• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Γυναικείο σώμα κι εγκυμοσύνη

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αλλά ρε αδέσποτο, σορυ για το οφ παιδιά αλλά μου γεννήθηκε απορία μόλις το είδα, απο πότε οι έγκυες θέλουν να κοιμούνται;;;:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
απο πότε οι έγκυες θέλουν να κοιμούνται;;;:hmm::P
Ισχύει. Για κάποιους μήνες σε πιάνει μια έντονη υπνηλία ακόμη και ώρες που κανονικά δεν κοιμόσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ισχύει. Για κάποιους μήνες σε πιάνει μια έντονη υπνηλία ακόμη και ώρες που κανονικά δεν κοιμόσουν.


Για το φαί το ξερα, για ζαλάδες το ξερα, για ανακατοσουρες το ξερα, αλλα για την υπνηλια πρωτη φορα το μαθαίνω! Και συμβαινει σε ολες δηλαδη κατα πλειοψηφία; Η εξαρταται την καθε γυναικα και τον οργανισμό της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Είναι από τα βασικά συμπτώματα της εγκυμοσύνης η υπνηλία. Βέβαια δε συμβαίνει σε όλες τις εγκύους, όπως άλλωστε και τα υπόλοιπα συμπτώματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν ξέρω λεπτομέρειες, πάντως με θυμάμαι να σκουπίζω και να κλείνουν τα μάτια μου με τη σκούπα στο χέρι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


Κατά την εγκυμοσύνη υπάρχουν γυναίκες που λατρεύουν το σώμα τους και άλλες που δεν μπορούν να εξοικειωθούν με αυτό....
Το πιο σημαντικό και στις δύο περιπτώσεις είναι να κατανοούν οι γύρω της, ότι είναι μια ιδιαίτερη περίοδο για την ίδια και για το μωράκι που φέρει στην κοιλιά της και να είναι διαθέσιμοι για ότι εκείνη χρειαστεί.....πάντα με το χαμόγελο στα χείλη....ακόμη κι αν γκρινιάζει λίγο παραπάνω από το κανονικό....
;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τι ωραίο θέμα είναι αυτό! Λοιπόν, έχω πολλές απορίες και θέλω μαμάδες να μου απαντήσουν την πιό προσωπική (γιατί όσες μαμάδες ξέρω ψιλοντρέπομαι να τις ρωτήσω). Πότε ξανακλείνει το "πέρασμα" του μωρού? Ξέρω ότι η λεκάνη αμα ανοίξει πάει, μένει έτσι, αλλά οι ιστοί και οι μύες που τεντώνονται πότε επανέρχονται σε φυσιολογικά επίπεδα?
Α, και κάτι άλλο, τελικά η περινεοτομή είναι για καλό όπως λένε ή προκαλεί μεγαλύτερη πληγή από το φυσιολογικό σκίσιμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Τι ωραίο θέμα είναι αυτό! Λοιπόν, έχω πολλές απορίες και θέλω μαμάδες να μου απαντήσουν την πιό προσωπική (γιατί όσες μαμάδες ξέρω ψιλοντρέπομαι να τις ρωτήσω). Πότε ξανακλείνει το "πέρασμα" του μωρού? Ξέρω ότι η λεκάνη αμα ανοίξει πάει, μένει έτσι, αλλά οι ιστοί και οι μύες που τεντώνονται πότε επανέρχονται σε φυσιολογικά επίπεδα?
Α, και κάτι άλλο, τελικά η περινεοτομή είναι για καλό όπως λένε ή προκαλεί μεγαλύτερη πληγή από το φυσιολογικό σκίσιμο?

Εγώ ξέρω (σε θεωρητικό επίπεδο) ότι όλα επανέρχονται. Η λεκάνη δεν ανοίγει, απλά χαλαρώνουν οι αρθρώσεις της λεκάνης για να περάσει το μωρό. Η μήτρα χρειάζεται περίπου 6 εβδομάδες για να επανέλθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το χαλάρωμα των αρθρώσεων είναι κάτι προσωρινό πάλι? Επίσης μετά από πολλούς μήνες θηλασμού, έχω ακούσει ότι "ξεφουσκώνει" το στηθος. Αυτό είναι μόνιμο να φανταστώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
αλήθεια μετά από Φ.Τ. πως είναι η διείσδυση στο σεξ;
και πείτε και για το στήθος απλά ξεφουσκώνει και γίνεται όπως πριν ή "μαραζώνει" ελαφρώς;

υπάρχει κάποιος άγραφος νόμος για το πότε πρέπει να ανακοινώσει κανείς την εγκυμοσύνη στη δουλειά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε την εγκυμοσυνη θες, δεν θες κατά τον 4ο μήνα υποχρεωτικά θα την ανακοινώσεις γιατί ..φαίνεται συνήθως κάπου εκεί :P

Για το στήθος, από φίλες που έχω δει, ξέρω πως πέφτει ελαφρώς και ξεφουσκώνει και ναι, είναι μόνιμο. Αλλά μη φανταστείτε κάτι τραγικό, μικρή διαφορά.

Υπνηλία παίζει πολύ ειδικά τους πρώτους μήνες καθώς και έξτρα όρεξη για φαγητό. Βέβαια έχω ακούσει πως υπάρχουν έγκυες που δεν είχαν καταλάβει τίποτα μέχρι και το τέλος του 2ου μήνα και γενικά είχαν πολύ καλή εγκυμοσύνη, ενώ άλλες είναι να πέσουν να πεθάνουν από τις ανακατωσούρες και την δυσφορία από τις πρώτες 15 ημέρες. Ρωτήστε την μαμά σας πως ήταν η εγκυμοσύνη της - είναι πιθανό πως κάπως έτσι θα είναι και η δική σας!

Για τα άλλα δεν ξέρω, δεν έχω κάνει παιδί ακόμα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
καλά για μένα η υπνηλία δεν παίζει.. χουζούρης εκ φύσεως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Έχω διαβάσει για περιπτώσεις γυναικών που κατάλαβαν ότι είναι έγκυες επειδή ήταν συνέχεια εξαντλημένες. Μα καλά, δεν παρατήρησαν ότι δεν έχουν περίοδο; Εκτός αν έτυχε πια τόσες γυναίκες να έχουν άστατο κύκλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω διαβάσει για περιπτώσεις γυναικών που κατάλαβαν ότι είναι έγκυες επειδή ήταν συνέχεια εξαντλημένες. Μα καλά, δεν παρατήρησαν ότι δεν έχουν περίοδο; Εκτός αν έτυχε πια τόσες γυναίκες να έχουν άστατο κύκλο.
Μιλάμε για πριν από τη μέρα που περίμεναν περίοδο. ;) Ναι, από τόσο νωρίς ξεκινούν τα συμπτώματα σε κάποιες περιπτώσεις.
Γενικά δεν θυμάμαι πολλά να σας πω, λυπάμαι. :( Στο επόμενο θα κρατήσω σημειώσεις. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γενικά δεν θυμάμαι πολλά να σας πω, λυπάμαι. :( Στο επόμενο θα κρατήσω σημειώσεις. :hehe:

γέννησες με φυσικό τοκετό;
αν ναι πως είναι μετά η διείσδυση στο σεξ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γέννησα με καισαρική, άρα δεν είχα τομή εκεί που να δυσχεραίνει την κατάσταση. Είχα σεξουαλικό πρόβλημα μετά τη γέννα, αλλά ήταν καθαρά ψυχολογικό (κοινώς ήμουν μαλάκας. :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σε αυτή την ερωτηση όλες μου λένε ότι επανέρχεται και άλλες μάλιστα περηφανεύονται ότι είναι "καλύτερα από πριν". Αλλά πείτε την αλήθεια...ξεχειλώνει κάπως έτσι δεν είναι? Δεν μπορεί να είναι όπως πριν ακριβως.
Κάτι άλλο που έχω δει, η κοιλια έχει "ρυτίδες" μετά? Υπάρχει περίπτωση να σφίξει το δέρμα εκεί, ή πάντα θα κρέμεται ένα κομμάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
για την κοιλιά παίζουν πολλά ρόλο, πόσα κιλά παίρνεις σύνολο, αν κάνεις καισαρική κλπ. και πάντα το τι δέρμα έχεις.
Τεσπα ως προς αυτά οι δερματολόγοι να είναι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αν κάνεις καισαρική νομίζω επιτόπου σου κάνουν και τύπου πλαστική στο κλείσιμο, οπότε ισιώνει καλύτερα. Τουλάχιστον σε ένα βίντεο που είδα στο Youtube έτσι έκαναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ας χαλασει το σωμα! Σιγα! Μετα οτι θες κανεις!
Σημασια εχει το μωρο να μεγαλωνει σε ασφαλες περιβαλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top