Σύμβουλος γάμου

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Συζητουσα προχθες με μια φιλη μου και μου ελεγε οτι η αδερφη της σκεφτεται να παει να μιλησει με συμβουλο γαμου (ή οπως λέγεται) γιατι εχει καποια προβληματα με τον ανδρα της που δε φαινεται να λυνονται με συζητηση των δυο..
Και καθομαι και σκεφτομαι (ναι, το κανω και αυτο :P).. ειναι ΤΟΣΟ πια δυσκολο να μπορει να συμβιωσει κανεις μη εχοντας να αντιμετωπισει προβληματα τοσο δυσκολο να λυθουν; και ειναι οντως ΤΟΣΟ δυσκολο να λυθουν τα οποια προβληματα μεταξυ δυο ανθρωπων που υποτιθεται οτι νοιαζονται ο ενας για τον αλλο; ειναι ΤΟΣΟ δυσκολο να υπαρξουν "υποχωρησεις" απο αμφοτερες τις πλευρες;
Και, τελικα, ειναι αυτο λυση; Ο συμβουλος γαμου; Μια εξωτερικη, αμεροληπτη ματια, σιγουρα βοηθαει παντα..ειδικα, οταν εχεις το υποβαθρο των σπουδων ψυχολογιας..
Εσεις εχετε ακουσει καποια ιστορια με ζευγαρια που χρειαστηκαν τη συμβουλη ενος ειδικου; Ποιο ηταν το αποτελεσμα σε αυτη την περιπτωση; Τις γνωμες σας.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eμπειρίες δεν έχω, αλλά μου ακούγεται πολύ λογικό κάποιος τρίτος, που δεν θα έχει καμία σχέση με κάποιον από τους δύο, να μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά σε περιπτώσεις που και οι δύο έχουν μουλαρώσει κι αδυνατούν να βρουν μια λύση, όμως θέλουν να συνεχίσουν να είναι μαζί και δεν τους έχει τελειώσει ο έρωτας.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου..
αλλα ξερεις και το αλλο; εχω ακουσει -και οχι μονο απο εναν- πολλες φορες οι αντρες να λενε το εξης "τι, τρελος ειμαι και θα παω σε ψυχιατρο;"..
υπαρχει δηλαδη,νομιζω, κολλημενη στο μυαλο τους η εννοια του ψυχιατρου συνυφασμένη με την εννοια του ψυχολογου..
και οι αντιδρασεις, φυσικα, αρνητικες..
εγω πιστευω οτι για να μπορεσει να κανει δουλεια ο οποιοσδηποτε συμβουλος, ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ τα μυαλα να ειναι ανοιχτα.. αλλιως, τζαμπα ο κοπος και των τριών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εννοείται αυτό. Εγώ θεωρώ δεδομένο πως όποιος κάνει μαζί μου σχέση ή που θα είναι ο ίδιος ψυχίατρος ή που δεν θα 'χει πρόβλημα με δαύτους, γιατί βλέπω να χρειάζομαι έναν σύντομα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Eμπειρίες δεν έχω, αλλά μου ακούγεται πολύ λογικό κάποιος τρίτος, που δεν θα έχει καμία σχέση με κάποιον από τους δύο, να μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά σε περιπτώσεις που και οι δύο έχουν μουλαρώσει κι αδυνατούν να βρουν μια λύση, όμως θέλουν να συνεχίσουν να είναι μαζί και δεν τους έχει τελειώσει ο έρωτας.. :)

Εγω παλι σκεφτομαι και αναρωτιεμαι..
Αν συμβαινει αυτο, ποιος μπορει να πει με σιγουρια οτι αυτο ΔΕΝ θα ξανα συμβει οποτε δεν θα ξανα χρειαστει να επισκεφθουν συμβουλο γαμου? :hmm:
Δηλαδη, ναι μεν θεωρω οτι μπορει να τους βοηθησει -δεν ξερω, υποθεσεις κανω- αλλα για ποσο? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρώ πως πηγαίνοντας σε σύμβουλο γάμου, μαθαίνεις τρόπους να αντιμετωπίζεις τις κρίσες που παθαίνει η σχέση σου, που πριν δεν ήξερες. Συνεπώς θεωρώ πως αν γενικά έχεις καλή διάθεση και όρεξη να το παλέψεις, μαθαίνεις γενικά πράγματα χρήσιμα που σε βοηθούν πολύ και στο να αποφύγεις παρόμοιες καταστάσεις στο μέλλον, αφού θεωρητικά μαθαίνεις και να σκέφτεσαι αλλιώς και να βλέπεις αλλιώς όλη σου την σχέση. :)

Και αυτό το λέω γιατί είναι φοβερό πόση αλληλεπίδραση ασκεί ο ένας στον άλλον σε μια ερωτική σχέση. Θυμάμαι φάσεις με τον πρώην μου, πολύ τεταμένες, στις οποίες μια απειροελάχιστη δική μου αλλαγή συμπεριφοράς, βελτίωνε τόσο τα πράγματα που δεν το πίστευα! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Ωστοσο, πιστευω επισης οτι για να μπορεσει να κανει δουλεια ο συμβουλος θα πρεπει να ειναι το ζευγαρι ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ σε αυτα που λεει.. και αυτο δεν ξερω αν μπορει να ειναι παντα καλο, γιατι μπορει ο ενας να "κρατησει" μεσα του καποια πραγματα που δεν θα του αρεσουν οταν τα ακουσει απο το στομα του συντροφου του και μπορει να δημιουργηθουν αργοτερα σκηνες του τυπου "ναι, αλλα τοτε που ειπες αυτο και μπλα μπλα μπλα"... και αντε εσυ να εξηγησεις τα ανεξηγητα.. :/:
γενικα, αυτη η αναδρομη του παρελθοντος ΠΟΛΥ μου τη δινει.. :mad:

Εννοείται αυτό. Εγώ θεωρώ δεδομένο πως όποιος κάνει μαζί μου σχέση ή που θα είναι ο ίδιος ψυχίατρος ή που δεν θα 'χει πρόβλημα με δαύτους, γιατί βλέπω να χρειάζομαι έναν σύντομα! :P

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Και αυτό το λέω γιατί είναι φοβερό πόση αλληλεπίδραση ασκεί ο ένας στον άλλον σε μια ερωτική σχέση. Θυμάμαι φάσεις με τον πρώην μου, πολύ τεταμένες, στις οποίες μια απειροελάχιστη δική μου αλλαγή συμπεριφοράς, βελτίωνε τόσο τα πράγματα που δεν το πίστευα! :confused:

Σε αυτην την περιπτωση ομως δεν μιλαμε για το "και οι δύο έχουν μουλαρώσει κι αδυνατούν να βρουν μια λύση". ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ναι αλλα οι υποχωρησεις πρεπει να γινονται και απο τις δυο πλευρες, κατι που αν καταλαβα καλα δεν ισχυει σε αυτη την περιπτωση που λεει η kajira (correct me if i'm wrong) :)
γιατι οσο να'ναι, αν υποχωρεις μονο εσυ, υποχωρεις μια, υποχωρεις δυο, υποχωρεις τρεις, ε στο τελος λες αντε και γ*μησου και μουλαρωνεις και εσυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αυτο λεω κι εγω καλε κοριτσια!
Οτι αν δηλαδη καποια στιγμη μουλαρωσουν ΚΑΙ οι δυο, και σε συμβουλο γαμου να πανε ισως ναι, να τους βοηθησει αλλα δεν θα ειναι προσωρινο? Προφανως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χουχου, πως με πιάνεις Ευούλι! :D Βέβαια εγώ αργώ να φτάσω εκεί, αλλά οκ.. :)
Διαβολίνα δεν υποχωρούσα ακριβώς, απλά άλλαζα απειροελάχιστα. Τεσπά, δεν ήταν και πολύ πετυχημένο το παράδειγμα αφού τελικά χωρίσαμε, αλλά λέμε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ναι αλλα δεν ειχατε παει σε συμβουλο γαμου, ειχατε;;; ε;ε;ε;ε;ε;ε;;ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν είχαμε παντρευτεί καν! :P (καλά να είναι ο άνθρωπος όπου είναι, αλλά ευτυχώς που δεν ..ήθελε! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
παρεμπιπτοντως, μια και το ανεφερες, αραγε η ιδια δουλεια θα μπορουσε να γινει και σε ζευγαρια που δεν ειναι παντρεμενα αλλα πχ συζουν ή ακομα κι αν δεν συζουν, εχουν σοβαρη σχεση για καποια χρονια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Φυσικά. Ειδικά αν συζούν, η μόνη διαφορά που έχουν με τους παντρεμένους είναι ένα χαρτί! (και διαφορετική φορολογική δήλωση :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για μένα τόσο ο σύμβουλος γάμου, όσο και ο σύμβουλος ζευγαριών in general, είναι πολύ χρήσιμος. Το αν θα λύσει ΟΛΑ τα προβλήματα της σχέσης δεν το ξέρει κανείς, αλλά το ίδιο συμβαίνει και με την ατομική ψυχοθεραπεία/συμβουλευτική!

Επίσης για μένα το να αποφασίσει 1 ζευγάρι να πάει σε σύμβουλο είναι πολύ πιο πολυσύνδετο από το να πάει 1 μεμονωμένο άτομο. Το ζευγάρι που θα πάρει την απόφαση δείχνει συνεργασία, παραδοχή του ότι κάτι δεν είναι λειτουργικό στην σχέση (πολλοί δεν το παραδέχονται ούτε στον εαυτό τους) και βεβαίως προθυμία για καλύτερη σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον παραλληλισμό, ότι το να πάει το ζευγάρι σε σύμβουλο γάμου, είναι μερικές φορές σαν ταμπού να πάει κανείς σε ψυχολόγο...
Και γενικά συμφωνώ με το να πάει ένα ζευγάρι σε σύμβουλο γάμου!
Για μένα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το πόσο καιρό είναι μαζί.
Μερικές φορές τρώμε κάποια κολλήματα με το σύντροφό μας, που δε συνειδητοποιούμε... Μερικές φορές φτάνουμε τη σχέση στον κορεσμό με βλακείες.
Ένας τρίτος, που θα μπει για λίγο μέσα στη σχέση, θα την αποκωδικοποιήσει, θα εντοπίσει τα καλά, τα κακά της, τα προβλήματα του καθενός, κι αφού βοηθήσει θα εξαφανιστεί... ακούγεται καλή ιδέα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εμενα δε μου φαινεται κακο, ουτε ασχημο... αλλα θα το εκανα μονο αν ειχα εξαντλησει ΟΛΕΣ τις αλλες πιθανες διεξοδους - λυσεις και μονο αν μεσα μου ημουν σιγουρη οτι θελω να το παλεψω κι αλλο, με τον ανθρωπο που ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
agree.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
να μας απαντουσε και κανενα αγορι να δουμε και την αλλη πλευρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top