Τα αβάπτιστα βρέφη

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
commie, όταν άκουσα την περίπτωση αυτή στις ειδήσεις ήταν σαν να γινόταν reply ό,τι συνέβη πριν περίπου 3 μήνες...
αν δεν γινόταν ο ντόρος με τα τηλεοπτικά κανάλια που παρακολουθούσαν το συμβάν δεν θα γινόταν οτιδήποτε...
ναι, υπάρχουν ιερείς που διώχνουν τον κόσμο από την εκκλησία...
οι πληγές πάντα ανοιχτές θα είναι, δεν θα κλείσουν αν πάρω την αρχιεπισκοπή και τους πω "αυτός ο ιερέας είπε ότι είναι ενάντια στους εκκλησιαστικούς κανόνες να διαβάσει ευχή στο βρέφος επειδή ήταν αβάπτιστο"...
και ξέρεις κάτι; καλύτερα που κανένας τραγόπαπας φίσκα στις αμαρτίες δεν διάβασε ευχή στο δικό μου αγγελούδι...
έχω λόγο να λέω ό,τι λέω...
κι ο σχωρεμένος ο παππούς μου ήταν ιερέας...
Σου έχω πει να το καταγγείλεις στην αρχιεπισκοπή για να τιμωρηθεί αυτός ο ιερέας, δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι σκέψου ότι αν τύχει ξανά κάτι τέτοιο με άλλο παιδάκι πάλι θα γίνει το ίδιο πράγμα, με την καταγγελία δεν πρόκειται να ξανακάνει αυτός ο ιερέας ότι έκανε και στο παιδάκι σου, ακόμη κάτι που ήθελα να σου πω είναι να ρωτήσεις κάποιο άλλο ιερέα π.χ. ο ιερέας της ενορίας μου που είναι πάρα πολύ καλός ιερέας και άνθρωπος αν μπορεί να κάνει κάποιο τρισάγιο μην ξεχνάς ότι το μωρό σου ήταν αναμάρτητο ... ρώτα ίσως να μην είναι αργά... αν θες να ρωτήσεις πες μου να σου στείλω το προσωπικό του τηλέφωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Λοιπον,εγω πιστευω οτι οι ιερεις το εχουν παρατραβηξει!Εδω μιλαμε για μια ανθρωπινη ψυχη και το μυαλο τους ειναι στο προπατορικο αμαρτημα...Δλδ η λογικη των ιερεων ειναι για να βαρας το κεφαλι σου στον τοιχο.Μπορει να ειμαι θρησκιος,αλλα σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να γινονται και καποιες εξαιρεσεις...

Θα σου προτεινα και εγω να τον καταγγειλεις στην αρχιεπισκοπη...Θα τον περιποιηθει καλα η αρχιεπισκοπη(ελπιζω)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Λίγες μέρες μετά είχε βγεί στις ειδήσεις ίδια περίπτωση γιατί κάποια με ποιο γερό στομάχι και τσαμπουκά από μένα δεν κάθισε στα αυγά της. Απλά επενέβη ο αρχιεπίσκοπος, δεν θυμάμαι αν όντως αυτός ήταν, διαβάστηκε ευχή και έγινε η "δουλειά της", καμία σύσταση απ'όσο θυμάμαι στον τότε ιερέα που είχε αρνηθεί, γιατί απλά έκανε ό,τι προέβλεπαν οι εκκλησιαστικοί κανόνες.

Αυτό το περιστατικό πάντως είχε γίνει αφορμή να διαχωρίσω σαφέστερα τη θρησκεία από την εκκλησία. Σταμάτησα να πηγαίνω εκκλησία γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Έχουν περάσει κάποιες μέρες και μου έχει περάσει από το μυαλό να μάθω για τα τελετουργικά, μνημόσυνα, τρισάγια κλπ. Δεν ξέρω από αυτά, δεν εκφράζουν ούτε τη μνήμη μου ούτε την αγάπη μου ούτε την πίστη μου ούτε το πένθος μου απλά μια φορά είπα για το καλό, έστω για το ψυχολογικό μας κομμάτι. Δεν θάψαμε το καναρίνι μας στον κήπο ας πούμε! Τι αξίζει για αυτές τις 12 μέρες ζωής; Μια κλωτσιά στον κώλo; Στα δικά μας όνειρα, σχέδια, μέλλον τι αξίζει; Μια μουτζούρα και πάει; Σκέφτηκα απλά μια και μοναδική φορά με ένα πιο τελετουργικό τρόπο να χαιρετίσουμε τη ψυχούλα του και να νιώσουμε κι εμείς τι είχαμε, τι χάσαμε, έτοιμοι με κάποιο τρόπο να προχωρήσουμε μετά σε άλλα κεφάλαια. Όχι πως κάποια στιγμή δεν θα το νιώσουμε με άλλο τρόπο.

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο τον ιερέα της ενορίας μας και τον ρωτώ σχετικά. Μου λέει ότι εφόσον δεν έγινε ούτε αεροβάπτισμα δεν επιτρέπουν οι εκκλησιαστικοί κανόνες την ιερολογία, θα δούμε κλπ κλπ. λες και απόθανε ο σατανάς ας πούμε. Θα μπορούσα βέβαια να βρω και να πληρώσω οποιοδήποτε ιερέα να διαβάσει απλά μια προσευχή, αλλά ένας πληρωμένος ιερέας ξέρω ότι θα ιερολογούσε ακόμα και γουρούνι (συγγνώμη, προσπαθώ πραγματικά να μην δώσω στο θέμα χαρακτήρα μπινελικώματος).

Εντάξει, μπορώ να ανάψω ένα κεράκι, καντηλάκι, βεγγαλικό και να κάνω και μόνη μου προσευχή δεν είναι αυτό το θέμα. Άσχετο το τι θα κάνω. Είναι ότι ορισμένοι εκκλησιαστικοί κανόνες χωρίς ίχνος λογικής και ανθρωπισμού απωθούν ή θα απωθήσουν κάποια στιγμή κόσμο όχι μόνο από την εκκλησία αλλά και από τη θρησκεία γενικά γιατί κάποια αναπόφευκτα συνδέουν το ένα με το άλλο. Την εκκλησία ως μέσο έκφρασης της χριστιανικής πίστης! Μη χε! Η γενική αντιμετώπιση του ανθρώπου τέλος πάντων από αυτό το σύστημα που λέγεται παπαδαριό ή αληταριό δεν ξέρω. Αχ! Με λίγα λόγια θέλω να γίνω πλέον βουδίστρια. Έτσι κι αλλιώς η πίστη δεν σηκώνει διακοσμητικούς χαρακτηρισμούς.




Αν μου επιτρέπεται θα ήθελα να απαντήσω στο συγκεκριμένο και πιστεύω Χριστίνα μου να σε καλύψει όσο γίνεται η απάντηση που θα σου δώσω.
Όντως δεν γίνεται κηδεία και δεν χρειάζεται να φέρεις κανέναν Ιερέα να σου διαβάσει καμία ευχή.
Το αεροβάπτισμα το κάνουμε για να απαλαχτεί το βρέφος από το προπατορικό αμάρτημα και όχι απλά για να μπορούμε να το κηδέψουμε κανονικά.
Το βρέφος πριν Βαπτιστεί και χωρίς αεροβάπτισμα φέρει μόνο και μόνο το προπατορικό αμάρτημα. Άρα η ψυχή του είναι καθαρή και δεν χρειάζεται κανενός είδους ευχής από Ιερέα συγκεκριμένα αλλά ούτε και κηδεί. Όσο για το αμάρτημα που φέρει ήδεη άσε τον Θεό να γνωρίζει καλύτερα από εμάς...
Οπότε και η δική σου η προσευχή φτάνει για να αναπαυθεί μια ψυχή αγνή (όπως κάνουμε για όλους άλλωστε...)

Εύχομαι να σε κάλλυψα .

Φιλικά Λούπο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
χωρίς να θέλω να γίνω προσβλητικός και με κάθε σεβασμό για το πένθος σου, θα ήθελα να πω 2-3 πράγματα που βρίσκω παράλογα.

Δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο θέλετε ή περιμένετε να κάνει εξαίρεση ένας παπάς στους κανόνες της εκκλησίας για να σας εξυπηρετήσει. Εννοώ, ή είναι κανείς χριστιανός με τα όλα του ή όχι.
Αλλιώς τι νόημα έχει;

Απο τη μία αν είσαι χριστιανή, πιστεύεις εξ ορισμού πως όλοι γενιόμαστε αμαρτωλοί λόγω του προπατορικού αμαρτήματος. Αν δεν το πιστεύεις αυτο (πράγμα τρομερά λογικό) τότε δεν είσαι χριστιανή. Είσαι αιρετική στην καλύτερη περίπτωση.
Αν λοιπόν δεν είσαι χριστιανή, γιατί καίγεσαι για την ευχή ενός παπά;

Αν είσαι χριστιανή και το πιστεύεις αυτό, για ποιόν λόγο θες να το παρακάμψει ο παπας; Γιατί αν κάνει τα στραβά μάτια ο παπάς θα πάψει να είναι αμαρτωλή η ψυχή του παιδιού σου;

Το πρόβλημα σου κατά τη γνώμη μου δεν είναι ο παπας. Ο παπάς έκανε αυτό που του λέει η θρησκεία του. Το πρόβλημα σου είναι οτι πιστεύεις σε μια θρησκεία που μας θέλει όλους γεννημένους ενόχους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
θα συμφωνησω με τον απο πανω μου.οση ωρα διαβαζω τα προηγουμενα post προσπαθω να καταλαβω γιατι ειναι σημαντικο για εσενα να διαβασει καποιος επισημος εκπροσωπος της εκκλησιας το παιδι σου.ετσι κι αλλιως αυτο δεν γινεται διοτι το παιδι σου δεν ηταν χριστιανος.το βαπτισμα σε απαλλασει απο την π@π.....(συγνωμη) του προπατορικου αλλα κυριως σε χριζει χριστιανο,αρα σου δινει το δικαιωμα να συμμετεχεις στα μυστηρια του εκκλησιας.διαφορετικα ειναι σαν να θες να συμμετεχεις σε μια εκδρομη χωρις να εχεις πληρωσει τα ναυλα,αρα να εισαι μερος του γκρουπ.αρα ουτε καταγγελια στεκει ουτε τιποτα.ο παπας εκανε αυτο που επρεπε.

αν εσυ για οποιοδηποτε δικο σου λογο και εσωτερικη σου αναγκη (απολυτα σεβαστη απο εμενα)εχεις την αναγκη να προσφερεις μια χριστιανικη προσευχη για το παιδι σου,θα πρεπει να απευθυνθεις σε εναν ιερωμενο σε ανθρωπινο επιπεδο,χωρις επισημα τελετουργικα να κανει την αντιστοιχη προσευχη.

καταλαβαινω να θεωρεις την αρνηση του σκληρη προς εσενα και το παιδι σου κι ισως να περιμενες περισσοτερα απο εναν ιερεα,αλλα ενα συστημα για να συντηρηθει πρεπει να εχει κανονες και να τους τηρει πιστα αλλιως θα καταρρευσει.αναθεωρησε απλως τις αποψεις σου περι θρησκειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ε βρε Dim, αυτά τα επιβάλλουν άλλοι
γιατί,
όπως και με το γάμο,
το θέμα είναι "τι θα πεί ο κόσμος κλπ κλπ"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
το θέμα είναι "τι θα πεί ο κόσμος κλπ κλπ"...

οταν εχεις χασει το παιδι σου αν σε απασχολει το "τι θα πει ο κοσμος" εχεις ενα καλο ΝΑ μετα συγχωρησεως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...
αυτά τα επιβαλλουν άλλοι...


Ποιοί;
πεθεροί-πεθερές,
θείοι και θειάδες
αδέρφια και ξαδέρφια
ακόμα και ο περιπτεράς
ξαφνικά όλοι κόπτονται και όλοι έχουν γνώμη,
πάντα με γνώμονα "τι θα πεί ο κόσμος".
...Εσύ θα αποφασίσεις νόμιζες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ποιοί;
πεθεροί-πεθερές,
θείοι και θειάδες
αδέρφια και ξαδέρφια
ακόμα και ο περιπτεράς
ξαφνικά όλοι κόπτονται και όλοι έχουν γνώμη,
πάντα με γνώμονα "τι θα πεί ο κόσμος".
...Εσύ θα αποφασίσεις νόμιζες;

Αν όλοι αυτοί είναι τόσο κοντόφθαλμοι που θα ασχοληθούν με το αν έπεισες τον παπά να διαβάσει ένα ποιηματάκι που ούτε ο ίδιος θα πιστεύει για να αναπαυθεί η ψυχή του παιδιού σου, τους αξίζει ακριβώς αυτό το ΝΑ που λέει ο άλλος πιο πάνω.

Να ζεις δηλαδή εσύ το δράμα σου, να έχεις και τον ΚΑΘΕ Π@Π@Ρ@ (και με αυτό εννοώ δυνητικά και όσους προανέφερες, η συγγένεια ή ιδιότητα τους δεν τους αγιοποιεί αυτομάτως) να κάνει την κριτική του για τύπους και τελετουργικά.

Α, και επίσης όταν έισαι σε θέση να κάνεις παιδιά είναι λίγο αστείο να λες πως θα σου επιβάλλουν κάτι οι γονείς τα ξαδέρφια και ο ψιλικατζής της γειτονιάς της πεθεράς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Αυτό που είχε συμβεί τότε το είχα βιώσει σαν κάτι καταστροφικό. Ίσως να μην ήταν, αλλά τότε έτσι το ερμήνευσα, με τις αντοχές που είχα. Και όντως, μετά από αυτό που είχε συμβεί, είχα πει κι αλλού, έχω αναθεωρήσει τα περί θρησκείας πιστεύω μου, και ναι, ίσως δεν είμαι τελικά χριστιανή, ίσως είμαι αιρετική ή δεν ξέρω κι εγώ τι είμαι από άποψη θρησκείας. Ούτε ένιωσα από τότε - ακόμα - την ανάγκη να το ψάξω αλλού, δεν με καλύπτει, δεν με βοηθά να προχωρήσω. Είμαι μετέωρη στο θέμα αυτό. Μπορεί να'ναι πάλι και Χριστιανή Ορθόδοξη με την έννοια που εγώ αντιλαμβάνομαι και υιοθετώ.

Γιατί έχω την εντύπωση πως ο Χριστιανισμός είναι πάνω από όλα αγάπη, οι δεοντολογισμοί και η αυστηρή κανονοκρατία είναι - κατά τις εντυπώσεις μου πάντα- μεταγενέστερα φιλοσοφικά μαγειρέματα. Ο ίδιος ο Χριστός έχει διδάξει οποτεδήποτε την τυφλή προσήλωση στους θεσπισμένους από ανθρώπινα όντα κανόνες; Πότε; Πού;

Δεν έχω διαβάσει τη θρησκεία που φέρομαι να ασπάζομαι. Δηλώνω και γράφω στην ταυτότητα μου κάτι που δεν έχω διαβάσει, που δεν γνωρίζω, που επέλεξαν άλλοι για μένα στο κάτω κάτω. Πόσοι από εσάς γνωρίζετε τη θρησκεία σας και πόσοι συμφωνείτε με τη δηλωμένη σας θρησκεία; Πόσοι σε κάποιο στάδιο της ζωής σας νιώσατε ακάλυπτοι από άποψη θρησκευτικών πιστεύω; Τι έχει συμβεί στις ζωές σας τόσο μεγάλο ώστε να σας ανατρέψει όλα μα όλα τα δεδομένα σας, να σας αναγκάσει να επαναπροσδιοριστείτε ως άνθρωποι σε ένα περιβάλλον που υπό καθεστώς κατάθλιψης δεν σας χωρά;

Πέρασε ένας χρόνος και 11 μέρες. Σίγουρα έχουν αλλάξει πολλά μέσα μου. Αλλά ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να φύγουν οι εικόνες, οι μυρωδιές, οι ήχοι από το μυαλό μου, έχω τα σημάδια πάνω στο σώμα μου που κάθε πρωΐ μου θυμίζουν πως έχω φέρει στον κόσμο ένα παιδί, το οποίο όμως δεν έχω. Η καθημερινότητα πλέον είναι ανεκτή, έχω τη δυνατότητα να κάνω σχέδια και όνειρα για το μέλλον, αλλά πάντα θα ισχύει σαν γεγονός αναπότρεπτο ότι ο Ανδρέας ήρθε και έφυγε.

Είναι θέμα ψυχολογικής προσέγγισης περισσότερο παρά λογικής και φιλοσοφικής, όταν χρειάζεσαι αγάπη και ανοιχτές αγκαλιές, αυτοί που θεωρείς φίλοι, δικοί, σημαντικοί, πνευματικοί, όλοι αυτοί στους οποίους έχεις, ηθελημένα ή μη, παραχωρήσει μέρος της καρδιάς σου, της ζωής σου, του χρόνου σου, να είναι κοντά σου. Με οποιοδήποτε τρόπο. Ακόμα κι αν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για σένα. Να είναι εκεί. Κι εγώ είχα πιάσει τότε μια λίστα και έβαζα δίπλα από όσους δεν ήταν εκεί ένα μεγάλο Χ. Φίλοι, εκκλησία, συγγενείς. Ένα μεγάλο Χ.

Έχω γίνει δυνατότερη σαν άνθρωπος, ξέρω πως μπορώ να αντέξω πολλά. Σταμάτησα να μιζεριάζω τόσο πολύ. Απέκτησα νέες άμυνες, νέους μηχανισμούς αντίστασης στον ψυχικό ή σωματικό πόνο. Στην τελική όλους αυτούς με τα μεγαλα Χ τους ευχαριστώ για το μεγάλο καλό που μου έκαναν. Γιατί ακόμα κι αν τα πράγματα στη ζωή μου γίνουν χειρότερα, εγώ θα'μαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xazoulina

Νεοφερμένος

Η xazoulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Χορευτής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Έχεις μεγάλο δίκαιο..

Ούτε εγώ γνωρίζω πολλά για τη θρησκεία μου αλλά ούτε και θέλω να γνωρίσω. 'Οσο το ψάχνω ξενερώνω περισσότερο!

όχι για όλα αυτά που διδάσκει ο Χριστιανισμός, τα οποία είναι αξίες αναγκαίες για την επιβίωση και συμβίωση μας. Αλλά για το πώς χρησιμοποιούν οι ''φορείς'' της θρησκείας τη δύναμη του Χριστιανισμού για να ''σέρνουν'' τους πιστούς.

Δε λέω οτι φταίνε όλοι οι παπάδες, σίγουρα κάποιοι έχουν καλούς σκοπούς και θέλουν να βοηθήσουν.. Αλλά τι γίνεται με τη γενική εικόνα της εκκλησίας;
Γιατί να χρειάζεται δηλαδή ένα μάτσο λεφτά η εκκλησία για να σου προσφέρει μια βάπτιση ή τα ιερά δεσμά του γάμου ή κάποιο άλλο μυστήριο της; και φυσικά δεν αποδέχονται τους πολιτικούς γάμους και τα αβάπτιστα παιδάκια... ΧΑΝΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ!!!

Μη ξεχνάμε και την οικονομική κατάσταση της εκκλησίας.. (πόσα εκατομμύρια είπαμε οτι έχει το ταμειάκι της; )

Ας ξέρουμε επίσης οτι το νηπιοβάπτισμα ξεκίνησε μεταξύ 3ου και 6ου αιώνα μ.Χ και έγινε ευρύτερο και γενικότερα αποδεκτό κατα τον 13ο αιώνα. πριν αφορούσε μόνο ενηλίκους. Κι αυτό έγινε λόγο του Ιουστινιανού κώδικα που εκδόθηκε από τον Ιουστινιανό Α' που ορίζονταν δια νόμου ότι «όλα τα μικρά παιδιά πρέπει να δέχονται το σωτήριο βάπτισμα αμέσως και χωρίς καμία αναβολή».

Σίγουρα αυτό δεν μπορεί να είναι μια βιτρίνα του Χριστιανισμού..και κάποιος πρέπει να την αλλάξει (πολλά ζητώ ε; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Με συγχωρείτε αλλά νομίζω πως λέτε παραπάνω το εξής παράδοξο.

Διαλέγετε να πιστέψετε σε μια θρησκεία αλλά όχι στους ιερείς της. Οι οποίοι είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο έχετε εξ αρχής ενταχθεί στην θρησκεία αυτήν. Η οποία υπάρχει μόνο λόγω ενός (μεγάλου) βιβλίου το οποίο ακολουθούν πιστά οι ιερείς. Και αυτός είναι ο βασικός λόγος που τους αντιπαθείτε.

Αν δεν είναι αυτό ο ορισμός του παράλογου, ποιός είναι;

Καταλαβαίνω πως σας βάλανε και σας στο καζάνι αυτό με το που γεννηθήκατε και πως σας πιπίλησαν το μυαλο, όπως όλων μας και καταλήξατε να ζητάτε αγάπη -με την έννοια που εσείς της δίνετε, την ανθρώπινη έννοια- απο κάποιον που προτίθεται να σου δώσει απο την άλλη αγάπη, την τεχνητή και υπο όρους και δήθεν αγνή αλλά ουσιαστικά όμοια με συμβόλαιο της eurobank αγάπη.

Όμως, δεν άλλαξε η εκκλησία ή ο χριστιανισμός μια ωραία μέρα. Απλώς βρεθήκατε στην θέση να ζητήσετε και σεις κάτι απο αυτόν, και πήρατε αυτό που έχει να προσφέρει: Μεσαιωνική πίστη σε απάνθρωπους ενοχικούς κανόνες.

C.M., δεν τολμώ να σε κρίνω σε σχέση με τα όσα πέρασες, ούτε κάνω κριτική σχετικά με το απο που έψαχνες να πιαστείς για να ηρεμήσεις απο τον πόνο σου. Ούτε μπορώ να πω πως βάζω τον εαυτό μου στη θέση σου, ούτε πως ξέρω πως είναι, ούτε πως φαντάζομαι. Το μόνο που θέλω να πω με όλα αυτά είναι πως αυτό που έζησες και σιχάθηκες, την υποκριτική στάση της εκκλησίας, υπήρχε πάντα εκεί. Μπροστά σου. Απλώς περίμενε την ώρα της δικιάς σου ανάγκης για να σου γίνει πιο σαφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top