Αγανακτισμένοι στις πλατείες της Ελλάδας

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
θα κάνω κάτι καλύτερο. θα σε παραπέμψω στο διαδικτυακό άρθρο του Γ. Λεονταρίτη, ενός διακεκριμένου ιστορικού μελετητή (με την ίδια έννοια που ο Μαρκ είναι διακεκριμένος επιστήμων)




Υγ. να ξες πως η περίπτωση του ανδρός υπέπεσε στην αντίληψη μου
μετά το εγκώμιο που του ενέπλεξε προ μηνών, γνωστός πολιτικός άνδρας του εθνοκεντρικού
χώρου, τον οποίο δεν θέλω να κατονομάσω
(καρατζαφέρ)

'Οπως έγραψα και σε άλλο topic, αρχίζει να γίνεται πολύ ενδιαφέρον.

Ναι, είναι συνωνυμία, με τον παππού του.

πατέρας του, όχι παππούς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
πατέρας του, όχι παππούς. ;)


πατέρας του ήταν ο Σπυρίδων, παππούς του ο Βασίλης... λολ;
Μπιλ Μαρκεζίνης λέγεται ο άνθρωπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
πατέρας του ήταν ο Σπυρίδων, παππούς του ο Βασίλης... λολ;
Μπιλ Μαρκεζίνης λέγεται ο άνθρωπος...

α καλά το επώνυμο είδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για μένα τουλάχιστον ήταν πολιτική δήλωση και όχι συμβουλευτική των διεθνών σχέσεων
εχει αρνηθει ξανα και ξανα οτι θελει να γινει πολιτικος..
αν το εννοει τωρα..θα μαθουμε..

αλλα εχει καθε δικαιωμα αν θελει..δημοκρατια εχουμε..(και πολυ εξυπνοτερος και Ελληνας ακουγεται τουλαχιστον απο πάρα πολλους δικους μας πολιτικους,,λεγε με Γαπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εχει αρνηθει ξανα και ξανα οτι θελει να γινει πολιτικος..


Eννοείται καλέ μου Αγγ. Δεν θέλει να υπηρετήσει τη Δημοκρατία.
Θέλει να την ...παντρευτεί, εάν με πιάνεις.
Να γίνει ένας Μουμπάρακ, ένας Μπεν-Αλί...




το επώνυμο


Δρ, Μπιλ Μαρκεζίνης λέγεται ο άνθρωπος... Πως λέμε Τζέφφρυ Παπανδρέου; Άει γεια σ' :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι κατακερματισμένη σε ένα σωρό λύσεις...
Ωραία πες μου μια λύση. Αναλυτικά ε; Πχ αν μου πεις για δραχμή, θέλω να μου πεις πως θα αντιμετωπίσεις ότι οι οικογένειες δεν θα μπορούν να πληρώνουν τα δάνεια τους.

Αν παρόλα αυτά ταυτίζεσαι τόσο πολύ και σε βοηθάει να συνθέσεις κάποια δική σου άποψη, θα πρέπει να την "πουλήσεις" λίγο πιο καλά.
Τι λες ρε; Λέω κάποια πράγματα, τα όποια μάλιστα κάποια από αυτά δεν είναι καν "απόψεις". Αν θέλεις τα δέχεσαι, αν δεν θέλεις δεν τα δέχεσαι. Σίγα μην κάτσω να γίνω μια περσονά που θα σε αγγίζει, όπως τα παλικάρια από το Zetigeist, έτσι ώστε ακούσεις ότι θέλω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η μόνη περίπτωση πώληση εθνική κυριαρχίας που έχει συμβεί είναι μεταξύ Ρωσίας καις ΗΠΑ για την περιοχή της Αλάσκα. (Ψάξε μόνη σου τι σκατά μπορώ να εννοώ)
1.https://www.radio9.gr/Interview.aspx?a_id=14399
2.https://img.pathfinder.gr/clubs/files_3/135431/1.pdf
Από ομιλία του Δ. Καζάκη

[...]Λοιπόν, τι έγινε τώρα; Όταν κινδύνευε η χώρα, και βρέθηκε πλέον, αποκαλύφθηκε, το καθεστώς χρεοκοπίας της, η ευρωζώνη κλονίστηκε διότι εάν προχώραγε η χώρα, όπως είχε κάθε δικαίωμα να το κάνει, η συνθήκη της Λισαβόνας της το επέτρεπε, να προχωρήσει σε μονομερή ρύθμιση των χρεών της εκείνη τη στιγμή, δεν θα μπορούσε κανείς να την σταματήσει. Και δεν θα μπορούσε να την σταματήσει για τον εξής απλούστατο λόγο. Όταν δανείζεις ιδιώτη ή επιχείρηση, νοικοκυριό ή επιχείρηση και δεν μπορεί να πληρώσει τι κάνεις; Τον βάζεις σε εκκαθάριση, του παίρνεις τα περιουσιακά και τελειώσαμε. Στο κράτος δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Και αυτός είναι ο μεγαλύτερος εφιάλτης των δανειστών κρατών από τον 19ο αιώνα. Τι γίνεται αν αποφασίσει το κράτος να μην πληρώσει; Δεν μπορείς να του κάνεις εκκαθάριση. Δεν μπορείς να του απαιτήσεις την περιουσία σαν δανειστής.


Γιατί; Γιατί έχει ασυλία λόγω άσκησης εθνικής κυριαρχίας. Έτσι λένε οι νομικοί. Και αυτό είναι στο διεθνές δίκαιο, στον σκληρό πυρήνα του διεθνούς δικαίου. Το ήξεραν αυτό στην ευρωζώνη, οπότε τι κάνανε; Καλέσανε τα πολιτικά κόμματα στην έδρα, στις Βρυξέλλες, τις ηγεσίες, της τότε κυβέρνησης και της μελλοντικής κυβέρνησης και τους είπαν "εδώ είμαστε σε πολύ δύσκολη θέση, προέχει το ευρώ". Και επειδή πίσω από την Ελλάδα έρχονταν και άλλοι, η Ιρλανδία, η Πορτογαλία, η Ισπανία, η Ιταλία, το Βέλγιο, η Γαλλία, είπαν «πρέπει να φτιάξουμε έναν μηχανισμό άμεσα που να μην επιτρέπει στα κράτη και στους λαούς φυσικά να επιβάλλουν είτε διαγραφή, είτε ρυθμίσεις ή οτιδήποτε μονομερώς για να χάσουν τα λεφτά τους οι τράπεζες». Και έτσι στήσανε την ιστορία στην Ελλάδα γιατί ξέρανε ότι έχουμε τόσο εθελόδουλο πολιτικό σύστημα που μπορούν να επιβάλλουν ότι γουστάρουν εδώ. Και έτσι έγινε η μεταβολή, η πολιτική μεταβολή. Φυσικά επειδή κανένας δεν κάνει τίποτα με το αζημίωτο στήθηκε αυτή η λεηλασία των spreads, επιτοκίων και όλα αυτά τα πράγματα που είδαμε εκείνους τους μήνες και που απέφεραν στους κερδοσκόπους περίπου 17 δισεκατομμύρια κέρδη και από εκεί και πέρα άρχισε το γαϊτανάκι του να πάμε στο μηχανισμό στήριξης. Βεβαίως ο μηχανισμός στήριξης του ευρώ δεν έχει καμία σχέση με το μηχανισμό στήριξης της χώρας.


Εκεί λοιπόν κάνανε το εξής. Αυτό που τους ενδιέφερε δεν ήταν να βάλουν σε εφαρμογή το μνημόνιο αλλά την δανειακή σύμβαση. Με την δανειακή σύμβαση λοιπόν εξαναγκάσανε τη κυβέρνηση, "εξαναγκάσανε" τρόπος του λέγειν. Επειδή τυχαίνει λόγω επαγγέλματος να γνωρίζω και στελέχη του ΔΝΤ, γελάγανε τις μέρες εκείνες. Μου λέγανε ότι δεν είχαν προφτάσει να στείλουν τη δανειακή σύμβαση και είχε γυρίσει πίσω υπογραμμένη Ή τα ίδια στελέχη πιστεύανε ότι θα υπήρχε διαπραγμάτευση γι' αυτό ήταν ακραία η διατύπωση της δανειακής σύμβασης με σκοπό να κοπούνε κάποιες, οι πιο ακραίες εκδοχές, μέσα από μια διαπραγμάτευση. Δεν υπήρξε τίποτα, υπογράφτηκε αβλεπί. Και γράφτηκε στον διεθνή τύπο άλλωστε πολύ έντονα, κάποιοι οικονομικοί αναλυτές είπαν "τι σόι κυβέρνηση έχετε στην Ελλάδα".


Η δανειακή σύμβαση λοιπόν προβλέπει, το πρώτο πράγμα που προβλέπει είναι ότι η Ελλάδα αμετάκλητα και άνευ όρων παραιτείται της ασυλίας λόγω άσκησης εθνικής κυριαρχίας. Στις 6 Μαΐου του 2010 ψηφίζεται ο νόμος του μνημονίου από την Ελληνική Βουλή και δυο μέρες μετά, στις 8 Μαΐου, με τροπολογία σε ψηφισμένο νομοσχέδιο της Βουλής, δίνεται το δικαίωμα μόνο με την υπογραφή του υπουργού να ισχύει η δανειακή σύμβαση. Βεβαίως όσο γνωρίζω εγώ που ασχολούμαι περίπου μια 10ετία με τα ζητήματα αυτά σας πληροφορώ ότι δεν υπάρχει παρόμοιο συμβάν ή τέτοια δανειακή σύμβαση όχι μόνο στα ελληνικά χρονικά αλλά και στα διεθνή χρονικά από τις αρχές του 19ου αιώνα, δεν υπάρχει κράτος ακόμα και αποικία που να έχει υπογράψει τέτοιο πράγμα.



Αν έχεις στοιχεία που ν' αποδεικνύουν το αντίθετο, σε παρακαλώ να τα παραθέσεις.

Ακόμη και σήμερα, αφού οι αγανακτισμένοι έχουν λιώσει το δεύτερο jean για το κίνημα τους, δεν έχουν προτείνει ακόμη μια συγκεκριμένη λύση.
Δέκα μέρες έχουν που φορούν το jean τους για το κίνημα. Δεν έχουν προλάβει ακόμη να λιώσουν ούτε το πρώτο ...και αυτό κάτι λέει.
Μην περιμένεις να δεις τόσο γρήγορα αποτελέσματα απ' τις πλατείες. Δυστυχώς η διαδικασία είναι χρονοβόρα και η χώρα φαίνεται να μην έχει χρόνο για χάσιμο, δεν μπορεί να γίνει όμως αλλιώς.
Μπορεί να μην δούμε καθόλου απτά αποτελέσματα (έχω εξηγήσει σε προηγούμενο ποστ τι πιστεύω και έχω παραθέσει σε link κάποιο άρθρο), σίγουρα όμως κάτι θα μείνει απ' αυτό που συντελείται στις πλατείες ακόμη κι αν είναι εσωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωραία πες μου μια λύση. Αναλυτικά ε; Πχ αν μου πεις για δραχμή, θέλω να μου πεις πως θα αντιμετωπίσεις ότι οι οικογένειες δεν θα μπορούν να πληρώνουν τα δάνεια τους.
Μερικά άρθρα για το θέμα συγκεντρωμένα:
https://thepressproject.gr/theme.php?id=135

Αντιγράφω από ένα από αυτά:
If Greece were to leave the euro, there would undoubtedly be considerable short-term pain, but with its own currency it would at least have a route to resume growth in a reasonable period of time. Greece's departure would also pave a path for other countries to follow. This may be the lesson that the ECB needs in order to develop more realistic policies for dealing with the enormous imbalances that it allowed to develop in the last decade. Maybe the ECB bureaucrats can still learn some basic economics before they take Europe's economy even deeper into a hole.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
there would undoubtedly be considerable short-term pain
Ας εξηγήσουμε τι σημαίνει short-term pain στην πράξη:

Έχουμε κάποιον που έχει πάρει ένα δάνειο στεγαστικό 100.000 ευρώ με επιτόκιο 4% όποτε πληρώνει τόκους 333 ευρώ το μήνα. Κούτσα στραβά τα βγάζει πέρα κάποιος που εισόδημα 1000+€.

Υποθέτουμε ότι η αλλαγή από δραχμή σε ευρώ θα γίνει 500δρχ προς 1€. Μια καλή ισοτιμία, που προσωπικά εκτιμώ ότι σε βάθος χρόνος θα είναι ακόμη χειρότερη. Αλλά παίρνουμε ένα μέτριο σενάριο γιατί πάνω από όλα είμαι αισιόδοξος :)

Έτσι λοιπόν ο παραπάνω τύπος, μετά από μια αλλαγή νομίσματος θα βρισκόταν με ένα δάνειο 50 εκατ. δρχ. και μισθό 750.000 δρχ. το μήνα. Κρίνοντας από τα δεδομένα της περιόδους που είχαμε δραχμή τα επιτόκια θα είναι της τάξεως των 25-30%, και αυτή η εκτίμηση είναι καλή εφόσον ο πληθωρισμός μας θα είναι 15% (που σιγά μην θα είναι τόσο). Αυτό σημαίνει 50.000.000 επί 30% ίσον 15.000.000 ετησίως τόκους. Θυμίζω ότι το εισόδημα του υποθετικού αλλά όχι σπάνιου τύπου θα είναι (750.000 επί 12 ίσον) 9.000.000 δραχμές ετησίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ο σημερινός; :hmm:
Προσωπικά δεν νιώθω κάτι από πλευράς κουλτούρας με τον Αρχαίο Έλληνα, ας είμαι Έλληνας. Η χώρα μου δεν μου έδωσε κάτι για να την αγαπώ.
Αν ήσουν Ελληνας, θα ένοιωθες ΕΛΛΗΝΑΣ!
ΘΑ ΗΞΕΡΕΣ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΘΑΚΗ!
Μόνο στην Ελλάδα μας υπάρχει.
Συμπερασματικά σου λέω, ότι αν ένοιωθες ΕΛΛΗΝΑΣ, θα ζητούσες να σε ξαναβαπτίσουν και θα ζητούσες το όνομα και αυτό θα ήταν ΟΔΥΣΣΕΑΣ!
Οσο για την αγάπη, σου λέω ότι αυτός που αγαπά, αμείβεται και σε αυτές τις περιπτώσεις (αγάπη για την πατρίδα) κάποιες φορές η αμοιβή είναι μοναχά μερικές σειρές που εκεί γράφει το όνομα του.
π.χ. ΛΕΩΝΙΔΑΣ!
Συνεπώς δεν ξέρω αν θα αγωνιζόμουν γι' αυτήν όταν αυτή καθημερινά αγωνίζεται να με εξοντώσει με κάθε μέσο!
Αφού δεν ξέρεις εσύ, εγώ πώς μπορώ να γνωρίζω;
Δεν ξέρω αν θα άξιζε ποτέ να πλήρωνα και φόρους..
Πώς! Σήμερα γνωρίζεις ότι με τους φόρους που πληρώνεις, σώζεις το τραπεζικό σύστημα. Στην Ευρώπη και όχι μόνο.
Γενικότερα δεν με εμπνέει σαν χώρα ιδανικών και αξιών...όπως και η πλειοψηφία των πολιτών της που στερούνται βασική παιδεία κοινωνικής συμπεριφοράς.
Καλά, δεν σε συμβούλεψε κανείς να μη μπερδέψεις την βούρτσα;
Τι σχέση έχουν τα ιδανικά με τους σημερινούς πολιτικούς μειοδότες;
Δυστυχώς είμαστε η χώρα των κενών πτυχίων και της φιγούρας πάσης φύσεως (από της διαδηλώσεις, τις εκλογές-υπερπαραγωγές, τις πανελλαδικές-υπερπαραγωγές,...κτλ).
ΟΧΙ! Είμαστε η χώρα που μόλις βγήκε το ΠΑΣΟΚ το 1981, θέσπισε την Αυτόματη Τιμαριθμική Αναπροσαρμογή, στους μισθούς και συντάξεις.
Αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά με αυτούς που πίστεψαν στην ΑΛΛΑΓΗ και μπέρδεψαν την πυξίδα. Εκτοτε άρχισαν τα σκάνδαλα και η ολίσθηση. Αποτέλεσμα η σημερινή κατάσταση.
Είμαστε η χώρα που κάποιοι το 1974 πολέμησαν στην Κύπρο.
ΝΑΙ! Αν δεν ήταν κάποιοι ΕΛΛΗΝΕΣ τότε, το αποτέλεσμα θα ήταν ίσως ολοκληρωτική κατοχή στο νησί.
Δεν μπορώ να πω ότι κάτι προσφέρει σήμερα η Ελλάδα ως πολιτισμός στον παγκόσμιο πολιτισμό.
Και μόνο για να φυλάμε σκοπιά τον ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ, θα άξιζε να ονομαζόμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ! Και μόνο για να κρατάμε ανοιχτό το μουσείο στον ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ, για να βλέπουν τα αγάλματα του ΦΕΙΔΙΑ, θα άξιζε να ονομαζόμασταν ΕΛΛΗΝΕΣ!
Δεν βλέπω να μας ψάχνουν φιλέλληνες ως σύγχρονους Έλληνες. Όλος ο πλανήτης έχει ξεμείνει και κοιτάζει με ενδιαφέρον...την Κλασική Ελλάδα του παρελθόντος.
Και όμως, κάτι σου διαφεύγει.
Είναι προς τιμή των ΓΕΡΜΑΝΩΝ, που έκαναν προσφυγή συμπαραστεκόμενοι στην περιπέτεια που η ίδια η Ευρώπη έχει ρίξει την σημερινή ΕΛΛΑΔΑ!
Το δράμα είναι ότι θέλουμε να αναστήσουμε κουφάρια-πολιτεύματα του παρελθόντος στο παρόν όταν οι κοινωνικές, οι οικονομικές, οι ανθρωπολογικές και οι ιστορικοπολιτικές δομές είναι τελείως διαφορετικές.
ΟΧΙ! Το δράμα είναι ότι κάποια παιδάκια σαν εσένα, νόμισαν ότι αφού περάσουν σε κάποιο πανεπιστήμιο, η γνώμη τους θα έχει κύρος.
Τελείως διαφορετικοί άνθρωποι...ακόμη και γονιδιακά είναι λίγο αδύνατο να είμαστε και τα 11.500.000 Έλληνες απευθείας απόγονοι των Αρχαίων προγόνων.
Είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι αν ψάξω στα βάθη της Ασίας, θα βρώ περισσότερο ΕΛΛΗΝΕΣ στην συνείδηση από εσένα.
Διαπιστώνω μια "ακοματίκ" και φθηνής πολιτικής συνείδησης προγονολατρεία με γραφικά καταστροφικά αποτελέσματα.
Είναι μοιραίο, να ανατρέχουμε στον Σωκράτη περισσότερο από τον Γκάντι.
Και αυτό όχι γιατι ο Γκάντι είναι μικρή μορφή, αλλά γιατι όλο και κάτι θα διδάχθηκε και ο Γκάντι από τον Σωκράτη, έχοντας σπουδάσει στην Ευρώπη.

Δεν θα μου κάνει πλέον αίσθηση αν φάμε όλοι μαζί φάσκελα από τις επόμενες γενιές.
Εσύ είπες…
Αν κάποιοι αγανακτισμένοι πιάσουν τις καρέκλες εξουσίας του αύριο.
Και είναι καλύτεροι αυτοί που στρογγυλοκάθονται σήμερα;
Εχεις την μοναδική ευκαιρία σήμερα να αγωνιστείς και να μην αφήσεις ανάξιο να κατέχει καρέκλα εξουσίας.
Αν ξαναεπαναληφθεί το '74 αλλά σε χοντροκομμένη μορφή, σαν ένα τσίρκο με ντέφια, κουταλοπίρουνα, χαβαλέ, davinson μηχανές και αγανακτισμένες 40άρες που ψάχνουν το σεξ.
Είναι σαν να είσαι σε κάποιο καταφύγιο στο βουνό και αφού έχεις καταναλώσει την φασουλάδα, ζορίζεσαι.
Βγες ωρε έξω στην φύση να ξεφουσκώσεις και άσε τα ΑΝ, ΑΝ, ΑΝ, ΑΝ….
Μόνο ο Κίπλινγκ τα έλεγε πετυχημένα.

Ο κόσμος πάει μπροστά και οι Έλληνες σκαλίζουν το παρελθόν επειδή δεν έχουν να πουν τίποτα στο παρόν και στο μέλλον. Κρίμα...
Το θέμα είναι ότι δεν είναι οι Ελληνες που έχουν λόγο για το παρόν και το μέλλον.
Οι Ελληνες όσο και αν θέλουν να δουν το παρόν και το μέλλον, θα βρίσκουν πάντα κάποιους να βλέπουν καλύτερα από αυτούς.
Οι οποίοι αν και κοντόφθαλμοι, τους περνάει καλύτερα η γνώμη.
Βοηθούμενοι και από τους ιθαγενείς ΕΦΙΑΛΤΕΣ!
π.χ.(καταργώντας το σύνταγμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Ωραία πες μου μια λύση. Αναλυτικά ε; Πχ αν μου πεις για δραχμή, θέλω να μου πεις πως θα αντιμετωπίσεις ότι οι οικογένειες δεν θα μπορούν να πληρώνουν τα δάνεια τους.

Είναι πολύ απλό. Θα κάνω ότι έγινε στην Ισλανδία. Θα αφήσω τις τράπεζες να χρεωκοπήσουν και μετά θα τις εθνικοποιήσω. 8)

Τι λες ρε; Λέω κάποια πράγματα, τα όποια μάλιστα κάποια από αυτά δεν είναι καν "απόψεις". Αν θέλεις τα δέχεσαι, αν δεν θέλεις δεν τα δέχεσαι. Σίγα μην κάτσω να γίνω μια περσονά που θα σε αγγίζει, όπως τα παλικάρια από το Zetigeist, έτσι ώστε ακούσεις ότι θέλω να πω.

Ναι συμφωνώ. Δεν είναι καν απόψεις. Είναι κομμάτι της νοσηρής πραγματικότητα του νεοφιλελευθερισμού που βιώνουμε τα τελευταία 30 χρόνια. Μη σε απασχολεί όμως τι κάνω εγώ, συνέχισε απτόητος, χάνε κι άλλο το χρόνο σου. Δικός σου είναι, ότι θέλεις τον κάνεις! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Αν ήσουν Ελληνας, θα ένοιωθες ΕΛΛΗΝΑΣ!
ΘΑ ΗΞΕΡΕΣ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΘΑΚΗ!
Μόνο στην Ελλάδα μας υπάρχει.
Συμπερασματικά σου λέω, ότι αν ένοιωθες ΕΛΛΗΝΑΣ, θα ζητούσες να σε ξαναβαπτίσουν και θα ζητούσες το όνομα και αυτό θα ήταν ΟΔΥΣΣΕΑΣ!

δεν ξέρω γιατί , αλλά η εισαγωγή μου θύμισε Καζούλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.

Συμπερασματικά σου λέω, ότι αν ένοιωθες ΕΛΛΗΝΑΣ, θα ζητούσες να σε ξαναβαπτίσουν και θα ζητούσες το όνομα και αυτό θα ήταν ΟΔΥΣΣΕΑΣ!
]


H μόνη κολυμβήθρα που μας χρειάζεται για την ώρα είναι αυτή του Σιλωάμ...
Για πόσα χρόνια ακόμα θα προτάσσουμε τον Παρθενώνα, τις Καρυάτιδες , καυχώμενοι γραφικά για το ένδοξο παρελθόν μας, χωμένοι μέχρι τα μπούνια στη λούμπα του παρακμιακού σκυλομπαρόκ παρόντος;
Το μόνο που κατά κανόνα και συστηματικά έχουμε να επικαλεστούμε είναι το ένδοξό μας παρελθόν, υπογραμμίζοντας -αδειάζοντάς μας άθελά μας- ακόμα περισσότερο πώς ένας λαός με κάποτε ενσωματωμένα τα δημοκρατικά ιδεώδη τα @άμησε και τους άλλαξε τον αδόξαστο! Μπράβο μας! Είναι σαν να ακούς παππούδες να παινεύονται για το πουλί που είχαν στα νιάτα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εεεεε ρε κόλλημα με τις γάτες μου....
:laugh:
Αυτό δεν είναι τίποτα, κάτι ....άλλα κολλήματα να δεις που υπάρχουν -πχ όποιος δεν είναι "επαναστάτης" είναι (εξ ορισμού) λαμόγιο- και να κινδυνεύεις να έρθεις σε οριστικό διαζύγιο με τους θύλακες της κεφαλής σου που θα αρνούνται να...παράγουν πλέον τρίχα!

Α έμαθες τα νέα; Στην συμπρωτεύουσα, το επαναστατικό κίνημα εμπλουτίστηκε με ποδηλάτες δίχως ρούχα (όχι δεν τους τα πήρε η τρόϊκα) που προστέθηκαν στο δυναμικό του, αυξάνοντας τις ελπίδες να ακολουθήσουν και άλλες κοινωνικές ομάδες!
Ένας 60άρης μάλιστα, φορώντας μόνο ένα ...τάγκα πάνω σε mountain bike, αφού έκανε μπάνιο σε πράσινη λαδομπογιά βγήκε να επαναστατήσει κι ευτυχώς που η κοιλάρα του έκρυβε τα γεννητικά όργανα... αλλά και μια κοπέλα ανάλογης ένδυσης, ποδηλάτισα κι αυτή με μάτι που γυάλιζε περίεργα, ωρυόταν στην κάμερα.....
ΑΡΓΚΚΚΚΚ είμαστε εδώ κι εμείς, θέλουμε ελευθερία και επαφή με την φύσηηηηηηηηηη!!! :crazy:
Αρχίζω να διακατέχομαι από βάσιμους φόβους πως το gay pride θα ενσωματωθεί στους επαναστάτες του facebook, και μετά άντε να σταματήσεις τις φαρμακόγλωσσες που θα σχολιάζουν πως το κίνημα κατήντησε.....κούνημα! :/:

Τελικά, ο πολύς αυθορμητισμός βλάπτει σοβαρά την ουσία των πραγμάτων μετατρέποντας την σε συνουσία και μάλιστα διεφθαρμένη!
Άντε και του χρόνου να είμαστε καλά, να ζήσουμε παρόμοιες συγκλoνιστικές στιγμές!

ΥΓ η.....επεξεργασία είναι αφιερωμένη στη Μαρίνα! ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
χα χα χα χα χα χα χα χα χα!!!! Να βγαίνεις παγανιά πιο συχνά τέτοιες ώρες - που συνήθως βρικολακιάζεις- ... Λειτουργείς καλύτερα ( -cat εμέ!!! )
Και επειδή αν περιοριστώ μόνο σε αυτό το σχόλιο θα με σουτάρουν στα off, ας θολώσω τα νερά γράφοντας και κάτι σχετικό με το θέμα... Τα ποδήλατα είναι μια αλληγορία φίλτατε , τύπου ¨μας κάνατε τη ζωή ποδήλατο¨ (κ'ας μην ξέρουμε να κάνουμε πετάλι)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
του νεοφιλελευθερισμού που βιώνουμε τα τελευταία 30 χρόνια.

Είσαι σίγουρος ότι γράφεις από την Ελλάδα ; Πότε βιώσαμε Φιλελευθερισμό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος ότι γράφεις από την Ελλάδα ; Πότε βιώσαμε Φιλελευθερισμό ;
Ψευδαισθησιακή παρωδία τρανσέξουαλ παραφιλελευθερισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

δειτε παρανοια:confused::) και κρααξιμο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Είμαστε η χώρα που κάποιοι το 1974 πολέμησαν στην Κύπρο.
ΝΑΙ! Αν δεν ήταν κάποιοι ΕΛΛΗΝΕΣ τότε, το αποτέλεσμα θα ήταν ίσως ολοκληρωτική κατοχή στο νησί.
το σχέδιο κατάληψης του τμήματος της κύπρου ήταν σχεδιασμενο, και το ήξερε και η χούντα και μάλλιστα το επέτρεψε να γίνει.
η χούντα ενώ είχε πολλές πληροφορίες οτι οι τούρκοι ετοίμαζαν αποβίβαση, δέν έκανε τίποτα. ακόμα και όταν τα τούρκικα αεροπλάνα άρχισαν να φτάνουν στο νησί, η χούντα είπε οτι ήταν απλά μιά ασκηση.
οι ίδιοι οι τούρκοι στρατηγοί παραδέχτηκαν οτι δέν ετοιμάστηκαν για καμία αντίσταση, και ο χουντικός ιωαννίδης έλεγε μέχρι να πεθάνει οτι τον πρόδοσαν οι αμερικάνοι.
το σχέδιο ήταν δηλαδή να πάρει ένα κομμάτι η τουρκια(μικρότερο απο όσο έχει σήμερα) και το άλλο η ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.


[Ότι συζητούσαμε, για πώληση Ακρόπολης ή ελληνικών νησιών και γελούσαμε πριν ένα χρόνο όταν λέγαμε ότι αυτά δεν γίνονται συζητάει ο ΓΑΠ με τους δανειστές μας όπως αποκάλυψαν οι ίδιοι!!!]

«Βόμβα»
από τον Χ. Βαν Ρομπάϊ. «Συζητούμε και τις υποθήκες για τα νέα δάνεια» δηλώνει ο πρόεδρος τoυ Ευρωπαϊκού Συμβουλίου



Σοκ και δέος από το νέο «τσουνάμι» μέτρων που έρχονται για τη συνέχιση της δανειακής βοήθειας προς την Ελλάδα με την τρόϊκα να περνά τη σκληρή γραμμή σε όλες τις διαπραγματεύσεις με την κυβέρνηση.


Μέσα σε αυτό το κλίμα σαν «βόμβα» σκάει η αποκάλυψη του προέδρου του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Χέρμαν Βαν Ρομπάϊ ότι ο ΓΑΠ συζητάει με τους δανειστές τη λύση της υποθήκευσης περιουσιακών στοιχείων για να τη νέα δανειακή βοήθεια προς την Ελλάδα.


Μάλιστα όπως είπε ο κ. Ρομπάϊ το θέμα αυτό συζητείται στους κόλπους της Ε.Ε, της Ε.Κ.Τ και του Δ.Ν.Τ χωρίς ωστόσο να δώσει περισσότερα στοιχεία για το σημείο στο οποίο βρίσκονται οι διαπραγματεύσεις αυτές.
[/URL]

κριμα που δεν ειμαι αθηνα και δε θα μπορεσω να παω αυριο και εγω στο συνταγμα.
ντρεπομαι για το χαλι μας.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top