική εμπειρία (όταν έχουν?)
1. Άρα οι σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων είναι γεμάτοι γυναίκες, τις μέρες που μοιράζονται οι βαθμοί οι μόνοι αρσενικοί στο σχολείο είναι οι καθηγητές κτλ κτλ;
2. Αυτά ξαναλέω ότι είναι θέμα της ίδιας της οικογένειας και δεν θα έπρεπε να καθορίζουν το σύνολο
3. Αν θεωρείται προσωπική εμπειρία μόνο το να είσαι γονιός, εγώ δεν έχω. Βλέπω όμως γύρω μου και την οικογένεια μου. :)
Λοιπόν, για να κλείσω εγώ, μόνο στις εξαιρετικές περιπτώσεις που η μητέρα κρίνεται από ανεξάρτητους φορείς (δικαιοσύνη, κοινωνικές υπηρεσίες κλπ) ακατάλληλη για να ασκεί επιμέλεια θα πρέπει να αποκλείεται από αυτήν._
Δεν θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο και για τον πατέρα;
Ότι μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις όπου κρίνεται από ανεξάρτητους φορείς (δικαιοσύνη, κοινωνικές υπηρεσίες κλπ) ακατάλληλος για να ασκεί επιμέλεια, θα έπρεπε να αποκλείεται από αυτήν.-
Αν το δεχτούμε και αυτό λοιπόν καταλήγουμε ότι η κοινή επιμέλεια, θα πρέπει να αποκλείεται μόνο σε περιπτώσεις που κάποιος από τους δύο κρίνεται ακατάλληλος, άρα μιλάμε για την νέα τροποποίηση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios75

Νεοφερμένος

Ο Stelios75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Φιλοι μου ισοτητα δεν μπορει να υπαρξη αναμεσα στα δυο φυλλα.Οι λογοι ειναι πολλοι.Η γυναικα γνωριζει οτι δεν ειναι ιδια με τον Ανδρα .Δεν θελει να τον ιδιο κ ισιο της.Αν τον δει ισαξιο της,μπλοφαρει η το κανει για οικονομικους λογους αν μπορει.Η οποια δηποτε γυναικα απο βασηλισα εως εσκιμωα η Αιγυπτια τον αρσενικο μονο που τον βλεπει τον φοβαται,ετσι απο ενστικτο,κ μετα τον σεβεται.Αυτο συμβαινει γιατι ο αντρας μεσα στους αιωνες δεν της εχει φερθει
καλα την εχει βιασει την εχει σκοτωσει την εχει την εχει κ παει λεγοντας.Αυτο για να εξαληθφει θελει παλι κατι αιωνες.Αλλα κ παλι ισοτητα δεν μπορει να συμβει.Κατα βαθος τα δυο φυλλα ειναι ακρα αντιθετα.Πως μπορει να ειναι ισοτιμα η ισαξια? stelios
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παιδιά, νομικά η μέριμνα και η επιμέλεια είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα!!
Δε ξέρω τι γίνεται και με την κηδεμονία...
Καλό θα είναι να τα διαχωρίσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
η ισότητα σαν έννοια έλλειψης "διαφορών" όσον αφορά δικαιώματα και υποχρεώσεις δεν υφίσταται, σε επίπεδο εμπράγματου κόσμου τουλάχιστον, γιατί παρεμβαίνει η λογική και ο παραλογισμός -ενίοτε- των πραγμάτων, όπως αυτά γίνονται αντιληπτά σε αντικειμενικό επίπεδο και "παίρνουν" υπόσταση τα δεδομένα της πραγματικότητας που υπερβαίνουν τους νόμους των ανθρώπων κι ακολουθούν αυτούς της φύσης ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μετά από μία πρόσφατη συζήτηση που είχα, έκανα μια μικρή έρευνα στο δίκτυο. Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί στο θρεντ αυτό η κακοποίηση των γυναικών, αλλά μετά από αυτά που διάβασα η λέξη ισότητα για μένα είναι απλά μια ουτοπία.

Σύμφωνα με επιδημιολογικές μελέτες που πραγματοποιήθηκαν ανά χώρα για κακοποιημένες γυναίκες, η Ελλάδα κατέχει την ενδέκατη θέση με ποσοστό περίπου 6% των γυναικών να ομολογούν πως έχουν υποστεί κάποιου είδους κακοποίηση. Στις πρώτες θέσεις βρίσκονται η Ιαπωνία (77%) και η Τουρκία (60%), ενώ στο σύνολο των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης μία στις πέντε γυναίκες υφίσταται, στη διάρκεια της ζωής της βιαιότητες που ασκούνται από τον σύζυγο ή τον σύντροφό της.
πηγή
Κάθε χρόνο διαπράττονται στην Ελλάδα 4.500 βιασμοί
πηγή

επίσης, Συζυγικός βιασμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Συγγνώμη palladin αλλά άλλο η ισότητα (που έχει σχέση με την ισονομία, ισοπολιτεία κλπ κλπ) και άλλο η σωματική διαφορά, τα κοινωνικά ταμπού, και η βία που υφίσταται η γυναίκα γενικά.
Το μόνο θέμα που συμφωνώ ότι πρόσκειται της ισότητας με την νομική έννοια είναι ότι δεν είναι στην Ελλάδα ποινικό αδίκημα ο συζυγικός βιασμός γεγονός που με εξέπληξε.
Ο άντρας στατιστικά πάντα θα'ναι πιο δυνατός από την γυναίκα εκτός και αν μπουν οι γυναίκες στο τρυπάκι της αυτοάμυνας. Το αν χρησιμοποιεί αυτή τη δύναμη ως βιαστής είναι θέμα κοινωνικών δομών, εκπαίδευσης και κουλτούρας. Το να βλέπεις σε κάθε άντρα έναν δυνάμη βιαστή είναι προσβολή προς το αντρικό φύλο κατά την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο πραγματικα δυνατος άνδρας,,πολυ δυσκολα θα σηκωσει το χερι σε γυναικα και μετα θα το μετανιωσει...Οι αδυναμοι ,"πολιτισμενοι",μουλωχτοι φαινομενικα ήπιοι(πως εξηγειτε ότι χτυπουν οι ιαπωνες τοσο πολυ σχετικα με τους έλληνες,λετε να ισχυει πραγματικα αυτο και να είμαστε τοσο καλοι εμεις οι έλληνες:P?) κανουν τους βιασμους και τις κακοποιησεις...Συνηθως αυτο ισχυει(θυμηθειτε τα περισσοτερα περιστατικα της δικαιοσυνης)...


Σπανια θα δειτε κακοποιο γυναικων καποιον πολυ ευσωμο και δυνατο άνδρα...Αυτοι νιωθουν το βαρυ χερι τους και το χρησιμοποιουν μονο όπου είναι πραγματικα απαραιτητο...(δε μιλαμε για καμια σφαλιαρα πανω στα νευρα καποιου υπερβολικου καυγα αλλα για άρρωστη σαδιστικη κακοποιηση)Οι περισσοτεροι βιαστες είναι ήπιοι ευγενεις ,της εκκλησιας ,ντροπαλοι και ξαφνικα μεταλασσονται..σε τερατα:eek:...Ο κωσταντοπουλος του συριζα δε βαραγε τη γυναικα του?Δεν ήταν τοοοόσο πολιτισμενος ?;)


Οι χοντροκομμενοι-"βαρβαροι' φαινομενικα άνδρες είναι πιο τρυφεροι προς τις γυναικες τους(στην ουσια είναι μεγαλα παιδια)...Τους υπερβολικα ευγενεις να φοβαστε...:P;):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
δε μιλαμε για καμια σφαλιαρα πανω στα νευρα καποιου υπερβολικου καυγα αλλα για άρρωστη σαδιστικη κακοποιηση
:/: Γιατί με κάνεις να αναθεωρώ... Ούτε μια! ΚΑΜΙΑ!
Όλοι όσοι δεν είναι ψυχοπαθείς πάνω στα νεύρα τους τις δίνουν τις σφαλιάρες, και "νομίζουν" ότι είναι και δικαιολογημένο.
Κακοποίηση είναι πολλά πράγματα, το άρρωστη σαδιστικη είναι αν θες το απλό γιατί είναι εξτρήμ και αναγνωρίσιμο, με αυτά που θεωρούνται "νορμάλ" είναι το θέμα τι γίνεται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Το "μια σφαλιαρα πανω στα νευρα" ειναι τα προεορτια για το να την δειρεις πιο βαναυσα.
Και οχι δεν δικαιολογειται ουτε ενα χαστουκακι ουτε μια σφαλιαρα, ουτε πολλες σφαλιαρες.
Εχω κουραστει να ακουω "ε εφαγε ενα χαστουκι δεν την εδειρα κιολας"...
Ειναι κατι το απαραδεκτο!
Εαν θελει τοσο πολυ καποιος να κανει με τα χερια του ας παει να εξασκηθει στο αθλημα του τσουτσουνοslapping.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί με κάνεις να αναθεωρώ... Ούτε μια! ΚΑΜΙΑ!


Εγω προσωπικα δεν μπορω να φανταστω να βαρεσω γυναικα ...Απλα 'ισως καποιος που η γυναικα του του τεντωνει τα νευρα του επιτηδες(και καποιες το κανουν) ίσως το ξεφυγει καποια σφαλιαρα-που κακο είναι και παλι και πληγη για το ζευγαρι..Προσωπικα το να δειρει άνδρας γυναικα το θεωρο άνανδρο....Δεν δειχνεις στους αδυναμους τη δυναμη σου αν είσαι πραγματικα άνδρας...


Και άμα σε τσαντισει υπερβολικα η γυναικα σου και σου 'ρχεται να την πλακωσεις στο ξυλο..την αρπαζεις ,,,την βαζεις κατω....... και τα βρισκετε:P:Έτσι μπορουν να επιλυθουν ειρηνικα και επικοδομητικα πολλοι καυγαδες..:D MAKE LOVE NOT WAR!!!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Και άμα σε τσαντισει υπερβολικα η γυναικα σου και σου 'ρχεται να την πλακωσεις στο ξυλο..την αρπαζεις ,,,την βαζεις κατω.......

και την βιάζεις!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Τόσο τα χαστουκάκια όσο και το προχωρημένο ξύλο είναι εξίσου απαράδεκτα από όποιον κι αν γίνονται.
Και δεν τίθεται θέμα ότι αφού ο μεν έχει μεγαλύτερη σωματική δύναμη πρέπει να δείξει "κατανόηση" ενώ ο δε το αντίθετο.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Απ' όσο γνωρίζω μετά το χαμό του πατέρα, δίνεται το δικαίωμα στη χήρα (κάτω από κάποιες προϋποθέσεις) να λαμβάνει ισόβια σύνταξη, αλλά δεν έχω δει να συμβαίνει το αντίθετο.

Αυτό δεν έρχεται ενάντια στο άρθρο 4 περί ισότητας των πολιτών;
Για ποιο λόγο εξακολουθεί να ισχύει αυτός ο νόμος στις μέρες μας;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απ' όσο γνωρίζω μετά το χαμό του πατέρα, δίνεται το δικαίωμα στη χήρα (κάτω από κάποιες προϋποθέσεις) να λαμβάνει ισόβια σύνταξη, αλλά δεν έχω δει να συμβαίνει το αντίθετο.

Αυτό δεν έρχεται ενάντια στο άρθρο 4 περί ισότητας των πολιτών;
Για ποιο λόγο εξακολουθεί να ισχύει αυτός ο νόμος στις μέρες μας;:worry:
Μήπως απλά συνήθως η γυναίκα πληροί τις προϋποθέσεις, οπότε δεν κάνει διάκριση ο ίδιος ο νόμος αλλά η κοινωνία;

Πάντως either way είναι θλιβερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Μήπως απλά συνήθως η γυναίκα πληροί τις προϋποθέσεις απλά, οπότε δεν κάνει διάκριση ο ίδιος ο νόμος αλλά η κοινωνία;

Πάντως either way είναι θλιβερό.

Ποιές είναι αυτές οι προϋποθέσεις που αναφέρεις;;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποιές είναι αυτές οι προϋποθέσεις που αναφέρεις;;; :worry:

Απ' όσο γνωρίζω μετά το χαμό του πατέρα, δίνεται το δικαίωμα στη χήρα (κάτω από κάποιες προϋποθέσεις) να λαμβάνει ισόβια σύνταξη, αλλά δεν έχω δει να συμβαίνει το αντίθετο.

Εγώ τις αναφέρω; :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ορίστε ένα παράδειγμα

Πολύτεκνος πατέρας τριών παιδιών ζήτησε από τον ΟΓΑ να του χορηγηθεί ισόβια σύνταξη, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 1892/1990. Το αίτημα απορρίφθηκε με τον ισχυρισμό ότι η ισόβια σύνταξη χορηγείται μόνο στην πολύτεκνη μητέρα. Ο πατέρας στην συνέχεια υπέβαλλε ένσταση κατά της απόφασης της αρμόδιας επιτροπής του Οργανισμού, χωρίς όμως ποτέ να πάρει απάντηση. Έτσι, ο πατέρας προσέφυγε στη Δικαιοσύνη.
Ο εισηγητής υποστήριξε ότι η σχετική διάταξη του Ν. 1892/1990, που δεν επιτρέπει τη χορήγηση της ισόβιας σύνταξης στον πολύτεκνο πατέρα μετά το θάνατο της συζύγου του, είναι αντίθετος στις συνταγματικές διατάξεις που αφορούν την ισότητα των πολιτών, την προστασία της πολύτεκνης οικογένειας και της παιδικής ηλικίας και την υποχρέωση του κράτους να άρει την ανισότητα μεταξύ των δύο φύλων.
...
Η αντισυνταγματικότητα της διάταξης του νόμου του 1990 συνίσταται -σύμφωνα με τον κ. Εμμανουηλίδη- «στον έμμεσο αποκλεισμό του θεωρούμενου εκ του νόμου πολύτεκνου πατέρα από τη χορήγηση και σε αυτόν του δικαιώματος ισόβιας σύνταξης, όπως ακριβώς στην θεωρούμενη πολύτεκνη μητέρα». Έτσι πρέπει, προς αποκατάσταση της αρχής της ισότητας των δύο φύλων, η διάταξη αυτή να ισχύσει και «για τον κατʼ αδικαιολόγητη διάκριση μη συμπεριληφθέντα στη σχετική ρύθμιση πατέρα».

Μπορεί να είναι του 2005 παράδειγμα, αλλά ακόμα κι αν έψαξα δε βρήκα να έχει αλλάξει η νομοθεσία που το αφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top