Δικαιώματα των ζώων: Ένας άλλος δρόμος προς την ανθρωπιά;

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Στο αη σκουλ σου εσυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου,η κακοποιηση ζωων θα πρεπει να ειναι ισαξια σε επιπεδο ποινης με την κακοποιηση/δολοφονια/τραυματισμο ανθρωπου.
Βεβαια,αυτοι που στρεφονται προς την κακοποιηση ζωων,ειναι ατομα με ψυχολογικα προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου,η κακοποιηση ζωων θα πρεπει να ειναι ισαξια σε επιπεδο ποινης με την κακοποιηση/δολοφονια/τραυματισμο ανθρωπου.
Βεβαια,αυτοι που στρεφονται προς την κακοποιηση ζωων,ειναι ατομα με ψυχολογικα προβληματα.

Δυστυχώς στην Ελλάδα και με το λίγο μυαλό που διαθέτουμε ποτέ δε πρόκειτε να συμβεί κάτι τέτοιο.Εδώ άλλο επίπεδο ποινής έχουν αυτοί που έχουν διαπράξει το ίδιο έγκλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα και με το λίγο μυαλό που διαθέτουμε ποτέ δε πρόκειτε να συμβεί κάτι τέτοιο.Εδώ άλλο επίπεδο ποινής έχουν αυτοί που έχουν διαπράξει το ίδιο έγκλημα..

Εδω ριχουν φολες αβερτα,σε γατια σκυλια,βγαζουν την ειδηση για 5 λεπτα,και μετα αστους να τριγυρνανε.
Αυτος ειναι ο ανθρωπισμος μας,μετα αισθανομαστε και περηφανοι ως ελληνες κιολας. :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αν και αποφευγω να μιλαω για φιλοζωικα ζητηματα...γιατι στο τελος καταληγω να μαλωνω θα πω μονο το εξης:

ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΚΡΗ!


Πιστεψτε με!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Αν και αποφευγω να μιλαω για φιλοζωικα ζητηματα...γιατι στο τελος καταληγω να μαλωνω θα πω μονο το εξης:

ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΚΡΗ!


Πιστεψτε με!



Ναι βρε μαναμ..το ποσταρα για τους εντιμους πολιτες.
Εγω θα πηγαινα απλα στο σπιτι του μαλακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ξερω τι λεω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Diotima μου δεν αναφερομουν αποκλειστικα στο δικο σου ποστ, αλλα πιαστηκα απο αυτο ως αφορμη για να εκφρασω την απογοητευση μου ως προς τη γενικοτερη θλιβερη κατασταση την οποια βιωνουν τα ζωα.

Αυτο.

Ιστοριες πολλες.

Μια προσφατη.
Θα σου πω μονο για εναν κωλογερο ο οποιος πυροβολησε με καραμπινα στο κεφαλι μια αδεσποτη σκυλιτσα την ωρα που θηλαζε τα μικρα της.
Αν εχεις το θεο σου ρε μλκ.
Δε σεβαστηκε τιποτα.
Περπατουσα στο δρομο και ακουσα κλαματα απο κουταβια τα οποια περπατουσαν απο δω και απο κει χαμενα.
Οταν πλησιασα να δω τι συμβαινει μου ειπαν τι ειχε γινει.
Φυσικα κανενας δεν ενδιαφερθηκε για τιποτα.
Απομακρυνα τα κουταβια αμεσως απο κει.
Το τι τραβηξα γι αυτα ειναι αλλο θεμα.

Για την ιστορια...
τα κουταβια αυτα τελικως υιοθετηθηκαν απο καλα σπιτια!

Ουτε η αστυνομια παρενεβη, ουτε κανεις.

Ο παππους αυτος απλα κυκλοφορει ελευθερος ...
και οπλοφορει κιολας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Άμα πετύχω τέτοιον ποτέ θα τον μαχαιρώσω επιτόπου, δεν παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εδώ ο οχτάχρονος ανυψιός μου,που ζει στο χωριό ,πέρισυ ήρθε και μου είπε πως οι φίλοι του βγένουν με τα αεροβόλα τους και κυνηγάνε τα σκυλιά και τα γατιά της γειτονιάς. Όταν του είπα να το πει στους γονείς τον παιδιών τι κάνουν οι φίλοι του μου είπε πως το έχει πεί ο ίδιος αλλά και τα ξαδέρφια μου αλλά στου κουφού την πόρτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Καλα αλλο ενας 8χρονος,που μπορει να δικαιολογηθει λογω της νεαρης του ηλικιας.Στο 99% των περιπτωσεων το κανει για ''παιχνιδι'',οχι επειδη θελει να τα βλαψει εσκεμμενα.
Και αλλο ενας ηλικιωμενος,ο οποιος, εκτος αμα εχει ψυχικη ασθενεια,δεν μπορει να δικαιολογηθει,και η πραξη του χαρακτηριζεται ως Ενσυνειδητη εσκεμμενη βλαβη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Καλα αλλο ενας 8χρονος,που μπορει να δικαιολογηθει λογω της νεαρης του ηλικιας.Στο 99% των περιπτωσεων το κανει για ''παιχνιδι'',οχι επειδη θελει να τα βλαψει εσκεμμενα.
Και αλλο ενας ηλικιωμενος,ο οποιος, εκτος αμα εχει ψυχικη ασθενεια,δεν μπορει να δικαιολογηθει,και η πραξη του χαρακτηριζεται ως Ενσυνειδητη εσκεμμενη βλαβη.

Όχι, γιατί οι περισσότεροι γονείς τα αφήνουν να τα βασανίζουν και χαίρονται "κοίτα το παιδάκι μας παίζει". Το παιδάκι όμως μετά έτσι μεγαλώνει και πολλές φορές συνεχίζει να τα κάνει. Γι' αυτό κομμένο από νωρίς.

Ξέρω ένα βλαμμένο που πήγε και πήρε ένα ξύλο και βαραγε την γάτα που έχει μία φίλη μου. Ε πήρε κι αυτή το ξύλο και άρχισε να το κυνηγάει. Το πόσο το χάρηκα δε λέγεται. :P

Επίσης, στα χωριά είναι άλλη φάση. Τα πατάνε με τα αυτοκίνητα για πλάκα τα μαλακιστήρια. Έχω πλακωθεί άπειρες φορές με άτομα εκεί. Ένας μου είχε πει για τον γάτο μου "αφου είναι τυφλό και κουφό τι το κρατάς; Πέτα το στο ρέμα".
Κι εσύ έλλειψη εγκεφάλου έχεις αλλά δεν σε πετάνε στο ρέμα. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Καλα αλλο ενας 8χρονος,που μπορει να δικαιολογηθει λογω της νεαρης του ηλικιας.Στο 99% των περιπτωσεων το κανει για ''παιχνιδι'',οχι επειδη θελει να τα βλαψει εσκεμμενα.
Και αλλο ενας ηλικιωμενος,ο οποιος, εκτος αμα εχει ψυχικη ασθενεια,δεν μπορει να δικαιολογηθει,και η πραξη του χαρακτηριζεται ως Ενσυνειδητη εσκεμμενη βλαβη.

Ξεχνάς όμως ότι το τί κάνουμε μικροί (εννοώ σαν δραστηριότητες) παίζουν μεγάλο ρόλο στην διαμόρφωση της προσωπικότητάς μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ξεχνάς όμως ότι το τί κάνουμε μικροί (εννοώ σαν δραστηριότητες) παίζουν μεγάλο ρόλο στην διαμόρφωση της προσωπικότητάς μας.

Εγω παντως μικρος οπως ολα τα παιδια της γειτονιας,γιατι εμεις προλαβαμε να παιξουμε και σε αλανες,κυνηγουσαμε με αεροβολα πουλια,και ειμαστε μια χαρα τωρα απο αποψη προσωπικοτητας :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εγω παντως μικρος οπως ολα τα παιδια της γειτονιας,γιατι εμεις προλαβαμε να παιξουμε και σε αλανες,κυνηγουσαμε με αεροβολα πουλια,και ειμαστε μια χαρα τωρα απο αποψη προσωπικοτητας :P:P

Πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Τα παιδιά μαθαίνουν και συμπεριφέρονται στα ζώα με γνώμονα τους γονείς και το σχολείο.

Τα ανήψια μου δεν μπορούσαν να κάτσουν ουτε στο ίδιο δωμάτιο με τον σκύλο μου γιατί η μαμά τους όταν ήταν μικρή την είχε δαγκώσει σκύλος και από μωρά τα έλεγε "μην πάτε κοντά, θα σας φάει!". Μια μέρα τα άφησε στο στο δωμάτιο μου και όταν μπήκε μέσα τα είδε αγκαλιά με την Luna( το cocker spaniel μας). Τους μίλησα τους εξήγησα πέντε πραγματάκια, έκανε και η Luna τα δικά της τσαλίμια και το πρόβλημα άρχησε να λύνεται...

Το πλέον χαζό της υπόθεσης ήταν, όταν μπήκε στο δωμάτιο, που ρώτησε πώς τα κατάφερα... "Καλέ αυτά τα φοβούντε τα σκυλιά, σαν τρελά κάνουν άμα τα πλησιάσει κανένα...". "Σαν τρελά έκαναν γιατί μιμόντουσασ εσένα!!!! Και αν συνεχίσεις έτσι θα καταντήσουν κομπλεξικά!!!"

Μια εκπομπή που όλοι οι γονείς πρέπει να παρακολουθήσουν και μία οργάνωση που μακάρι να φτάσει και μέχρι την Θεσσαλονίκη για να πάρω μέρος.!!

https://www.megatv.com/ygeia/default.asp?catid=21848&subid=2&pubid=29459131

sapt.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλωθώ

Νεοφερμένος

Η Κλωθώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εδώ δεν υπάρχει ο σεβασμός και η αλληλεγγύη μεταξύ των ανθρώπων, ο σεβασμός των ζώων για μερικούς φαντάζει ουτοπία.

Δυστυχώς για πολλούς είναι πολύ μακριά ο σεβασμός των ζώων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top