Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Στις εφηβικές σχέσεις ή στα πρώτα "ραντεβού" πρέπει να πληρώνει κλασσικά το αγόρι,ο καθένας τα δικά του ή μισά μισά;(Δεν λέω για όταν πάμε για καφέ,αλλά για πιο ακριβά,που ο λογαριασμός είναι 20-25++)
Τι πιστεύετε;

προσωπικά είμαι υπέρ του "ο καθένας τα δικά του/μισά-μισά". δεν θα τρώω εγώ σαν γουρούνα κι ο άλλος θα μου πληρώνει το φαϊ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Συμφωνώ να τηρήσουμε το έθιμο και την πρώτη φορά να πληρώσει το αγόρι. Μετά, όποιος έχει, όποιος τύχει, μισά-μισά, αυτός που έχει ψιλά, όποιος βρίσκει πιο εύκολα το πορτοφόλι. Και αν η σχέση πάει καλά, δημιουργείται κοινό ταμείο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Στην Ελλάδα,που φέρνουν τον λογαριασμό με όλα υπολογισμένα μαζί ή θα τα πληρώσω όλα εγώ ή θα το αφήσω μισά μισά/καθένας τα δικά του,ανάλογα τον άλλον.Όπως και να έχει,αποφεύγω να με κερνάνε,ειδικά στο πρώτο ραντεβού. Να καταλάβει εξ'αρχής ο άλλος,με τι άτομο έχει να κάνει. :P
Στο εξωτερικό σε ρωτάνε αν πληρώνετε μαζί ή χωριστά και εκεί σώζεται το πράμα. Πληρώνεις για τον εαυτό σου και νιώθεις κιουρία. :P
Όσον αφορά τις πληρωμές κατά την διάρκεια της σχέσης,είμαι της άποψης μια φορά εγώ,μια φορά ο άλλος. Μου φαίνεται λίγο περίεργο/ασυνήθιστο,να είσαι χρόνια με τον άλλον,πιθανότατα να συζείτε και να πληρώνει ο καθένας τον καφέ του χωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ με το αγόρι μου τα πληρώνουμε μισά μισά. Αυτός τα δικά του κι εγώ τα δικά μου. Του το ξεκαθάρισα από την πρώτη μέρα ότι δεν θέλω ούτε να πληρώνει ότι φάω και ότι πιω ούτε να με πηγαίνει στο σπίτι μου με το αυτοκίνητο. Στην αρχή αντέδρασε, αλλά εν τέλει το δέχτηκε. Με αυτή την τακτική και οι δύο νιώθουμε καλύτερα κι εγώ επειδή δεν επιβαρύνω κι εκείνος επειδή δεν επιβαρύνεται. Η αυτονομία και η αξιοπρέπεια πάνω απ' όλα.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δε ξέρω τι λέτε, αλλά στα πρώτα ραντεβού αν ο άλλος δε κάνει κίνηση, είναι ΞΕΝΕΡΩΤΟ. Και μιλάω απλά για ΚΙΝΗΣΗ, όχι ότι όντως θα πληρώσει.
Όταν ο άνθρωπος μεγαλώνει, μάλλον αλλάζει σκεπτικό. <--- :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UncleSalvatore

Νεοφερμένος

Ο UncleSalvatore αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ με το αγόρι μου τα πληρώνουμε μισά μισά. Αυτός τα δικά του κι εγώ τα δικά μου. Του το ξεκαθάρισα από την πρώτη μέρα ότι δεν θέλω ούτε να πληρώνει ότι φάω και ότι πιω ούτε να με πηγαίνει στο σπίτι μου με το αυτοκίνητο. Στην αρχή αντέδρασε, αλλά εν τέλει το δέχτηκε. Με αυτή την τακτική και οι δύο νιώθουμε καλύτερα κι εγώ επειδή δεν επιβαρύνω κι εκείνος επειδή δεν επιβαρύνεται. Η αυτονομία και η αξιοπρέπεια πάνω απ' όλα.:eek:

Αλλά πως μπορώ να μεταδώσω κάτι τέτοιο σε μια κοπέλα;
Δεν είναι ότι δεν θέλω να πληρώνω,αλλά φέτος ήδη επιβαρύνομαι οικονομικά με τις μετακινήσεις μου με λεωφορεία..Ίσως να μην μπορώ κάθε φορά να πληρώνω εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αλλά πως μπορώ να μεταδώσω κάτι τέτοιο σε μια κοπέλα;
Δεν είναι ότι δεν θέλω να πληρώνω,αλλά φέτος ήδη επιβαρύνομαι οικονομικά με τις μετακινήσεις μου με λεωφορεία..Ίσως να μην μπορώ κάθε φορά να πληρώνω εγώ..

Δε νομιζω να υπαρχει καπου προβλημα. Φανταζομαι δεν ειστε καιρο με την κοπελα ωστε να ξερει την οικονομικη σου κατασταση, αλλα με τον καιρο θα σε μαθει, θα το καταλαβει και γενικως δεν πιστευω πως ειναι θεμα, μην αγχωνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αλλά πως μπορώ να μεταδώσω κάτι τέτοιο σε μια κοπέλα;
Δεν είναι ότι δεν θέλω να πληρώνω,αλλά φέτος ήδη επιβαρύνομαι οικονομικά με τις μετακινήσεις μου με λεωφορεία..Ίσως να μην μπορώ κάθε φορά να πληρώνω εγώ..

Δεν είσαι υποχρεωμένος να τα πληρώνεις πάντα εσύ.:eek: Με ωραίο τρόπο μπορείς να της το θέσεις να τα πληρώνεται μισά μισά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Οκ, πρώτο ραντεβού , στην αρχή της σχέσης να πληρώσει το αγόρι , που υποτίθεται σ'έχει καλέσει , που υποτίθεται οτι έτσι γίνεται κλπ

Αλλά προσωπικά νιώθω απίστευτα αμήχανα κάθε φορά ακόμα και σε μια μακροχρόνια σχέση. Το να υποστηρίζεται ακόμα το οτι το αγόρι πληρώνει
το νιώθω σαν υποτίμηση στο γυναικείο φύλο , και ανάγεται στην θεώρησή του ως αδύνατο.Θεωρώ βέβαια ακόμα πιο πρόστυχο το να εκμεταλλεύεται κάτι τέτοιο από κάποιες.

Πλέον , νομίζω είναι αυτονόητο, και ούτε τα αγόρια θα έπρεπε να προβληματίζει , το ότι ο καθένας πληρώνει τα δικά του ή βρίσκεται μια μέση λύση τύπου μισά μισά , εγώ το φαί εσύ το ποτό.Και ειδικά όταν μιλάμε για τις μικρές ηλικίες που ενδεχομένως κανένας απ' τους 2 να μη δουλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Από την στιγμή που σου λέει ο άλλος να βγείτε και του λες εσύ ναι, πρέπει να πληρώσει αυτός.Είναι θέμα τακτ νομίζω,προφανώς από το 2ο ραντεβού και μετά μισά - μισά ή μία ο ένας μετά ο άλλος .....αλλά για πρώτο ραντεβού εμένα θα με ξενέρωνε ο άλλος αν μου έλεγε πλήρωσε εσύ τα δικά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ είμαι φεμινίστρια και με υποτιμά ως γυναίκα να αντιμετωπίζομαι ως προστατευόμενο είδος.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ είμαι φεμινίστρια και με υποτιμά ως γυναίκα να αντιμετωπίζομαι ως προστατευόμενο είδος.:eek:

:hmm: από αυτή την άποψη ναι οκ....αλλά το να σε κεράσει το πρόσωπο στο 1ο ραντεβού δεν νομίζω ότι σε υποτιμάει ίσα ίσα μπορώ να πω το αντίθετο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia_nt

Νεοφερμένος

Η Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Για πρωτο ραντεβου ρε παιδιά πιστευω πρέπει να κεράσει ο αντρας.. Καλο ειναι να κανει και η γυναίκα καμια ένσταση, αλλά γενικά πιστευω ο αντρας πρεπει να επιμενει..( .Δεν λεω να παρει η αλλη καναν αστακο και να μην του βγαινουνε :P ) Υστερα βλεπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
τι κόλλημα έχετε με το πρώτο ραντεβού? :P γιατί να μην πληρώσουν μισά-μισά? πιστεύω έτσι είναι πιο δίκαιο. και μετά, αν γίνει σχέση, πληρώνει μια ο ένας μια ο άλλος, όποτε έχει ο καθένας, χωρίς την πίεση του να πρέπει να πληρώνει συνέχεια ο άντρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasia_nt

Νεοφερμένος

Η Νάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Κοιτα, δεν είναι κάτι δεδομένο, απλά σαν κίνηση είναι ωραία, δεν ξέρω... Δεν λέω να γίνεται κάθε φορά, ούτε πληρώσει και 50ρικα..Νταξει αυτά είναι στον άνθρωπο, παραξενιές, τι να πεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
τι κόλλημα έχετε με το πρώτο ραντεβού? :P γιατί να μην πληρώσουν μισά-μισά? πιστεύω έτσι είναι πιο δίκαιο. και μετά, αν γίνει σχέση, πληρώνει μια ο ένας μια ο άλλος, όποτε έχει ο καθένας, χωρίς την πίεση του να πρέπει να πληρώνει συνέχεια ο άντρας.

Κοίτα το είπα και πριν , συνήθως ο άντρας σε καλεί για ραντεβού οπότε το να μου πει πλήρωσε τα εσύ το θεωρώ αγένεια εκ μέρους του .Είναι σαν να σε καλέσει σπίτι του και να σου πει μαγείρεψε να φάμε τίποτα :D(μιλάω πάντα για πρώτο ραντεβού,μετά εννοείτε ο κάθε ένας τα δικά του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Τι σημασία έχει αν σε καλεί ο άλλος; Να βγείτε σου λέει ,όχι να σε κεράσει :P
Γενικά εγώ δεν έχω θέμα να κεράσει ο άλλος αλλά μ' αρέσει και να κερνάω και εγώ όταν μπορώ ή να πληρώνουμε μισά μισά.Το ότι είναι καθιερωμένο να κερνάει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού είναι μια φούσκα.Δεν θα μου κάνει καθόλου κακή εντύπωση αν δεν γίνει. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι το θεωρούν αρνητικό να πληρώσει ο καθένας τα δικά του :P
Εγω νομίζω ότι το βλέπω έτσι: πότε θα κεράσεις εσύ, πότε εγώ, πότε μισά-μισά. Ανάλογα με την διάθεση και την οικονομική κατάσταση και των 2. Ο κανόνας ότι πάντα πρώτα κερνάει ο άντρας μου φαίνεται χαζός :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Τι σημασία έχει αν σε καλεί ο άλλος; Να βγείτε σου λέει ,όχι να σε κεράσει :P
Γενικά εγώ δεν έχω θέμα να κεράσει ο άλλος αλλά μ' αρέσει και να κερνάω και εγώ όταν μπορώ ή να πληρώνουμε μισά μισά.Το ότι είναι καθιερωμένο να κερνάει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού είναι μια φούσκα.Δεν θα μου κάνει καθόλου κακή εντύπωση αν δεν γίνει. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι το θεωρούν αρνητικό να πληρώσει ο καθένας τα δικά του :P
Εγω νομίζω ότι το βλέπω έτσι: πότε θα κεράσεις εσύ, πότε εγώ, πότε μισά-μισά. Ανάλογα με την διάθεση και την οικονομική κατάσταση και των 2. Ο κανόνας ότι πάντα πρώτα κερνάει ο άντρας μου φαίνεται χαζός :p

Ας περιμένουμε να πει τη γνώμη του και κανένα αγόρι, όλο κορίτσια μιλάμε μεταξύ μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ας περιμένουμε να πει τη γνώμη του και κανένα αγόρι, όλο κορίτσια μιλάμε μεταξύ μας
Τότε θα πω ένα μικρό παραμύθι:
Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα αγόρι κι ένα κορίτσι. Ήταν μαζί από πολύ μικρά και σαν φίλοι έβγαιναν πολλές φορές μαζί και πάντα πλήρωνε ο καθένας τα δικά του. Κάποια στιγμή μεγαλώνοντας, η παιδική τους φιλία αναβαθμίστηκε σε σχέση. Έτσι πήγαν μαζί για καφέ, πρώτη φορά σα ζευγάρι. Την ώρα του λογαριασμού, η κοπέλα έβγαλε το πορτοφόλι της. Το αγόρι της είπε: "Τώρα που είσαι το κορίτσι μου και είναι η πρώτη μας φορά, θέλω να τηρήσουμε το έθιμο και να με αφήσεις να κεράσω εγώ". Εκείνη συμφώνησε με ένα φιλί. Από την επόμενη φορά, πλήρωνε όποιος είχε, όποιος τύχαινε, όποιος προλάβαινε, όποιος διέθετε ψιλά και δεν το σκεφτόταν κανείς τους. Πολύ γρήγορα, επειδή τα έξοδα αυξάνονταν, δημιούργησαν κοινό ταμείο σε ένα πορτοφολάκι, στο οποίο έβαζαν και οι δύο όσα μπορούσαν και πλήρωναν από αυτό. Αρκετά αργότερα, άνοιξαν και κοινό λογαριασμό στην τράπεζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top