• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αραίωση μαλλιών

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει μια αισθητή αραίωση των μαλλιών μου στο μπροστά μέρος της κόμης μου. :'( :'(

Για να σας δώσω να καταλάβετε:


Μάλιστα δύο θείοι μου (αδέλφια της μάνας μου) τυχαίνει και αυτοί να έχουν αραιά μαλλιά από σχετικά μικρή ηλικία (ειδικά ο ένας καράφλιασε πριν τα 25).
Τα μαλλιά μου είναι ίσιου τύπου και καστανόξανθα (περισσότερο προς το ξανθό). :(:(

Γνωρίζετε τίποτα επί του θέματος; Το γεγονός ότι η αραίωση μαλλιών είναι σε εκείνο το σημείο και όχι σε κάποιο άλλο (πχ κορυφή μαλλιών ή μπροστά- εκατέρωθεν της συμμετρικής γραμμής του κεφαλιού), σημαίνει κάτι; (ότι πχ είναι κάτι προσωρινό; )

Σκοπεύω να επισκεφτώ το συντομότερο έναν δερματολόγο (πόσα παίρνουν συνήθως αυτοί; :hmm: ).
Αύριο που θα πάω για κούρεμα θα ρωτήσω και τον κομμωτή.

Και το κακό είναι ότι η καράφλα - τοπική αραίωση είναι κάτι που δεν μου πάει καθόλου. :'(:'(:'(


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ μη μου στεναχωριέσαι...
Κατ' αρχήν, ναι, πήγαινε σε ένα δερματολόγο. όχι σε φίρμα, εγώ δίνω 40 ευρώ.
Αλλά αν είναι γενετικό, δεν μπορείς να κάνεις κάτι...

Και, να σου πω κάτι; Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι!!
Μπορεί τώρα να σου ξενίζει και όταν ακούς "καράφλα" να σκέφτεσαι κάτι τέτοιο:

Αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. Τι πάει να πει δε σου πάει;
Παναγιά μου, να έλεγε το ίδιο και ο Zidane, o Bruce, να είχαμε λιγότερα οφθαλμόλουτρα!! ;)




:inlove: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αχ μη μου στεναχωριέσαι...
Κατ' αρχήν, ναι, πήγαινε σε ένα δερματολόγο. όχι σε φίρμα, εγώ δίνω 40 ευρώ.
Αλλά αν είναι γενετικό, δεν μπορείς να κάνεις κάτι...

Και, να σου πω κάτι; Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι!!

Δεν ειναι αληθεια οτι αν ειναι γενετικο δεν μπορεις να κανεις κατι. Σιγουρα αν δεν ειναι γενετικο και ειναι προβλημα πχ ελλειψης σιδηρου, τα πραγματα ειναι σαφως πιο ευκολα, αλλα και γενετικο να ειναι, εχεις επιλογες, απλα αυτες δεν εχουν αποτελεσμα 100%.

Αποψη μου ειναι να πας σε δερματολογο το δυνατον συντομοτερο, και να μην ασχοληθεις με κομμωτες, και διαφορα "εμπορικα" - τηλεοπτικα - κτλ προιοντα. Να γνωριζεις οτι μονο δυο ουσιες (απο οσο ξερω) ειναι αναγνωρισμενες ιατρικα ως βοηθητικες για τις περιπτωσεις της τριχοπτωσης. (Δεν τις αναφερω ωστε να στα πει πιο αναλυτικα / επιστημονικα ο γιατρος σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι μπορεί να κάνει κανείς, αν είναι γενετικό;
(και γιατί να το κάνει; ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τι μπορεί να κάνει κανείς, αν είναι γενετικό;
(και γιατί να το κάνει; ;) )
γιατί για τους άντρες το θέμα καράφλα είναι ότι είναι για τις γυναίκες το επιπλέον βάρος...
θέμα αυτοπεποίθησης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νι κακώς και θα επιμείνω πολύ σε αυτό.
Ο πρώην είχε καράφλα και ήταν το τελευταίο που σε ένοιαζε. Ναι, το έβλεπες, αλλά με την αυτοπεποίθησή του και με το όλο στυλ του, την "εξαφάνιζε". :)

Άλλωστε, υπάρχει και η άλλη άποψη.
Άντρες:
Καράφλα; Σέξι.
Άσπρα μαλλιά; Εμπειρία, σέξι.
Κοιλίτσα; Καλοπέραση, σέξι.

Μην αυτομαστιγώνεστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Πέτρο μου,
έχεις κάνει ποτέ αναλύσεις αίματος ? Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά το καλό με μένα είναι ότι ξαναβγαίνουνε, και το άλλο επειδή είναι μακριά τα μαλλιά μου δεν φαίνονται. Πήγα σε δερματολόγο μου είπε να κάνω αναλύσεις αίματος για να δει αν είναι χαμηλός ο σίδηρος μου τότε φταίει αυτό. Εμένα είναι πάντα χαμηλός άσχετα και αν πίνω συμπλήρωμα. Ο δερματολόγος εκτός από το σίδηρο μου έδωσε σαμπουάν για τη τριχόπτωση, δαφνέλαιο και αμπούλες. Όταν τα χρησιμοποιώ όπως πρέπει για κάνα μήνα και πίνω και το σίδηρο, για 2-3 μήνες δεν έχω τριχόπτωση αν τα σταματήσω όμως έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Πέτρο,

το πρόβλημα που λες με την αρραίωση των μαλλιών εμένα μου ξεκίνησε στην Α' Λυκείου, και πέρυσι, τελειώνοντας αισίως τη Γ Λυκείου στο πάνω μέρος του κεφαλιού μου δεν έιχα παρά μόνο χνούδι.
Αν το θέμα είναι κληρονομικότητας τότε δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, μόνο θεραπεία για να κρατήσεις τα όσα υπάρχουν. (περίπτωσή μου)
Αν είναι κάτι άλλο όπως έλλειψη σιδήρου κλπ μην ανησυχείς, ξαναβγαίνουν από μόνα τους...
Οι περισσότερες θεραπείες των δερματολόγων σήμερα στηρίζονται στο minoxidil και σε παρεμφερείς ουσίες για να κρατήσεις τα μαλλιά, και ΑΝ είναι δυνατόν να ξαναβγούν όσα έχασες.
Προσωπικά έχω κάνει 2 χρόνια σχεδόν θεραπεία με σπρέι που βασιζόταν στο minoxidil (Regaine) και είδα πολύ καλά αποτελέσματα. Εκεί που θα τα έχανα σε 1 χρόνο όλα τα μαλλιά μου μπόρεσα και τα κράτησα για 2 χρόνια και σταδιακά μειώνονταν.

Όπως και να 'χει το πράγμα προσωπικά έχω συνηθίσει, και όποτε με παίρνει αυτοσαρκάζομαι κι όλας :).

Υπάρχει βέβαια και η επιλογή της εμφύτευσης σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλά η εμφύτευση είναι ένα μικρό ρίσκο.
Κατ' αρχήν πρέπει να πας σε γιατρό, να δώσεις πολλά λεφτά, για να μη νέχεις και το ρίσκο μίας μεγάλης ουλής... και αποτυχημένης εμφύτευσης, άρα στιλ νο χαίρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ναι, αλλά η εμφύτευση είναι ένα μικρό ρίσκο.
Κατ' αρχήν πρέπει να πας σε γιατρό, να δώσεις πολλά λεφτά, για να μη νέχεις και το ρίσκο μίας μεγάλης ουλής... και αποτυχημένης εμφύτευσης, άρα στιλ νο χαίρ.

γι αυτό και δε το σχολίασα περισσότερο στο post μου και το ανέφερα απλά σαν επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Thanks για τις απαντήσεις. :)

Δυστυχώς έχω μεγάλο κόλλημα με τα μαλλιά μου. :(
Επίσης όπως και να ΄χει, αν τελικά δεν καταφέρω να κάνω τίποτα θα καταλήξω να τα ξυρίζω, δε σκοπεύω να μείνω με το μισό κεφάλι με μαλλιά και το υπόλοιπο όχι.
Όσο για την εμφύτευση, διάβασα σε ένα άρθρο ότι δεν προτείνεται καθώς μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα....

Χάλια είμαι με αυτό το θέμα. :(:(


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν πρέπει να 'σαι χάλια. Κατ' αρχήν μη βιαστείς να "αποφασίσεις" ότι είσαι καραφλός ή κάτι τέτοιο, μάλλον μόνο εσύ το βλέπεις.
Πήγαινε σε γιατρό.
Και συμφιλιώσου. Δεν "έπαθες" κάτι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν πρέπει να 'σαι χάλια. Κατ' αρχήν μη βιαστείς να "αποφασίσεις" ότι είσαι καραφλός ή κάτι τέτοιο, μάλλον μόνο εσύ το βλέπεις.
Πήγαινε σε γιατρό.
Και συμφιλιώσου. Δεν "έπαθες" κάτι. ;)

+1!:)

Περίμενε πρώτα να σου πεί κάποιος ειδικός τι γίνεται, και μετά βλέπεις.
Άλλωστε τίποτα δεν πρόκειτε να γίνει "εν μια νυκτί"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
γιατί για τους άντρες το θέμα καράφλα είναι ότι είναι για τις γυναίκες το επιπλέον βάρος...
θέμα αυτοπεποίθησης ;)

Κοντα, αλλα οχι ακριβως. Για τους αντρες ειναι κατι σαν την κυτταριτιδα για τις γυναικες. Ειναι κατι που αν εχεις γενετικη προδιαθεση, σχεδον σιγουρα δεν μπορεις να το αποφυγεις, και το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μειωσεις την εμφανιση του, ή να προσπαθησεις να το κρυψεις. Δεν ειναι σαν το επιπλεον βαρος γιατι για εκεινο ειναι θεμα επιλογης σου (εστω δυσκολης επιλογης, που συνεπαγεται πολυ κοπο, κτλ...Αλλα στο χερι σου ειναι και παλι) να το αντιμετωπισεις, και επιπλεον σε καποιους αντρες αρεσουν οι γυναικες με καμπυλες, σε καποιους οχι. Δεν ειναι οτι ολες θα προτιμουσαν να ειναι πολυ λεπτες. Περισσοτερα για τον ψυχολογικο τομεα, μετα τις συμβουλες! :P

Νι κακώς και θα επιμείνω πολύ σε αυτό.
Ο πρώην είχε καράφλα και ήταν το τελευταίο που σε ένοιαζε. Ναι, το έβλεπες, αλλά με την αυτοπεποίθησή του και με το όλο στυλ του, την "εξαφάνιζε". :)

Άλλωστε, υπάρχει και η άλλη άποψη.
Άντρες:
Καράφλα; Σέξι.
Άσπρα μαλλιά; Εμπειρία, σέξι.
Κοιλίτσα; Καλοπέραση, σέξι.

Μην αυτομαστιγώνεστε!

Ενταξει, με αυτην την λογικη ο,τι και να χεις μην χαλιεσαι. Και ουλες στο προσωπο, και περιττο παχος, και και και...Επιθυμητο θα ηταν αυτο, καλο θα ηταν, αλλα ξερεις οτι ειναι τετοια η ψυχολογια που δεν ειναι θεμα επιλογης σου. :)

Δεν πρέπει να 'σαι χάλια. Κατ' αρχήν μη βιαστείς να "αποφασίσεις" ότι είσαι καραφλός ή κάτι τέτοιο, μάλλον μόνο εσύ το βλέπεις.
Πήγαινε σε γιατρό.
Και συμφιλιώσου. Δεν "έπαθες" κάτι. ;)

+1. Δεν θα πεθανουμε κιολας, θα μπορουσες να εχεις πολυ χειροτερες γενετικες προδιαθεσεις!

Τι μπορεί να κάνει κανείς, αν είναι γενετικό;
(και γιατί να το κάνει; ;) )

1) Αναφερθηκε ηδη, αλλα το επαναλαμβανω. Το πιο συχνως χρησιμοποιουμενο φαρμακο σε αυτες τις περιπτωσεις παγκοσμιως, μινοξιδιλη. Εμπορικα αναφερεται ως Regaine ή Rogaine και εχει δυο συνθεσεις: Την ισχυρη (5%) και την οχι ισχυρη (νομιζω 2,5%) Συνηθως εχει αρκετα καλα αποτελεσματα, αλλα κυριως στην "συγκρατηση" των μαλλιων, οχι στο να βγουν νεες τριχες.

2) Την χρηση φιναστεριδης. Στην Ελλαδα δεν κυκλοφορει εμπορικα το φαρμακο αυτουσιο για την αντιμετωπιση της τριχοπτωσης, αλλα μπορεις να παιρνει μικροτερες δοσεις απο το φαρμακο Proscar. Και αυτο αποδεδειγμενα βοηθαει, και μαλιστα παραπανω απο το προηγουμενο καθως αναπτυσσει και νεες τριχες, αλλα σε μικροτερο ποσοστο χρηστων.

Επειδη δεν ηθελα να αναφερθω σε συγκεκριμενα σκευασματα, ξανατονιζω οτι απλα τα λεω ενδεικτικα, το βασικο ειναι να επισκεφτει καποιος τον δερματολογο του.

Επιστρεφοντας στο ψυχολογικο ζητημα, το να εχει καποιος φαλακρα δεν ειναι απαραιτητα κακο, καθως πολλοι εχουν και δεν φαινεται ασχημα. (οπως ειπε και το γιδι) Το ζητημα ειναι οτι αν δειχνω καλα με ξυρισμενα τα μαλλια, προτιμω να μην εχω φαλακρα και αν το επιθυμω να τα ξυρισω. Οπως και να χει, κανενας αντρας δεν θελει να εχει τριχοπτωση, αλλα αν μπορει να εχει και να μην το θεωρει προβλημα.

Φανταστειτε πως αισθανονται πολλες γυναικες για το στηθος τους ή για καποια περιττα κιλα, και μετα σκεφτειτε οτι στην πρωτη περιπτωση αποκλειεται να μην αρεσει το στηθος σου σε ενα μεγαλο ποσοστο αντρων (καθως σε πολλους αρεσουν τα μεγαλα στηθη, αλλα σε αλλους τοσους τα μικρα), καθως και οτι δεν θελουν ολες οι γυναικες να εχουν μεγαλο στηθος (ή αντιστοιχα μικρο) Ενω ολοι οι αντρες δεν θελουν να εχουν φαλακρα. Για τη δε δευτερη περιπτωση, αν και ισχυουν και τα παραπανω (για το οτι σε καποιους αρεσουν και οι πιο παχουλες), το βασικο ειναι οτι εχεις την επιλογη να τα χασεις τα κιλα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κοίτα, δεν είπα ότι συμφωνώ με τη λογική "ό,τι και να 'χεις, δε βαριέσαι, έτσι είσαι".
Το πάω λίγο στα άκρα για να μη μας χαλιέται ο Πέτρος. Έχω ζήσει τη φρίκη της φαλάκρας από κοντά (όχι εγώ καλέ, ο πρώην που λέγαμε) και νομίζω ότι είναι μία υγιής αντίδραση, αφού πια δεις ότι δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις, να το αποδεχτείς.

Αλλά άλλο αποδέχομαι κι άλλο κοτσάρω και ένα τσουλούφι από το πλάι και το στερεώνω με τζελ πάνω στο γλόμπο, ε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Κοίτα, δεν είπα ότι συμφωνώ με τη λογική "ό,τι και να 'χεις, δε βαριέσαι, έτσι είσαι".
Το πάω λίγο στα άκρα για να μη μας χαλιέται ο Πέτρος. Έχω ζήσει τη φρίκη της φαλάκρας από κοντά (όχι εγώ καλέ, ο πρώην που λέγαμε) και νομίζω ότι είναι μία υγιής αντίδραση, αφού πια δεις ότι δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις, να το αποδεχτείς.

Αλλά άλλο αποδέχομαι κι άλλο κοτσάρω και ένα τσουλούφι από το πλάι και το στερεώνω με τζελ πάνω στο γλόμπο, ε;;;

Προφανως αν κανεις ο,τι μπορεις να κανεις για να αποφυγεις κατι, αν πλεον εχει συμβει, το θεμιτο ειναι να το αποδεχτεις. Το θεμα ειναι κατα ποσο μπορεις να το κανεις ή οχι. Παντως, αυτο που νομιζω θα επρεπε να βοηθαει πιο πολυ τον Πετρο και οχι μονο, ειναι οτι η φαλακρα ειναι πλεον κατι σαν δευτερογενες γνωρισμα του ανδρικου φυλου. Μια μεγαλη πλειοψηφια των αντρων θα αποκτησει καποια στιγμη φαλακρα, οποτε δεν ειναι να αισθανεσαι ασχημα, σαν να ειναι ο μονος. ;) Κατα δευτερον, πλεον δεν χρειαζεται να βλεπεις τα μαλλια σου να πεφτουν, μπορεις να κανεις καποια πραγματα για να το καθυστερησεις, οποτε δεν ειναι τραγικα τα πραγματα. :) Απλα εγω αυτο που προσπαθησα να εξηγησω ειναι το να μην υποβαθμιζουμε / υποτιμουμε την σημασια που μπορει να εχει για καποιον αντρα το να χανει τα μαλλια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Σε περίπτωση πάντως που παράγίνει, εννοείται πως θα τα ξυρίσω τελείως!

Είμαι απίστευτα χάλια με αυτό το θέμα και θα μου στοιχίσει πολύ αν αποδειχθεί ότι είναι κληρονομικό και δεν μπορεί να γίνει κάτι, έχω μεγάλη αδυναμία στα μαλλιά μου.
Και είμαι και μικρός ακόμα ρε γμτ για τέτοια, δε μπορεί να με παρηγορήσει ότι δεν είμαι ο μόνος. :(

:'(


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πετρο ακομα και κληρονομικο να ειναι (που για να σου βγαινει σε τετια ηλικια ειναι η κατι προσωρινο, οποτε να πας στον δερματολογο να σου πει, η λογο κληρονομικοτιτας κατι μονιμο) μπορεις να κανεις μετεμφυτευση. Μονο που λογο ηλικιας θα πρεπει να περιμενεις. Απο εκει και περα δεν ξερω τι να σου πω... Καταλαβενω οτι δεν το βλεπεις με το μεγαλητερο χαμογελο, αλλα παρτο λιγο πιο ηρεμα... Ειναι κατι φυσιολογικο, ειναι κατι που μονο εσυ του δινεις τοση συμασια, ειναι κατι που τους περισσοτερους που ξερεις δεν τους νοιαζει καν, και οι περισσοτεροι μαλλον δεν θα το εχουν προσεξει καν... Τι ρολο παιζουν αλλωστε λιγες τριχες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο προς το παρόν είναι ότι αν πάθουν κάτι τα μαλλιά μου θα τρελαθώ. :(

Τέλος του μήνα θα πάω σε δερματολόγο. Μέχρι τότε ίσως ξεκινήσω κανένα φάρμακο που να μην απαιτεί συνταγή γιατρού (κάτι σαν συμπλήρωμα διατροφής νομίζω είναι για την ενδυνάμωση και πύκνωση των μαλλιών).

Όσον αφορά την εμφύτευση, θέλω μερικές πληροφορίες...
Είναι βέβαια τα αποτελέσματα;
Υπάρχει θέμα ορίου ηλικίας; (κυρίως λόγω αυτού που είπε ο Kronos ρωτάω)
Είναι σίγουρο ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα μακροπρόθεσμα;
Έχει υψηλό κόστος να υποθέσω;

Αυτά..

Τα μαλλάκια μου :knife::knife::'(:'(:'(:'(:'(



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τα αποτελεσμα εξαρτονται απο διαφορα, οπως η ηλικια, κληρονομικοτιτα κ.α (νομιζω)
Δεν ξερω αν θα σου πουνε "εισαι μικρος δεν σου κανουμε", αλλα οι αντρες χανουμε τριχες σε 3 περιοδους (εσυ εισαι μεσα στην πρωτη) οποτε αν κανεις μετεμφυτευση τωρα, θα συνεχισεις να χανεις μαλια για λιγα χρονια, και μετα απο καμια 10ετια θα χανεις παλι μαλλια, και στο τελος η θα σου πεσουν και αυτα που εβαλες (αδικος κοπος+εξοδα) η θα μεινεις με μαλλια μονο εκει που εβαλες (και θα εισαι πιο γελιος απο οτι με την κανονικη αραιωση)
Για προβληματα δεν ξερω...
Ε το κοστος ολο και πευτει αλλα σιγουρα δεν ειναι και κατι φτηνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top