Μοναχοπαίδια

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Ας μιλήσουμε λοιπόν για τα μοναχοπαίδια !
Εγώ ως μοναχοπαίδι αλλά βλέποντας και άλλα μοναχοπαίδια έχω παρατηρήσει πως είμαστε πιο αντικοινωνικά και γενικά λίγο πιο βλαμμένα :P!
Τι λέτε επηρεάζει πολύ ένα άτομο το να μην έχει αδέρφια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ μοναχοπαίδι!
Βασικά πιο αντικοινωνικά πιστευω οτι είμαστε επειδή δεν μεγαλώνουμε με παρέα (αδέρφια) όπως τα υπόλοιπα παιδιά, και έτσι συνηθίζουμε να τα βγάζουμε πέρα λίγο-πολύ μόνοι μας.
Για το οτι είμαστε πιο βλαμμένα δεν έχω βρει ακόμα εξήγηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Είδαμε και εγώ που έχω 5 αδέρφια πως αισθάνομαι...... Να σας χαρίσω κανένα:P?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά τα μοναχοπαίδια έχουν 2 προβλήματα σε σχέση με τα παιδιά που έχουν αδέρφια: από την μία στον τομέα κοινωνικότητας κι από την άλλη στον εγωκεντρισμό (θεωρούν ότι είναι το κέντρο του κόσμου αφού στο σπίτι έχουν την αποκλειστικότητα της προσοχής, κάτι που εκφράζουν στην συνέχεια κι εκτός σπιτιού. Γι'αυτό και ακούμε πολλές φορές να λένε "είναι μοναχοπαίδι, γι'αυτό είναι κακομαθημένο").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Πράγματι τα μοναχοπαίδια έχουν κάποα ξεχωριστά χαρακτηριστικά αλλά όλα αυτά περί κακομαθημένων έιναι κατά τη γνώμη μου λάθος. Κακομαθημένο μπορεί να είναι και ένα τριτότοκο παιδί, σε αυτό παίζουν ρόλο και οι γονείς.
Όμως δεν είναι μόνο τα μοναχοπαίδια που έχουν ξεχωριστή προσωπικότητα. Έχουν γίνει πολλές έρευνες σχετικά με το πως επηρρεάζει η σειρά γέννησης την προσωπικότητα ενος παιδιού. Και όπως ένα μοναχοπαίδι ξεχωρίζει το ίδιο γίνεται με έναν πρωτότοκο ή δευτερότοκο.
Αν θέλετε δείτε αυτό το πολύ ενδιαφέρον link σχετικά με το θέμα https://www.birthorderplus.com/birthorder/comparisons.htm

EDIT

Και ένα ακόμη καλό link
https://birthorder.blogster.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βασικά τα μοναχοπαίδια έχουν 2 προβλήματα σε σχέση με τα παιδιά που έχουν αδέρφια: από την μία στον τομέα κοινωνικότητας κι από την άλλη στον εγωκεντρισμό (θεωρούν ότι είναι το κέντρο του κόσμου αφού στο σπίτι έχουν την αποκλειστικότητα της προσοχής, κάτι που εκφράζουν στην συνέχεια κι εκτός σπιτιού. Γι'αυτό και ακούμε πολλές φορές να λένε "είναι μοναχοπαίδι, γι'αυτό είναι κακομαθημένο").

συμφωνω απολυτα στο θεμα του εγωκεντρισμου...βεβαια αυτο συμβαινει και σε παιδια που εχουν αδερφια....και συνηθως στα πρωτοτοκα και οφειλεται στο πως του συμπεριφερονται οι γονεις....δηλαδη το ολο θεμα ειναι στην διαπαιδαγωγηση των γονεων...απλα στα μοναχοπαιδια ειναι πιο εντονο το φαινομενο..
τωρα οσον αφορα στο θεμα κοινωνικοτητας...εχω δει να συμβαινουν και τα δυο πραγματα....και να ειναι ιδιαιτερα αντικοινωνικα αλλα και επισης κοινωνικα ατομα....αναγνωριζω βεβαια οτι τα πανε καλυτερα με το θεμα "μοναξιας" απο οτι τα παιδια που εχουν αδερφια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πράγματι τα μοναχοπαίδια έχουν κάποα ξεχωριστά χαρακτηριστικά αλλά όλα αυτά περί κακομαθημένων έιναι κατά τη γνώμη μου λάθος. Κακομαθημένο μπορεί να είναι και ένα τριτότοκο παιδί, σε αυτό παίζουν ρόλο και οι γονείς.
Όμως δεν είναι μόνο τα μοναχοπαίδια που έχουν ξεχωριστή προσωπικότητα. Έχουν γίνει πολλές έρευνες σχετικά με το πως επηρρεάζει η σειρά γέννησης την προσωπικότητα ενος παιδιού. Και όπως ένα μοναχοπαίδι ξεχωρίζει το ίδιο γίνεται με έναν πρωτότοκο ή δευτερότοκο.
Αν θέλετε δείτε αυτό το πολύ ενδιαφέρον link σχετικά με το θέμα https://www.birthorderplus.com/birthorder/comparisons.htm

οντως....εχουν γινει αρκετες ερευνες ακομα και για το θεμα συνεργασιας αναμεσα σε πρωτοτοκα και δευτεροτοκα...εχει γραφτει π.χ οτι σε ενα χωρο εργασιας συνεργαζεται καλυτερα και αποδοτικοτερα ενα δευτεροτοκο με ενα πρωτοτοκο παρα π.χ δυο δευτεροτοκα ή δυο πρωτοτοκα...γιατι απλα το ενα συμπληρωνει το αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Βασικά τα μοναχοπαίδια έχουν 2 προβλήματα σε σχέση με τα παιδιά που έχουν αδέρφια:

Και που να δεις ποσα προβληματα εχουν τα παιδια που εχουν αδερφια.. :whistle: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μοναχοπαίδι κι εγώ.. Πάντα ζήλευα τα άλλα παιδάκια που είχαν αδέρφια.. αλλά δεν νομίζω πως είμαι αντικοινωνική - το αντίθετο θα έλεγα.. εκτός κι αν δεν έχω κέφια! Αλλά γνωρίζω κόσμο παντού και πανεύκολα, φυσικά οι καλοί μου φίλοι είναι πολύ λίγοι.

Όσο για το κακομαθημένο, βλέπω άλλες μανάδες κι επίσης ζηλεύω (δεν είναι και λίγο να ξυπνάω στο σπίτι της θείας μου και να με περιμένει τοστάκι, πορτοκαλάδα, καφές και το μεσημέρι πάλι να την βλέπω να μαγειρεύει, να στρώνει τραπέζι, να μαζεύει, να έρχεται στο δωμάτιο επειδή την φώναξε η ξαδέρφη μου να ανοίξει το παράθυρο (!) κλπ, τη στιγμή που εγώ σπίτι μου δεν θεωρούσα τίποτα απ' αυτά δεδομένο μετά τα 12.. και το προτιμώ δηλ, απλά λέω πως γι' αυτό δεν θεωρώ εαυτόν κακομαθημένο!) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν είμαι μοναχοπαίδι και δεν μπορώ να ξέρω....
πάντως ειμαι αληθινά πανευτυχής που έχω μια αδερφή :)

Ο πατέρας μου, απο πολύ μικρές που είμασταν, μας έλεγε συνεχώς μια παροιμία? ρήση? δεν ξέρω τι είναι.... έλεγε τέλος πάντων (και σπάνια το λέει ακόμα)

"ορφανός δεν είναι αυτός που δεν έχει γονείς... ορφανός είναι αυτός που δεν έχει αδέρφια...."

Οταν πέθανε η μαμά μου, κατάλαβα πόσο δίκιο είχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κουε ναι, ξύσε πληγές κι εσύ, δείξε μας πόσο καλό είναι να έχεις αδέλφια, μπράβο, μπράβο :/: :P:P
btw δεν θα ήθελα να έχω αδερφι με τίποτα. Για να είμαι ειλικρινής, θα το έβλεπα τρομερά ανταγωνιστικά :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν ειχες αδερφι κατα μεγάλη πιθανότητα θα ήσουν διαφορετικός άνθρωπος απ ότι είσαι σήμερα, θα είχες άλλα βιώματα, άλλες εμπειρίες, οπότε ειναι και πολύ πιθανό να μην ήσουν τόσο ανταγωνιστική όσο είσαι τώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολύ σωστό αυτό...
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα ήθελα να μην είμαι τόσο ανταγωνιστική... Δημιουργεί και προβλήματα αλλά και καλά αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δi0m

Νεοφερμένος

Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Κι εγώ μοναχοπαίδι!
Βασικά πιο αντικοινωνικά πιστευω οτι είμαστε επειδή δεν μεγαλώνουμε με παρέα (αδέρφια) όπως τα υπόλοιπα παιδιά, και έτσι συνηθίζουμε να τα βγάζουμε πέρα λίγο-πολύ μόνοι μας.
Για το οτι είμαστε πιο βλαμμένα δεν έχω βρει ακόμα εξήγηση :P
Ακριβως...ειμαστε πιο κλειστοι στον εαυτο μας...ισως επειδη δν εχουμε προστασια απο τα αδερφια?:confused::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μοναχοπαίδι κι εγώ.. Πάντα ζήλευα τα άλλα παιδάκια που είχαν αδέρφια.. αλλά δεν νομίζω πως είμαι αντικοινωνική - το αντίθετο θα έλεγα.. εκτός κι αν δεν έχω κέφια! Αλλά γνωρίζω κόσμο παντού και πανεύκολα, φυσικά οι καλοί μου φίλοι είναι πολύ λίγοι.


αυτο ακριβως,.
ΔΕΝ ειμαι κακομαθημενη.
Ουτε "καλομαθημενη" αν ειστε απο αυτους που το παιρνουν "αλλιως":P...

Θα ηθελα παρα πολυ να ειχα αδερφακια.. πολλα, οχι ενα.
Ας μοιραζομουν την αγαπη των γονιων, ας μοιραζομουν ρουχα, πετσετες, στολιδια, σκατουλες. Ας ηταν καλυτεροι, εξυπνοτεροι απο μενα, ας ειχαν ωραιοτερο σωμα η οτιδηποτε, δε με απασχολει.

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ!

Ειναι φοβερο να νιωθω οτι οταν ερθει ο καιρος να αποχωριστω τη μαμα μου, θα μεινω ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...:/:
Σε αυτη τη σκεψη μου ρχεται παντα λυγμος.

Ισως γιαυτο παντα δινομαι στις σχεσεις μου και σε πολλες απο τις φιλιες μου..:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.

Ειναι φοβερο να νιωθω οτι οταν ερθει ο καιρος να αποχωριστω τη μαμα μου, θα μεινω ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...:/:
Σε αυτη τη σκεψη μου ρχεται παντα λυγμος.

Ισως γιαυτο παντα δινομαι στις σχεσεις μου και σε πολλες απο τις φιλιες μου..:)


Αυτός είναι ο χειρότερος μου εφιάλτης. Να σκεφτώ ότι χάνω τους γονείς μου. Βέβαια έχω κάτι πρώτες ξαδέρφες, επίσης μοναχοπαίδια, με τις οποίες είμαστε πολύ κοντά, αλλά ειλικρινά νιώθω πως τότε θα νιώθω ο πιο ..μόνος άνθρωπος στη Γη.. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
kajiraki,καταλαβαινομαστε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κλασσικά! :bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.


Θα ηθελα παρα πολυ να ειχα αδερφακια.. πολλα, οχι ενα.
Ας μοιραζομουν την αγαπη των γονιων, ας μοιραζομουν ρουχα, πετσετες, στολιδια, σκατουλες. Ας ηταν καλυτεροι, εξυπνοτεροι απο μενα, ας ειχαν ωραιοτερο σωμα η οτιδηποτε, δε με απασχολει.

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ!

Ειναι φοβερο να νιωθω οτι οταν ερθει ο καιρος να αποχωριστω τη μαμα μου, θα μεινω ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...:/:
Σε αυτη τη σκεψη μου ρχεται παντα λυγμος.

Ισως γιαυτο παντα δινομαι στις σχεσεις μου και σε πολλες απο τις φιλιες μου..:)


οι σκέψεις μου ακριβώς..! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κι εγώ μοναχοπαίδι είμαι. Δεν πιστεύω οτι θα μείνω μόνη μου στον κόσμο αν χάσω τους γονείς μου. Υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν αδέρφια κι έχουν τσακωθεί τόσο άσχημα μεταξύ τους που θα ήταν καλύτερα να μην είχαν. Δε λέω οτι είναι άσχημο να έχει κανείς αδέρφια, κι εγώ πολλές φορές ευχόμουν να είχα, ιδιαίτερα όταν ήμουν μικρότερη. Τώρα απλά δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα. Αν θέλεις ανθρώπους να σε στηρίζουν θα τους έχεις, είτε έχουν το ίδιο αίμα με σένα είτε όχι. Η ουσία είναι που μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top