Φοιτητική ζωή: με τους γονείς ή ανεξάρτητα;

Φοιτητική ζωή: με τους γονείς ή ανεξάρτητα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 136)
  • Μόνος και αυτόνομος (μάνα πώς πλένονται τα ρούχα[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 86 63.2%
  • Μόνος αλλά με βοήθεια από το σπίτι (μάνα τα ρούχα!)

    Ψήφοι: 29 21.3%
  • Στο σπίτι όπως πάντα (μαμά πού είναι τα ρούχα[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 8 5.9%
  • Στο σπίτι αλλά με μεγαλύτερη ελευθερία... (αμάν βρε μαμά τα ρούχα μου!)

    Ψήφοι: 13 9.6%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ο καθένας δικαιούται να έχει τη γνώμη του :) ;) Αν και διαφωνώ, σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου :)

αντεπιχείρηματα; :)
5 χρόνια είμαι φοιτητής και δεν έχασα κάτι
γιατί πάτε να καθιερώσετε μια χιλιοειπωμένη υποκειμενικώς σωστή άποψη;
αφού για μένα δεν ισχύει..
νομίζω ότι ζω σε άλλη χώρα με αυτά που διαβάζω στα posts σας :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthie95

Νεοφερμένος

Η Anthie95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
κοίτα επειδή κάτι δεν ισχύει για εσένα δεν σημαίνει οτι δεν ισχύει για κανένα. Επίσης να σου θυμίσω οτι υπάρχουν πολλοί φοιτητές που δουλεύουν και σπουδάζουν μαζί;; Έχει να κάνει με το πόσο πολύ το θέλεις και συνεπώς κατα πόσο το κυνηγάς...!! Εμένα δεν με ενοχλεί που ζεις και περνάς μια χαρά με τους γονείς σου. Δεν είναι καθόλου κακό! Εσένα γιατί σε ενοχλεί το γεγονός οτι παρά το οτι υπάρχουν φοιτητές που σπουδάζουν και δουλεύουν μαζί;; Έχω φιλαράκια που δουλεύουν κανονικά, χωρις χρήματα από το σπίτι τους και σπουδάζουν κιόλας :) Και είναι και αριστούχοι :) Επειδή κάτι δεν ισχύει για εσένα δεν σημαίνει οτι δεν ισχύει γενικώς :) Και ο μέσος όρος ενός τμήματος στα μαθήματα μπορεί να είναι το 16 :) Σίγοουρα όμως υπάρχουν και αυτοί που γράφουν 7 και αυτοί που χτυπάνε και 20άρια :) Μην τα βλέπεις όλα από την δική σου οπτική γωνία αποκλειστικά :) Δες τα πιο σφαιρικά τα πράγματα :) Για όλα υπαρχουν εξαιρέσεις! :)

Φιλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αντεπιχείρηματα; :)
5 χρόνια είμαι φοιτητής και δεν έχασα κάτι
γιατί πάτε να καθιερώσετε μια χιλιοειπωμένη υποκειμενικώς σωστή άποψη;
αφού για μένα δεν ισχύει..
νομίζω ότι ζω σε άλλη χώρα με αυτά που διαβάζω στα posts σας :hmm:

πραγματικα βρε αγορι μου σε ολα του ποστς σου εδω, εχεις λυσσαξει με αυτο το θεμα. ναι οκ, μενεις με τους γονεις σου σα φοιτητης και περνας καλα.περνας τελεια. ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ! που ειναι το κολλημα σου βρε παιδακι μου στα παιδια που θελουν να ζησουν την εμπειρια?? και σε πληροφορω, σα τριτοετης φοιτητρια πλεον σε ξενη πολη πως ειναι ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ, για μας που τη ζουμε. εμπειρια με τα καλα της και τα κακα της. ηρεμησε λιγο και σταματα να βγαζεις τα απωθημενα σου σε αυτο θεμα. -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
γιατί τι θα μου κάνεις;
ηρέμησε καταρχίν που κάνεις λες και σου πήραμε το φαϊ από το πιάτο...

μια προσωπική άποψη λέω..γιατί θεωρείτε εφικτό μόνο αυτό που υπερασπίζεστε εσείς οι φοιτητές σε άλλες πόλεις..

πάντα όταν λέτε φοιτητές και γονείς, τονίζετε την αρνητική πλευρά με τους κομπλεξικούς γονείς...

κοίτα επειδή κάτι δεν ισχύει για εσένα δεν σημαίνει οτι δεν ισχύει για κανένα. Επίσης να σου θυμίσω οτι υπάρχουν πολλοί φοιτητές που δουλεύουν και σπουδάζουν μαζί;; Έχει να κάνει με το πόσο πολύ το θέλεις και συνεπώς κατα πόσο το κυνηγάς... Εσένα γιατί σε ενοχλεί το γεγονός οτι παρά το οτι υπάρχουν φοιτητές που σπουδάζουν και δουλεύουν μαζί;;

...τους ξέρω αυτούς που "δουλεύουν"...στην εξεταστική ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anthie95

Νεοφερμένος

Η Anthie95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ρε συ εμείς σεβόμαστε την άποψή σου εσύ γιατί δε σέβεσαι τη δική μας;;; εγώ προσωπικά δεν μπαίνω στον κόπο να σου ξαναπαντήσω στο συγκεκριμένο θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ρε συ εμείς σεβόμαστε την άποψή σου εσύ γιατί δε σέβεσαι τη δική μας;;; εγώ προσωπικά δεν μπαίνω στον κόπο να σου ξαναπαντήσω στο συγκεκριμένο θέμα!

γτ όταν δεν έχετε επιχειρήματα αρχίζετε τις απειλές...:)

ωραίος πολιτισμένος διάλογος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
γτ όταν δεν έχετε επιχειρήματα αρχίζετε τις απειλές...:)

ωραίος πολιτισμένος διάλογος!

το θεμα εχει 66 ποστς. για ξανα διαβασε τα αλλη μια μπας και δεν τα καταλαβες με την πρωτη.
ποιος σε απειλησε βρε παιδακι μου? αγαναχτηση εβγαλα γιατι εχεις λυσσαξει να κατηγορεις οσους σπουδαζουμε σε αλλη πολη ή οσους το σκεφτονται. εσενα σου χει κολλησει οτι φευγουν τα παιδια για τους γονεις τους. ξεκολλα λιγο το μυαλο σου βρε αγορακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Οι επιλογές του post είναι καταπληκτικές, αντικατοπτρίζουν απόλυτα το 99% των Ελλήνων φοιτητών

Μόνος και αυτόνομος (μάνα πώς πλένονται τα ρούχα;)
Μόνος αλλά με βοήθεια από το σπίτι (μάνα τα ρούχα!)
Στο σπίτι όπως πάντα (μαμά πού είναι τα ρούχα;)
Στο σπίτι αλλά με μεγαλύτερη ελευθερία... (αμάν βρε μαμά τα ρούχα μου!)

:D :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Πάντως αυτοί που αποφασίζουν να μείνουν μόνοι τους..κάνουν την προσπαθεια τους να ανεξαρτητοποιηθουν..εστω και αν ρωτανε τη μαμα τους για το πως θα πλυνουν τα ρουχα τους.Αυτοι που μενουν ...πως θα ανεξαρτητοποιηθουν;; 18 χρονων γινομαστε ενηλικες..καταλάβετε το....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
είσαι σίγουρη ότι δεν είμαι ανεξέρτητος εφόσον μένω με τους γονείς μου ή ότι δεν ενηλικιώθηκα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οι επιλογές του post είναι καταπληκτικές, αντικατοπτρίζουν απόλυτα το 99% των Ελλήνων φοιτητών

Μόνος και αυτόνομος (μάνα πώς πλένονται τα ρούχα;)
Μόνος αλλά με βοήθεια από το σπίτι (μάνα τα ρούχα!)
Στο σπίτι όπως πάντα (μαμά πού είναι τα ρούχα;)
Στο σπίτι αλλά με μεγαλύτερη ελευθερία... (αμάν βρε μαμά τα ρούχα μου!)

:D :lol:

Nα πω κατι ασχετο χωρις να θελω να κρινω κανέναν?:redface:Μενω μονος μου και το Σαββατοκυριακο που είχα ξεμείνει εβαλα πλυντήριο με αφρόλουτρο.:redface:Μπορειτε να το δοκιμάσετε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω ειχα μια φιλη, που σφουγγαριζε με μαλακτικο ρουχων! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
εγω ειχα μια φιλη, που σφουγγαριζε με μαλακτικο ρουχων! :P


Ελπιζω να μην έβαζε και rexona στον καφε αντι για ζαχαρη.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Το προηγούμενο μου ποστ..δεν αναφερόταν σε κανεναν συγκεκριμένα..:confused:

Πριν απο κάποια χρόνια,είχα γνωρίσει μια κοπέλα,30 χρονών..που μόλις είχε διοριστεί δασκαλα στη Ζάκυνθο.Μόνη της δεν είχε μείνει ποτέ..γιατί ήταν απο τα γιαννενα και σπούδασε εκεί.Δυο πράγματα θα πω...η απίστευτη βρωμια της,δεν καθάριζε ποτέ..παρά περίμενε πότε θα έρθει η μαμα να καθαρίσει..και η ασχετοσύνη της σε ένα σωρό πράγματα,παραδειγμα: προσπάθησε να τηγανισει ένα ψάρι...και δεν το είχε αλευρώσει.Η μαμα..ποτέ δεν την είχε βάλει να το κάνει..και αυτη,ποτε πριν ΔΕΝ χρειάστηκε να το κάνει...30 χρονών γαιδαρα..και να μην ξερει ότι το ψαρι αλευρώνεται για να τηγανιστει..ε..
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όλοι 'οσοι μένουν με τους γονείς τους ως σπουδαστες..είναι ανωριμοι κλπ...προς θεου.Και εγω με τους γονείς μου έμενα,αφού ειχα περάσει στην Αθήνα και είμαι απο εκει.Ομως κάποια στιγμη..τα πουλάκια πρέπει να πετάξουν..και όχι στην ηλικία των 80 χρονών...αυτό εννοω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όλα τα "καλά" πάντως συμβαίνουν στο πρώτο έτος. :P
Στο σφουγγάρι που είχα τότε για να καθαρίζω τον πάγκο, είχε φυτρώσει ένα φυτό, το οποίο το πρόσεχα σαν τα μάτια μου! Το σπίτι με έβλεπε σπάνια, έτρωγα έξω, οπότε και δε λέρωνα, έτσι το φυτό μεγάλωνε και μεγάλωνε. Το έδειχνα περήφανη στους καλεσμένους μου και όλοι το κοιτούσαμε με δέος και απορία.
Το μυστήριο λύθηκε σε μια από τις επισκέψεις των γονιών μου, όπου ακούω τη μάνα από την κουζίνα να φωνάζει: "Δεν το πιστεύω αυτό που βλέπω, φύτρωσε ντοματιά στο σφουγγάρι, είσαι τρελή;" :hehe:

Ε ναι λοιπόν ήταν ντοματιά! Το μυστήριο λύθηκε και ξυλώθηκε! :(
Άκαρδη μάνα..

Τι μου θυμήσατε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είναι δύο παιδάκια (ο Τάκης και ο Λάκης)
Και οι δύο μένουν στην Αθήνα και δίνουν Πανελλαδικές. Περνάνε και οι 2 σε μια σχολή (ας πούμε Νομική). Ο Τάκης περνάει Αθήνα και οι γονείς του είναι χαρούμενοι επειδή δε θα ξενινευτεί. Οι γονείς του Λάκη που πέρασε Θεσσαλονικης είναι λυπημένοι και αποχαιρετάνε το παιδί τους.


Ο Τάκης μένει στην Αθήνα πέρασε στην σχολή που ήθελεμ δεν χάλασε τις παρέες του από το Λύκειο με δυσκολία δημιουργεί καινούριες, όταν γυρνάει από την σχολή τον περιμένει το ζεστό φαγάκι της Μαμάς εκεί τρώνε με τον μπαμπά . Ο Τάκης οταν φύγει πάντα δίνει αναφορά που πάει (μερικές φορές λεει ψέματα) η μαμά του ανησυχει όταν αργεί αλλά η ίδια δε το δίχνει. Παρόλα αυτά ρίχνει ένα μηνυματάκι στο γιόκα τους πότε θα γυρίσει (τυπική Ελληνίδα μάνα). Ο Τάκης είναι ενήλικος παρόλα αυτά για την μάνα του είναι ένα παίδι που θέλει φροντίδα και προστασία. O Λάκης μένει σε ένα σπίτι στο σπίτι των γονιών του ακούει θέλει δε θέλει κάποιος κανόνες που του επιβάλουν οι γονείς (ως αργηγοι της οικογένειας) καθώς και έχει κάποιες υποχρεώσεις. Ο Τάκης επειδή μένει στα προάστια της Αθήνας κάνει 1 ώρα να πάει στην σχολή και κάθε μέρα η διαδρομή είναι βάσανο για αυτόν πολλές φορές δε πάει στην σχολή επειδή βαριέται την διαδρομή.

ο Τάκης

Ο Λάκης μένει μόνος του σε μια γκαρσονιέρα. Μαθαίνει να μαγειρεύει, κάνει καινούριους φίλους (οι οποίοι δένονται μαζί του), τραβάει χρήματα από την κάρτα του μπαμπα. Αντιμετωπίζει μόνος του καταστάσεις (τύπου κλειδώθηκα έξω από το σπίτι ουα ουά, που το διάολο πληρώνουμε την ΔΕΗ. γιατί κόπηκε το ρεύμα). Οι γονείς του αρχικά τον τσάκισαν στα τηλέφωνα αλλά σιγά σιγά συνηθίσανε. Ο Λάκης πάει Αθήνα κάθε Χριστουγεννα και Πάσχα οι γονείς τον κοιτάνε με άλλο μάτι (τον σέβονται), δεν τον αντιμετωπίζουν πλέον ως παιδί. Ο ίδιος βαριέται οποτε πάει Αθήνα και μετράει τις μέρες αντιστροφά για να πάει Θεσσαλονίκη. Στην Θεσσαλονίκη μένει μόνο του, μόνος του φτιάχνει τους κανόνες είναι αφεντικό του εαυτού του. Ο Λάκης μένει 5 λεπτά από την σχολή. Δε το νοιάζει η διαδρομή κάθε μέρα πάει σχολή και πίνει καφέδες με τους νέους του φίλου ζει μια ωραία φοιτητική ζωή.


Ο Λάκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Nα πω κατι ασχετο χωρις να θελω να κρινω κανέναν?:redface:Μενω μονος μου και το Σαββατοκυριακο που είχα ξεμείνει εβαλα πλυντήριο με αφρόλουτρο.:redface:Μπορειτε να το δοκιμάσετε!:D

Στο πλυντήριο όχι, αυτό δε θα το έκανα! :D
Στο χέρι όμως είναι κάποια συγκεκριμένα ρούχα που τα πλένω άλλοτε με σαμπουάν, άλλοτε με αφρόλουτρο και άλλοτε με απορρυπαντικό πιάτων (ή και με συνδιασμό αυτών για σούπερ καθαριότητα). :P

εγω ειχα μια φιλη, που σφουγγαριζε με μαλακτικο ρουχων! :P

Στο στρατό όταν τελείωναν τα υγρά καθαριστικά για τα πατώματα, σφουγγαρίζαμε με απορρυπαντικό πιάτων! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πριν απο κάποια χρόνια,είχα γνωρίσει μια κοπέλα,30 χρονών..Ομως κάποια στιγμη..τα πουλάκια πρέπει να πετάξουν..και όχι στην ηλικία των 80 χρονών...αυτό εννοω..:)

Ντάξει ξέρω να μεγειρεύω, να πλένω πιάτα,...κτλ και φυσικά να καθαρίζω το δώματίο μου. Μετακινούμαι μόνος μου και βοηθάω στο σπίτι, γιατί δεν βλέπω τους γονείς μου ως δούλους. Το δώματιό μου είναι τόσο καθαρό που νομίζεις ότι μπαίνεις στο ανάκτορο των Βερσαλλιών. :P :P

Αυτό που περιγράφεις με την 30χρονη κοπέλα, είναι μια τραγική περίπτωση. Δείχνει άτομο χωρίς θέληση για ζωή και το οποίο ακόμη και μόνο του να έμενε, πάλι έτσι θα ήταν. Θα πέθαινε ίσως από ασιτία. Το αν μένεις ή όχι με τους γονείς σου δεν λέει κάτι. Το να μάθεις να αυτοσυντηρείσαι λέει πολλά. Δείχνει πόσο υπεύθυνο άτομο είσαι. Πολλοί άνθρωποι δεν ωριμάζουν ποτέ. Το αν μένουν με τους γονείς και "επαναπαύονται" σε αυτούς χωρίς να μαθαίνουν από ζωή, αλλά να ξέρουν μόνο την RNA-πολυμεράση καλά, είναι μια δικαιολογία Ελληνικής λογικής. Βολεύει και εκείνους που σπουδάζουν αλλού να καυχιώνται ότι αντρώθηκαν ή γυναικώθηκαν και εκείνους που μένουν με τους γονείς τους, να αποποιούνται ευθυνών της ζωής...και να μένουν για πάντα μπούληδες και μπούλισσες.
Στο χέρι ή στο πόδι του καθενός είναι να αντρωθεί ή να γυναικωθεί, δηλ., να γίνει αυτόνομος, υπεύθυνος,...κτλ. Έχω δει πολλούς φοιτητές που ζουν μόνοι τους και υποτίθεται ότι ψήθηκαν από ζωή και στα 30 τους, στα 40-60 τους...κτλ που έχουν δική τους ζωή, οικογένεια...να κάνουν πολλές μαλακίες. Η ανωριμότητα στο φούλ. Δεν έχει να κάνει με τα βιώματα αλλά με τον άνθρωπο. Υπάρχουν πολλοί μαλάκες φοιτητές που ζουν μόνοι τους. Αυτοί εφόσον "ανεξαρτητοποιήθηκαν", αντρώθηκαν/ γυναικώθηκαν; ;)

Ρε παιδιά ο νέος πάντα θα κάνει λάθη και θα χαϊδεύεται...Μην θέλουμε οι νέοι να έχουν την υποτιθέμενη σοβαρότητα και υπευθυνότητα των 50ρηδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στο πλυντήριο όχι, αυτό δε θα το έκανα! :D
Στο στρατό όταν τελείωναν τα υγρά καθαριστικά για τα πατώματα, σφουγγαρίζαμε με απορρυπαντικό πιάτων! :P
Στο στρατό τα έκανα όλα με χλωρίνη με άρωμα λεμόνι, ακόμα και το τραπέζι το καθαρίζαμε με τη σφουγγαρίστρα... Τα άλλα καθαριστικά δεν δίνουν αυτό το άρωμα καθαριότητας και παιδεύεσαι στο τρίψιμο.


Ντάξει ξέρω να μεγειρεύω, να πλένω πιάτα,...κτλ και φυσικά να καθαρίζω το δώματίο μου. Μετακινούμαι μόνος μου και βοηθάω στο σπίτι, γιατί δεν βλέπω τους γονείς μου ως δούλους. Το δώματιό μου είναι τόσο καθαρό που νομίζεις ότι μπαίνεις στο ανάκτορο των Βερσαλλιών. :P :P
Το κρεβάτι μου το στρώνω όταν πάω για ύπνο, τα βιβλία τα έχω βάλει χύμα στο γραφείο και πολλές φορές τα πιάτα τα αφήνω και δυο μέρες στο νεροχύτη γιατί βαριέμαι να τα καθαρίσω και όλα αυτά χωρίς να με νοιάζει. Θα τα καθαρίσω όποτε έχω όρεξη... Γενική καθαριότητα κάνω όποτε έχω όρεξη (συνήθως κάθε 2, 3 εβδομάδες).

Στο σπίτι των γονιών μου πλένω τα πιάτα, στρώνω το κρεβάτι μου, κάνω ησυχία το βράδυ μην ξυπνήσω κανέναν γιατί αν δεν τα κάνω θα με πουν αχαϊρευτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthie95

Νεοφερμένος

Η Anthie95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Anyway, από τη στιγμή που είναι θέμα προσωπικής γνώμης του καθενός, εγώ θεωρώ οτι είναι σωστό (για να μην πω οτι κρίνεται απαραίτητο), όταν μεγαλώνει ένας άνθρωπος, να φεύγει από το σπίτι και να ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, για τον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ! Αυτό το τονίζω! Ανεξαρτησία με τα λεφτά της μαμάς και του μπαμπά δεν υπάρχει. Το γεγονός οτι φεύγουμε από το σπίτι μας δεν σημαίνει οτι δεν αγαπάμε τους γονείς μας ή οτι τους ξεχνάμε. Απλά από ένα σημείο και μετά ο κάθε άνθρωπος οφείλει να σταθεί στα πόδια του και να ακολουθήσει τη δική του πορεία και όχι την κοινή πορεία που είχε μέχρι τότε με τους γονείς και τα αδέρλια του. Γιατί και με τα αδέλφια μας στο ίδιο σπίτι μένουμε, αλλά από ένα σημείο μένουνμε χώρια. Με τους γονείς γιατί να μην συμβαίνει κάτι ανάλογο;; Εμένα η άποψή μου είναι αυτή. Πάντως το σίγουρο είναι οτι οι γονείς μας δεν είναι Θεοι για να είναι αγέραστοι, αθάνατοι και παντογνώστες. Δυστυχώς δεν θα τους για πάντα και με την πρώτη στραβή..."Μαμά!" "Μπαμπά!", και αυτός είναι ακόμα ένας λόγος για τον οποίο θεωρώ οτι το άτομο από τα 18 του πρέπει να ανεξαρτητοποιείται...Και όποιος ζήσει έστω και 1 μήνα χωρις τους γονείς του, θα καταλάβει τι εννοώ! (και όσοι το έχετε ζήσει ή το ζείτε με καταλαβαίνετε ήδη πιστεύω;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top