Δεν μπορώ να γράψω cd

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παιδιά καλημερα. Εχω απο χθες το εξης προβλημα. Ενω εγραφα κι ακουγα cds κανονικα τοσο καιρο, προσπαθησα να γραψω ενα χθες και δε μου διαβαζει καθολου τα cd rom ο υπολογιστης. Εκανα δοκιμες σε πολλα δισκακια αλλα εξακολουθει να μην τα διαβαζει. Διαβαζει ομως κανονικα τα dvd rom. Τι να κανω λετε;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδιά καλημερα. Εχω απο χθες το εξης προβλημα. Ενω εγραφα κι ακουγα cds κανονικα τοσο καιρο, προσπαθησα να γραψω ενα χθες και δε μου διαβαζει καθολου τα cd rom ο υπολογιστης. Εκανα δοκιμες σε πολλα δισκακια αλλα εξακολουθει να μην τα διαβαζει. Διαβαζει ομως κανονικα τα dvd rom. Τι να κανω λετε;:/:
Να αλλάξεις/καθαρίσεις το CD driver σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά καλημερα. Εχω απο χθες το εξης προβλημα. Ενω εγραφα κι ακουγα cds κανονικα τοσο καιρο, προσπαθησα να γραψω ενα χθες και δε μου διαβαζει καθολου τα cd rom ο υπολογιστης. Εκανα δοκιμες σε πολλα δισκακια αλλα εξακολουθει να μην τα διαβαζει. Διαβαζει ομως κανονικα τα dvd rom. Τι να κανω λετε;:/:

Έχει χαλάσει το μάτι που βλέπει τα cd δυστυχώς δε φτιάχνεται

Αλλά μη σε νοιάζει γιατι δε βάζεις αλλο δεν είνα ακριβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Να αλλάξεις/καθαρίσεις το CD driver σου...

Πως να το καθαρισω; :/:

Έχει χαλάσει το μάτι που βλέπει τα cd δυστυχώς δε φτιάχνεται

Αλλά μη σε νοιάζει γιατι δε βάζεις αλλο δεν είνα ακριβα

Γινεται να μη βλεπει τα cds και να βλεπει μονο τα dvds; Δηλαδη ειναι διαφορετικα? Αφου απο το ιδιο πορτακι μπαινουν. Σορυ αν κανω χαζες ερωτησεις, αλλα δεν τα γνωριζω αυτα...

Στην υποστηριξη της sony μου ειπαν πως θελουν 40 ευρω για επισκεψη συν το κοστος της επισκευης.... Δυστυχως δεν ειμαι πια μεσα στην εγγυηση...

Εχω στενοχωρηθει. Διοτι δυο υπολογιστες εχω και οι δυο μου παρουσιασαν το ιδιο προβλημα. Με τον παλιο δεν ασχολουμαι καθολου αφου δεν εχει μονο αυτο το προβλημα. Ειναι πολλων ετων και σερνεται κυριολεκτικα. Το εχω μονο για μπακ απ. Αλλα το λαπτοπακι μου το φροντιζα. Δεν καταλαβαινω τι επαθε. Και η εγγραφη σιντις ή η δημιουργια ταινιων ειναι ενα απο τα σημαντικα πραγματα που κανω μεσω πισι... :/:Ηθελα να ετοιμασω ενα σιντι δωρο εκπληξη και παει ... :/:

Παρεπιπτοντως μπηκα να δω αν λειτουργουν κανονικα οι συσκευες απο διαχειριση συσκευων και λεει πως λειτουργουν κανονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παρεπιπτοντως μπηκα να δω αν λειτουργουν κανονικα οι συσκευες απο διαχειριση συσκευων και λεει πως λειτουργουν κανονικα.
Αυτό είναι θέμα software...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αυτό είναι θέμα software...

Πως γινεται να δουλευει το ντιβιντι κι οχι το σιντι. Εγω αυτο δεν καταλαβαινω.

edit- καλεσα μεχρι και τη microsoft:redface: και μου ειπαν το ιδιο. Οποτε μαλλον θελει αλλαγη η καθαρισμα τελικως. Εψαξα για καθαρισμα αλλα μπερδευτηκα https://support.microsoft.com/kb/218617/el Μεχρι ενα σημειο το επιανα, μετα το εχασα τελειως:redface::D Στη μαικροσοφτ σε καποια φαση που μου μιλουσε ο κυριος ζαλιστηκα. Μου λεγε 250 αγνωστες λεξεις. Και στο τελος τον διεκοψα γιατι δεν καταλαβαινω Χριστο και τον ρωτησα '' τελικα ειναι ζητημα των windows ή ν'απευθυνθω στον κατασκευαστη (που ηδη εκανα δλδ) '' Και μου ειπε να κανω το δευτερο. :D :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πως να το καθαρισω; :/:
Υπάρχουν ειδικά CDs που είναι για καθαρισμό, τα περισσότερα από αυτά απλά έχουν βουρτσάκια και καθαρίζουν το "ματάκι". Δυστυχώς η τεχνολογία των CDs και γενικότερα των οπτικών αποθηκευτικών μέσων είναι υπερβολικά ευαίσθητη. Δεν ήταν ακριβώς αλαζονεία το ότι η Apple επέλεξε πολύ νωρίς να βγάλει μοντέλα των MacBook που αντί για optical drive είχαν δεύτερο δίσκο. Ένα ενδεικτικό παράδειγμα, πριν 5 χρόνια είχα γράψει ένα CD, το έβαλα απλά στην βιβλιοθήκη. Μέχρι και πριν ένα 6μήνο δεν το είχε αγγίξει κανείς. Όταν δοκίμασα να το διαβάσω δεν διαβάζονταν με τίποτα και από κανένα optical drive. Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που για backup μεγάλου μεγέθους χρησιμοποιούνται ακόμη και σήμερα η μαγνητικές ταινίες.

Να μπούμε στο θέμα όμως. Δοκίμασε λοιπόν να βρεις κάποιο καθαριστικό. Αλλιώς αγόρασε άλλο optical drive. Ακόμη και σε laptop είναι υπερβολικά εύκολη η αλλαγή, αν και πριν να βρεις το κατάλληλο εξωτερικό "σχήμα". Όμως υπάρχουν και τα εξωτερικά που δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά 50€ περίπου.

Πως γινεται να δουλευει το ντιβιντι κι οχι το σιντι. Εγω αυτο δεν καταλαβαινω.
Είναι διαφορετική η τεχνολογία/εξοπλισμός που διαβάζει CD και DVD. Μου έχει συμβεί και σε εμένα κάτι ανάλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Υπάρχουν ειδικά CDs που είναι για καθαρισμό, τα περισσότερα από αυτά απλά έχουν βουρτσάκια και καθαρίζουν το "ματάκι".
Αλλο ματακι εχει για το σιντι κι αλλο για το ντιβιντι; Εγω ενα ματακι βλεπω, το οποιο ας πουμε καθαρισα με ενα πανακι, φυσηξα...:redface: Παιδια σορυ ισως λεω χαζομαρες αλλα ειμαι ασχετη. Παρ'ολ αυτα το ψαχνω προτου σιγουρευτω πως δεν μπορω εγω απο μονη να κανω κατι...:redface:

Να μπούμε στο θέμα όμως. Δοκίμασε λοιπόν να βρεις κάποιο καθαριστικό. Αλλιώς αγόρασε άλλο optical drive. Ακόμη και σε laptop είναι υπερβολικά εύκολη η αλλαγή, αν και πριν να βρεις το κατάλληλο εξωτερικό "σχήμα". Όμως υπάρχουν και τα εξωτερικά που δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά 50€ περίπου.
Το optical drive ειναι το ματακι, σωστα καταλαβα; Και τι ζηταω ρε παιδια? Ενα... ματακι; Και ποιος θα το βαλει; Γω;:confused: Ειναι σα να ζηταω αλλαγη cd driver ετσι; Το ιδιο ειναι; Η στην αλλαγη του οπτικαλ που λες, αλλαζει μονο το ματακι; Η γινεται να μου αλλαξουν ολο το συστημα του μπες βγες; Αραγε με πιανει κανεις οπως τα γραφω; Η γραφω χαζομαρες;:redface: Τεσπα.:redface::P


Είναι διαφορετική η τεχνολογία/εξοπλισμός που διαβάζει CD και DVD. Μου έχει συμβεί και σε εμένα κάτι ανάλογο.
Ok, καταλαβα. Το καλο στην ολη ιστορια και καθε φορα που μου τυχαινει κατι ειναι πως μαθαινω.

Εν ολιγοις, που να το παω; Επειδη φανταζομαι πως και στους υπολογιστες ειναι οπως με τα αμαξια, δλδ ενα καταστημα της ιδιαι εταιρειας θα ειναι πιο ακριβο κι αρα υπαρχουν τα αλλα συνεργεια, που αλλου θα μπορουσα να το παω για να μη μου πιασουν τον ... εχμ;:redface: Η ειναι φιξ τιμες και παντου τα ιδια; Σας ζαλισα;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αμφιβάλλω αν είναι θέμα συσκευής. Όπως πολύ σωστά το έθεσες, δεν είναι λογικό να διαβάζει τα dvd και να μη διαβάζει τα cd.

Αν θες, εξήγησε μου ακριβώς (σαν να μιλάς σε 5χρονο) πως ακριβώς βάζεις το cd να παίξει, και τι πατάς στη συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αμφιβάλλω αν είναι θέμα συσκευής. Όπως πολύ σωστά το έθεσες, δεν είναι λογικό να διαβάζει τα dvd και να μη διαβάζει τα cd.

Αν θες, εξήγησε μου ακριβώς (σαν να μιλάς σε 5χρονο) πως ακριβώς βάζεις το cd να παίξει, και τι πατάς στη συνέχεια.

Ναι! Λοιπον! Βαζω μια ταινια να παιξει. Παιζει κανονικα. Βαζω ενα dvdr που χει αρχεια διαφορα μεσα(μουσικη, φωτος, προγραμματα) και το διαβαζει κανονικα. Ανοιγουν ολα με αυτοματη εκτελεση!
Αλλα! Βαζω ενα cd εγγραφης και δεν το διαβαζει. Βαζω ενα cd μουσικης και δεν το διαβαζει. Κανει λιγο -πως το λενε- loading (το κυκλακι που γυρναει στην επιφανεια εργασιας) και δεν κανει αυτοματη εκτελεση. Μπαινω στον ''Υπολογιστης μου'' και δεν υπαρχει. Το μονο που υπαρχει ειναι :Συσκευες με αφαιρουμενα μεσα αποθηκευσης: Μοναδα DVD RW (E: )

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
laptop ειναι,,απο οτι καταλαβα..

κατι προχειρο βρηκα
βασικα googlαρε το για να δεις

αλλα αν απο τη μια μερα στην αλλη,,επαψε να διαβαζει cd rom δυσκολο μου φαινεται να ειναι θεμα hardware..
τα cd τα παιρνει μεσα,,τα πιανει τα γυριζει,,και δεν βγαζει τιποτα?

θεμα software ειναι.. οπως το λες..
μια αλλη προταση
Since it plays DVDs its probably a corrupted driver. Go to your device manager and delete the driver for your DVD player. Then restart windows, It should reload your DVD driver. Also run any of the free registry cleaners like Advance Windows Care or Ccleaner.
παντως εχειαλλο λειζερ για cd αλλο για dvd..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γινεται να μη βλεπει τα cds και να βλεπει μονο τα dvds; Δηλαδη ειναι διαφορετικα? Αφου απο το ιδιο πορτακι μπαινουν.

Παρεπιπτοντως μπηκα να δω αν λειτουργουν κανονικα οι συσκευες απο διαχειριση συσκευων και λεει πως λειτουργουν κανονικα.

:D
Ναι είναι διαφορετικά λάπτοπ έχεις ή κανονικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βρε σεις γιατι μπηκε αυτο στα οφ τοπικ; Ον τοπικ ηταν :confused:
https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=3248191#post3248191

:D
Ναι είναι διαφορετικά λάπτοπ έχεις ή κανονικό


Laptop.
Σας ευχαριστω παντως ολους πολυ! Θα δω τι θα κανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ποια έκδοση των Windows έχεις;

Αν έχεις Windows XP, ρίξε μια ματιά εδώ.

Πιθανότατα είναι πρόβλημα με τον driver για τη συσκευή. Δοκίμασε να τον κάνεις επανεγκατάσταση. Αν δεν ξέρεις το πως, πες μας να σου πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ποια έκδοση των Windows έχεις;

Αν έχεις Windows XP, ρίξε μια ματιά εδώ.

Πιθανότατα είναι πρόβλημα με τον driver για τη συσκευή. Δοκίμασε να τον κάνεις επανεγκατάσταση. Αν δεν ξέρεις το πως, πες μας να σου πούμε.

Για επανεγκατασταση δεν εχω τα σιντις δυστυχως. Προς το παρον αναμενω να μου πουν αν προκειται για προβλημα λογισμικου κι αν τελικα δεν ειναι θα αλλαξω cd driver. Τι αξιζει πιστεύεις, να αλλάξω αυτό ή να πάρω ένα εξωτερικό αντιγραφικό; Ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για επανεγκατασταση δεν εχω τα σιντις δυστυχως. Προς το παρον αναμενω να μου πουν αν προκειται για προβλημα λογισμικου κι αν τελικα δεν ειναι θα αλλαξω cd driver. Τι αξιζει πιστεύεις, να αλλάξω αυτό ή να πάρω ένα εξωτερικό αντιγραφικό; Ευχαριστώ και πάλι!

Ποιο είναι το μοντέλο του laptop σου. φαίνεται από πισω σε ένα αυτοκολητάκι.
_
Υπάρχουν και άλλες λύσεις (απορώ που δε στο είπε ο Γιώργος). Αν κάποιος έχει πρόβλημα με το πσ του αυτό που λέει πάντα είναι να βάλουν λινουξ και τώρα δε σου το ειπε οπότε θα το πω εγώ :D
Κατέβασε το ουμποντου και φορτωσε με αυτό (live cd) και δες αν τρέχει το cd στα λινουξ αν τρέχει το προβλημα είναι software).

___
το εξωτερικό είναι πιο ακριβό αλλά εγώ θα το προτιμούσα γιατί θα το χρησιμοποιούσα και μετά το θάνατο του λαπτοπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ποιο είναι το μοντέλο του laptop σου. φαίνεται από πισω σε ένα αυτοκολητάκι.
Υπάρχουν και άλλες λύσεις (απορώ που δε στο είπε ο Γιώργος). Αν κάποιος έχει πρόβλημα με το πσ του αυτό που λέει πάντα είναι να βάλουν λινουξ και τώρα δε σου το ειπε οπότε θα το πω εγώ :D
Κατέβασε το ουμποντου και φορτωσε με αυτό (live cd) και δες αν τρέχει το cd στα λινουξ αν τρέχει το προβλημα είναι software).
Δεν τρεχει linux ο υπολογιστής μου
το εξωτερικό είναι πιο ακριβό αλλά εγώ θα το προτιμούσα γιατί θα το χρησιμοποιούσα και μετά το θάνατο του λαπτοπ.
Κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι
Thanx!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Πριν κάνεις κίνηση να το αλλάξεις, δοκίμασε και αυτό με το linux live cd.
Δεν κάνεις εγκατάσταση τίποτα. Από το cd τρέχουν τα linux. Αν και εγώ θα πρότεινα να τα έτρεχες από usb για ευνόητους λόγους.
Αν δουλέψει το drive, τότε είναι θέμα software :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ευχαριστω και παλι ολους, το προβλημα λυθηκε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top