• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Η γνώμη σας για την πλαστική Χειρουργική

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Λοιπον σε αυτο το thread θα ηθελα να που με την γνωμη μας γυρω απο την "Πλαστικη Χειρουργικη".
Με λιγα λογια:
-Εαν την θεωρουμε σαν μια "σεβαστη" λυση ειτε για να διορθωσουμε κατι επανω μας το οποιο ενδεχωμενως να μην μας αρεσει
-Εαν ειναι μια "σωτηρια λυση" για τυχων σημαδια που μας εχουν αφησει ασθενειες-ατυχηματα
-Εαν ειναι "θεμιτος" τροπος ωστε να ξεγελασουμε οχι τοσο τον χρονο που περνα απο πανω μας,αλλα κυριως εμας οτυς ιδιους αναπτερονωντας μας ομως το ηθικο.

Τα παραπανω δεν τα βαζω με μορφη ερωτηματων.
Απλως, θα ηθελα να μην μεινουμε μονο σε μια απο τις περιπτωσεις (που υπαρχουν) οπου μπορει να απευθυνθουμε στην πλαστικη χειρουργικη.Αλλα να αναλυσουμε και να συζητησουμε τοσο το κατα ποσο θα οδηγουμασταν εμεις σε αυτη την λυση οσο και το που ειναι το "μετρο" ή ακομα και το τι θεωρουμε "σωστο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είμαι καθόλου αντίθετη με την πλαστική χειρουργική. Όλα αυτά τα "επεμβαίνουμε στη φύση" μου φαίνονται ψευτοφιλοσοφικές μπούρδες. Γιατί να μην διορθώσεις κάτι πάνω σου που σε ενοχλεί; Πιθανότατα μια ζωή την έχουμε, οπότε ας την περάσουμε όσο το δυνατόν πιο ευτυχισμένα. ;)

Προσωπικά πάντως θα ήθελα να κάνω ρινοπλαστική, μιας και έχω αυτό το "κοκκαλάκι" που έχουν πολλές ελληνίδες και με ενοχλεί πολύ στο προφίλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον

Στην πρωτη περιπτωση: Εαν μηλαμε για υπορβολικες κατασης τοτε δεν ειμαι εναντιων. Αν ομως προκειτε για μικρο-ατελεις δεν αξιζει.

Στην δευτερη περιπτωση: Ειμαι υπερ. Ενα συμαδει που μενει απο ενα ατυχιμα δεν υπαρχει λογος να μενει πανω σου. βεβαια αν καπιος δεν εχει προβλημα με καπιο σημαδι τοσο το καλυτερο. Πρωσοπικα θα εκανα πλαστηκι επεμβαση μονο εαν ητανε πολυ μεγαλο, εμφανες και ενοχλητικο.

Στην Τριτη περιπτωση: Δεν βρισκβ τον λογο για καπια τετια επεμβαση. Συνιθος το μονο που καταφερνουμε ειναι να κακολογιθουμε απο ενα σορο κοσμο, και ολοι καταλαβενουν οτι εχουεμ μια ηλικια παραπανω, και αμα γινει και σε "μικρη" ηλικια η επεμβαση θα νομιζει και ο κοσμος οτι εισαι μεγαλυτερος/η απο οτι εισαι. Ολα ειναι στο μυαλο μας, πρεπει να ξεπερασουμε το κομπλεξ με την ηλικια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας.Δε θα πρέπει να επεμβαίνουμε στη φύση,γιατί άμα ήταν θα'χαμε φτιαχτεί από τη γέννησή μας τέλειοι,όμορφοι,χωρίς ελάττωματα.Η πλαστική χειρουργική μπορεί να σε κάνει και πιο άσχημο απ'αυτό που πιστεύεις ότι είσαι και όχι να σε βελτιώσει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κι εγώ είχα πρόβλημα με την μύτη μου κι έκανα πλαστική μόλις έκλεισα τα 18.
Θεωρώ πως πλέον έχουμε τις δυνατότητες οποιαδήποτε ακαλαισθησία να την διορθώνουμε.Γενικότερα είμαι υπερ των πλαστικών επεμβάσεων όταν γίνονται για λόγους αισθητικής κι όχι ανασφάλειας,γιατί κακά τα ψέματα αν εμείς δεν τα πάμε καλά με τον εαυτό μας μια γαλλική μύτη ή δυο σαρκώδη χείλη δεν πρόκειται να σώσουν την κατάσταση:)

Όταν πρωτοπήρα τηλ.στον συγκεκριμένο γιατρό για να πάρω πληροφορίες μόλις άκουσε την ηλικία μου με ρώτησε αν έχω όντως πρόβλημα κι αν το έχω αποφασίσει σοβαρά.Ο λόγος της ερώτησης ήταν ότι ιδιαίτερα στις νεαρές ηλικίες δεν είμαστε ικανοποιημένοι απο την εμφάνιση μας και θεωρούμε την πλαστική σαν διέξοδο.
Όμως κάποιος που απλώς έχει κόμπλεξ μετά απο την επίσκεψη και την εξήγηση της διαδικασίας σίγουρα θα το σκεφτεί και δεύτερη φορα.
Μπορεί η ίδια η επέμβαση να είναι ρουτίνας όμως δεν ξυπνάς την άλλη μέρα με μια καινούργια μύτη,αυτιά κτλ.Χρειάζεται και παραπέρα θεραπεία.Στην περίπτωση της μύτης τα οριστικά αποτελέσματα θέλουν εως και 5 χρόνια για να φανούν.Επίσης υπάρχει και δύσκολη μεταγχειριτική περίοδος(για ένα μήνα πχ δεν μπορείς ούτε να γείρεις το κεφάλι σου ή αμα σου ρθει να φτερνιστείς την πάτησες,δεν μπορείς να φορέσεις γυαλιά για περίπου 6 μήνες ή βγαίνεις στο κρύο με κουκουλωμένο πρόσωπο κ.α.) οπότε όσοι δεν είχαν ουσιαστικό πρόβλημα συνήθως αποτρέποταν.
Βέβαια είδα(γιατί έκανα σύνολο περίπου 15 επισκεψεις) και τέτοιες περιπτώσεις να προβαίνουν σε επέμβαση πχ.μια κυρία ήταν δεν ήταν 40 ήθελε να μειώσει τις ρυτίδες έκφρασης που διμιουργουνται γύρω απο το στόμα όταν χαμογελάς και τις είχαν περάσει παράλληλα με αυτές δυό σωληνάκια σιλικόνης ώστε να τσιτάρει το δέρμα-για τις 3 πρώτες ημέρες δεν επιτρεπόταν να μορφάσει,μασήσει,σκάσει στα γέλια κλπ

Απο την άλλη πέρα απο την αισθητική πλαστική χειρουργική μην ξεχνάμε και τις περιπτώσεις κλινικής πλαστικής όπου περιλαμβάνονται περιπτώσεις εγκαυμάτων κι άλλες παραμορφώσεις που καθιστουν την επέμβαση πλαστικού ζωτικής σημασίας.

Υ.Γ.Μια πολύ ενδιαφέρουσα σχετική ταινία είναι ο "άνθρωπος ελέφαντας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Κι εγώ είχα πρόβλημα με την μύτη μου κι έκανα πλαστική μόλις έκλεισα τα 18.
Θεωρώ πως πλέον έχουμε τις δυνατότητες οποιαδήποτε ακαλαισθησία να την διορθώνουμε.Γενικότερα είμαι υπερ των πλαστικών επεμβάσεων όταν γίνονται για λόγους αισθητικής κι όχι ανασφάλειας,γιατί κακά τα ψέματα αν εμείς δεν τα πάμε καλά με τον εαυτό μας μια γαλλική μύτη ή δυο σαρκώδη χείλη δεν πρόκειται να σώσουν την κατάσταση:)

Όταν πρωτοπήρα τηλ.στον συγκεκριμένο γιατρό για να πάρω πληροφορίες μόλις άκουσε την ηλικία μου με ρώτησε αν έχω όντως πρόβλημα κι αν το έχω αποφασίσει σοβαρά.Ο λόγος της ερώτησης ήταν ότι ιδιαίτερα στις νεαρές ηλικίες δεν είμαστε ικανοποιημένοι απο την εμφάνιση μας και θεωρούμε την πλαστική σαν διέξοδο.
Όμως κάποιος που απλώς έχει κόμπλεξ μετά απο την επίσκεψη και την εξήγηση της διαδικασίας σίγουρα θα το σκεφτεί και δεύτερη φορα.
Μπορεί η ίδια η επέμβαση να είναι ρουτίνας όμως δεν ξυπνάς την άλλη μέρα με μια καινούργια μύτη,αυτιά κτλ.Χρειάζεται και παραπέρα θεραπεία.Στην περίπτωση της μύτης τα οριστικά αποτελέσματα θέλουν εως και 5 χρόνια για να φανούν.Επίσης υπάρχει και δύσκολη μεταγχειριτική περίοδος(για ένα μήνα πχ δεν μπορείς ούτε να γείρεις το κεφάλι σου ή αμα σου ρθει να φτερνιστείς την πάτησες,δεν μπορείς να φορέσεις γυαλιά για περίπου 6 μήνες ή βγαίνεις στο κρύο με κουκουλωμένο πρόσωπο κ.α.) οπότε όσοι δεν είχαν ουσιαστικό πρόβλημα συνήθως αποτρέποταν.
Βέβαια είδα(γιατί έκανα σύνολο περίπου 15 επισκεψεις) και τέτοιες περιπτώσεις να προβαίνουν σε επέμβαση πχ.μια κυρία ήταν δεν ήταν 40 ήθελε να μειώσει τις ρυτίδες έκφρασης που διμιουργουνται γύρω απο το στόμα όταν χαμογελάς και τις είχαν περάσει παράλληλα με αυτές δυό σωληνάκια σιλικόνης ώστε να τσιτάρει το δέρμα-για τις 3 πρώτες ημέρες δεν επιτρεπόταν να μορφάσει,μασήσει,σκάσει στα γέλια κλπ

Απο την άλλη πέρα απο την αισθητική πλαστική χειρουργική μην ξεχνάμε και τις περιπτώσεις κλινικής πλαστικής όπου περιλαμβάνονται περιπτώσεις εγκαυμάτων κι άλλες παραμορφώσεις που καθιστουν την επέμβαση πλαστικού ζωτικής σημασίας.

Υ.Γ.Μια πολύ ενδιαφέρουσα σχετική ταινία είναι ο "άνθρωπος ελέφαντας"
Πόσο σου κόστισε(αν επιτρέπεται)?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δεν είμαι ενάντια στην πλαστική εγχείρηση.Πολλές φορές είναι απαραίτητο να γίνει όπως λέει και η kleftra, για ιατρικούς λόγους.Αλλά και να μην είναι απαραίτητο, για λόγους αισθητηκούς, οι ψυχολογικοί λόγοι που οδηγούν ένα άτομο σε μια πλαστική επέμβαση είναι εξίσου σημαντικοί.Γιατί να στεναχωριέται κάποιος για κάτι που ο ίδιος θεωρεί πρόβλημα, όταν μπορεί να υπάρξει κάποια λύση?Και δε νομίζω ότι μπορεί να πειστεί αυτός ο κάποιος από τρίτους ότι αυτό που θεωρεί ο ίδιος πρόβλημα, δεν είναι πρόβλημα.Δεν υπάρχει λόγος να πειστεί άλλωστε.
Τα περί παρεμβολής στη φύση σίγουρα δεν ισχύουν.Η φύση μας θέλει και με μυωπία, διαβήτη κτλ, τί να κάνουμε τώρα, να μη βάλουμε γυαλιά ή να μην πάρουμε ινσουλίνη?Δεν πάει έτσι.Με τη λογική αυτή κάθε χειρουργίο μπορεί να θεωρηθεί επέμβαση στη φύση.
Υπάρχει όμως και το άλλο άκρο, που οι πλαστικές επεμβάσεις φτάνουν σε σημείο να είναι άκρως αντιαισθητικές και καμιά φορά να απειλούν και την υγεία.Σ'αυτές τις περιπτώσεις και ο γιατρός πρέπει να βάζει φρένο σε κάποιον που έχει χάσει το μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Πόσο σου κόστισε(αν επιτρέπεται)?:hmm:

Εκανα πλαστική και διάφραγμα μαζί.
Έδωσα τότε (8 χρόνια πριν) 750.000 δρχ. τα οποία περιελάβαναν:
αμοιβή πλαστικού
αμοιβή αναισθησιολόγου
έξοδα εξετάσεων
παραμονή στην κλινική(γίνεται μόνο σε ιδιωτικές και είναι για 24 ώρες)
και φάρμακα(παυσίπονα και κάποιες ενέσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Nα πω κι εγω την γνωμη μου...
Πανω κατω η Μισελ, κλεφτοκοριτσο και ο φιλος faithplus με καλυψαν.
Προσωπικα δεν ειμαι εναντια στις πλαστικες επεμβασεις με οποια του μορφη.Αν κι εγω εχω αυτο που περιγραψε η Μισελ πιο πανω με το κοκκαλακι στην μυτη, καποτε ειχα σκεφτει να παω να το αφαιρεσω και χαιρομαι που οι γονεις μου (ισως να παιζει ρολο οτι εχω μεγαλωσει και σε οικογενεια ιατρων), δεν μου το αρνηθηκαν, αντιθετα ειχαμε καθισει και το ειχαμε συζητησει.
Τελικα δεν την εκανα, γιατι περασε ο καιρος και...το ξεχασα.Η μαλλον επειδη αλλαξε το προσωπο μου, δεν με ενοχλουσε πια και δεν φαινοταν.Γι' αυτο και οι ιατροι σου λενε να περιμενεις μεχρι καποια ηλικια.
απο εκει και περα εχω κανει αλλου ειδους επεμβαση η οποια ξεκινησε για λογους αισθητικους αλλα τελικα αποδειχθηκε σωτηρια.
Αποφασισα να παω να αφαιρεσω ορισμενες "ελιες" απο το κορμι μου.Οι λογοι ηταν δυο.
Πρωτων οι δυο που ηθελα να βγαλω δεν ηταν "επιδερμικες"(επιπεδες με το δερμα-κρεατοελιες δηλαδη), και δευτερον μια αλλη στην πλατη, αν και "επιπεδη" μεγαλωνε...ειδικα τα καλοκαιρια με τον ηλιο.
Ετσι ξεκινησα και πηγα.Ο ιατρος ομως κανοντας εναν ελεγχο στις ελιες μου, αποφασισε να μου βγαλει περισσοτερες και μαλιστα μερικες πολυ μικρες μιας και δεν του "αρεσαν" στην οψη.(Δεν του γεμισαν το ματι δηλαδη.
Τελικα αποδειχθηκε οτι η μια απο τις εξτρα που μου εβγαλε (μετα απο βιοψια), υπηρχε πιθανοτητα μελλοντικα να προσψρησει σε μελανωμα.(καρκινος του δερματος δηλαδη.)Να προσθεσω οτι δεν μου εβγαλε παραπανω ελιες για να μου παρει λεφτα...μιας και δεν πληρωσα.)
Αυτο σαν μια προσωπικη και μικρη εμπειρια.
Απο την αλλη προσωπικα ειμαι εντελως αντιθετος στο επειχηρημα ετσι μας εφτιαξε η φυση κι ετσι πρεπει να μεινουμε...Η φυση κανει τραγικα λαθη.(Εστω και λοφω ανθρωπινων λαθων επανω της).
Την επιστημη προσωπικα και στο συγκεκριμενο θεμα την πλαστικη χειρουργικη την θεωρω σαν μια εναλλακτικη λυση πολλων σημαντικων προβληματων.Και οχι μονο "επιδερμικων-εξωτερικων".
Π{ολυ σημαντικο ρολο παιζει και η ψυχολογια του ατομου.Υπαρχουν ατομα που πραγματικα μια πλαστικη επεμβαση τους αλλαξε την ζωη.Τους εκανε να αποκτησουν αυτοπεποιθηση, να νιωθουν πιο δυνατοι,να ανπτερωσουν το ηθικο τους...γιατι κακα τα ψεματα ολοι μας θελουμε να ειμαστε "αρεστοι".
Πολυ καλη μου φιλη, χαρη στην χειρουργικη εχασε 75 κιλα βαρους και χαρη στην πλαστικη χειρουργικη πολλα εκατοστα (πανω απο μισο μετρο) δερμα απο την κοιλια μονο.Η κοπελα ξαναγεννηθηκε και προσωπικα την βλεπω και το χαιρομαι.
Ακομα και το λιφτινγκ δεν το κατηγορω.Τωρα αυτοι που το παρακανουν, ειναι υπευθυνοι για τις πραξεις τους.
Τελος για οσους αποκτουν σημαδια απο ατυχημα...δεν το συζητω καν.Εκει πραγματικα ερχεται για να σβησει απο τα ματια τα οσα ασχημα περασε ο "ατυχος" συνανθρωπος μας.
Και λεω απο τα ματια μιας και δεν θα χρειαζεται να βλεπει καθε μερα τις ουλες του και να θυμαται 24/7 τι του συνεβη.Και γι' αυτο δεν λεω απο το μυαλο.Το μυαλο μπορει να "θαψει" αλλα δεν σβηνει.
Εν κατακλειδι την πλαστικη χειρουργικη προσωπικα την βλεπω με πολυ καλο ματι.
Την θεωρω σαν εναν σημαντικο ασσο στο μανικι μας (σαν επιλογη, απαξ και μπορουμε να ανταποκριθουμε στο κοστος μιας τετοιαςεπεμβασης), για καταστασεις οπου μικρες ή μεγαλες ατελειες ή σημαδια απο "καταραμενες στιγμες", μας βαζουν "τρικλοποδια" στην ζωη μας, φθειρωντας μας ψυχολογικα.


P.S.-Συγγνωμη εαν εγραψα πολλα ή δεν βγαζεται νοημα...δεν φταιω εγω!Ειλικρινα!
Στον Ιακωβο να τα χωσετε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
Στον Ιακωβο να τα χωσετε!:D

jacob suchard pavlides?:P:P:P

με τις ελιές σε καταλαβαίνω, την ίδια εγχείριση έχει κάνει και ο ντάντιμ, και απο τότε, ελέγχουμε όλοι τις ελιές μας....

Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
ή αμα σου ρθει να φτερνιστείς την πάτησες,

πως γίνεται αυτό? το φτέρνισμα είναι αντανακλαστικό, δεν μπορείς να το ελέγξεις. Κι αν φταρνιστείς, τι παθαίνει η εγχειρισμένη μύτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
πως γίνεται αυτό? το φτέρνισμα είναι αντανακλαστικό, δεν μπορείς να το ελέγξεις. Κι αν φταρνιστείς, τι παθαίνει η εγχειρισμένη μύτη?

αυτό ακριβώς εννοώ άμα σου 'ρθει τότε άμα το προλάβεις θα κρατηθείς αν όχι δεν ξέρω τι συμβαίνει(εγώ δεν φτερνίστηκα) αλλά φαντάζομαι καθώς η μύτη είναι γεμάτη πλαστικά εσωτερικά ράμματα(δλδ πληγές κι αίμα:( ) τα οποία παρεπιπτόντως σε γαργαλάνε τόσο όσο χρειάζεται για να σου έρθει φτέρνισμα:D

Καλά το φτέρνισμα παλευόταν το χειρότερο ήταν τις πρώτες 10 ημέρες δεν μπορούσα να λουστώ,κάνω μπανιο,πλύνω το πρόσωπο μου και τα δόντια μου:(
Είχε βέβαια και την πλάκα του καθώς μόλις έβγαλα τον γύψο έκανα επι 1 μήνα ασκήσεις στην μύτη μου(έτσι τις έλεγε ο δόκτωρ ασκήσεις).Το φαντάζεσαι;Δεν έχω κάνει ποτέ μου γυμναστική(οικειοθελώς στο σχολείο με ανάγκαζαν) και ξυπνούσα κάθε πρωί κι έκανα για ένα τέταρτο ασκήσεις στην μύτη μου.

Α!Κι ένα άλλο καλό μετά το χειρουργίο μου είχαν φέρει σε σακουλάκι το κομματάκι που έκοψαν και το κοκκαλάκι απο το διαφραγμα κι εγώ τα έβαλα στην τσάντα της μάνας μου.Φαντάσου τι έγινε όταν τα άνοιξε:devil: :D
Τέλος το καταυχαριστήθηκα που με υπηρετούσαν όλοι κι εμένα όλως τυχαίως μου έπεφταν συνεχώς πράγματα κάτω:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
δεν ειμαι καθολου εναντια στην πλαστικη χειρουργικη. δικο σου ειναι το προσωπο/ σωμα, οτι θελεις το κανεις. θα ερθει δλδ ο αλλος να σου πει οτι χαλας το εργο του θεου αν βαλεις μια μυτη που σου αρεσει περισσοτερο, και που οπως ειπε ο μαριος, θα σε βοηθησει να νιωθεις καλυτερα;; με τι δικαιωμα;
για περιπτωση ατυχηματος δε το συζητω. αν δε σου αρεσει, η δεν θελεις με κανεναν τροπο να εχεις σημαδι, βγαλτο. δεν τιθεται καν θεμα, με εμενα.
εγω βεβαια προσωπικα δεν θα εκανα. εκτος απο τα χιλια βασανα, φοβαμαι μη χαλαγε η δουλεια. ειναι ενα σαιτ, το www.awfulplasticsurgery.com/ ,που με εχει τρομαξει. ασε που μια κοντινη μου συγγενης εχει φτιαξει τη μυτη της και ειναι αισχος το θεαμα. μπααααααα, δε με πειθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
είμαι υπέρ της πλαστικής χειρουργικής και προσωπικά θα έκανα εάν κάποια στιγμή το επιθυμούσα....
Γενικά είμαι υπέρ σε οτιδήποτε μας βοηθάει να βρούμε τις εσωτερικές μας ισορροπίες και κατ'επεκταση μας κάνει λίγο πιό ευτυχισμένους...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Έκανα πλαστική στη μύτη πριν από ενάμιση μήνα, τόσο για αισθητικούς όσο και για λειτουργικούς λόγους, μιας και είχα πρόβλημα και με το διάφραγμα. Οι πρώτες 10 μέρες είναι λίγο δύσκολες που έχεις το γύψο και πρέπει να κάνεις κάτι καθαρισμούς στη μύτη. Τώρα, είμαι 100% καλά και αναπνέω τέλεια. Όσο για την αυτοπεποίθησή μου... στα ύψη!:) Σε όποιον θέλει και μπορεί να κάνει, το συστήνω ανεπίφυλακτα! Το σημαντικό είναι να πας σε καλό γιατρό. Εγώ πλήρωσα 3.500 ευρώ, αλλά τουλάχιστον ήμουν σίγουρη για το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έκανα πλαστική στη μύτη πριν από ενάμιση μήνα, τόσο για αισθητικούς όσο και για λειτουργικούς λόγους, μιας και είχα πρόβλημα και με το διάφραγμα. Οι πρώτες 10 μέρες είναι λίγο δύσκολες που έχεις το γύψο και πρέπει να κάνεις κάτι καθαρισμούς στη μύτη. Τώρα, είμαι 100% καλά και αναπνέω τέλεια. Όσο για την αυτοπεποίθησή μου... στα ύψη!:) Σε όποιον θέλει και μπορεί να κάνει, το συστήνω ανεπίφυλακτα! Το σημαντικό είναι να πας σε καλό γιατρό. Εγώ πλήρωσα 3.500 ευρώ, αλλά τουλάχιστον ήμουν σίγουρη για το αποτέλεσμα.
Εγώ θέλω αρκετά να κάνω, αλλά φοβάμαι πάρα πολύ μην πάει κάτι στραβά και δεν κάνω... Είδα κάτι φωτογραφίες παλιότερα που έψαχνα για πλαστικό, απο αποτυχημένες πλαστικές και ΦΡΙΚΑΡΑ. Μια στο εκατομμύριο να γίνω έτσι, τι θα κάνω μετά; :'( Συγχαρητήρια πάντως για το θάρρος σου να κάνεις, αψηφώντας τους κινδύνους. Τυχερή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχω ήδη κάνει στα αυτιά (ναι, όβερ, ντάμπο λαμβάνει κρατικό κανάλι Κίνας, όβερ)...
Ήμουν παιδούλα, αλλά χαίρομαι που το έκανα...!

Και αν είναι, θα ξανακάνω. Όχι για να αλλάξω κάτι, μιλάμε πλέον στα 40 μου, αν έχει πέσει το στήθος μου, πχ, ή πιο μετά κανένα τράβηγμα ή ένεση κορτιζόνης.
Αν δεν αλλοιώνει κανείς τη φυσιογνωμία του και αν νιώθει όντως τόσο καλύτερα, γιατί όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Είδα κάτι φωτογραφίες παλιότερα που έψαχνα για πλαστικό, απο αποτυχημένες πλαστικές και ΦΡΙΚΑΡΑ. Μια στο εκατομμύριο να γίνω έτσι, τι θα κάνω μετά; :'(

Κι εγώ ανησυχούσα στην αρχή. Γι' αυτό λέω ότι πρέπει να ψάξεις καλά το γιατρό που θα σε χειρουργήσει. Πάνω απ'όλα πρέπει να σου εμπνέει εμπιστοσύνη, να τον νιώθεις κοντά σου. Εγώ πήγα σε ΩΡΛ-Πλαστικό που κατά τη γνώμη μου είναι περισσότερο εξειδικευμένος από κάποιον άλλο που κάνει και πλαστικές στήθους, λίφτινγκ κ.ο.κ. Μια απόφαση είναι...Σίγουρα,ο φόβος για την αποτυχία δεν μπορεί να φύγει τελείως, όμως πιστεύω ότι αν ο γιατρός είναι καλός και υπεύθυνος θα προσπαθήσει να διορθώσει το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
"Θα προσπαθήσει"... Κι αμα δεν τα καταφέρει και γίνω σταν τον Michael Jackson? :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
"Θα προσπαθήσει"... Κι αμα δεν τα καταφέρει και γίνω σταν τον Michael Jackson? :'(
Ψάχτο, και αν δεις ότι κανένας δε σου εμπνέει τη σιγουριά που χρειάζεσαι, μην το κάνεις. Εγώ ήθελα να κάνω τόσο πολύ πλαστική που έλεγα Καλά, πόσο χειρότερη μπορεί να γίνει η μύτη μου;:D Πάντως, τώρα πλέον η ρινοπλαστική θεωρείται χειρουργείο ρουτίνας. Για μένα δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ξέρεις ποιό είναι το ποσοστό επιτυχίας μιας τέτοιας επέμβασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top