Αυτοδιοικητικές εκλογές 2010 και αποχή

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η πρόταση για να κατέβει κάποιος στις εκλογές δεν είναι τόσο αστεία και τόσο αδύνατη, όσο θέλουν όλοι να πιστεύετε. Ειδικά σε μικρά μέρη (οκ, για την Αθήνα δεν είναι τόσο απλό, συμφωνώ). Ο καθένας βέβαια έχει την άποψή του και είναι φυσικά σεβαστή - απλώς είναι πολύ απογοητευτικό να βλέπω πόσο πολύ επηρεάζει κάποιους το σύστημα. Δεν ονειροβατώ, ξέρω πως πολλά μαγειρεύονται, πως πολλά πάνε στραβά σ' αυτή την χώρα, πως οι πιο πολλοί απλώς σκέφτονται τον εαυτούλη τους και δεν δίνουν μία ούτε για τον γείτονα τους (εδώ δεν δίνουν μία άνθρωποι που θεωρούσες "αδέρφια" σου, τι να πούμε..), αλλά αυτή η απάθεια είναι αυτό ακριβώς που επιδιώκουν όσοι κυβερνούν, προκειμένου να μπορούν αβίαστα, αβάδιστα και απρόσκοπτα να συνεχίζουν το "έργο" τους. Και απορώ πως τους το επιτρέπετε - η μεγάλη συμμετοχή θα έδειχνε έναν λαό ενεργό, αποφασισμένο, έναν λαό που επιδιώκει να δώσει ένα μήνυμα, ακόμα κι αν αυτό το μήνυμα θα ήταν 70% λευκά ψηφοδέλτια (στο 90% του πληθυσμού θα αποτελούσε σοβαρό μήνυμα, ενώ τώρα..).

Μπορεί η μία ψήφος να μη φαίνεται σημαντική, αλλά αν αυτή την μία ψήφο την πολλαπλασιάσεις επί χίλια, τότε μάλλον αλλάζει η προοπτική της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Μπορεί η μία ψήφος να μη φαίνεται σημαντική, αλλά αν αυτή την μία ψήφο την πολλαπλασιάσεις επί χίλια, τότε μάλλον αλλάζει η προοπτική της.

Δυστυχώς είναι έτσι, όσον αφορά την υπό αποσύνθεση κοινωνία μας, που επί τόσες δεκαετίας καλλιέργησε τον ατομοκρατισμό, αντί της συλλογικότητας! Δεν είναι δε άμοιρο τούτης της αλήθειας, το ότι διανύθηκε κοντά τώρα μία 40ετία, κατά την οποία το πολιτικό μας μοτίβο κυριαρχείται από δύο κατεξοχήν συμπτώματα: τη λεγόμενη "τρομοκρατία" εντός και την όντως εθνική ηττοπάθεια έναντι των "εξ ανατολών κινδύνων"(εξοπλισμοί κλπ) εκτός. Γίναμε μία ζούγκλα, όπου ευδοκιμούν τελικά, αφενός κάποιες τίγρεις (αβέβαιης προέλευσης) υπό τον μανδύο της "τρομοκρατίας" κι αφετέρου πολλά πρόβατα(με συγκεκριμένους τσομπαναραίους). Όπως έγραφε όμως και ο Μπ. Ράσσελ, " οι τίγρεις είναι ωραιότερες από τα πρόβατα, αλλά τις προτιμούμε πίσω από τα κάγκελλα", ενώ κατά τον αμνημόνευτο (πια) Ευάγγελο Αβέρωφ, "όποιο πρόβατο βγαίνει από τη στάνη, το τρώνε οι λύκοι". Πολύ φοβάμαι, ότι τελικά οι νουνεχείς του τόπου μας( και κυρίως οι νέοι!), θα ήταν καλύτερα...να την κάνουν κατσίκα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Όσο για το επιχείρημα ότι τα ποσοστά του ΚΚΕ ανέβηκαν λόγω της αποχής των ψηφοφόρων των μεγάλων κομμάτων, είναι σωστό μεν, αλλά κατά τη γνώμη μου μονόπλευρο. Κατ' αρχάς, το ότι οι ψηφοφόροι των μεγάλων κομμάτων επέλεξαν να κάτσουν σπίτια τους, μάλλον από κάποια αίσθηση ενοχής φαντάζομαι, ενώ οι κομμουνιστές ψηφοφόροι έτρεξαν σύσσωμοι να ψηφίσουν το κόμμα τους, δηλαδή η τεράστια συσπείρωση των κομμουνιστών, τους δίνει μια ιδιαίτερη δυναμική, την οποία μέχρι τώρα δεν είχαν. Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα ότι αυτήν τη δυναμική οφείλουν να την μετατρέψουν σε πραγματική υποστήριξη, καταφέρνοντας να δημιουργήσουν ένα αληθινό αντιΔΝΤ κίνημα και κατεβάζοντας τον κόσμο στο Δρόμο.

Με παράλληλη οργάνωση σε όλους τους τομείς; Έχουν ξεχωριστό συνδικαλιστικό όργανο οι άνθρωποι και ετοιμάζουν και άλλα τέτοια μαγικά πράγματα και αλλού. Ζουν στην κοσμάρα τους! Επίσης, η τεράστια συσπείρωση τους έκανε να χάσουν δήμους που ήταν δικοί τους παραδοσιακά. Άσε που συνήθως είναι πιο εύκολο να ψηφίσεις ΚΚΕ στις δημοτικές παρά στης βουλευτικές. Αυτό που είδα εγώ είναι ότι το νεφέλωμα της αριστεράς (χωρίς το ΚΚΕ) κέρδισε σχεδόν 20% ψήφους στη περιφέρεια της Αττικής. Ήθελα να ήξερα αν σοβαρεύονταν η αριστερά και δεν κατέβαζε 5(!) υποψηφίους πόσο θα έπαιρνε. Επειδή δεν το έκανε τον πούλο πήρε για άλλη μια φορά αλλά τι να κάνουμ, η ζουί σινιχίζιτι..

Υ.Γ. Η ψήφος είναι ηθική υποχρέωση κατά το σύνταγμα και δεν τιμωρείται με καμία ποινή πια
Υ.Γ. 1 Αν δει κάποιος τα αποτελέσματα στο σύνολο, ψήφισαν σχεδόν 6 εκατομύρια σε σύνολο 9.8 αν και αμφιβάλλω αν είναι τόσοι οι ψηφοφόροι (δεν πιστεύω το Ελλαδιστάν να έχει ενημερωμένους εκλογικούς καταλόγους). Το 70% αντίδραση από που βγαίνει;;;
Υ.Γ. 2 ο Ψινάκης βγήκε πρώτος σε σταυρούς στην Αθήνα. Μετά λένε οι κυράτσες ότι φταίνε οι πολιτικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η πρόταση για να κατέβει κάποιος στις εκλογές δεν είναι τόσο αστεία και τόσο αδύνατη, όσο θέλουν όλοι να πιστεύετε. Ειδικά σε μικρά μέρη (οκ, για την Αθήνα δεν είναι τόσο απλό, συμφωνώ). Ο καθένας βέβαια έχει την άποψή του και είναι φυσικά σεβαστή - απλώς είναι πολύ απογοητευτικό να βλέπω πόσο πολύ επηρεάζει κάποιους το σύστημα. Δεν ονειροβατώ, ξέρω πως πολλά μαγειρεύονται, πως πολλά πάνε στραβά σ' αυτή την χώρα, πως οι πιο πολλοί απλώς σκέφτονται τον εαυτούλη τους και δεν δίνουν μία ούτε για τον γείτονα τους (εδώ δεν δίνουν μία άνθρωποι που θεωρούσες "αδέρφια" σου, τι να πούμε..), αλλά αυτή η απάθεια είναι αυτό ακριβώς που επιδιώκουν όσοι κυβερνούν, προκειμένου να μπορούν αβίαστα, αβάδιστα και απρόσκοπτα να συνεχίζουν το "έργο" τους. Και απορώ πως τους το επιτρέπετε - η μεγάλη συμμετοχή θα έδειχνε έναν λαό ενεργό, αποφασισμένο, έναν λαό που επιδιώκει να δώσει ένα μήνυμα, ακόμα κι αν αυτό το μήνυμα θα ήταν 70% λευκά ψηφοδέλτια (στο 90% του πληθυσμού θα αποτελούσε σοβαρό μήνυμα, ενώ τώρα..).

Μπορεί η μία ψήφος να μη φαίνεται σημαντική, αλλά αν αυτή την μία ψήφο την πολλαπλασιάσεις επί χίλια, τότε μάλλον αλλάζει η προοπτική της.
Εκείνο που εγώ βλέπω, είναι η απάντηση στην ερώτηση : ποιοι ευθύνονται για την οικονομική μας κατάσταση;
Το 99% παραδέχεται οτι φταίνε οι πολιτικοί.


Τόσα χρόνια, γιατί δεν έχει καταφέρει ο ψηφοφόρος να βρει μια διέξοδο ψηφίζοντας τους κατάλληλους να ταυτίσουν την πραγματικότητα με αυτό που μας παρέχουν ; Δηλαδή την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ .

Γιατι πίσω από τα κόμματα, υπάρχει αυτό που ο Τράγκας ονομάτισε ΒΑΘΥ ΚΡΑΤΟΣ !

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΩΝΕΥΤΗΡΙ .
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΣ ΤΩΝ ΕΞΕΛΙΞΕΩΝ.



Τολμώ να χαρακτηρίσω αντισυνταγματική την άσκηση εξουσίας απο την μεταπολίτευση (1974 ), ως σήμερα.



Για να τεκμηριώσω την πιο πάνω σειρά, λέω οτι όλες οι εκλεγμένες για να εκτελέσουν τις προεκλογικές των εξαγγελίες κυβερνήσεις, μετεκλογικά έπραξαν τα αντίθετα, με πρόσφατο το : λεφτά υπάρχουν αλλά μπήτε στο ΔΝΤ, αποδεχτείτε μειώσεις στους μισθούς και η ολίσθηση καλά κρατεί δίχως να μας δείχνουν το τέρμα.


Ως θεσμός, αυτό που αποκαλούμε σήμερα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, αμφισβητείται.


Όταν η πλειοψηφία της εκλογικής δύναμης ΑΠΕΧΕΙ.


ΠΩΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ;

ΠΩΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ;




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
συχνα δυστυχως μερικοι θελουν προσωπικα "βοηθεια" απο τους πολιτικους ,,για να ψηφισουν..και δεν μπορουν να δουν περα απο αυτο...ιδεολογικα ας πουμε,,να ψηφισω για το καλο της χωρας τι ειναι καλυτερο και ας μην με βοηθαει εμενα αμεσα προσωπικα..

ακουω πχ,,δεν παω να ψηφισω!
ποιος πολιτικος ή κομμα με βοηθησε εμενα?:worry:
με εκνευριζει απιστευτα

καταντια κατα τη γνωμη μου..
τετοιου ειδους απεχοντες ψηφοφοροι αν τους δωσει μια καλη θεση εργασιας με ρουσφετι αυριο ενα κομμα,,θα πανε να το ψηφισουνε..


ενα τμημα της αποχης ειναι η αλλη οψη των πιστων ρουσφετολογικων διορισμενων κομματοσκυλων,,αφου απλα δεν πεταχτηκε ενα κοκκαλο και προς αυτους..

και το αλλο τμημα ειναι οι πραγματικα θυμωμενοι με το πολιτικο συστημα και τα κομματα,,που το απορριπτουν πραγματικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Mαλιστα υπαρχει καποιος δηλαδη που πιστευει οτι το καθεστος τουΔΝΤ οι διεθνης τραπεζες που μας εχουν βαλει στοχο για τους επομενους αιωνες ανατρεπονται με μια ψηφο?
Υπαρχει καποιος που πιστευει οτι αυτο το εργασιακο μοντελο που εχουν στο νου τους ανατρεπεται με εκλογες και μαλιστα δημοτικες?
Υπαρχει καποιος που πιστευει οτι η αριστερα ενωμενη θα κατεβασει στα πεζοδρομια τοσο κοσμο που θα χτυπηθει θα φωναξει τοσο δυνατα και για μηνες που θα ανατρεψει την δικτακτορια των τραπεζων.
Υπαρχει καποιος που πιστευει οτι οταν εχεις πιασει πατο ανεβαινεις σταδιακα με διαλειματα αποσυμπιεσης (εχουμε την χρονικη δυνατοτητα νομιζετε?).
Υπαρχει καποιος που πιστευει οτι ολο αυτο θα μας αφησουν (αν αξιωθουμε ποτε να το απαιτησουμε στο δρομο και οχι στον καναπε μπροστα στο κομπιουτερ) να το πραξουμε ειρηνικα?
Φοβαμαι οτι ολα αυτα γινονται μονο με κοινωνικες εκρηξεις εχουμε τα κοτσια?
Ας αναρωτηθει ο καθενας μονος του και ας αφησουμε τα γενικα και μεγαλα λογια απο αυτα ειμαι εντυπωσιακα χορτατη δεν θα παρω................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος που πιστευει οτι η αριστερα ενωμενη θα κατεβασει στα πεζοδρομια τοσο κοσμο που θα χτυπηθει θα φωναξει τοσο δυνατα και για μηνες που θα ανατρεψει την δικτακτορια των τραπεζων.
οχι η αριστερα..ο κοσμος..
ας κατεβουν κανα εκατ, πολιτες στο κεντρο να φωναξουν..και θα δειτε αντιδρασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
οχι η αριστερα..ο κοσμος..
ας κατεβουν κανα εκατ, πολιτες στο κεντρο να φωναξουν..και θα δειτε αντιδρασεις..
Όχι η Αριστερά αλλά ο κόσμος; :hmm:

Ποιος κόσμος ρε φίλε μου, εκτός της Αριστεράς και των κομμουνιστών, εκείνοι που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ή ΛΑΟΣ; Εναντίον ποιου θα διαδηλώνουν αυτοί, εναντίον του εαυτού τους;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όχι η Αριστερά αλλά ο κόσμος; :hmm:

Ποιος κόσμος ρε φίλε μου, εκτός της Αριστεράς και των κομμουνιστών, εκείνοι που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ή ΛΑΟΣ; Εναντίον ποιου θα διαδηλώνουν αυτοί, εναντίον του εαυτού τους;:hmm:

δες πιο πλατια τα πραγματα,,εξω απο κομματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Με εντυπωσιάζει η ευκολία με την οποία αποκαλείς 5 εκατομμύρια συμπολίτες σου πρασινοφρουρούς, κοματικούς και λαμόγια.
Η απάντηση σ'αυτό που λές είναι το παρακάτω. Ομως πέρα απο αυτούς που δεν ψήφισαν γι'αυτό το λόγο, που είναι ελάχιστοι, αυτοί που ψήφισαν είναι αυτοί που νοιώθουν ότι αυτό που είπε ο Πάγκαλος τους αφορά. Οτι δηλαδή "μαζί τα φάγαμε". Και ναι, μπορεί να είναι πέντε εκκατομύρια. Το ήξερες ότι αγρότες έπαιρναν επιδότηση 3εκ δραχμές για να φτιάξουνε κοπάδια αιγοπρόβατα, αγόραζαν τα πρώτα ζώα και.... τα έτρωγαν;!!! Ολοι αυτοί πήγαν να ψηφίσουν απο ενοχές, σ'αυτούς όλους έπιασαν και τα συνθήματα του Παγκαλου και οι απειλές Παπανδρέου ότι το κράτος θα χαθεί εξ αιτίας τους, αν απόσχουν η χρεοκοπία κλπ

συχνα δυστυχως μερικοι θελουν προσωπικα "βοηθεια" απο τους πολιτικους ,,για να ψηφισουν..και δεν μπορουν να δουν περα απο αυτο... ενα τμημα της αποχης ειναι η αλλη οψη των πιστων ρουσφετολογικων διορισμενων κομματοσκυλων,,αφου απλα δεν πεταχτηκε ενα κοκκαλο και προς αυτους..


.... η μεγάλη συμμετοχή θα έδειχνε έναν λαό ενεργό, αποφασισμένο, έναν λαό που επιδιώκει να δώσει ένα μήνυμα, ....

Η μεγάλη συμμετοχή σε στημένες εκλογές, υποκαταιγισμό εκβιασμών και απειλών δείχνει μόνο ενα λαό που παραμένει ευκολόπιστος δειλός και βλάκας. Ευχυτώς σ'αυτές τις εκλογές ο ελληνικός λαός δεν τα έδειξε αυτά τόσο πολύ όσο στις προηγούμενες.


Mαλιστα υπαρχει καποιος δηλαδη που πιστευει οτι το καθεστος τουΔΝΤ οι διεθνης τραπεζες που μας εχουν βαλει στοχο για τους επομενους αιωνες ανατρεπονται με μια ψηφο?
Η αρνητική ψήφος κατα του συστήματος υποδηλώνει άτομα που είναι ακριβώς διατεθειμένα να δράσουν κατα του συστήματος. Αυτός που ψηφίζει, κάποιον απο τους 300 περιμένει τη λύση απο αυτούς. Αυτός που δεν ψηφίζει την περιμένει, όσο μπορεί να έχει, απο τον εαυτό του. Εχει τεράστια διαφορά.

Οσο για την ανατροπή των τραπεζών γίνεται μόνο με εκβιασμό, και με άτομα που έχουν σκοπό να συμμετάσχουν ενεργά σ'αυτόν τον εκβιασμό. Δεν γίνεται με διαδηλώσεις και αιματοχυσίες. Αυτά συμφέρουν την εκάστοτε εξουσία.


Θέλεις να ανατρέψεις όλες τις τράπεζες μαζί; Καντο νόμιμα, κάντο έτσι που να μήν μπορούν να σε σταματήσουν με κανένα "νόμιμο" ή παράνομο τρόπο. Κάνε ένα κίνημα Bank Run ή αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου, πάρε μέρος στο κίνημα που θα φτιάξει κάποιος άλλος. Γίνε ενεργό μέλος και τράβα τα λεφτά σου κάθε φορά που θα γίνεται μια διαπραγματευση και θα σου ζητείται να το κάνεις. Η πολιτική λειτουργεί εκβιαστικά και οι διαδηλωσεις, για να γίνουν εκβιασμός, πρέπει να φτάσουν σε σημείο να κάψουν τη μισή Αθήνα. Υπάρχει πολύ πιο απλός και νόμιμος τρόπος, που μάλιστα πάνω στη διαπραγμάτευση θα "κάψει" μόνο αυτούς που πρέπει να καούν και οχι τους αθώους.

Μη μιλατε άλλο για διαδηλωσεις που ο αθώος καημένος κόσμος θα δαρθεί, θα φάει δακρυγόνα, ή θα σκοτωθεί. Μην μιλάτε για απεργίες όπου ο αθώος κόσμος που δεν φταίει σε τίποτα εκτός ολων των παραπάνω θα χάσει μεροκάματα και θα πεινάσει αυτός και τα παιδιά του. Κάντε τη διαπραγματευση μ'αυτό που πονάει. Με τη δύναμη του χρήματος ! Κάντε ένα πανίσχυρο κίνημα Bank Run στην Ελλάδα. Έτσι κι αλλιώς χρειάζεται. Αν δημιουργηθεί πέρα των αρχικών ρυθμίσεων θα είναι πάντα το χαλινάρι στις τράπεζες ωστε να μην επαναλάβουν ποτέ αυτά που κάνουν τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Εκείνο που εγώ βλέπω, είναι η απάντηση στην ερώτηση : ποιοι ευθύνονται για την οικονομική μας κατάσταση;
Το 99% παραδέχεται οτι φταίνε οι πολιτικοί.


Τόσα χρόνια, γιατί δεν έχει καταφέρει ο ψηφοφόρος να βρει μια διέξοδο ψηφίζοντας τους κατάλληλους να ταυτίσουν την πραγματικότητα με αυτό που μας παρέχουν ; Δηλαδή την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ .

Γιατι πίσω από τα κόμματα, υπάρχει αυτό που ο Τράγκας ονομάτισε ΒΑΘΥ ΚΡΑΤΟΣ !

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΩΝΕΥΤΗΡΙ .
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΣ ΤΩΝ ΕΞΕΛΙΞΕΩΝ.



Τολμώ να χαρακτηρίσω αντισυνταγματική την άσκηση εξουσίας απο την μεταπολίτευση (1974 ), ως σήμερα.



Για να τεκμηριώσω την πιο πάνω σειρά, λέω οτι όλες οι εκλεγμένες για να εκτελέσουν τις προεκλογικές των εξαγγελίες κυβερνήσεις, μετεκλογικά έπραξαν τα αντίθετα, με πρόσφατο το : λεφτά υπάρχουν αλλά μπήτε στο ΔΝΤ, αποδεχτείτε μειώσεις στους μισθούς και η ολίσθηση καλά κρατεί δίχως να μας δείχνουν το τέρμα.


Ως θεσμός, αυτό που αποκαλούμε σήμερα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, αμφισβητείται.


Όταν η πλειοψηφία της εκλογικής δύναμης ΑΠΕΧΕΙ.


ΠΩΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ;

ΠΩΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ;

με λίγα λόγια θέλεις να πεις ότι η Ελλάδα αποτελείται από 300 + 100 έξυπνους και οι υπόλοιποι είναι προφανώς κορόιδα....
άνθρωποι που γνώριζαν ποιους πρέπει να ψηφίσουν, αλλά δεν ήξεραν τα τελικά αποτελέσματα των σχεδίων τους....
άνθρωποι που ανά διαστήματα, γεύτηκαν τους καρπούς της κυβέρνησης και άνθρωποι που στερήθηκαν....
άνθρωποι που θα έπρεπε να βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα από άλλα ευρωπαικά κράτη και είναι οι τελευταίοι του χωρίου....
και ξαφνικά θες να πιστέψω ότι η ευθύνη επικεντρώνεται μόνο στον πολιτικό και στον κεφαλαιοκρατικό κόσμο....
άκου την ευθύνη τη δικιά μου τώρα....
είχα μάθει από μικρός, να τα έχω όλα έτοιμα, στο πιάτο....
μεγάλωσα χωρίς αληθινούς στόχους και μέσα σε ψευδαισθήσεις και παρενέργειες....
έμαθα να είμαι ένα κοπρόσκυλο που δεν ενδιαφέρεται για τη λειτουργία του συστήματος και για εργασία....
τώρα ξέρω ότι δε μπορεί να μου προσφέρει κανείς και πρέπει να δουλέψω μόνος μου....
πάλι καλά που τα χέρια μου κρατάνε γερά....
όταν οι επιχειρίσεις όμως προτιμάνε αλλοδαπούς, χωρίς αφάλιση και ενδεχομένως με μικρότερες αποδοχές και εγώ που νιώθω Έλληνας είμαι στο δρόμο, πώς θα τονωθεί η οικονομία...;
ανέκαθεν όταν είχα χρήματα..., αυτά έκαναν πολλούς κύκλους....
ο ξένος θα τα βάλει σε μια ευθεία και εγώ θα μείνω στο κέντρο του κύκλου μου....
από τη μία φταίνε τα λαμόγια οι πολιτικοί(κατά πλειοψηφεία), από την άλλη εσύ που τους άνοιξες την πόρτα και είδες στο πρόσωπό τους μια ευκαιρία για να βγάλεις κάτι παραπάνω, που σήμερα το χάνεις επί δέκα.... και αν δεν ήσουν εσύ, ήταν κάποιος δικός σου....
πέρσι δούλευα σε ένα εργοστάσιο με δυο εργάτες Έλληνες και 50 Ρουμάνους και άλλους 50 μολδαβούς....
φέτος που πήγα και ζήτησα δουλειά μου έκλεισε την πόρτα στα μούτρα και δε δούλεψα ούτε εγώ ούτε ο άλλος Έλληνας(οικογενειάρχης με 3 παιδιά)..., ο κύριος επιχειρηματίας θέλει να ονομάζεται Έλληνας....
και μη μου μιλάτε εμένα για ελληνικό πνεύμα και πατριώτες....
γιατί με τη συμπεριφορά σας κάθε τί άλλο δείχνετε παρά το Ελληνικό στοιχείο....
εγώ αναλογίστηκα τις ευθύνες μου, κάντο και εσύ πάλι....
με όλο το σεβασμό
Apro
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Η απάντηση σ'αυτό που λές είναι το παρακάτω. Ομως πέρα απο αυτούς που δεν ψήφισαν γι'αυτό το λόγο, που είναι ελάχιστοι, αυτοί που ψήφισαν είναι αυτοί που νοιώθουν ότι αυτό που είπε ο Πάγκαλος τους αφορά. Οτι δηλαδή "μαζί τα φάγαμε". Και ναι, μπορεί να είναι πέντε εκκατομύρια. Το ήξερες ότι αγρότες έπαιρναν επιδότηση 3εκ δραχμές για να φτιάξουνε κοπάδια αιγοπρόβατα, αγόραζαν τα πρώτα ζώα και.... τα έτρωγαν;!!! Ολοι αυτοί πήγαν να ψηφίσουν απο ενοχές, σ'αυτούς όλους έπιασαν και τα συνθήματα του Παγκαλου και οι απειλές Παπανδρέου ότι το κράτος θα χαθεί εξ αιτίας τους, αν απόσχουν η χρεοκοπία κλπ






Η μεγάλη συμμετοχή σε στημένες εκλογές, υποκαταιγισμό εκβιασμών και απειλών δείχνει μόνο ενα λαό που παραμένει ευκολόπιστος δειλός και βλάκας. Ευχυτώς σ'αυτές τις εκλογές ο ελληνικός λαός δεν τα έδειξε αυτά τόσο πολύ όσο στις προηγούμενες.



Η αρνητική ψήφος κατα του συστήματος υποδηλώνει άτομα που είναι ακριβώς διατεθειμένα να δράσουν κατα του συστήματος. Αυτός που ψηφίζει, κάποιον απο τους 300 περιμένει τη λύση απο αυτούς. Αυτός που δεν ψηφίζει την περιμένει, όσο μπορεί να έχει, απο τον εαυτό του. Εχει τεράστια διαφορά.

Οσο για την ανατροπή των τραπεζών γίνεται μόνο με εκβιασμό, και με άτομα που έχουν σκοπό να συμμετάσχουν ενεργά σ'αυτόν τον εκβιασμό. Δεν γίνεται με διαδηλώσεις και αιματοχυσίες. Αυτά συμφέρουν την εκάστοτε εξουσία.

Θέλεις να ανατρέψεις όλες τις τράπεζες μαζί; Καντο νόμιμα, κάντο έτσι που να μήν μπορούν να σε σταματήσουν με κανένα "νόμιμο" ή παράνομο τρόπο. Κάνε ένα κίνημα Bank Run ή αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου, πάρε μέρος στο κίνημα που θα φτιάξει κάποιος άλλος. Γίνε ενεργό μέλος και τράβα τα λεφτά σου κάθε φορά που θα γίνεται μια διαπραγματευση και θα σου ζητείται να το κάνεις. Η πολιτική λειτουργεί εκβιαστικά και οι διαδηλωσεις, για να γίνουν εκβιασμός, πρέπει να φτάσουν σε σημείο να κάψουν τη μισή Αθήνα. Υπάρχει πολύ πιο απλός και νόμιμος τρόπος, που μάλιστα πάνω στη διαπραγμάτευση θα "κάψει" μόνο αυτούς που πρέπει να καούν και οχι τους αθώους.

Μη μιλατε άλλο για διαδηλωσεις που ο αθώος καημένος κόσμος θα δαρθεί, θα φάει δακρυγόνα, ή θα σκοτωθεί. Μην μιλάτε για απεργίες όπου ο αθώος κόσμος που δεν φταίει σε τίποτα εκτός ολων των παραπάνω θα χάσει μεροκάματα και θα πεινάσει αυτός και τα παιδιά του. Κάντε τη διαπραγματευση μ'αυτό που πονάει. Με τη δύναμη του χρήματος ! Κάντε ένα πανίσχυρο κίνημα Bank Run στην Ελλάδα. Έτσι κι αλλιώς χρειάζεται. Αν δημιουργηθεί πέρα των αρχικών ρυθμίσεων θα είναι πάντα το χαλινάρι στις τράπεζες ωστε να μην επαναλάβουν ποτέ αυτά που κάνουν τώρα.
Τωρα σοβαρα πιστευετε οτι ενα τετοιο κινημα θα εκβιασει τις παγκοσμιες τραπεζες?
Και αντε μαζευτηκαμε και δυο χιλιαδες ατομα αν αυτα τα ατομα εχουν τις δικες μου καταθεσεις αγαπητε οχι δεν θα πονεσουν οι τραπεζιτες αλλα θα ειμαστε το πρωινο ανεκδοτο στα μητιγκ τους για μηνες.
Οσο για τις διαληλωσεις τον αθωο κοσμο δεν γινεται να ματωνει παντα καποιος αλλος για μενα πρεπει καποια στιγμη να το καταλαβουμε και βρισκω προσωπικα αφελη την αποψη οτι ο αθωος παντα την πληρωνει αυτος ο αθωος κοπανιεται μονο οταν του κλεινουν τον δρομο οι απεργοι οταν μενει αλλοδαπος στην γειτονια του οταν γινεται διαδηλωση και τζουζουν τα ματια απο τα δακρυγονα αντε και οταν του κοβουν κανενα επιδομα ,οταν ειναι στην λαικη μπροστα στην καμερα για την τιμη του αγγουριου και οταν παει να ψηφισει συνεργει στο εγκλημα τι λεμε τωρα? Γνωριζετε εσεις καμια κοινωνικη ανατροπη παγκοσμια που εγινε με ειρηνικο τροπο απο ¨¨αθωους και νομοταγεις πολιτες¨¨.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Ναι ε; Και τότε τι είναι αυτό που φοβούνται τόσο πολύ και μας γέμισαν κάμερες και τρομονόμους, όλο και πιο αυθαίρετους και καταχρηστικούς; :hmm:

Δεν ξέρω αλλά δεν είναι επιχείρημα αυτό για να πεις ότι φοβούνται τους κομμουνιστές.
Το να υποθέσουμε ότι οι κάμερες έχουν σκοπό τον έλεγχο της τρομοκρατίας διότι δεν είναι οοοοοοοοόλοι οι τρομοκράτες/ταραξίες τσιράκια του συστήματος είναι τρομορά απλοϊκή και αθώα σκέψη; :look:

οι κομμουνιστές ψηφοφόροι έτρεξαν σύσσωμοι να ψηφίσουν το κόμμα τους, δηλαδή η τεράστια συσπείρωση των κομμουνιστών, τους δίνει μια ιδιαίτερη δυναμική, την οποία μέχρι τώρα δεν είχαν.
.........
Τουλάχιστον αυτός ήταν και ο πρώτος λόγος για τον οποίο απέχω τα τελευταία τέσσερα χρόνια (τελευταία φορά είχα ψηφίσει στις προηγούμενες δημοτικές εκλογές του 2006).

Συγγνώμη για το ξήλωμα-μπάλωμα του μηνύματός σου, αλλά εδώ λίγο αντιφάσκεις. Αφενός προτιμάς να απέχεις, αφετέρου χαίρεσαι για την άνοδο του ΚΚΕ με τις ψήφους των άλλων.


Σε δεύτερο χρόνο, θα θυμηθώ ότι η αντίδραση του συστήματος στις διαδηλώσεις αυτές, ήταν να κατεβάσουν στο δρόμο τους εγκάθετους παρακρατικούς κουκουλοφόρους τους και να δολοφονήσουν αθώους πολίτες με τον ίδιο τρόπο που κάποτε δολοφονούσε η Ιερά Εξέταση. Δια της απροκάλυπτης προβοκάτσιας και τρομοκρατίας, σπίλωσαν τους κοινωνικούς αγώνες φορτώνοντάς τους αθώο αίμα κι έστειλαν τον τρομαγμένο κοσμάκη δια παντός (ελπίζω όχι) στα σπίτια τους. Κατά συνέπεια, γνώμη μου είναι ότι έστω και δια του αντιθέτου, υπάρχει ισχυρότατο πολιτικό υπόβαθρο πίσω από εκείνες τις κινητοποιήσεις.

ΊΣΩΣ να έχεις δίκιο.
Σε τέτοια ευαίσθητα θέματα όπως ο θάνατος ανθρώπων, εμένα δε μου αρέσει να παίρνω θέση χωρίς να μπορώ να τη στηρίξω. Ίσως ο θάνατος των ανθρώπων αυτών να ήταν απλά ένα ατύχημα, ίσως και όχι.

Ιδεολογικά κλεισμένος στον εαυτό του; Τι είδους ιδεολογία είναι ρε αδελφέ αυτή;

Κενή.

Όχι η Αριστερά αλλά ο κόσμος; :hmm:

Ποιος κόσμος ρε φίλε μου, εκτός της Αριστεράς και των κομμουνιστών, εκείνοι που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ή ΛΑΟΣ; Εναντίον ποιου θα διαδηλώνουν αυτοί, εναντίον του εαυτού τους;:hmm:

Σίγουρα αυτοί που κατέβηκαν στις διαδηλώσεις την άνοιξη δεν ήταν όλοι αριστεροί. Μεταξύ άλλων, ήταν και άτομα που κατέβηκαν σε πορεία για πρώτη φορά στη ζωή τους, που δεν έχουν ξαναασχοληθεί με την πολιτική και που ίσως την επόμενη φορά να ψηφίσουν πάλι ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ.

Ομως πέρα απο αυτούς που δεν ψήφισαν γι'αυτό το λόγο, που είναι ελάχιστοι, αυτοί που ψήφισαν είναι αυτοί που νοιώθουν ότι αυτό που είπε ο Πάγκαλος τους αφορά. Οτι δηλαδή "μαζί τα φάγαμε".

Εντάξει, αυτή είναι η άποψή σου. Δεν είναι απαραίτητα σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν ξέρω αλλά δεν είναι επιχείρημα αυτό για να πεις ότι φοβούνται τους κομμουνιστές.
Το να υποθέσουμε ότι οι κάμερες έχουν σκοπό τον έλεγχο της τρομοκρατίας διότι δεν είναι οοοοοοοοόλοι οι τρομοκράτες/ταραξίες τσιράκια του συστήματος είναι τρομορά απλοϊκή και αθώα σκέψη; :look:
Aφού δεν είναι όοοοολοι, πάει να πει πως κάποιοι ΕΙΝΑΙ και κάποιοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, σωστά;:hmm:

Η δική μου γνώμη είναι πως όσοι τρομοκράτες/ταραξίες είναι όντως τσιράκια του συστήματος, χρησιμοποιούνται απ' αυτό ώστε να δικαιολογήσουν την λήψη αντιδημοκρατικών κατασταλτικών μέτρων, καμερών, παρακολουθήσεων επικοινωνιών κλπ, τα οποία τελικά ουδόλως περιορίζουν την τρομοκρατία, αλλά προορίζονται για να καταστείλουν τις λαϊκές κινητοποιήσεις. Πρόσφατα, μέσα στα καλοκαιρινά τμήματα της βουλής, τροποποιήθηκε ο Τρομονόμος, έτσι ώστε να περιλαμβάνει στις τρομοκρατικές πράξεις ακόμη και τις διαδηλώσεις. Οι υπόλοιποι απλά κουβαλούν άθελά τους νερό στον ίδιο μύλο...

Πράγματι λοιπόν, θεωρώ ότι η αποδοχή των "επίσημων εκδοχών" ενός συστήματος που έχει περίτρανα αποδείξει ότι ψεύδεται ασυστόλως, αποτελεί έναν τρομερά απλοϊκό και αθώο, με την κακή έννοια, τρόπο σκέψης...


Συγγνώμη για το ξήλωμα-μπάλωμα του μηνύματός σου, αλλά εδώ λίγο αντιφάσκεις. Αφενός προτιμάς να απέχεις, αφετέρου χαίρεσαι για την άνοδο του ΚΚΕ με τις ψήφους των άλλων.
Στο πρώτο μου ποστ στο θέμα, ανέφερα ότι δεν ψηφίζω εδώ και χρόνια, ωστόσο ότι αποφάσισα να συμμετέχω από εδώ και στο εξής, αγανακτισμένος από τον τρόπο που ο κάθε μειοψηφικός πρωθυπουργός και υπόδουλος ξένων συμφερόντων χρησιμοποιεί την αποχή μου, ώστε να νομιμοποιήσει την δοσίλογη πολιτική του. Στο ίδιο ποστ, παρατήρησα την άνοδο των κομμουνιστών στις πρόσφατες εκλογές. Εσύ απάντησες κάτι επ' αυτού κι εγώ ανταπάντησα επί του ίδιου θέματος. Το ότι δεν ψήφισα, δεν σημαίνει ότι δεν έχω και γνώμη. Εάν δηλαδή είχα σχολιάσει την άνοδο της Χρυσής Αυγής στο κέντρο της Αθήνας, θα θεωρούσες επίσης ότι επιχαίρω γι' αυτήν; Μήπως ότι είμαι και μέλος της;:confused:

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να μάθεις να διαβάζεις καλύτερα ένα κείμενο, πριν αρχίσεις να το κοπτοράπτεις δημιουργώντας εντυπώσεις κατά το δοκούν...

ΊΣΩΣ να έχεις δίκιο.
Σε τέτοια ευαίσθητα θέματα όπως ο θάνατος ανθρώπων, εμένα δε μου αρέσει να παίρνω θέση χωρίς να μπορώ να τη στηρίξω. Ίσως ο θάνατος των ανθρώπων αυτών να ήταν απλά ένα ατύχημα, ίσως και όχι.
Το να πυρπολείς ένα κτίριο γεμάτο ανθρώπους, ακόμη και ο Νέρωνας γνωρίζει ότι ενέχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ πιθανότητα να σκοτώσεις μερικούς τουλάχιστον απ' αυτούς. Αυτό αποτελεί δεδομένο για μένα. Εάν εσύ θέλεις να το βλέπεις ως ατύχημα...

...η μαγική λέξη είναι "Θέλεις", ακριβώς!

Σίγουρα αυτοί που κατέβηκαν στις διαδηλώσεις την άνοιξη δεν ήταν όλοι αριστεροί. Μεταξύ άλλων, ήταν και άτομα που κατέβηκαν σε πορεία για πρώτη φορά στη ζωή τους, που δεν έχουν ξαναασχοληθεί με την πολιτική και που ίσως την επόμενη φορά να ψηφίσουν πάλι ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ.
Και τι πήγαν τούτοι που λες να κάνουν στις διαδηλώσεις, επαναστατική γυμναστική δηλαδή;:confused: Τη μια μέρα διαδήλωναν εναντίον κάποιου πράγματος το οποίο δεν ήξεραν ακριβώς ποιο ήταν και την επόμενη αποφάσισαν ότι είναι ικανοποιημένοι από τα κόμματα που τους κυβερνούν από τότε που θυμούνται τον εαυτό τους κι είπαν να τα τιμήσουν με την ψήφο τους; :worry:

Τέτοιους διαδηλωτές "για την εμπειρία", δεν τους θέλει κανένας στο δρόμο. Ας βλέπουν απ' την τηλεόραση καλύτερα...

Εντάξει, αυτή είναι η άποψή σου. Δεν είναι απαραίτητα σωστή.
Ενώ η δική σου; :/:

Θέλεις να ανατρέψεις όλες τις τράπεζες μαζί; Καντο νόμιμα, κάντο έτσι που να μήν μπορούν να σε σταματήσουν με κανένα "νόμιμο" ή παράνομο τρόπο. Κάνε ένα κίνημα Bank Run ή αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου, πάρε μέρος στο κίνημα που θα φτιάξει κάποιος άλλος. Γίνε ενεργό μέλος και τράβα τα λεφτά σου κάθε φορά που θα γίνεται μια διαπραγματευση και θα σου ζητείται να το κάνεις. Η πολιτική λειτουργεί εκβιαστικά και οι διαδηλωσεις, για να γίνουν εκβιασμός, πρέπει να φτάσουν σε σημείο να κάψουν τη μισή Αθήνα. Υπάρχει πολύ πιο απλός και νόμιμος τρόπος, που μάλιστα πάνω στη διαπραγμάτευση θα "κάψει" μόνο αυτούς που πρέπει να καούν και οχι τους αθώους. [/SIZE]

Αγαπητέ μου Μπαγκς, πράγματι έχεις πολλά δίκια σ' αυτό που λες. Εάν ένας πολύ μεγάλος αριθμός ατόμων, άνω των 500000 ανθρώπων, έκαναν ένα συντονισμένο σήκωμα των καταθέσεών τους απ' τις τράπεζες, τότε το σύστημα θα ερχόταν αντιμέτωπο με την ίδια του τη μεγάλη δύναμη αλλά και αχίλλειο πτέρνα του, την Πίστη. Θα βρισκόταν πιστεύω σε πολύ δύσκολη θέση και σίγουρα θ' αναζητούσε οδούς αναδίπλωσης. Θα ήταν πράγματι πολύ πιο έξυπνο κι αποτελεσματικό από την κάθοδο στα πεζοδρόμια, όπου θα γίνουν τα γνωστά σκηνικά, που έχουν καταντήσει πια σχεδόν ως θεατρικά δρώμενα και στο τέλος θα κινδυνεύσουν να κατηγορηθούν για τρομοκρατία και να δικαστούν από ειδικά δικαστήρια όμοια μ' εκείνα της Σταλινικής περιόδου στην ΕΣΣΔ.

Δυστυχώς όμως φίλε μου, η θεωρία σου έχει ένα αδύνατο σημείο: Ντεν έκω λεφτά στην τράπεζα καρντιά μου, από πού να τα σηκώσω ο έρμος; :(

Πολύ φοβάμαι λοιπόν, ότι αυτοί που θα είχαν την ανάγκη ν' αντιδράσουν δυναμικά, έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Συνεπώς η προτροπή σου έχει κάτι από Μαρία Αντουανέττα κατά βάθος...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Aφού δεν είναι όοοοολοι, πάει να πει πως κάποιοι ΕΙΝΑΙ και κάποιοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, σωστά;:hmm:

Η δική μου γνώμη είναι πως όσοι τρομοκράτες/ταραξίες είναι όντως τσιράκια του συστήματος, χρησιμοποιούνται απ' αυτό ώστε να δικαιολογήσουν την λήψη αντιδημοκρατικών κατασταλτικών μέτρων, καμερών, παρακολουθήσεων επικοινωνιών κλπ, τα οποία τελικά ουδόλως περιορίζουν την τρομοκρατία, αλλά προορίζονται για να καταστείλουν τις λαϊκές κινητοποιήσεις. Πρόσφατα, μέσα στα καλοκαιρινά τμήματα της βουλής, τροποποιήθηκε ο Τρομονόμος, έτσι ώστε να περιλαμβάνει στις τρομοκρατικές πράξεις ακόμη και τις διαδηλώσεις. Οι υπόλοιποι απλά κουβαλούν άθελά τους νερό στον ίδιο μύλο...

Πράγματι λοιπόν, θεωρώ ότι η αποδοχή των "επίσημων εκδοχών" ενός συστήματος που έχει περίτρανα αποδείξει ότι ψεύδεται ασυστόλως, αποτελεί έναν τρομερά απλοϊκό και αθώο, με την κακή έννοια, τρόπο σκέψης...

Συμφωνώ, αλλά τελικά ποιους φοβούνται και για ποιο λόγο;
Αν απομονώσουμε από τις πορείες τους προβοκάτορες ταραξίες, τότε πόσο θα τους ενοχλείσει μια "ειρηνική" πορεία; Και ποια πορεία φοβούνται; Της ΓΣΕΕ στην οποία ηγείται το ΠΑΣΟΚ, ή του ΚΚΕ όπου λόγω της περιφρούρισης δεν κουνιέται φύλλο;
Υπάρχει και κάτι άλλο στο συνδικαλιστικό κίνημα της Ελλάδας που μου διαφεύγει; :/:

Στο πρώτο μου ποστ στο θέμα, ανέφερα ότι δεν ψηφίζω εδώ και χρόνια, ωστόσο ότι αποφάσισα να συμμετέχω από εδώ και στο εξής, αγανακτισμένος από τον τρόπο που ο κάθε μειοψηφικός πρωθυπουργός και υπόδουλος ξένων συμφερόντων χρησιμοποιεί την αποχή μου, ώστε να νομιμοποιήσει την δοσίλογη πολιτική του. Στο ίδιο ποστ, παρατήρησα την άνοδο των κομμουνιστών στις πρόσφατες εκλογές. Εσύ απάντησες κάτι επ' αυτού κι εγώ ανταπάντησα επί του ίδιου θέματος. Το ότι δεν ψήφισα, δεν σημαίνει ότι δεν έχω και γνώμη. Εάν δηλαδή είχα σχολιάσει την άνοδο της Χρυσής Αυγής στο κέντρο της Αθήνας, θα θεωρούσες επίσης ότι επιχαίρω γι' αυτήν; Μήπως ότι είμαι και μέλος της;:confused:

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να μάθεις να διαβάζεις καλύτερα ένα κείμενο, πριν αρχίσεις να το κοπτοράπτεις δημιουργώντας εντυπώσεις κατά το δοκούν...

Συγγνώμη αν σε πείραξε αυτό το "κοπτοράψιμο" , δεν είχα σκοπό να δημιουργήσω καμία εντύπωση, μία ερώτηση ήθελα να κάνω και η απάντησή σου με καλύπτει. Απλά από το προηγούμενο μήνυμά σου μου φαίνεται ότι δεν σχολίασες απλά την άνοδο των κομμουνιστών, αλλά και χάρηκες γι αυτό, οπότε ουσιαστικά η απορία μου ήταν γιατί δεν πήγες κι εσύ να ψηφίσεις. Αυτό που παραπάνω έβαλα σε bold δε το θυμόμουν ότι το είχες γράψει. Τέλος πάντων, όπως και να 'χει η ερώτησή μου δεν ήταν σε καμία περίπτωση κακοπροαίρετη.

Το να πυρπολείς ένα κτίριο γεμάτο ανθρώπους, ακόμη και ο Νέρωνας γνωρίζει ότι ενέχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ πιθανότητα να σκοτώσεις μερικούς τουλάχιστον απ' αυτούς. Αυτό αποτελεί δεδομένο για μένα. Εάν εσύ θέλεις να το βλέπεις ως ατύχημα...

...η μαγική λέξη είναι "Θέλεις", ακριβώς!

Πραγματικά ΔΕΝ θέλω να δώσω καμία εξήγηση. Δεν ήμουν εκεί και δεν ξέρω τι έγινε. Σε μία πορεία εκατοντάδων χιλιάδων μπορεί να συμμετέχουν οι πάντες. Από επαγγελματίες δολοφόνους μέχρι τον κάθε επαναστατημένο 17χρονο που απερίσκεπτα θέλει να αντιγράψει αυτά που έχει δει στο internet και στην τηλεόραση να κάνουν και οι υπόλοιποι.

Και τι πήγαν τούτοι που λες να κάνουν στις διαδηλώσεις, επαναστατική γυμναστική δηλαδή;:confused: Τη μια μέρα διαδήλωναν εναντίον κάποιου πράγματος το οποίο δεν ήξεραν ακριβώς ποιο ήταν και την επόμενη αποφάσισαν ότι είναι ικανοποιημένοι από τα κόμματα που τους κυβερνούν από τότε που θυμούνται τον εαυτό τους κι είπαν να τα τιμήσουν με την ψήφο τους; :worry:

Μη ρωτάς εμένα. Ρώτα τους ίδιους. Άνθρωποι της διπλανής πόρτας είναι, βρες τους!

Ενώ η δική σου; :/:

Δεν διεκδίκισα το αλάθητο των απόψεών μου. Χρησιμοποιώ πολλές φορές λέξεις και φράσεις όπως "δεν ξέρω", "νομίζω", "ίσως", σε αντίθεση με τον buggs που με εντελώς άκομψο τρόπο έγραψε :
" Μόνο οι πρασινοφρουροί οι κοματικοί και τα λαμόγια ψήφισαν σ'αυτές τις εκλογές. Τώρα τουλάχιστον ξέρουμε πόσοι είναι αυτοί ... "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ντεν έκω λεφτά στην τράπεζα καρντιά μου, από πού να τα σηκώσω ο έρμος; :(

:rofl::rofl::hehe::hehe::D:):redface:

δε γελάω επειδή δεν έχεις αποθέματα, αλλά έδωσες μια απάντηση με εξαιρετικό στυλ και σημασία....
η όλη ειρωνία είναι ότι με όλη αυτήν την κατάσταση ο κοσμός θα απομονωθεί ακόμα και θα ενισχύσει τη μορφή της ομάδας, εγώ εσύ, όχι αυτοί..., όχι οι άλλοι
δε μπορούμε να καταλάβουμε, όπως δεν καταλαβαίνει και ένα σκυλί όταν πας να του πάρεις την τροφή, ότι δεν υπάρχει ενότητα, κατανόηση, αλληλοσεβασμός ανάμεσά μας....
αν δε καταλάβει η πλειοψηφεία ότι είμαστε ένα κράτος και θέλουμε να ονομαζόμαστε Έλληνες, όχι θα βγούμε από τη διέξοδο, αλλά θα ζήσουμε χρόνια ανεπανάληπτα....
τα σχέδια των ξένων εταίρων ήταν συγκεκριμένα..., στα σχέδια μας όμως, ξεχάσαμε την πατρίδα, τη Θρησκεία, την καταγωγή μας, τον πολιτισμό μας και φερθήκαμε όπως οι αγριάνθρωποι με εξελιγμένους τρόπους συμπεριφοράς....
πρέπει να αποφασίσουμε τελικά τί είμαστε και μετά να κάνουμε οποιαδήποτε ενέργεια....
είμαστε Έλληνες ή είμαστε ένα καινούριο εξελιγμένο φύλο που δεν έχει πιστεύω, ρίζες, πατρίδα, Θρησκεία και τίποτα από αυτό που χαρακτήριζε τον Έλληνα....
δε γίνεται αλλιώς, δεν πάνε μαζί αυτά..., εγώ έμαθα ότι οι γνήσιοι Έλληνες έδωσαν ψυχή και σώμα για αυτό το μπάχαλο που είμαστε τώρα..., εγώ έμαθα ότι οι Έλληνες πρόσφεραν στην παγκοσμιότητα..., εγώ έμαθα να είμαι Έλληνας, χωρίς να με μάθουν γιατί πρέπει να είμαι Έλληνας....
γι' αυτά που μου πρόσφεραν οι προγόνοι μου ή για αυτά που θα μπορούσα να προσφέρω εγώ στο χώρο που γεννήθηκα, που μεγάλωσα και αγάπησα....
στο τέλος θα μας αναγκάσουν να μη λεγόμαστε Έλληνες, αλλά θα μας προσφέρουν και καινούρια ονομασία όπως πάει το θέμα....
και μη συγκρίνετε τα παραπάνω με συγκεκριμένες περιπτώσεις από το παρελθόν, για να βρείτε ομοιότητες και διαφορές στο χαρακτήρα του Έλληνα....
σημασία έχει πως θα συμπεριφερθούμε από εδώ και πέρα....
το παρελθόν γράφτηκε, εμείς τί μπορούμε να γράψουμε στο μέλλον....
ο μετρητής άρχισε να γράφει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οταν μερικες χιλιαδες ανθρωποι φωναξαν και πηγαν να μπουκαρουν στη βουλη "χεστηκε" απο το φοβο του το κομματικο συστημα(κσι το αριστερο κκε κλπ) και εδωσαν αμεσως μερικες προσθετες ελαφρυσνεις στις συνταξεις.

.μαγικα οι πολιτικοι μολις τα καναν πανω τους απο το φοβο τους βρηκαν τα λεφτα.. φανταστητε κανα εκατ. ανθρωπους να ορμανε να μπουκαρουν στη βουλη..φωναζοντας "κατω οι κλεφτες"..θα ταραζοταν το συστημα και θα εστελνε μηνυμα και στας Ευρωπας..

ξυπνηστε εκει στην πρωτευουσα..εσεις μπορειτε να αλλαξετε τα πραγματα.ψυχολογικος ειναι ο φοβος της χρεωκοπίας ,,ξυπνηστε..!

φανταστητε


πανευρωπαικα χωρις κομματικα μαντρια..ορματε..ειδικα στις πρωτευουσες.μονο ετσι θα παρουν το μηνυμα..χωρις καταστροφες..μονο η φωνη και το πληθος αρκει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
μηπως ο τιτλος ειναι λιγο παραπλανητικος?Εγω για 40% ξερω... https://ekloges.ypes.gr/dn2010/public/index.html#{"page":"main"}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
54,07% αποχή για το δεύτερο γύρο για τις περιφερειακές. Αυτή ναι τη θεωρώ μεγάλη αποχή.... αλλά και πάλι πιστεύω ότι η αποχή εξυπηρετει τα κόμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Παιδια,,ο Γιωργος πηρε εντολη για μια τριετια ακομη..

προμηθευτητε τα απαραιτητα..:)

μην ειμαστε απροετοιμαστοι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top