• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Η γνώμη σας για την πλαστική Χειρουργική

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ξέρεις ποιό είναι το ποσοστό επιτυχίας μιας τέτοιας επέμβασης;
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω. Ο γιατρός μου μπορεί να κάνει και 2-3 πλαστικές μέσα σε μια μέρα. Όσο πήγαινα στο ιατρείο για να με δει, δεν είδα ούτε μια αποτυχία. Βέβαια, ήταν και κάποιοι εκεί που έκαναν για δεύτερη φορά γιατί την πρώτη είχε αποτύχει .Όχι ότι ήταν άσχημη η μύτη τους, απλά δεν ανέπνεαν καλά. Γι' αυτό πρέπει να πας σε κάποιον που ξέρει τη δουλειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Διάβασα πριν λίγες μέρες σε ένα βρετανικό περιοδικό την ιστορία μιας γυναίκας που παραλίγο να πεθάνει μετά από λιποαναρρόφηση στην κοιλιά. Ο γιατρός ήταν πολύ ανεύθυνος, δεν την περιποιήθηκε, αυτή έπαθε μόλυνση και αυτός της έλεγε ότι δεν είχε τίποτα. Με τα πολλά άνοιξε μια τρύπα και μπορούσε να δει το στομάχι της, το αίμα της δηλητηριάστηκε και χρειάστηκε πολύμηνη θεραπεία για να βελτιωθεί. Έδειχνε και φωτογραφίες, ήταν ανατριχιαστικές.

Το πιο περίεργο ήταν ότι ο γιατρός ήταν ιδιώτης και χρυσοπλήρωσε την εγχείριση. Δεν ξέρω, έχω ακούσει και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις. Και λέω, αξίζει να ρισκάρεις ένα χειρουργείο για μια εγχείριση αισθητικής;:/: Ενώ δεν είμαι αντίθετη και θεωρώ ότι η καλή εξωτερική εμφάνιση είναι πολύ βασική επειδή μας ανεβάζει ψυχολογικά, μετά από αυτό φρίκαρα. Ένα θα σας πω: της είχαν βάλει ένα σφουγγάρι στην κοιλιά να ρουφάει το πύον ώστε να μπορέσει να επουλωθεί η πληγή και να βγει πάλι δέρμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
underwater σε αυτο που λες το θεμα δεν ειναι η εγχειρηση αισθητικης...
Ειναι σε ποιον γιατρο πηγαινεις!
Γιατι υπαρχουν απειρες περιπτωσεις απο εγχειρηση σκολικ.,θυροειδους κτλ κτλ οι οποιες πηγαν κατα διαολου και ο ασθενης (καθενας απο τους ατυχους ξεχωριστα) οχι απλως κινδυνεψε, αλλα υπαρχουν περιστατικα που επεσε και σε κομμα ή ακομα και πεθανε...
Εκει τι θα πεις;Δεν κανω την εγχειρηση γιατι μπορει να μου συμβει το ταδε;
Οχι φυσικα...
Ασχετα αν στη μια περιπτωση ειναι λογο προβλσματων υγεια ενω στο αλλο οχι (αν και πολλες εγχειρησεις αισθητικης αφορουν και την υγεια.) το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που θα δουλεψουμε το ατσαλι (νυστερι) (εκφραση γιατρων οταν αναφερονται σε εγχειρση) υπαρχει κινδυνος επιπλοκων.Και φυσικα ευθυνη μπορει να φερουν και οι γιατροι.
Γι' αυτο και πρεπει να προσεχεις πολυ σε ποιους γιατρους-κλινικες πηγαινεις!
Και να σου πω κατι;Προσωπικα τις ιδιωτικες κλινικες (στην πλειοψηφια τους) ΔΕΝ τις εμπιστευομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
underwater σε αυτο που λες το θεμα δεν ειναι η εγχειρηση αισθητικης...
Ειναι σε ποιον γιατρο πηγαινεις!.

Ναι μωρέ, έχεις δίκιο, αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι αν για ένα θέμα αισθητικής χρειάζεται να πάρεις το ρίσκο. Αλλιώς αν είναι απαραίτητο να γίνει. Και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που δεν υφίσταται ιδιαίτερο πρόβλημα, οπότε σκέφτομαι αν για μια μικροατέλεια πρέπει να καταφεύγουμε στον χειρούργο. Και ακόμα κι αν προσέξεις τον γιατρό που θα πας βλακείες γίνονται.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπον σε αυτο το thread θα ηθελα να που με την γνωμη μας γυρω απο την "Πλαστικη Χειρουργικη".
Με λιγα λογια:
-Εαν την θεωρουμε σαν μια "σεβαστη" λυση ειτε για να διορθωσουμε κατι επανω μας το οποιο ενδεχωμενως να μην μας αρεσει
-Εαν ειναι μια "σωτηρια λυση" για τυχων σημαδια που μας εχουν αφησει ασθενειες-ατυχηματα
-Εαν ειναι "θεμιτος" τροπος ωστε να ξεγελασουμε οχι τοσο τον χρονο που περνα απο πανω μας,αλλα κυριως εμας οτυς ιδιους αναπτερονωντας μας ομως το ηθικο.

Τα παραπανω δεν τα βαζω με μορφη ερωτηματων.
Απλως, θα ηθελα να μην μεινουμε μονο σε μια απο τις περιπτωσεις (που υπαρχουν) οπου μπορει να απευθυνθουμε στην πλαστικη χειρουργικη.Αλλα να αναλυσουμε και να συζητησουμε τοσο το κατα ποσο θα οδηγουμασταν εμεις σε αυτη την λυση οσο και το που ειναι το "μετρο" ή ακομα και το τι θεωρουμε "σωστο".


Θεωρώ ότι πόλυ καλά κάνουν οι άνθρωποι με σημάδια και άλλα προβλήματα να τα διορθόσουν, εφόσον μπορούν γιατί όχι, όσο για την πλαστηκή για την ομορφιά δεν κατηγορώ αυτούς που τα κάνουν άλλα προσοπικά δεν θα το έκανα, ξέρω ότι δεν είμαι τέλεια άλλα ακόμα και να φτιάξω κάτι επάνω μου πάντα κάτι άλλο θα είναι πρόβλημα και άσχημο, άρα μένω όπως είμαι και γουστάρω τον εαυτό μου όπως είναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_33

Νεοφερμένος

Η anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ο Νίτσε τα είπε όλα σε μια φράση: "Η ομορφιά είναι υπόσχεση ευτυχίας"

Οπότε... εγώ είμαι μέσα σε οτιδήποτε μας κάνει πιο όμορφους. Γιατί απλά εκτός από την εξωτερική μας εμφάνιση μας φτιάχνει και η διάθεση, πως να το κάνουμε ρε παιδια...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas013

Νεοφερμένος

Ο Kostas013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ο Νίτσε τα είπε όλα σε μια φράση: "Η ομορφιά είναι υπόσχεση ευτυχίας"

Οπότε... εγώ είμαι μέσα σε οτιδήποτε μας κάνει πιο όμορφους. Γιατί απλά εκτός από την εξωτερική μας εμφάνιση μας φτιάχνει και η διάθεση, πως να το κάνουμε ρε παιδια...?

Θα συμφωνήσω με τον... Νίτσε. Κι εγώ πριν από μερικά χρονιά είχα κάνει πλαστική στην κάτω γνάθο. Υπήρχε μια μικρή υποπλασία και αποφάσισα να προχωρήσω. Πραγματικά αν εξαιρέσω τις πρώτες 3 μέρες δεν ταλαιπωρήθηκα σχεδόν καθόλου. Πιστεύω πως αξίζει να κανείς κάτι για τον εαυτό σου. Οπότε θα ψηφίσω υπέρ της πλαστικής…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δεν ειμαι κατα του νιπτακ..
ουτε σε περιπτωσεις πραγματικης αναγκης (πχ δυσμορφια ειτε γενετικη ειτε μετα απο ατυχημα) αλλα ουτε και για προσωπικη αισθητικη (ακα μεγαλη μυτη / περιεργο αυτι)..
ειμαι κατα, μονο για ηθικους λογους στις κατεξακολουθησιν επεμβασεις, η μια πισω απο την αλλη, για καθαρα αισθητικους λογους και για μικροαλλαγες (..μου πας το βυζι λιγο πιο αριστερα?)

αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο Νιτσε ειμαστε σιγουροι οτι εννουσε την εξωτερικη ομορφια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_33

Νεοφερμένος

Η anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Όχι αλλά όπως και να έχει το να είσαι όμορφος/η σου δίνει αυτοπεποίθηση.
Πάντως παιδιά, επειδή γενικά το ψάχνω το θέμα το μόνο σίγουρο είναι ότι μια πλαστική δεν παύει να είναι είναι μια εγχείρηση με όλους τους κινδύνους και τα ρίσκα που περιέχονται.
Και πριν το αποφασίσουμε πρέπει να σκεφτούμε μερικά πραγματάκια όπως για παράδειγμα:

Μερικά σημεία που πρέπει να μας προβληματίσουν είναι τα παρακάτω:
  • Τι είναι αυτό που με ενοχλεί στην εμφάνισή μου;
  • Πότε το «πρόβλημα» που έχω με ενοχλεί περισσότερο; Υπάρχουν στιγμές που ενοχλούμαι λιγότερο ή το αντίθετο?
  • Μήπως αυτό που με ενοχλεί στην εμφάνισή μου με εμποδίζει να κάνω πράγματα στην καθημερινότητά μου;
  • Έχουν υπάρξει στιγμές που προσπάθησα να κρύψω από τους γύρω μου το «πρόβλημά» μου; Κι αυτό επειδή εμένα με ενοχλεί ή επειδή οι άλλοι το σχολιάζουν;
  • Γιατί τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για να προχωρήσω στην επέμβαση; Τι έχει αλλάξει σε σχέση με πέρυσι ή τι διαφορετικό θα συμβεί του χρόνου;
  • Τι περιμένω από την επέμβαση να αλλάξει επάνω μου; Τι επίπτωση θα έχουν τα αποτελέσματά της στην καθημερινότητά μου;
  • Μήπως περιμένω μια διαφορετική αντιμετώπιση μετά την επέμβαση από τους κοντινούς μου ανθρώπους καθώς και γενικότερα από τον κοινωνικό μου περίγυρο;
  • Όταν έχω συζητήσει το ενδεχόμενο επέμβασης μήπως οι αντιδράσεις των άλλων με έχουν εκπλήξει;
  • Έχω αντιληφθεί κάποιες αντιδράσεις που θα με έκαναν να πιστέψω ότι οι άλλοι έχουν διαφορετική γνώμη από τη δική μου για την εμφάνισή μου;
  • Αν ναι, οι γνώμη των άλλων είναι καλύτερη ή χειρότερη από τη δική μου;
Απο εκεί και πέρα η απόφαση του καθένα είναι καθαρά προσωπική του υπόθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλο ειναι η αυτοπεποιθηση να ειναι πηγαια , απο μεσα μας, γιαυτο που ειμαστε. Οχι να βασιζεται στα εφημερα "θεμελια" της ομορφιας. Σιγουρα βοηθαει, σε ενα κοσμο που εχει καλομαθει και θεοποιησει την εξωτερικη ομορφια, αλλά δε παυει να ειναι "μπαλωμα".

Εξαιρουνται ασχημα αντομικα προβληματα, που διορθωνονται ευκολα. (οχι, δεν εννοω στηθος Παμελας :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas013

Νεοφερμένος

Ο Kostas013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όχι αλλά όπως και να έχει το να είσαι όμορφος/η σου δίνει αυτοπεποίθηση.
Πάντως παιδιά, επειδή γενικά το ψάχνω το θέμα το μόνο σίγουρο είναι ότι μια πλαστική δεν παύει να είναι είναι μια εγχείρηση με όλους τους κινδύνους και τα ρίσκα που περιέχονται.
Και πριν το αποφασίσουμε πρέπει να σκεφτούμε μερικά πραγματάκια όπως για παράδειγμα:

Μερικά σημεία που πρέπει να μας προβληματίσουν είναι τα παρακάτω:
  • Τι είναι αυτό που με ενοχλεί στην εμφάνισή μου;
  • Πότε το «πρόβλημα» που έχω με ενοχλεί περισσότερο; Υπάρχουν στιγμές που ενοχλούμαι λιγότερο ή το αντίθετο?
  • Μήπως αυτό που με ενοχλεί στην εμφάνισή μου με εμποδίζει να κάνω πράγματα στην καθημερινότητά μου;
  • Έχουν υπάρξει στιγμές που προσπάθησα να κρύψω από τους γύρω μου το «πρόβλημά» μου; Κι αυτό επειδή εμένα με ενοχλεί ή επειδή οι άλλοι το σχολιάζουν;
  • Γιατί τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για να προχωρήσω στην επέμβαση; Τι έχει αλλάξει σε σχέση με πέρυσι ή τι διαφορετικό θα συμβεί του χρόνου;
  • Τι περιμένω από την επέμβαση να αλλάξει επάνω μου; Τι επίπτωση θα έχουν τα αποτελέσματά της στην καθημερινότητά μου;
  • Μήπως περιμένω μια διαφορετική αντιμετώπιση μετά την επέμβαση από τους κοντινούς μου ανθρώπους καθώς και γενικότερα από τον κοινωνικό μου περίγυρο;
  • Όταν έχω συζητήσει το ενδεχόμενο επέμβασης μήπως οι αντιδράσεις των άλλων με έχουν εκπλήξει;
  • Έχω αντιληφθεί κάποιες αντιδράσεις που θα με έκαναν να πιστέψω ότι οι άλλοι έχουν διαφορετική γνώμη από τη δική μου για την εμφάνισή μου;
  • Αν ναι, οι γνώμη των άλλων είναι καλύτερη ή χειρότερη από τη δική μου;
Απο εκεί και πέρα η απόφαση του καθένα είναι καθαρά προσωπική του υπόθεση!


[FONT=&quot]Οι επισημάνσεις σου είναι πολύ σωστές. Αυτά ακριβώς μου είχε πει κι ο χειρούργος. Και για να είμαι ειλικρινείς με είχε αποτρέψει να την κάνω! Πρέπει να σκεφτείς τους αληθινούς λόγους που σε κάνουν να ʽʼσκέφτεσαιʼʼ την πλαστική. Το μόνο σίγουρο είναι πως αν το αποφασίσεις και προχωρήσεις σε αυτή θα το κάνεις πρώτα για εσένα και μετά για οποιοδήποτε άλλο(ν). Όσο για τους κινδύνους, οι προεγχειριτικές εξετάσεις φροντίζουν να τους μηδενίσουν. [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εξαιρουνται ασχημα αντομικα προβληματα, που διορθωνονται ευκολα. (οχι, δεν εννοω στηθος Παμελας :P )

Ποια ειναι κατα εσενα τα ασχημα ανατομικα προβληματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κατι που εχεις εκ γενετης, δυσμορφια που απεκτησες απο ατυχημα, ή απο προβλημα υγειας (μαστεκτομη πχ )....τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δηλαδη για σενα μια κοπελα που εχει αυτακια σαν τον νταμπο (καλα το ειπα?ετσι το λενε?:whistle:) το ελεφαντακι, θα ηταν καλυτερα να μην τα διορθωσει, γιατι θα ειναι ενα "μπαλωμα"....ή καταλαβα λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
περιπου σε τι τιμες κυμαινονται οι πλαστικες χειρουργικες επεμβασεις;:worry:
εγω εχω ακουσει κατι για 2000-3000 ευρω:confused:
ποικιλει η τιμη αναλογα με το τι θα κανεις;:worry:
για ενημερωστε κατα δω μερια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ κάθετα με την πλαστική χειρουργική γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά το άτομο χρειάζεται την επέμβαση είτε πρόκειται για κάποια δυσμορφία που προκλήθηκε από ατύχημα ή ένα ανατομικό χαρακτηριστικό που ενοχλεί τόσο ώστε να έχει επιπτώσεις στην ψυχική κατάσταση του προσώπου αυτού.

Όταν ήμουν πιο μικρή σκεφτόμουν πλαστική στη μύτη (κλασσικό για ελληνίδες ή μου φαίνεται;) αλλά τελικά συνειδητοποίησα πως το πρόβλημα δεν ήταν ότι εμένα δεν μου άρεσε η μύτη αλλά η ανησυχία μου τι πιστεύουν οι άλλοι. Πιστεύω ότι το θέμα είναι να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου. Αν κάτι δεν σου αρέσει και σε καταπιέζει τόσο πολύ ώστε να μην είσαι ευτυχισμένος/η, τότε ίσως πρέπει να διορθωθεί.

Δεν συμφωνώ με τις υπερβολές και δεν συμφωνώ με τους ανθρώπους που κάνουν πλαστική για να μείνουν νέοι. Το βρίσκω κουτό και πολύ ματαιόδοξο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδη για σενα μια κοπελα που εχει αυτακια σαν τον νταμπο (καλα το ειπα?ετσι το λενε?:whistle:) το ελεφαντακι, θα ηταν καλυτερα να μην τα διορθωσει, γιατι θα ειναι ενα "μπαλωμα"....ή καταλαβα λαθος?
Αν ειναι τοοοσο τέλεια, που τα αυτακια χαλανε την εικονα (ή θελει σωνει και καλα να γινει μοντελο)...
Αν δε μπορει να συμφιλιωθει με το γεγονος οτι σχεδον ολοι εχουν καποια οπτικα ελλατωματα...
Αν δε μπορει να κατανοησει οτι δε πρεπει να εχει πολλη σημασια η γνωμη των αλλων για την εμφανιση...
Αν δε μπορει να αντιληφθεί οτι η σημασια της εξωτερικης εμφανισης ειναι φλου και υποκειμενικη...
Αν δε μπορει να βρει αλλο τροπο να νιωσει αγαπητή, ή οτι ειναι μερος ενος κοινωνικου συνολου...

...ας τα κανει. Και βεβαια θα ειναι μπαλωμα ομως. Επιλογες.
Τα ειπε και αναλυτικοτερα η τόφου-γκερλ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν ειναι τοοοσο τέλεια, που τα αυτακια χαλανε την εικονα (ή θελει σωνει και καλα να γινει μοντελο)...
Αν δε μπορει να συμφιλιωθει με το γεγονος οτι σχεδον ολοι εχουν καποια οπτικα ελλατωματα...
Αν δε μπορει να κατανοησει οτι δε πρεπει να εχει πολλη σημασια η γνωμη των αλλων για την εμφανιση...
Αν δε μπορει να αντιληφθεί οτι η σημασια της εξωτερικης εμφανισης ειναι φλου και υποκειμενικη...
Αν δε μπορει να βρει αλλο τροπο να νιωσει αγαπητή, ή οτι ειναι μερος ενος κοινωνικου συνολου...

...ας τα κανει. Και βεβαια θα ειναι μπαλωμα ομως. Επιλογες.
Τα ειπε και αναλυτικοτερα η τόφου-γκερλ.:)

Π.χ Τα πεταχτα αυτια, η γαμψη μυτη ειναι χαρακτηριστικα, που αντικειμενικα ειναι ασχημα και χαλανε ενα κατα τα αλλα ομορφο προσωπο..
Και βρισκω φυσιολογικοτατο απο τη στιγμη που τους ενοχλει κατι τετοιο, να το διορθωσουν.
Και δεν το θεωρω "μπαλωμα" για τον απλουστατο λογο, οτι εχει αρνητικη εννοια...
Ειτε το θελουμε ειτε οχι η "ματαιδοξια" που αναφερθηκε, οσον αφορα στην εξωτερικη εμφανιση, χαρακτηριζει τις περισσοτερες γυναικες απο λιγο εως πολυ..
Δεν ξερω ανθρωπους, που δεν θελουν να αρεσουν..και το θεωρω ανοητο και μεγαλο ψεμα να ισχυριζεται κανεις το αντιθετο...
Ε, συγγνωμη, οταν μια γυναικα εχει μικροτερο στηθος και απο εναν αντρα π.χ...και επιθυμει να το μεγαλωσει, δε σημαινει οτι κατα τα αλλα δεν εχει αντιληφθει τη σημασια της εξωτερικης εμφανισης ή δεν μπορει να βρει τροπο να νοιωσει αγαπητη...
Δεν ειπε κανεις οτι περιθωριοποιειται απο το κοινωνικο περιγυρο...
Οι θεσεις σου μου φανταζουν υπερβολικες...
Προσωπικα, εαν ειχα κατι ειτε στο προσωπο ειτε στο σωμα, που θα με εκανε να νοιωθω αβολα, περιεργα και προπαντως δε μου αρεσε, δε θα δισταζα να κανω κατι για να το αλλαξω...
Εχω ζησει απο πολυ κοντα (αγαπημενο μου προσωπο) τι μπορει να δημιουργησει ενα εντονα ασχημο χαρακτηριστικο στην ψυχολογια ενος ατομου..
Εδω 5 κιλα περνουμε και λεμε πως να γινει να τα χασουμε...
Ματαιοδοξια?...ε τοτε ανηκω και εγω σε αυτη την κατηγορια...δε θα δισταζα καθολου...και ας εχω μια περιεργη φοβια με ο,τι εχει να κανει με την "ασπρη" μπλουζα!(γιατρους εννοω, μην παει αλλου το μυαλο:P)

Α, και με αυτο που ειπες, οτι ολοι εχουν καποια οπτικα ελαττωματα,ναι οκ...αλλα υπαρχουν ελαττωματα και ελαττωματα...
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως αν είχα κάτι αντικειμενικά απαίσιο πάνω μου θα έκανα πλαστική. Δηλαδή sorry, σε 1 εποχή που η εξωτερική εμφάνιση παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, κυρίως για τις γυναίκες, για ποιό λόγο να είμαι ''ριγμένη'' επειδή η φύση δεν στάθηκε γεναιόδωρη?

Δεν μιλάω για υπερβολές, δεν έχω την μύτη αρχαιοελληνικού αγάλματος, αλλά δεν κάνω πλαστική! Ούτε θεωρώ πως αν γεννήσω θα πάω να μου κάνουν λιποαναρρόφηση στην κοιλιά (κυρίως μετά από αυτό που είχα διαβάσει σε εκείνο το περιοδικό). Αλλά αν είχα κάτι ΑΣΧΗΜΟ πάνω μου θα το έκανα.



Βασικά τώρα διάβασα και το πιο πάνω post της Νεράιδας και συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top