Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Η καθαρά αντιμνημονιακή ψήφος είναι δραχμή.Μας λένε ότι σημαίνει κάτι άσχημο, εσύ πιστεύεις ότι σημαίνει κάτι λιγότερο άσχημο?Αυτή είναι η απορία :P Από τη μια, δε ψηφίζουμε Ν.Δ, ΠΑ.ΣΟ.Κ, από την άλλη ο Σύριζα λέει "θα τους γαμήσουμε όλους, θα βγούμε από την Ευρώπη, κτλ.".Εγώ δε ξέρω αν θα ψηφίσω καν, οπότε θα δούμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Η καθαρά αντιμνημονιακή ψήφος είναι δραχμή.Μας λένε ότι σημαίνει κάτι άσχημο, εσύ πιστεύεις ότι σημαίνει κάτι λιγότερο άσχημο?Αυτή είναι η απορία :P Από τη μια, δε ψηφίζουμε Ν.Δ, ΠΑ.ΣΟ.Κ, από την άλλη ο Σύριζα λέει "θα τους γαμήσουμε όλους, θα βγούμε από την Ευρώπη, κτλ.".Εγώ δε ξέρω αν θα ψηφίσω καν, οπότε θα δούμε..
Ο Σύριζα δεν έχω ακούσει να εκφράζει τέτοιες γνώμες (για απομόνωση κλπ). Απ' ό,τι έχω διαβάσει είναι κατά της σημερινής μορφής της ΕΕ και επιθυμεί μια ΕΕ των λαών. Κατά πόσο μπορεί να συμβεί αυτό είναι άλλη υπόθεση.

(Πολλοί μου τη σπάνε όσοι λένε "Να βγούμε από την Ευρώπη". Αφού η Ελλάδα ευρωπαική χώρα είναι και δεν μπορεί να μετακινηθεί σε άλλη ήπειρο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω ότι η επιστροφή στην δραχμή είναι κάτι κακό, αντιθέτως μακροχρόνια είναι κάτι καλό. Η Ισλανδία έχει δικό της νόμισμα, χρεοκόπησε, και τώρα είναι μια χαρά. Εμείς θα είμαστε για πάντα υποχείρια τους?

Από την άλλη τα μόνα κόμματα που το υποστηρίζουν αυτό είναι το ΚΚΕ, η ΧΑ και το μικρό ΕΠΑΜ. Οπότε αν αποφασίσω κάτι τέτοιο πάμε σε ΚΚΕ.

Από την άλλη, η απίθανη περίπτωση που μένουμε στο ευρώ χωρίς μνημόνια κλπ, αποτελείται από Ανεξάρτητους Έλληνες και ΣΥΡΙΖΑ. Για την ΔΗΜΑΡ δεν θα μιλήσω, μακρυά. Αυτή η περίπτωση είναι κουτοπόνηρη, έχω χάσει κάθε ελπίδα για την ευρωζώνη. Και κανένας δεν λέει τι ακριβώς θα κάνει για να παίρνει ευρώ χωρίς να μας γαμάνε. Δηλαδή παίζει περίπτωση κολοτούμπας. Εδώ δηλαδή ψηφίζω η Καμμένο ή Τσίπρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παιδιά επειδή υπάρχουν χώρες με δικό τους νόμισμα και τα καταφέρνουν μια χαρά δε σημαίνει ότι το να πάμε κι εμείς τώρα θα είναι το ίδιο. Άλλο να είχαμε ήδη δραχμή και άλλο να κάνουμε τη μετάβαση τώρα από ένα υψηλότερης αξίας νόμισμα. Φανταστείτε τι έχει να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Η μεταβατική περίοδος μέχρι τη σταθερότητα και την επανεκκίνηση της οικονομίας μπορεί να κρατήσει χρόνια. Εγώ φοβάμαι κυρίως την εσωτερική υποτίμηση που θα υποστεί η δραχμή, αν επιστρέψουμε σε αυτή. Έτσι, όσοι έχουμε ένα χ ποσό σε καταθέσεις στην τράπεζα θα βρεθούμε ξαφνικά με ένα τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Η καθαρά αντιμνημονιακή ψήφος είναι δραχμή.Μας λένε ότι σημαίνει κάτι άσχημο, εσύ πιστεύεις ότι σημαίνει κάτι λιγότερο άσχημο?Αυτή είναι η απορία :P Από τη μια, δε ψηφίζουμε Ν.Δ, ΠΑ.ΣΟ.Κ, από την άλλη ο Σύριζα λέει "θα τους γαμήσουμε όλους, θα βγούμε από την Ευρώπη, κτλ.".Εγώ δε ξέρω αν θα ψηφίσω καν, οπότε θα δούμε..
Κανείς λάθος. Πλην νεοναζί και κομμουνιστών, κανένας άλλος πολιτικός φορέας δεν μιλάει για δραχμή ή ακόμα και για έξοδο από την ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κανείς λάθος. Πλην νεοναζί και κομμουνιστών, κανένας άλλος πολιτικός φορέας δεν μιλάει για δραχμή ή ακόμα και για έξοδο από την ΕΕ.
Εσύ κάνεις λάθος και παραπληροφορείς τον κόσμο. Για έξοδο κι επιστροφή σε εθνικό νόμισμα -όχι απαραίτητα τη δραχμή που θυμάσαι- μιλούν διακεκριμένοι οικονομολόγοι απ' όλο τον κόσμο! Google is your friend.
Όσο για πολιτικούς φορείς, κυρίως το Ε.ΠΑ.Μ μιλάει για τα παραπάνω και δεν ανήκει ούτε στους νεοναζί, ούτε στους κομμουνιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά επειδή υπάρχουν χώρες με δικό τους νόμισμα και τα καταφέρνουν μια χαρά δε σημαίνει ότι το να πάμε κι εμείς τώρα θα είναι το ίδιο. Άλλο να είχαμε ήδη δραχμή και άλλο να κάνουμε τη μετάβαση τώρα από ένα υψηλότερης αξίας νόμισμα. Φανταστείτε τι έχει να γίνει.
Τι έχει να γίνει? Όταν μπήκαμε στο ευρώ αυτομάτως, μέσα σε μια μέρα, τα προϊόντα κόστιζαν 200% πιο ακριβά. Αυτό που θέλουν είναι να μας τρομάζουν. Πως ακριβώς θα φτιάξεις κρατική οικονομία αν το νόμισμα δεν ο τυπώνεις εσύ αλλά το δανείζεσαι? Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν ρίξουμε άκυρο στους τραπεζίτες και συνεργαστούμε με καμιά Ρωσία για την εξόρυξη πετρελαίου φυσικού αερίου κλπ. Εκτός από το γεγονός πως αν πτωχεύσουμε πρέπει να διαγραφούν όλα τα χρέη και δεν θα χρωστάμε.

Η μεταβατική περίοδος μέχρι τη σταθερότητα και την επανεκκίνηση της οικονομίας μπορεί να κρατήσει χρόνια. Εγώ φοβάμαι κυρίως την εσωτερική υποτίμηση που θα υποστεί η δραχμή, αν επιστρέψουμε σε αυτή. Έτσι, όσοι έχουμε ένα χ ποσό σε καταθέσεις στην τράπεζα θα βρεθούμε ξαφνικά με ένα τίποτα.
Φαντάζομαι ξέρεις πολλούς που έχουν ένα χ ποσό στις τράπεζες τους. Εμάς λυπάμαι, άδειασε και δεν έχω κανένα λόγο να πληρώνω τα μνημόνια και τα χαράτσια της ΕΕ που υποβαθμίζουν την οικονομία. Δεν μας οδηγούν σε οικονομική ανάπτυξη όλα αυτά δεν το βλέπεται? Προσπαθούν να φτιάξουν μια χώρα όπου θα ζούμε για ένα κομμάτι ψωμί και οι ιδιώτες θα πλουτίζουν.

Κανείς λάθος. Πλην νεοναζί και κομμουνιστών, κανένας άλλος πολιτικός φορέας δεν μιλάει για δραχμή ή ακόμα και για έξοδο από την ΕΕ.
Ωραία. Οπότε πάμε να ρίξουμε άκυρο σε αυτούς και να πάμε σε κομμουνισμό γιατί αλλιώς δεν σωζόμαστε. Τόσα χρόνια η ΚΕΝΤΡΟ μεταπολίτευση που υποστηρίζεις μας έφερε εδώ. Καιρός να πάμε στα άκρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η καθαρά αντιμνημονιακή ψήφος είναι δραχμή.Μας λένε ότι σημαίνει κάτι άσχημο, εσύ πιστεύεις ότι σημαίνει κάτι λιγότερο άσχημο?Αυτή είναι η απορία :P Από τη μια, δε ψηφίζουμε Ν.Δ, ΠΑ.ΣΟ.Κ, από την άλλη ο Σύριζα λέει "θα τους γαμήσουμε όλους, θα βγούμε από την Ευρώπη, κτλ.".Εγώ δε ξέρω αν θα ψηφίσω καν, οπότε θα δούμε..

Δε πρέπει να σαι πολύ ενημερωμένος έτσι;:p Οι 94 και κάθε άλλη γενιά μη ψηφίζετε αν θέλετε...Αλλά μη κλαίγεστε αργότερα αν κάτι δε σας αρέσει.:)


Αύριο θα πάρω τηλ στο μπουρδελ..στο δήμο εννοούσα να κάνω φασαρία:P.Iκανούς τους έχω να με έχουν γράψει στου διαόλου το κέρατο όπως έγινε με το στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τι έχει να γίνει? Όταν μπήκαμε στο ευρώ αυτομάτως, μέσα σε μια μέρα, τα προϊόντα κόστιζαν 200% πιο ακριβά. Αυτό που θέλουν είναι να μας τρομάζουν. Πως ακριβώς θα φτιάξεις κρατική οικονομία αν το νόμισμα δεν ο τυπώνεις εσύ αλλά το δανείζεσαι? Φανταστείτε τι έχει να γίνει αν ρίξουμε άκυρο στους τραπεζίτες και συνεργαστούμε με καμιά Ρωσία για την εξόρυξη πετρελαίου φυσικού αερίου κλπ. Εκτός από το γεγονός πως αν πτωχεύσουμε πρέπει να διαγραφούν όλα τα χρέη και δεν θα χρωστάμε.

Δεν είναι το ίδιο πράγμα ( που και να ταν δεν τα θυμάσαι καλά δεν πήγαμε σε μια μέρα στο ευρώ). Όταν πας από ένα αδύναμο νόμισμα σε ένα δυνατό δεν τρέχει πρόβλημα γιατί όλους τους συμφέρει η αλλαγή και για αυτό η μετάβαση είναι πολύ πιο ομαλή. Σε αντίθετη περίπτωση πας από ένα δυνατό νόμισμα σε ένα αδύναμο. Αυτό δεν συμφέρει κανέναν. Με το που βγει η βρωμιά ότι θα πάμε σε υποτιμημένη δραχμή όλοι θα τρεξουν να αποσύρουν τις καταθέσεις τους από τις τράπεζες για να μη χάσουν τα ευρώ τους. Θα γίνει φυσικά χαμός, και θα έχουμε το εξής τραγελαφικό. Μία μερίδα κόσμου θα έχει σώσει τα ευρώ του και θα τα χει σπίτι του και θα ζει άνετα, και οι υπόλοιποι θα ζουν με δραχμές. Φυσικά οι τιμές έστω και στα εγχώρια προϊόντα/υπηρεσίες θα πέσουν αλλά όχι αρκετά γιατί κάποιοι θα έχουν τη δυνατότητα να ξοδέψουν ακόμα σε ευρώ. Έτσι δεν μπορείς να κάνεις ανάπτυξη το μόνο που δημιουργείς είναι ανισότητες. Και αυτά δεν τα βγάζω από το μυαλό μου ο Βαρουφάκης τα λέει αν googlάρεις και μου φαίνεται και πολύ λογικό ως σενάριο εδώ που τα λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ωραία, θα περάσουμε ένα-δυο δύσκολα χρόνια. Μετά θα εξισορροπηθούν όλα. Με το ευρώ που πάμε? Με τις ιδιωτικοποιήσεις που πάμε? Νομίζεις ότι στο τέλος στα ίδια δεν θα καταλήξουμε? Απλά καλύτερα να βγεις εσύ από το να σε διώξουν.



Και αυτό το βίντεο που το θεωρώ πολύ σημαντικό:



Υπάρχει άλλη λύση. Απλώς μας κατατρομάζουν, και το καταφέρνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε θα είναι 1-2 χρόνια αυτό εξηγώ, 3+ χρόνια θα χρειαστούμε για ανάκαμψη με τη δραχμή δεδομένου ότι δε θα συνέβαινε αυτό που λέω.
Κατα τα άλλα μη βασίζεστε και τόσο στη Ρωσία και αυτοί όπως και οι Αμερικάνοι ιμπεριαλιστές είναι ούτε μας αγαπάνε περισσότερο ούτε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε θα είναι 1-2 χρόνια αυτό εξηγώ, 3+ χρόνια θα χρειαστούμε για ανάκαμψη με τη δραχμή δεδομένου ότι δε θα συνέβαινε αυτό που λέω.
Κατα τα άλλα μη βασίζεστε και τόσο στη Ρωσία και αυτοί όπως και οι Αμερικάνοι ιμπεριαλιστές είναι ούτε μας αγαπάνε περισσότερο ούτε τίποτα.

Ξαναγράφω αυτό που έγραψα.
"Με το ευρώ που πάμε? Με τις ιδιωτικοποιήσεις που πάμε? Νομίζεις ότι στο τέλος στα ίδια δεν θα καταλήξουμε?" Εσύ καθυστερείς αυτό που θα γίνει, απλώς στην δική σου περίπτωση αν πωληθούν όλα, τα πάντα θα είναι πολύ, πολύ χειρότερα.

Και η Ρωσία είναι ότι καλύτερο για την Ελλάδα αυτήν την στιγμή.

1) Θέλει συμμάχους.

2) Δυνατό όπλο είναι η κοινή θρησκεία.

3) Παλιότερα ήταν πάντα σύμμαχος, από την επανάσταση.

4) Σχέσεις εκκλησίας-Ρωσία δημιουργούν δυνατές σχέσεις μεταξύ μας.

5) Καλές σχέσεις Κύπρου-Ρωσίας.

6) Και φυσικά, κακές σχέσεις (τόσο στο παρελθόν όσο και στο παρόν) Ρωσίας-Τουρκίας.

7) Η Ρωσία υποστηρίζει τις χώρες που θέλουν να έχουν αυτονομία καθώς έτσι μικραίνει η επιρροή των αμερικανών. πχ Ιράν. Έχουν βάλει στρατεύματα γύρω γύρω μην περάσει κανένας πύραυλος.

8) Είναι γεωπολιτικός σύμμαχος.

9) Πρόσφατη σφαλιάρα Πούτιν σε Τούρκους, ότι είναι κατοχική δύναμη στην Κύπρο.

10) Τουρισμός. Ο κύριος τομέας που αναπτύσσεται η Ελλάδα. Οι Ρώσοι τουρίστες θα φέρνουν πολλά χρήματα.

Όπως και να το κάνουμε προτιμώ την Ρωσία από αυτό που έχουμε τώρα γιατί πολύ απλά απέτυχαν, και το βιώνουμε καθημερινά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ισιλιελ, στην προηγούμενη σελίδα μιλάς για διακεκριμένους οικονομολόγους οι οποίοι μιλάνε για επιστροφή στη δραχμή.Αναρωτιέμαι, λοιπόν, οι οικονομολόγοι που λένε ότι αυτό είναι μοιραίο λάθος διακεκριμένοι δεν είναι κι αυτοί?:P
Καλά, πέρα από την πλάκα, θέλω να πω ότι ο καθένας μας ταΐζει ότι τον συμφέρει.Πώς είναι δυνατόν να κρίνει κανείς ποιος έχει δίκιο όταν έχει ελάχιστες γνώσεις περί οικονομικών?Αλήθεια τι υποτίθεται ότι αντιλαμβάνεται ο μέσος αντιμνημονιακός ψηφοφόρος, το οποίο δεν αντιλαμβάνομαι εγώ?Πραγματικά θέλω να ακούσω, δεν είναι ρητορικές οι ερωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ισιλιελ, στην προηγούμενη σελίδα μιλάς για διακεκριμένους οικονομολόγους οι οποίοι μιλάνε για επιστροφή στη δραχμή.Αναρωτιέμαι, λοιπόν, οι οικονομολόγοι που λένε ότι αυτό είναι μοιραίο λάθος διακεκριμένοι δεν είναι κι αυτοί?:P
Καλά, πέρα από την πλάκα, θέλω να πω ότι ο καθένας μας ταΐζει ότι τον συμφέρει.Πώς είναι δυνατόν να κρίνει κανείς ποιος έχει δίκιο όταν έχει ελάχιστες γνώσεις περί οικονομικών?Αλήθεια τι υποτίθεται ότι αντιλαμβάνεται ο μέσος αντιμνημονιακός ψηφοφόρος, το οποίο δεν αντιλαμβάνομαι εγώ?Πραγματικά θέλω να ακούσω, δεν είναι ρητορικές οι ερωτήσεις.

Είναι υπερβολικά απλό, άκου:

Το ευρώ απέτυχε.

Το ζούμε εμείς και άλλες χώρες.

Τώρα απλώς μας καταπιέζουν.

Και αγοράζουν πράγματα που πρέπει να είναι κρατικά. Ιδιωτικοποιήσεις.

Θέλεις και άλλα στοιχεία? Κοίτα το βίντεο που λέει αφήστε την Ελλάδα να βγει από το ευρώ. Και αν θες οικονομική ανάλυση άκου μια από αυτές τους Καζάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ξαναγράφω αυτό που έγραψα.
"Με το ευρώ που πάμε? Με τις ιδιωτικοποιήσεις που πάμε? Νομίζεις ότι στο τέλος στα ίδια δεν θα καταλήξουμε?" Εσύ καθυστερείς αυτό που θα γίνει, απλώς στην δική σου περίπτωση αν πωληθούν όλα, τα πάντα θα είναι πολύ, πολύ χειρότερα.

Και η Ρωσία είναι ότι καλύτερο για την Ελλάδα αυτήν την στιγμή.

1) Θέλει συμμάχους.

2) Δυνατό όπλο είναι η κοινή θρησκεία.

3) Παλιότερα ήταν πάντα σύμμαχος, από την επανάσταση.

4) Σχέσεις εκκλησίας-Ρωσία δημιουργούν δυνατές σχέσεις μεταξύ μας.

5) Καλές σχέσεις Κύπρου-Ρωσίας.

6) Και φυσικά, κακές σχέσεις (τόσο στο παρελθόν όσο και στο παρόν) Ρωσίας-Τουρκίας.

7) Η Ρωσία υποστηρίζει τις χώρες που θέλουν να έχουν αυτονομία καθώς έτσι μικραίνει η επιρροή των αμερικανών. πχ Ιράν. Έχουν βάλει στρατεύματα γύρω γύρω μην περάσει κανένας πύραυλος.

8) Είναι γεωπολιτικός σύμμαχος.

9) Πρόσφατη σφαλιάρα Πούτιν σε Τούρκους, ότι είναι κατοχική δύναμη στην Κύπρο.

10) Τουρισμός. Ο κύριος τομέας που αναπτύσσεται η Ελλάδα. Οι Ρώσοι τουρίστες θα φέρνουν πολλά χρήματα.

Όπως και να το κάνουμε προτιμώ την Ρωσία από αυτό που έχουμε τώρα γιατί πολύ απλά απέτυχαν, και το βιώνουμε καθημερινά.


Ρε συ οι πολιτικές και η διπλωματία αλλάζουν εν μια νυκτί. Κάθε χώρα κοιτάει το συμφέρον της. Πάρε παραδείγματα από την ιστορία όταν όλες οι μεγάλες δυνάμεις στήριζαν την Ελλάδα και το έπαιζαν σύμμαχοι με πρώτο και καλύτερο την Αγγλία πού ήταν στη Μικρασιατική καταστροφή πχ; μη μπαίνετε στο τρυπάκι να διαλέγετε συμμάχους δεν έχει νόημα. Και δες το κι αλλιώς για κάθε σύμμαχο αποκτάς και έναν εχθρό. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα Ρωσία ή Αμερική.

Όσον αφορά το ευρώ θεωρώ ότι υπάρχουν οι συνθήκες σε ενδεχόμενη στάση πληρωμών της Ελλάδας να αλλάξουν τα δεδομένα και η ΕΕ να ξανά χτιστεί από την αρχή γιατί αν καταρεύσουμε εμείς θα πάει ντόμινο. Σου είπα γιατί θεωρώ ότι στην παρούσα φάση η επιστροφή στη δραχμή δεν θα έχει καλά αποτελέσματα, είναι καθαρά πρακτικό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ΟΚ είναι προφανές ότι σκεφτόμαστε διαφορετικά, εγώ φοβάμαι το μετά. Όσο πιο πολύ αργείς να κάνεις κάποια δραστική και ανατρεπτική κίνηση τόσο λιγότερα περιθώρια έχεις μετά. Εκτός από αυτό αν πουληθεί ο ορυκτός πλούτος ξεχάστε την Ελλάδα όπως την ξέρατε για πάντα.

Επίσης όσο ο Πούτιν είναι αρχηγός στην Ρωσία τόσο θα αποτελεί αξιόπιστο σύμμαχο.

Η ΕΕ δεν μπορεί να χτιστεί από την αρχή, όσο υπάρχει το καπιταλιστικό σύστημα. Ο τύπος στο βίντεο λέει καθαρά πως αν θέλει άλλη λύση η Ελλάδα εκτός των μνημονίων είναι να βγει από την Ευρωζώνη και ο άλλος απαντάει ότι δεν είναι αυτός που πρέπει να μας πει τι θα κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ούτε εσύ με πείθεις με την 25λεξη ανάλυση της αποτυχίας(?) του ευρώ.:P

Εκτός από μνημόνιο και αντιμνημόνιο έχω άλλη επιλογή?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ΟΚ είναι προφανές ότι σκεφτόμαστε διαφορετικά, εγώ φοβάμαι το μετά. Όσο πιο πολύ αργείς να κάνεις κάποια δραστική και ανατρεπτική κίνηση τόσο λιγότερα περιθώρια έχεις μετά. Εκτός από αυτό αν πουληθεί ο ορυκτός πλούτος ξεχάστε την Ελλάδα όπως την ξέρατε για πάντα.

Επίσης όσο ο Πούτιν είναι αρχηγός στην Ρωσία τόσο θα αποτελεί αξιόπιστο σύμμαχο.

Η ΕΕ δεν μπορεί να χτιστεί από την αρχή, όσο υπάρχει το καπιταλιστικό σύστημα. Ο τύπος στο βίντεο λέει καθαρά πως αν θέλει άλλη λύση η Ελλάδα εκτός των μνημονίων είναι να βγει από την Ευρωζώνη και ο άλλος απαντάει ότι δεν είναι αυτός που πρέπει να μας πει τι θα κάνουμε.

Ποιος μίλησε για μη δραστικές κινήσεις;το να κυρήξεις χρεωκοπεία από μόνη της δεν είναι δραστική κίνηση; Αυτό που είναι καλό να αποφεύγουμε είναι να μαντεύουμε το μετά. Γιατί και η οικονομία και η πολιτική είναι απρόβλεπτη. η ΕΕ έτσι όπως έχει χτιστεί αυτή τη στιγμή είναι σε αδιέξοδο, το δέχεσαι κι εσύ αυτό αν λες ότι το ευρώ έχι αποτύχει. Έτσι και κυρήξουμε πτώχευση τότε η όλη η ΕΕ θα καταρεύσει ( όπου τότε αν διαλυθεί πλήρως προφανώς θα πάμε σε δραχμή ). Αν δεν διαλυθεί όμως τελείως τότε αναγκαστικά θα χρειαστεί να πάει σε ριζοσπαστικές αλλαγές όσον αφορά τις δομές της και τον τρόπο με τον οποίο συνεργάζοναι οι χώρες-μέλη της. Δεν είναι θέμα καπιταλισμού αυτό ο καπιταλισμός όπως και ο ιμπεριαλισμός δε θα πάψει να υπάρχει είτε μέσα είτε έξω από ΕΕ.

Όσον αφορά τον Πούτιν για να μαι ξεκάθαρος δεν τον βρίσκω μη ικανό φυσικά. Για να παίρνει τέτοα ποσοστά και να χει κάνει τη Ρωσία τέτοια δύναμη προφανώς ο άνθρωπος ξέρει τι κάνει. Ισχύει όμως γενικά ότι όσο πιο πετυχημένος είναι ένας άνθρωπος και όσο πιο έξυπνα ελίσσεται τόσο πιο δύσκολα πρέπε να τον εμπιστεύεσαι. Είναι προϋπόθεση αυτό για να ανεβείς ψηλά έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ούτε εσύ με πείθεις με την 25λεξη ανάλυση της αποτυχίας(?) του ευρώ.:P

Εκτός από μνημόνιο και αντιμνημόνιο έχω άλλη επιλογή?:P

Ναι, την Τζούλια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top