Περίεργα ήθη κι έθιμα

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Επίσης οι έγκυες γυναίκες δεν κάνει να τρώνε χταπόδι γιατί θα "βεντουζαρει" το μωρό. Ούτε να ξέρω δε θέλω τι σημαίνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Μετά από το χαστούκι στη νεαρή γυναίκα, φτιάχνεις γλυκό για να ναι γλυκός ο πόνος. :lol: :lol:

Χαχα τα βρήκα τώρα και τα διάβασα! Μπορεί να τα είχαν δει εκεί τα κορίτσια. Καλά, η ανθρώπινη βλακεια δεν έχει όρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Γιατί αυτό που λένε ότι τα αβάπτιστα μωρά/παιδιά "μυρίζουν" παράξενα; :crazy::teasing:

Χαχαχα! Είναι βρωμικα δηλαδή επειδή δεν έχουν πλυθει στην κολυμπηθρα?? Οοοοοκκκκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακουσα ότι κάποιες γυναίκες (στην Ελλάδα) συνεχίζουν το "έθιμο" να χαστουκιζουν το κορίτσι μόλις του έρθει η περίοδος για πρώτη φορά! Πρέπει λέει το μαγουλο να κοκκινισει το ίδιο με το αίμα. Μα καλά, είναι πράγματα αυτά? Να προκαλεις ενοχες σε ένα 12χρονο λες και είναι κάτι κακό η περίοδος? Επίσης, για να λέμε και τα δικά μας, όχι μόνο των άλλων χωρών ή των αρχαίων χρόνων, όταν λέει έρθει ένα ζευγάρι να επισκεφθεί το νεογεννητο, πρέπει να είναι "καθαρό" (να μην έχει κάνει έρωτα) και η γυναίκα δεν πρέπει να το αγγίξει αν έχει περίοδο, γιατί θα του κάνει λέει σημάδι!!!! Μα καλά, που ζούμε? Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που τα πιστεύουν ακόμα αυτά? Να μιλουσαμε για κανένα χωριό, να πω πάει κι έρχεται, αλλά εδώ το θεωρώ απαραδεκτο.

Γενικά όλες αυτές οι παραδώσεις και δεισιδαιμονίες που μας φαίνονται σήμερα τελείως κουφές είχανε στο παρελθόν κάποια λογική βάση και δημιουργήθηκαν μέσα από τις παρατηρήσεις αιώνων. Φυσικά ακούγεται παράλογο μια γυναίκα να μην μπορεί να ακουμπήσει το μωρό γιατί θα του κάνει σημάδι, αλλά αν σκεφτεί κανείς παλαιότερες εποχές όπου υπήρχε πλήρης άγνοια περί μικροβίων, η σωματική υγιεινή δεν ήταν και το πιο σημαντικό πράγμα και τα μωρά πεθαίνανε σαν τα μυρμήγκια τέτοιες προφυλάξεις είχανε νόημα, διότι better safe than sorry. Μπορεί η περίοδος για παράδειγμα να είχε κάποια έμμεση σχέση με σημάδια ή οτιδήποτε άλλο που σήμερα λόγω υγιεινής και γνώσης να μην υπάρχει, κανείς δεν ξέρει. Πάντως οι άνθρωποι παλαιότερα ήταν το ίδιο λογικοί με σήμερα, απλά είχανε λιγότερες γνώσεις οπότε βασιζόντουσαν περισσότερο στην εμπειρική παρατήρηση και στις μπακαλίστικες προφυλάξεις των δεισιδαιμονιών και των στερεοτύπων που μάλλον όμως λειτουργούσαν σε κάποιο βαθμό.

Όσον αφορά το τόπικ, οι γυναίκες να μην κάνουν σεξ μετά τον έκτο μήνα αν δεν θέλουν το παιδί τους να έχει λακκάκι.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Γενικά όλες αυτές οι παραδώσεις και δεισιδαιμονίες που μας φαίνονται σήμερα τελείως κουφές είχανε στο παρελθόν κάποια λογική βάση και δημιουργήθηκαν μέσα από τις παρατηρήσεις αιώνων. Φυσικά ακούγεται παράλογο μια γυναίκα να μην μπορεί να ακουμπήσει το μωρό γιατί θα του κάνει σημάδι, αλλά αν σκεφτεί κανείς παλαιότερες εποχές όπου υπήρχε πλήρης άγνοια περί μικροβίων, η σωματική υγιεινή δεν ήταν και το πιο σημαντικό πράγμα και τα μωρά πεθαίνανε σαν τα μυρμήγκια τέτοιες προφυλάξεις είχανε νόημα, διότι better safe than sorry. Μπορεί η περίοδος για παράδειγμα να είχε κάποια έμμεση σχέση με σημάδια ή οτιδήποτε άλλο που σήμερα λόγω υγιεινής και γνώσης να μην υπάρχει, κανείς δεν ξέρει. Πάντως οι άνθρωποι παλαιότερα ήταν το ίδιο λογικοί με σήμερα, απλά είχανε λιγότερες γνώσεις οπότε βασιζόντουσαν περισσότερο στην εμπειρική παρατήρηση και στις μπακαλίστικες προφυλάξεις των δεισιδαιμονιών και των στερεοτύπων που μάλλον όμως λειτουργούσαν σε κάποιο βαθμό.

Όσον αφορά το τόπικ, οι γυναίκες να μην κάνουν σεξ μετά τον έκτο μήνα αν δεν θέλουν το παιδί τους να έχει λακκάκι.:D

Χαχαχα! Μου θυμισες το ανέκδοτο με το μωρό που λέει στον πατέρα χτυπώντας του το κουτελο: σ'αρεσει σ'αρεσει σ'αρεσει?
Κι αυτό με το χαστουκι τι λόγο αραγε να είχε? Εγώ σκεφτομουν ότι είναι στο ίδιο κονσεπτ με το "οι γυναίκες δεν κάνει να μπαίνουν στην εκκλησία εκείνες τις μέρες του μήνα". Και "οι γυναίκες απαγορεύεται να μπουν στο Ιερό". Το πρώτο οκ με την λογική αυτή, μπορεί να μολυναν τον χώρο, το δεύτερο όμως? Και βασικά αυτό που σκεφτομουν είναι ότι σίγουρα υπήρχε κάποιο υπόβαθρο, όμως γιατί επιβιώνουν τέτοια έθιμα σήμερα? Επίσης ακουσα το τραγικό, ότι οι παλιές έλεγαν ότι δεν πρέπει να κάνεις μπάνιο εκείνες τις μέρες. Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λες? Δηλαδή αν είχαν πρόβλημα υγιεινής, έπρεπε να λένε το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαχαχα! Μου θυμισες το ανέκδοτο με το μωρό που λέει στον πατέρα χτυπώντας του το κουτελο: σ'αρεσει σ'αρεσει σ'αρεσει?
Κι αυτό με το χαστουκι τι λόγο αραγε να είχε? Εγώ σκεφτομουν ότι είναι στο ίδιο κονσεπτ με το "οι γυναίκες δεν κάνει να μπαίνουν στην εκκλησία εκείνες τις μέρες του μήνα". Και "οι γυναίκες απαγορεύεται να μπουν στο Ιερό". Το πρώτο οκ με την λογική αυτή, μπορεί να μολυναν τον χώρο, το δεύτερο όμως? Και βασικά αυτό που σκεφτομουν είναι ότι σίγουρα υπήρχε κάποιο υπόβαθρο, όμως γιατί επιβιώνουν τέτοια έθιμα σήμερα? Επίσης ακουσα το τραγικό, ότι οι παλιές έλεγαν ότι δεν πρέπει να κάνεις μπάνιο εκείνες τις μέρες. Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λες? Δηλαδή αν είχαν πρόβλημα υγιεινής, έπρεπε να λένε το αντίθετο.

Το χαστούκι δεν ξέρω, ίσως ήταν όπως το χαστούκι στον όρκο τον Ναιτών, για να θυμούνται την στιγμή. Αυτό με το ιερό το πιθανότερο είναι να ήταν απλώς παράγωγο της αντρικής εξουσίας, όπως το ότι παπάδες γίνονται μόνο οι άντρες. Οι γυναίκας μπέναν στο Ιερό για να το καθαρίσουν μετά από έγκριση του παπά έτσι κι αλλιώς. Το γιατί επιβιώνουν νομίζω είναι προφανές, πρώτον επειδή αποτελούν παράδοση που έχει ακριβώς αυτό το σκοπό να επιβιώσει και δεύτερον γιατί βρίσκουν τόπο σε άτομα που δεν έχουν τις διανοητικές ικανότητες να αποδεχτούν την επιστημονική πλέον εξήγηση. Τα ζώδια γιατί επιβιώνουν?

Για το μπάνιου της περιόδου δε ξέρω. Το νερό δεν χλοριονότανε παλιά οπότε ίσως κουβαλούσε μικρόβια και οι γυναίκες είναι πιο ευάλωτες μετά την περίοδο σε εκείνο το σημείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top