Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Η υστερία πιθανότατα έχει να κάνει με έλλειψη παιδείας και με αναπηρία στην διαχείριση του συναισθήματος όπως και με πολλά άλλα θέματα που μπορεί να έχει κάποιος και όχι με την δημιουργία κάποιας νέας θρησκείας...μην ξεχνάς την υστερία των ''πιστών'' της δικιάς μας παλιάς θρησκείας στο παρελθόν αλλά και στο παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η υστερία πιθανότατα έχει να κάνει με έλλειψη παιδείας και με αναπηρία στην διαχείριση του συναισθήματος όπως και με πολλά άλλα θέματα που μπορεί να έχει κάποιος και όχι με την δημιουργία κάποιας νέας θρησκείας...μην ξεχνάς την υστερία των ''πιστών'' της δικιάς μας παλιάς θρησκείας στο παρελθόν αλλά και στο παρόν.

-Μα ακριβώς αυτό: δεν υπάρχει αποτελεσματικότερη "πνευματική εμπέδωση" της υστερίας, από την κάθε γέννηση θρησκείας!
-Δηλαδή θεωρείς, ότι η "έλλειψη παιδείας" δε συμβάλλει τα μάλα και πρωτίστως στην (ιστορική) δημιουργία κάθε θρησκείας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Θα έλεγα απλά ότι η έλλειψη πολλών πραγμάτων οδηγούν σε μια λάθος προσέγγιση πίστης-θεού.....αλλά αγαπητέ Νώε είμαστε εκτός θέματος εάν συνεχίσουμε τούτον τον διάλογο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θα έλεγα απλά ότι η έλλειψη πολλών πραγμάτων οδηγούν σε μια λάθος προσέγγιση πίστης-θεού.....αλλά αγαπητέ Νώε είμαστε εκτός θέματος εάν συνεχίσουμε τούτον τον διάλογο.:)

Δε νομίζω, φίλε μου, ότι η "υστερία κατά των καπνιστών" είναι εκτός θέματος,γιατί ούτε καν υπαινίχθηκα τη σχέση "πίστης-θεού"( αυτή έχει σχέση με την καταλαγή κι όχι με οποιαδήποτε υστερία!). Εξάλλου πρεσβεύω, ότι καμία θρησκεία δεν μπορεί να έχει την ευαρέσκεια ενός αληθινού Θεού! Ούτε και αυτή που καλλιεργείται φυσικά, για τους αυριανούς "Αντικαπνιστές"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εμενα οσο με ενοχλει ενας καπνιστης αλλο με ενοχλει και ενας που δεν καπνιζει και εξηγουμαι.. ειναι θεμα συμπεριφορας καποια πραγματα..

παω σ'ενα μαγαζι και καπνιζει ο αλλος. οκ δεν μ'ενοχλει προσωπικα. αν ομως κρατα το τσιγαρο και τον εχει μες τη μουρη μου ή φυσαει τον καπνο μες τη μουρη μου λες και δεν υπαρχω αλλα μονο αυτος/η υπαρχει στο χωρο τοτε με ενοχλει αφανταστα αυτη η επιδειξη αναισθησιας.

απο την αλλη παω καπου και μπορει να ειμαι με μεγαλη παρεα και μεσα στην παρεα να υπαρχουν ατομα που αρχιζουν τις ιδιοτροπιες του τυπου , ουφ και καπνιζουν και να παμε παρακατω και να παμε πιο κει και εχει και κλιματιστικο και ξινιζουν και το κανουν ολοκληρο θεμα. (σημειωνω οτι φαινεται οτι δεν ειναι θεμα υγειας αλλα παραξενιας )

ολα θελουν ενα μετρο. οταν εισαι σε χωρο με πολλα ατομα ειναι φυσικο να γινονται και πραγματα που σου αρεσουν ή δεν σου αρεσουν. αν ομως υπαρχει ενας υποτυποδης σεβασμος προς τον αλλο τοτε μπορουν ολοι να συνυπαρξουν.

οποτε για μενα καλο ειναι που μπαινουν καποιοι νομοι γιατι εκει αναγκαστικα καποιοι θα τους σεβαστουν και καποιοι θα σταματησουν να γκρινιαζουν..

στην τελικη ολοι ειναι υπευθυνοι για τον εαυτο τους και τις πραξεις τους. μου τυχε κοπελα γνωστη να κτυπησει ο αρραβωνιαστικος της και ενω ο ανθρωπος ηταν με το ποδι σπασμενο και τα νευρα του συγχρονως να της ζητα τα τσιγαρα του και να αρχιζει το κηρυγμα εκεινη την ωρα.. ελεοςςς βρε να του πεις του αλλου για το καλο του οταν ειναι η ωρα καταλληλη πρωτον και δευτερον αμα θελει να το κοψει θα το κοψει, προσωπικη αποφαση ειναι αυτα τα πραγματα δεν μπορεις να τα επιβαλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

οποτε για μενα καλο ειναι που μπαινουν καποιοι νομοι γιατι εκει αναγκαστικα καποιοι θα τους σεβαστουν και καποιοι θα σταματησουν να γκρινιαζουν..

...προσωπικη αποφαση ειναι αυτα τα πραγματα δεν μπορεις να τα επιβαλεις.

Ο φόβος, φιλενάδα, γεννάει ένα "σεβασμό" θνησιγενή, μάλλον, επειδή ακριβώς
...στην τελικη ολοι ειναι υπευθυνοι για τον εαυτο τους και τις πραξεις τους
. Και δε χρειάζεται για την κατανόηση της ευθύνης ο φόβος, αλλά η καλλιέργεια του ελικρινή σεβασμού: τουτέστιν, αυτό που προφανώς εννοεί ο φίλος necative, με την "παιδεία". Καθότι φυσικά, "το ξύλο" δεν "βγήκε απ' τον παράδεισο"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ξαφνικά πετάγονται από παντού υστερικοί αντικαπνιστές που τούς ενοχλεί το κάπνισμα και σε ανοιχτούς χώρους...όπως στον δρόμο,σε καφέ που έχει στο πεζοδρόμιο τραπεζάκια....

και εγω ειμαι κατα της υστεριας..αλλωστε ο πατερας μου καπνιζε φανατικα 15-20 χρονια στο σπιτι-ευτυχως πριν 10 χρονια το κοψε- και ποτε΄δεν επαθα κατι ..ευτυχως ειχαμε μεγαλο σπιτι με καλο αερισμο και ειμαστε μεσα σε ελαιωνα οποτε υπαρχει χωρος για να φυγει ο καπνος..

και προσωπικα δεν ενοχλουμαι αν μυρισω καπνο ή καπνιζει καποιος σε ενα χωρο ...απλα πρεπει να ξερουμε και να βλεπουμε την αληθεια καταματα..και εκνευριζομαι οταν καποιοι προσπαθουν να δικαιολογησουν το τσιγαρο οτι κανει καλο..ενω απλα πρεπει να πουν οτι δεν μπορω να το κοψω..

αλλα οχι και να μας μουρλανουν αμφισβητωντας ολες τις ιατρικες ερευνες και την καθημερινη ζωη που βλεπουμε την βλαβη απο το τσιγαρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εν τέλει οι καπνιστές ενδίδουν στο να νιώθουν κυνηγημένοι από τους μη καπνίζοντες, ενώ οι μη καπνίζοντες τείνουν να νιώθουν καταπιεσμένοι από τους καπνιστές. Μα πώς να βρεθεί μία λύση για δύο στρατόπεδα, όταν επιμένουμε να κατατασσόμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
αλλα οχι και να μας μουρλανουν αμφισβητωντας ολες τις ιατρικες ερευνες και την καθημερινη ζωη που βλεπουμε την βλαβη απο το τσιγαρο..

Aυτό ποιος σου έκανε, φίλε Άγγελε; Θα ήταν πράγματι κολάσιμο! Αλλά μόνον αυτή τη βλάβη βλέπουμε από την καθ' έξιν κοινωνική ζωή μας; Ασφαλώς, όχι! Για φαντάσου λοιπόν αν με όλες τις "βλάβες" διαχωρίζαμε τους ανθρώπους, πχ σε ομάδες "αλά ποδοσφαιρικές"! Θα γινόταν η "κοινωνική" (και αναγκαία μας φευ!) ζωή, μάλλον της...κλωτσοπατινάδας...

Εν τέλει οι καπνιστές ενδίδουν στο να νιώθουν κυνηγημένοι από τους μη καπνίζοντες, ενώ οι μη καπνίζοντες τείνουν να νιώθουν καταπιεσμένοι από τους καπνιστές. Μα πώς να βρεθεί μία λύση για δύο στρατόπεδα, όταν επιμένουμε να κατατασσόμαστε;

Η μόνη λύση θαρρώ, φίλη μου, πως είναι ζήτημα αρχιτεκτονικής ανάπλασης των στρατοπέδων, σε κήπους με διάφορα λουλούδια! Υπάρχει λουλούδι ζιζάνιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
. Και δε χρειάζεται για την κατανόηση της ευθύνης ο φόβος, αλλά η καλλιέργεια του ελικρινή σεβασμού: τουτέστιν, αυτό που προφανώς εννοεί ο φίλος necative, με την "παιδεία". Καθότι φυσικά, "το ξύλο" δεν "βγήκε απ' τον παράδεισο"!
εγω θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου και νομιζω αυτο εχω πει με το ποστ μου , οτι ειναι θεμα σεβασμου γενικοτερα, αλλα βλεπεις ο ανθρωπος εκ καταβολης του κοσμου χρειαζοταν να υποκειται σε νομους της κοινωνιας που δημιουργησε γιατι αραγε?

μαλλον γιατι καποιοι δεν διαθετουν τον επαρκη σεβασμο ειτε εχουν παιδεια ειτε οχι. ειναι στη φυση του ανθρωπου και το κακο και το καλο. αλλωτε βγαζει προς τα εξω το ενα αλλωτε το αλλο. δυστυχως ακομα να μαθει να τα ελεγχει αμφοτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
εγω θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου και νομιζω αυτο εχω πει με το ποστ μου , οτι ειναι θεμα σεβασμου γενικοτερα, αλλα βλεπεις ο ανθρωπος εκ καταβολης του κοσμου χρειαζοταν να υποκειται σε νομους της κοινωνιας που δημιουργησε γιατι αραγε?

μαλλον γιατι καποιοι δεν διαθετουν τον επαρκη σεβασμο ειτε εχουν παιδεια ειτε οχι. ειναι στη φυση του ανθρωπου και το κακο και το καλο. αλλωτε βγαζει προς τα εξω το ενα αλλωτε το αλλο. δυστυχως ακομα να μαθει να τα ελεγχει αμφοτερα..

Πως μπορεί να διαφωνήσει κανείς μαζί σου, επ' αυτών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Aυτό ποιος σου έκανε, φίλε Άγγελε; Θα ήταν πράγματι κολάσιμο! Αλλά μόνον αυτή τη βλάβη βλέπουμε από την καθ' έξιν κοινωνική ζωή μας; Ασφαλώς, όχι! Για φαντάσου λοιπόν αν με όλες τις "βλάβες" διαχωρίζαμε τους ανθρώπους, πχ σε ομάδες "αλά ποδοσφαιρικές"! Θα γινόταν η "κοινωνική" (και αναγκαία μας φευ!) ζωή, μάλλον της...κλωτσοπατινάδας...

ναι ,αλλα δεν προσφερει τιποτα καλο....και αν δεν το καπνιζες δεν θα το χρειαζοσουν ποτε -οταν νιωθεις αγχωμενος ή ταραγμενος κλπ-δημιουργεις μια αναγκη στον οργανισμο σου και μετα λες δεν μπορω χωρις αυτην?παραλογο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αν το κράτος θέλει να μην καπνίζουμε μπορεί πιστευω να βρεί τον τρόπο.
Αν ομως δεν θέλει ;;
Το κράτος δεν το νοιάζει άν καπνίζεις ή όχι, αν το ένοιαζε θα απαγόρευε την πώληση, ή απλά θα σταματουσε την ιατρική περίθαλψη απο τα ταμεία σε αποδεδειγμένα καπνιστές οταν παρουσίαζαν σχετιζόμενες με το τσιγάρο ασθένειες. Ο λόγος της ξαφνικής (τα τελευταία 4-5 χρόνια δηλαδη) κάψας να προστατεύσουν τους πολίτες απο το τσιγάρο είναι class action μυνήσεις εναντίων των καπνοβιομηχανιών, και εξηγώ:

Κάποιος κακόμοιρος κάποια στιγμή έπαθε καρκίνο του πνεύμονα και λέει "Θα κάνω μήνυση στην καπνοβιομηχανία". Αυτό απο τότε γίνεται με σταθερή συχνοτητα και στην ευρώπη που μας νοιάζει. Μέχρι πριν αρκετά χρόνια η άμυνα της Phillip Morris ήταν "δεν ειναι αποδεδειγμένο οτι το τσιγάρο προκαλεί οτιδήποτε". Αυτό το επιχείρημα είναι πλέον καταφανώς τρύπιο.

Το 2ο επιχείρημα είναι "προκαλεί αλλα ο καθένας ξέρει τι κάνει οταν αγοράζει τσιγάρο". Αυτά τα χαρούμενα μυνηματάκια που έχουν πλέον τα πακέτα "το κάπνισμα προκαλει κακρίνο / καρδιά / νεφρά / κακοσμία / ποδάγρα / δε σου κανει κουκου" δεν είναι απλά πληροφοριακά, είναι disclaimer. Εννοεί "το κάπνισμα προκαλει ολα αυτά, αλλα στο λέμε, οποτε αμα τα πάθεις μη μας πεις στο δικαστήριο οτι δεν ήξερες. Εχεις πληρη ευθύνη για τη φθορά στην υγεία σου".

Οποτε η μόνη τρύπα που έχει μείνει στο δικηγόρο είμαι εγώ, ο παθητικός καπνιστής. Έχω φάει σε όλη μου τη ζωή καπνό από δασκάλους καθηγητές συμμαθητές συμφοιτητές συνεστιαζόμενους, συνκαφεπότες (στο ίδιο τραπέζι ή όχι), συνοδηγούς, συναδέλφους και συνεργάτες. Εγώ που δε διαλέγω να εισπνέω τον καπνό μπορώ να τους μηνύσω με πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να τους πάρω τα σώβρακα. Είναι βασικό λοιπόν για την εταιρία να προστατευτεί νομικά από εμένα προωθώντας τη σχετική νομοθεσία που με προστατεύει σε δημόσιους χώρους. Οπότε οι καπνιστές έχουν ένα πρόσθετο λόγο να σέβονται την απαγόρευση: κρατάει τα τσιγάρα φτηνότερα (γιατί οτιδήποτε κόστος από μηνύσεις θα μετακυλισθεί στα τσιγάρα).

Πέραν αυτών τώρα, ο καθένας που τίθεται εναντίων του καπνίσματος έχει δικούς του λόγους. Το αν είναι εθιστικό και αν βλάπτει την υγεία το ξέρει ο καπνιστής πλέον και δεν μπορεί κανείς τους να ισχυριστεί άγνοια, οπότε είναι ελεύθερος να κάνει ο,τι θέλει (με μια επιφύλαξη στους ανήλικους που πρέπει να τους κυνηγάμε). Εγώ προσωπικά γκρινιάζω γιατί έχω υποφέρει τον καπνό των καπνιστών όλη μου τη ζωή και με ενοχλεί πραγματικά. Και όλα τα χρόνια της ζωής μου μου απαντούσαν "γιατί ρε, απαγορεύεται;" ε ναι τώρα απαγορεύεται. Για τον Α η Β λόγο ο νόμος που τόσο καιρό αποφαινόταν το confict της ελευθερίας μου να ΄μην καπνίζω ενάντια στην ελευθερία του άλλου να καπνίζει λέει αυτό, και θα έπρεπε να γίνεται επειδή το λέει χωρίς να χρειάζεται καμία άλλη αιτιολόγηση.

Σας ενοχλεί ο καπνιστής που είναι δίπλα σας ;;Ναί .Του φωνάζετε , τον διώχνετε , τον αρπάζετε απο το πέτο , του κάνετε μύνηση κ.λ.π.
Έχεις συναίσθηση με τι συχνότητα πρέπει να το κάνω αυτό; Πρέπει τη μισή μου ζωή να την περνάω με τσακωμό. Αυτός ήταν ο λόγος που απέτυχαν τα προηγούμενα μέτρα (Και όσοι καπνιστές γκρινιάζουν τώρα φέρουν λίγο ευθύνη γιατί η τωρινή απαγόρευση είναι αποτέλεσμα της μη εφαρμογής του παλιού σέτ). Δεν πρέπει να αστυνομεύσω εγώ την τήρηση του νόμου, δεν έχω ούτε τη δυνατότητα ούτε την αρμοδιότητα (Και μπορει ο καθένας μια μέρα να κάνει δοκιμή να περάσει τη μέρα του χωρίς να εκτεθεί σε τσιγάρο). Και αν θέλετε το γεγονός ότι κατηγορούν για υστερικές αντιδράσεις τους αντι-καπνιστες είναι εν μέρη επειδή αναγκάζονται να αστυνομεύσουν την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Εν τέλει οι καπνιστές ενδίδουν στο να νιώθουν κυνηγημένοι από τους μη καπνίζοντες, ενώ οι μη καπνίζοντες τείνουν να νιώθουν καταπιεσμένοι από τους καπνιστές. Μα πώς να βρεθεί μία λύση για δύο στρατόπεδα, όταν επιμένουμε να κατατασσόμαστε;
Δεν νοιώθω ως καπνιστής ότι βρίσκομαι σε κανένα στρατόπεδο...γενικά δεν αντέχω τα στρατόπεδα.....μου προκαλούν έλλειψη οξυγόνου.Εντάσσομαι κατά της υστερίας γενικότερα , του φαινομενικού πολιτισμού και ευγένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πάντως να πω ότι μέχρι στιγμής έχω την αίσθηση ότι το μέτρο είναι στον αέρα. Όταν πήγα στα μπουζούκια πριν δύο εβδομάδες περίπου, όλοι καπνίζαν κανονικότατα (τουλάχιστον είχε καλό εξαερισμό...) και σε ένα μεζεδοπωλείο που πήγα και καθήσαμε μέσα, πάλι συνέβαινε το ίδιο. Αναρωτιέμαι αν θα δούμε σκηνές με την αστυνομία να μπουκάρει στα μπουζούκια ή στα κλαμπ και να κόβει πρόστιμα σε αυτούς που καπνίζουν... Προσωπικά αμφιβάλλω. Οι αστυνομικοί, λογικά, προτού μπουν στην κυρίως σάλα του μαγαζιού (και αν φτάσουν μέχρι εκεί...) θα έχουν πάρει το "χαρτζιλίκι" τους... Θα μου πείτε στην Τουρκία που τα πράγματα ηταν ακόμη χειρότερα, τελικά το επέβαλαν. Θα σας πω ότι στην Τουρκία με την αστυνομία δεν παίζεις... Ενώ στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εγώ παιδιά μου, είμαι βέβαια καπνίστρια, ελπίζω στο μέλλον να είμαι μη καπνίστρια ... αλλά ασχέτως αυτού, δεν με νοιάζει που απαγορεύεται το κάπνισμα στους δημόσιους χώρους, αρκεί να μη φτάνουμε σε υπερβολές. Δηλαδή, καλά κάνει και απαγορεύεται στον χώρο εργασίας, αρκεί να υπάρχει κάπου ένας χώρος καπνιστών να πας να κάνεις ένα τσιγάρο κάποια στιγμή που δεν θα έχεις πολύ δουλειά.
Επίσης για τα μαγαζιά .... όπου δεν επιτρέπεται και επιλέγω να πάω, απλά δεν θα καπνίζω ή αν ζοριστώ πια τόσο, θα βγώ έξω και θα καπνίσω. Ή θα επιλέξω ένα μαγαζί που επιτρέπεται. Δεν κατανοώ γιατί γίνεται ο καβγάς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ναι ,αλλα δεν προσφερει τιποτα καλο....παραλογο....

Ίσως, αν κάπνιζες εσύ, φίλε μου! Κι ευτυχώς. πράγματι, που δεν καπνίζεις! Είσαι ασφαλώς...μακάριος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πάντως να πω ότι μέχρι στιγμής έχω την αίσθηση ότι το μέτρο είναι στον αέρα. Όταν πήγα στα μπουζούκια πριν δύο εβδομάδες περίπου, όλοι καπνίζαν κανονικότατα (τουλάχιστον είχε καλό εξαερισμό...) και σε ένα μεζεδοπωλείο που πήγα και καθήσαμε μέσα, πάλι συνέβαινε το ίδιο. Αναρωτιέμαι αν θα δούμε σκηνές με την
ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο..το 2010 θα κοπει τελειως..αν δεν προσαρμοστουν οι διαφοροι...


Ίσως, αν κάπνιζες εσύ, φίλε μου! Κι ευτυχώς. πράγματι, που δεν καπνίζεις! Είσαι ασφαλώς...μακάριος!

δεν καταλαβαινω τι λες...
το τσιγαρο δεν σου προσφερει τιποτα καλο και μονο βλαπτει..αυτη ειναι η αληθεια..ωφελει τοτε να εισπνεω κατευθειαν καυσαερια ξυλου,ελιας κλπ?ο καπνιστης εισπνειε καυσαερια ενος χορτου...το καταλαβαινεις αυτο?αντε ρουφα καμμενα λιοκλαδα για αλλαγη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ρε Αγγελε παιδι μου, τι πρεμουρα ειναι αυτη?!
Ουτε να σου βαζανε το τσιγαρο μες στο στομα σου!
Το καταλαβαινεις οτι εχεις φτασει στα ορια της υστεριας, εαν δεν τα εχεις δηλαδη ηδη ξεπερασει?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο..το 2010 θα κοπει τελειως..αν δεν προσαρμοστουν οι διαφοροι...

Μα εγώ δε διαφωνώ με αυτό Άγγελε. Αν τώρα που το μέτρο είναι πιο χαλαρό, δε γίνεται (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) κάποια σοβαρή προσπάθεια να τηρηθεί. Αν γίνει ακόμα πιο αυστηρό, μου εγγυάται κανείς ότι θα τηρηθεί απόλυτα; Θέλω να πω, αυτό το οποίο έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, είναι ότι στα μέρη όπου πηγαίνουν οικογένειες όπως ταβέρνες, εστιατόρια, καφετέριες κλπ οι καταστηματάρχες έδειξαν ευαισθησία και τηρούν το μέτρο. Σε μέρη όπως μπαράκια, φοιτητικά στέκια, μπουζούκια, κλαμπ κλπ αν οι ίδιοι οι καταστηματάρχες δεν τηρήσουν το μέτρο, μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο ενδεχόμενο (στην Ελλάδα) να μπουκάρουν οι αστυνομικοί και να κόβουν πρόστιμα σε όσους καπνίζουν. Εδώ δεν έχουμε αστυνομικούς να περιπολούν στους δρόμους (πόσες φορές έχεις δει περιπολικό, πόσο μάλλον πεζή περιπολία!), θα έχουμε αστυνομικούς "ράμπο" να τηρούν τον αντικαπνιστικό νόμο; Δυστυχώς δεν είμαι πολύ αισιόδοξος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top