• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ετήσιος γυναικολογικός έλεγχος

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Κοίταξε, έχεις δίκιο σε κάποια πράγματα που λες γενικά, ότι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

Ωστόσο οι παρενέργειες που αναφέρεις είναι εξαιρετικά σπάνιες. Όλα τα σκευάσματα έχουν πιθανές παρενέργειες. Ό,τι κι αν πάρεις, από ντεπον και αντιβίωση μέχρι αντισυλληπτικά και βιταμίνες, είναι πιθανό να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση ή άλλη περενέργεια. Προφανώς μόλις δεις το παραμικρό πρόβλημα, το αναφέρεις στο γιατρό και το σταματάς. Δε φορτώνεις τον οργανισμό σου με ένα πράγμα που σου προκαλεί προβλήματα.

Από κει και πέρα, αξίζει να επισημάνω άλλο ένα πράγμα. Επειδή λες ότι για την αντισύλληψη υπάρχει και το προφυλακτικό, να σημειώσω απλά ότι η χρησιμοποίηση του όρου δεν είναι ακριβής. Το προφυλακτικό δεν είναι αντισυλληπτικό μέσο, είναι μέθοδος φραγμού. Αντισύλληψη κάνουν άλλα πράγματα, ορμονολογικά (ενέσεις, χάπια, εμφυτεύματα κλπ). Για το λόγο αυτό το προφυλακτικό έχει μια αποτελεσματικότητα που κυμαίνεται από 60-97% ενώ το χάπι είναι στο 100% όταν λαμβάνεται σωστά.

Βέβαια ιστορικά έχει συμβεί παραγωγή και διάθεση στην αγορά τόσο ελαττωματικών προφυλακτικών όσο και χαπιών. Ελπίζω ότι πλέον οι μέθοδοι παραγωγής/διάθεσης υπόκεινται σε πολύ πιο εξονυχιστικούς ελέγχους απ' ό,τι παλιότερα. Προσωπική μου επιλογή για διάφορους λόγους είναι το χάπι και αυτό θα συνεχίσει για λίγα χρόνια ακόμα. Η γυναικολόγος μου συστήνει αποχή από το χάπι για κάποια χρονικά διαστήματα, για να δουλεύουν μόνες τους οι ωοθήκες, χωρίς παρέμβαση. Το τηρώ κάθε χρόνο (4-5 μήνες αχαπάκωτη) παρόλο που μου είπε ότι το συστήνει για κάθε 2-3 χρόνια χρήσης. Άλλοι γυναικολόγοι βρίσκουν την περιοδική αυτή αποχή άστοχη και αχρείαστη.

Απόψεις, όλοι λένε κάτι ανάλογα με τις σπουδές τους, την εμπειρία τους, τις συνεργασίες τους κλπ. Ο παθολόγος μου πχ, που είναι εξαιρετικός γιατρός, ούτε που να τα ακούσει τα αντισυλληπτικά, τα φοβάται πολύ.

Γενικά καλό είναι να ενημερωνόμαστε και να μελετάμε όσο μπορούμε μόνοι μας και να κάνουμε συνειδητές αποφάσεις για τη δική μας περίπτωση, οι γιατροί δεν είναι πλέον αυθεντίες και ο ασθενής πρέπει να κάνει και προσωπικό διάβασμα πριν αποφασίσει.

Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spiridoula.t

Νεοφερμένος

Η spiridoula.t αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω ξερω οτι ο δικος μου γυναικολογος ειναι πολυ καλος και καταλαβαινει τα προβληματα σου.. ουτε αβολα σε κανει να αισθανεσαι ουτε τπτ.... ασε πουειναι κορυφη εχει γραψει σε ολα τα περιοδικα.. κοσμοπολιταν σουπερ καταερινα και αλλα πολλα....... και ειναι και οικονομικοσ εναν ελγχο που εκανα μου πηρε πολυ λιγα λεφτα 30 ευρω... αν θελει καποια το ονομα του να μ στειλοει προσοπικο μηνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top