Η φιλοσοφία του rock και του metal

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τα καταλαβαίνω αυτά που λες φίλε Κρόνε (ο τραγουδιστής των Venom;;; :whistle:), όμως εγώ πραγματικά τα πήρα κρανίο όταν άκουσα τους παλιούς τους δίσκους.Ήθελα ένα πιστόλι γεμάτο και να τους είχα μπροστά μου. Είναι σαν ο Βαλιανάτος να το γυρνάει ξαφνικά και να το παίζει macho κι όλοι οι άλλοι άντρες να είναι ξεφτίλες, αν καταλαβαίνεις το παράδειγμα. Αυτά ή τά 'χεις ή δεν τά 'χεις, δεν είναι θέμα απόφασης. Φαντάζεσαι τη γιαγιά μου με τη μαγκούρα να αποφασίσει ξαφνικά να γίνει ροκ και τα μυαλά στα κάγκελα; :D:PΏρε ξύλο που θα πέσει (έχει και βαρύ χέρι η άτιμη).
Σημειωτέον ότι μου αρέσουν πολύ οι σκληροί Pantera, όμως δεν με πείθουν. Έχω μάλιστα τραγουδήσει το Mouth for War, με μεγάλη (απ' ότι μου είπαν οι οπαδοί) επιτυχία.

Edit: Δεν είχα δει το ποστ του Exposed όταν έγραφα. Λοιπόν αυτό λέω κι εγώ, αλλά με αρνητικό τρόπο. Όλα ήταν για τις πωλήσεις, δηλαδή για τα φράγκα, τις γκόμενες, την κόκα και τα λοιπά. Αυτό είναι το πλέον απολίτικο που μπορεί να κάνει κανείς. Δεν εννοώ ότι όποιος αλλάζει στυλ κάνει λάθος, αντίθετα μ' αρέσουν οι αλλαγές. Η συγκεκριμένη αλλαγή απλά δείχνει εμπόριο.

"Ροκ είναι νά' σαι
κι άμα δεν τό 'χεις
να το φοβάσαι..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιτα... Εγω αρχικα ειχα ακουσει σκορπια κομματια απο ολα τους τα album, εκτος των 4ρων πρωτων. Μου φανηκαν πολυ βαρια καπια τραγουδια και πολυ ωραια αλλα τραγουδια (μιλαμε για εναν χρονο πριν). Καπια στιγμη επεσα σε μια φοτογραφια του dime απο την glam περιοδο και εμεινα με το στομα ανοιχτο. Ασχολιθικα και ακουσα ολα τους album. Δεν μου εκατσε η εικονα καπιων που ξεπουλιθικαν αλλα καπιον παιδιων (εφηβοι ητανε οταν ξεκινισαν οι pantera) που ξεκινισαν εχοντας σαν ιδωλα τον edie van hallen, τους motley crue και τους KISS, αργοτερα, την ιδια χρονια που κυκλοφορισαν το πρωτο τους album, κυκλοφορισε και το πρωτο album των Metallica, και γενικοτερα αρχισε το πιο σκληρο κινιμα, και περασε η μοδα του glam. Ετσι και οι Pantera εποιρεαστικαν και απο το καινουργιο ιδος, θυμιθικαν και τις ριζες τους (τεξανοι μεχρι το κοκκαλο) και γενισαν το δικο τους στυλ.
Αλλωστε και εγω καποτε ειμουν μεγαλος φαν των KISS, μετα των Metallica, και τωρα τον Pantera... Μηπος ειναι η φυσικη εξεληξη, να αρχιζεις απο τα πιο "μαλακα" και να καταλιγεις στα πιο "σκληρα";...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τώρα ρε φίλε αυτό το υπονοούμενο με τα μαλακά που καταλήγουν στα σκληρά, τι το ήθελες; Θα μας πάρουν με τις πέτρες μιλάμε. Άσε που η μουσική μας έχει κακή φήμη όσον αφορά το θέμα των drugs. :D Οι Metallica πάντως είχαν αντίθετη πορεία. Όταν ήταν νεαροί κι είχαν σπυράκια ξεκίνησαν σκληρά (και πολύ ωραία) και μετά χόρτασε η ψείρα και βγήκε στο γιακά...

Καλά αυτά που γράφεις, όμως θα παρατηρήσω ότι χρησιμοποιείς κι εσύ τη φράση "πέρασε η μόδα του glam". Περί μόδας πρόκειται, ακριβώς γι' αυτό δεν με πείθουν. Φαντάζεσαι να περάσει η μόδα και να βγαίναν να παίζουν μπλουζ; Ακριβώς αυτό θέλω να πω. Εάν θεωρήσουμε ότι το ροκ και το μέταλ έχουν τελικά μια ιδεολογία, αυτοί οι τύποι μου θυμίζουν τη Δαμανάκη (φτου κακά) και τον Μπίστη (φτου κακότερα). Τυχοδιώκτες, καιροσκόποι, του κόμματος Ο.Φ.Α. (Όπου Φυσάει ο Άνεμος)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αμα μιλαμε ομως για τους Pantera μην ξεχναμε και το που βρεθικε ο phil απο τα drugs... Και δεν ειναι μονο φημη, παιζουν και πολλα ναρκωτικα, οπως παιζουν και παντου βεβαια... εκει ειναι και το πρβλημα, τα φορτονουν ολα στην ροκ και την μεταλ ενω υπαρχουν παντου. Οι metallica ξεκινισαν με Thrash και οταν εγινε της μοδας το alternativ και πουλαγανε οι U2 ακολουθισαν...

Ναι ειπα οτι προκειτε για μοδα και ετσι ειναι, και ειπα και απο την αρχη οτι το κανανε και για εμπορικους λογους! Ομως και η ιδεολογια αναμεσα στο glam και αυτο που παιζανε αργοτερα (τι να το χαρακτιρισουμε; Heavy Southern Thrash;....:P) δεν απεχει τοσο οσο φαινετε, και μην ξεχναμε οτι επροκειτο και για ηλικιες που αλλαζουν τα πιστευω τους και τα γουστα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Προτιμώ τον Πανούση που με τα χρόνια όχι μόνο έμεινε αμετανόητος αλλά τα πήρε χειρότερα στο κρανίο. Επαναλαμβάνω ότι οι σκληροί Pantera μου αρέσουν πολύ. Ας το αφήσουμε όμως αυτό το θέμα, νομίζω ότι το εξαντλήσαμε. Πιστεύεις ότι πράγματι το μέταλ έχει κάποιας μορφής ιδεολογία, ή αποτελεί απλά ένα μουσικό ρεύμα που πηγαίνει όπου το τραβάει ο συρμός της μουσικής βιομηχανίας; Αν έχει ιδεολογία, ποια είναι αυτή;

Φυσικά η ερώτηση απευθύνεται σ' όλους τους μεταλλάδες και μη της παρέας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πιστευω πως δεν εχει μια αλλα πολλες ιδεολογιες, η οπιες αλλαζουν απο παρακλαδι σε παρακλαδι, απο μπαντα σε μπαντα και απο οπαδο σε οπαδο.... Ωστσω υπαρχουν και πολλες μπαντες και πολλοι "μεταλαδες" που δεν εχουν να κανουν με ιδεολογια, ειναι απλα μουσικη, για αλλους ειναι ενας τροπος να δειξουν οτι ειναι "σκληροι" να "ξεχωρισουν" κλπ Και οδηγιετε και απο τον συρμο τις βιομηχανιας... μην ξεχναμε το nu meta, το metalcore κλπ... Αλλα την στιγμη που υπαρχουν οι Korn που τους οδηγαει η βιομηχανια υπαρχουν και οι Pottergeist που παιζουν αυτα που γουσταρουν, και που δεν εχουν καμια επιτυχια, και ισως να ειμαι και ο μονος σε αυτο το φορουμ που τους γνωριζει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι πράγματι, όταν μιλάμε για μεταλλάδες και μέταλ πρέπει ν' αναφερόμαστε περισσότερο σε "νοοτροπία" και λιγότερο σε "ιδεολογία". Υπάρχει μια υφέρπουσα κοινή άποψη μεταξύ μας, όμως οι περισσότεροι μεταλλάδες είναι ή θέλουν να λένε ότι είναι εντελώς απολίτικοι.

Μιας και βρήκα την ευκαιρία θα ήθελα να σχολιάσω λίγο την υπογραφή του καλού μας φίλου. Αγαπητέ Κρόνε, την πρώτη φορά που διασταυρωθήκαμε σου έκανα παρατήρηση για τα Ελληνικά σου, χωρίς τότε να γνωρίζω κάποια πράγματα. Σου ζητώ συγνώμη για τον τόνο μου, όμως θα ήθελα να επανέλθω στην ουσία της απάντησής μου.

Το να ζεις σε μια χώρα και να διεκδικείς ισότιμη συμμετοχή στην κοινωνία της, προϋποθέτει το να μιλάς σωστά τη γλώσσα της. Άραγε αν εγώ πήγαινα στη Γερμανία κι έγραφα και μιλούσα τέτοια Γερμανικά θα μου το συγχωρούσαν οι Γερμανοί; Θα μου έδιναν το ελαφρυντικό ότι είμαι ξένος και δεν πρόλαβα ακόμη να μάθω καλά τη γλώσσα τους; Δεν έχω ζήσει στη Γερμανία, όμως έχω μάθει ότι κάτι τέτοιο δεν θα γινόταν ποτέ. Το να μάθεις καλύτερα τα Ελληνικά θα σου είναι εσένα χρήσιμο για πολλούς λόγους, ακόμη και για την εργασιακή σου αποκατάσταση. Αφού μάλιστα ξοδεύεις τόσο χρόνο στο στέκι, αξιοποίησέ τον μαθαίνοντας ό,τι μπορείς από τους συνομιλητές σου. Τέλος, αφού ακόμη πας σε σχολείο, φρόντισε να πάρεις ό,τι μπορείς περισσότερο από αυτό, αντί να οραματίζεσαι πότε θα το κλείσεις. Να θυμάσαι ότι δωρεάν μόρφωση (ο Θεός να την κάνει, αλλά τέλος πάντων, τέτοια σχολεία έχουμε) δεν θα σου δώσει κανείς στη ζωή σου. Εκμεταλλεύσου την!!
Και πάλι ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και μιας και μιλάμε για νοοτροπία μεταλλάδων, θα υπενθυμίσω ένα παλιό αστείο περιστατικό που το είχαμε αναφέρει σε ένα άσχετο τόπικ και η Μισέλ κόντεψε να μας πετάξει έξω γιατί νόμιζε ότι εννοούσαμε αυτήν...Νομίζω ότι είναι το κατάλληλο μέρος για να μείνει αυτό.

Κατά τη δεκαετία του '80, σ' ένα χωριό της Χαλκιδικής, κατά το τρίτο πόδι, την Ιερισσό, είχε μια Ντίσκο, ξέρετε τότε ήταν της μόδας, σήμερα είναι ρετρό κι εγώ ο κωλόγερος τι θέλω και τα θυμάμαι τώρα;;;

Τις καθημερινές, αλλά και τα Σ/Κ του χειμώνα, οι μοναδικοί πελάτες της ντίσκο ήταν μια παρέα μεταλλάδων, οι οποίοι ήταν ξυλοκόποι στο επάγγελμα και αναλόγου κατασκευής, αν καταλαβαίνετε...
Έστι λοιπόν, ο ΝτιΤζέυ τους ήξερε και τους έβαζε χέβυ μέταλ για να τους ικανοποιήσει.

Κάποια μέρα, Σάββατο, καλοκαίρι, οι τύποι βαρέθηκαν το χωριό τους και πήγαν στο παραδιπλανό χωριό την Ουρανούπολη, που είναι αρκετά τουριστικό και μαζεύει κόσμο. Πήγαν λοιπόν οι μάγκες κατά τη συνήθειά τους στη ντίσκο, όμως εκεί το μαγαζί ήταν γεμάτο κόσμο και βέβαια αυτούς δεν τους ήξερε κανείς.
Τα πήραν λοιπόν στο κρανίο. Σηκώνεται ο πιο φουσκωτός της παρέας, πάει στον ΝτιΤζέυ, τον πιάνει από το γιακά και του λέει απειλητικά:
"Άκου εδώ ΝτιΤζέυ...Ή θα βάλεις Μοτορχέντ ή θα τα κάνουμε σαμάρια μλάρια εδώ μέσα!!!" :strong::hehe:


Που να τολμήσει βέβαια ο φουκαράς να μη βάλει Μοτορχέντ...:worry:

Αυτό στην παρέα μας έγινε φυσικά σλόγκαν, ειδικά τα σαμάρια μλάρια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Προς Great Chaos:

1) Γενικα το metal μπορεις να το πεις εν μερει a-politic με την εννοια οτι δεν υπαρχει μια κοινη πολιτικη ιδεολογια. Αμα σκευτεις ομως οτι το metal ειναι ΓΕΜΑΤΟ αριστερους και φασιστες και ενα σωρο αλλα, μονο ως a-politic δεν μπορεις να το χαρακτηρισεις. Επισης αν ανοιξεις τις σελιδες του περιοδικου Metal Hammer θα βρεις πολιτικες αναφορες (αριστεριζουσες) σε παρα πολλα σημεια του. Απο την αλλη, οι φασιστες υφιστανται κυριως στο black metal και οχι τοσο σε αλλα ειδη.

2) Πολυ γελιο... Θα ηθελα να ημουν απο μια μερια να το ζουσα. Μιλαμε για θεικες στιγμες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση: Τα παρακάτω πόστ μεταφέρθηκαν από το θέμα Πολλαπλοί Οργασμοί
Isiliel
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Κρόνε μη φρικάρεις αγόρι μου. Αυτό είναι το καλύτερο πράγμα που μπορεί να ζήσει κανείς, πίστεψέ με. Ένας χεβυμεταλλάς δεν φοβάται τέτοιες εμπειρίες, ειδικά όταν οφείλονται σε φυσικές ουσίες που δεν προκαλούν εθισμό...

Δεν πιστευω πως εχει να κανει με το τι μουσικη ακουει κανεις... Εφοσων ειανι οπως τα λες, πολυ ωραια! Και μακαρι να το ζησω καπια στιγμη! Απλα ετσι οπως το ακουσα αρχικα πιστεψα πως κατι ειχε παρει το παιδι πριν, και μετα σκευτικα οτι ισως να μην μην πηγενει και πολυ καλα. Δεν ηξερα οτι ο οργανισμος μας μπορει να παραγει (η μαλλον να ελευθερωσει) τοσο μεγαλη ποσοτιτα απο τετιες ουσιες ωστε να προκαλει τοσο μεγαλες παραιστισεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν πιστευω πως εχει να κανει με το τι μουσικη ακουει κανεις...

Κάτσε ρε φίλε, πώς δεν έχει σχέση δηλαδή. Μπορείς να φανταστείς τα αθώα αυτά πλάσματα που απεικονίζεις στην υπογραφή σου, να φοβούνται οτιδήποτε;;;:D:P Μάλλον το οτιδήποτε πρέπει να φοβάται αυτούς:angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μπορει να φοβουνται να ξυπνησουν μια μερα και να τους αρεσει ο Michael Bolton:hehe:

(μπρρρ....scary thought ! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κάτσε ρε φίλε, πώς δεν έχει σχέση δηλαδή. Μπορείς να φανταστείς τα αθώα αυτά πλάσματα που απεικονίζεις στην υπογραφή σου, να φοβούνται οτιδήποτε;;;:D:P Μάλλον το οτιδήποτε πρέπει να φοβάται αυτούς:angelnot:

Και πιος σου λεει οτι δεν φοβουνται τα παντα και για αυτο ειναι ετσι ωστε να φοβιζουν οτι τους φοβιζει;... και δλδ καπιος που ακουει κλασικη μουσικη και φοραει κουστουμακια και δεν εχει καθολου τρομακτικη εμφανισει φοβατε τους παντες και τα παντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
κανενας χαος δεν ειναι αυτο που διχνει κ αυτα τα πλασματα μπορει να εχουν μεγαλες ευαισθησιες μεσα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
κανενας χαος δεν ειναι αυτο που διχνει κ αυτα τα πλασματα μπορει να εχουν μεγαλες ευαισθησιες μεσα τους

[autologokrinomai]φαίνεται σε κάποιες υπογραφές.[/autologokrinomai]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και πιος σου λεει οτι δεν φοβουνται τα παντα και για αυτο ειναι ετσι ωστε να φοβιζουν οτι τους φοβιζει;... και δλδ καπιος που ακουει κλασικη μουσικη και φοραει κουστουμακια και δεν εχει καθολου τρομακτικη εμφανισει φοβατε τους παντες και τα παντα;

κανενας χαος δεν ειναι αυτο που διχνει κ αυτα τα πλασματα μπορει να εχουν μεγαλες ευαισθησιες μεσα τους


"Τα παίρνεις όλα πολύ στα σοβαρά, ήταν τα λόγια του ληστή..."

Συγνώμη, δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε πότε κάποιος κάνει πλάκα και πότε όχι;;;:D. Εγώ έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους τύπους, τελικά διαπίστωσα ότι το μόνο που φοβούνται είναι να τους πέσει ο ουρανός στο κεφάλι, όπως οι ανυπόταχτοι Γαλάτες του Αστερίξ. :P. Επίσης, μήπως τους τελειώσει η μπύρα. :hehe: Μόνο ο Λόρυ κατάλαβε το αστείο μου φαίνεται. Μου φαίνεται ότι είχα βάλει και τα αντίστοιχα γελάκια.

Αγαπητή Κατσαρίδα, έδωσες κοινωνικές προεκτάσεις σε ένα εσωτερικό αστείο μεταξύ μεταλλάδων. Κι ερωτώ:

1) Ποιος είπε ότι αυτός που δεν φοβάται δεν έχει ευαισθησίες;; Ας μην ισοπεδώνουμε τις έννοιες γιατί στο τέλος θ' απολεστεί ο λόγος, όπως στον Πύργο της Βαβέλ.

Οι μεταλλάδες είναι ελεύθερα πνεύματα και ο Διογένης ο Κυνικός έχει πει "Σκλάβος είναι αυτός που φοβάται", συνεπώς δεν φοβούνται τίποτε. Επίσης είναι ευαίσθητοι άνθρωποι, έτσι ώστε θέλουν να διαφέρουν από το σύνολο που δεν μπορεί ή δεν θέλει να τους κατανοήσει...Ο φίλος μας ο Κρόνος ίσως αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα. Εγώ πάλι, σίγουρα εντάσσομαι σ' αυτήν την κατηγορία. "Μην κρίνετε ίνα μην κριθείτε"

2) Έχεις πάει σε περισσότερες μέταλ συναυλίες κι έχεις γνωρίσει περισσότερους τέτοιους τύπους από εμένα; Δύσκολο το βλέπω.

3) Ποιος σου είπε ότι εγώ δεν είμαι ένας απ' αυτούς;

4) Από τόσα που γράψαμε για τους πολλαπλούς οργασμούς, αυτό βρήκες να σχολιάσεις;

(Σημείωση: Οι τελευταίες απαντήσεις ίσως θα ήταν καλό να μεταφερθούν στο θέμα για την ιδεολογία του μέταλ και του ροκ... λέω τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
"Τα παίρνεις όλα πολύ στα σοβαρά, ήταν τα λόγια του ληστή..."

Συγνώμη, δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε πότε κάποιος κάνει πλάκα και πότε όχι;;;:D. Εγώ έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους τύπους, τελικά διαπίστωσα ότι το μόνο που φοβούνται είναι να τους πέσει ο ουρανός στο κεφάλι, όπως οι ανυπόταχτοι Γαλάτες του Αστερίξ. :P. Επίσης, μήπως τους τελειώσει η μπύρα. :hehe: Μόνο ο Λόρυ κατάλαβε το αστείο μου φαίνεται. Μου φαίνεται ότι είχα βάλει και τα αντίστοιχα γελάκια.

Αγαπητή Κατσαρίδα, έδωσες κοινωνικές προεκτάσεις σε ένα εσωτερικό αστείο μεταξύ μεταλλάδων. Κι ερωτώ:

1) Ποιος είπε ότι αυτός που δεν φοβάται δεν έχει ευαισθησίες;; Ας μην ισοπεδώνουμε τις έννοιες γιατί στο τέλος θ' απολεστεί ο λόγος, όπως στον Πύργο της Βαβέλ.

Οι μεταλλάδες είναι ελεύθερα πνεύματα και ο Διογένης ο Κυνικός έχει πει "Σκλάβος είναι αυτός που φοβάται", συνεπώς δεν φοβούνται τίποτε. Επίσης είναι ευαίσθητοι άνθρωποι, έτσι ώστε θέλουν να διαφέρουν από το σύνολο που δεν μπορεί ή δεν θέλει να τους κατανοήσει...Ο φίλος μας ο Κρόνος ίσως αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα. Εγώ πάλι, σίγουρα εντάσσομαι σ' αυτήν την κατηγορία. "Μην κρίνετε ίνα μην κριθείτε"

2) Έχεις πάει σε περισσότερες μέταλ συναυλίες κι έχεις γνωρίσει περισσότερους τέτοιους τύπους από εμένα; Δύσκολο το βλέπω.

3) Ποιος σου είπε ότι εγώ δεν είμαι ένας απ' αυτούς;

4) Από τόσα που γράψαμε για τους πολλαπλούς οργασμούς, αυτό βρήκες να σχολιάσεις;

(Σημείωση: Οι τελευταίες απαντήσεις ίσως θα ήταν καλό να μεταφερθούν στο θέμα για την ιδεολογία του μέταλ και του ροκ... λέω τώρα)

Ετσι οπως το ειπες, παρολο που ειχε τα smilies μου φανηκε σαν να το ελεγες σοβαρα, και εμεινα με το στομα ανοιχτο... "ειναι δυνατων ενας μεταλας να σκευτετε ετσι;".....

Αλλο ευαιστισια, αλλο φοβος, εδω συμφωνουμε! Αλλα το οτι καπιος ειναι μεταλας δεν συμενει οτι δεν φοβατε τπτ... Προσοπικα θεωρω τον ευατο μου μεταλα (οσο μπορει καπιος να θεωρισει τον ευατο του... γιατι και τα μεγαλητερα ποζερια νομιζουν οτι ειναι πραγματικοι die-hard metalheads...) και δεν υπαρχει κατι που να λεω οτι το φοβαμε (αλλα μπορει να υπαρχει κατι το οπιο δεν μου ερχετε κατα νου, η κατι που δεν μπορω να το καταλαβω αυτην την στιγμη), αν ομως φοβομουν κατι, αλλα κατα τα αλλα συνεχιζα να ειμαι το ιδιο ατομο δεν θα ειμουν μεταλας;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητέ μου φίλε, μέσα από το αστειάκι έβγαινε απλά η, επίτρεψέ μου, παραίνεση να μην φοβάσαι τίποτε. Και μόνο που τολμάς να διαφέρεις από τον μέσο όρο είναι μια πράξη γενναιότητας, συνεπώς δεν έχεις το παραμικρό να φοβηθείς από τα δευτερεύοντα. Όλοι οι άνθρωποι έχουν τους φόβους τους, το θέμα είναι πώς τους αντιμετωπίζουν. Κάποιος έχει πει: "Ήρωας ήταν αυτός που φοβόταν κι όμως δεν έκανε πίσω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Εγω λεω (και συμπληρωνω στο προηγουμενο ποστ μου) ν' ακουει ο καθενας οτι του αρεσει. Δε πα να ειναι μεταλ, δε πα να ειναι σκυλαδικα. Και οσοι ανησυχουν για τους μουφες και τα ποζερια, θα δειξει οταν πανε/πηγαν 30 απο το αν θα συνεχισουν ν' ακουνε μεταλ/ροκ η θ' αρχισουν σιγα σιγα τον Πλουταρχο κτλ...!
(προσωπικα κοβομαι για stoneries, ασχετο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
stoner. εγκρινω. Ακουσα 3-4 δισκους προσφατα. kewl.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top