[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

dtg

Νεοφερμένος

Ο dtg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Aν [κι αν κατάλαβα καλά] τώρα γίνονται και ζημιές από μαθητές, οι οποίοι πετροβολλούν ή πετάν νεράντζια σε αστυνομικά τμήματα ή αναποδογυρίζουν αυτοκίνητα της αστυνομίας ...
κι από ότι άκουσα οι μαθητές περιορίζονται σε αυτά μόνο, δηλ εκδηλώσεις οργής αλλά με περιορισμένο βαθμό βανδαλότητας, τότε η κοινή γνώμη μπορεί και να είναι -είμαστε- με το μέρος των μαθητών
τότε ξεφεύγουμε από τις ζημιές και καψίματα των περιθωριακών και περνάμε [ίσως[ σε φάση κοινωνικής αναταραχής.
Και αυτό είναι πολύ σημαντικό.
Να πούμε όχι στα καψίματα και τις καταστροφές που προκαλούν περιθωρειακοί και κουκουλοφόροι. Αλλά όταν διαδηλωτές με φανερά πρόσωπα αντγιδρούν με κάποιο τρόπο περισσότερο από μια απλή πορεία, τότε τα πράγματα είναι σοβαρά και πρέπει η πολιτεία να εκτονώσει την κατάσταση
Ασχέτως τοποθετήσεων ΑΜΕΣΗ [ΑΥΤΟ]ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ-ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ, ΑΠΟΠΟΜΠΗ ΗΓΕΣΙΑΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ. Είναι το λιγότερο. Γιατί ό,τι κι αν με εκνευρίζει δεν μπορώ να χωνέψω πως δεν υπάρχει ίχνος τσίπας σε μερικούς.
Συνδιάζοντας και με προηγούμενα -βατοπαίδι - υποκλοπές - πακιστανοί - θα πρότεινα και προκύρηξη εκλογών κΙ εκεί ας προσέξει ο καθένας τι θα ψηφίσει
ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ: ΦΟΝΟΣ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Οι λεηλασίες για μένα είναι δυστυχώς ο μοναδικός τρόπος για να βγει κάτι από τον θάνατο αυτού του παιδιού. Ο μόνος τρόπος να καταλάβουν κάποιοι πως οι αποφάσεις τους επηρεάζουν τον κόσμο και γι' αυτό δεν πρέπει να τις παίρνουν αψήφιστα (μιλώ κυρίως για το δικαίωμα της ψήφου) και κάποιοι άλλοι πως η πολιτική δεν είναι μόνο μεταξωτές κορδέλες και φανφάρες (Τι πάει να πει δεν δέχομαι την παραίτησή τους γιατί δεν το προκάλεσαν εκείνοι; Δεν είναι εκείνοι υπεύθυνοι για το αστυνομικό σώμα; Δλδ αν εγώ χάσω μια δίκη θα μπορώ μετά να ισχυριστώ στον πελάτη μου πως δεν φταίω γιατί άλλος αποφάσισε; :blink: ) Μη τρελαθούμε εντελώς..

Δεν με ενδιαφέρει ποιος φταίει. Με ενδιαφέρει μόνο πως λόγω ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ μερικών ένα παιδί πέθανε. Και με ενδιαφέρει κάθε τι που μπορεί να ξυπνήσει την κυράτσα και τον κυρ Βρασίδα από τον λήθαργο του ψηφίζω αυτό γιατί πάντα αυτό ψηφίζαμε οικογενειακώς/ο τάδε μου έταξε πως αν τον ψηφίσω θα μπει το παιδί μου στο Δημόσιο. Με ενδιαφέρει αυτός ο θάνατος να γίνει η αφορμή να αλλάξει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
και ένας πρωθυπουργός χαμένος να προσπαθεί να μαζέψει τα ασυμμάζευτα.

πού καλέ;
εγώ γιατί δεν βλέπω τίποτα;...
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
πού καλέ;
εγώ γιατί δεν βλέπω τίποτα;...
:confused:
Eννοώ μέσα από τις ομιλίες του.

Δεν με ενδιαφέρει ποιος φταίει. Με ενδιαφέρει μόνο πως λόγω ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ μερικών ένα παιδί πέθανε. Και με ενδιαφέρει κάθε τι που μπορεί να ξυπνήσει την κυράτσα και τον κυρ Βρασίδα από τον λήθαργο του ψηφίζω αυτό γιατί πάντα αυτό ψηφίζαμε οικογενειακώς/ο τάδε μου έταξε πως αν τον ψηφίσω θα μπει το παιδί μου στο Δημόσιο. Με ενδιαφέρει αυτός ο θάνατος να γίνει η αφορμή να αλλάξει κάτι.
Καλά όμως kajira πολλά παιδάκια χάνονται καθημερινά λόγω ανικανότητας μερικών να φτιάξουν επιτέλους ασφαλείς αυτοκινητόδρομους, αλλά δεν είδα να βγαίνει κανείς και να τα σπάει για την υπεράσπιση αυτού του δικαιώματος.
Ναι έμμεσα την ίδια ρίζα έχουν, αν δεν πούμε πως ο αστυνομικός είναι ψυχοπαθής.

Εμένα πραγματικά αυτό που αναφέρεις μου είναι αδιάφορο. Όλοι το ίδιο είναι και όσοι φαίνονται καλύτεροι θα είναι έτσι μέχρι να τους διαφθείρει και αυτούς η εξουσία.
Το πρόβλημα είναι στην παιδεία, στη νοοτροπία, στην καλλιέργεια και αυτά δύσκολα αλλάζουν.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Έβλεπα πριν ράδιο-αρβύλα και είχε από πρωινή εκπομπή τον υπουργό μακεδονίας-θράκης να λέει ότι...

ο φρουρός μπήκε το 1999 επί πασόκ.. το 2004 τον...παρέλαβε η νδ από το πασόκ...

και ήρθε η ώρα να αναρωτηθώ... Γιατί άνοιξα την κλειστή έως τώρα τηλεόραση??

Επίσης ήδη λέει στην Πανεπιστημίου καίγονται μαγαζιά... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Άκουσα για το παιδί...

15χρονών, έμενε στο Παλαιό Ψυχικό και έπαιζε μπάσκετ σε μία ομάδα εκεί
είχε όνειρο να περάσει στη Νομική και έπαιζε κιθάρα
οι γονείς του ήταν χωρισμένοι και έμενε με τη μητέρα, τη γιαγιά και την αδελφή του
το καλοκαίρι ξυπνούσε από τις 6 από μόνο του για να βοηθήσει τη μητέρα του στο κοσμηματοπωλείο
και στις διακοπές γυρνούσε σπίτι από τις 10 και μισή για να μην ανησυχούν...
όποτε έβλεπε φίλους να τσακώνονται έμπαινε στη μέση για να σταματήσει τον καυγά και να φιλιώσουν
όλοι το ήθελαν για φίλο τους ή φίλο του παιδιού τους...
Γιατί πρέπει ντε και καλά να μάθουμε τα πάντα για αυτό το παιδί; Για να νιώσουμε περισσότερες τύψεις; Για να κατηγορήσουμε περισσότερο τον δολοφόνο; Και περιμένει κανείς ότι αν υπήρχαν αρνητικά στην ζωή του παιδιού θα έβγαιναν στη φόρα; Με ενοχλεί αυτό που γίνεται. :/:
Οι λεηλασίες για μένα είναι δυστυχώς ο μοναδικός τρόπος για να βγει κάτι από τον θάνατο αυτού του παιδιού.
[...]
Και με ενδιαφέρει κάθε τι που μπορεί να ξυπνήσει την κυράτσα και τον κυρ Βρασίδα από τον λήθαργο του ψηφίζω αυτό γιατί πάντα αυτό ψηφίζαμε οικογενειακώς/ο τάδε μου έταξε πως αν τον ψηφίσω θα μπει το παιδί μου στο Δημόσιο. Με ενδιαφέρει αυτός ο θάνατος να γίνει η αφορμή να αλλάξει κάτι.
Μα προσέχεις τι γράφεις; :confused:
Πατάς σε έναν θάνατο για να έρθει η αλλαγή που εσύ θέλεις; Πόσο εγωιστικό (τουλάχιστον) μπορεί να είναι αυτό; Αν πραγματικά εσύ ήσουν ήδη ξύπνια για την κατάσταση που επικρατούσε, γιατί περίμενες αυτό το περιστατικό; Γιατί εκμεταλλεύεσαι και εσύ αυτό το θάνατο; Γιατί να παλέψεις τη δυστυχία με περισσότερη δυστυχία;

Έχουμε τρελαθεί τελείως μου φαίνεται... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατί πρέπει ντε και καλά να μάθουμε τα πάντα για αυτό το παιδί; Για να νιώσουμε περισσότερες τύψεις; Για να κατηγορήσουμε περισσότερο τον δολοφόνο; Και περιμένει κανείς ότι αν υπήρχαν αρνητικά στην ζωή του παιδιού θα έβγαιναν στη φόρα; Με ενοχλεί αυτό που γίνεται. :/:

Δεν είναι τα πάντα, είναι μερικά...
Και είναι μπας και καταλάβουμε ότι χάθηκε ένας άνθρωπος που θα μπορούσε να είναι φίλος, γείτονας, συμφοιτητής ή συνάδελφός μας, και να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με άλλα ασήμαντα πράγματα. Γιατί μπροστά στο χαμό μιας ανθρώπινης ζωής, όλα τα άλλα ασήμαντα τα βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Οι λεηλασίες για μένα είναι δυστυχώς ο μοναδικός τρόπος για να βγει κάτι από τον θάνατο αυτού του παιδιού. Ο μόνος τρόπος να καταλάβουν κάποιοι πως οι αποφάσεις τους επηρεάζουν τον κόσμο και γι' αυτό δεν πρέπει να τις παίρνουν αψήφιστα (μιλώ κυρίως για το δικαίωμα της ψήφου) και κάποιοι άλλοι πως η πολιτική δεν είναι μόνο μεταξωτές κορδέλες και φανφάρες (Τι πάει να πει δεν δέχομαι την παραίτησή τους γιατί δεν το προκάλεσαν εκείνοι; Δεν είναι εκείνοι υπεύθυνοι για το αστυνομικό σώμα; Δλδ αν εγώ χάσω μια δίκη θα μπορώ μετά να ισχυριστώ στον πελάτη μου πως δεν φταίω γιατί άλλος αποφάσισε; :blink: ) Μη τρελαθούμε εντελώς..

Δηλαδή καταστρέφοντας τις περιουσίες και τις ζωές περισσότερων ανθρώπων θα βγει κάτι καλό ε?
Προσωπικά πιστεύω ότι αυτοί οι άτυχοι μικρομεσαίοι που θα πάθουν ζημιές τώρα θα παρακαλάνε για πολύ πιο αυστηρή και βίαιη αστυνομία. :/:

Αναρωτιέμαι, αν όλοι όσοι υποστηρίζουν αυτές τις λεηλασίες θα συνέχιζαν να της υποστηρίζουν αν είχαν πάρει για παράδειγμα ένα δάνειο και έφτιαξαν με πολύ κόπο ένα μαγαζάκι για να έχουν ένα εισόδημα να ταΐζουν τα παιδιά τους και ξαφνικά βρισκόντουσαν με καμένο το μαγαζί, χωρίς εισόδημα και σπίτι, με τα παιδιά στο δρόμο και την τράπεζα να τους κυνηγάει. :hmm:

Συμφωνώ στο ότι μερίδιο της ευθύνης για την όλη κατάσταση έχουν και αυτοί που ψηφίζουν τους κυβερνώντες, αλλά βλάπτοντας τους εαυτούς μας δε καταφέρνουμε τίποτα, άλλους πρέπει να "βλάψουμε"...
Εκτός αν έχεις την λογική των τρομοκρατών που σκοτώνουν γυναικόπαιδα, "για να ξυπνήσουν τις μάζες ενάντια στο σύστημα" ή κάπως έτσι, τότε λυπάμαι...

Επίσης ήδη λέει στην Πανεπιστημίου καίγονται μαγαζιά...
:(
Ωραία, ένας μπάτσος σκότωσε ένα παιδάκι και αντί να κάψουμε τον μπάτσο ας κάψουμε το μαγαζί του γείτονα να πάρουμε και καμιά γραβάτα :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μα προσέχεις τι γράφεις; :confused:
Πατάς σε έναν θάνατο για να έρθει η αλλαγή που εσύ θέλεις; Πόσο εγωιστικό (τουλάχιστον) μπορεί να είναι αυτό; Αν πραγματικά εσύ ήσουν ήδη ξύπνια για την κατάσταση που επικρατούσε, γιατί περίμενες αυτό το περιστατικό; Γιατί εκμεταλλεύεσαι και εσύ αυτό το θάνατο; Γιατί να παλέψεις τη δυστυχία με περισσότερη δυστυχία;

Έχουμε τρελαθεί τελείως μου φαίνεται... :worry:

Προσέχω τι γράφω και τα γράφω πολύ συνειδητά. Κατάλαβα πως μάλλον σε σόκαρα. Αλλά δεν έχω σκοπό να εκμεταλλευτώ τίποτα και πιο πριν δυστυχώς δεν μπορούσα να κάνω κάτι ριζικό - όσα περνούσαν από το χέρι μου όμως τα έκανα και δεν επαναπαυόμουν.
Αν δεν γίνει όμως τίποτα ούτε τώρα, δεν ξέρω πότε θα γίνει. Και νομίζω πως η ζωή αυτού του παιδιού αξίζει ως κίνητρο για να αλλάξει έστω και κάτι μικρό. Αλλιώς θα έχει πεθάνει για το τίποτα, από τα γρανάζια ενός συστήματος που όσοι το ελέγχουν είναι ανίκανοι και οι οποίοι όμως θα συνεχίζουν να ζουν σαν να μη συνέβη τίποτα..

Για να μη παρεξηγηθώ, είμαι κατά των βανδαλισμών γενικά. Θεωρώ πως δεν βοηθάνε πουθενά αφού η βία μόνο βία μπορεί να φέρει. Αλλά αυτό που συνέβη είναι τόσο προκλητικό κι άδικο, οι αντιδράσεις των υπευθύνων τόσο ανεύθυνες που δυστυχώς ο μόνος τρόπος που μένει για να αναληφθούν οι ευθύνες είναι αυτός. Φαντάζεσαι να ήταν το παιδί σου; Διανοείσαι πως ένας ανεκπαίδευτος, ακαλλιεργητος ειδικός φρουρός πούλησε μαγκιά σε ένα 15χρονο σκοτωνόντας το; Καταλαβαίνεις πως έστω και για ένα δευτερόλεπτο θεωρήσε πως έχει τέτοια εξουσία κι αυτό προκύπτει από τον τρόπο που κυβερνάται αυτή η χώρα; Και καταλαβαίνεις πως κανείς απ' όσους έχουν την εξουσία να φροντίσουν να μην επαναληφθει κάτι τέτοιο δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους και δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να μιλάνε χωρίς να λένε επί της ουσίας τίποτα; Θεωρείς πως μια ειρηνική διαμαρτυρία θα τους έκανε να ξυπνήσουν; Εδώ ολόκληρος θάνατος και πέρασε στα ψιλά..

ΥΓ: Δεν έχει νόημα να κάψουμε τον ειδικό φρουρό. Μόνο να τον τιμωρήσουμε όπως ορίζει ο νόμος αρκεί. Αλλά ξέχασα.. οι αστυνομικοί είναι υπεράνω του νόμου..
ΥΓ2: Αν είχε καεί κάτι δικό μου, σίγουρα θα εκνευριζόμουν, αλλά γνώμη δεν θα άλλαζα γιατί όπως ήδη είπα καταλαβαίνω από που πηγάζει όλη αυτή η οργή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Κααααααααλά πριν λίγο άκουσα πως έσπασαν ένα οπλοπωλείο στην Ομόνοια και πήραν σπαθιά, φαρέτρες και όπλα.
Η κατάσταση έχει εκτραχυνθεί.
Ήταν αυτό ακριβώς που σκεφτόμουν σήμερα, να πάρει κάποιος ένα αυτόματο και να τους γαζώσει όλους. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν είναι τα πάντα, είναι μερικά...
Και είναι μπας και καταλάβουμε ότι χάθηκε ένας άνθρωπος που θα μπορούσε να είναι φίλος, γείτονας, συμφοιτητής ή συνάδελφός μας, και να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με άλλα ασήμαντα πράγματα. Γιατί μπροστά στο χαμό μιας ανθρώπινης ζωής, όλα τα άλλα ασήμαντα τα βλέπω.
Δεν είδα να κάνεις το ίδιο όμως και για τους 10 νεκρούς τουλάχιστον που πεθαίνουν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στους δρόμους. Αυτό είναι που λέω ότι γίνεται στοχευμένη προβολή και ο κόσμος κατευθύνεται.
Προσέχω τι γράφω και τα γράφω πολύ συνειδητά. Κατάλαβα πως μάλλον σε σόκαρα. Αλλά δεν έχω σκοπό να εκμεταλλευτώ τίποτα και πιο πριν δυστυχώς δεν μπορούσα να κάνω κάτι ριζικό - όσα περνούσαν από το χέρι μου όμως τα έκανα και δεν επαναπαυόμουν.
Ωραία, αυτά τα κίνητρα που λες λοιπόν δόθηκαν. Ο κόσμος κατεβαίνει στους δρόμους, σπάει μαγαζιά, σχολές, κλέβουν όπλα και πολιορκούν την Βουλή. Θα αρχίσουν και αυτοί να χρησιμοποιούν όπλα, θα μπουν στην Βουλή και θα γίνει τι; ΤΙ;;;;;;;;

Θα πέσει η κυβέρνηση (what???) ως μια δικτακτορία και θα αναλάβουν τα ηνία ποιοι; Νομίζω ότι φαντάζεστε μόνο τις επόμενες μέρες και όχι το μετά, ή δεν βλέπετε ειδήσεις... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goldgin

Νεοφερμένος

Ο goldgin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία"

- Ισοκράτης (436 π.Χ-338 π.Χ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
συμφωνώ στο πνεύμα του μηνύματος με καχίρα :hmm:
μόνο μια διόρθωση..δεν νομίζω ότι πέρασε στα ψιλά ο θάνατος του Αλέξη...:confused:
όσο περνάν οι μέρες η οργή του λαού γίνεται πιο έντονη..μακάρι να ξυπνήσουν ακόμη περισσότεροι..και μακάρι να περιορίσουμε εμείς οι ίδιοι τους αναρχικούς που σπιλώνουν τον αγώνα μας.κάποια στιγμή πρέπει να πάψουν δυο ψευτόμαγκες να μπλέκονται με τους διαδηλωτές και να αντιδρούν έτσι,προσβάλλοντας ολόκληρο το κίνημα..
αν,μόνο ΑΝ μπορούσε να αλλάξει αυτό,φαντάζεστε πόσοι αύριο θα άφηναν τις δουλειές τους και θα βγαιναν στους δρόμους?όλος ο λαος είναι ξεσηκωμένος,ανεξαρτήτως τάξης,μόρφωσης,δουλειάς...η κρίση δεν αφορά μεμονωμένες ομάδες.όλοι βουτηγμένοι στο βούρκο είμαστε!γιατί εδώ μας έριξαν! και κάτι πρέπει να γίνει.και μάλιστα ΤΩΡΑ...
η δολοφονία του μικρού ήταν η αφορμή που ξεχείλισε το ποτήρι.ήρθε η ώρα για κάτι νέο...μακάρι να βρισκόταν ένας τρόπος να αποκλείσουμε από τις ειρηνικές μας διαδηλώσεις όποιον αντιδρά με τόσο άσχημο τρόπο,στιγματίζοντάς μας.αν νιώθαμε ασφαλείς,όλοι θα ήμασταν αυτή τη στιγμή στο δρόμο.(και βάζω και τον εαυτό μου μέσα...) μακάρι να μπορούσαμε να νιώσουμε ασφαλείς!! δεν μας αφήνουν βλέπετε!
Γιατί άραγε,λέω γω τώρα :hmm: η αστυνομία δεν μπορεί να σταματήσει με δέκα κλούβες τους αναρχικούς,αλλά μπόρεσε να αφαιρέσει τη ζωή ενός ΠΑΙΔΙΟΥ? εδώ δεν είμαστε αντρες?μασάμε? :whistle:
Οι περισσότεροι τώρα φοβόμαστε να ξεμυτίσουμε,γιατί αν βγούμε δεκα μέτρα από το σπιτι θα φάμε μολότωφ στο κεφάλι από κάποιον "αναρχικό"... ή ακόμη χειρότερα..θα φάμε μια κλωτσιά κι ένα μαλλιοτράβηγμα από κάποιον ματατζή που την είδε εξουσία.όπως η κοπέλα που πέρασε τυχαία χτες το δρόμο και την κλώτσησαν-το έδειξε στις ειδήσεις...:mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Συγχώρα με, Γιάννη, αλλα δε βλέπω ελληνική τηλεόραση. Τι λένε αυτοί?
Και γιατί μου έχεις δώσει την αίσθηση ότι συμφωνείς με τις αντιδράσεις και τις καταστροφές που γίνονται?

Aυτοί είναι οι 2 πλευρές της ελληνικής δημοσιογραφικής πραγματικότητας.

Γιατί μέχρι ενός σημείου συμφωνώ, μιας και στο μυαλό μου, ο εν ψυχρώ φόνος ενός παιδιού από ένα όργανο της τάξης είναι πολύ σημαντικότερος από όλες τις σπασμένες τζαμαρίες του κόσμου.
Μπορούμε να παράγουμε τζαμαρίες και φανάρια μια ζωή αλλά να αφήνουμε κάποιον να παίζει με ζωές ανθρώπων δε το κάνουμε.:eek:

"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία"

- Ισοκράτης (436 π.Χ-338 π.Χ)

Ας γελάσουμε όλοι δυνατά...
πς: στο "πολίτες" αναφέρομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν είδα να κάνεις το ίδιο όμως και για τους 10 νεκρούς τουλάχιστον που πεθαίνουν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στους δρόμους. Αυτό είναι που λέω ότι γίνεται στοχευμένη προβολή και ο κόσμος κατευθύνεται.

Ωραία, αυτά τα κίνητρα που λες λοιπόν δόθηκαν. Ο κόσμος κατεβαίνει στους δρόμους, σπάει μαγαζιά, σχολές, κλέβουν όπλα και πολιορκούν την Βουλή. Θα αρχίσουν και αυτοί να χρησιμοποιούν όπλα, θα μπουν στην Βουλή και θα γίνει τι; ΤΙ;;;;;;;;

Θα πέσει η κυβέρνηση (what???) ως μια δικτακτορία και θα αναλάβουν τα ηνία ποιοι; Νομίζω ότι φαντάζεστε μόνο τις επόμενες μέρες και όχι το μετά, ή δεν βλέπετε ειδήσεις... :/:

Ώχου ρε συ φαντ, ώρες ώρες το ύφος σου με εκνευρίζει...
Ούτε Παλέρμο να έπαιζες- στρέφεσαι εναντίον όλων και εκτοξεύεις κατηγορίες προς πάσα κατεύθυνση. Όχι δεν το κάνω για τους 10 που σκοτώνονται κάθε μέρα- είμαι πρόβατο που κατευθύνεται από λαοπλάνους, σε ικανοποιεί αυτό; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γιατί άραγε,λέω γω τώρα :hmm: η αστυνομία δεν μπορεί να σταματήσει με δέκα κλούβες τους αναρχικούς,αλλά μπόρεσε να αφαιρέσει τη ζωή ενός ΠΑΙΔΙΟΥ? εδώ δεν είμαστε αντρες?μασάμε? :whistle:
Μπραααβο... Ωραία αντίδραση. Να έρθουν λοιπόν οι διμοιρίες ΜΑΤ, να πιάσουν τους αναρχικούς να τους σαπίσουν στο ξύλο και να έρθουν να σου πουν "τι έγινε τώρα, δεν μιλάνε τα αντράκια οι αναρχικοί ε; Μασάνε;" :confused:

Πρέπει να ομολογήσω ότι μου πέρασε η σκέψη ότι αυτή η γενιά ζήλεψε απλά την γενιά του Πολυτεχνείου. Χρόνια τώρα ακούω την γενιά του Πολυτεχνείου να λέει "εμείς τουλάχιστον κάναμε μια επανάσταση, εσείς τι κάνετε;". Τώρα σκέφτομαι ότι αρκετοί της γενιάς μου το έχουν μάλλον απωθημένο. Να νιώσουν επαναστάτες να νιώσουν ότι μπορούν αν ρίξουν και αυτοί την εξουσία και ότι δεν περνάνε απαρατήρητοι. Τελικά όμως μετά από λίγα χρόνια θα μείνει αυτή η γενιά ως η γενιά των άκοπων καταστροφών. :/:

Εγώ απλά ζητάω να σκεφτείτε λογικά. Σε άλλα θέματα κάποιοι επικαλείστε ότι το forum το διαβάζουν και "επικίνδυνες" ηλικίες και να προσέχουμε τι γράφουμε, αλλά εδώ το ξεχνάτε. Δεν σκέφτεστε ότι και εσείς βάζετε το λιθαράκι σας σε αυτόν τον χαμό. Αλλά ξέχασα... αυτός είναι ο στόχος σας :(
Ώχου ρε συ φαντ, ώρες ώρες το ύφος σου με εκνευρίζει...
Ούτε Παλέρμο να έπαιζες- στρέφεσαι εναντίον όλων και εκτοξεύεις κατηγορίες προς πάσα κατεύθυνση. Όχι δεν το κάνω για τους 10 που σκοτώνονται κάθε μέρα- είμαι πρόβατο που κατευθύνεται από λαοπλάνους, σε ικανοποιεί αυτό; :/:
Ώχου μωρέ kalypso απορώ με τα συμπεράσματά σου. Εκτοξεύω κατηγορίες προς πάσα κατεύθυνση ενώ το θέμα αυτό είναι γεμάτο τέτοια posts. Περιμένω να μου πεις γιατί έχει περισσότερη σημασία η ζωή που χάθηκε του παιδιού, από τις 10 ζωές που χάθηκαν και σήμερα λογικά άσκοπα από δυστυχήματα, αντί να με κατηγορείς ότι την λέω σε όλους χωρίς λόγο. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Εγώ απλά ζητάω να σκεφτείτε λογικά. Σε άλλα θέματα κάποιοι επικαλείστε ότι το forum το διαβάζουν και "επικίνδυνες" ηλικίες και να προσέχουμε τι γράφουμε, αλλά εδώ το ξεχνάτε. Δεν σκέφτεστε ότι και εσείς βάζετε το λιθαράκι σας σε αυτόν τον χαμό. Αλλά ξέχασα... αυτός είναι ο στόχος σας :(

Ώχου μωρέ kalypso απορώ με τα συμπεράσματά σου. Εκτοξεύω κατηγορίες προς πάσα κατεύθυνση ενώ το θέμα αυτό είναι γεμάτο τέτοια posts. Περιμένω να μου πεις γιατί έχει περισσότερη σημασία η ζωή που χάθηκε του παιδιού, από τις 10 ζωές που χάθηκαν και σήμερα λογικά άσκοπα από δυστυχήματα, αντί να με κατηγορείς ότι την λέω σε όλους χωρίς λόγο. :worry:

Καλλίτερα από εδώ παρά από τη τηλεόραση... Γνώμη μου...:/:


Όσο για το υπογραμμισμένο, ρε συ Φαν, δε μπορεί να μιλάς σοβαρά! Νομίζεις πως είναι το ίδιο;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ώχου μωρέ kalypso απορώ με τα συμπεράσματά σου. Εκτοξεύω κατηγορίες προς πάσα κατεύθυνση ενώ το θέμα αυτό είναι γεμάτο τέτοια posts. Περιμένω να μου πεις γιατί έχει περισσότερη σημασία η ζωή που χάθηκε του παιδιού, από τις 10 ζωές που χάθηκαν και σήμερα λογικά άσκοπα από δυστυχήματα, αντί να με κατηγορείς ότι την λέω σε όλους χωρίς λόγο. :worry:
Το κουράζεις, μα θα κάνω μία προσπάθεια να εξηγήσω...

Δεν είπα ποτέ ότι είναι λιγότερο σημαντικοί. Καμία ζωή δεν είναι λιγότερο σημαντική. Εννοείται. Ο λόγος όμως είναι αυτό που είπες, ότι χάθηκαν από δυστυχήματα. Αν εσένα το συγκεκριμένο περιστατικό, ένας αστυνομικός να σκοτώνει ένα παιδάκι (οκ, σκληρό, αλλά τι άλλη λέξη να χρησιμοποιήσω; )σου κάνει για δυστύχημα, ε οκ τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Χθες ο αδερφός μου γύρισε σπίτι στις 7 το πρωί. Και μας ξύπνησε για να μας πει τι είδε. Ότι γινόταν χαμός στην Αθήνα. Φωτιές και καταστροφές. Τα είδαμε και στην τηλεόραση. Στην αρχή συγκεχυμένα, μετά σίγουρα.

Ένα παιδί, που θα μπορούσε να'ναι πρώην γκομενός μου ή φίλος μου ή εχθρός μου ή συμμαθητής του ξαδέρφου του κολλητού μου ή να πήγαιναμε στο ίδιο φροντιστήριο, δολοφονήθηκε. Επειδή τόλμησε να πάει για καφέ με την παρέα του παρασκευιάτικα. Tον πυροβόλησαν και την έκαναν γυριστή (Εντολές του κέντρου). Μπορεί να τους είπε πούστηδες ή μαλάκες ή γαμωτημαλακίασας. Πρέπει να το ερευνήσουμε. Έχει τεράστια σημασία.

Οι αντιδράσεις ήρθαν άμεσα. Μπήκαν οι πιασάρικοι τίτλοι στα δελτία ειδήσεων, τα αποκλειστικά, τα βίντεο. Εμφανίστηκαν πολιτικοί στις εκπομπές {Αξιομνημόνευτη η ερώτηση - αντανακλαστική αντίδραση της κ. Παπακώστα το πρωί: To παιδί που ανήκε; (Κομματικά- ιδεολογικά εννοούσε)}.Έκαναν δηλώσεις. Σαν τα όρνια, έσπευσαν όλοι να κατασπαράξουν τη νεκρη σάρκα. Και να σου "Oι αστυνομικοί της ΝΔ φταίνε" και "λυπόμαστε βαθύτατα για το συμβάν" και παραιτήσεις και διαθεσιμότητες και ΚΚΕ και φασαρία.

Έγιναν και θα ξαναγίνουν. Και γίνονται. Και θα ξεχαστούν με καινούργια επικαιρότητα. Και μένω μετέωρη τώρα, μη ξέροντας τι να κάνω. Αν ήμουν εκεί κοντά, θα πέταγα πέτρες, όχι πέτρα. Μενίρ ολόκληρο, αν έβρισκα. Κάπως, κάτι θα πρέπει να κάνω που να αρμόζει στην περίσταση.

Nα στεναχωρηθώ που κάηκαν τα καινούργια SPRIDER;

Να σπαστώ που το σταρ έκοψε ώρα από τον Κωστέτσο;

Nα δηλώσω ότι "Φταίει το ότι οι γονείς δίνουν λίγο χαρτζιλίκι", μπας και ωφεληθώ κι εγώ;

Nα τα ξεχάσω όλα αυτά και να κάτσω σαν καλό παιδάκι να μάθω απ'έξω τα βιβλία τους,
γιατί πώς θα περάσω αλλιώς;

Nα ελπίζω σε κάτι;

Σε τι;

:/:

εντιτ.
Λ.Α.Ο.Σ.
Περιμένω επικήδειο ύμνο από την Έφη Σαρρή.
Όσο τρώνε ποκ κορν οι βουλευτές σου.​

Απορω γιατι αυτο το θεμα δε σταματησε εδω, και νιωθουμε ολοι την αναγκη να υπερασπιστουμε τη μια η την αλλη πλευρα απ'τον καναπεδακο μας, απ'την πολυθρονα μας, αραχτοι, πινοντας το καφεδακι μας απο διπλα, και νιωθοντας μεσα-στα-γεγονοτα απλα επειδη η τηλεοραση μας ειναι ανοιχτη.

Ντροπη και αηδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Κυκλοφορεί αυτό το ηχητικό ντοκουμέντο...

αηδίασα... μην γυρίζεις μόνιμα Ελλάδα ;) πάρε μας μαζί σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top