Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπραβο πες τα!τα γενετησια-αναπαραγωγικα ενστικτα του ανδρα είναι πολυ πιο ισχυρα και επιθετικα απο ότι στις γυναικες γιαυτο και όταν στραβωσουν είναι πιο σοβαρο...η γυναικα έχει δευτερο το σεξουαλικο μεσα της..μετα απο καποια ηλικια-50 πχ- οι γυναικες ούτε καν θελουν,απλα το χρισημοποιουν για να καρατανε τη σχεση και τον άνδρα...και βιολογικα παυουν να μπορουν,ενω ο άνδρας μπορει σωματικα και ψυχολογικα μεχρι να πεθανει να κανει σεξ με γυναικες....γιαυτο και το σεξουλαικο τον προσδιοριζει πολυ περισσοτερο...και όλες οι παρεκτροπες του..σκεφτητε,ποσο ακουγονται και φαινονται οι ομοφυλοφιλοι άνδρες και ποσο οι γυναικες?γιαυτο και τα "προοδευτικα " που λενε μερικες αποπανω μπορουν να τα πουν γιατι θεωρουν τους άνδρες σαν τον εαυτο τους..δεν καταλαβαινουν τη διαφορετικοτητα του σεξ στον άνδρα και τη γυναικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ο άνδρας μπορει σωματικα και ψυχολογικα μεχρι να πεθανει να κανει σεξ με γυναικες

Στα 75; Εγώ θα τις συμβούλευα να μην μπλέξουν μαζί του πάντως... :confused:

υγ. εκτός αν είναι πολυεκατομμυριούχος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
δεν καταλαβαινουν τη διαφορετικοτητα του σεξ στον άνδρα και τη γυναικα...

Ακριβώς αυτή είναι η φράση-κλειδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ότι είναι για τη γυναικα να μην μπορει να κανει παιδι...(που ξερουμε ποσο βαρυ ψυχολογικα κυριως ,και σωματικα είναι)το ίδιο είναι και ο άνδρας να μην μπορει να παει με γυναικα ή να πηγαινει με άνδρες!είναι η αρχεγονη βαση του ίδιου του φυλου μας(απο αυτη προσδιοριζεται το μεγαλυτερο κομματι του εαυτου μας,όσο και αν καποιοι "διανοούμενοι-εγκεφαλικοι-"κουλτουριαρηδες" τυποι μπορει να μην το παραδεχονται και το υποτιμουν καποιες φορες ) !χωρις αυτη -ειδικα στις πιο νεαρες ηλικιες-όλος ο εαυτος σου διαστρεφεται και φθειρεται και πρεπει να είσαι ισχυρος για να το αντεξεις και να μειωσεις τις φθορες...
οι ψυχολογικες και σωματικες επιπτωσεις του άνδρα όταν κανει σεξ με άνδρα είναι πολυ περισσοτερες και σοβαροτερες απο όταν μια γυναικα κανει σεξ με γυναικα...

Στα 75; Εγώ θα τις συμβούλευα να μην μπλέξουν μαζί του πάντως... :confused:

υγ. εκτός αν είναι πολυεκατομμυριούχος

κοντα 100 χρονων άνδρες-αντονυ κουιν πχ-μπορουν να γονιμοποιησουν γυναικα με τον φυσιολογικο τροπο-όταν στα 50 χρονια η γυναικα μονο με τεχνητη γονιμοποιηση ή και παρενθετη μητερα μπορει να κανει παιδι..
τι να κανουμε οι προδιαγραφες του άνδρα και της γυναικας είναι διαφορετικες .Γιαυτο άλλωστε και ερωτευονται μεταξυ τους..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν όμως μαθαίνατε για έναν άντρα που μόλις γνωρίσατε και σας αρέσει οτι κάποτε, για μια μόνο φορά, έκανε έρωτα με άντρα, πείτε ειλικρινά, θα συνεχίζατε μαζί του; Εγώ προσωπικά θα έτρεχα να σωθώ.

Ειλικρινά, ΝΑΙ. Αν φυσικά με έλκυε κατά τα άλλα και έδειχνε ενδιαφέρον και αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ειλικρινά, ΝΑΙ. Αν φυσικά με έλκυε κατά τα άλλα και έδειχνε ενδιαφέρον και αυτός.

Συγνώμη αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να το πιστέψω... Πώς θα έκανες έρωτα μαζί του τη στιγμή που θα σκεφτόσουν οτι κάποτε έκανε έρωτα με άντρα; Μόνο στην ιδέα να μάθαινα κάτι τέτοιο για το φίλο μου με πιάνει ανακατωσούρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να το πιστέψω... Πώς θα έκανες έρωτα μαζί του τη στιγμή που θα σκεφτόσουν οτι κάποτε έκανε έρωτα με άντρα; Μόνο στην ιδέα να μάθαινα κάτι τέτοιο για το φίλο μου με πιάνει ανακατωσούρα...

Τώρα τι περίεργο επιχείρημα είναι αυτό;
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να πηγαίνω μόνο με παρθένους διότι "πώς θα κάνω έρωτα μαζί τους από τη στιγμή που θα σκεφτόμουν ότι κάποτε έκανε έρωτα με άλλη γυναίκα;". :confused:
Απλά δεν μου φαίνεται αηδιαστικό το να κάνουν δύο άντρες σεξ, οπότε μάλλον γι'αυτό δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό.
Θα είχα μόνο μια ανησυχία μήπως δεν είναι bi αλλά gay που θέλει να πειραματιστεί, αλλά φαντάζομαι αυτό θα το καταλάβαινα αργότερα από την όλη συμπεριφορά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Τώρα τι περίεργο επιχείρημα είναι αυτό;
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να πηγαίνω μόνο με παρθένους διότι "πώς θα κάνω έρωτα μαζί τους από τη στιγμή που θα σκεφτόμουν ότι κάποτε έκανε έρωτα με άλλη γυναίκα;". :confused:
Απλά δεν μου φαίνεται αηδιαστικό το να κάνουν δύο άντρες σεξ, οπότε μάλλον γι'αυτό δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό.
Θα είχα μόνο μια ανησυχία μήπως δεν είναι bi αλλά gay που θέλει να πειραματιστεί, αλλά φαντάζομαι αυτό θα το καταλάβαινα αργότερα από την όλη συμπεριφορά του.

Προσπαθώ να το πω όσο πιο κομψά γίνεται αλλά μάλλον πρεπει να χρησιμοποιήσω πιο βαρειές εκφράσεις με κίνδυνο να γίνω χυδαία και να κοπώ στη λογοκρισία :P

Βρε κοριτσάκι μου, σκέψου πως αυτόν τον άντρα τον π... ένας άλλος άντρας ή π... αυτός έναν άλλον άντρα. Πώς μπορείς να το δεχτείς αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσπαθώ να το πω όσο πιο κομψά γίνεται αλλά μάλλον πρεπει να χρησιμοποιήσω πιο βαρειές εκφράσεις με κίνδυνο να γίνω χυδαία και να κοπώ στη λογοκρισία :P

Βρε κοριτσάκι μου, σκέψου πως αυτόν τον άντρα τον π... ένας άλλος άντρας ή π... αυτός έναν άλλον άντρα. Πώς μπορείς να το δεχτείς αυτό;

Μα γιατί θα έπρεπε αυτό να με αηδιάζει ή να μην μπορώ να το δεχτώ; :worry: Πιό "αηδιαστικό" μου φαίνεται να τον πήδηξε γυναίκα με strapon παρά άνδρας (αλλά ούτε αυτό θα με έκανε να φύγω).
Ίσα ίσα που θα μου άρεσε που δεν έχει κόμπλεξ με τον ανδρισμό του όπως οι περισσότεροι άνδρες (Disclaimer: Αυτό είναι ικανή συνθήκη και όχι αναγκαία. Προφανώς δεν εννοώ ότι όποιος άνδρας δεν πάει με άνδρα έχει κόμπλεξ με τον ανδρισμό του! Εννοώ ότι όποιος έχει πάει, σίγουρα δεν έχει.).
Όπως είπα και παραπάνω, το μόνο που θα φοβόμουν είναι μήπως δεν είναι bi, αλλά gay που πειραματίζεται. Αν το ξεκαθάριζα αυτό δεν θα είχα κανένα άλλο πρόβλημα.
Και ούτε πάω να το παίξω "προοδευτική" ή κάτι άλλο όπως σίγουρα κάποιος από τους αναγνώστες θα με χαρακτηρίσει. Απλά δεν νιώθω να έχω πρόβλημα, δεν με ενοχλεί, και δεν μπορώ να το κάνω να με ενοχλεί με το ζόρι επειδή ενοχλεί την πλειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
μετα απο καποια ηλικια-50 πχ- οι γυναικες ούτε καν θελουν,απλα το χρισημοποιουν για να καρατανε τη σχεση και τον άνδρα
Και οι γεροντοκόρες; :confused:

...και βιολογικα παυουν να μπορουν,ενω ο άνδρας μπορει σωματικα και ψυχολογικα μεχρι να πεθανει να κανει σεξ με γυναικες....
I hope we talk again 30 years later.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όσο κι αν πιέσω τον εαυτό μου, δε μπορώ ούτε κι εγώ να βρω έναν καλό λόγο που θα με πείραζε να έχει κοιμηθεί ο σύντροφός μου με έναν άντρα. :worry:

Ούτε θα έπεφτε στα μάτια μου ο ανδρισμός του.
Δε μπορώ καν να αντιληφθώ, τι ακριβώς είναι αυτό που σε ενοχλεί.
Έχει κάτι το μιαρό το ανδρικό κορμί; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αυτούς που "σιχαίνονται" ή κατακρίνουν τους ομοφυλόφιλους: σιχαίνεστε εξ ίσου δύο ξανθιές κουκλάρες με D cup που ερωτοτροπούν μεταξύ τους;:hmm: Δεν θυμάμαι αν έχει ειπωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εννοώ ότι όποιος έχει πάει, σίγουρα δεν έχει (κόμπλεξ)

Ακόμα και ο ενεργητικός στο σεξ με άλλον άντρα μία φορά στη χάση και στη φέξη για σένα είναι χωρίς κόμπλεξ; Πολύ αμφιβάλλω αν αυτός ειδικά δεν έχει κόμπλεξ. Εμένα αυτός ο τύπος μου φαίνεται πολύ μπερδεμένος, σπασμωδικός και θολός ψυχολογικά που μάλλον αποζητά επιβεβαίωση. Γι'αυτόν τον πολύ ειδικό τύπο ισχύουν μηχανισμοί ψυχολογικής απώθησης. Κάτι κρύβει που τότε τον ώθησε να πάει με άλλον άντρα, πολύ βαθύτερο από τους γονιδιακούς λόγους που ισχύουν για τους ομοφυλόφιλους. Πιστεύω όλοι αυτοί οι τύποι που πάνε μία φορά έτσι για πλάκα με έναν άντρα βρίσκονται σε πλήρη ψυχολογική σύγχιση. Παει δηλαδή κατά κύριο λόγο με γυναίκες, αλλά μία φορά στα δέκα χρόνια αμα του κάτσει, πηδάει και έναν άντρα; Για ποιό λόγο το κάνει άραγε ; Τι νόημα έχει μια τέτοια ερωτική εκδήλωση εκτός από ψυχολογικούς λόγους ; Ούτε bisexual μπορώ να τον ονομάσω αυτόν. Τελείως χύμα. Θα τον όριζες αυτόν ως ομοφυλόφιλο ; Εμένα μου ακούγεται γενικά κάτι πολύ άγουρο σεξουαλικά και καθόλου κατασταλαγμένο, που είτε για χάρη του βιώματος (αν θέλουμε το πιστεύουμε αυτό), είτε για λόγους ψυχολογικής εκτόνωσης θέλει να δει τον άλλον άντρα κυριαρχούμενο σεξουαλικά. Και μην χρησιμοποιείτε την λέξη "κάνει έρωτα" με άλλον άντρα. Το "κάνω έρωτα" ισχύει για τους straight, για τους gay και για τους bisexual ακόμα και εμπεριέχει συναισθηματική εμπλοκή, αλλά για τέτοιες περιπτώσεις υπό δοκιμήν μάλλον ισχύει το "άντε ας το δοκιμάσουμε κι αυτό". 'Οχι, υπάρχουν άπειροι άντρες που έχουν πάει με άλλους άντρες και είναι μέσα στο κόμπλεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όσο κι αν πιέσω τον εαυτό μου, δε μπορώ ούτε κι εγώ να βρω έναν καλό λόγο που θα με πείραζε να έχει κοιμηθεί ο σύντροφός μου με έναν άντρα. :worry:

Ούτε θα έπεφτε στα μάτια μου ο ανδρισμός του.
Δε μπορώ καν να αντιληφθώ, τι ακριβώς είναι αυτό που σε ενοχλεί.
Έχει κάτι το μιαρό το ανδρικό κορμί; :hmm:

Δεν μπορώ ούτε να φανταστώ οτι ο φίλος μου θα έβλεπε τον Brad Pitt ας πούμε και θα ερεθιζόταν, πόσω μάλλον να ξέρω οτι έχει κάνει έρωτα με άντρα. Μα αναρωτιέμαι, πώς είστε τόσο άνετες; Δεν έχω κανένα πρόβλημα με δύο άντρες να κάνουν έρωτα, αλλά από τη στιγμή που γίνει μια φορά για μένα αυτός ο άντρας είναι gay και δεν μπορώ καν να τον δω σαν άντρα. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση πώς δεν είπε καμιά γυναίκα οτι αυτό θα την απωθούσε... Να ξέρω οτι κάποιος π.... με άντρα και να τον δω ερωτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@DrStrangelove: Σύμφωνα με τον Kinsey, η σεξουαλικότητα δεν διαχωρίζεται σε 3 "κλάσεις" όπως έχουμε συνηθίσει να την διαχωρίζουμε υπεραπλουστεύοντας (ακόμα και σήμερα, 60 σχεδόν χρόνια μετά τις έρευνες του). Η σεξουαλικότητα χωρίζεται σε 7 "κλάσεις":
0 Exclusively heterosexual
1 Predominantly heterosexual, only incidentally homosexual
2 Predominantly heterosexual, but more than incidentally homosexual
3 Equally heterosexual and homosexual
4 Predominantly homosexual, but more than incidentally heterosexual
5 Predominantly homosexual, only incidentally heterosexual
6 Exclusively homosexual

Επιπλέον, θα μπορούσαμε να πούμε ότι υπάρχει και όγδοη "κλάση": Οι ασεξουαλικοί.

Οπότε αυτό που αναφέρεις δεν μου φαίνεται και τόσο περίεργο λόγω συχνότητας. Περίεργο ίσως να είναι αν θέλει κάθε φορά να έχει εκείνος τον ρόλο αυτού που "πηδάει" τον άλλο, για τους λόγους που αναφέρεις. Ωστόσο πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις;

ΥΓ: Το παραπάνω απαντάει και στη Himela, η οποία προφανώς θεωρεί όχι ότι υπάρχουν 3 "κλάσεις" σεξουαλικότητας, αλλά even worse, ότι στους άνδρες υπάρχουν μόνο δύο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
@DrStrangelove: Σύμφωνα με τον Kinsey, η σεξουαλικότητα δεν διαχωρίζεται σε 3 "κλάσεις" όπως έχουμε συνηθίσει να την διαχωρίζουμε υπεραπλουστεύοντας (ακόμα και σήμερα, 60 σχεδόν χρόνια μετά τις έρευνες του). Η σεξουαλικότητα χωρίζεται σε 7 "κλάσεις":

Οπότε αυτό που αναφέρεις δεν μου φαίνεται και τόσο περίεργο λόγω συχνότητας. Περίεργο ίσως να είναι αν θέλει κάθε φορά να έχει εκείνος τον ρόλο αυτού που "πηδάει" τον άλλο, για τους λόγους που αναφέρεις. Ωστόσο πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις;

Πάρα πολλές ! Υποκρύπτουν δε τρομερή υποκρισία και φαρισαισμό, σε σημείο που στο παρελθόν τους αποκαλούσαν κωλομπαράδες διαχωρίζοντάς τους από τους "κακούς" ομοφυλόφιλους. Με τους διαχωρισμούς και τα επίπεδα του Kinsey που ανέφερες δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά το κάθε "επίπεδο", πιο δόκιμος θα'ταν ο όρος κατηγορία, συνοδεύεται συνήθως από ένα πολύ συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ, χωρίς να θέλω να υποβιβάσω ή να εξυψώσω κάποια κατηγορία απ'όλες αυτές. Τα ίδια κόμπλεξ που θα βρεις στις γυναίκες με τα ομοιώματα φαλών που ανέφερες, θα βρεις και στους άντρες με κανονικό φαλό. Ο επιβήτορας, είτε γυναίκα είτε άντρας δεν είναι ακομπλεξάριστος. Βλέπει το "αντικείμενό" του με άλλο μάτι, πάντως σπάνια αυτό του συναισθηματικού εραστή, εκτός αν μιλάμε για πιπεράτα προσυμφωνημένα παιχνιδάκια όταν πια έχουν πήξει :P Δεν είναι θέμα φύλου δηλαδή, όσο ιδιοσυγκρασίας και προσωπικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Προσωπικά, αν και δεν αμφισβητώ αυτά περί κλάσεων σεξουαλικότητας, είμαι λίγο επιφυλακτική προς τους bisexual. Είχα διαβάσει για 1 έρευνα, σύμφωνα με την οποία, το συντριπτικό ποσοστό του δείγματος (ανδρών δηλωμένων bisexual) ερεθιζόταν μόνο με πορνογραφικό υλικό με σεξουαλικές περιπτύξεις μεταξύ ανδρών και το υλικό με ετεροφυλοφιλικές περιπτύξεις δεν τους δημιουργούσε καμία αίσθηση. Αυτό ενίσχυσε την άποψη που είχα ότι πολλοί που δηλώνουν bisexual είναι ουσιαστικά gay μη συνειδητοποιημένοι πλήρως ή ενοχοποιημένοι.

Gay μου έχει πει ότι δεν έχει πρόβλημα να κάνει σεξ με γυναίκα, ότι δεν το θεωρεί αηδιαστικό, αλλά δεν είναι αυτό που του δίνει ουσιαστική απόλαυση. Παρόλα αυτά δεν δηλώνει bisexual, αλλά καθαρά gay.

Οπότε για να απαντήσω στο αν θα προχωρούσα την σχέση με κάποιον με περιστασιακές ομοφυλοφιλικές σχέσεις θα πω ότι πιθανώς όχι, επειδή κατά μεγάλο ποσοστό δεν θα ήμουν ποτέ σίγουρη ότι την βρίσκει το ίδιο σεξουαλικά με γυναίκες (και κατά επέκταση με μένα) όσο με άντρες. Παρόλα αυτά, αν θεωρητικά υπήρχε κάποιος τρόπος να είμαι σίγουρη, δεν θα είχα πρόβλημα να είμαι μαζί του. Η μόνη διαφοροποίηση θα ήταν περισσότερη ανασφάλεια όσον αφορά ΣΜΝ επειδή τα ''κρούσματα'' είναι περισσότερα στους ομοφυλόφιλους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@DrStrangelove:
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι όταν είπα ότι προτιμώ την εικόνα δύο αντρών να κάνουν σεξ από μιας γυναίκας να πηδάει έναν άνδρα με strapon, δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να υπονοήσω ότι τα ζευγάρια που έχουν συμπεριλάβει τη συγκεκριμένη δραστηριότητα στο ερωτικό τους ρεπερτόριο έχουν κάποιο πρόβλημα, είτε η γυναίκα, είτε ο άνδρας! Απλά αναφέρθηκα στο τι μου φαίνεται πιο λογικό και τι ταιριάζει περισσότερο με την αισθητική μου.
Τον όρο "κλάση" τον χρησιμοποίησα με τη στατιστική του σημασία, και εντός εισαγωγικών πάντα, μιας και ούτε εγώ τον θεωρώ ο,τι καταλληλότερο.
Όσον αφορά τους εν λόγω άνδρες, πιθανόν να έχεις δίκιο και να μην έχουν ξεπεράσει ούτε αυτοί το κλασσικό κόμπλεξ με τον ανδρισμό, οπότε μπορείς να θεωρήσεις ότι δεν αναφερόμουν σε αυτούς. Αν διαπίστωνα πάντως ότι κάποιος εν δυνάμει μελλοντικός μου σύντροφος είχε τέτοια συμπεριφορά στο παρελθόν θα ήμουν σίγουρα επιφυλακτική απέναντι του για τυχόν αυταρχικές/φαλλοκρατικές τάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μπορεί να μου φέρετε όσες έρευνες κι όσες στατιστικές θέλετε. Για μένα άντρας που πήδηξε άντρα ή πηδήχτηκε με άντρα (για να το πω ανοιχτά) δεν είναι άντρας πια για μένα, όχι από άποψη ανδρισμού, αλλά εγώ δεν μπορώ να τον δω πια σαν άντρα, δηλαδή να τον ποθήσω σεξουαλικά. Υπάρχουν τόσοι άντρες εκεί έξω, άντρες που ερεθίζονται μόνο με γυναίκες, γιατί να πάω εγώ να επιλέξω αυτόν που πηδιέται περιστασιακά και με άντρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπορεί να μου φέρετε όσες έρευνες κι όσες στατιστικές θέλετε. Για μένα άντρας που πήδηξε άντρα ή πηδήχτηκε με άντρα (για να το πω ανοιχτά) δεν είναι άντρας πια για μένα, όχι από άποψη ανδρισμού, αλλά εγώ δεν μπορώ να τον δω πια σαν άντρα, δηλαδή να τον ποθήσω σεξουαλικά. Υπάρχουν τόσοι άντρες εκεί έξω, άντρες που ερεθίζονται μόνο με γυναίκες, γιατί να πάω εγώ να επιλέξω αυτόν που πηδιέται περιστασιακά και με άντρες;

Υποθετική περίπτωση: έστω ότι ερωτεύεσαι τρελά κάποιον, είστε χρόνια μαζί, ο έρωτας παραμένει στο φούλ, το σεξ είναι καταπληκτικό, η επικοινωνία απίστευτη και κάποια στιγμή σου εκμυστηρεύεται ότι πριν σε γνωρίσει είχε πάει μερικές φορές και με άνδρες και ότι άνδρες και γυναίκες του αρέσουν εξίσου. Θα χώριζες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top