Βιβλία Αυτοβελτίωσης

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
εννοω βιβλια οπως το τροποι βελτιωσης καθημερινης ζωής ή το απο δευτερα...καπως ετσι...σαν οδηγιες.

Βασικά γιατί δεν πας σε ένα βιβλιοπωλείο να ξεφυλλίσεις βιβλία; Τώρα ότι και να σου πούμε εμείς... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Βασικά γιατί δεν πας σε ένα βιβλιοπωλείο να ξεφυλλίσεις βιβλία; Τώρα ότι και να σου πούμε εμείς... :/:
είχα παει στα παμπλικ αλλά χάθηκα....:(τεσπα κατι θα βρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιάννη; :)

Δε γνωρίζω όλα τα βιβλία που αναφέρονται αλλά έχω διαβάσει λίγο Μπουσκάλια στα 16 μου. Δεν είναι κακός, αλλά για μένα δεν έχει καθόλου επιστημονικότητα, καμία πρακτική συμβουλή, και είναι χρήσιμος για ερωτευμένους ή νέους, αλλά για κάποιον που ψάχνει μία πιο μεθοδική βοήθεια δεν είναι κατάλληλος. Δεν επικρίνω όσους τον πρότειναν, αλλίμονο, αλλά ήθελα να απαντήσω έμμεσα στο Γιάννη Παπ.
Επίσης πολλά βιβλία αυτοβοήθειας/αυτοβελτίωσης έχουν περιεχόμενα. :)

Ξέρω κάποια βιβλία, αλλά τα έχω στο υπόγειο, μόλις τα βρω θα σου πω. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο θέμα που σε απασχολεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Παιδιά, όσοι από εσάς έχετε διαβάσει βιβλία αυτοβελτίωσης, έχετε βοηθηθεί με κάποιον τρόπο? Και αν ναι, με ποιον ακριβώς?

Σας αποκαλύφθηκε κάποια αλήθεια που δεν γνωρίζατε?
Βρήκατε υποστήριξη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Θεωρώ πως σημασία έχει να εντοπίσεις τα στοιχεία του χαρακτήρα σου που σου δημιουργούν προβλήματα στην καθημερινότητα ή σε άλλους τομείς, να τα αναλύσεις και να προσπαθήσεις να τα βελτιώσεις. Προσωπικά αυτό εμένα με έχει βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό και θεωρώ πως έχω βελτιωθεί σημαντικά και νιώθω χαρούμενη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μέσω κάποιου βιβλίου το πέτυχες αυτό?
Μόνη σου ήταν δύσκολο να τα εντοπίσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ έχω διαβάσει αποσπάσματα μόνο, σα μέρος σεμιναρίων που έκανα, ένα για assertiveness (μτφ σε κάτι ανάμεσα σε ικανότητα επιβολής, αλλά όχι ανταγωνιστικά, και βεβαιότητα) κι ένα για την αυτοπεποίθηση. Έμαθα πολλά, και όχι μόνο βελτιώθηκα σα χαρακτήρας αλλά και ηρέμησα ψυχολογικά.
Αυτό που μαθαίνεις είναι κάποα μοτίβα συμπεριφοράς και πώς να τα αποκωδικοποιείς, πώς να αντιδράς και αλληλεπιδράς, και πώς να αγνοείς. Δε με φτάνει ένα φόρουμ να το αναλύσω :P
Αλλά μου'χει μείνει:
1) comfort zone και ρίσκο
2) Τι σημαίνει να είσαι εξωστρεφής κι εσωστρεφής (νομίζετε όχι ξέρετε; Χα!)
3) Τι είναι επιθετικότητα, παθητικότητα, passive-agressiveness, και (ο στόχος μας) βεβαιότητα/επιβολή

κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Χωρίς κάποιο βιβλίο, αλλά γενικά είχα στον οικογενειακό μου κύκλο άτομα με τα οποία μπορούσα να κάνω συζητήσεις για διάφορα θέματα και έτσι μάθαινα αρκετά. Βασικά η ανάγκη μου να βελτιωθώ προέκυψε απο το μεταβατικό στάδιο απο μαθήτρια λυκείου σε φοιτήτρια. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν πως ήμουν υπερβολικά απαισιόδοξη. Αγχωνόμουν αρκετά, με προβλήματα δικών μου, άλλων, δηλαδή ό,τι πρόβλημα να μου έλεγε κάποιος θα το αντιμετώπιζα σαν να ήταν δικό μου. Κάποια στιγμή έπαθα μία κρίση άγχους και μετά απο αυτήν το συζήτησα με έναν δικό μου άνθρωπο και κάθισα και το σκέφτηκα για πολύ καιρό. Αποφάσισα δηλαδή πως πρέπει να απολαύσω και εγώ την ζωή μου, να αντιμετωπίζω πιο αποστασιωποιημένα τα προβλήματα των άλλων και όπου μπορώ να βοηθάω. Όμως μέχρι εκεί. Δεν μου ήταν εύκολο πάντως να το βελτιώσω αυτό, αλλά πια το έχω καταφέρει και έτσι απολαμβάνω την ζωή μου και δεν ψυχοπλακώνομαι με τα προβλήματα άλλων. Δηλαδή όταν πρόκειται για προβλήματα γνωστών, εγώ προτείνω την λύση, αν μου ζητήσουν, και μέχρι εκεί, αν θέλουν την εφαρμόζουν , αν δεν θέλουν δεν την εφαρμόζουν. Αφορμή για αυτήν την ενδοσκόπηση ας πούμε ήταν μία μπερδεμένη υπόθεση που είχε μία συμμαθήτριά μου που προσπαθούσα να την βοηθήσω, έδειχνε εκείνη την στιγμή πως συμφωνεί και μετά έκανε τα δικά της κλπ κλπ. Έκανα το πρόβλημά της δικό της σε σημείο να χάνω στιγμές απο την δική μου ζωή. Είμαι ψυχοπονιάρα βλέπεις. Εγώ γενικά αν θα πώ τα προβλήματά μου θα είναι σε πολύ κοντινά και δικά μου άτομα, το πολύ 2-3. Ένα άλλο που βελτίωσα ήταν πως αν κάποιος με ειρωνευόταν χωρίς να υπάρχει λόγος, στεναχωριόμουν υπερβολικά, αντι να πώ γιατι στεναχωριέμαι αφού εγώ κάτι δεν έκανα και ο άλλος έχει την πετριά να ειρωνεύεται τους πάντες. Πια όπως μου μιλάνε, μπορώ να τους φερθώ κατάλληλα, που είναι σημαντικό κατ'εμέ, επειδή είμαι εσωστρεφής. Επίσης βελτίωσα και το θέμα της κοινωνικότητας. Είναι και άλλα που έχω βελτιώσει, όμως σε κάθε περίπτωση ήταν κάτι που με ταρακούνησε. Αυτό που προσπαθώ να βελτιώσω αυτό τον καιρό είναι το να μην είμαι απόλυτη. Προσπαθώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παιδιά, όσοι από εσάς έχετε διαβάσει βιβλία αυτοβελτίωσης, έχετε βοηθηθεί με κάποιον τρόπο? Και αν ναι, με ποιον ακριβώς?

Σας αποκαλύφθηκε κάποια αλήθεια που δεν γνωρίζατε?
Βρήκατε υποστήριξη???

Αν και τα βιβλία που ακούστηκαν σε αυτό το thread δεν τα γνωρίζω - ούτε καν τους συγγραφείς, αλλά θα συμφωνήσω με την άποψη του DrStrangelove. Ότι όποιος θέλει να μάθει πέντε πράγματα για την ψυχολογία, μην διαβάζει δεύτερη διαλογής και πόσο μάλλον βιβλία Happiness for dummies ή βιβλία που υπόσχονται της παγανιάς τα μάτια σε μόλις λίγα λεπτά. Θεωρώ ότι ακόμη και οι ιστοριούλες του Irvin David Yalom είναι πολύ πιο "διδακτικές" και τελοσπάντων για τους ανυπόμονους υπάρχει ο ύπνος, το αλκόολ ή συνδυασμός των δυο :P.

Αν και παρόμοιας υφής βιβλία, με αυτά που κατηγορώ, διαβάζω και μάλιστα ιδιαίτερα συχνά. Αναφέρομαι στον Osho και στον Jiddu Krishnamurti. Η αξιοσημείωτη, για εμένα, διαφορά είναι ότι δεν ακολουθούν την συμβατική οπτική της ψυχολογίας, η όποια μεταξύ μας, δεν έχει και πολλά να επιδείξει. Τα ψυχιατρικά ιδρύματα πότε δεν εκτίμησα το έργο τους και τα τρανά ψυχολογικά πειράματα και μυστικά project που υποτίθεται γίνονταν κάτω από εντολές κυβερνήσεων, μυστικών υπηρεσιών και στοών, αν πράγματι γίνονταν, δεν είχαν την παραμικρή σχέση με την κοινωνική άνθηση και ευημερία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Διαβάζοντας το θέμα και περιδιαβάζοντας το διαδίκτυο, κατάλαβα ότι η φιλολογία και φιλοσοφία των βιβλίων αυτοβελτίωσης περιορίζεται από ένα πράγμα. Την αποσπασματικότητα.

Βιβλία που στοχεύουν στην ενίσχυση θετικών στοιχείων ή στην εξουδετέρωση ελαττωμάτων, βιβλία που προσπαθούν να διδάξουν συμπεριφορές, ναι και όχι σε διάφορες καταστάσεις, χωρίς ομως να αγγίζουν το σύνολο.

Ο άνθρωπος είναι σύνολο για μένα και εάν δεν καταφέρει να βάλει το σύνολο του σε μία κοσμοθεωρία, σε ένα δρόμο, σε μια φιλοσοφία, που να του δώσει και τις κατευθύνσεις για το πώς να πορευτεί στις επιμέρους καταστάσεις της ζωής του, όλα τα παραπάνω θα είναι καταδικασμένα στην αποτυχία, απλά επειδή προσπαθούν να καλλωπίσουν ένα δέντρο όταν γύρω του υπάρχει για "συμμάζεμα" ένα ολόκληρο δάσος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αν και τα βιβλία που ακούστηκαν σε αυτό το thread δεν τα γνωρίζω - ούτε καν τους συγγραφείς, αλλά θα συμφωνήσω με την άποψη του DrStrangelove. Ότι όποιος θέλει να μάθει πέντε πράγματα για την ψυχολογία, μην διαβάζει δεύτερη διαλογής και πόσο μάλλον βιβλία Happiness for dummies ή βιβλία που υπόσχονται της παγανιάς τα μάτια σε μόλις λίγα λεπτά. Θεωρώ ότι ακόμη και οι ιστοριούλες του Irvin David Yalom είναι πολύ πιο "διδακτικές" και τελοσπάντων για τους ανυπόμονους υπάρχει ο ύπνος, το αλκόολ ή συνδυασμός των δυο :P.

Αν και παρόμοιας υφής βιβλία, με αυτά που κατηγορώ, διαβάζω και μάλιστα ιδιαίτερα συχνά. Αναφέρομαι στον Osho και στον Jiddu Krishnamurti. Η αξιοσημείωτη, για εμένα, διαφορά είναι ότι δεν ακολουθούν την συμβατική οπτική της ψυχολογίας, η όποια μεταξύ μας, δεν έχει και πολλά να επιδείξει. Τα ψυχιατρικά ιδρύματα πότε δεν εκτίμησα το έργο τους και τα τρανά ψυχολογικά πειράματα και μυστικά project που υποτίθεται γίνονταν κάτω από εντολές κυβερνήσεων, μυστικών υπηρεσιών και στοών, αν πράγματι γίνονταν, δεν είχαν την παραμικρή σχέση με την κοινωνική άνθηση και ευημερία. :)

Συμφωνώ για τον Yalom.
Σε εμένα πάντως, αυτός που μίλησε μέσα στην ψυχή μου δεν ήταν κανένας φιλόσοφος ή ψυχολόγος, ήταν ένα αλκοολικός (ή ένας "πορνόγερος" όπως αυτοαποκαλούνταν). Να και το 3ο αγαπημένο μου "Μπου", Μπουκόφσκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Βιβλία αυτοβελτίωσης

έτοιμες λύσεις και μικρά <<ευαγγέλια>> για ευτυχισμένη ζωή... :sick::sick: τζάμπα χρήμα και χρόνος τα περισσότερα από αυτά.

ενδιαφέρον και αυτό: https://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG3404



ΥΓ:
είχα παει στα παμπλικ

πήγαινε σε ένα σοβαρό βιβλιοπωλείο ρε.
τι να βρεις στα public;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
έτοιμες λύσεις και μικρά <<ευαγγέλια>> για ευτυχισμένη ζωή... :sick::sick: τζάμπα χρήμα και χρόνος τα περισσότερα από αυτά.

ενδιαφέρον και αυτό: https://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG3404



ΥΓ:


πήγαινε σε ένα σοβαρό βιβλιοπωλείο ρε.
τι να βρεις στα public;
όπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Άν και έδωσε λίνκ πριν μερικές μέρες η popcorn,παραθέτω και το πλήρες κείμενο μιάς και έπεσε το μάτι μου στο άρθρο απο άλλη πηγή:

Επωφελέστερη για το νου η ανάγνωση κλασικών λογοτεχνικών έργων από ό,τι τα βιβλία αυτοβοήθειας​

Όσοι διαβάζουν κλασικά λογοτεχνικά έργα και ποίηση, ωφελούν περισσότερο τον εγκέφαλό τους από ό,τι αν προσέτρεχαν σε διάφορα εγχειρίδια αυτοβοήθειας, σύμφωνα με μια νέα βρετανική επιστημονική έρευνα.
Οι ερευνητές του πανεπιστημίου του Λίβερπουλ παρακολούθησαν την εγκεφαλική δραστηριότητα σε εθελοντές που διάβαζαν έργα του Ουίλιαμ Σαίξπηρ, ποιήματα του Τ.Σ. Έλιοτ κι άλλων γνωστών λογοτεχνών. Οι επιστήμονες, σύμφωνα με τη βρετανική «Τέλεγκραφ» διαπίστωσαν ότι όσο πιο απαιτητικά ήσαν τα αναγνώσματα, τόσο πιο έντονη ήταν η ηλεκτρική δραστηριότητα στον εγκέφαλο, βοηθώντας έτσι στην αναζωογόνησή του, στην τόνωση της προσοχής των αναγνωστών και στην καλλιέργεια της –τόσο παραμελημένης στην ψηφιακή εποχή μας– ικανότητας στοχασμού.
Όσο πιο ασυνήθιστες λέξεις, πιο αναπάντεχες φράσεις, προτάσεις με δύσκολη σύνταξη και με βαθιά νοήματα συναντούσαν οι εθελοντές αναγνώστες, τόσο μεγαλύτερη κινητικότητα εμφάνιζαν συγκεκριμένα κέντρα του εγκεφάλου τους, ο οποίος φαινόταν να «ανεβάζει ταχύτητα» για να ανταποκριθεί στις προκλήσεις του βιβλίου.
Ιδίως η ανάγνωση έργων ποίησης, (της οποίας ωστόσο η αναγνωστική επιρροή ολοένα συρρικνώνεται), τονώνει σημαντικά τη δραστηριότητα στο δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου, το οποίο, μεταξύ άλλων, σχετίζεται με την λεγόμενη «αυτοβιογραφική μνήμη» βοηθώντας έτσι τον αναγνώστη να κάνει αναδρομές στο παρελθόν και να στοχαστεί ξανά για τις δικές του εμπειρίες υπό το φως των όσων διαβάζει.
Όλα αυτά, σύμφωνα με τον καθηγητή Φίλιπ Ντέιβις, δείχνουν ότι η ποιοτική λογοτεχνία είναι σαφώς πιο χρήσιμη από τα πολυδιαφημισμένα βιβλία αυτοβοήθειας, που είναι γεμάτα με απλές πρακτικές συμβουλές προς τους ανθρώπους για να κάνουν τη ζωή τους καλύτερη. «Η έρευνα δείχνει τη δύναμη της λογοτεχνίας να μεταβάλει τις νοητικές διαδρομές, να δημιουργεί νέες σκέψεις και διασυνδέσεις τόσο στους νέους, όσο και στους ηλικιωμένους», δήλωσε ο καθηγητής.
Οι ερευνητές παρακολούθησαν τον εγκέφαλο 30 εθελοντών που σε πρώτη φάση διάβασαν το πρωτότυπο κείμενο διαφόρων έργων του Σαίξπηρ («Βασιλιάς Ληρ», «Οθέλλος», «Μάκβεθ»), ενώ σε δεύτερο στάδιο διάβασαν τα ίδια έργα, αλλά σε απλούστερη γλωσσική μορφή. Το πείραμα έδειξε μία σαφή διαφορά στην εγκεφαλική δραστηριότητα ανάμεσα στις δύο φάσεις, καθώς η ανάγνωση του πρωτότυπου Σαίξπηρ τόνωσε σημαντικά την ηλεκτρική δραστηριοποίηση συγκεκριμένων εγκεφαλικών κέντρων, προκειμένου να αντεπεξέλθουν στην κατανόηση του κειμένου, με το οποίο -αντίθετα με το κείμενο στην καθομιλουμένη γλώσσα- δεν ήσαν εξοικειωμένοι οι αναγνώστες-εθελοντές.
Σύμφωνα με τους ερευνητές, αυτή η δυσκολία είναι που εξασκεί την προσοχή και τη συγκέντρωση του νου και, τελικά, την ικανότητα στοχασμού και αυτοπαρατήρησης. Κάτι που δεν μπορούν να κάνουν τα σκοπίμως εύκολα βιβλία αυτοβοήθειας και γενικότερα η εύπεπτη λογοτεχνία. Οι Βρετανοί ερευνητές σχεδιάζουν, μεταξύ άλλων, σε συνεργασία με συναδέλφους τους από το University College του Λονδίνου, μια νέα μελέτη για τις επιπτώσεις της ανάγνωσης λογοτεχνικών βιβλίων σε ασθενείς με άνοια.

Πηγή

Οπότε γυρίστε το στην λογοτεχνία μπάς και σωθούμε,και ας αφήσουμε τα γιατροσόφια του 21ου αιώνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Λατρεύω τα βιβλία αυτοβελτίωσης/ψυχολογίας. Σε προβληματίζουν, σε βάζουν σε σκέψεις, σε κάνουν το "δικό σου" πρόβλημα κατάμουτρα, σε παρακινούν να αναθεωρήσεις, να αλλάξεις στάση απέναντι σε αυτό, και γενικά να ταυτιστείς ή όχι με κάποιο πρόσωπο ή κατάσταση σε συναισθηματικό επίπεδο. :redface: Πήρα χθες ένα βιβλίο και έχω φτάσει έως τώρα την 125η σελίδα και μπορώ να πω ότι με αγγίζει πάρα πολύ και βλέπω κομμάτια του εαυτού μου μέσα σε αυτό το βιβλίο. Έχω παρόμοια βιβλία γύρω από τα θέματα ψυχολογίας που με ενδιαφέρουν τα οποία δεν έτυχε να διαβάσω αλλά σίγουρα θα τα βάλω πλώρη. <3 Σκέφτομαι μετά να αρχίσω να διαβάζω Φρόιντ, αλλά δεν ξέρω, έχω ακούσει ανάμεικτες κριτικές. Τον έχετε διαβάσει καθόλου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.


Το αγόρασα πέρυσι όταν ήμουν σε μια δύσκολη φάση, είναι πολύ ωραίο βιβλίο από έναν από τους κορυφαίους αν όχι τον κορυφαίο life coach στον κόσμο. Σου μαθαίνει πως να πετυχαίνεις τα αποτελέσματα του θες. Οι τεχνικές του βασίζονται στον νευρογλωσσικό προγραμματισμό (nlp) κυρίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Λατρεύω τα βιβλία αυτοβελτίωσης/ψυχολογίας. Σε προβληματίζουν, σε βάζουν σε σκέψεις, σε κάνουν το "δικό σου" πρόβλημα κατάμουτρα, σε παρακινούν να αναθεωρήσεις, να αλλάξεις στάση απέναντι σε αυτό, και γενικά να ταυτιστείς ή όχι με κάποιο πρόσωπο ή κατάσταση σε συναισθηματικό επίπεδο. :redface: Πήρα χθες ένα βιβλίο και έχω φτάσει έως τώρα την 125η σελίδα και μπορώ να πω ότι με αγγίζει πάρα πολύ και βλέπω κομμάτια του εαυτού μου μέσα σε αυτό το βιβλίο. Έχω παρόμοια βιβλία γύρω από τα θέματα ψυχολογίας που με ενδιαφέρουν τα οποία δεν έτυχε να διαβάσω αλλά σίγουρα θα τα βάλω πλώρη. <3 Σκέφτομαι μετά να αρχίσω να διαβάζω Φρόιντ, αλλά δεν ξέρω, έχω ακούσει ανάμεικτες κριτικές. Τον έχετε διαβάσει καθόλου ;

Ehhh οι θεωριες του Φρόιντ πλεον έχουν καταρριφθεί απ’οσο ξέρω. Μπορείς να διαβάσεις αν έχεις περιεργεια αλλά δεν νομίζω ότι πλεον έχουν καμία ισχύ αυτά που πίστευε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Λένα Μαντά, Χρύσα Δημουλίδου.

Όχι δεν τρολλάρω. Αν τρολλάρω τότε τρολλάρει και ο Starter topic και όλοι οι άλλοι που θεωρούν όλα αυτά τα ονόματα που αναφέρθηκαν σοβαρά.

Ααα επίσης γελάω με το κίνημα της αυτοβελτίωσης. Ακόμα και ο Tony Robbins το γυρνάει στα οικονομικά σιγά σιγά και στα πιο πρακτικά. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.


Το αγόρασα πέρυσι όταν ήμουν σε μια δύσκολη φάση, είναι πολύ ωραίο βιβλίο από έναν από τους κορυφαίους αν όχι τον κορυφαίο life coach στον κόσμο. Σου μαθαίνει πως να πετυχαίνεις τα αποτελέσματα του θες. Οι τεχνικές του βασίζονται στον νευρογλωσσικό προγραμματισμό (nlp) κυρίως.

Επικεντρώνεται γενικά στον τρόπο επιτυχίας των αποτελεσμάτων ή φέρνει παραδείγματα μέσα από την δική του την ζωή πχ και παράλληλα γενικεύει; :/:

Ehhh οι θεωριες του Φρόιντ πλεον έχουν καταρριφθεί απ’οσο ξέρω. Μπορείς να διαβάσεις αν έχεις περιεργεια αλλά δεν νομίζω ότι πλεον έχουν καμία ισχύ αυτά που πίστευε.

Ναι και το έχω ακούσει αυτό αλλά δεν έχω ιδέα για το Φρόιντ το μόνο που ξέρω ότι είναι εφευρέτης της ψυχανάλυσης :redface: .
Δεν ξέρω καν για τις ειδικότερες θεωρίες του.

Έχεις διαβάσει βιβλίο αυτοβελτίωσης/ψυχολογίας που να σου άρεσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Επικεντρώνεται στον τρόπο επιτυχίας αποτελεσμάτων και φέρνει αληθινά παραδείγματα ανθρώπων που ακολούθησαν αυτά τα βήματα και πέτυχαν τα αποτελέσματα που ήθελαν. Δηλαδή δεν μένει στην θεωρία αλλά εξηγεί πως κάποιοι άνθρωποι εφαρμόζοντας την θεωρία έφτασαν εκεί που ήθελαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top