Μικρές νομικές γνώσεις

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο νόμος πάντως είναι ουδέτερος αφού αναφέρεται σε διακρίσεις φύλου γενικότερα:

N.3488/2006
Άρθρο 3

[...]
γ.«παρενόχληση »:όταν εκδηλώνεται ανεπιθύμητη συ−
μπεριφορά συνδεόμενη με το φύλο ενός προσώπου,με
σκοπό ή αποτέλεσμα την παραβίαση της αξιοπρέπειας
του προσώπου αυτού και τη δημιουργία εκφοβιστικού,
εχθρικού,εξευτελιστικού,ταπεινωτικού ή επιθετικού
περιβάλλοντος,
δ.«σεξουαλική παρενόχληση »:όταν εκδηλώνεται οποι−
αδήποτε μορφή ανεπιθύμητης λεκτικής,μη λεκτικής ή
σωματικής συμπεριφοράς σεξουαλικού χαρακτήρα,με
σκοπό ή αποτέλεσμα την προσβολή της αξιοπρέπειας
ενός προσώπου,ιδίως με τη δημιουργία εκφοβιστικού,
εχθρικού,εξευτελιστικού,ταπεινωτικού ή επιθετικού
περιβάλλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συνήθως την σεξουαλική παρενόχληση την υπόκεινται γυναίκες Μισέλ μου, γι' αυτό το άρθρο αναφέρεται μόνο σε αυτές. Εννοείται πως θεωρητικά μπορεί να την υποστεί και άντρας, αλλά και πρακτικά να το δεις.. ε, είναι πιο δύσκολο. Όπως αναλόγως δεν μπορείς εύκολα να βιάσεις άντρα.

Και όταν η αναλογία είναι τέτοια, είναι λογικό να επικεντρώνονται τα άρθρα στις γυναίκες που παρενοχλούνται.


ΥΓ: Ίσως θα έπρεπε να έχω αφαιρέσει την συγκεκριμένη φράση, το υπόλοιπο άρθρο δεν το διάβασα καν, ήθελα μόνο τον ορισμό.
Να με συγχωρείς Ντίνα μου αλλά το άρθρο αυτό δεν ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ στις γυναίκες απλά, ορίζει ως σεξουαλική παρενόχληση κάτι που αφορά ΜΟΝΟ αυτές!
Κάτι που εκτός από σεξιστικό, είναι και λάθος, όπως απέδειξε η Ίσι παραπάνω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εννοείται πως αν ο νόμος μιλούσε μόνο για γυναίκες θα ήταν λάθος. Πρόκειται όμως για ένα απλό άρθρο. Σου είπα ήδη πως μάλλον ήταν λάθος μου που δεν αφαίρεσα αυτήν την φράση, να σου πω την αλήθεια δεν την πρόσεξα καν, ήθελα μόνο τον ορισμό (δεν έχω καλά καλά πιει καφέ, μη βαράς :P)

:)

ΥΓ: Σε συγχωρώ, δεν είναι θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λια μου, το σημαντικό είναι πως θα αποδείξει το θύμα, αυτά που αναφέρει το άρθρο, είτε αφορούν γυναίκα, είτε άντρα :/:

Το πιθανότερο είναι αυτός που έχει κακοποιηθεί σεξουαλικά, να μην προβεί σε καμία ενέργεια φοβούμενος ότι όχι μόνο δε θα βρει το δίκιο του αλλά και θα εξευτελιστεί ηθικά.

Πάντως αφού το ποσοστό των διευθυντικών θέσεων που καταλαμβάνονται από άνδρες παραμένει μεγαλύτερο, το πιθανότερο είναι ότι συχνότερα θύματα είναι γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Πάντως αφού το ποσοστό των διευθυντικών θέσεων που καταλαμβάνονται από άνδρες παραμένει μεγαλύτερο, το πιθανότερο είναι ότι συχνότερα θύματα είναι γυναίκες.
αν ήταν μόνο διεθυντές που παρενοχλούν σεξουαλικά, θα ήταν μικρό το ποσοστό...η παρενόχληση έχει πολύ πέραση ανάμεσα σε συναδέλφους στην ίδια βαθμίδα, τώρα πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το σκφτόμουν την ώρα που το έγραφα, dooo, αλλά δεν είχα πιει κι εγώ καφέ (:P), με αποτέλεσμα να διαπράξω έναν ταξικό ρατσισμό! :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ανεπιθύμητο άγγιγμα, βλέμμα, λεκτική ή μη-λεκτική συμπεριφορά σεξουαλικής φύσεως, προσβλητικές ερωτήσεις, σχόλια για την εμφάνιση ή τη σεξουαλική ζωή, σεξουαλικά αστεία και προσβολές εναντίον του θύματος, παρουσίαση πορνογραφικού υλικού με στόχο τη δημιουργία αμηχανίας στο θύμα, εκβιασμός να ενδώσει σε σεξουαλικές προτάσεις, ή απόρριψη των οποίων θα έχει αρνητικές συνέπειες για την εργασία της, επίμονη παρακολούθηση, βιασμός.
Γενικά είναι σχετικά δύσκολο να υποστηριχτεί κάτι τέτοιο νομικά γιατί είναι ο λόγος σου εναντίον του. Πάντως πρόσφατα ψηφίστηκε νόμος που μεταθέτει το βάρος απόδειξης σε εκείνον (δηλ. πρέπει εκείνος να αποδείξει ότι δεν σε παρενόχλησε κι όχι εσύ πως παρενοχλήθηκες). Φυσικά αυτό ισχύει μόνο σε αστικά (εργατικά) δικαστήρια και όχι σε ποινικά, όπου εξακολουθεί να ισχύει το τεκμήριο της αθώοτητας..

Αφού συνήλθα από τρεις απανωτές λιποθυμίες...ααααχ...τέσσερις λοιπόν, :clapup:έχω να πω τα εξής:
Καλά, ο βιασμός, ο εκβιασμός, οι άσεμνες προτάσεις, το πορνογραφικό υλικό και τα τοιαύτα. Το βλέμμα;;;:eek: Αν έχουμε το θεό μας δηλαδή!!! Την κοίταξα λέει περίεργα κι εκείνη υπέθεσε πως το βλέμμα μου ενείχε σεξουαλικό υπονοούμενο και μετά εγώ λέει πρέπει ν' αποδείξω:
α) ότι είμαι αλλήθωρος, όπως ο Αυλωνίτης στην ταινία "Η σωφερίνα" με τη Βουγιουκλάκη στο δικαστήριο:P:D,
β) ότι το βλέμμα μου ήταν απλανές και σκεφτόμουν καμμιά άλλη εκείνη τη στιγμή και με παρεξήγησε (ώστε σκεφτόσουν άλλη κάθαρμα, εγώ δεν είμαι αρκετά καλή βρε;;:mad:),
γ) ότι είμαι gay και ότι την κοιτούσα σκεφτόμενος "τι της βρίσκουν καλέ οι άντρες της χαρχάλως" :teasing:(δις εις θάνατον και ισόβια ρε παλιόμουστα που θα με πεις εμένα χαρχάλω, άι σιχτίρ από 'κεί:hehe:).
Ρε είμαστε με τα καλά μας; Μαμώ την ισότητα και το νομικό μας πολιτισμό αν ισχύουν κάτι τέτοια.
Αμ και το άλλο; Μου είπε λέει το ανέκδοτο που ο Τοτός κοιτούσε το βρακάκι της Ελενίτσας κι εκείνη το έβγαλε για να μην το βλέπει εκείνος. Αίσκοζ, εντροπή, έγκλημα, ιδιώνυμο!!! Να του κατασχεθεί αμέσως η περιουσία και να δοθεί στους φτωχούς, δηλαδή σε μένα!!!

Εκείνο πάλι το "μη λεκτική συμπεριφορά σεξουαλικής φύσεως"...δεν μου κολλάει. Θα έπρεπε όλοι οι άντρες δημόσιοι υπάλληλοι να έχουν καταδικαστεί για σεξουαλική παρενόχληση, αφού μονίμως και απροκάλυπτα ξύνουν συνεχώς τ' @@δια τους...:loltooth::bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ρωτάω κι εδώ γιατί έχω φορτώσει:

οι εργαζόμενοι που είναι παράλληλα φοιτητές (μεταπτυχιακοί ή προπτυχιακοί) δεν δικαιούνται εκπαιδευτική άδεια για τις μέρες που γράφουν μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρητικά δικαιούνται δύο ημέρες για κάθε μάθημα. Πρακτικά.. όπου πέσεις (εκτός αν μιλάμε για Δημόσιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
όχι δεν μιλάμε για Δημόσιο (καλά θα ήταν:P)

μιλάμε για το "πρακτικά, όπου πέσεις" όπως το έθεσες
πρέπει λέει να αναπληρώσω τις μέρες που θα λείπω γράφοντας (εννοείται μία μέρα ζήτησα για κάθε μάθημα, όχι δύο) με το να κάθομαι στη δουλεια παραπάνω ώρες όταν τελειώσει η εξεταστική.

Φυσικά δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Είπα εν μέρει μαλακί@ :redface: Αυτό που είπα ισχύει για ανήλικους σπουδαστές :redface:
Σε ενήλικους ισχύουν τα εξής:
α) Στους εργαζόμενους μαθητές ή σπουδαστές ή φοιτητές εκπαιδευτικών μονάδων οποιουδήποτε τύπου και οποιασδήποτε βαθμίδας του Δημοσίου ή μονάδων που εποπτεύονται με οποιονδήποτε τρόπο από αυτό (περιλαμβάνονται και οι μαθητές των Σχολών Μαθητείας του ΟΑΕΔ) που απέχουν από την εργασία τους για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις και δεν έχουν συμπληρώσει το 28ο έτος της ηλικίας τους, χορηγείται πρόσθετη άδεια τριάντα (30) εργάσιμων ημερών κατ' ανώτατο όριο το χρόνο, ανεξάρτητα από τον χρόνο προηγούμενης απασχόλησής τους.
β) Η ως άνω άδεια χορηγείται και στους εργαζόμενους μαθητές, σπουδαστές, φοιτητές που έχουν υπερβεί το 28ο έτος της ηλικίας τους, αλλά μόνο για την προβλεπόμενη διάρκεια των σπουδών που κάθε φορά παρακολουθούν, προσαυξημένη κατά δύο (2) έτη, ανεξάρτητα αν οι σπουδές διανύθηκαν συνεχώς ή διακεκομένα.
Η χορήγηση της σπουδαστικής άδειας κατά την περίοδο των εξετάσεων, εφόσον τη ζητήσει ο εργαζόμενος είναι υποχρεωτική για την επιχείρηση ή την Υπηρεσία που εργάζεται, με την προϋπόθεση ότι θα αποδείξει τη συμμετοχή του στις εξετάσεις με βεβαίωση της οικείας Σχολής. Παράλληλα προβλέπεται ότι οι αποδοχές του χρόνου της ανωτέρω άδειας θα καταβάλλονται από τον ΟΑΕΔ με ορισμένη διαδικασία και προϋποθέσεις που ρυθμίζονται με τις 31930/83, 32213/83 και 98704/86 κοινές αποφάσεις των Υπουργών Οικονομικών και Εργασίας.
(Αθανάσιος Λαναράς, Νομοθεσία Εργατική και Ασφαλιστική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
μάλιστα, ψιλομπερδεύονται τα πράγματα, γιατί εγώ ως ελεύθερη επαγγελματίας ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορώ να πληρωθώ από τον ΟΑΕΔ. Άρα μήπως δικαιούμαι άδεια, αλλά άνευ αποδοχών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Άμα δεν είσαι με υπαλληλική σχέση, προφανώς δεν ισχύουν όσα λέω. Και ως ελεύθερη επαγγελματίας μόνο άδεια άνευ αποδοχών μπορείς να λάβεις.

ΥΓ: Φυσικά δικαστικά θα μπορούσες να αποδείξεις πως αν και ελεύθερη, η σχέση σου έχει υπαλληλικό χαρακτήρα, διότι φαντάζομαι παίρνεις δώρα και γενικά λειτουργείς ως υπάλληλος, αλλά προφανώς δεν έχει νόημα να φτάσουμε έως εκεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Άμα δεν είσαι με υπαλληλική σχέση, προφανώς δεν ισχύουν όσα λέω. Και ως ελεύθερη επαγγελματίας μόνο άδεια άνευ αποδοχών μπορείς να λάβεις.

ΥΓ: Φυσικά δικαστικά θα μπορούσες να αποδείξεις πως αν και ελεύθερη, η σχέση σου έχει υπαλληλικό χαρακτήρα, διότι φαντάζομαι παίρνεις δώρα και γενικά λειτουργείς ως υπάλληλος, αλλά προφανώς δεν έχει νόημα να φτάσουμε έως εκεί..
Δώρα δεν παίρνω, αλλά υπογράφω σε παρουσιολόγιο τι ώρα έρχομαι και τι ώρα φεύγω (σαν να χτυπάω καρτα, αλλά λίγο πιο light). Κοινώς, σε ό,τι τους συμφέρει έχω υπαλληλική σχέση, αλλά σε ό,τι δεν τους συμφέρει δεν έχω.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες, εγώ να αναπληρώσω τις ώρες που θα λείψω δεν παίζει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Ερώτηση: Η σύμβαση έργου που έχεις υπογράψει δεν προβλέπει άδειες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
όχι, δεν προβλέπει τίποτα, άσε.
το μόνο που προβλέπει είναι ότι σε όλη την διάρκεια της σύμβασης παραμένω ελεύθερη επαγγελματίας, και όχι υπάλληλος του ιδρύματος. Παρόλα αυτά με αναγκάζουν να δουλεύω συγκεκριμένο ωράριο. Απλά σου λένε "άμα δεν σ'αρέσει, υπάρχουν άλλοι που θα θέλανε τη δουλειά, οπότε ή υπόγραψε ή βούλωσ' το"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Απορία για τους δικηγόρους του φόρουμ!! :)
(εντάξει το ομολογώ δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα από τέτοια θέματα και αποφάσισα πριν από...32 δευτερόλεπτα να το ψάξω για πρώτη φορά :redface:)

Με αφορμή το θέμα για τις συντάξεις ποιός μπορεί να μου εξηγήσει αν... καταλαβαίνω σωστά αυτά που διαβάζω? :redface:


Εγώ είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ ως κύριο ταμείο (και όταν είχα δουλέψει μισθωτή με είχαν ασφαλίσει με το ζόρι και σε κάτι στο ικα γιατί..έτσι πρέπει λέει, αλλά εισφορές για σύνταξη έδινα/δίνω στο τσμέδε).
Διαβάζω λοιπόν στο site του ΤΣΜΕΔΕ στο σημείο που λέει για συντάξεις
2.Προϋποθέσεις συνταξιοδότησης μετά την 01.01.1998 Για όσους ασφαλισμένους δεν συμπληρώνουν τις παραπάνω προϋποθέσεις συνταξιοδότησης λόγω γήρατος ως τις 31.12.1997, αυτές τροποποιούνται από 01.01.1998 και μάλιστα διαφοροποιούνται ανάλογα με το φύλλο (άνδρας- γυναίκα), καθώς και ανάλογα με το αν ο ασφαλισμένος είναι μονοσυνταξιούχος ή διπλοσυνταξιούχος ( δηλαδή αν ο ασφαλισμένος θα πάρει σύνταξη μόνο από το ΤΣΜΕΔΕ ή αν παράλληλα δικαιούται σύνταξης και από δεύτερο φορέα π.χ. Δημόσιο, ΟΤΕ, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κ.λ.π )

Αναλυτικότερα :

2.1.Μονοσυνταξιούχοι
Για όσους ασφαλισμένους θα συνταξιοδοτηθούν μόνο από το ΤΣΜΕΔΕ, καθώς και για όσους θα πάρουν μεν σύνταξη και από τον άλλον φορέα αλλά θα προηγηθεί η συνταξιοδότηση από το ΤΣΜΕΔΕ ( και θα ακολουθήσει η συνταξιοδότηση από το δεύτερο φορέα ) ισχύουν από 01.01.1998 οι παρακάτω προϋποθέσεις :
2.1.1.Χρόνος ασφάλισης 15 ετών και ηλικία 65 ετών ( ισχύει τόσο για τους άνδρες όσο και για τις γυναίκες )
2.1.2.Χρόνος ασφάλισης 35 ετών και για μεν τις γυναίκες ηλικία 58 ετών, για δε τους άνδρες ηλικία που αναλύεται στον παρακάτω πίνακα ανάλογα με το έτος συνταξιοδότησης.
Kαι λίγο παρακάτω λέει ότι για τους άνδρες που θα βγουν στη σύνταξη από το 2001 και ύστερα ισχύει:
2001 & επόμενα
35 χρόνια
60 ετών
Kαι έρχομαι τώρα και σας ρωτάω.
Εγώ ασφαλίστηκα για πρώτη φορά το 2005, σε ηλικία 24 ετών.
Βάση του ότι ίσχυε μέχρι σήμερα θα θεμελίωνα δικαίωμα σύνταξης μετά από 35 χρόνια εργασίας, ήτοι στα 24+35=59 μου χρόνια? Επίσης θεμελίωνα δικαίωμα σύνταξης και στα 58 μου, με 34 χρόνια ασφάλισης (ένα χρόνο νωρίτερα δλδ)... επειδή είμαι γυναίκα?
Και βάση του νόμου που έρχεται περί εξίσωσης των ορίων σύνταξης τώρα θα θεμελιώνω δικαίωμα σύνταξης όταν θεμελιώνουν και οι άνδρες, δηλαδή ένα χρόνο αργότερα (στα 36 χρόνια εργασίας όταν δλδ θα είμαι 60?)

Καλά τα κατάλαβα? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Kαταρχάς η απόφαση του Ευρωπαικού Δικαστηρίου δεσμεύει μόνο τους διαδίκους, οπότε δεν υπάρχει νομικό θέμα του τι ισχύει. Μέχρι αυτή η απόφαση να περαστεί με νόμο στην Βουλή μπορεί να περάσουν μήνες ή/και χρόνια.

Κατά τα άλλα, επειδή αν έχω καταλάβει καλά (δεν έχω πλήρη γνώση της συγκεκριμένης απόφασης :redface:), αυτό που λέει είναι πως οι γυναίκες ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ εξισώνονται συνταξιοδοτικά με τους άντρες συναδέλφους τους. Άρα θα ισχύουν τα ίδια και για τα δύο φύλα χωρίς διακρίσεις.

Κατά τα άλλα αυτά που λες μου φαίνονται σωστά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Sorry δεν ήξερα που αλλού να το βάλω.

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Ψάχνω να βρω τι λεει ο Νόμος Ν.3685/2008 (άρθρο 9 συγκεκριμένα). Από ότι είδα είναι στο εθνικό τυπογραφείο είναι ΦΕΚ A 148/16.07.2008.

Αλλά λέει ότι τα τεύχη Α δεν μπορεί να τα δει κάποιος μη εγγεγραμένος χρήστης. Αν κάποιος που έχει πρόσβαση λόγω δουλειάς πχ. μπορεί να δει τι λέει ο εν λόγω νόμος (ή το συγκεκριμένο άρθρο) και να μου το κάνει ενα copy-paste (και με Pm αν θέλει) θα του ήμουν υπόχρεη.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά εδώ Resident:https://www.docman.gr/Documents/Tag(4856).aspx

κάνω και c/p το άρθρο 9:

[FONT=&quot]Άρθρο 9[/FONT]
[FONT=&quot]Διδακτορική διατριβή [/FONT]
[FONT=&quot]1. α) Ο υποψήφιος που ενδιαφέρεται για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής υποβάλλει σχετική αίτηση στη Γραμματεία του Τμήματος, στο οποίο ενδιαφέρεται να εκπονήσει τη διδακτορική διατριβή, προσδιορίζοντας σε γενικές γραμμές το αντικείμενό της. [/FONT]
[FONT=&quot]Η Γ.Σ.Ε.Σ. του Τμήματος εξετάζει αν ο υποψήφιος πληροί τις προϋποθέσεις για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής με βάση τα κριτήρια που έχουν τεθεί σύμφωνα με τον Κανονισμό Μεταπτυχιακών Σπουδών. [/FONT]
[FONT=&quot]β) Δικαίωμα υποβολής αίτησης για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής έχουν κάτοχοι Μ.Δ.Ε. [/FONT]
[FONT=&quot]Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που προβλέπονται από τον Κανονισμό Μεταπτυχιακών Σπουδών και μετά από αιτιολογημένη απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ. μπορεί να γίνει δεκτός ως υποψήφιος διδάκτορας και μη κάτοχος Μ.Δ.Ε. Πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. ή ισότιμων σχολών μπορούν να γίνουν δεκτοί ως υποψήφιοι διδάκτορες μόνο, εφόσον είναι κάτοχοι Μ.Δ.Ε. [/FONT]
[FONT=&quot]2. Για κάθε υποψήφιο διδάκτορα ορίζεται από τη Γ.Σ.Ε.Σ. τριμελής συμβουλευτική επιτροπή για την επίβλεψη και καθοδήγηση του υποψηφίου, στην οποία μετέχουν ένα (1) μέλος Δ.Ε.Π. του οικείου Τμήματος της βαθμίδας του καθηγητή, αναπληρωτή καθηγητή ή επίκουρου καθηγητή, ως επιβλέπων, και άλλα δύο (2) μέλη, τα οποία μπορεί να είναι μέλη Δ.Ε.Π. του ιδίου ή άλλου Τμήματος του ιδίου ή άλλου Πανεπιστημίου της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, αποχωρήσαντες λόγω ορίου ηλικίας καθηγητές Α.Ε.Ι., καθηγητές Α.Σ.Ε.Ι. ή μέλη Ε.Π. των Τ.Ε.Ι. και της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. ή ερευνητές των βαθμίδων Α΄, Β΄ ή Γ΄ αναγνωρισμένου ερευνητικού κέντρου του εσωτερικού ή εξωτερικού, οι οποίοι είναι κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος. Τα μέλη της επιτροπής πρέπει να έχουν την ίδια ή συναφή επιστημονική ειδικότητα με αυτή, στην οποία ο υποψήφιος διδάκτορας εκπονεί τη διατριβή του. [/FONT]
[FONT=&quot]Κάθε μέλος Δ.Ε.Π. μπορεί να επιβλέπει μέχρι πέντε (5) το πολύ υποψήφιους διδάκτορες. [/FONT]
[FONT=&quot]3. α) Η τριμελής συμβουλευτική επιτροπή σε συνεργασία με τον υποψήφιο διδάκτορα καθορίζει το θέμα της διδακτορικής διατριβής. [/FONT]
[FONT=&quot]β) Η χρονική διάρκεια για την απόκτηση του διδακτορικού διπλώματος δεν μπορεί να είναι μικρότερη από τρία (3) πλήρη ημερολογιακά έτη από την ημερομηνία ορισμού της τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής. Με σχετική απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ. μπορεί να προβλέπεται η παράλληλη παρακολούθηση και επιτυχής περάτωση οργανωμένου κύκλου μαθημάτων ή άλλες συναφείς δραστηριότητες. [/FONT]
[FONT=&quot]γ) Για τους υποψήφιους διδάκτορες που γίνονται δεκτοί κατʼ εξαίρεση χωρίς να είναι κάτοχοι Μ.Δ.Ε., σύμφωνα με το δεύτερο εδάφιο της παρ. 1β΄ του άρθρου αυτού, το ελάχιστο χρονικό όριο για την απόκτηση του διδακτορικού διπλώματος είναι τουλάχιστον τέσσερα (4) πλήρη ημερολογιακά έτη από τον ορισμό της τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής. Στην περίπτωση αυτή, ο υποψήφιος διδάκτορας υποχρεούται να περατώσει οργανωμένο κύκλο μαθημάτων που ορίζεται από την Γ.Σ.Ε.Σ. στα πλαίσια του Π.Μ.Σ. Ο χρόνος παρακολούθησης κύκλου υποχρεωτικών μαθημάτων υπολογίζεται στον ελάχιστο χρόνο για την απόκτηση διδακτορικού διπλώματος. [/FONT]
[FONT=&quot]δ) Ο υποψήφιος διδάκτορας έχει υποχρέωση, εφόσον του ζητηθεί, να προσφέρει εκπαιδευτικές υπηρεσίες στο Τμήμα, στο οποίο εκπονεί τη διατριβή του, σύμφωνα με τον Κανονισμό Μεταπτυχιακών Σπουδών του ιδρύματος. [/FONT]
[FONT=&quot]ε) Με πρόταση της Γ.Σ.Ε.Σ. του Τμήματος και κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και Οικονομίας και Οικονομικών μπορεί να ανατίθεται σε υποψήφιους διδάκτορες η επικουρία μελών Δ.Ε.Π. σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο με ωριαία αντιμισθία που επιβαρύνει τον προϋπολογισμό του ιδρύματος. [/FONT]
[FONT=&quot]στ) Η τριμελής συμβουλευτική επιτροπή σε συνεργασία με τον υποψήφιο διδάκτορα υποβάλλει έκθεση προόδου στη Γ.Σ.Ε.Σ. του Τμήματος στο τέλος κάθε χρόνου από τον ορισμό της. [/FONT]
[FONT=&quot]4. α) Για την τελική αξιολόγηση και κρίση της διατριβής του υποψήφιου διδάκτορα, μετά την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών του, ορίζεται από τη Γ.Σ.Ε.Σ. επταμελής εξεταστική επιτροπή, στην οποία μετέχουν και τα μέλη της τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής. Τέσσερα (4) τουλάχιστον μέλη της επταμελούς εξεταστικής επιτροπής πρέπει να είναι μέλη Δ.Ε.Π., εκ των οποίων τουλάχιστον δύο (2) πρέπει να ανήκουν στο οικείο Τμήμα. Τα υπόλοιπα μέλη της επιτροπής μπορεί να είναι μέλη Δ.Ε.Π. Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, αποχωρήσαντες λόγω ορίου ηλικίας καθηγητές Α.Ε.Ι., καθηγητές Α.Σ.Ε.Ι. ή μέλη Ε.Π. των Τ.Ε.Ι. και της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. ή ερευνητές των βαθμίδων Α΄, Β΄ ή Γ΄ αναγνωρισμένου ερευνητικού κέντρου του εσωτερικού ή εξωτερικού, οι οποίοι είναι κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος. [/FONT]
[FONT=&quot]Όλα τα μέλη της επταμελούς εξεταστικής επιτροπής πρέπει να έχουν την ίδια ή συναφή επιστημονική ειδικότητα με αυτή, στην οποία ο υποψήφιος διδάκτορας εκπόνησε τη διατριβή του. [/FONT]
[FONT=&quot]β) Ο υποψήφιος διδάκτορας αναπτύσσει τη διατριβή του, δημόσια, ενώπιον της επταμελούς εξεταστικής επιτροπής, η οποία στη συνέχεια κρίνει το πρωτότυπο της διατριβής και κατά πόσον αυτή αποτελεί συμβολή στην επιστήμη. Για την έγκριση της διδακτορικής διατριβής απαιτείται η σύμφωνη γνώμη τουλάχιστον πέντε (5) μελών της επταμελούς εξεταστικής επιτροπής. Η αναγόρευση του υποψηφίου σε διδάκτορα γίνεται από τη Γ.Σ.Ε.Σ. Τα σχετικά με την αναγόρευση καθορίζονται στον Κανονισμό Μεταπτυχιακών Σπουδών. [/FONT]
[FONT=&quot]γ) Με απόφαση της Γ.Σ.Ε.Σ. ορίζεται η γλώσσα συγγραφής της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας ή της διδακτορικής διατριβής. [/FONT]
[FONT=&quot]5. α) Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές για απόκτηση Μ.Δ.Ε. και οι υποψήφιοι διδάκτορες που δεν έχουν υγειονομική κάλυψη δικαιούνται υγειονομικής και νοσοκομειακής περίθαλψης, όπως ισχύει και για τους προπτυχιακούς φοιτητές. [/FONT]
[FONT=&quot]β) Οι διατάξεις του άρθρου 13 του ν. 2640/1998 (ΦΕΚ 206 Α΄) εφαρμόζονται αναλόγως και στους μεταπτυχιακούς φοιτητές για απόκτηση Μ.Δ.Ε. ή υποψήφιους διδάκτορες, σε περίπτωση που πραγματοποιούν πρακτική άσκηση σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών τους. [/FONT]
[FONT=&quot]γ) Για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες εφαρμόζονται οι διατάξεις της παραγράφου 8 του άρθρου 43 του ν. 2413/1996 (ΦΕΚ 124 Α΄) για τη χορήγηση φοιτητικών δανείων. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top