Πώς αντιμετωπίζετε την απιστία;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αν αισθάνομαι και εγώ ενοχές για αυτή του την ενέργεια και πιστεύω ότι έχω και εγώ ένα μερίδιο ευθύνης, ίσως και να την έκανα αυτή τη συζήτηση. Σε μερικά πράγματα όμως είμαι απόλυτη. Από την στιγμή που δίνομαι σε μία σχέση, δεν ζητώ τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από ένα πράγμα. Να σέβεται απόλυτα το Εγώ μου, όπως κάνω και εγώ με το δικό του. Η ενέργεια αυτή όμως μόνο σεβασμό και αγάπη δεν δείχνει.
Δείχνει αδυναμία και έλλειψη σεβασμού και αγάπης, γιατί αν αγαπάς κάποιον πραγματικά το τελευταίο πράγμα στον κόσμο που θες είναι να τον στεναχωρήσεις...
:worry: ..
Δε μου έχει συμβεί κάτι και για αυτό δεν είμαι σίγουρη... Αλλά στηρίζομαι στο γεγονός ότι ξέρω τις αντιδράσεις μου και το χαρακτήρα μου. Σε τέτοια θέματα είμαι αρκετά κυνική...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,050 μηνύματα.
Σε συζητήσεις σε αυτό το φόρουμ έχω δει οτι υπάρχουν άτομα συνειδητοποιήμένα πολυγαμικά που δε συνδέουν το σεξ με την αγάπη απαραίτητα, ακόμα κι αν είναι σε σχέση (ή τέλος πάντων έτσι έχω καταλάβει:redface:).

Ήθελα να σας ρωτήσω: όταν ξεκινάτε μια σχέση θεωρείτε δεδομένο οτι ο σύντροφός σας δε θα απιστήσει; Ή το συζητάτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μα οι περισσοτεροι αν οχι ολοι αυτο θεωρουν. δεν νομιζω κανεις να εχει στο μυαλο του οτι αυτος που ειναι μαζι του θα τον απατησει.. ασε που αν ξεκινησεις συζητησεις τετοιου τυπου χωρις λογο και αιτια θα φρικαρει ο ανθρωπος και με το δικαιο του. Σκεψου ποσα πραγματα μπορει να συμβουν σε μια σχεση, αν καθομασταν να τα συζητουσαμε πριν συμβουν για το τι θα γινοταν αν συνεβαιναν τοτε δεν θα ταν σχεση.. βραχνας θα ηταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όχι.. εμείς το συζητήσαμε.. βασικά θεώρήσαμε και οι δυο ότι από την στιγμή που είμαστε μαζί δεν θα απατήσουμε ο ένας τον άλλο. Αν συμβεί αυτό το γεγονός, ο ένας θα φανεί αντάξιος του άλλου οπότε δεν θα αξίζει να είναι μαζί του....
Αυτό είπαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Όχι.. εμείς το συζητήσαμε.. βασικά θεώρήσαμε και οι δυο ότι από την στιγμή που είμαστε μαζί δεν θα απατήσουμε ο ένας τον άλλο. Αν συμβεί αυτό το γεγονός, ο ένας θα φανεί αντάξιος του άλλου οπότε δεν θα αξίζει να είναι μαζί του....
Αυτό είπαμε...

Είσαι σίγουρη ότι συμφωνήσατε στο αντάξιος και όχι στο ανάξιος; Γιατί αν συμβαίνει το πρώτο μάλλον βάλατε στοίχημα ποιος θα απατήσει πρώτος τον άλλο και δεν το καταλάβατε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μα ρε παιδια αυτα τα πραγματα δεν ειναι θεμα να τα συζητησεις.. τι θα σου πει ο αλλος δηλ. ξερεις ακου να δεις εγω θα σε απατησω καποια στιγμη..:worry: ή δεν θα σε απατησω ποτε..δεν υπαρχουν εγγυησεις για τιποτε ακομα και για τον εαυτο μας δεν μπορουμε να εγγυηθουμε τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Συμφωνώ...Ακόμα και να εχει γίνει η συζήτηση είναι ανόφελη...Δηλαδή τι περίμενες ?Οτι θα σου πει, κοιτα εγω θα σε κερατώσω καποια στιγμή?? Αν είναι δυνατόν... Εδω κερατώνουν και συνεχίζουν να το κρύβουν ή να το αρνούνται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Χωρισμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
να πω την αληθεια δεν ξερω,εξαρταται και εγω τι συναισθηματα θα ετρεφα για αυτο το ατομο...παντως αν ο αρραβωνιαστικος μου μ'απατουσε νομιζω οτι θα τον χωριζα,θα πληγωνομουν πολυ και δεν θα ειχε νοημα αν ημουν μαζι του,απλα θα εχανα την εμπιστοσυνη μου σ΄αυτον....αλλα εχω μαθει ποτε να μην λεω ποτε,οποτε ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει αυριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Χωρισμος.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Έτσι: :kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kounoupitsa

Νεοφερμένος

Η kounoupitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας. Θέλω τη γνώμη σας για την απιστία στο γάμο και αν μπορεί ποτέ να ξεπεραστεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Eξαρταται απο σενα τι εννοεις πιστη και απιστια...Το να παψεις να πιστευεις στο ''γαμο'';και να ξεπεραστει τι; δεν εισαι αρκετα σαφης...:hmm: Αν δεν πιστευεις στον γαμο δεν παντρευεσαι απλως, η απιστια που χωρει....;
Τωρα αν εννοεις πιστη / απιστια στον ερωτα και στην αγαπη αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν εχει ,νομιζω,κατ'αναγκη να κανει με το γαμο..Και ειναι κατι που εσυ δεν αναφερεις ...
Θα εκφρασω προσωπικη γνωμη ...Σχεση -εγγαμη ή μη - χωρις τον ερωτα και την αγαπη που κτιζεται μερα με τη μερα ,χρονο με το χρονο ,μεσα απο λυπες και χαρες ,δυστυχια και ευτυχια και πολυ πολυ ερωτα δεν υπαρχει...Στα πιο εξελιγμενα .ωριμα ,ανωτερα σταδια της, η αγαπη αναμεσα στους συντροφους ειναι τοσο ελευθερη ,ωστε ,οπως λεει ο Jung :''Where love rules, there is no will to power, and where power predominates, love is lacking. The one is the shadow of the other. * Δηλαδη 'οπου υπαρχει αγαπη δεν υπαρχει θεληση για εξουσια ....και οπου κυριαρχει η εξουσια δεν υπαρχει αγαπη...το ενα ειναι στη σκια του αλλου...Η μεγαλυτερη πληροτητα σε μια σχεση ειναι να βλεπεις τον συντροφο σου ευτυχισμενο με τις επιλογες του και να εισαι και εσυ ευτυχισμενος μεσα απο αυτο ....μεσα απο μια βαθεια ωριμοτητα ,ανιδιοτελεια ,μη εγωιστικη αγαπη ....Ελπιζω να βοηθησα....


*Carl Jung"On the Psychology of the Unconciousness", 1917
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Η μεγαλυτερη πληροτητα σε μια σχεση ειναι να βλεπεις τον συντροφο σου ευτυχισμενο με τις επιλογες του και να εισαι και εσυ ευτυχισμενος μεσα απο αυτο ....μεσα απο μια βαθεια ωριμοτητα ,ανιδιοτελεια ,μη εγωιστικη αγαπη ....Ελπιζω να βοηθησα....

Σόρρυ αλλά αν η ευτυχία του είναι να με κερατώνει κάθε τρεις και λίγο για τους όποιους λόγους έχει κι εγώ να το ανέχομαι στο όνομα της ανιδιοτελής, μη εγωιστικής αγάπης, προσωπικά δεν το δέχομαι....και σιγά να μην είμαι και ευτυχισμένη επειδή αυτός είναι ευτυχισμένος με το κέρατο που μου δίνει... :P
Οπότε και οι επιλογές έχουν και κάποιο όριο :P

Στο θέμα μας τώρα....
Έχω υπάρξει απίστευτα απόλυτη σε αυτό το θέμα...χωρίζω, το ανταποδίδω....και βάφω τις κουρτίνες στο χρώμα που μισούσε :P
Μεγαλώνοντας έμαθα ευτυχώς ότι δεν υπάρχουν απόλυτες λύσεις ή αποφάσεις...και σίγουρα δεν υπάρχουν οι στάνταρ αντιδράσεις....
Επίσης όσο χαζό, ανώριμο κι αν ακούγεται, αν με ρωτήσεις τώρα αν θα χώριζα για ένα κέρατο, θα σου έλεγα δεν ξέρω...
Εξαρτάται....εξαρτάται από αυτά που ακόμα νιώθω, αυτά που ακόμα θέλω, γι' αυτά που ακόμα πιστεύω ότι μπορώ να σώσω...για το πόσο μπορώ να ζήσω με αυτό, εννοώντας όχι τόσο το κέρατο αλλά όσα φέρνει...
Έλλειψη εμπιστοσύνης, ανασφάλειες, θιγμένος γυναικείος εγωισμός, ανώφελες συγκρίσεις με την ερωμένη, επαναξιολόγηση της σχέσης κλπ κλπ κλπ.
Παρ' όλα αυτά, για ένα κέρατο δεν θα τα τίναζα όλα τόσο απλά στον αέρα...
Ίσως είμαι μαζόχα :P
Απλά πιστεύω ότι όλοι, κάπως, κάποτε, μπορούμε να το κάνουμε....(για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι όλοι θα απιστήσουμε ή θα φάμε το κέρατο, αλλά είμαστε εν δυνάμει μοιχαλίδες ή κερατωμένοι :P) κι όλοι μπορούμε να το μετανιώσουμε ή μη....
Και έχουμε δικαίωμα να μετανιώσουμε και να ζητήσουμε συγχώρεση...και ο άλλος/η το δικαίωμα να το δεχτεί ή να μας διαολοστείλει :D
Ότι και να επιλέξει ο άλλος/η είναι σεβαστό....ακόμα και η συγχώρεση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είμαι από τους ανθρώπους που δεν θεωρούν την απιστία such a big deal per se. Εξαρτάται από τις συνθήκες. Προφανώς, αν πρόκειται για παράλληλη σχέση ή έρωτα (ακόμα και χωρίς ανταπόκριση), είναι λόγος χωρισμού (και πάλι υπάρχουν εξαιρέσεις). Αλλά αν πρόκειται για σκέτο σεξ χωρίς περεταίρω συναισθήματα ή πειραματισμό (πχ του έκατσε παλιό απωθημένο και ήθελε να δει πώς είναι, παρ'ότι την έχει ξεπεράσει), δε νομίζω να με ενοχλούσε καν (θα στεναχωριόμουν γιατί θα ανησυχούσα βέβαια αν υπάρχει κάτι παραπάνω, αλλά χάριν απλοποίησης, ας αφήσουμε αυτό τον παράγοντα έξω, έστω ότι ξέρω ότι δεν υπάρχει κάτι παραπάνω). Δεν μπορώ να καταλάβω καν τους ανθρώπους που ενοχλούνται από αυτά, πέραν φυσικά της ανησυχίας που έγραψα στην παρένθεση. Είναι βέβαια επικίνδυνα παιχνίδια αυτά, διότι μπορεί να μην ένιωθε τίποτα στην αρχή και να ερωτευτεί την άλλη αργότερα, αλλά in that case, he wasn't too much into me to begin with.

On the other hand, μπορεί να μη με νοιάζει τι έκανε, αλλά με κόφτει πολύ το τι νιώθει. Ακόμη κι αν δεν της πιάσει ούτε το χέρι, αν ξεροσταλιάζει σκεφτόμενος κάποια άλλη αντί για μένα, θα με πλήγωνε πάρα πολύ, το θεωρώ απιστία και κατά πάσα πιθανότητα θα χώριζα (αν το μάθαινα, που σε τέτοιες περιπτώσεις είναι σχεδόν αδύνατο). Whether he'll act on it or not, μου είναι αδιάφορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Δεν συγχωρείται σε καμία περίπτωση.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Σόρρυ αλλά αν η ευτυχία του είναι να με κερατώνει κάθε τρεις και λίγο για τους όποιους λόγους έχει κι εγώ να το ανέχομαι στο όνομα της ανιδιοτελής, μη εγωιστικής αγάπης, προσωπικά δεν το δέχομαι....και σιγά να μην είμαι και ευτυχισμένη επειδή αυτός είναι ευτυχισμένος με το κέρατο που μου δίνει... :P
Καταρχήν θα ηθελα να επισημανω σαν ιδιαιτερα απαξιωτικη την χρηση της λεξης ''κερατο'' και των παραγωγων της οταν μιλαμε για σχεσεις αγαπης ,ερωτα ,αμοιβαιου σεβασμου ...αρα εξ ορισμου θεωρω οτι δεν εχεις καταλαβει για πιο επιπεδο σχεσης μιλαω στην τοποθετηση μου ...και πως βιωνουν σε αυτο το επιπεδο αγαπης τη σχεση τους οι συντροφοι.
Επισης οταν αναφερεις σχεσεις οπου ''αν η ευτυχία του είναι να με κερατώνει κάθε τρεις και λίγο '' ,δεν μιλαμε εξ ορισμου για αγαπη..και για υγιη σχεση ....Αν ο /η συντροφος κατα συρροην καταφευγει σε τριτες ''λυσεις',' σημαινει οτι δεν καλυπτεται σταθερα απο τον/την συντροφο του αρα υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα στη σχεση (σεξουαλικο ή αλλο ).Σε αυτη την περιπτωση ,αναλογα με το ζευγαρι ,ή το επιλυουν ή χωριζουν.....Εγω στην τοποθετηση μου ουδολως αναφερθηκα σε τετοιες περιπτωσεις ,αλλα στις υγειεις σχεσεις σεβασμου και αγαπης οπου οι συντροφοι εχουν το δικαιωμα της αυτοδιαθεσης και αν καποια στιγμη καταφυγουν σε τριτες επιλογες ,αυτο δεν αποτελει αιτια χωρισμου ...αλλα μεσα απο μια ωριμη αντιμετωπιση ειναι κατανοητο απο το ετερον ημισυ ,για τους λογους που ανεφερα στην τοποθετηση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Πριν τοποθετηθώ, λέω να ακουμπήσω μια σφουγγαρίστρα πάνω στο στόμα μου.

Ο μεσιέ Charles Maurice de Talleyrand
(ναι ω ναι επίκληση αποφθεγματικών σατανάδων, ξανά και ξανά και ξανά )
έγραψε το:
"Οι γυναίκες μπορεί να συγχωρέσουν κάποιον
που εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία,
ποτέ όμως κάποιον που την έχασε".

Ακόμη και την ευκαιρία να της κλέψει μερικά φιλιά
ή μερικά γ@μήσια ενώ είναι παντρεμένη ή σε σχέση.

Σημείο στίξης ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στην ηθική της αποδεδειγμένης ανασφάλειας
που βυζαίνει το δάχτυλο της στο ξενοπήδημα ή που κρυφοκ@υλώνει
τα υγρά βράδια με το ροχαλητό συντρόφι.

Πως δηλ θα κατηγορήσεις κάποιον/κάποια ως ανήθικο-η
(η αηδία της λέξης κυλάει στον οισοφάγο μου ΚΙΟΛΑΣ με το που την έγραψα)
την ώρα που τρίβεται στα πατώματα σκεπτόμενος-η ότι δε μπορεί να αναπνεύσει
από το αίσθημα του έρωτα?

Τι θα τον/την σταμάταγε, τάχα;
ότι είναι ευυπόληπτος οικογενειάρχης?

Η διάθεση/δύναμη για ζωή πάντα μα πάντα μα πάντα (κι ευτυχώς)
θα προσπερνά τους άγραφους κώδικες του απόλυτου σκοταδιού των
ανιαρών συμβιβασμών όπου σου βγαίνει η ψυχή,
κάτι σαν μια ανάποδη φάλαγγα που σου μειώνει τη ζωτικότητα ώσπου να γίνει
αφόρητο.

"Κάθε φορά ακούς τα λουριά να τρίζουν. Μόλις σταμάτησαν χάθηκαν",
που λέει κι ο Κοροβέσης στους ανθρωποφύλακες.

Ανθρωποφύλακες θα γίνουμε στο ταίρι μας?
Μπρρρρρρρ.

Συμβιβασμός, μαστίγιο και θαλαμοφυλίκι VS. μοναξιά, αμαρτία , σημειώνω 2.


Άντε να πω κι άλλο ένα γιατί θα σκάσω:
Όλες οι αμαρτίες είναι προσπάθειες να γεμίσουν το κενό, της Σιμόν Βέϊλ.

Καλύτερα να γεμίζεις το κενό παρά να ζεις αγναντεύοντας το, Isidore Ducasse comte de Lautreamont. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Καταρχήν θα ηθελα να επισημανω σαν ιδιαιτερα απαξιωτικη την χρηση της λεξης ''κερατο'' και των παραγωγων της οταν μιλαμε για σχεσεις αγαπης ,ερωτα ,αμοιβαιου σεβασμου ...αρα εξ ορισμου θεωρω οτι δεν εχεις καταλαβει για πιο επιπεδο σχεσης μιλαω στην τοποθετηση μου ...και πως βιωνουν σε αυτο το επιπεδο αγαπης τη σχεση τους οι συντροφοι.
Επισης οταν αναφερεις σχεσεις οπου ''αν η ευτυχία του είναι να με κερατώνει κάθε τρεις και λίγο '' ,δεν μιλαμε εξ ορισμου για αγαπη..και για υγιη σχεση ....Αν ο /η συντροφος κατα συρροην καταφευγει σε τριτες ''λυσεις',' σημαινει οτι δεν καλυπτεται σταθερα απο τον/την συντροφο του αρα υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα στη σχεση (σεξουαλικο ή αλλο ).Σε αυτη την περιπτωση ,αναλογα με το ζευγαρι ,ή το επιλυουν ή χωριζουν.....Εγω στην τοποθετηση μου ουδολως αναφερθηκα σε τετοιες περιπτωσεις ,αλλα στις υγειεις σχεσεις σεβασμου και αγαπης οπου οι συντροφοι εχουν το δικαιωμα της αυτοδιαθεσης και αν καποια στιγμη καταφυγουν σε τριτες επιλογες ,αυτο δεν αποτελει αιτια χωρισμου ...αλλα μεσα απο μια ωριμη αντιμετωπιση ειναι κατανοητο απο το ετερον ημισυ ,για τους λογους που ανεφερα στην τοποθετηση μου.

Av σε πείραξε η λέξη κέρατο, ζητώ συγνώμη αν και νομίζω ότι οποιοσδήποτε μπορούσε να καταλάβει την χροιά της απάντησής μου....δεν πλακώνομαι τσάμπα στα ιμότικον :)

Το θέμα μας είναι η απιστία και όχι γενικά πως είναι μια σχέση αγάπης/σεβασμού, αλλά πως είναι όταν έχει επέλθει ή επέρχεται συνέχεια η απιστία (βλ. επιλογές- ευτυχία) ... Οπότε έκρινα την απάντηση σου βάση αυτού....
Κι αν διαβάσεις καλά τι έχω γράψει παραπάνω δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου, μετά τις αποσαφηνίσεις σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Πριν τοποθετηθώ, λέω να ακουμπήσω μια σφουγγαρίστρα πάνω στο στόμα μου.

Ο μεσιέ Charles Maurice de Talleyrand
(ναι ω ναι επίκληση αποφθεγματικών σατανάδων, ξανά και ξανά και ξανά )
έγραψε το:
"Οι γυναίκες μπορεί να συγχωρέσουν κάποιον
που εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία,
ποτέ όμως κάποιον που την έχασε".

Ακόμη και την ευκαιρία να της κλέψει μερικά φιλιά
ή μερικά γ@μήσια ενώ είναι παντρεμένη ή σε σχέση.

Σημείο στίξης ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στην ηθική της αποδεδειγμένης ανασφάλειας
που βυζαίνει το δάχτυλο της στο ξενοπήδημα ή που κρυφοκ@υλώνει
τα υγρά βράδια με το ροχαλητό συντρόφι.

Πως δηλ θα κατηγορήσεις κάποιον/κάποια ως ανήθικο-η
(η αηδία της λέξης κυλάει στον οισοφάγο μου ΚΙΟΛΑΣ με το που την έγραψα)
την ώρα που τρίβεται στα πατώματα σκεπτόμενος-η ότι δε μπορεί να αναπνεύσει
από το αίσθημα του έρωτα?

Τι θα τον/την σταμάταγε, τάχα;
ότι είναι ευυπόληπτος οικογενειάρχης?

Η διάθεση/δύναμη για ζωή πάντα μα πάντα μα πάντα (κι ευτυχώς)
θα προσπερνά τους άγραφους κώδικες του απόλυτου σκοταδιού των
ανιαρών συμβιβασμών όπου σου βγαίνει η ψυχή,
κάτι σαν μια ανάποδη φάλαγγα που σου μειώνει τη ζωτικότητα ώσπου να γίνει
αφόρητο.

"Κάθε φορά ακούς τα λουριά να τρίζουν. Μόλις σταμάτησαν χάθηκαν",
που λέει κι ο Κοροβέσης στους ανθρωποφύλακες.

Ανθρωποφύλακες θα γίνουμε στο ταίρι μας?
Μπρρρρρρρ.

Συμβιβασμός, μαστίγιο και θαλαμοφυλίκι VS. μοναξιά, αμαρτία , σημειώνω 2.


Άντε να πω κι άλλο ένα γιατί θα σκάσω:
Όλες οι αμαρτίες είναι προσπάθειες να γεμίσουν το κενό, της Σιμόν Βέϊλ.

Καλύτερα να γεμίζεις το κενό παρά να ζεις αγναντεύοντας το, Isidore Ducasse comte de Lautreamont. :redface:

πες μου ποιά σε κεράτωσε δεσμώτη , να την κάνω ντα :redface:

οντόπικ : η άποψη μου επί του θέματος εκφράζεται ολοκληρωμένα από το ποστ της ΣάμπτζεκττουΤσέιντζ αλλά πρακτικά δεν είμαι τόσο ψύχραιμος

σνιφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top