Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις σχέση;

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
με την ίδια λογική και γιατί να μην ψάχνεται;
Με την ίδια ακριβώς λογική, η ερωτική σχέση δεν αποτελεί βιολογική ανάγκη (γνώμη μου), άρα εάν δε σε ενδιαφέρει ένα άτομο, γιατί να βγεις στο κυνήγι; Γιατί να ψάξεις μια ερωτική σχέση; Το όλο στημένο concept είναι τουλάχιστον βαρετό... Άλλο να κυνηγήσεις κάτι που θες, άλλο να κυνηγάς γενικά κι αόριστα.

το "καλώς ή κακώς" είναι τόσο αοριστολογικό...που ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει ίσως και αδράνεια...
Come again?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι της άποψης ότι την ζωή μας και την μοίρα μας, την φτιάχνουμε εμείς οι ίδιοι μέσα από τις επιλογές της καθημερινότητας. Θεωρώ ότι ο κάθε άνθρωπος ρυθμίζει μόνος του την ζωή του τόσο σε προσωπικό όσο και επαγγελματικό επίπεδο. Δεν μπορώ να δεχτώ το "καλώς ή κακώς" γιατί πολύ απλά μου θυμίζει "άραγμα" και προσδοκία για ουρανοκατέβατες λύσεις όπου στον κόσμο του υλικού (στον οποίο ζούμε), δεν εμφανίζονται...ούτε με ευχέλαια. :P

Μπορεί το όλο concept της δημιουργίας μιας σχέσης (ερωτικής ή φιλικής) να είναι βαρετό αλλά εκεί μέσα κρύβεται η μαγεία της δημιουργίας. Η δημιουργία κατ' εμέ, θεωρείται ένα είδος νέας πνοής στην ζωή σε οτιδήποτε και αν κάνουμε. Δίνει κίνητρα να συνεχίσουμε να ζούμε. Αυτή η προσμονή για το αποτέλεσμα της δημιουργίας (επαγγελματικής, ερωτικής,..κτλ) δίνει όρεξη για ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι της άποψης ότι την ζωή μας και την μοίρα μας, την φτιάχνουμε εμείς οι ίδιοι μέσα από τις επιλογές της καθημερινότητας. Θεωρώ ότι ο κάθε άνθρωπος ρυθμίζει μόνος του την ζωή του τόσο σε προσωπικό όσο και επαγγελματικό επίπεδο. Δεν μπορώ να δεχτώ το "καλώς ή κακώς" γιατί πολύ απλά μου θυμίζει "άραγμα" και προσδοκία για ουρανοκατέβατες λύσεις όπου στον κόσμο του υλικού (στον οποίο ζούμε), δεν εμφανίζονται...ούτε με ευχέλαια. :P
Μπερδεύεσαι. Με το καλώς ή κακώς εννοώ απλώς το πώς θα το πάρει ο «πάσχων». :P
Μπορεί το όλο concept της δημιουργίας μιας σχέσης (ερωτικής ή φιλικής) να είναι βαρετό αλλά εκεί μέσα κρύβεται η μαγεία της δημιουργίας.
Μπερδεύεσαι ξανά. :redface: Ασφαλώς και είναι όμορφο να δημιουργείς μια σχέση. Βαρετό χαρακτήρισα το συγκεκριμένο concept που παρουσιάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μπερδεύεσαι ξανά. :redface: Ασφαλώς και είναι όμορφο να δημιουργείς μια σχέση. Βαρετό χαρακτήρισα το συγκεκριμένο concept που παρουσιάζεις.

όχι απλά, η αναμονή επ' αορίστου (ψάξιμο στα τυφλά) μου φαίνεται βαρετή...ενώ υπάρχουν πολύ σημαντικά και ζωτικά πράγματα από μια "ρουτινιάρικη" προσμονή ερωτικής σχέσης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
με την ίδια λογική και γιατί να μην ψάχνεται;
Γιατί ίσως έχεις και άλλες δουλειές και δεν σου μένει χρόνος για φλερτάρισμα και όλη αυτήν την διαδικασία στην οποία πρέπει να υποβληθείς;
Τώρα αν εσύ δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις και μπορείς να την πέφτεις σε όποια βρεθεί στο δρόμο σου ... be my ghost.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
όχι, απλά είμαι της λογικής...οι πόρτες είναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα
παράλληλα με την υπόλοιπη ζωή της καθημερινότητας να δίνεται και κάποια προσοχή όποτε το επιτρέπουν οι ανάλογες συνθήκες πάντα (δηλ., όχι λιγουρήτιδα...) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αδράνεια, ε; Γιατί όχι; Μπορείς να μείνεις αδρανής μέχρι να βρεις εκείνον τον special someone που θα σε βγάλει από το sleep mode που έχεις βάλει τον εαυτό σου. Γιατί να έχεις ταμπελίτσα όπως λες νέα, μόνη ψάχνει; Γιατί να ψάχνεσαι γενικά; Αν έρθει, καλώς -ή κακώς- να έρθει.

Γιατί αν μένεις αδρανής στο τέλος συμβιβάζεσαι αν δεν έρθει κάτι καλό με οτιδήποτε μέτριο σου έρθει στο τέλος. Επίσης ο πρίγκιπας του παραμυθιού δεν θα έρθει μέσα στο σπίτι να σε πάρει ούτε η πριγκίπισσα θα έρθει να σου πει ότι έχει ξετρελαθεί μαζί σου.


Με την ίδια ακριβώς λογική, η ερωτική σχέση δεν αποτελεί βιολογική ανάγκη (γνώμη μου), άρα εάν δε σε ενδιαφέρει ένα άτομο, γιατί να βγεις στο κυνήγι; Γιατί να ψάξεις μια ερωτική σχέση; Το όλο στημένο concept είναι τουλάχιστον βαρετό... Άλλο να κυνηγήσεις κάτι που θες, άλλο να κυνηγάς γενικά κι αόριστα.


Come again?

Γιατί έχεις ενοχοποιήσει τόσο πολύ το ερωτικό παιχνίδι ουγκ; Το να είναι κάποιος/α ανοιχτός δεν τον κατατάσσει στα λιγούρια ειδικά όταν δεν είναι σε σχέση. Επίσης δεν υπάρχει συγκεκριμένο concept ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό concept και αυτό δεν το κάνει βαρετό

Γιατί ίσως έχεις και άλλες δουλειές και δεν σου μένει χρόνος για φλερτάρισμα και όλη αυτήν την διαδικασία στην οποία πρέπει να υποβληθείς;
Τώρα αν εσύ δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις και μπορείς να την πέφτεις σε όποια βρεθεί στο δρόμο σου ... be my ghost.

Γίναμε όλοι μπίζιμεν και δεν έχουμε χρόνο για να υποβληθούμε σε διαδικασίες που απλώς μας κάνουν να νιώσουμε ζωντανοί. Τζορτζ δεν είναι ούτε καμία χρονοβόρα διαδικασία να είσαι δυναμικός στις διαπροσωπικές σχέσεις ούτε ανήθικο να θες να βρεις ερωτικό σύντροφο και να μην το αφήνεις ad graecas calendas

Είναι δυνατό κάποιος να παίζει με 10 και να είναι κουλ τύπος χωρίς να μπορεί να τον πει κανένας λιγούρι και ένας να την πέφτει μόνο σε μία κάθε 2 χρόνια και να τον αποκαλούν λιγούρι λόγω του τρόπου. Δεν το λέω εγώ εσύ θα το πεις αν σου περιγράψω ανθρώπους με τέτοιες συμπεριφορές.

Οι επιθετικοί προσδιορισμοί γίνονται συνήθως από γυναίκες που δεν τις φλερτάρουν σωστά και από άντρες που δεν φλερτάρουν σωστά. Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο.

Ντισκλέιμερ. Δεν το παίζω Μέγας Μάγιστρος των γκομενοθεμάτων (δεν είμαι) αλλά είναι πολύ προφανές ότι η μισκιτ και ο γιώργος κάνουν λάθος στο τρόπο που βλέπουν κάποια πράγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λιλ αιθεροβάμων

Νεοφερμένος

Η λιλ αιθεροβάμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Είμαι 20 και δεν εχω κάνει μια σχέση της προκοπής, εκτός από φλερτ και τα γλυκανάλατα του σχολείου..και μετά αναρωτιέσαι αν εχεις κατι εσυ.η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι και η θεογκόμενα αλλα ουτε κανενα μπάζο.αν και πολύ συχνα βλέπω κατι πολυ ωραια αγόρια να τα έχουν με κατι τελειως χαλια κοπελες..δεν ξερω τι να πω εχω απογοητευτει..ουτε στην συμπεριφορα μου βλεπω κατι κακο..π.χ ενα παιδι εδειξε ενδιαφερον αλλα δεν βλεπομασταν συχνα και μετα τπτ..εσεις τι πιστευετε?


Οι τελείως χάλια κοπέλες μπορεί και να καλές κοπέλες και γι αυτό να ναι μαζί τους.. Δεν πρέπει να κρίνουμε μόνο απ την εξωτερική εμφάνιση... Κι αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι όσο πιο ωραίος είναι ο άλλος είναι αντιστρόφως ανάλογο με τις πιθανότητες να τον κρατήσεις μόνο για σένα. Δεν λέω πως είναι πάντα έτσι, αλλά αυτό βλέπω. Αλλα κι απ την άλλη, το ωραίος είναι υποκειμενικό. Και για μένα ο φίλος μου είναι πανέμορφος. Σε άλλες μπορει να μην αρέσει. Chacun a son gout... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maroulina

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κοίτα δεν θα πω ότι είμαι απολύτως σίγουρη ότι είπα το κάνω κιόλας διότι ανάλογα με τις καταστάσεις και τις περιστάσεις ο καθένας λειτουργεί με τον δικό του τρόπο, ο οποίος και βασίζεται στο συναίσθημα και όχι στο σωστό και τη λογική. Μπορώ όμως να σε διαβεβαιώσω ότι μέχρι τώρα στην ζωή μου έκανα ότι μπορούσα για να εφαρμόσω αυτά που λέω στην πράξη και επειδή δεν αν με γνωρίσεις θα καταλάβεις ότι δεν είμαι άνθρωπος των λόγων αλλά των πράξεων πάντα ότι νιώθω το δείχνω αντί να το πω!

Όπως έγραψα και πριν ποτέ δεν είπα σε κάποιον ότι τον αγαπάω! Ούτε όταν έπρεπε και είχα την ευκαιρία! Απλά έκανα ότι μπορούσα για να του το δείχνω όσο πιο συχνά μπορώ! Το κακό είναι ότι πολλές φορές ενώ αγαπάμε κάποιον αντί να του το δείχνουμε τον πληγώνουμε συνέχεια είτε με πράξεις είτε με λόγια! Γι αυτό να μεν τα λέω ωραία αλλά θα συμφωνήσω σε αυτό που είπες nPb ότι «άλλο τα λόγια και άλλο οι πράξεις». Υπάρχει μία μεγάλη απόσταση μεταξύ των λόγων και των πράξεων μας, παρόλα αυτά αυτό δεν σημαίνει πάντα ότι αυτά που λέμε δεν τα εννοούμε κιόλας!

Και κάτι ακόμα! Όταν μία κοπέλα αποφασίσει ότι είναι έτοιμη και θέλει να κάνει οικογένεια να είσαι σίγουρος ότι τότε είναι που ΔΕΝ είναι έτοιμη! Ποτέ και κανένας δεν είναι έτοιμος να ζήσει με κάποιον για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ή ακόμα και μέχρι το τέλος της ζωής του ενός από τους 2! Ο λόγος είναι ότι οι άνθρωποι είναι πολύ εγωιστικά πλάσματα και η συμβίωση απαιτεί εκτός από αγάπη/έρωτα/πάθος για τον άλλο και συμβιβασμό με τα θέλω, τα πιστεύω και τις αξίες του συντρόφου μας. Άλλωστε αυτό δεν απαιτείται μόνο στις σχέσεις μας με έναν ερωτικό σύντροφο αλλά και με κάθε άνθρωπο στην ζωή μας!

Γι αυτό γνώμη μου είναι ότι για να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε μία σχέση πρέπει πρώτα να «χτίσουμε» τον εγωισμό μας μέσα σε ένα δωμάτιο και να τον αφήσουμε να ξεμυτίζει μόνο που και που και όχι συνέχεια! Το να κάνω συμβιβασμούς δεν σημαίνει απαραίτητα δεν σέβομαι τον εαυτό μου! Απλά οι συμβιβασμοί πρέπει να γίνονται με τους σωστούς όρους και ανθρώπους και την κατάλληλη στιγμή….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Κοίτα δεν θα πω ότι είμαι απολύτως σίγουρη ότι είπα το κάνω κιόλας διότι ανάλογα με τις καταστάσεις και τις περιστάσεις ο καθένας λειτουργεί με τον δικό του τρόπο, ο οποίος και βασίζεται στο συναίσθημα και όχι στο σωστό και τη λογική. Μπορώ όμως να σε διαβεβαιώσω ότι μέχρι τώρα στην ζωή μου έκανα ότι μπορούσα για να εφαρμόσω αυτά που λέω στην πράξη και επειδή δεν αν με γνωρίσεις θα καταλάβεις ότι δεν είμαι άνθρωπος των λόγων αλλά των πράξεων πάντα ότι νιώθω το δείχνω αντί να το πω!

Όπως έγραψα και πριν ποτέ δεν είπα σε κάποιον ότι τον αγαπάω! Ούτε όταν έπρεπε και είχα την ευκαιρία! Απλά έκανα ότι μπορούσα για να του το δείχνω όσο πιο συχνά μπορώ! Το κακό είναι ότι πολλές φορές ενώ αγαπάμε κάποιον αντί να του το δείχνουμε τον πληγώνουμε συνέχεια είτε με πράξεις είτε με λόγια! Γι αυτό να μεν τα λέω ωραία αλλά θα συμφωνήσω σε αυτό που είπες nPb ότι «άλλο τα λόγια και άλλο οι πράξεις». Υπάρχει μία μεγάλη απόσταση μεταξύ των λόγων και των πράξεων μας, παρόλα αυτά αυτό δεν σημαίνει πάντα ότι αυτά που λέμε δεν τα εννοούμε κιόλας!

Και κάτι ακόμα! Όταν μία κοπέλα αποφασίσει ότι είναι έτοιμη και θέλει να κάνει οικογένεια να είσαι σίγουρος ότι τότε είναι που ΔΕΝ είναι έτοιμη! Ποτέ και κανένας δεν είναι έτοιμος να ζήσει με κάποιον για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ή ακόμα και μέχρι το τέλος της ζωής του ενός από τους 2! Ο λόγος είναι ότι οι άνθρωποι είναι πολύ εγωιστικά πλάσματα και η συμβίωση απαιτεί εκτός από αγάπη/έρωτα/πάθος για τον άλλο και συμβιβασμό με τα θέλω, τα πιστεύω και τις αξίες του συντρόφου μας. Άλλωστε αυτό δεν απαιτείται μόνο στις σχέσεις μας με έναν ερωτικό σύντροφο αλλά και με κάθε άνθρωπο στην ζωή μας!

Γι αυτό γνώμη μου είναι ότι για να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε μία σχέση πρέπει πρώτα να «χτίσουμε» τον εγωισμό μας μέσα σε ένα δωμάτιο και να τον αφήσουμε να ξεμυτίζει μόνο που και που και όχι συνέχεια! Το να κάνω συμβιβασμούς δεν σημαίνει απαραίτητα δεν σέβομαι τον εαυτό μου! Απλά οι συμβιβασμοί πρέπει να γίνονται με τους σωστούς όρους και ανθρώπους και την κατάλληλη στιγμή….

Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω από κοπέλα, ότι ο άνθρωπος είναι εγωϊστικό πλάσμα. Συνήθως η "ταμπέλα" πέφτει στους άντρες μόνο ή στις γυναίκες μόνο, ενώ και ξεχνιέται ότι και οι 2 είναι...άνθρωποι με ατέλειες, ελαττώματα και αδυναμίες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maroulina

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Χαίρομαι που διαφέρω σε γνώμη από τους άλλους. Η αλήθεια είναι ότι μάλλον ο τρόπος και οι συνθήκες ζωής με έκαναν να σκέφτομαι εντελώς διαφορετικά από άτομα της ηλικίας μου. Όχι ότι είναι απαραίτητα καλό αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

margaret13

Νεοφερμένος

Η margaret13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ είμαι απο τις τυχερές τον βρηκα τον καλό μου. Πριν απο αυτόν όμως ήμουν πολύ απελπισμένη.
Ήμουν πολύ καιρό μόνη....Στην αρχή το πάλευα, προσπαθούσα να βγαίνω να γνωρίζω νέα άτομα...αλλά τίποτα.
Τώρα που έχω σχεση και το σκέφτομαι πιοαποστασιοποιημένα πιστεύω ότι φταίει το γεγονός ότι τα νεα παιδιά είμαστε καλομαθημένα, δεν ξέρουμε την οικονομία και δεν υποχωρούμε μέσα στην σχέση.
Διάβασα ένα άρθρο που νομίζω ότι εξηγεί πολύ καλά πως η οικονομική κρίση επηρεάζει την σχεση των δύο φύλων, αφού ο καθένας αποφεύγει να φορτωθεί τα προβλήματα του άλλου και επιλέγει να μείνει μόνος του.
https://www.dromostherapeia.gr/shesi...konomikis-krisis-sti-shesi-ton-dio-filon.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι ευθύνεται μόνο η οικονομική κρίση για τη δυσκολία που εμφανίζουν τα δύο φύλα στο να συσχετιστούν. Παίζουν ρόλο κ πολλοί άλλοι παράγοντες. Πάντως γεγονός είναι ότι οι ανθρώπινες σχέσεις, γενικότερα, όλο κ περισσοτερο αποξενώνονται. Κατ' επέκταση κ οι ερωτικές.Πιστεύω (απ' ότι βλέπω κ από γνωστούς μου) ότι οι άνθρωποι έχουν επαναπαυτεί κ ζουν κυρίως την εικονική πραγματικότητα που προσφέρουν οι τόποι κοινωνικής δικτύωσης (facebook κλπ).Αυτό το λέω γιατί λ.χ. εμένα (που δεν έχω κ δεν θέλω φέησμπουκ) πολλοί φίλοι-ες μου λένε ότι βιώνω ένα κοινωνικό αποκλεισμό!:whistle::blink::wall::wall::wall: (όχι βέβαια ότι το δέχομαι). Δεν ξέρω, αλλά μήπως οι περισσότεροι άνθρωποι διευκολύνονται με το αναζητουν ερωτικό σύντροφο μέσω facebook? Μήπως τελικά το internet έχει διαβρώσει την απλή, ανθρώπινη, καθημερινή επαφή????

Δε θέλω να πω βέβαια ότι το ιντερνετ είναι η ΚΥΡΙΑ αιτία αυτής της κατάστασης αλλά μήπως έπαιξε σημαντικό ρόλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φεγγαροντυμένη

Νεοφερμένος

Η φεγγαροντυμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγω δεν ειναι οτι δεν εχω ευκαιριες απλα φοβαμαι..Εβγαινα με πολυ καλα παιδια και με καποιους περνουσα και πολυ καλα, απλα οταν το πραγμα πηγαινε να σοβαρεψει το σταματουσα.Δεν ξερω τι ειναι αυτο που φοβαμαι σε μια σχεση..Μαλλον ειναι τα παντα! Και τωρα ειναι ενα παιδι που μαρεσει εδω και πολυ καιρο και οταν μου εδειχνε λιγο ενδιαφερον φρικαρα και το σταματησα και τωρα κλαιω την μοιρα μου καθε μερα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εγω δεν ειναι οτι δεν εχω ευκαιριες απλα φοβαμαι..Εβγαινα με πολυ καλα παιδια και με καποιους περνουσα και πολυ καλα, απλα οταν το πραγμα πηγαινε να σοβαρεψει το σταματουσα.Δεν ξερω τι ειναι αυτο που φοβαμαι σε μια σχεση..Μαλλον ειναι τα παντα! Και τωρα ειναι ενα παιδι που μαρεσει εδω και πολυ καιρο και οταν μου εδειχνε λιγο ενδιαφερον φρικαρα και το σταματησα και τωρα κλαιω την μοιρα μου καθε μερα :(
Αχ πόσο πολύ μου θυμίζεις τον εαυτό μου. Μέχρι το "σταματούσα" όμως, όχι στα υπόλοιπα!! :P
Επειδή και εγώ κάπως έτσι είμαι, (μου αρέσει η αρχή δηλαδή -πριν να φτάσεις στη σχέση- και μετά κάτι παθαίνω, δε μπορώ!) το έχω μελετήσει το θέμα (:P) και τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, θεωρώ ότι είναι αυτό που λέμε "φοβάμαι τη δέσμευση"
Νοιώθω σαν να πνίγομαι ένα πράγμα... Έχει καθαρά να κάνει με τον εαυτό σου νομίζω. Δεν είναι περίεργο, απλώς είναι θέμα χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φεγγαροντυμένη

Νεοφερμένος

Η φεγγαροντυμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μαλλον ειναι θεμα χαρακτηρα..Ανακουφιζομαι παντως που δεν ειμαι η μονη, κατι ειναι και αυτο..σε ευχαριστω!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

webdev

Νεοφερμένος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγω δεν ειναι οτι δεν εχω ευκαιριες απλα φοβαμαι..Εβγαινα με πολυ καλα παιδια και με καποιους περνουσα και πολυ καλα, απλα οταν το πραγμα πηγαινε να σοβαρεψει το σταματουσα.Δεν ξερω τι ειναι αυτο που φοβαμαι σε μια σχεση..Μαλλον ειναι τα παντα! Και τωρα ειναι ενα παιδι που μαρεσει εδω και πολυ καιρο και οταν μου εδειχνε λιγο ενδιαφερον φρικαρα και το σταματησα και τωρα κλαιω την μοιρα μου καθε μερα :(

Πολλες φορες ανασταλτικος παραγοντας, περα απο τις δικες μας ανασφαλειες και φοβους, ειναι και το πως μας προσσεγγιζει ο αλλος. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι χαθηκε τελειως αυτη η ευκαιρια εαν μας ενδιαφερει πραγματικα και τις περισσοτερες φορες οταν εχουμε ξεπερασει τους φοβους μας διαπιστωνουμε δεν ηταν τιποτα σπουδαιο.
Τις σχεσεις δεν πρεπει να τις παιρνουμε σαν δεσμευση και οτι θα ειναι κατι που θα μας περιοριζει αλλιως το παιχνιδι χανεται πριν καν αρχισει. Περισσοτερο αφορα το μοιρασμα της ζωης μας με εναν αλλον ανθρωπο, οχι να γινουμε εμεις το επικεντρο του αλλου, ουτε ο αλλος το δικο μας ωστε να πιεζομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φεγγαροντυμένη

Νεοφερμένος

Η φεγγαροντυμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Συμφωνω με οσα λετε παιδια και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον, απλα εμενα με στεναχωρει αυτο το γεγονος οτι πανικοβαλομαι στην ιδεα μιας δεσμευσης, μιας σχεσης.Σκεφτομαι οτι ετσι θα μεινω μονη μου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart_girl..

Νεοφερμένος

Η smart_girl.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πιστευω πως ακομη δεν ετυχε να γνωρισεις τον "καταλληλο"ολοι εχουμε καποιον που να ταιριαζουμε αντρες/γυναικες.Ο ερωτας και επειτα η σχεση που την δημιουργεις οχι απο ανασφαλεια αλλα επειδη το επιθυμεις σε γεμιζει..!!ελπιζω να την βρεις αν και υποσυνειδητα ΟΛΟΙ πιστευω πως εχουμε ανασφαλειες και φοβους και μεσα απο ενα αλλο ατομο θελουμε να τις καλυψουμε για να βλεπουμε πιο αισιοδοξα τον κοσμο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγω δεν ειναι οτι δεν εχω ευκαιριες απλα φοβαμαι..Εβγαινα με πολυ καλα παιδια και με καποιους περνουσα και πολυ καλα, απλα οταν το πραγμα πηγαινε να σοβαρεψει το σταματουσα.Δεν ξερω τι ειναι αυτο που φοβαμαι σε μια σχεση..Μαλλον ειναι τα παντα! Και τωρα ειναι ενα παιδι που μαρεσει εδω και πολυ καιρο και οταν μου εδειχνε λιγο ενδιαφερον φρικαρα και το σταματησα και τωρα κλαιω την μοιρα μου καθε μερα :(
Aν βρεθεί το κατάλληλο άτομο πάντως,δεν φοβάσαι τίποτα. Γιατί σε κάνει και νιώθεις ανάλογα.
Μην πώ ότι σε κάνει ακόμα και πιο τολμηρό από ότι ήσουν και σου χτυπάει ένα καμπανάκι "θα τον διεκδικήσω!". :redface:

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με χαμένες ευκαιρίες τόσο. Το "κλίκ" δεν σου είχε γίνει.
Το ότι ήταν καλά/όμορφα/γαμάτα παιδιά δεν σημαίνει κάτι.
Αν βρεθεί ο σωστός και 2 και 5 και 6 κλίκ ταυτόχρονα σου γίνονται! :P

Δεν θεωρώ ότι έχεις εσύ κάπου λάθος ή ότι "έχασες",απλά δεν.. έγινε το "κάτι" "διαφορετικό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top