Σας αρέσει το ρίσκο του τζόγου;

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ντισκλέιμερ: Ο τζόγος είναι ένα "άθλημα" στο οποίο κερδίζουν ελάχιστοι, μακροπρόθεσμα σχεδόν πάντα βγαίνεις χαμένος και δεν συνίσταται στους μη έχοντες εγκράτεια, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει ενδιαφέρον :P
Ο τζόγος, δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί ως άθλημα.
Ο τζόγος αποτελεί ψευδαίσθηση.
Την ίδια που προκαλεί στα ποντικάκια το τυράκι στην φάκα. Πάντοτε είναι τσάμπα και σε εμφανές σημείο. Όταν τσιμπήσεις το τυράκι, είναι πολύ αργά. :eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

padrino

Νεοφερμένος

Η padrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ο τζόγος, δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί ως άθλημα.
Ο τζόγος αποτελεί ψευδαίσθηση.
Την ίδια που προκαλεί στα ποντικάκια το τυράκι στην φάκα. Πάντοτε είναι τσάμπα και σε εμφανές σημείο. Όταν τσιμπήσεις το τυράκι, είναι πολύ αργά. :eek::eek::eek:

θα διαφωνήσω. Ο τζόγος και το ρίσκο όπως είπα απο την αρχή δεν είναι μόνο να βάλεις λεφτα σε μπίλια όπως λες και να κερδίσεις ή να χάσεις. Είναι η ετοιμότητα να μπορείς να χάσεις κάτι, να μην είσαι γαντζωμένος σεα όλα, να έχεις την επλίδα για τη νίκη και να μπορείς να ρισκάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
επειδη μιλατε για ρισκο, ρισκαρω στη ζωη μου, και μαλιστα πολυ.
Αλλα με δικος μου ορους, και οχι με αυτους του ποκερ και της ρουλετας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
επειδη μιλατε για ρισκο, ρισκαρω στη ζωη μου, και μαλιστα πολυ.
Αλλα με δικος μου ορους

Εχμ...

δεν υπάρχουν όροι (κι όρια) στο ρίσκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
οταν τους οριζω εγω ναι.
Αν ειναι προκαθορισμενοι απο αλλους οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Τότε δεν είναι ρίσκο.:P
Είναι ψευδαίσθηση οτι ρισκάρεις:P

γιατι δεν ειναι ρισκο?
αφου παιζει και να χασω, πως δεν ειναι? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
γιατι δεν ειναι ρισκο?
αφου παιζει και να χασω, πως δεν ειναι? ;)


Για τα όρια μιλάμε καλέ μου, στα όρια αναφέρθηκες.
Και ναι, ρίσκο είναι να παίξεις και ή να κερδίσεις ή να χάσεις. Ως εδώ καλά;:P
Αλλά στο ρίσκο δεν υπάρχουν όροι κι όρια.
Κι αν έχεις κάποιο παράδειγμα ''ρίσκου με όρια'', γράψε το και θα σου αποδείξω πως δεν ήταν εν τέλει ρίσκο, αλλά ψευδαίσθηση ρίσκου... εκ του ασφαλούς. Αρα, όχι ρίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Για τα όρια μιλάμε καλέ μου, στα όρια αναφέρθηκες.
Και ναι, ρίσκο είναι να παίξεις και ή να κερδίσεις ή να χάσεις. Ως εδώ καλά;:P
Αλλά στο ρίσκο δεν υπάρχουν όροι κι όρια.

αντε παλι.... να το παμε απο την αρχη δηλαδη?
γιατι δεν μου λες οτι θες πιο πολυ αναλυση να τα κανω διφραγκα? :clapup:

εαν εχω μια υποθεση δικη μου και ρισκαρω, οι οροι που θα το κανω ειναι εντελως δικοι μου.
Αν συμφωνεις παω παρακατω.... (οκ συμφωνησες :whistle: )
Εαν παιζω πχ ρουλετα η πιθανοτητες επιτυχιας ειναι 1 προς 37,
αυτη η σχεση ειναι αμεταβλητη και δεν μπορεις να την αλλαξεις η να την μεταβαλεις οτι και να κανεις. Ελπιζω τωρα να εγινα πιο κατανοητος.


Επισης για να ειμαι στο θεμα,
η ρουλετα εχει το μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας
1 προς 37 στα νουμερα, και 18 στα 37 για χρωμα,
ο κουλοχέρης έχει 1 στις 8000,
το κρατικό λαχείο 1 στις 8000000,
το λόττο 1 στις 13000000
και το τζόκερ 1 στις 24500000
και στο δικο μου παιχνιδι της ζωης μου, οσο θελω εγω :strong:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχουμε (ξε)χάσει τις έννοιες.
Το ρίσκο είναι ή όλα ή τίποτα. Κορώνα ή γράμματα. Δεν υπάρχει το μέτρο, ούτε 30% ρίσκο, ούτε 50% ρίσκο, ούτε 1 προς 17 ή 1 προς 80000.
Το να παίξεις στη ρουλέτα όσα αντέχει η τσέπη σου, δεν είναι ρίσκο. Το να τα παίξεις ολα για όλα είναι ρίσκο. Επίσης , οι άνθρωποι που ρισκάρουν (σ)τη ζωή τους δεν προβλέπουν τα όρια. Τωρα που τα'κάνες δίφραγκα, μπορείς να τα παίξεις στον κουλοχέρη κι αν χάσεις, μπορείς να σταματήσεις. Αν συνεχίσεις, ρισκάρεις να κερδίσεις μερικά κότερα και μια βιλάρα στη Χαουάι ή να χάσεις το σώβρακό σου. Αν σταματήσεις και πας με όσα ακόμα έχεις στο πορτοφόλι σου για ποτό, έχεις μια υπέροχη ψευδαίσθηση πως ρίσκαρες κι έχεις περάσει την ώρα σου ευχάριστα στο καζίνο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Εχουμε (ξε)χάσει τις έννοιες.
Το ρίσκο είναι ή όλα ή τίποτα. Κορώνα ή γράμματα. Δεν υπάρχει το μέτρο, ούτε 30% ρίσκο, ούτε 50% ρίσκο, ούτε 1 προς 17 ή 1 προς 80000.
Το να παίξεις στη ρουλέτα όσα αντέχει η τσέπη σου, δεν είναι ρίσκο. Το να τα παίξεις ολα για όλα είναι ρίσκο. Επίσης , οι άνθρωποι που ρισκάρουν πραγματικά (σ)τη ζωή τους είναι ελάχιστοι και δεν προβλέπουν τα όρια. Τωρα που τα'κάνες δίφραγκα (προσπάθησες, δε λέω) μπορείς να τα παίξεις στον κουλοχέρη κι αν χάσεις, μπορείς να σταματήσεις. Αν συνεχίσεις, ρισκάρεις να χάσεις το σώβρακό σου. Αν σταματήσεις και πας με όσα ακόμα έχεις για ποτό, έχεις μια υπέροχη ψευδαίσθηση πως ρίσκαρες κι έχεις περάσει την ώρα σου ευχάριστα στο καζίνο. :)


Σπανιως εχω δει ανθρωπους και να παιζουν οσα αντεχει η τσεπη τους, συνηθως παιζουν οτι εχει η τσεπη τους.
Εγω στο καζινο θα πηγαινα να παιξω με την τακτικη παω να χασω πχ 100 ευρω οχι μπας και κερδισω... εκτος αν θελω να πεταω στα συννεφα.
Μιλωντας τωρα οχι για τυχερα παιχνιδια, σαφως και υπαρχει ελεγχομενο ρισκο.

Για τα υπολοιπα ας παρουμε το τζοκερ, εδω ισχυει το κατωθι:

45 Χ 44 Χ 43 Χ 42 Χ 41 : 1 Χ 2 Χ 3 Χ 4 Χ 5 το οποιο μας κανει 1.221.759 αυτο το πολλαπλασιαζουμε επι 20 δηλαδη 24.435.180 για να εχουμε τζοκερ.
Το τζοκερ δηλαδη ειναι τιμιο παιχνιδι. Ακριβως για το λογο οτι το πιθανοτερο ειναι να παιζεις
1000 ζωες και να μην το πιασεις ποτε σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Black Jack, Πόκερ (κούκος διπλός), καμία μπιριμπίτσα με τη θεία, λίγο ρουλετίτσα.
Από τα πάνω φαίνεται ένας εθισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εχουμε (ξε)χάσει τις έννοιες.
Το ρίσκο είναι ή όλα ή τίποτα.
Το ρίσκο είναι η ανάλυση των πιθανοτήτων να έχεις θετικό για εσένα αποτέλεσμα. Και ανάλογα επιλέγεις την στιγμή να το πάρεις.
Σε καμία περίπτωση δεν συνδέεται αποκλειστικά με τον τζόγο. Ναι, είθισται ο τζόγος να είναι συνδεδεμένος με το ρίσκο. Όμως ρίσκο είναι και το να υποθηκεύεις το σπίτι σου σε μια καινοτομία, σε μια εφεύρεση. Και εδώ τα αναμενόμενα κέρδη είναι ασύλληπτα σε σχέση πάντα με τα κέρδη που ευελπιστείς να κερδίσεις αγοράζοντας λαχεία. Και εδώ το ρίσκο είναι ευεργετικό. Πιστεύεις στον εαυτό σου, ελαχιστοποιείς τις απώλειες και ενεργείς. Δεν σε πιάνει τρεμούλα κάνοντας την κίνηση. Είναι κίνηση ΜΑΤ.
Κορώνα ή γράμματα. Δεν υπάρχει το μέτρο, ούτε 30% ρίσκο, ούτε 50% ρίσκο, ούτε 1 προς 17 ή 1 προς 80000.
Το να παίξεις στη ρουλέτα όσα αντέχει η τσέπη σου, δεν είναι ρίσκο. Το να τα παίξεις ολα για όλα είναι ρίσκο.
Το να βρεθείς σε ένα καζίνο για επαγγελματικούς λόγους και ξοδέψεις, από το περίσσευμα σου, δεν είναι ρίσκο. Αν και δεν συμφωνώ να βρίσκεσαι σε έναν χώρο που σε παρακολουθούν ως και την παραμικρή σου γκριμάτσα. Πόσο μάλλον να σου δώσουν και δωμάτιο, χλιδάτο, πεντάστερο και με τελευταίας τεχνολογίας κάμερες, εξοπλισμένο.
Όμως είναι τεράστιο ρίσκο, να πιστεύεις ότι μπορείς να κερδίσεις χρήματα σε αυτούς τους χώρους.
Είναι σαν να παίζεις κορώνα γράμματα και οι δύο όψεις του νομίσματος να είναι ίδιες.
Κανένα παιχνίδι σε καζίνο δεν είναι καθαρό.
Ακόμα και το Μπλάκ Τζάκ (μοίρασμα με τα χέρια και όχι με μηχανές), που υποτίθεται ότι ένας καλός αριθμομνήμων είναι σε θέση να ρισκάρει και να κερδίσει χρήματα, ακόμα και σε αυτό το παιχνίδι το καζίνο μπορεί να εξαλείψει τις όποιες θετικές πιθανότητες.
Επίσης , οι άνθρωποι που ρισκάρουν (σ)τη ζωή τους δεν προβλέπουν τα όρια. Τωρα που τα'κάνες δίφραγκα, μπορείς να τα παίξεις στον κουλοχέρη κι αν χάσεις, μπορείς να σταματήσεις. Αν συνεχίσεις, ρισκάρεις να κερδίσεις μερικά κότερα και μια βιλάρα στη Χαουάι ή να χάσεις το σώβρακό σου. Αν σταματήσεις και πας με όσα ακόμα έχεις στο πορτοφόλι σου για ποτό, έχεις μια υπέροχη ψευδαίσθηση πως ρίσκαρες κι έχεις περάσει την ώρα σου ευχάριστα στο καζίνο.
Το καζίνο, δεν είναι κάποιος τυχαίος χώρος.
Εχουν μελετήσει και τον τρόπο που θα σε μάθουν να κερδίζεις στην αρχή, αλλά και πώς θα σε γδάρουν στη συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blur

Νεοφερμένος

Ο blur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Μάξιμο όσων αφορά το καζίνο αλλα το στοίχημα σίγουρα έχει ενδιαφέρον. Εγώ παίζω αρκετά συχνά στοίχημα στην www.interweten.com και παρόλο που ξέρω για τα στημένα παιχνίδια κτλ κτλ αν κανείς είναι προσεκτικός και μετρημένος και ενημερωμένος απο το στοίχημα κονομάει κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Μάξιμο όσων αφορά το καζίνο αλλα το στοίχημα σίγουρα έχει ενδιαφέρον. Εγώ παίζω αρκετά συχνά στοίχημα στην www.interweten.com και παρόλο που ξέρω για τα στημένα παιχνίδια κτλ κτλ αν κανείς είναι προσεκτικός και μετρημένος και ενημερωμένος απο το στοίχημα κονομάει κανείς...
Το πιθανότερο είναι να ανήκεις στο πρώτο μέρος, Εχουν μελετήσει και τον τρόπο που θα σε μάθουν να κερδίζεις στην αρχή, αλλά και πώς θα σε γδάρουν στη συνέχεια.
Αν όμως μελετήσεις στατιστικά τον κόπο που δαπανάς στον τζόγο και τον αντιπαραβάλεις με κάτι που θα ασχολείσαι το ίδιο τακτικά και θα αποτελεί κάτι το σταθερό και σε βάθος χρόνου τα κέρδη θα χαρακτηρίζονται αθροιστικά, τότε το συμπέρασμα είναι προφανές. Γιατι ο τζόγος κάποια στιγμή θα σε κουράσει και τότε αρκεί μία φορά μόνο να χάσεις όλα τα κέρδη.

[FONT=&quot]Η γνώμη μου – συμβουλή είναι : ΝΑΙ στο ρίσκο! Όμως, οπουδήποτε αλλού, εκτός από τον τζόγο… [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Θα σας πω την ιστορία μου να γελάσετε.
Όταν ήμουν μικρή, έπρεπε να σουν 18 για να μπεις στο Καζίνο.
Ε πλησίαζα κι εγώ τα 18, και έλεγα ότι θα μπω κι εγώ να δω πως είναι.
Άλλαξαν όμως το όριο ηλικίας στα 21.
Όταν πλησίαζα τα 21, άλλαξαν το όριο ηλικίας και το έκαναν 23.

Ε στο τέλος πήγα 23, μπήκα στο Καζίνο, είδα κάτι πορωμένους εθισμένους, δεν μου άρεσε καθόλου, δεν έπαιξα φυσικά τίποτα, δεν ξαναπήγα ποτέ, και συνολικά έκατσα 5 λεπτά.

Οπότε, όχι, δεν μου αρέσει το ρίσκο του τζόγου. Ούτε το ρίσκο, ούτε ο τζόγος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
για λεφτα παιζω μικρα ποσα δεκα εικοσι ευρω με γονεις και αδελφη .Με μια φιλη μου που παιζουμε καμια φορα χαρτακι μονο κανα εικοσιενα και αγωνια.Πριν τρια τεσσερα χρονια καθε καλοκαιρι το πρωι ημουν στο καφενειο του χωριο με την κολλητη και αλλες και παιζαμε μπιριμπα κουν καν κι ολα τα καλα!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourningStar

Νεοφερμένος

Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Οπως ειχε πει καποιος,δεν μαρεσουν τα τυχερα παιχνιδια,προτιμω να μην φοραω προφυλακτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
............
Οπότε, όχι, δεν μου αρέσει το ρίσκο του τζόγου. Ούτε το ρίσκο, ούτε ο τζόγος..
Το ρίσκο είναι διαφορετικό από τον τζόγο.

Ενας απλός ορισμός του ρίσκου είναι :
να δοκιμάζεις το γάλα αν είναι κρύο ή ζεστό.
Γιατι αν δεν μάθεις να δοκιμάζεις, κάποια στιγμή θα καείς και
«έκτοτε θα φυσάς πάντα το γιαούρτι».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top