Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δίκιο έχει ο άνθρωπος. Αν είναι δυνατόν εν έτει 2008 να υπάρχουν τέτοιοι σεξιστικοί νόμοι :mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
:/: Γιατί με κάνεις να αναθεωρώ... Ούτε μια! ΚΑΜΙΑ!
Όλοι όσοι δεν είναι ψυχοπαθείς πάνω στα νεύρα τους τις δίνουν τις σφαλιάρες, και "νομίζουν" ότι είναι και δικαιολογημένο.
Κακοποίηση είναι πολλά πράγματα, το άρρωστη σαδιστικη είναι αν θες το απλό γιατί είναι εξτρήμ και αναγνωρίσιμο, με αυτά που θεωρούνται "νορμάλ" είναι το θέμα τι γίνεται.....

Εγώ μια φορά έριξα δυο χαστούκια σε μια γυναίκα. Μου είχε ρίξει γροθιά στο σαγόνι και μάλιστα πολύ δυνατή (υπάρχουν και χειροδύναμες γυναίκες). Ποιος κακοποίησε ποιον σε τελική ανάλυση; Υπερβολικά δεν είναι καλή μου φίλη όλα αυτά;

ας παει να εξασκηθει στο αθλημα του τσουτσουνοslapping.

Γεια σου γλωσσοπλάστη μου. Ποιος είσαι βρε ο Μπαμπινιώτης; :clapup::clapup:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ:
Μπορεί να είναι του 2005 παράδειγμα, αλλά ακόμα κι αν έψαξα δε βρήκα να έχει αλλάξει η νομοθεσία που το αφορά.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δίκιο έχει ο άνθρωπος. Αν είναι δυνατόν εν έτει 2008 να υπάρχουν τέτοιοι σεξιστικοί νόμοι :mad: :mad:

Είναι η τρίτη φορά που βρίσκουμε ανισότητα στο νομικό μας σύστημα και πάλι εναντίον των αντρών. Δεν θα πρέπει αυτό να περάσει απαρατήρητο και καλά έκαναν οι γυναίκες του στεκιού να το αναδείξουν. Το θεωρώ, αυτό τουλάχιστον, ως θετικό δείγμα...

Έχω δει άνδρες να εξασκούν σωματική βία επί των γυναικών.
Έχω δει και γυναίκες να εξασκούν ψυχολογική βία εναντίον των αντρών.
Από όσα έχουμε προηγουμένως συζητήσει, οι άντρες υπερτερούν στον ένα τομέα, ενώ οι γυναίκες είναι ισχυρότερες στον άλλο.
Δηλαδή, ο καθένας από εμάς, άντρας ή γυναίκα, όπου βρει τον άλλο αδύναμο σωματικά, συναισθηματικά, ψυχολογικά, οικονομικά κλπ, δεν χάνει την ευκαιρία να το χρησιμοποιήσει εναντίον του, για να τον καταπιέσει και να καταπατήσει τ' ανθρώπινά του δικαιώματα.

Τελικά η συζήτηση περί ισότητας πράγματι αποτελεί μια πλάνη. Ισότητα υπάρχει μόνο στην κατάπτωση των ανθρώπινων αξιών και στην εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο...:(:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(δε μιλαμε για καμια σφαλιαρα πανω στα νευρα καποιου υπερβολικου καυγα αλλα για άρρωστη σαδιστικη κακοποιηση)

Χωρίς να θέλω να αναφερθώ σε σένα προσωπικά, όταν μέσα στο κεφάλι μας έχουμε έστω σαν έσχατη μέθοδο επίλυσης διαφορών την "αθώα" κατά τα άλλα σφαλιάρα, μοιραία κάποια στιγμή θα φτάσουμε να την εφαρμόσουμε. Όσο πιο απαγορευτική θεωρούμε αυτού του είδους την "επιχειρηματολογία" (:P) τόσο μειώνονται κατά τη γνώμη μου και οι περιστάσεις στις οποίες θα τη χρησιμοποιήσουμε. Καλύτερα να μην εξαιρείς ούτε κι αυτήν την περιστασιακή σφαλιάρα όταν θέτεις τα όρια της προσωπικής σου (πως να το πω; ) ...ηθικής, έτσι ώστε αν ποτέ βρεθείς σε αυτό το σημείο να γνωρίζεις πράγματι ότι είσαι ...εκτός ορίων!

Βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος, μα τι άλλο είναι η χειροδικία (αλλά και η "ψυχολογική χειροδικία"-κοινώς ψυχολογική βία, εξ ίσου τυραννική και βίαιη) κάθε έντασης, αν όχι υποχρεωτική αναγνώριση της ισχύος μας από τον άλλο;

Μια σφαλιάρα δε σε κάνει εγκληματία σε φέρνει όμως σίγουρα σε επαφή με πρωτόγονα ένστικτα από αυτά που είσαι περήφανος που απέβαλλες ανά τους αιώνες, ώστε να ονομάζεσαι Άνθρωπος, εξελίσσοντας την διαλεκτική σου ικανότητα.
Δυστυχώς όταν τα λεκτικά σχήματα δεν είναι ικανά να αποκλιμακώσουν μια διένεξη, ούτε το χαστούκι την επιλύει. Ίσως τη διακόπτει προσωρινά, διαιωνίζοντάς την όμως σε ένα άλλο επίπεδο.

Η αθώα και κατά τα φαινόμενα ακίνδυνη σφαλιάρα (αφού δε θα σε στείλει στο νοσοκομείο) είναι τελικά ένα bra-de-faire ψυχών και συναισθημάτων που δε κάνει τους αντιμαχόμενους σοφότερους, ούτε καλύτερους, ...μονάχα νικητές και ηττημένους.

Μπορεί να μην αφήνει ορατές ουλές πάνω στο κορμί, αφήνει όμως βαθύτατες πληγές στον ψυχισμό αυτού που την υπέστει, αλλά -τολμώ να πω- και αυτού που την επέβαλλε.

Παρ' όλ' αυτά, θεωρώ την ψυχολογική βία πολύ χειρότερη από ένα χαστούκι, αφού είναι ύπουλη, προσχεδιασμένη (στις περισσότερες των περιπτώσεων), δύσκολα αποκρούεται κι έχει σαν στόχο τον καταναγκασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Η μόνη διαφορά της ψυχολογικής βίας είναι ότι δεν εκτοξεύεται εύκολα κατ' αγνώστων.
Επίσης με ενοχλεί να θεωρείται γυναικείο χαρακτηριστικό όταν ξέρω
1) πατεράδες που την χρησιμοποιούν στα αγόρια τους για να γίνουν άντρες
2) συζύγους για να πείσουν τις γυναίκες τους ότι είναι άχρηστες
3) αντρες που κακοποιούν τις γυναίκες τους για να τους δείξουν ότι αυτές φταίνε που τις τρώνε

Ψυχολογική βία δεν είναι μόνο η γκρίνια....

@Χάος
Έχεις δίκιο ότι δεν κάλυψα την περίπτωση σου αλλά νομίζω ότι μας κάλυψε και τους δυο η Ισι.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επίσης με ενοχλεί να θεωρείται γυναικείο χαρακτηριστικό όταν ξέρω



Σε παρόμοια έρευνα που διενήργησε το 2002 το Πανεπιστήμιο της Νοτίου Καρολίνας σε δείγμα 14.000 ενηλίκων από 18 έως 65 ετών συμπεραίνεται ότι οι μισές περίπου γυναίκες (ποσοστό 50%) υπέστησαν ψυχολογική βία ενώ το αντίστοιχο ποσοστό των ανδρών έφτασε το 78% του συνόλου. Ενώ στην πανελλαδική έρευνα που πραγματοποίησε το Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας (ΚΕΘΙ) το 2003, το 56% των γυναικών δηλώνει ότι υπέστη λεκτική ή ψυχολογική βία.


Σε πρόσφατο ρεπορτάζ της Μάρθας Καϊτανίδη στην εφημερίδα «Τα Νέα» με τίτλο: «Η βία έχει και θηλυκό πρόσωπο», παρουσιάζεται έρευνα του ΤΕΙ Κρήτης σε δείγμα 1.112 δεσμευμένων ενηλίκων από 18 έως 65 ετών, όπου καταδεικνύεται ότι το 80% περίπου των γυναικών εξασκεί ψυχολογική πίεση στον σύντροφό της./QUOTE]

https://psychognosia.blogspot.com/2006/05/blog-post_02.html


τα γεγονοτα είναι καθαρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Συγγνώμη, εννοούσα ότι θεωρείται ΜΟΝΟ γυναικείο χαρακτηριστικό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ok:)
Οι γυναικες ασκουν περισσοτερο ψυχολογικη-συναισθηματικη βια..ενω οι άνδρες σωματικη..
Το καθε φυλο χρησιμοποιει τα όπλα που του έδωσε η φυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Οι γυναικες ασκουν περισσοτερο ψυχολογικη-συναισθηματικη βια..ενω οι άνδρες σωματικη..

:confused:
....μήπως μπερδεύουμε λίγο την κρεβατομουρμούρα με την ψυχολογική βία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ok:)
Οι γυναικες ασκουν περισσοτερο ψυχολογικη-συναισθηματικη βια..ενω οι άνδρες σωματικη..
Το καθε φυλο χρησιμοποιει τα όπλα που του έδωσε η φυση...

Δεν ήξερα ότι είμαστε σε πόλεμο και το κάθε φύλλο χρησιμοποιεί τα "χειρότερα όπλα" που έχει για να επιβληθεί :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι είμαστε σε πόλεμο και το κάθε φύλλο χρησιμοποιεί τα "χειρότερα όπλα" που έχει για να επιβληθεί


Πολεμος πατηρ παντων...-Ηρακλειτος-
Αυτη τη στιγμη υπαρχεις επειδη το αμυντικο συτημα του οραγανισμου πολεμαει και νικαει τα μικροβια...Το θεμα είναι να υπαρχει ισορροπια αναμεσα στον πολεμο και την ειρηνη...
Οι ψυχολογοι λενε πχ ότι ζευγαρι που δεν πολεμα -συγκρουεται ποτέ δεν είναι υγιες και είναι πολυ πθανον να χωρισει..Οποτε πρεπει να υπαρχει τοση συγκρουση ώστε να είναι δημιουργικη και όχι καταστροφικη ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ironlion

Νεοφερμένος

Ο ironlion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
καλησπερα φιλες φιλοι¨)εχετε πει πολλα αλλα εχετε περασει πολυ στο ντουκου το πιο ουσιαστικο κατ εμε....νομιζω πως πλεον εχουμε το προβλημα της αντροποιησης της γυναικας και μιλω ως οπαδος της εισοτητας αλλα μετα λυπης μου διαπιστωνο πως η ισοτητα εχει ταυτηστει με την ομοιοτητα ,και δυστυχως προβλεπω να εξελισεται ασχημα¨
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτως..Αυτα τους λεω και εγω εδω,αλλα μερικες φεμινιστριες δεν θελουν να το καταλαβουν...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αν δεν μου ορίσετε την αντροποίηση δεν θα καλυφθώ. Γιατί @ρχίδι@ δεν πρόκειται να βγάλουμε οπότε κάτι άλλο εννοείτε:
Αν θεωρείται ανδροποίηση ότι η γυναίκα μπορεί:
- να ζήσει οικονομικά ανεξάρτητη
- να ζήσει μόνη
- να δουλέψει αν έχει τα προσόντα/ θέληση ως μηχανικός, οδηγός, κτίστης, μάνατζερ, διευθυντής
- να θεωρεί δεδομένο ότι είναι ισότιμη με το ταίρι της με ότι αυτό συνεπάγεται σε ευθύνες και υποχρεώσεις
- να μην της αρέσει να κάνει πράγματα που κάποιοι ορίσανε ως "γυναικεία"
- να αναζητεί την δημιουργικότητα και την ικανοποίηση στην ζωή της με τους δικούς της όρους

δεν θα συμφωνήσω.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ironlion

Νεοφερμένος

Ο ironlion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Xm..Lunar ...Πρώτον όσα @@ και να μπορούσες να βγάλεις δε θα γινόσουν άντρας γιατί δε κάνουν τα @@ τον άντρα:)Κατά δεύτερον μπορώ πολύ ευχαρίστως να σου πω "αντροποιηση" τι σημαίνει:)Δε είπε κανεις λέμε πες δε έχουμε τα ίδια /ισα δικαιώματα στο εργασιακό χώρo ,τώρα εάν θέλεις να επιμένεις όσον αφορά τις διακρίσεις τα σου πω το εξής...Δυστυχώς και το τονίζω οι διακρίσεις είναι φαινόμενο της εποχής μας ...οι χοντροί οι φινετσάτοι οι όμορφες οι άσχημες ,οι πλούσιοι οι φτωχοί και πάει λέγοντας ..Δυστυχώς ζούμε σε μια κοινωνία που οι διακρίσεις κυριαρχούν...Εσύ που καταγγέλλεις την ανισότητα των δυο φύλλων πες μου αλήθεια πόσες καλές μανούλες περνούν τις alodapouites να τους μεγαλώνουν τα παιδιά και ούτε λόγος για ΙΚΑ εργασιακά δικαώματα κτλ κτλ.... Πόσες γυναίκες προϊστάμενες ξέρεις που κρατάνε δήθεν τις/τους υφισταμενους ώρες αφού έχουν σχολάζει με πρόσχημα την εξέλιξη τους?Επιμένω λοιπόν πως η ισότητα στα χαρτιά υπάρχει αλλα δε εφαρμόζεται πλήρως όπως δε εφαρμόζεται και κανένα είδος ισότητας στην εποχή που ζούμε...Όσον αφορά την "αντροποιηση" που λες ,να στο εξηγήσω,και αυτό..Ποσο άραγε θηλυκό φαντάζει στα ματια ενός άντρα το να βλέπει 2 γυναίκες να τσακώνονται μέσα στη μέση του δρόμου και να ορίζονται σα χαμάληδες για μια θέση parking?Ποσο άραγε θηλυκή φαίνεται στα ματια ενός άντρα μια γυναικα η οποια ως μόνιμη και μοναδική απασχόληση της έχει το να αποδείξει s αυτόν πως ξέρεις ,μπορώ και εγώ !!!Χαίρω πολύ κάτι μας είπες :)η ποσο θηλυκό νομίζεις πως φαντάζει να ακούει ένας άντρα από τα χείλη μιας 35 ας πούμε πως έλα μωρέ τώρα σιγά μη κάνω οικογένεια τώρα αυτά είναι για τις νοικοκυρούλες:))
και αλλα πολλά...Μη πιάνεσαι κορόιδο ισότητα υπάρχει όσο υπάρχει παντού στη κοινωνία μας ..Εχετε φτάσει στο σημείο να θεωρείτε το μαγείρεμα ντροπή την λέξη νοικοκυρά βρισιά!!! Εγώ για τη μάνα μου που είναι νοικοκυρά και φανταστική μαγείρισσα είμαι υπερήφανος ..!!! είμαι Υπερήφανος και ευτυχισμένος που με μεγάλωσε η μάνα μου και όχι η οικιακή βοηθός όπως επίσης είμαι και υπερήφανος για τον πατέρα μου που αντί να κυνηγάει το χρήμα σα τρελός προτίμησε να δουλεύει ένα "θωρακι" και να περνάει τις υπόλοιπες ώρες με την οικογένεια του ..!!!Σκέφτηκε καμια από εσάς ποσα χρονια στερεί από τη ζωή του παιδιού της επειδή το κοινωνικού της status και καλά δε της επιτρέπει η δε της αφήνει να χρόνο να κάνει ένα φαγάκι για το παιδί της και "αναγκαζετάι να τρώει όλα τα s...τα που πουλάνε στα ταχυφαγεία?Μάλλον όχι:)Σας έπεισαν πως είναι ντροπή να ασχολείσαι με το σπίτι σας,είναι ντροπή να είσαι καλή μητέρα και πως πρέπει να δουλεύετε σα τα σκυλιά και να ξοδεύετε σε άχρηστα πράγματα ,δε καταλάβατε ποτε πως η απελευθέρωση της γυναικας είναι το πιο μεγάλο διαφημιστικό τρικ όλον των εποχών....σας έριξαν στην arena της εργασίας και απομυζούν τους κόπους σας οι εταιρίες καλλυντικών και οι κομμώτριες!!!Ας είναι :)Εσείς ξαίρετε εμενα δε με πολυκόφτει:)Εγώ είμαι υπέρμαχος της ισότητας του ανθρώπου,ανεξάρτητος φύλλου ηλικίας χρώματος!Στα ματια του Θεού όλοι ίσοι είμαστε..Τώρα από εκεί και πέρα πιστεύω και στο άτομο.Και να με συγχωρείτε φίλες μου που μου αρέσουν οι γλυκές και τρυφερές γυναίκες και όχι αυτές που μοιάζουν στο αφεντικό μου ...Μάλλον είμαι vitziozos:)όταν όμως βγείτε έχω και αναρωτηθείτε γιατί αυτό ο τύπος που κάθεται στη γωνια του bar και τον ζαχαρώνετε δεν σας μιλάει σκεφτείτε πως ίσως ίσως λέω έχετε φταίξει και εσείς κάπου:)Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρμαχος της ισότητας του ανθρώπου,ανεξάρτητος φύλλου ηλικίας χρώματος!Στα ματια του Θεού όλοι ίσοι είμαστε..Τώρα από εκεί και πέρα πιστεύω και στο άτομο.Και να με συγχωρείτε φίλες μου που μου αρέσουν οι γλυκές και τρυφερές γυναίκες και όχι αυτές που μοιάζουν στο αφεντικό μου .
Συμφωνω απολυτως και με αυτα και με τα υπολοιπα που έγραψες...
Τα είπες όλα!!!!!!:clapup::clapup:
:clapup::clapup:


- να ζήσει μόνη
Αυτο δεν είναι αντροποιηση αλλα μοναξια και καταντια...


@ρχίδι@ δεν πρόκειται να βγάλουμε

Αυτο πρεπει να το καταλαβουν-συνειδητοποιησουν πολλες "δυναμικες-καριεριστες" γυναικες...

- να ζήσει οικονομικά ανεξάρτητη

αυτο δεν με ενοχλει...'Ενα ματσο παλιοχαρτα-λεφτα δηλαδη- δεν κανει ούτε τον άνδρα ούτε τη γυναικα,ούτε τον άνθρωπο.....


- να μην της αρέσει να κάνει πράγματα που κάποιοι ορίσανε ως "γυναικεία"

Αν όμως καποια τετοια πραγματα αποδειχθει ότι όντως ταιριαζουν περισσοτερο στο ένα ή το άλλο φύλο?(οι μαχιμοι στο στρατο -πρωτη γραμμη πχ ή τα μηχανικα επαγγελματα,ή αντιληψης χωρου και αντανακλαστικα-Επειδη καποιοι τα είπαν γυναικεια αυτο σημαινει ότι δεν θα κανεις καθολου?Αυτο είναι ανωριμη ανοητη αντιδραση...

- να δουλέψει αν έχει τα προσόντα/ θέληση ως μηχανικός, οδηγός, κτίστης, μάνατζερ, διευθυντής

Να θυμομαστε το τονισμενο και εμεις και οι γυναικες..Κατα τα άλλα συμφωνω..



- να θεωρεί δεδομένο ότι είναι ισότιμη με το ταίρι της με ότι αυτό συνεπάγεται σε ευθύνες και υποχρεώσεις


τιποτα στη ζωη δεν είναι απολυτα δεδομενο...Τα δυο φυλα έχουν καποιες διαφορετικες υποχρεωσεις(μητροτητα πχ) άρα έχουν και καποια διαφορετικα δικαιωματα....Καποια βεβαια συμπιπτουν (ψηφου,δικαιωματα ζωης, κλπ...)Καποια όχι...

- να αναζητεί την δημιουργικότητα και την ικανοποίηση στην ζωή της με τους δικούς της όρους

Μονο με τους δικους του όρους ο άνθρωπος δεν μπορει παντα να κινειται(γιατι όλοι εξαρτωμαστε απο καποιους άλλους και αντιστροφως -έστω και σε καποιο ελαχιστο ποσοστο- ..Αλλα γενικα συμφωνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Όσον αφορά την "αντροποιηση" που λες ,να στο εξηγήσω,και αυτό..Ποσο άραγε θηλυκό φαντάζει στα ματια ενός άντρα το να βλέπει 2 γυναίκες να τσακώνονται μέσα στη μέση του δρόμου και να ορίζονται σα χαμάληδες για μια θέση parking?Ποσο άραγε θηλυκή φαίνεται στα ματια ενός άντρα μια γυναικα η οποια ως μόνιμη και μοναδική απασχόληση της έχει το να αποδείξει s αυτόν πως ξέρεις ,μπορώ και εγώ !!!Χαίρω πολύ κάτι μας είπες :)η ποσο θηλυκό νομίζεις πως φαντάζει να ακούει ένας άντρα από τα χείλη μιας 35 ας πούμε πως έλα μωρέ τώρα σιγά μη κάνω οικογένεια τώρα αυτά είναι για τις νοικοκυρούλες:))
και αλλα πολλά...Μη πιάνεσαι κορόιδο ισότητα υπάρχει όσο υπάρχει παντού στη κοινωνία μας ..Εχετε φτάσει στο σημείο να θεωρείτε το μαγείρεμα ντροπή την λέξη νοικοκυρά βρισιά!!! Εγώ για τη μάνα μου που είναι νοικοκυρά και φανταστική μαγείρισσα είμαι υπερήφανος ..!!! είμαι Υπερήφανος και ευτυχισμένος που με μεγάλωσε η μάνα μου και όχι η οικιακή βοηθός όπως επίσης είμαι και υπερήφανος για τον πατέρα μου που αντί να κυνηγάει το χρήμα σα τρελός προτίμησε να δουλεύει ένα "θωρακι" και να περνάει τις υπόλοιπες ώρες με την οικογένεια του ..!!!Σκέφτηκε καμια από εσάς ποσα χρονια στερεί από τη ζωή του παιδιού της επειδή το κοινωνικού της status και καλά δε της επιτρέπει η δε της αφήνει να χρόνο να κάνει ένα φαγάκι για το παιδί της και "αναγκαζετάι να τρώει όλα τα s...τα που πουλάνε στα ταχυφαγεία?Μάλλον όχι:)Σας έπεισαν πως είναι ντροπή να ασχολείσαι με το σπίτι σας,είναι ντροπή να είσαι καλή μητέρα και πως πρέπει να δουλεύετε σα τα σκυλιά και να ξοδεύετε σε άχρηστα πράγματα ,δε καταλάβατε ποτε πως η απελευθέρωση της γυναικας είναι το πιο μεγάλο διαφημιστικό τρικ όλον των εποχών....σας έριξαν στην arena της εργασίας και απομυζούν τους κόπους σας οι εταιρίες καλλυντικών και οι κομμώτριες!!!Ας είναι ....όταν όμως βγείτε έχω και αναρωτηθείτε γιατί αυτό ο τύπος που κάθεται στη γωνια του bar και τον ζαχαρώνετε δεν σας μιλάει σκεφτείτε πως ίσως ίσως λέω έχετε φταίξει και εσείς κάπου:)Φιλικά
Αυτό δεν είναι απάντηση και είναι και προσβλητικό.
Δεν είναι δυνατόν να ξεκινάς με τη λογική ότι οι άντρες είναι ο καθένας για ότι θέλει αλλά οι γυναίκες είναι όλες πλασμένες για νοικοκυρές και μαγείρισσες. Γιατί αφού ο άντρας που δεν ξέρει/θέλει να συνδέσει ένα φωτιστικό φωνάζει τον ηλεκτρολόγο και μια γυναίκα που δεν ξέρει/θέλει να κάνει τις δουλειές να είναι ντροπή να φωνάξει καθαρίστρια. Έχεις ιδέα πόσες γυναίκες ήταν κατακριτέες γιατί δεν έραβαν καλά ή δεν μαγείρευαν καλά σε άλλες εποχές? Πάρε ένα δικηγόρο και βάλε τον να φτιάξει το καζανάκι γιατί τα μηχανικά πράγματα είναι των αντρών δουλειά!
Αν η εικόνα σου για τις εργαζόμενες μανάδες είναι ότι το βασικό τους αντικείμενο είναι το κομμωτήριο και τα σπα ζεις στον τόπο της "χαρούμενης νεράϊδας". Το ότι θεωρούμε αυτονόητο ο άντρας μας να μας βοηθάει γιατί εργαζόμαστε και οι δύο δεν παραπέμπει σε αυτά που λες. Όπως εγώ δεν σε αντιμετώπισα σαν νεάτερνταλ που γυρνάει σπίτι ζητάει τις παντόφλες του και περνάει όλη την ελεύθερη ώρα του στο καφενείο και στο γήπεδο με τα φιλαράκια μην με αντιμετωπίζεις κι εσύ σα χαζογκόμενα. Δεν θα παίρνουμε σαν σημερινή εικόνα των γυναικών την χειρότερη και σαν εικόνα των αντρών την καλύτερη όταν κάνουμε τέτοιες συζητήσεις. Και ναι έχεις δίκιο ότι πιθανότατα ήταν ανάγκη της αγοράς το ότι δούλεψε η γυναίκα αλλά και οι γυναίκες μπορέσαν, μέσω της εργασίας τους να μην είναι εξαρτημένες από τον άντρα τους σε βαθμό που ΄να καταστρέφεται η ζωή τους όταν εκείνος άλλαζε πορεία (αλλά μάλλον και γι'αυτό οι γυναίκες φταίγανε που δεν μαγείρευαν όπως έπρεπε?:P).
Και ναι αν κάτι το κάνω όσο καλά ή και καλύτερα από τον άντρα μου δεν το θεωρώ ντροπή να το παραδέχεται, όπως εγώ παραδέχομαι όλα τα πράγματα που εκείνος κάνει καλύτερα από μένα!
Αυτο δεν είναι αντροποιηση αλλα μοναξια και καταντια...
Όχι μεγαλύτερη από το να παντρεύεσαι κάποιον μόνο για να μην σε πουν αποτυχημένη ως γυναίκα ή για να έχεις τα προς το ζειν για όσο στα δίνει.

Αν όμως καποια τετοια πραγματα αποδειχθει ότι όντως ταιριαζουν περισσοτερο στο ένα ή το άλλο φύλο?(οι μαχιμοι στο στρατο -πρωτη γραμμη πχ ή τα μηχανικα επαγγελματααντιληψης χωρου και αντανακλαστικα (άντε πάλι από την αρχή, και σε χιλιάδες άντρες δεν ταιριάζουν- γιατί το αποσιωπούμε?)-Επειδη καποιοι τα είπαν γυναικεια αυτο σημαινει ότι δεν θα κανεις καθολου?Αυτο είναι ανωριμη ανοητη αντιδραση...Να κάτι που δεν είπα, για να μην πω ότι πολλές γυναίκες κάνουν πράγματα που δεν θέλουν να κάνουν γιατί "είναι" ο ρόλος τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι απάντηση και είναι και προσβλητικό.

Που την είδες την προσβολη?Εγω δεν είδα πουθενα προσωπικη επιθεση,απλα καποιες γενικες αποψεις παρατηρησεις..-σωστες λαθος δεν έχει σχεση...)


άντε πάλι από την αρχή, και σε χιλιάδες άντρες δεν ταιριάζουν- γιατί το αποσιωπούμε?)


Είπα "περισσοτερο"!Γιατι δεν θες να το καταλαβεις?περισσοτεροι άνδρες ασχολουνται και τους αρεσουν τα μηχανικα θεματα και λιγοτερες γυναικες-συμφωνα με τις παρατηρησεις μεχρι τωρα όλων μας και των επιστημονων..!
Δεν είπα όλες οι γυναικες οι όλοι οι άνδρες!Σαφως υπαρχουν άνδρες ασχετοι απο μηχανικα και γυναιακες μηχανικα μυαλα,αλλα είναι μειοψηφια στο φυλο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Που την είδες την προσβολη?Εγω δεν είδα πουθενα προσωπικη επιθεση,απλα καποιες γενικες αποψεις παρατηρησεις..-σωστες λαθος δεν έχει σχεση...)

Δεν πήγαινε σε σένα και γι'αυτό ήταν κάτω από την παράθεση του "σιδηρολιονταριού". Το ποστ σου δεν είχε κάτι προσβλητικό.

Είπα "περισσοτερο"!Γιατι δεν θες να το καταλαβεις?περισσοτεροι άνδρες ασχολουνται και τους αρεσουν τα μηχανικα θεματα και λιγοτερες γυναικες-συμφωνα με τις παρατηρησεις μεχρι τωρα όλων μας και των επιστημονων..!
Δεν είπα όλες οι γυναικες οι όλοι οι άνδρες!Σαφως υπαρχουν άνδρες ασχετοι απο μηχανικα και γυναιακες μηχανικα μυαλα,αλλα είναι μειοψηφια στο φυλο τους...
Κι εγώ είπα "Αν θεωρείται ανδροποίηση ότι η γυναίκα μπορεί:.....
- να μην της αρέσει να κάνει πράγματα που κάποιοι ορίσανε ως "γυναικεία"
Δεν είπα ότι δεν πρέπει να τα κάνει.

Φίλοι? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και ναι αν κάτι το κάνω όσο καλά ή και καλύτερα από τον άντρα μου δεν το θεωρώ ντροπή να το παραδέχεται, όπως εγώ παραδέχομαι όλα τα πράγματα που εκείνος κάνει καλύτερα από μένα!


με αυτο συμφωνω απολυτως!Το να παραδεχεσαι κατι δεν είναι ντροπη αλλα δυναμη χαρακτηρα...


Φιλοι!:)Τι έχουν να χωρισουν τα δυο φυλα,και εμεις προσωπικα?;)
make love not war!
Γιατι άλλωστε υπαρχουν οι άνδρες?Για να αγαπανε τις γυναικες...:console::hug::kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πολεμος πατηρ παντων...-Ηρακλειτος-
Αυτη τη στιγμη υπαρχεις επειδη το αμυντικο συτημα του οραγανισμου πολεμαει και νικαει τα μικροβια...Το θεμα είναι να υπαρχει ισορροπια αναμεσα στον πολεμο και την ειρηνη...
Οι ψυχολογοι λενε πχ ότι ζευγαρι που δεν πολεμα -συγκρουεται ποτέ δεν είναι υγιες και είναι πολυ πθανον να χωρισει..Οποτε πρεπει να υπαρχει τοση συγκρουση ώστε να είναι δημιουργικη και όχι καταστροφικη ..

Άλλο σύγκρουση και καυγάς...και λογικό είναι...και αναγκαίο κακό είναι αφού δύο άτομα καλούνται να συνυπάρξουν και άλλο επιβάλλω την γνώμη μου με ψυχολογική βία ή σωματική...
Από τις υγιής καταστάσεις πάμε στις αρρωστημένες...
Και ναι...αυτό το λένε επίσης ψυχολόγοι :P

@ironlion δεν θα καθίσω να σχολιάσω το ποστ σου αναλυτικότατα....
Ξεχνάς όμως κάτι... τότε δεν υπήρχαν επιλογές για τις γυναίκες....
Τα πάντα ήταν προκαθορισμένα....

Συγνώμη αλλά εγώ μεγάλωσα με το να επιλέγω και να μπορώ να κάνω αυτό που πραγματικά θέλω...
Και νομίζω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα της επιλογής...είτε άντρας είτε γυναίκα...και το πως θα χρησιμοποιήσει την επιλογή του δικαίωμα του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top