Φιλικές σχέσεις με τους/τις πρώην;

Θα σας ενοχλούσε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, θα είχα πρόβλημα

    Ψήφοι: 44 47.3%
  • Όχι, κανένα πρόβλημα

    Ψήφοι: 35 37.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 15.1%

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει να τα βάζω όλα σε καλούπι ή να είμαι απόλυτη. Είμαι από τα άτομα που πιστεύουν ότι μπορεί να κρατηθεί επαφή ανάμεσα σε πρώην, οπότε δεν θα με πείραζε, κυρίως αν ο άλλος μου είχε παρουσιάσει εξαρχής την σχέση του με την πρώην σαν κάτι δεδομένο, όπως αυτήν με τους κολλητούς του. Άλλωστε και μένα θα με χάλαγε πολύ αν ο φίλος μου δεν γούσταρε να έχω πάρε-δώσε με τους πρώην μου (όχι ότι έχω τρελές σχέσεις με κανέναν από αυτούς αλλά anyway! :D ).

Αν παρουσιαζόταν μια πρώην από το πουθενά κάπως θα με χάλαγε, αλλά δεν είμαι ούτε σε αυτό απόλυτη, είμαι από τα άτομα που απεχθάνονται ζήλια και κτητικότητα οπότε δεν θα μου αρέσε να καταντήσω έτσι. Άλλωστε αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στο έτερον ήμιση τι νόημα έχει;:|

Φούντωμα παλιών συναισθημάτων; Κι αυτό δεν με πτοεί.:D Άλλωστε προτιμώ 1000 φορές να τα ξαναβρεί με την πρώην παρά να είμαι αντικείμενο σύγκρισης μαζί της. Θα φρίκαρα να είμαι σε μια σχέση που πλανάνται παλιά φαντάσματα, οπότε και πάλι δεν θα προτιμήσω την φάση "να κρατήσω την πρώην μακριά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αν και τα έχω ξαναγράψει ( δεν θυμάμαι κι εγώ πόσες φορές :P) ότι κρατάω τυπικές ως φιλικές σχέσεις με τους πρώην θεωρώ πολύ δύσκολο να μπω στην διαδικασία να επιβάλλω στον σύντροφό μου να μην κάνει το ίδιο ;)

Άλλωστε από μέρος μου ξέρω ότι τις κρατάω αυτές τις επαφές όχι γιατί ελπίζω σε κάποια επανασύνδεση αλλά επειδή όλοι οι σύντροφοί μου ήταν πρώτα απ ' όλα φίλοι μου και είναι άτομα που με ξέρουν πάρα πολύ καλά και έχω μοιραστεί πολλά πράγματα μαζί τους... Και ναι...με έναν συγκεκριμένo μπορώ να μιλήσω ανετότατα για τις σχέσεις μου...για τον άλλον που με τυραννάει, για το κόλλημά μου το αιώνιο κλπ και να με ακούσει και να μου πει την άποψη του κι εγω να ακούσω για τις δικές τους περιπέτειες...

Όσο για να ξαναφουντώσει ο έρωτας, ε... δεν ξέρω... Άμα είναι να ξαναφουντώσει θα ξαναφουντώσει είτε βγαίνω/ει για καφέ είτε όχι μαζί του/της... Και αν είναι γενικά να φουντώσει ένας έρωτας θα φουντώσει είτε εμείς το θέλουμε είτε όχι... Οπότε προτιμώ να έχω τον σύντροφό μου ελεύθερο να βγαίνει με πρώην και φίλες και να ξέρω ότι πάντα εμένα επιλέγει για να είμαστε μαζί παρά να του απαγορεύω ή να γκρινιάζω που βγαίνει με αυτές :)

Πάντως η Vampire έκανε το σωστότερο πράγμα... U clever girl :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Το καλύτερο θα ταν εμείς να κρατάμε φιλικές σχέσεις με τις πρώην και οι σύντροφοί μας να έχουν τσακωθεί και να μη μιλάνε με κανέναν πρώην...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Άλλωστε από μέρος μου ξέρω ότι τις κρατάω αυτές τις επαφές όχι γιατί ελπίζω σε κάποια επανασύνδεση αλλά επειδή όλοι οι σύντροφοί μου ήταν πρώτα απ ' όλα φίλοι μου και είναι άτομα που με ξέρουν πάρα πολύ καλά και έχω μοιραστεί πολλά πράγματα μαζί τους... Και ναι...με έναν συγκεκριμένo μπορώ να μιλήσω ανετότατα για τις σχέσεις μου...για τον άλλον που με τυραννάει, για το κόλλημά μου το αιώνιο κλπ και να με ακούσει και να μου πει την άποψη του κι εγω να ακούσω για τις δικές τους περιπέτειες...

Όσο για να ξαναφουντώσει ο έρωτας, ε... δεν ξέρω... Άμα είναι να ξαναφουντώσει θα ξαναφουντώσει είτε βγαίνω/ει για καφέ είτε όχι μαζί του/της... Και αν είναι γενικά να φουντώσει ένας έρωτας θα φουντώσει είτε εμείς το θέλουμε είτε όχι... Οπότε προτιμώ να έχω τον σύντροφό μου ελεύθερο να βγαίνει με πρώην και φίλες και να ξέρω ότι πάντα εμένα επιλέγει για να είμαστε μαζί παρά να του απαγορεύω ή να γκρινιάζω που βγαίνει με αυτές :)

Πάντως η Vampire έκανε το σωστότερο πράγμα... U clever girl :D
Να μείνω στα boldαρισμένα σημεία.
- Σύμφωνοι, αλλά ήταν και κάτι περισσότερο. Τους έβλεπες και ερωτικά, όπως και αυτοί. Πιστεύω ότι δύσκολα σταματάς να βλέπεις ερωτικά κάποιον (και φυσικά και αυτός εσένα).
- Ο συγκεκριμένος σου λέει και αυτός τα δικά του; Είσαι σίγουρη ότι αυτός σε βλέπει μόνο φιλικά και δεν υπάρχει περίπτωση να μένει έστω και φιλικά μαζί σου γιατί θέλει τουλάχιστον να σε έχει στη ζωή του; Έστω και φιλικά;
- Για το τελευταίο είμαι κάθετος. Αν με τον πρώην σου ξεκόψεις τελείως θα είναι για σένα μια ανάμνηση. Δνε θα υπάρχει τίποτα που να μπορεί να επαναφέρει τον έρωτα. Αν βρίσκεστε τότε μιλάτε, τον βλέπεις, ίσως δεις ότι έχει αλλάξει, ή ότι ακόμα περνάς ευχάριστα πχ μαζί του και σιγά σιγά να αρχίσει να σου αρέσει πάλι.

Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση με εσένα προσωπικά, αλλά με τις απόψεις σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Fandago wb για αρχη :p
Κι εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση δυο πρωην να βλεπονται ΕΝΤΕΛΩΣ αδιαφορα. Για μενα δυο ατομα που εχουν κανει σεξακια δεν προκειται ποτε να γινουν φιλοι 100% (για την ακριβεια δεν πιστευω καν στην ..αγνη φιλια αναμεσα στα φυλα, αλλα παμε παρακατω). Ωστοσο μπορω να καταλαβω την αναγκη καποιου, να μαθαινει νεα για τον/την πρωην του, χωρις να αποσκοπει σε μελλοντικη επανασυνδεση. Σιγουρα νοιαζεσαι τον αλλον, σιγουρα θες να μαθαινεις νεα του..ενταξει, κανεις δεν ειναι ανετος με την ιδεα οτι ο φιλος μας/η κοπελα σας βγαινει για καφε με την/τον πρωην της/του η μιλανε συχνα, ολοι να σβηστει η αναμνηση θελουμε κατα βαθος, αλλα ειναι κατι τοσο προσωπικο που τελικα δεν πεφτει σε κανεναν λογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Να μείνω στα boldαρισμένα σημεία.
- Σύμφωνοι, αλλά ήταν και κάτι περισσότερο. Τους έβλεπες και ερωτικά, όπως και αυτοί. Πιστεύω ότι δύσκολα σταματάς να βλέπεις ερωτικά κάποιον (και φυσικά και αυτός εσένα).
- Ο συγκεκριμένος σου λέει και αυτός τα δικά του; Είσαι σίγουρη ότι αυτός σε βλέπει μόνο φιλικά και δεν υπάρχει περίπτωση να μένει έστω και φιλικά μαζί σου γιατί θέλει τουλάχιστον να σε έχει στη ζωή του; Έστω και φιλικά;
- Για το τελευταίο είμαι κάθετος. Αν με τον πρώην σου ξεκόψεις τελείως θα είναι για σένα μια ανάμνηση. Δνε θα υπάρχει τίποτα που να μπορεί να επαναφέρει τον έρωτα. Αν βρίσκεστε τότε μιλάτε, τον βλέπεις, ίσως δεις ότι έχει αλλάξει, ή ότι ακόμα περνάς ευχάριστα πχ μαζί του και σιγά σιγά να αρχίσει να σου αρέσει πάλι.

Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση με εσένα προσωπικά, αλλά με τις απόψεις σου. :)

Δεν παρεξηγώ.....:)
α) Στο μυαλό μου έχω συγκεκριμένα ένα πρώην και μιλάω γι'αυτον... Είναι δύσκολο να καταλάβεις την ιστορία μας ή την κατάσταση αλλά μιλάω για ένα άτομο που τον έχω στην ζωή μου χρόνια τώρα... Όταν έναν πρώην τον βλέπω ερωτικά ή νιώθω ότι ο άλλος με βλέπει ερωτικά... εκεί είναι που ξεκόβω τελείως Ο λόγος; Δεν θέλω να δίνω ελπίδες ούτε στον εαυτό μου αλλά ούτε στον άλλον :) Σ' ένα άλλο τόπικ είχα πει ότι δεν νομίζω έτσι κι αλλιώς ότι υπάρχουν καθαρές φιλικές σχέσεις μεταξύ γυναικών και αντρών πλέον... αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάψω να έχω φιλικές σχέσεις μη τυχον και...
β) Ω...ναι...μου τα λέει.... και γνωρίζω επίσης τις κοπέλες του... και τις ελεύθερες σχέσεις του και όλα... Όπως και αυτός τις δικές μου... Και ξέρω ότι δεν προσπαθεί με αυτό τον τρόπο να με διεκδικήσει ούτε εγώ αυτόν... Δεν τα λέμε ο ένας στον άλλον για να ζηλέψουμε... Απλά πάντα έτσι ήταν η σχέση μας.. είναι δύσκολο να σου το εξηγήσω...σόρρυ :)
γ) Για το τελευταίο και συμφωνώ αλλά και διαφωνώ... Είναι ένα δίκοπο μαχαίρι... Τι εννοώ; Λες ότι έχεις μια ωραία ανάμνηση και τέλος... Τι γίνεται όμως όταν οι αναμνήσεις αυτές σε εγκλωβίσουν, τις μυθοποιήσεις και μείνεις κολλημένος/η σε έναν έρωτα ζώντας μόνο τις αναμνήσεις του; Είναι πολύ εύκολο να μείνεις κολλημένος/η σε κάποιον μόνο από αυτά που έχεις ζήσει και να μην μπορείς να προχωρήσεις... Και ναι ξέρω ότι σε τέτοιες καταστάσεις αρκεί και ένα μήνυμα να σε γυρίσει ακόμα πιο πίσω, δυστυχώς... αλλά μπορεί βγαίνοντας με τον πρώην να θυμάσαι όχι μόνο τις καλές στιγμές αλλά και τα πράγματα που σας χώρισαν, που σε έκαναν να ουρλιάζεις και να σε τσατίζουν αφάνταστα... Να θυμάσαι επίσης και τα πράγματα που σας κράτησαν χώρια ( εγώ ειδικά όταν πρέπει να βρεθούμε θυμάμαι πάρα πολύ καλα τι με έκανε να οδύρομαι μέχρι να τον δω :P)...Αν αρχίσει και μου αρέσει πάλι σημαίνει ότι ποτέ δεν τέλειωσε για εμένα κάτι...Απλά αυτό που πιστεύω είναι ότι το πισωγύρισμα σε σχέση μπορεί να γίνει με ή χωρίς την παρουσία του άλλου... :hmm:

Ο τρόπος που χωρίζει κάποιος είναι διαφορετικός... και δεν έγινε φίλος μου ξανά με το που χωρίσαμε... Περάσαμε πολλές φάσεις... το θέμα είναι ότι με αυτό το άτομο μπορώ να πω τα πάντα... Και με μία του αγκαλιά μπορώ να νιώσω πολύ καλύτερα.... χωρίς να μου δίνει ή να δίνω υποσχέσεις... Απλά εμάς μας έτυχε χωρίς να το κυνηγήσουμε... Δεν ξέρω αν σε κάλυψα...αλλά μιλάω βάση την δικιά μου εμπειρία... Και δεν μπορώ να αγχώνομαι στην σχέση μου για άλλες γυναίκες συνέχεια... Αν θέλει να είναι με πρώην ή μελλοντική ο κάθε συντροφός μου να είναι... Εγώ τι μπορώ να κάνω δηλαδή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καταρχήν να διευκρινίσω ότι είναι λογικό να μιλάω για συμπεράσματα βγαλμένα απο τις δικές μου εμπειρίες και σκέψεις. katerina ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, καλώς σας βρήκα, αλλά είναι πάλι για λίγο. Και εγώ καταλαβαίνω την ανάγκη να μαθαίνεις αν ο άλλος είναι καλά, αλλα και τα νέα του, αλλά έτσι παίζεις με την φωτιά. Απο τη μία αν εσύ δεν τον έχεις ξεπεράσει, η διάθεση σου επηρεάζεται πολύ ανάλογα με τα νέα που θα σου λέει. Γιατί να ρισκάρεις κάτι τέτοιο; Καλύτερα αν θέλεις, να πέρνεστε κάποιο τηλέφωνο που και που να δείτε ότι είστε καλά και οι δύο και είναι αρκετό. Πρέπει να συνεχίσετε να έχετε περισσότερες επαφές; Μπορεί να ακούγεται σκληρό αυτό που λέω, αλλά πρέπει να γίνεται, αν θέλεις να προχωράς μπροστά, σε κάτι διαφορετικό. Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός, όπως λένε και έχουν δίκιο. Άρα Vkey μπορεί αρχικά για κάποιο διάστημα να βασανίζεσαι στις σκέψεις θυμαύμενη αυτά που έχεις ζήσει, τους λόγους χωρισμούς κτλ, αλλά τι νόημα θα είχε να μιλάτε ακόμα ενώ υπάρχουν τέτοιες σκέψεις; Αυτές οι σκέψεις δείχνουν ότι δεν τον έχεις ξεπεράσει (τον οποιονδήποτε, δεν μιλάω συγκεκριμένα), άρα πρέπει να κρατήσεις απόσταση. Ακόμα και αν μπορεί να γίνει πισογύρισμα χωρίς την παρουσία του άλλου, αν δεν επικοινωνήσετε δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα, θα βασανιστείς λίγο, αλλά θα σου περάσει. Πάντως, αν όντως έχετε καταφέρει να κρατάτε επαφές με πρώην, ειδικά με άτομα απο σοβαρή σχέση με τα οποία δεθήκατε αρκετά, μπράβο σας. Εγώ δεν έχω καταφέρει. Ίσα ίσα που όταν προσπάθησα, μόνο σε κακό βγήκε. Αυτά! Χρόνια πολλά γεμάτα χαρά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν ερωτικές σκέψεις (πίστεψε με είμαι ήδη αλλού και όλες οι σκέψεις μου είναι για ένα άλλο άτομο και είναι και πολύ δυνατές μάλιστα :)) Και ούτε υπήρξαν μετά τον χωρισμό, ευτυχώς , γιατί απλά η σχέση είχε κάνει το κύκλο της και για τους δύο :)

Απλά νοιάζομαι και αυτός είναι ο λόγος ... Μου αρέσει να ξέρω αν είναι καλά ή όχι... και γιατί δεν με βασανίζει να ξέρω ή δεν με πειράζει αλλά με ευχαριστεί :) Ούτε με γυρνάει πίσω... Εν ολίγοις δεν κάνω κακό στον εαυτό μου (πολύ εγωιστικό αυτό ακούγεται :redface:)

Δέχομαι τα μπράβο γιατί είμαι και ψώνιο :P
Χρόνια πολλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εχω γραψει καμια 10αρια φορες διαφορετικα πραγματα, αλλα τελικα δε γραφω τιποτα! Ο,τι εγραψα , στη δικη μου περιπτωση η ιστορια το αναιρεσε..Απλα τελικα ο καθενας μιλαει για αυτα που εχει ζησει, και το μονο που μενει για να αλλαξει γνωμη ειναι να παει λιγο παρακατω τον χρονο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καμία απολύτως επαφή με τους πρωην. Όταν λέω τέλος σε κάτι το εννοώ. Χώρισα πάντα χωρίς τσακωμούς και άσχημες καταστάσεις. Απλά τέλος σημαίνει για μένα τέλος.
Θα μιλήσω φιλικά και ευγενικά αν τον συναντώ κάπου, θα χαρώ να μάθω ότι είναι καλά αλλά δεν το ψάχνω να μάθω νέα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καμία απολύτως επαφή με τους πρωην. Όταν λέω τέλος σε κάτι το εννοώ. Χώρισα πάντα χωρίς τσακωμούς και άσχημες καταστάσεις. Απλά τέλος σημαίνει για μένα τέλος.
Θα μιλήσω φιλικά και ευγενικά αν τον συναντώ κάπου, θα χαρώ να μάθω ότι είναι καλά αλλά δεν το ψαχνό να μάθω νέα του.
Ναι αυτό το καταλαβαίνω και το συμμερίζομαι περισσότερο. Το να χαίρεσαι όταν μαθαίνεις ότι είναι καλά, είναι πιο ταιριαστό σε εμένα απο το να αναζητάω τι κάνει. :)

Όπως φαίνεται, χρησιμοποιείς κάποιο λεξικό έτσι; Και μάλλον έτυχες θύμα του στην συγκεκριμένη περίπτωση, αφού ήθελες να γράψεις ψάχνω και όχι ψαχνό ;)
Μόνο και μόνο επειδή είναι bold και χτυπάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όπως φαίνεται, χρησιμοποιείς κάποιο λεξικό έτσι; Και μάλλον έτυχες θύμα του στην συγκεκριμένη περίπτωση, αφού ήθελες να γράψεις ψάχνω και όχι ψαχνό ;)
Μόνο και μόνο επειδή είναι bold και χτυπάει...


Διορθώνω στο word. Συνήθως έχω τον γιο μου που με τραβάει από το μανίκι να παίξουμε και βιάζομαι. Αλλά …έχω κάνει μεγάλη πρόοδο:book:. Τώρα διορθώνω στις περισσότερες λέξεις μόνο τον τόνο…(εννοείται πως ξέρω ότι τα ρήματα στο πρώτο πρόσωπο ενικό, έχουν κατάληξη -ω)
(:) off topic ...ξέεερω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
να σας πω την αμαρτία μου; είμαι σε μια μακροχρόνια σχέση με ένα παιδί που γνωριζόμαστε από τότε που θυμόμαστε τους εαυτούς μας. τελευταία (για λόγους που δεν είναι τοπικ να συζητηθεί) θεωρούμε πως δεν έχουμε άλλη επιλογή παρά να χωρίσουμε. αγαπιομαστε τρελά κ εκτός αυτού η σχέση μας σε φιλικό επιπεδο θα έλεγα ότι είναι κάτι περισσότερο από κολλητή, αφου έχουμε μοιραστεί τα πάντα.
ε ρε παιδιά σορρυ, αλλά δεν θα δεχόμουν από καμια του γκομενα η κανεναν δικό μου να απαγορεύσει να έχω σχέσεις μαζί του. έχω κερδίσει έναν άνθρωπο στη ζωή μου που έχει μεγαλύτερη αξία από οποιαδήποτε εφήμερη σχέση, όσο για κάποια ενδεχόμενη σοβαρή μου σχέση θα είναι σοβαρή όταν σέβεται κάποια πράγματα κ ένα από αυτά είναι κ το παρελθόν μου.
καταλαβαίνω την αίσθηση ζήλειας, δεν λέω, κ γω θα την έχω σε αντίστοιχη περίπτωση αλλα υπάρχουν πράγματα με τα οποία συμβιβαζόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ε ρε παιδιά σορρυ, αλλά δεν θα δεχόμουν από καμια του γκομενα η κανεναν δικό μου να απαγορεύσει να έχω σχέσεις μαζί του. έχω κερδίσει έναν άνθρωπο στη ζωή μου που έχει μεγαλύτερη αξία από οποιαδήποτε εφήμερη σχέση, ...
Τι εννοείς? Δεν θα ξανα έχει ποτέ μια σοβαρή σχέση? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Τι εννοείς? Δεν θα ξανα έχει ποτέ μια σοβαρή σχέση? :hmm:
χιχι! φυσικά κ θα έχει. είπα εγώ ότι δεν θαχουμε άλλες σοβαρές σχέσεις;; ίσα-ίσα είπα ότι για να είναι μια σχέση σοβαρή πρέπει να σέβεται οικογένεια κ φίλους κ γενικά σημαντικά πράγματα στη ζωή σου. αν δεν είναι σοβαρή σχέση δεν το θεωρώ έτσι κ αλλιώς άξιο συζήτησης να σκέφτομαι ότι θα επηρρεάσει είτε εμένα είτε τον άλλον για τις επιλογές μου στη ζωή μου. στις σοβαρές σχέσεις όμως, αγαπάς τον άλλον όπως είναι κ με το παρελθόν του...;)
(μήπως παραείμαι ρομαντική;:hmm: )

το ζω και στο σπίτι μου το συγκεκριμένο όπου η μητέρα μου έχει πολυ καλές σχέσεις με τον άνθρωπο τον οποίο είχε αρραβωνιαστεί στα νιάτα της κ ο πατέρας μου δεν το θεωρεί κατακριτέο. (πάντα υπάρχουν φυσικά όρια)!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[...]
ε ρε παιδιά σορρυ, αλλά δεν θα δεχόμουν από καμια του γκομενα η κανεναν δικό μου να απαγορεύσει να έχω σχέσεις μαζί του. έχω κερδίσει έναν άνθρωπο στη ζωή μου που έχει μεγαλύτερη αξία από οποιαδήποτε εφήμερη σχέση, όσο για κάποια ενδεχόμενη σοβαρή μου σχέση θα είναι σοβαρή όταν σέβεται κάποια πράγματα κ ένα από αυτά είναι κ το παρελθόν μου.[...]
Μα δεν θα σου απαγορεύει η νέα του κοπέλα να μιλάτε. Αυτός θα έπρεπε να το βλέπει έτσι και να σου ζητάει να μην μιλάτε. Αν το πίστευε φυσικά. Απο τη στιγμή όμως που θεωρεί ότι μπορεί να τα καταφέρει σε μια νέα σχέση, με γεια του με χαρά του. Κανείς δεν αναγκάζει κανένα, όλοι κάνουν ότι θέλουν. Απλά και αυτός θα πρέπει να βρει κάποια η οποία θα καταλαβαίνει την δική σας σχέση... Κάπως έτσι :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βρε fandago το βλέπεις από την δικιά σου μεριά... Όταν δεν δίνεις δικαιώματα στο σύντροφό σου για την φιλική σχέση σου με το πρώην και όταν κρατάς σωστά τις ισορροπίες δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα... Καταλαβαίνω απόλυτα την τράβελ... Όταν ο δικός μου πρώην είναι στην ζωή μου από τα 14 και έχω φτάσει να είμαι 23 χρονών γαιδάρα ( 9 χρόνια δίπλα μου και δίπλα του), πως τα πετάς επειδή ένας νέος σύντροφος απλά είναι ανασφαλής και ζηλιάρης; Πως αφήνεις πίσω έναν άνθρωπο με τον οποίο μεγάλωσες μαζί, ανακάλυψες τα πάντα μαζί του, σε είδε να αλλάζει και τον είδες να αλλάζει και κυριως τον αγαπάς και σε αγαπά....

Επείδη έκανα και άλλες σχέσεις μετά ποτέ δεν είχα προβλήματα εκτός αν εγώ έχω πέσει σε πολλοί ανοιχτόμυαλους συντρόφους :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[...]Όταν δεν δίνεις δικαιώματα στο σύντροφό σου για την φιλική σχέση σου με το πρώην και όταν κρατάς σωστά τις ισορροπίες δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα... Καταλαβαίνω απόλυτα την τράβελ... Όταν ο δικός μου πρώην είναι στην ζωή μου από τα 14 και έχω φτάσει να είμαι 23 χρονών γαιδάρα ( 9 χρόνια δίπλα μου και δίπλα του), πως τα πετάς επειδή ένας νέος σύντροφος απλά είναι ανασφαλής και ζηλιάρης; Πως αφήνεις πίσω έναν άνθρωπο με τον οποίο μεγάλωσες μαζί, ανακάλυψες τα πάντα μαζί του, σε είδε να αλλάζει και τον είδες να αλλάζει και κυριως τον αγαπάς και σε αγαπά....

Επείδη έκανα και άλλες σχέσεις μετά ποτέ δεν είχα προβλήματα εκτός αν εγώ έχω πέσει σε πολλοί ανοιχτόμυαλους συντρόφους :hmm:
Δεν είναι ανάγκη να δώσεις δικαιώματα για να αρχίσει πάλι να σε θέλει ο άλλος. Το να κρατάς τις ισορροπίες είναι πολύ δύσκολο και τουλάχιστον εγώ δεν το έχω καταφέρει. Μπράβο σε όποιον μπορεί. Όσο για την ερώτηση, τον αφήνεις αν χρειάζεται να προχωρήσεις μπροστά, για δικό σου καλό και εύχεσαι να είναι πάντα καλά χωρίς εσένα. Ακούγεται σκληρό;:worry:

Ίσως δεν είναι ότι είναι ανοιχτόμυαλοι. Ίσως ενοχλούνται αλλά δεν το λένε για να μην σε χάσουν, αφού βλέπουν πόσο δεμένοι είστε με τον πρώην. Δεν ξέρω, δεν σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Όσο για την ερώτηση, τον αφήνεις αν χρειάζεται να προχωρήσεις μπροστά, για δικό σου καλό και εύχεσαι να είναι πάντα καλά χωρίς εσένα. Ακούγεται σκληρό;:worry:

Μα δεν κράτησα κανέναν δίπλα μου με το έτσι θέλω :worry: Ούτε κυνήγησα κανέναν να μείνει δίπλα μου με το ζόρι... Και εννοείται ότι είναι καλά και χωρίς εμένα -είναι με την νέα του κοπέλα, ξαναείναι ερωτευμένος και ζει το μήνα του μέλιτος (η δεύτερη σχέση του μετά από εμένα) -, όπως κι εγώ είμαι καλά χωρίς αυτόν να είναι παρών στην ζωή μου... Αλλά είμαι και καλά όταν είναι :) Δεν γίναμε από την μία μέρα φίλοι, ούτε άλλαξαν τα συναισθήματα μας αμέσως μετά τον χωρισμό... Ξεπεράσαμε ο ένας τον άλλον για να μπορούμε να είμαστε εδώ που βρισκόμαστε... Και δεν πηγαίνουμε ούτε κάθε μέρα για καφέ (άλλωστε έχουμε διασκορπιστεί στην Ελλάδα και οι δύο μας :P) Ούτε καθημερινά υπάρχει η επικοινωνία... Και έχω προχωρήσει στην ζωή μου, οπως θα προχωρούσα και αν δεν υπήρχε ... Το ότι δεν έχω πάψει να τον αγαπάω και να νοιάζομαι δεν σήμαινει ότι έχω κολλήσει στο παρελθόν και μένω εκεί... Αν ήξερα ότι του έκανε κακό θα είχα εξαφανιστεί ήδη....

Όσο για τους πρώην μπορεί όντως να μην μου το έλεγαν αν και οι σχέσεις μου μέχρι στιγμής απ' όσο μπορώ να ξέρω στηρίζονταν στην απόλυτη ειλικρίνεια :hmm: Απλά κρατάω ισορροπίες... πιστεύω...

Χωρίς να θέλω να κάνω την ψυχολόγο (και χωρίς παρεξήγηση) μήπως έχεις χωρίσει πρόσφατα και δεν υπάρχει καμία επικοινωνία; 'Η το προσπάθησες για λάθους λόγους την επικοινωνία και είδες ότι δεν λειτούργησε; Κάτι τέτοιο βασικά μου βγάζεις...και χίλια συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη (το έχω δυστυχώς αυτό :redface:) και εννοείται ότι αμα θες μου απαντάς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε παιδιά, πείτε με τρελή... αλλά... χάρηκα, που μιλήσαμε με τον πρώην, στο μσν...

Αν και στον άλλον δεν ξέρω τι να πω, το δεύτερο... μου έχει στείλει ένα εμαιλ εδώ και ένα μήνα... αλλά δε μου βγαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top