Οικογένεια, τι είναι τελικά;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ακούω συνεχώς τους μεγαλύτερους να λένε "παντρέψου να κάνει οικογένεια" παντρέυεσε σου λένε πώς οικογένεια χωρίς παιδιά δεν είναι οικογένεια, άλλοι πάλι λένε πώς οικογένεια είναι μόνο αυτή που αποτελείτε απο 2 γονεις και παιδιά, άλλοι πώς οι χωρισμένοι γονείς με παιδί δεν είναι οικογένεια...

Τελικά ποιά η γνώμη σας για την οικογένεια; πώς είναι σχεδιασμένη στο μυαλό σας; μπορεί ένας μοναχικός άνθρωπος να έχει για παρεα ένα ζευγάρι και να νοιώθει ότι είναι οικογένεια του; μπορεί κάποιος να πεί πώς οι γονείς του φίλου μου του παιδικού είναι οικογένεια μου να ισχείει; ή πρέπει να παντρευτεί για να είναι οικογένεια του;

Δώστε παραδείγματα οικογένειας που φανταζεστε πώς είναι πραγματικά και γιατί; μήπως τελικά η λέξη οικογένεια δεν μπορεί να την πεί κανείς με λόγια αλλα μόνο με συναισθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Η ανθρώπινη οικογένεια είναι μια θεσμοθετημένη βιο-κοινωνική μονάδα που αποτελείται από δύο τουλάχιστον ενήλικα άτομα ετερόφυλα και μη συγγενικά εξ αίματος που έχουν συζευχθεί καθώς και (τα κατιόντα μέλη) τέκνα αυτών, η καλούμενη έτσι και "πυρηνική οικογένεια". Ελάχιστες λειτουργίες αυτών των ομάδων πυρήνων (στην ευρύτερη μορφή τους) είναι η παροχή ικανοποίησης και ελέγχου των αναγκών του θυμικού -συμπεριλαμβανομένων και των σεξουαλικών σχέσεων- καθώς και η διατήρηση μιας "κοινωνικο-πολιτιστικής" κατάστασης για την ανατροφή και ομαλή κοινωνικοποίηση των κατιόντων μελών της (τέκνων). Κάθε λοιπόν ομάδα που συγκροτείται με τον παραπάνω τρόπο και ταυτόχρονα επιτελεί τις παραπάνω ελάχιστες λειτουργίες καλείται "οικογένεια"......μπλά μπλά μπλά...

Θα πεί κανείς πως αυτή είναι η έννοια της οικογένειας!
Κοινωνικά ναι! Είναι αυτή αλλά συναισθηματικά για κάθε άνθρωπο μπορεί να είναι διαφορετική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για μένα υπάρχει η πρώτη οικογένεια, των γονιών και αδελφών μας. Ο πιο γερός πυρήνας, που σε βγάζει στον έξω κόσμο προστατευμένο και σου μαθαίνει να αγαπάς και να συνδιαλλάσσεσαι.

Και μετά δημιουργεί ο καθένας τη δική του, αποκλειστική, μοναδική και αναντικατάστατη βάση, μία δεύτερη οικογένεια, όπου πια ανήκει.

Για μένα μπορεί να έχουν μεγάλη αξία και οι παιδικοί μου φίλοι ή κάποια μαμά φίλου, ωστόσο τίποτα δεν είναι σαν την οικογένειά μου. Θα σκότωνα για αυτούς, θα κάνω τα πάντα για την οικογένεια που θα δημιουργήσω αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Το μονο που έχω να πω είναι ότι δεν είναι τυχαίο το ότι η πιο συνήθης έκφραση για να αναφερθεί κανεις στα μέλη της οικογενειας του σε μια συζήτηση δεν είναι "οι γονείς και τα αδέρφια μου" ούτε "η γυναικα και τα παιδιά μου" αλλα "οι δικοί μου"...

Αυτό ακριβώς πιστεύω ότι είναι η οικογένεια, τα πιο δικά μας άτομα, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
οικογένεια= εγώ, ο άντρας μου κι ένα παλιοζούζουνο με βρωμοκωλαρίνο που γελάει συνέχεια και μιλάει με χειρονομίες και σου παίρνει τα αυτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
οικογένεια= εγώ, ο άντρας μου κι ένα παλιοζούζουνο με βρωμοκωλαρίνο που γελάει συνέχεια και μιλάει με χειρονομίες και σου παίρνει τα αυτιά.

Ντού μου, πρίν κάνεις το ζουζουνάκι είσουν οικογένεια; ή θεωρούσες πώς οικογένεια είναι οι γονείς σου μέχρι την απόκτηση του παιδιού;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ντού μου, πρίν κάνεις το ζουζουνάκι είσουν οικογένεια; ή θεωρούσες πώς οικογένεια είναι οι γονείς σου μέχρι την απόκτηση του παιδιού;:hmm:
ο σύζυγος είναι η άμεση οικογένειά μου. Και οι γονείς μου είναι οικογένειά μου, αλλά ένα βήμα πιο πίσω. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Απλά εσείς οι νέες μαμάδες με ενδιέφερε να καταλάβενα πώς νοιώθετε πρίν και μετά την οικογένεια σας που είναι φρέσκο πραγμα, ευχαριστώ για την απάντηση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
άλλοι πάλι λένε πώς οικογένεια είναι μόνο αυτή που αποτελείτε απο 2 γονεις και παιδιά, άλλοι πώς οι χωρισμένοι γονείς με παιδί δεν είναι οικογένεια...

Για μένα δεν ισχύει αυτό. Ειδικά όταν υπάρχει ένα παιδί στη μέση, είναι στο χέρι των δύο πρώην συντρόφων να διατηρήσουν το κλίμα μιας ισορροπημένης οικογένειας ακόμα κι αν δεν ζουν ολοι στο ίδιο σπίτι. Για το παιδί άλλωστε αυτοί οι δύο είναι η οικογένειά του, όπως και να 'χει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
βασικά είναι όπως τα είπε το γιδάκι περίπου

έχουμε δύο οικογένειες
μία την αρχική μας, από εκεί που μεγαλώσαμε με τους γονείς μας και τα αδέρφια μας και αυτή που δημιουργούμε εμείς με τον σύντροφο μας

το μόνο που θέλω να πω είναι ότι πριν κάνω το παιδί, πίστευα ότι με τον άντρα μου είχα οικογένεια
τώρα που έκανα το παιδί βλέπω ότι πρίν είμασταν "απλώς" ζευγάρι και τώρα, είμαστε οικογένεια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
το μόνο που θέλω να πω είναι ότι πριν κάνω το παιδί, πίστευα ότι με τον άντρα μου είχα οικογένεια
τώρα που έκανα το παιδί βλέπω ότι πρίν είμασταν "απλώς" ζευγάρι και τώρα, είμαστε οικογένεια :redface:

Αρα λέγοντας κάποιος πώς είναι οικογένεια χωρίς παιδιά πιστέυεις πώς θα αλλάξουν στάση με τον ερχομό ενώς παιδιού; άρα έχουν δίκιο οι γονείς μας που λένε κάντε πα;ιδιά να γίνετε οικογένεια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχουν δίκιο, γιατί έχουν ζήσει πόσο όμορφο είναι να "δένει" την οικογένεια ένα παιδάκι. Και δύο. Και τρία.
Αλλά δεν το κάνουμε γιατί μας το είπαν... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι αλλα όταν ένα άτεκνο ζευγάρι δεν αποκρήσει ποτέ παιδιά για πρακτικούς λόγους σημαίνει πώς δεν ήταν ποτέ οικογένεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρα λέγοντας κάποιος πώς είναι οικογένεια χωρίς παιδιά πιστέυεις πώς θα αλλάξουν στάση με τον ερχομό ενώς παιδιού; άρα έχουν δίκιο οι γονείς μας που λένε κάντε πα;ιδιά να γίνετε οικογένεια; :hmm:

φοβάμαι ότι στη δική μου τουλάχιστον περίπτωση είχαν δίκιο
ναι η ζωή μας άλλαξε πολύ (και μας αρέσει έτσι όπως άλλαξε) και ναι πλέον θεωρούμε τους εαυτούς μας πραγματική οικογένεια

αν λάβεις υπόψη σου ότι η λέξη οικογένεια είναι οι λέξεις "οίκος" (σπίτι) και "γένος" (η γενιά ) τότε.. μάλλον οι γονείς μας έχουν δίκιο

Ναι αλλα όταν ένα άτεκνο ζευγάρι δεν αποκρήσει ποτέ παιδιά για πρακτικούς λόγους σημαίνει πώς δεν ήταν ποτέ οικογένεια;

ακούγεται άσχημα γιατί έχουμε αλλιώς συνδιάσει τη λέξη στο μυαλό μας
όχι, δεν είναι οικογένεια, είναι ένα ζευγάρι
μπορεί να αγαπιούνται τρελά και να είναι ευτυχισμένοι .... αλλά αυτοί οι άνθρωποι δεν δημιούργησαν μεταξύ τους "γένος" ... νέα γενιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μανίτσα, άσε τα μαμουσουτου και στρώσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
συμφωνώ με τη dooo. Σαν πολύς καιρός να έχει περάσει από το τελευταίο άνοιγμα θέματος
"χχχχ-άκι/ίκι/ίνι εν όψει" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν και έχουν βάση όσα λέτε παραπάνω, υπάρχουν πολλά ζευγάρια που δε μεγαλώνουν δικά τους παιδιά. Αυτοί δεν έχουν οικογένειες κι ας μην δημιούργησαν γένος;... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν και έχουν βάση όσα λέτε παραπάνω, υπάρχουν πολλά ζευγάρια που δε μεγαλώνουν δικά τους παιδιά. Αυτοί δεν έχουν οικογένειες κι ας μην δημιούργησαν γένος;... :hmm:


αν το πιάσουμε με την καθαυτή έννοια της λέξεως, απ τη στιγμή που δεν γέννησαν παιδί όχι
αλλά απ τη στιγμή που το μεγαλώνουν, δεν παίρνει το όνομα τους? δεν συνεχίζεται η γενιά τους (το γένος τους) ? άρα ναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η διαιώνιση του γένους είναι κάπως "στενή" περιγραφή της οικογένειας, τουλάχιστον στην πράξη, αφού υπάρχουν μονογονεϊκές οικογένειες, οικογένειες που δημιουργήθηκαν μετά από διαζύγια και άλλα συμβιωτικά σχήματα.

Για μένα οικογένεια, είναι ένα σύνολο ατόμων που μοιράζεται αισθήματα αγάπης, σεβασμού, φροντίδας αλλά και ευθύνες και υποχρεώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Για μένα οικογένεια είναι ο ουσιαστικός δεσμός μεταξύ ατόμων, συνήθως συζύγων και συγγενών εξ αίματος, που αγαπούν αλλήλους ανιοδιοτελώς και no matter what happens.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top