Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Συμφωνω μαζί σου αλλα άλλο να είσαι μέσα στον χορό και άλλο απο έξω, δεν είπαμε να είσαι δυνεχώς έτσι, αλλα μερικές φορές νοιώθεις ότι δεν μπορείς άλλο, ότι είσαι τόσο κουρασμένος με όσα σου συμβαίνουν που δεν νοιώθεις το σώμα σου, εχεις δίκιο αλλα σκέψου λίγο πώς μπορεί κάποιος να είναι μέσα σε μία κατάσταση, εξάλλου αντί να σε εκνευρίζουν μπορείς να τους βοηθήσεις, μπορείς να μηλήσεις, συνήθως αυτοί οι άνθρωποι θέλουν λίγο σπρωξημο, εσύ θα έσπρωχνες κάποιον ώστε να το ξεχάσει; ή να περάσει μια δυσκολία; όσο κιαν βαριώσουν θα έδεινες χρόνο; να χαλάσεις την μέρα σου για να ακούσεις αυτό το άτομο;:hmm:
Μάνια μου, πως ξέρεις αν εγώ είμαι μέσα ή έξω από το χορό;
Φυσικά και χρειάζονται λίγο σπρώξιμο και μια βοήθεια αυτά τα άτομα.
Ποτέ δεν την αρνήθηκα, αντίθετα μάλιστα λόγω της δουλειάς μου, έχω αποτρέψει αρκετές αυτοκτονίες.
Μιλάω μόνο γι αυτούς που είναι αποφασισμένοι για κάτι τέτοιο, και δεν θα διστάσουν να το κάνουν με την πρώτη ευκαιρία.
Η πείρα μου μάλιστα μου έχει δείξει οτι αυτοί είναι που έχουν και τα λιγότερο σοβαρά προβλήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια μου, πως ξέρεις αν εγώ είμαι μέσα ή έξω από το χορό;
Φυσικά και χρειάζονται λίγο σπρώξιμο και μια βοήθεια αυτά τα άτομα.
Ποτέ δεν την αρνήθηκα, αντίθετα μάλιστα λόγω της δουλειάς μου, έχω αποτρέψει αρκετές αυτοκτονίες.
Μιλάω μόνο γι αυτούς που είναι αποφασισμένοι για κάτι τέτοιο, και δεν θα διστάσουν να το κάνουν με την πρώτη ευκαιρία.
Η πείρα μου μάλιστα μου έχει δείξει οτι αυτοί είναι που έχουν και τα λιγότερο σοβαρά προβλήματα...

Δεν το είπα με αυτή την έννοια, προσπαθώ να εξηγήσω όχι μόνο σε σένα αλλα σε όσους το κρίνουν λίγο σκληρά ότι καμιά φορά δεν υπάρχει κανένας να σπρώξει, δυστηχώς, κάποιοι νομίζουν ότι λέγοντάς το κάποιος είναι ανώριμος, καμιά φορά όμμως δεν υσχείει αυτό, δυστηχώς, διάβασα ποιο πάνω κάποιες απόψεις και μαζί με την δική σου διευκρινήζω κάποια πράγματα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το μεγάλο πρόβλημα με την αυτοκτονία είναι ότι δε μπορείς να το μετανιώσεις ύστερα. Θα αποδεχόμουν κάποιο άτομο το οποίο θα είχε αποφασίσει ναν θέσει τέρμα στη ζωή του για τους χ λόγους. Οτιδήποτε και αν ήταν αυτός. Ακόμα και αν έχανε η ομάδα του στο πρωτάθλημα.

Το μεγάλο ερώτημα όμως είναι μήπως το έκανε εν θερμώ. Θα αποφάσιζε το ίδιο μερικούς μήνες ή χρόνια μετά? Μπορεί να υποφέρεις για κάποιες περιόδους της ζωής σου αλλά δε νομίζω ότι θα συμβαίνει για πάντα. Αν όμως είσαι τόσο ισχυρό (αλλά και τραγικό) πνεύμα και αρνείσαι τη ύπαρξη σου νιώθοντας ότι υποφέρεις μόνο και μόνο που ζεις (και θα υποφέρεις για όσο ζεις) ε τότε ναι. Πήδα από τον 6ο. Αλλά ειλικρινά δύσκολα φτάνει κανείς σε τέτοια απόγνωση. Τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει τέτοιες περιπτώσεις.

Παιδιά προσέξτε μη φουντάρει κανένας από αυτά που διαβάσατε. Η ζωή είναι ωραία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Παιδιά προσέξτε μη φουντάρει κανένας από αυτά που διαβάσατε. Η ζωή είναι ωραία...

Α γεια σου!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οι ήρωες αντιπροσωπεύουν πραγματικούς ανθρώπους όμως…

Οι πραγματικοί άνθρωποι δεν σταματούν στο "έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το μεγάλο ερώτημα όμως είναι μήπως το έκανε εν θερμώ. Θα αποφάσιζε το ίδιο μερικούς μήνες ή χρόνια μετά? Μπορεί να υποφέρεις για κάποιες περιόδους της ζωής σου αλλά δε νομίζω ότι θα συμβαίνει για πάντα. Αν όμως είσαι τόσο ισχυρό (αλλά και τραγικό) πνεύμα και αρνείσαι τη ύπαρξη σου νιώθοντας ότι υποφέρεις μόνο και μόνο που ζεις (και θα υποφέρεις για όσο ζεις) ε τότε ναι. Πήδα από τον 6ο. Αλλά ειλικρινά δύσκολα φτάνει κανείς σε τέτοια απόγνωση. Τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει τέτοιες περιπτώσεις.
Κάποιοι αποφασίζουν το ίδιο όταν η κατάσταση παραμένει πολύ καιρό, άν ξεφύγουν την άσχημη κατάσταση τότε αλλάζει και η άποψη για την ζωή, όσα καλά έρχοντε τα εκτιμάει κάποιος που δεν είχε καλά, απλά κάποιες φορές ποτέ δεν ξέρει κανείς τι του επιφυλάσει η μοίρα, άν κάποια επανέρχοντε ή όχι, πάντως κάποιοι που πέυτον όπως λές απο τον 6ο είναι αυτοί που το κάνουν ενβρασμό ψυχής, όπως π.χ. τους χρηματιστές που καταστρέφοντε χωρίς να δώσουν μία λύση για αυτό που έγινε;)

Παιδιά προσέξτε μη φουντάρει κανένας από αυτά που διαβάσατε. Η ζωή είναι ωραία...

Ακριβώς, η ζωή είναι υπέροχη, δεν πρέπει να τα παρατάμε, πρέπει να πολεμάμε κάθε μέρα, αλλα όταν περάσουμε τότε είμαστε ευτυχισμένοι, είναι σαν τον πόλεμο, περνάς άσχημα, έχεις απόλιες αλλα συνεχίζεις, γιατί ξέρεις ότι η ελευθερεία που θα ζήσεις μετά είναι ότι καλύτερο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η αυτοκτονια για μενα ειναι μια πραξη δειλιας και θαρρους ταυτοχρονα, μια ακραια επιλογη "ελευθεριας"...
Δειλια απεναντι στο συναισθηματικο αδιεξοδο που εχει βρεθει κανεις, αδυναμος να σταθει απεναντι του και να το αντιμετωπισει και συναμα θαρρους, γιατι θεωρω οτι πρεπει να εισαι πολυ αποφασισμενος και δυνατος για να αφαιρεσεις την ιδια σου τη ζωη σου...
Μπορει πολλοι να εχουν σκεφτει να την πραξουν , αλλα ειναι λιγοι αυτοι που τελικα βρηκαν τη δυναμη να υλοποιησουν αυτη τους την "αναγκη", σκεψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η δύναμη που χρειάζεσαι για να ζήσεις, είναι μεγαλύτερη από αυτήν που χρειάζεσαι για να πάψεις να ζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω, πόσο μπορούν να περιγραφούν σαν πράξεις παραίτησης οι αυτοκτονίες πολιτικών κρατουμένων, χρόνια βαριά αρρωστων, ανθρώπων πραγματικά απελπισμένων.
Ελπίζω να μη βάζουμε στο ίδιο καλούπι έναν φυλακισμένο στο Αφγανιστάν με ένα οργισμένο έφηβο.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να κατηγορήσω την Πηνελόπη Δέλτα, πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως αλλάζει κάτι.
Ακόμα κι αν δεχτούμε οτι σε κάποιες περιπτώσεις, οι λόγοι είναι περισσότερο σοβαροί από κάποιες άλλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Η δύναμη που χρειάζεσαι για να ζήσεις, είναι μεγαλύτερη από αυτήν που χρειάζεσαι για να πάψεις να ζεις.

Ναι, ε; Οπότε εσύ θα μπορούσες να αυτοκτονήσεις αν κάποιος σε ανάγκαζε; Σου έλεγε ας πούμε ότι θα σε σκοτώσει με άσχημο τρόπο αν δε πεθάνεις με ακαριαίο; Δε νομίζω... (Συγνώμη για την μακάβρια αναλογία:))Η αυτοκτονία ξεπερνά το ζωικό σου ένστικτο. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Αντίθετα, το να ζήσεις στο προτάσσει η ίδια σου η φύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αλήθεια δεν πιστεύεις ότι κάποιοια άνθρωποι πραγματικά δεν έχουν ελπίδα ζωής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά σε κάποιες συνθήκες ΚΑΙ μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν είναι τόσο αδικαιολόγητο να δεις την αυτοκτονία σα διέξοδο.
Πχ 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι, ε; Οπότε εσύ θα μπορούσες να αυτοκτονήσεις αν κάποιος σε ανάγκαζε; Σου έλεγε ας πούμε ότι θα σε σκοτώσει με άσχημο τρόπο αν δε πεθάνεις με ακαριαίο; Δε νομίζω... (Συγνώμη για την μακάβρια αναλογία:))Η αυτοκτονία ξεπερνά το ζωικό σου ένστικτο. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Αντίθετα, το να ζήσεις στο προτάσσει η ίδια σου η φύση...
Είπα εγώ κάτι τέτοιο;
Το ίδιο πράγμα λέμε...

Αλήθεια δεν πιστεύεις ότι κάποιοια άνθρωποι πραγματικά δεν έχουν ελπίδα ζωής;
Οχι Γίδι, δεν το πιστεύω.
Με όσα έχω ζήσει και έχω δει, δεν το πιστεύω.

Συγνώμη, αλλά σε κάποιες συνθήκες ΚΑΙ μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν είναι τόσο αδικαιολόγητο να δεις την αυτοκτονία σα διέξοδο.
Πχ 1.
Προσωπικά μιλώντας πάντα, θα πω πως ΟΧΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Το μόνο βέβαιο έιναι ότι όλοι μας το έχουμε σκεφτεί αλλά..αυτοί που τελικά το κάνουν παρουσιάζουν ένα περίρεγο χαρακτηριστικό.
Έχουν δηλαδή αρκετή δύναμη να κανουν πράξη αυτή τη σκέψη τους αλλά δεν έχουν τη δύναμη να συνεχίσουν τη ζωή τους.
Δε ξέρω αν αυτό που γράφω έχει νόημα αλλά θεωρώ ότι ακόμα και η ίδια η πράξη της αυτοκτονίας απαιτεί κάποια εσωτερική δύναμη..

Πάντως όταν ο κόσμος σου έχει καταστραφεί (ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει για τον καθένα μας) αν δε βρείς μεσα σου την ελπίδα (ό,τι αυτό μπορεί να σημαίνει για τον καθένα μας) κατευθύνεσαι μόνο προς δύσκολα μονοπάτια, που καμιά φορά μπορεί να είναι πολυ δύσκολο να ξεφύγεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αντρέα, είναι εύκολο να δώσεις κάποια παραδείγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το μόνο βέβαιο έιναι ότι όλοι μας το έχουμε σκεφτεί αλλά..αυτοί που τελικά το κάνουν παρουσιάζουν ένα περίρεγο χαρακτηριστικό.
Ολοι μας;
Πως είσαι τόσο σίγουροι για όλους μας;

Αντρέα, είναι εύκολο να δώσεις κάποια παραδείγματα;
Εχω έρθει πολλές φορές σε επαφή με ανθρώπους που η αυτοκτονία, φάνταζε ως μονόδρομος, που η συνέχιση της ζωής τους δεν έδειχνε να έχει νόημα, που μερικοί από αυτούς επέλεξαν την αυτοκτονία, κάποιοι άλλοι όμως επέλεξαν να ζήσουν. Η μάλλον, όχι απλά επέλεξαν, αλλά δεν μπορούσαν να διανοηθούν κάτι διαφορετικό από τη ζωή. Η πορεία τους, μέσα από πολύ δύσκολες καταστάσεις, επιβραβεύει την επιλογή τους.
Μιλάω για ψυχωσικούς ασθενείς, και λυπάμαι που δεν μπορώ να πω περισσότερα καθώς εμπίπτουν και στα όρια του ιατρικού απορρήτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Είπα εγώ κάτι τέτοιο;
Το ίδιο πράγμα λέμε...

Δε νομίζω φίλε μου. Εσύ κατακρίνεις αυτούς που αυτοκτονούν λέγοντας ότι δεν έχουν την απαιτούμενη δύναμη να ζήσουν και θεωρείς ότι χρειάζεται περισσότερη δύναμη για να ζήσεις από το να πεθάνεις. Εγώ σου λέω ότι για να ζήσεις δεν απαιτείται καμία δύναμη. Απεναντίας, χρειάζεται πολλή δύναμη για να προβείς στη πράξη της αυτοκτονίας. Μάλλον δε κατάλαβες καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ξέρεις τι γίνεται όμως; Και το λέω έχοντας ΠΛΗΡΗ επίγνωση του ότι μιλάω εκ του ασφαλούς...
Ένας βαριά ασθενής με υγιές μυαλό μπορεί να αντλήσει ενέργεια και χαρά από άλλα πράγματα, όπως η οικογένειά του, ένα ευχάριστο περιβάλλον, κλπ.
Ένας ψυχικά διαταραγμένος ασθενής δε δικαιούται να πάρει τη ζωή του στα χέρια του (δηλαδή το αν θα ζήσει ή όχι), γιατί ακριβώς έχει διαταραγμένη κρίση.
Ακόμα κι ένας φυλακισμένος ή κάποιος εγκλωβισμένος μπορεί να διατηρήσει το θάρρος και την ελπίδα του.

Αλλά υπάρχει η ειρωνία του συνδυασμού καταστάσεων, όπου απλά αναρωτιέσαι "από πού να αντλήσω ελπίδα, σε μία τέτοια φάση;;;"

Ωστόσο αυτές είναι πολύ ειδικές περιπτώσεις. Αλλά υπάρχουν. Και μακάρι να παραμείνουν πάντα τόσο ειδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δε νομίζω φίλε μου. Εσύ κατακρίνεις αυτούς που αυτοκτονούν λέγοντας ότι δεν έχουν την απαιτούμενη δύναμη να ζήσουν και θεωρείς ότι χρειάζεται περισσότερη δύναμη για να ζήσεις από το να πεθάνεις. Εγώ σου λέω ότι για να ζήσεις δεν απαιτείται καμία δύναμη. Απεναντίας, χρειάζεται πολλή δύναμη για να προβείς στη πράξη της αυτοκτονίας. Μάλλον δε κατάλαβες καλά :)
Ναι, αν εννοείς αυτό, ομολογώ πως δεν το κατάλαβα από το προηγούμενο ποστ.
Πράγματι, αυτό ακριβώς πιστεύω.
Αυτό όμως που εσύ περιγράφεις ως ζωή, και καθώς λες δεν χρειάζεται καμιά δύναμη, είναι παρασιτική ζωή. Κανείς δεν μπορεί να ζήσει χωρίς να καταβάλει προσπάθεια, εκτός από αυτόν που δεν κάνει ποτέ τίποτα.
Ζωή, δεν είναι μόνο η ανάσα.
Λάβε επίσης υπ' όψη σου, οτι γύρω μας υπάρχουν άνθρωποι, που ακόμα και για αυτήν την ανάσα, είναι υποχρεωμένοι να καταβάλουν τεράστια προσπάθεια.
Και την καταβάλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top