Τυχερή ή άτυχη η γενιά 18-30 της κρίσης;

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Όχι όλοι. πχ εγώ δεν επωφελήθηκα

Υπάρχει μια συντεταγμένη κοινωνία, στην οποία αποφασίζει η πλειοψηφία.Η (μεγάλη) πλειοψηφία ανέλαβε την ευθύνη για όλους μας.
Και στο κάτω κάτω, όποιος πιστεύει ότι δεν επωφελείται από την δανεική ανάπτυξη της Ελλάδας, τον καλώ να μην πατάει στους καινούριους δρόμους του Σουφλιά.Να οδηγεί σε περιφερειακούς δρόμους 40ετίας και χωματόδρομους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Και στο κάτω κάτω, όποιος πιστεύει ότι δεν επωφελείται από την δανεική ανάπτυξη της Ελλάδας, τον καλώ να μην πατάει στους καινούριους δρόμους του Σουφλιά.Να οδηγεί σε περιφερειακούς δρόμους 40ετίας και χωματόδρομους.

Ανάπτυξη & στοιχειώδεις κοινωνικές παροχές = επωφεληθήκαμε από κάποιο μεγάλο φαγοπότι? λολ, σίγουρα οχι :P

Όταν οδηγώ σε εθνική οδό με 1,5 λωρίδα ανά κατεύθυνση, χωρίς διαχωριστικό διάζωμα, όπου κυκλοφορούν μέχρι και τρακτέρ τότε επωφελούμαι από κάποιο μεγάλο φαγοπότι? Δε νομίζω :P

Δηλαδή για τους Γερμανούς πχ που εδώ και δεκαετίες έχουν καλύτερο οδικό δίκτυο από αυτό που έχουμε σήμερα, θα πρέπει να λέμε ότι κι αυτοί έχουν ρίξει τρελό φαγοπότι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει μια συντεταγμένη κοινωνία, στην οποία αποφασίζει η πλειοψηφία.Η (μεγάλη) πλειοψηφία ανέλαβε την ευθύνη για όλους μας.
Και στο κάτω κάτω, όποιος πιστεύει ότι δεν επωφελείται από την δανεική ανάπτυξη της Ελλάδας, τον καλώ να μην πατάει στους καινούριους δρόμους του Σουφλιά.Να οδηγεί σε περιφερειακούς δρόμους 40ετίας και χωματόδρομους.

:sly: συγκεκριμένα, στους δρόμους πληρώνουμε και διόδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει μια συντεταγμένη κοινωνία, στην οποία αποφασίζει η πλειοψηφία.Η (μεγάλη) πλειοψηφία ανέλαβε την ευθύνη για όλους μας.
Και στο κάτω κάτω, όποιος πιστεύει ότι δεν επωφελείται από την δανεική ανάπτυξη της Ελλάδας, τον καλώ να μην πατάει στους καινούριους δρόμους του Σουφλιά.Να οδηγεί σε περιφερειακούς δρόμους 40ετίας και χωματόδρομους.

Η μεγάλη πλειοψηφία αποφασίζει εν τέλει; Σοβαρά τώρα; Γιατί εγώ βλέπω πως οι λίγοι αποφασίζουν για εμάς και κυρίως όσοι έχουν ΚΕΦΑΛΑΙΟ. Δεν είναι περίεργο, άλλωστε, που οι σύγχρονες συγκυρίες ευνοούν τους πλουσιότερους, ενώ ο κοσμάκης πεινάει και τρέχει στα συσσίτια για ένα πιάτο φαγητό. Και μη μου πεις τώρα ότι ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων δε δυσανασχετεί με την παρούσα κατάσταση με απεργίες κτλ. :P

Α! Και σπουδαία δανεική ανάπτυξη! Εχουν υποβαθμιστεί οι βασικοί πυλώνες μιας κοινωνίας (εκπαίδευση, υγεία), η ανεργία κλιμακώνεται, το βιοτικό επίπεδο υποβαθμίζεται όλο και περισσότερο κοκ. Αυτό δεν έπρεπε καν να το χαρακτηρίζεις ΑΝΑΠΤΥΞΗ, αν είχες ένα - έστω και απειροελάχιστο - δείγμα ανθρωπισμού! Αυτό είναι ΚΑΤΑΝΤΙΑ, ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ.

Επιπλέον, για τους δρόμους που λες, μην ξεχνάς ότι όλα αυτά τα έργα υποδομής (δρόμοι, λιμάνια, αεροδρόμια κτλ) υλοποιήθηκαν με χρήματα του λαού και οι αγαπημένοι σου κυβερνώντες προσπαθούν να τα ιδιωτικοποιήσουν με το έτσι θέλω, λες και τους ανήκει. Σπουδαίο σχέδιο! Αντί να υποστηρίζεται η κρατικοποίηση των επενδύσεων, προωθείται η ιδιωτικοποίηση! Να χαίρεσαι λοιπόν την ανάπτυξή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ανάπτυξη & στοιχειώδεις κοινωνικές παροχές = επωφεληθήκαμε από κάποιο μεγάλο φαγοπότι? λολ, σίγουρα οχι :P

Όταν οδηγώ σε εθνική οδό με 1,5 λωρίδα ανά κατεύθυνση, χωρίς διαχωριστικό διάζωμα, όπου κυκλοφορούν μέχρι και τρακτέρ τότε επωφελούμαι από κάποιο μεγάλο φαγοπότι? Δε νομίζω :P

Δηλαδή για τους Γερμανούς πχ που εδώ και δεκαετίες έχουν καλύτερο οδικό δίκτυο από αυτό που έχουμε σήμερα, θα πρέπει να λέμε ότι κι αυτοί έχουν ρίξει τρελό φαγοπότι;
Στοιχειώδεις να της πεις όταν έρθεις Βουλγαρία να δεις πως ήταν η Ελλάδα του '75!:P
Τώρα μη μου πεις ότι θα παραπονεθείς για το οδικό δίκτυο της ψωροκώσταινας!Έχει πέσει ΤΟ φράγκο.Τι να κάνουμε που είμασταν κακομοίρηδες και έπρεπε να γίνουν όλα απ'την αρχή;
Όχι.Οι Γερμανοί χτίζουν σιγά σιγά, εμείς δεν κάναμε το ίδιο.Μην συγκρίνετε την Ελλάδα με την Γερμανία ή άλλες χώρες της Δύσης, όπως η Γαλλία.Ήταν πιο μπροστά από μας και θα είναι πιο μπροστά.Ακόμα και να μην κάναμε μαλακίες από το '81 και μετά, πάλι δεν θα τους φτάναμε, γιατί έχουν καλύτερο σημείο εκκίνησης και καλύτερα φόντα.

:sly: συγκεκριμένα, στους δρόμους πληρώνουμε και διόδια
Αν δεν δανειζόμασταν, δεν θα υπήρχε ο δρόμος για να πληρώσεις τα διόδια.Σε ΑΛΛΟ δρόμο θα οδηγούσες.Όχι, λοιπόν, δεν τον έχει πληρώσει από την τσέπη του το δρόμο ο λαός, αν αυτό θες να πεις.
Η μεγάλη πλειοψηφία αποφασίζει εν τέλει; Σοβαρά τώρα; Γιατί εγώ βλέπω πως οι λίγοι αποφασίζουν για εμάς και κυρίως όσοι έχουν ΚΕΦΑΛΑΙΟ. Δεν είναι περίεργο, άλλωστε, που οι σύγχρονες συγκυρίες ευνοούν τους πλουσιότερους, ενώ ο κοσμάκης πεινάει και τρέχει στα συσσίτια για ένα πιάτο φαγητό. Και μη μου πεις τώρα ότι ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων δε δυσανασχετεί με την παρούσα κατάσταση με απεργίες κτλ. :P
Παρέθεσα πιο πάνω τα ποσοστά που πήρε η Νέα Δημοκρατία και το ΠΑ.ΣΟ.Κ.
Η πλειοψηφία αποφάσισε, όσο θέλετε χτυπήστε τον κώλο σας τώρα.Τα παράπονα...στους γονείς και τους παππούδες σας.
Πλέον, τι θες να σου πω;Πλέον δεν αποφασίζει καμία κοινωνική ομάδα!Αποφασίζει το Σύστημα!Και δεν λέω ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ή ότι υπάρχει.Σίγουρα όμως δεν υπάρχει τρόπος να αποφασίσουν οι πολλοί, γιατί δεν υπάρχουν πολλοί.Υπάρχει η περίοδος της οργής και της σύγχυσης.Οπότε τι μου λέτε ότι αποφασίζουν οι λίγοι;Ποιοι είναι οι πολλοί;

Α! Και σπουδαία δανεική ανάπτυξη! Εχουν υποβαθμιστεί οι βασικοί πυλώνες μιας κοινωνίας (εκπαίδευση, υγεία), η ανεργία κλιμακώνεται, το βιοτικό επίπεδο υποβαθμίζεται όλο και περισσότερο κοκ. Αυτό δεν έπρεπε καν να το χαρακτηρίζεις ΑΝΑΠΤΥΞΗ, αν είχες ένα - έστω και απειροελάχιστο - δείγμα ανθρωπισμού! Αυτό είναι ΚΑΤΑΝΤΙΑ, ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ.
Σπουδαία, φυσικά!Ξέρεις πώς ζούσαν οι γονείς σου τη δεκαετία του '80;
Τώρα τι να κάνουμε.Κρίση, μειώσεις και λοιπά και λοιπά.Δεν συζητάμε αυτά.Εδώ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΑΜΕ και μου λες για υποβάθμιση εκπαίδευσης και υγείας.Να γεννήσω λεφτά να την αναβαθμίσουμε τώρα;
Τον ανθρωπισμό μου να τον αφήσεις εκεί που τον βρήκες.

Επιπλέον, για τους δρόμους που λες, μην ξεχνάς ότι όλα αυτά τα έργα υποδομής (δρόμοι, λιμάνια, αεροδρόμια κτλ) υλοποιήθηκαν με χρήματα του λαού και οι αγαπημένοι σου κυβερνώντες προσπαθούν να τα ιδιωτικοποιήσουν με το έτσι θέλω, λες και τους ανήκει. Σπουδαίο σχέδιο! Αντί να υποστηρίζεται η κρατικοποίηση των επενδύσεων, προωθείται η ιδιωτικοποίηση! Να χαίρεσαι λοιπόν την ανάπτυξή σου!
Φτάνει τόσος σοσιαλισμός σε αυτή τη χώρα, αυτό σου λέω μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Όλοι άτυχοι είμαστε εκτός από αυτούς που θησαυρίζουν. Γιατί όμως βγάζετε απέξω τους εξηντάρηδες και άνω; Για μένα αυτοί είναι οι πιο άτυχοι. Μπορεί να έχουν ακόμα τη σύνταξή τους και να κουτσοπερνάνε, αλλά τόσο καιρό πάλευαν για τη δική μας τη γενιά και τώρα βλέπουν ότι τα παιδιά τους δεν μπορούν να ανοίξουν τα φτερά τους. Αφήστε που αν μειωθούν οι συντάξεις δραματικά όπως μάλλον θα γίνει, δε θα μπορέσει κανένας να στηρίξει κανέναν και τότε τρέμω για το τί θα επακολουθήσει αν δεν αρχίσει να μειώνεται η ανεργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Aγαπητε Valder (Λυκουργε), εκτιμω ιδιαιτερα τον χρονο που αφιερωσες για να εκφρασεις με λεπτομερεια και γλαφυροτητα τις αποψεις σου στην συζητηση που ανοιξα. Απαντωντας σε μερικα απο τα ερωτηματα που εθεσες, εχω δυο κορες στα 30, εχω δουλεψει διευθυντικο στελεχος σε 4 πολυεθνικες, θεωρω οτι δεν "εφαγα" αλλα "επωφεληθηκα εξ ανακλασεως" οπως επωφεληθηκε ο καθε Ελληνας. Αναλαμβανοντας το μερος της ευθυνης που μου αναλογει, ως "αντιπαροχη μου" στην νεα γενια που εχει ζοφερο μελλον και ισως δεν γευτει αυτα που γευτηκαμε οι προηγουμενες γενηες, τα τελευταια χρονια κανω δωρεαν πολλα σεμιναρια για νεους για να βοηθησω να χτισουν την προσωπικοτητα τους, την καριερα τους και τις γνωσεις/ικανοτητες για το επιχειρειν.
Πιστευω ακραδαντα οτι ως κοινωνια, για να παμε συντεταγμενα σε μια αλλαγη, πρεπει ολοι να συνειδητοποιησουμε και να αποδεχτουμε οτι μπορει να μη τα "φαγαμα ολοι μαζι" αλλα λιγο-πολυ ολοι επωφεληθηκαμε (παραδειγμα, καποιοι φτιαξαν βιλλες και κοτερα, καποιοι ομως κτισαν αυτες τις βιλες και δουλευαν πληρωμα στα κοτερα, και με τους μισθους τους στειλαν τα παιδια τους για μεταπτυχιακα στο Λονδινο, η τους αγορασαν σπιτι, λεον, κλπ). Οποιος τα βαζει με τα λαμογια με τις βιλες, οταν αυτοι μπουν φυλακη, αν θελει να ειναι τιμιος με τον εαυτο του, κανονικα θα πρεπει να επιστρεψει και αυτος αναδρομικα και το λεον και το σπιτι και ο,τι αλλο επωφεληθηκε αυτος η οι διαδοχοι του απο την εποχη του μεγαλου φαγοποτιου. Μονο αν αναλαβουμε ολοι το μερος ευθυνης που μας αναλογει, θα εχουμε κοινωνικη συνοχη και θα παμε σαν οργανωμενη κοινωνια στην Αλλαγη. Οσοι χαιδευουν τα αυτια των πολιτων (θελοντας τις ψηφους τους) λεγοντας τους οτι ειναι αθωες περιστερες και μονο μερικα γερακια φταινε για την κριση, τους εμποτιζουν με ψυχολογια θυματος, αδικημενου, οργισμενου, αντιδραστικου, παραβατικου, αντικοινωνικου, ενω μας χρειαζεται η ψυχολογια δυνατου και υπερηφανου λαου για να ειναι εφικτη μια πανεθνικη εκστρατεια για εξοδο απο την οικονομικη και κοινωνικη κριση.

Αγαπητέ 111 (έχετε πολλούς "άσσους" στο...username σας, οπότε συνεχίζω να σας προσφωνώ μόνο με τρείς!),

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το χρόνο που αφιερώσατε για να διαβάσετε τις σκέψεις μου αλλά και για να απαντήσετε σε αυτές. Σχετικά με το θέμα των απογόνων σας ή της επαγγελματικής σας δραστηριότητας, δεν χρειαζόταν φυσικά κάποια απάντηση, μιας και τα λόγια μου ήταν εικασίες και όχι κάποιου είδους ανάκριση με στόχο να σας φέρει σε δύσκολη θέση. Εντούτοις εκτιμώ ιδιαίτερα ότι δεν φοβηθήκατε ούτε στο ελάχιστο να αποκαλύψετε προσωπικά σας δεδομένα, πράγμα που σε συνδυασμό με τη δαιμόνια διάθεσή μου για έρευνα επιβεβαίωσε την υποψία μου ότι μιλώ με άνθρωπο που σε καμία περίπτωση δεν ειναι αυτό που λέμε "ο φιλόσοφος του Internet" αλλά κάποιος με γαλόνια εμπειρίας στους ώμους του.

Παρά την όση εκτίμηση που μου γεννήσατε όμως, οφείλω να διαφωνήσω οριζοντίως, καθέτως και σε οποιαδήποτε άλλη διάσταση έχει συζητηθεί από τον Lorentz τον Einstein και την υπόλοιπη παρέα τους, αν και λαμβάνοντας υπόψιν τον Stephen Hawking, μάλλον θα διαφωνήσω εντεκάκις. Δυστυχώς η οικονομία δεν είναι κάποιος χαλασμένος ηλεκτρονόμος, ούτε κάποιο Asterisk PBX που δεν κάνει σωστά τη δουλειά του, για να βάλουμε κατσαβίδι, ή να του ξαναγράψουμε το firmware και να επανέλθει στα συγκαλά του.

Η ολιστική προσέγγιση του "όλοι τα φάγαμε" καταλήγει να συγχέεται σε επίπεδο ενοχής κι ευθύνης για αλλαγή, με το πόσοι επωφεληθήκαμε. Ναι, μπορεί άλλοι να έφαγαν κι άλλοι να επωφελήθηκαν. Σε μια οικονομία όμως με συγκεκριμένα μεγέθη, τα οποία συντηρούνταν άλλοτε πλασματικά και άλλοτε με τη βοήθεια υποτραπέζιων χειραψιών και δανείων, διαμορφώνονται αντίστοιχα και όλες εκείνες οι μακροοικονομικές συνιστώσες που θα επιτρέψουν και τα μεταπτυχιακά στο Λονδίνο και τα Λεόν και τα Ιμπίθα και τα εξαιρετικά SAAB Aero που μας άφησαν χρόνους αν δεν κάνω λάθος.

Όμως, κι αυτό είναι ένα μεγάλο όμως, δεν αποδεικνύει κάτι τέτοιο ενοχή στο σύνολο της κοινωνίας. Επιτρέψτε μου να εκφραστώ με μια παρομοίωση μιας και απ' ότι βλέπω μας αρέσει πολύ σε αυτό το θέμα να μιλάμε με αυτές. Έστω ότι ο άνθρωπος δεν είναι ασθενής, αλλά υγιέστατος και προμηθεύεται από τον κρεοπώλη 4 μικρές μπριζόλες για την 4μελή οικογένειά του, σε μια καλή τιμή. Η οικογένεια καταναλώνει το φαγητό χωρίς να πετάξει τίποτα γιατί ήταν όση ακριβώς ποσότητα της χρειαζόταν. Ένας άλλος οικογενειάρχης θα αγοράσει 4 μπριζόλες, 3 φιλέτα και 2 λουκάνικα για ισομεγέθη οικογένεια, για να σπάσει το 200άρικο που έχει πάνω του, και "αμα τα φάμε τα φάγαμε". Δεν τα τρώνε όλα και τα μισά καταλήγουν στα σκουπίδια. Άρα τι έχουμε εδω; Υπερβολική αγοραστική δύναμη για μικρότερες καταναλωτικές ανάγκες. Η ζήτηση μεγαλώνει, ο κρεοπώλης βλέπει τον τζίρο του να αυξάνεται και ομοίως αυξάνει τις οικονομίες κλίμακος με την προμήθεια νέων "πρώτων υλών".

Που θέλω να καταλήξω: Ο κρεοπώλης, δεν είναι οικονομολόγος ούτε δικαστής, αλλά ούτε και πολιτικός για να έχει το inside information. Λειτουργεί με τους κανόνες της αγοράς. Ο πρώτος αγοραστής πάλι δεν είναι όλα αυτά, ούτε πλήρως πληροφορημένος, λειτουργεί κι αυτός με τους κανόνες της αγοράς. Ο δεύτερος αγοραστής, ούτε αυτός είναι όλα αυτά ή πλήρως πληροφορημένος, αλλά είναι ξεκάθαρα καβαλημένος και βλαμμένος (αν και για το τελευταίο αμφιβάλλω. Τα λαμόγια ήξεραν καλά τι έκαναν).

Σε ένα κράτος λοιπόν που βγαίνει ο Γιάννης Στουρνάρας και διατείνεται ότι είναι "Κεϋνσιανός" (φέρτε μου ένα Black Label να ξεχάσω τι άκουσα), που είναι η κοινωνική μέριμνα; Που είναι η σωστή φορολογική πολιτική. Που είναι η σωστή χρηματοδοτική πολιτική για τις επιχειρήσεις; Πως θα κινηθούν; Τι κίνητρα θα έχουν για την ανάπτυξη; Πουθενά και τίποτα. Θα ρθει η περίφημη αυτορρύθμιση της αγοράς ενάντια στον παρωχημένο Keynes και θα τα φτιάξει όλα. Ναι, αλλά θα κόψει οριζόντια, όχι επιλεκτικά. Η αυτορρύθμιση δεν έχει ποιοτικά κριτήρια στην εφαρμογή της. Γι αυτό μίλησα για την Αγορά και το μέγεθός της πριν. Η επιθανάτια δέηση της αυτορρύθμισης σε καθεστώς λιτότητας στραγγαλίζει την Αγορά και επιβεβαιώνει την δυσκαμψία (ηθελημένη ίσως; ) των πολιτικών να λειτουργήσουν ως οικονομολόγοι συμπεριλαμβάνοντας και τον ποιοτικό παράγοντα. Οι άνθρωποι λειτουργούν ως πολιτικοί κι ως εντολείς, χωρίς τακτική αλλά με άτσαλο τρόπο μέχρι να βγούν τα νούμερα.

Ναι αλλά ούτε τα νούμερα θα βγούν, ούτε καμία ανάκαμψη θα υπάρξει. Και θα την πληρώσει και ο κρεοπώλης και ο πρώτος αγοραστής, ενώ ο 2ος είναι αρκετά πιθανό να επιβιώσει ακόμα και τώρα λόγω της γνώριμης τέχνης του εις την λαμογιά.Τι νόημα έχει να αδυνατίσει ο ασθενής που λέτε στο άλλο σας παράδειγμα, αν ενδιάμεσα του χετε φράξει με τσιμέντο τον οισοφάγο; Οκ, θα αδυνατίσει, αλλά αυτό δε θα χει σταματημό και εν τέλει θα πεθάνει. Δίαιτα ολικής εφαρμογής γιατί λοιπόν; Δεν την έχουν ανάγκη όλοι. Την έχουν ανάγκη αρκετοί ΚΑΙ τα κεφάλια.

Οπότε λοιπόν να με συγχωρείτε αν δεν συμμεριστώ την άποψή σας ότι "ωφέλεια εξ' αντανακλάσεως" = φαγοπότι και ενοχή. Η ωφέλεια ήταν αναπόφευκτη εκ των νόμων της αγοράς, οι οποίοι είχαν τραυματιστεί από το μακρύ χέρι της λέρας και της πολιτικής διάβρωσης. Όλο αυτό μου θυμίζει τις γυναίκες που βιάζονται στις ανατολικές χώρες και μετά κρεμάνε και τον βιαστή και την βιασμένη επειδή λέει ατίμασε τον άντρα της που έβαλε ξένο σώμα μέσα της. Μα δεν το έκανε με τη συγκατάθεσή της, τους λες. Δεν έχει σημασία, σου λένε, ο Αλλάχ τη βρίσκει ένοχη επειδή παραβιάστηκε.

Με το συμπάθειο δηλαδή, αλλά το Εβραϊκό πραμυθάκι "γύρνα και το άλλο μάγουλο" ή οι γνωστές φανφάρες περί "πατρίδας, εθνικής υπερηφάνειας κλπ." εμένα δε με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο. Πότε με σεβάστηκε εμένα αυτή η χώρα για να δώσω σήμερα από το υστέρημά μου χωρίς να μου άξιζε να το στερηθώ; Ότι ήμουν, εξακολουθώ να είμαι, μόνο που τώρα μου ζητούν να εξιλεωθώ.

Και σας ρωτώ, άραγε πρέπει να εξιλεωνόμαστε στις στιγμές της αδυναμίας μας ή στις στιγμές της δύναμής μας; Τι σημαίνει πραγματική εξιλέωση; Η εξιλέωση δεν είναι πάντα δωρεάν σεμινάρια, που κανονικά τίποτα δεν είναι δωρεάν. Απλά δεν έχει κόστος για τον συμμετέχοντα. Αυτό δε σημαίνει ότι θα επωμιστείτε και όλα μα όλα τα κόστη εσείς, εκτός αν το κάνετε και υποθέτω άδικα πράγματα (παρόλαυτά σας συγχαίρω έστω και γι αυτή την προσφορά σας και πιθανόν να ενδιαφερθώ κάποια στιγμή για το τι προσφέρετε εαν έχει σχέση με τον κλάδο μου). Λέτε πρέπει να προσπαθήσουμε όλοι. Η απάντησή σας, είναι κατεξοχήν απάντηση έμπειρου ανθρώπου που ξέρει τι λέει και γιατί. "Όλοι πρέπει να προσπαθήσουμε, επειδή κάποιοι τα φάγανε". Αυτός ο επιμερισμός, όταν τον ακούω, καταλαβαίνω τι πραγματικά λένε οι λέξεις. Μην αδικείτε τον εαυτό σας με το να ακούγεστε σαν πολιτικός. Σαν τον Σαμαρά "Εθνική προσπάθεια". Όχι, δεν είναι εθνική ΜΑΣ προσπάθεια, είναι εθνική ΜΑΣ υπομονή με την κυβερνητική ΤΟΥΣ προσπάθεια, γιατί αν η προσπάθεια ΤΟΥΣ δεν πάει καλά θα πρέπει να πέσουν εκτελέσεις στο Γουδή για παραδειγματισμό για τους επόμενους που θα προθυμοποιηθούν απ' την καλή τους την καρδιά (insert κλαυσίγελος here) να..."προσπαθήσουν".

Δεν τα βάζω μαζί σας, μην παρεξηγήσετε. Απλά βάζω τα πράγματα στη θέση που πιστεύω πως πρέπει να μπούν. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δεν το νομίζω. Έχω εμπιστοσύνη στην κρίση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Η μεγάλη πλειοψηφία αποφασίζει εν τέλει; Σοβαρά τώρα; Γιατί εγώ βλέπω πως οι λίγοι αποφασίζουν για εμάς και κυρίως όσοι έχουν ΚΕΦΑΛΑΙΟ. Δεν είναι περίεργο, άλλωστε, που οι σύγχρονες συγκυρίες ευνοούν τους πλουσιότερους, ενώ ο κοσμάκης πεινάει και τρέχει στα συσσίτια για ένα πιάτο φαγητό. Και μη μου πεις τώρα ότι ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων δε δυσανασχετεί με την παρούσα κατάσταση με απεργίες κτλ. :P

Η πλειοψηφια αποφασιζει εφοσον η κυβερνηση δημιουργειται βασει εκλογων...

Α! Και σπουδαία δανεική ανάπτυξη! Εχουν υποβαθμιστεί οι βασικοί πυλώνες μιας κοινωνίας (εκπαίδευση, υγεία), η ανεργία κλιμακώνεται, το βιοτικό επίπεδο υποβαθμίζεται όλο και περισσότερο κοκ. Αυτό δεν έπρεπε καν να το χαρακτηρίζεις ΑΝΑΠΤΥΞΗ, αν είχες ένα - έστω και απειροελάχιστο - δείγμα ανθρωπισμού! Αυτό είναι ΚΑΤΑΝΤΙΑ, ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ.

Γιατι πριν πως ηταν, φακελακι στο νοσοκομειο, και φροντιστηρια για να μπουμε στα πανεπιστημια; Εσυ τωρα ειδες την καταντια και την εξαθλιωση. Τοσα χρονια που επεφτε μιζα και βολεμα και αλισβερισι που ησουν; Μη τα φορτωνουμε ολα στους αλλους και οτι για ολα μα ολα φταινε οι πολιτικοι οι οποιο ψηφιζονται απο το λαο...και ο λαος εχει μεγαλη ευθυνη...ολοι τα ξεραμε και ολοι τα βλεπαμε...

Επιπλέον, για τους δρόμους που λες, μην ξεχνάς ότι όλα αυτά τα έργα υποδομής (δρόμοι, λιμάνια, αεροδρόμια κτλ) υλοποιήθηκαν με χρήματα του λαού και οι αγαπημένοι σου κυβερνώντες προσπαθούν να τα ιδιωτικοποιήσουν με το έτσι θέλω, λες και τους ανήκει. Σπουδαίο σχέδιο! Αντί να υποστηρίζεται η κρατικοποίηση των επενδύσεων, προωθείται η ιδιωτικοποίηση! Να χαίρεσαι λοιπόν την ανάπτυξή σου!

Ναι ιδιωτικοποιουνται για απλα η Έλλαδα δεν ειναι για κρατικοποιηση οταν οτι κρατικο ειχε πτωχευσε...ελεγχος δεν υπηρχε και ο καθενας εκανε οτι του καπνιζε χωρις κανενα ενδοιασμο....δεν ιδιωτικοποιουνται με το ετσι θελω...πτωχευσανε...τι θες να τα κανουνε...να χουν να τα βλεπουν...οσο για τους δρομους και τα λιμανια και κτλ ναι πληρωσε και ο κοσμακης αρκετα...αλλα και πολλες χρηματοδοτησεις επεσαν...τωρα αν τις τσεπωσαν αυτο ειναι το φαγοποτι τους...γιατι απλα ζουμε στη χωρα της μιζας ...ειναι χαζο να κανουμε οτι δε τα βλεπαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
ΥΓ: Έχετε παραθέσει τις ερωτήσεις σας και σε αντιμνημονιακούς ιστότοπους; Θεωρώ πως κάτι τέτοιο θα εξασφάλιζε ακόμα μεγαλύτερη κοινωνική/πληθυσμιακή κάλυψη και πληρότητα.

Τα περισσοτερα ενεργα μελη στο στεκι υποστηριζουν τις αντιμνημονιακες πολιτικες.Ψαξ'το στα θρεντς που σχετιζονται με την πολιτικη.


Αγαπητε Heptamer,
Δυστυχως, οσο και αν δεν μας αρεσει, φαινεται οτι η αποψη σας ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα. Εχουμε εναν ασθενη υπερπαχυσαρκο, που επι χρονια ετρωγε με δανεικα, μεχρι που επαθε ενα πολυ χοντρο εμφραγμα προσφατα. Αντι να συνειδητοποιησει οτι πρεπει να οργανωσει απο μονος του ενα προγραμμα εντατικης διαιτας και γυμναστικης και να αλλαξει εντελως τροπο ζωης, προτιμησε να μπει στο νοσοκομειο και να μαλωνει ολη την μερα με τους γιατρους που του βαλαν δακτυλιδι, να μη συνεργαζεται μαζι τους και να τους βριζει γιατι δεν του φερνουν τις αγαπημενες του σταυλισιες μπριζολες με μπολικη σως (ενω του χρειαζεται μπολικο sos). Tετοιος ασθενης δεν υπαρχει περιπτωση να σωθει, θα ψηφισει να εχει ενα αλλο γιατρο που του ταζει σως, και θα μα χαιρετησει μια ωρα νωριτερα.
Ας μην ειμαστε ομως τοσο απαισιοδοξοι, διοτι στα διπλανα κρεββατια υπαρχουν και αλλοι ασθενεις που συνεργαζονται με τους γιατρους (καλους η κακους) αλλα κυριως μονος του αποφασιζει να απολαμβανει τον λαπα και τις νεροβραστες φακες και ο,τι αλλο χρειαζεται για να βγει μια ωρα νωριτερα απο το νοσοκομειο.
Το να διαπιστωνουμε οτι ο ασθενης δεν θελει να αλλαξει ειναι μια σωστη διαγνωση, αλλα αυτο που ειναι υπερχρησιμο αλλα και υπερκρισιμο ειναι να βρουμε τροπους (σαν ειδικευομενοι ψυχολογοι στο νοσοκομειο) να τον πεισουμε να αναλαβει την υγεια και την ζωη του στα χερια του. Υπαρχει βεβαια και η σταση (που θεωρω αντικοινωνικη) οπου ο καθενας ασχολειται μονο με το να σωσει το "τομαρι" του αδιαφορωντας για τους ΑΜετανοητους ΠΑχυσαρκους, οπως και η αλλη σταση να φτιαξουμε το κινημα ΑΜΠΑ, που θα μετεξελιχθει σε κομμα, με κεντρικο συνθημα "Φερτε μου πισω την σταυλισια μου μπριζολα!" κατα το περιφημο βιβλιο "ποιος πηρε το τυρι μου"
Θα ειναι χρησιμο οσοι συμμετεχουν στην συζητηση αυτη να προσφερουν τις ιδεες τους, πως να πεισουμε τους ευατους μας να παρουμε το θεμα της αυτο-ιασης μας (ημων και αλληλων) στα χερια μας. Προσφερω για αρχη τις δικες μου σκεψεις :
1. Να συνειδητοποιησουμε οτι ειμαστε παχυσαρκοι
2. Να συνειδητοποιησουμε οτι γιναμε παχυσαρκοι διοτι συμμετειχαμε (εστω και παθητικα η εξ ανακλασεως) στο μεγαλο φαγοποτι
3. να συνειδητοποιησουμε οτι οι επιλογες ειναι προσωρικη πεινα η βεβαιος θανατος
4. να αποφασισουμε οτι εμεις ειμαστε υπευθυνοι για την υγεια μας
5. Να παιρνουμε δυναμη στην προσπαθεια αυτη ονειρευομενοι ποσο ωραια (σωματικα και ψυχολογικα) θα ειμαστε μετα
6. Να ανακαλυπτουμε ωραιες γευσεις στα πραγματα που μεχρι τωρα υποτιμουσαμε (πχ στις νεροβραστες φακες)
7. Αν αγαπαμε τα παιδια μας και θελουμε να τα υποστηριξουμε, πρεπει να φροντισουμε για την υγεια μας. Με την εμμονη στα παλια η με τη φυγη (αυτοκτονιες) τους κανουμε κιαλλο κακο.
8. να στηριζουμε τους αλλους για να στηριζομαστε και απο τους αλλους στην δυσκολη πορεια των επομενων χρονων
9. να επιλεγουμε τους αριστους και οχι τους αρεστους γιατρους.

Με χαρα θα περιμενω να συμπληρωσετε αυτο το συνταγολογιο

Οι πρωτες 2 προτασεις,προφανως και ειναι σωστες αρα δεν υπαρχει λογος σχολιασμου.Το προβλημα εμφανιζεται στην 3η προταση και συγκεκριμενα στην προσωρινη πεινα την οποια δικαιολογειτε μεσω ενος παραπλανητικου παραδειγματος.
Στη μεταφορα με τον ασθενη και το γιατρο συμμετεχουν 2 προσωπα.Εστω, οτι δεχομαστε πως η πλειοψηφια της κοινωνιας ειναι ο,πλεον, συνειδητοποιημενος ασθενης.Ποιος παιζει,ομως, το ρολο του γιατρου και πως ειμαστε σιγουροι οτι η θεραπεια που προτεινει ειναι αποτελεσματικη, εφοσον δεν εχει εφαρμοστει ξανα;
Επισης, στο νοσοκομειο υπαρχουν και αλλοι γιατροι οι οποιοι θα πρεπει να εγκρινουν τη θεραπεια.Επομενως, πρεπει να υπαρχουν και ισχυροι συμμαχοι.

Οι επομενες σκεψεις σας ειναι ωραιες ευχουλες, διχως τιποτα συγκεκριμενο και μαλιστα καποιες απο αυτες αδυνατον να υλοποιηθουν.

Γι'αυτο, νομιζω πως ολα οσα γραφετε θα μπορουσαν να παρομοιαστουν με μια ποδοσφαιρικη ομαδα η οποια βρισκεται στα ορια του υποβιβασμου μεχρι που ολα τα μελη της συνειδητοποιουν την κατασταση.Ετσι, αποφασιζουν να μην τα ξυνουν στις προπονησεις και να αφοσιωθουν στη σωτηρια της ομαδας.Μαζευονται,λοιπον, ολοι μαζι στο κεντρο του γηπεδου και υποσχονται αλλαγη συμπεριφορας, νικες και σκληρη δουλεια.Ολα μοιαζουν ιδανικα και το κλιμα φαινεται να αλλαζει,παρ'ολαυτα κατι λειπει...Το πλανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Στοιχειώδεις να της πεις όταν έρθεις Βουλγαρία να δεις πως ήταν η Ελλάδα του '75!:P
Τώρα μη μου πεις ότι θα παραπονεθείς για το οδικό δίκτυο της ψωροκώσταινας!Έχει πέσει ΤΟ φράγκο.Τι να κάνουμε που είμασταν κακομοίρηδες και έπρεπε να γίνουν όλα απ'την αρχή;
Όχι.Οι Γερμανοί χτίζουν σιγά σιγά, εμείς δεν κάναμε το ίδιο.Μην συγκρίνετε την Ελλάδα με την Γερμανία ή άλλες χώρες της Δύσης, όπως η Γαλλία.Ήταν πιο μπροστά από μας και θα είναι πιο μπροστά.Ακόμα και να μην κάναμε μαλακίες από το '81 και μετά, πάλι δεν θα τους φτάναμε, γιατί έχουν καλύτερο σημείο εκκίνησης και καλύτερα φόντα.

Εννοείται ότι θα παραπονεθώ για το οδικό δίκτυο. Κάποιοι δρόμοι θα έπρεπε να είναι έτοιμοι εδώ και πολλά χρόνια. Το γεγονός ότι φτιάχτηκε μια εγνατία δε σημαίνει ότι όλοι οι δρόμοι είναι έτσι. Έλα να δεις την πατρών-κορίνθου.
ενιγουέιζζ... από όλα αυτά που λέμε δε βλέπω να προκύπτει κάπως ότι επωφελήθηκα εγώ από το οποιοδήποτε φαγοπότι.

Εγω πιστευω το βασικο που πρεπει να αλλαξει ειναι ο Ελληνας να ξεκινησει να ψηφιζει σκεπτομενος το κοινο συμφερον και οχι μονο το δικο του συμφερον ...:worry:

ευχολόγια... όπως λένε και οι φίλοι μας οι αναρχικοί, αν η ψήφος μπορούσε να αλλάξει κάτι θα ήταν παράνομη :P
όσο μετράει στη διαμόρφωση του εκλογικού αποτελέσματος μία ψήφος στο ΠΑΣΟΚ από κάποιον που μια ζωή ήταν έντιμος και φιλότιμος εργαζόμενος, άλλο τόσο μετράει και μία ψήφος στο ΠΑΣΟΚ από κάποιον άλλο που ήταν λαμόγιο, γλύφτης και τεμπέλης. Αυτοί οι 2 προφανώς δε φέρουν την ίδια ευθύνη για την κατάσταση της χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρέθεσα πιο πάνω τα ποσοστά που πήρε η Νέα Δημοκρατία και το ΠΑ.ΣΟ.Κ.
Η πλειοψηφία αποφάσισε, όσο θέλετε χτυπήστε τον κώλο σας τώρα.Τα παράπονα...στους γονείς και τους παππούδες σας.
Πλέον, τι θες να σου πω;Πλέον δεν αποφασίζει καμία κοινωνική ομάδα!Αποφασίζει το Σύστημα!Και δεν λέω ότι δεν υπάρχει εναλλακτική ή ότι υπάρχει.Σίγουρα όμως δεν υπάρχει τρόπος να αποφασίσουν οι πολλοί, γιατί δεν υπάρχουν πολλοί.Υπάρχει η περίοδος της οργής και της σύγχυσης.Οπότε τι μου λέτε ότι αποφασίζουν οι λίγοι;Ποιοι είναι οι πολλοί;

Σπουδαία, φυσικά!Ξέρεις πώς ζούσαν οι γονείς σου τη δεκαετία του '80;
Τώρα τι να κάνουμε.Κρίση, μειώσεις και λοιπά και λοιπά.Δεν συζητάμε αυτά.Εδώ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΑΜΕ και μου λες για υποβάθμιση εκπαίδευσης και υγείας.Να γεννήσω λεφτά να την αναβαθμίσουμε τώρα;
Τον ανθρωπισμό μου να τον αφήσεις εκεί που τον βρήκες.

Φτάνει τόσος σοσιαλισμός σε αυτή τη χώρα, αυτό σου λέω μόνο.

Ναι, βιώσαμε και τον πραγματικό σοσιαλισμό. Τι άλλο θα ακούσω; :P

Καλά σίγουρα ευθύνονται οι προηγούμενες γενιές για την σημερινή κατάσταση, δεν είπα πουθενά το αντίθετο. :P Στο σύστημα δεν το απαρτίζουν λίγοι; Αυτό λέω. Αυτοί οι λίγοι δεν είναι τίποτα παιδιά του λαού. Εχουν τα κεφάλαιά τους και ζούνε μια χαρά. Ασκούν πολιτική χωρίς να έχουν αντικειμενική επίγνωση των συνεπειών της. Ισχυρίζονται πχ ότι έχουμε πλεόνασμα πλέον. Ναι... πού είναι; Γιατί εγώ βλέπω όλο και περισσότερους ανθρώπους να βρίσκονται στα όρια της φτώχειας. Και όντως επικρατεί οργή και σύγχυση στην κοινωνία. Πώς να μην επικρατεί όταν βλέπουμε ότι έχουμε πιάσει πάτο; Οταν ο άλλος σου χρεώνει χαράτσια (και βγάζει τον εαυτό του στην απ'έξω) ή τέλος πάντων όταν δε θέτονται αξιοκρατικά κριτήρια;

Χρεοκοπήσαμε γιατί πολύ απλά ο καθένας λούφαρε, δηλαδή και τα υψηλά και τα υπόλοιπα αστικά στρώματα είχαν αυτό που στην ουσία ζητούσαν.

"Η Ελλάδα, όπως όλες οι καπιταλιστικές χώρες, μπαίνει συνεχώς σε δίλημμα και αυτό είναι μια αντίφαση αυτού του συστήματος. Οι πολιτικοί μπαίνουν συνέχεια σε δίλημμα από μία θεμελιώδη δυσλειτουργία: οι επιχειρήσεις και οι πλούσιοι θέλουν η κυβέρνηση να τους υπηρετεί και όχι να τους βάζει φόρους (καμία έκπληξη). Ο λαός επίσης το ίδιο. Θέλει η κυβέρνηση να τους ωφελεί και να μην τους φορολογεί. Αυτό φέρνει τους πολιτικούς σε μια πολύ δύσκολη θέση. Από τις επιχειρήσεις και τους πλούσιους χρειάζονται τα χρήματα για την πολιτική τους δράση. Από τον λαό χρειάζονται τις ψήφους. Με ποιο τρόπο θα χειριστούν αυτό το δίλημμα;

Λύση: Δώσε και στις δύο πλευρές αυτό που θέλουν, μη φορολογείς κανέναν και λύσε το ζήτημα με δανεισμό. Είναι πολύ καλή λύση. Ο λαός δε γνωρίζει τι ακριβώς συμβαίνει, δεν έχει τουλάχιστον φόρους και έχουν τις κρατικές υπηρεσίες τους. Είναι χαρούμενοι. Οι πλούσιοι είναι εξίσου χαρούμενοι - παίρνουν αυτό που θέλουν - δεν πληρώνουν (φόρους), αλλά έχουν και ένα έξτρα μπόνους: τα χρήματα που δεν πληρώνουν σε φόρους, είναι τα χρήματα που δανείζουν στην κυβέρνηση για το έλλειμμα(!!!). Αυτός είναι ο λόγος που οι πλούσιοι δεν ενοχλούνται από τα ελλείμματα. Κερδίζουν διπλά(!!!)".


Το ξέρω ότι ίσως το πήγα λίγο παραπέρα, αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Ναι, χρεοκοπήσαμε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να βελτιώσουμε την κατάσταση. Καταρχάς, να πω ότι τα παραπάνω είναι τα λεγόμενα του καθηγητή Οικονομικών Richard Wolff (University of Massachusetts Amherst), ο οποίος σε μάθημά του περιγράφει στους μαθητές του πώς καταλήξαμε σε αυτό το σημείο (και όχι μόνο). Η μία λύση λοιπόν (η ΜΙΑ τονίζω), σύμφωνα με τον καθηγητή, είναι απλούστατη και λογική και πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εμάς την έχουν συλλογισθεί κάποτε. Να φορολογηθεί ο πλούτος. Συνεπώς, λύσεις υπάρχουν. Απλά αυτό που κάνει η κυβέρνηση είναι να ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ χρήματα από τους πλούσιους, ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να τους φορολογήσει.

Μάλιστα, στη συνέχεια του μαθήματος αναφέρει και πολλά άλλα αξιόλογα πράγματα. Για όσους ενδιαφέρονται εδώ το βίντεο.


Ναι ιδιωτικοποιουνται για απλα η Έλλαδα δεν ειναι για κρατικοποιηση οταν οτι κρατικο ειχε πτωχευσε...ελεγχος δεν υπηρχε και ο καθενας εκανε οτι του καπνιζε χωρις κανενα ενδοιασμο....δεν ιδιωτικοποιουνται με το ετσι θελω...πτωχευσανε...τι θες να τα κανουνε...να χουν να τα βλεπουν...οσο για τους δρομους και τα λιμανια και κτλ ναι πληρωσε και ο κοσμακης αρκετα...αλλα και πολλες χρηματοδοτησεις επεσαν...τωρα αν τις τσεπωσαν αυτο ειναι το φαγοποτι τους...γιατι απλα ζουμε στη χωρα της μιζας ...ειναι χαζο να κανουμε οτι δε τα βλεπαμε

Εντάξει, είπαμε: Οι παλιοί φταίξανε. Το θέμα είναι ΕΜΕΙΣ τι κάνουμε. Τι κάνουμε ΤΩΡΑ. Αν είναι να καθόμαστε και να κλαίμε την μοίρα μας ( του τύπου "πωω φτωχεύσαμε", "ήρθε το τέλος μας", "αυτό ήταν" κτλ) άστο καλύτερα. Αν θες την οποιαδήποτε αλλαγή, επιβάλλεται να παλέψεις γι' αυτήν. Ο λαός μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Το πρόβλημα, όμως, είναι ότι ακόμη κοιμάται. Για ποιο επίπεδο να μιλήσουμε όταν δεν τους ενδιαφέρει καν τι γίνεται τριγύρω τους και κοιτάνε μόνο την πάρτυ τους; (Αυτό κυρίως πάει για την νεολαία).

Αναφορικά με την ιδιωτικοποίηση (που απ' ότι φαίνεται χαίρεσαι όταν ακούς γι' αυτές) υπάρχουν εξίσου λύσεις. Αναδιοργάνωση των κρατικών οργανισμών. Αξιοκρατία. Διαφάνεια. Εννοιες που δυστυχώς έχουν χάσει το νόημά τους εδώ και πολύ καιρό, αλλά που πρέπει να τις "επαναφέρουμε" αν θέλουμε να διορθώσουμε τα πράγματα. Τώρα θα μου πεις, "μα υπάρχει διαφθορά" κτλ. Ε ας περιοριστεί. Δε μου φαίνεται και τόσο παράλογο. Επομένως, με αυτόν τον τρόπο εθελοτυφλούμε πραγματικά. Αδιαφορώντας για το τώρα, για το σήμερα και αφήνοντας μια (μικρή) μερίδα ανθρώπων να μας επιβάλλει το βλακώδες σύστημά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Χρεοκοπήσαμε γιατί πολύ απλά ο καθένας λούφαρε, δηλαδή και τα υψηλά και τα υπόλοιπα αστικά στρώματα είχαν αυτό που στην ουσία ζητούσαν.

"Η Ελλάδα, όπως όλες οι καπιταλιστικές χώρες, μπαίνει συνεχώς σε δίλημμα και αυτό είναι μια αντίφαση αυτού του συστήματος. Οι πολιτικοί μπαίνουν συνέχεια σε δίλημμα από μία θεμελιώδη δυσλειτουργία: οι επιχειρήσεις και οι πλούσιοι θέλει η κυβέρνηση να τους υπηρετεί και όχι να τους βάζει φόρους (καμία έκπληξη). Ο λαός επίσης το ίδιο. Θέλει η κυβέρνηση να τους ωφελεί και να μην τους φορολογεί. Αυτό φέρνει τους πολιτικούς σε μια πολύ δύσκολη θέση. Από τις επιχειρήσεις και τους πλούσιους χρειάζονται τα χρήματα για την πολιτική τους δράση. Από τον λαό χρειάζονται τις ψήφους. Με ποιο τρόπο θα χειριστούν αυτό το δίλημμα;

Λύση: Δώσε και στις δύο πλευρές αυτό που θέλουν, μη φορολογείς κανέναν και λύσε το ζήτημα με δανεισμό. Είναι πολύ καλή λύση. Ο λαός δε γνωρίζει τι ακριβώς συμβαίνει, δεν έχει τουλάχιστον φόρους και έχουν τις κρατικές υπηρεσίες τους. Είναι χαρούμενοι. Οι πλούσιοι είναι εξίσου χαρούμενοι - παίρνουν αυτό που θέλουν - δεν πληρώνουν (φόρους), αλλά έχουν και ένα έξτρα μπόνους: τα χρήματα που δεν πληρώνουν σε φόρους, είναι τα χρήματα που δανείζουν στην κυβέρνηση για το έλλειμμα(!!!). Αυτός είναι ο λόγος που οι πλούσιοι δεν ενοχλούνται από τα ελλείμματα. Κερδίζουν διπλά(!!!)".


Το ξέρω ότι ίσως το πήγα λίγο παραπέρα, αλλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Ναι, χρεοκοπήσαμε, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να βελτιώσουμε την κατάσταση. Καταρχάς, να πω ότι τα παραπάνω είναι τα λεγόμενα του καθηγητή Οικονομικών Richard Wolff (University of Massachusetts Amherst), ο οποίος σε μάθημά του περιγράφει στους μαθητές του πώς καταλήξαμε σε αυτό το σημείο (και όχι μόνο). Η μία λύση λοιπόν (η ΜΙΑ τονίζω), σύμφωνα με τον καθηγητή, είναι απλούστατη και λογική και πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εμάς την έχουν συλλογισθεί κάποτε. Να φορολογηθεί ο πλούτος. Συνεπώς, λύσεις υπάρχουν. Απλά αυτό που κάνει η κυβέρνηση είναι να ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ χρήματα από τους πλούσιους, ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να τους φορολογήσει.

Μάλιστα, στη συνέχεια του μαθήματος αναφέρει και πολλά άλλα αξιόλογα πράγματα. Για όσους ενδιαφέρονται εδώ το βίντεο.




Αναφορικά με την ιδιωτικοποίηση (που απ' ότι φαίνεται χαίρεσαι όταν ακούς γι' αυτές) υπάρχουν εξίσου λύσεις. Αναδιοργάνωση των κρατικών οργανισμών. Αξιοκρατία. Διαφάνεια. Εννοιες που δυστυχώς έχουν χάσει το νόημά τους εδώ και πολύ καιρό, αλλά που πρέπει να τις "επαναφέρουμε" αν θέλουμε να διορθώσουμε τα πράγματα. Τώρα θα μου πεις, "μα υπάρχει διαφθορά" κτλ. Ε ας περιοριστεί. Δε μου φαίνεται και τόσο παράλογο. Επομένως, με αυτόν τον τρόπο εθελοτυφλούμε πραγματικά. Αδιαφορώντας για το τώρα, για το σήμερα και αφήνοντας μια (μικρή) μερίδα ανθρώπων να μας επιβάλλει το βλακώδες σύστημά της.

Δεν ξερω πως ακριβως εβγαλες το συμπερασμα οτι χαιρομαι για τις ιδιωτικοποιησεις ( λες και με ξες) αλλα δε χαιρομαι καθολου απλα ειμαι ρεαλιστρια...θα ταν πολυ βολικο να λεω και γω μα δε φταιω εγω, φταιει η ολιγαρχια ...

Δηλαδη με το που θα φορολογηθει ο πλουτος λυθηκε το προβλημα ε; αυτο ηταν! Και μην αρχισουμε τα πλουτοκρατια γιατι ριφιφι δεν εκαναν μονο πλουσιοι οποτε το προβλημα δεν λυνεται ετσι ευκολα και απλα...πολλα ειναι θεμα νοοτροπιας οχι νομοθεσιας και φορολογιας μονο...

Και η μικρη μεριδα ανθρωπων που κυβερνουν και οδηγησαν τη χωρα στο χαος, να σου ξαναπω οτι ΨΗΦΙΣΤΗΚΑΝ απο το λαο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Η μία λύση λοιπόν (η ΜΙΑ τονίζω), σύμφωνα με τον καθηγητή, είναι απλούστατη και λογική και πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εμάς την έχουν συλλογισθεί κάποτε. Να φορολογηθεί ο πλούτος.
Να φορολογηθεί ο πλούτος για να πληρώσουμε επιτόκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
τυχερή - άτυχη.

τυχερή γιατί είναι σε μια ηλικία που μπορεί να επαναπροσδιορίσει τους στόχους της.

άτυχη γιατί ζει μια κοινωνία μπουρδέλο για την οποία δεν έφταιξε καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Aγαπητοι men from nowhere,
ειστε τυχεροι διοτι μπορειτε να σχεδιασετε το where you want to be.
Αν με ενα μαγικο τροπο, σας ελεγαν οι κυβερνωντες "...εμεις αποτυχαμε, παρτε την εξουσια και πατε μας εκει που εσεις κρινετε οτι ειναι το σωστο..." τι θα κανατε? Προτεινετε τι ενεργειες και δρασεις θα πρεπει να αναλαμβανε μια κοινωνια και πολιτεια κατω απο την ηγεσια της νεας γενηας? Κανω την αρχη με το ευκολο, συνεχιστε εσεις με τα πιο δυσκολα :
1. Oλοι οι κατεργαρηδες στον παγκο τους, και αν δεν χωρουν οι φυλακες, να μαζευουν φραουλες στην Αμαλιαδα.
2. ..............
3. ..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Για μένα πάντως οι πιο άτυχοι είναι οι ηλικιωμένοι και άρρωστοι συνταξιούχοι οι οποίοι δούλεψαν μια ζωή για να εξασφαλίσουν μια σύνταξη και με το έτσι θέλω τους την κόβουν. Τους νέους τους λυπάμαι λιγότερο (αν μπορώ να πω κάτι τέτοιο) γιατί... νέοι είναι, θα δουλέψουν, θα πασχίσουν, κάτι θα καταφέρουν, θα ζήσουν. Οι άρρωστοι και ανήμποροι άνθρωποι που πλήρωναν για δεκαετίες ένα ΙΚΑ και ένα ΤΕΒΕ και τους έχουν σαν σκουπίδια, αυτοί δεν έχουν σωτηρία. Αυτοί είναι για λύπηση. Και στην πολύ τελική, οι νέοι των 18-30 που λέτε όλο και κάποιον γονέα θα έχουν που έχτισε κάποιο σπιτάκι τα χρυσά χρόνια του '80' - '90...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Aγαπητοι men from nowhere,
ειστε τυχεροι διοτι μπορειτε να σχεδιασετε το where you want to be.
Αν με ενα μαγικο τροπο, σας ελεγαν οι κυβερνωντες "...εμεις αποτυχαμε, παρτε την εξουσια και πατε μας εκει που εσεις κρινετε οτι ειναι το σωστο..." τι θα κανατε? Προτεινετε τι ενεργειες και δρασεις θα πρεπει να αναλαμβανε μια κοινωνια και πολιτεια κατω απο την ηγεσια της νεας γενηας? Κανω την αρχη με το ευκολο, συνεχιστε εσεις με τα πιο δυσκολα :
1. Oλοι οι κατεργαρηδες στον παγκο τους, και αν δεν χωρουν οι φυλακες, να μαζευουν φραουλες στην Αμαλιαδα.
2. ..............
3. ..............

Αγαπητοι φιλοι, φαινεται οτι ειναι λιγο δυσκολο να προτεινουμε λυσεις ενω ειναι ευκολο να υποδεικνυουμε ποιοι φταινε για τα προβληματα. Ξαναφερνω στην επιφανεια την προσκληση μου "τι θα καναμε αν ειμασταν εμεις στην κυβερνηση?" Θετω για συζητηση μια δευτερη προταση μου :
2. "Καθε ανεργος που παιρνει επιδομα ανεργιας, για να το παρει θα πρεπει να προσκομιζει καποιες βεβαιωσεις οτι εργαστηκε σε κοινωνικη εργασια ορισμενα μεροκαματα, πχ σε Δημους, σε Νοσοκομεια, σε Σχολεια, σε ΚΕΠ, σε Κοινωνικες Υπηρεσιες ειτε σε χειρωνακτικη δουλεια ειτε σε γραφειου, αναλογα με τις γνωσεις και ικανοτητες του"
Πως θα το βλεπαμε κατι τετοιο? τι θετικα θα ειχε? Τι αρνητικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Αγαπητοι φιλοι, φαινεται οτι ειναι λιγο δυσκολο να προτεινουμε λυσεις
Φίλε , από λύσεις άλλο τίποτα. Όποιον και να ρωτήσεις θα έχει έτοιμη μια συνταγή για να βγει η Ελλάδα από την κρίση :P
Από αμπελοφιλοσοφίες καλά πάμε :P
2. "Καθε ανεργος που παιρνει επιδομα ανεργιας, για να το παρει θα πρεπει να προσκομιζει καποιες βεβαιωσεις οτι εργαστηκε σε κοινωνικη εργασια ορισμενα μεροκαματα, πχ σε Δημους, σε Νοσοκομεια, σε Σχολεια, σε ΚΕΠ, σε Κοινωνικες Υπηρεσιες ειτε σε χειρωνακτικη δουλεια ειτε σε γραφειου, αναλογα με τις γνωσεις και ικανοτητες του"
Πως θα το βλεπαμε κατι τετοιο? τι θετικα θα ειχε? Τι αρνητικα?
Κάτι από τακτικές απολυταρχικών καθεστότων μου θυμίζει.
Απολύσεις κατά κανόνα έχουμε στην ιδιωτικό τομέα.
Όταν λοιπόν ο κακοπληρωμένος ιδιωτικός υπάλληλος, μετά από ν χρόνια ζόρικης δουλειάς απολυθεί, αντί να ηρεμήσει και να ανασυγκροτηθεί ώστε να ψάξει για την επόμενη δουλειά του, θα πρέπει για κάποιο χρόνο να κάνει και το σκλάβο του κράτους προσφέροντας "κοινωνικό έργο"? (χάνοντας ίσως έτσι πολύτιμο χρόνο από την αναζήτηση εργασίας)
Τι πάει να πει "κοινωνικό έργο"?
Ο ιδιωτικός υπάλληλος που εργάζεται σε μονάδα παραγωγής τροφίμων/φαρμάκων/ρούχων κλπ δεν παράγει "κοινωνικό έργο"?
Ο ιδιωτικός υπάλληλος που εργάζεται για την παραγωγή κάποιου εξαγώγιμου προϊόντος, φέρνοντας έτσι χρήμα στο κράτος, δεν προσφέρει τίποτα;
Ο ιδιωτικός υπάλληλος που εργάζεται στο σούπερ μάρκετ μέχρι τις 9 το βράδυ για να κάνεις τα ψώνια σου ότι ώρα θέλεις δε προσφέρει "κοινωνικό έργο"? Όταν αυτός απολυθεί θα πρέπει επιπλέον για κάποιες μέρες να κάνει και το σκουπιδιάρη, αλλιώς δε θα πάρει επίδομα ανεργίας;
Εύχομαι να μη γίνεις υπουργός εργασίας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Η κάθε γενιά έχει τα δικά της "παλούκια"...π.χ. οι παππούδες μας ζήσανε Κατοχή,οι πατεράδες μας Χούντα,εμείς ζούμε Μνημόνια!

Στο χέρι του καθενός είναι να πιάσει την πέτρα να τη στύψει και ότι μπορέσει να βγάλει!Όλα τα άλλα είναι κλαψουρίσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1+1+1=111

Νεοφερμένος

Ο 1+1+1=111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Φίλε , από λύσεις άλλο τίποτα. Όποιον και να ρωτήσεις θα έχει έτοιμη μια συνταγή για να βγει η Ελλάδα από την κρίση :P
Από αμπελοφιλοσοφίες καλά πάμε :P

Κάτι από τακτικές απολυταρχικών καθεστότων μου θυμίζει.
Απολύσεις κατά κανόνα έχουμε στην ιδιωτικό τομέα.
Όταν λοιπόν ο κακοπληρωμένος ιδιωτικός υπάλληλος, μετά από ν χρόνια ζόρικης δουλειάς απολυθεί, αντί να ηρεμήσει και να ανασυγκροτηθεί ώστε να ψάξει για την επόμενη δουλειά του, θα πρέπει για κάποιο χρόνο να κάνει και το σκλάβο του κράτους προσφέροντας "κοινωνικό έργο"? (χάνοντας ίσως έτσι πολύτιμο χρόνο από την αναζήτηση εργασίας)
Τι πάει να πει "κοινωνικό έργο"?
Ο ιδιωτικός υπάλληλος που εργάζεται σε μονάδα παραγωγής τροφίμων/φαρμάκων/ρούχων κλπ δεν παράγει "κοινωνικό έργο"?
Ο ιδιωτικός υπάλληλος που εργάζεται για την παραγωγή κάποιου εξαγώγιμου προϊόντος, φέρνοντας έτσι χρήμα στο κράτος, δεν προσφέρει τίποτα;
Ο ιδιωτικός υπάλληλος που εργάζεται στο σούπερ μάρκετ μέχρι τις 9 το βράδυ για να κάνεις τα ψώνια σου ότι ώρα θέλεις δε προσφέρει "κοινωνικό έργο"? Όταν αυτός απολυθεί θα πρέπει επιπλέον για κάποιες μέρες να κάνει και το σκουπιδιάρη, αλλιώς δε θα πάρει επίδομα ανεργίας;
Εύχομαι να μη γίνεις υπουργός εργασίας :P

Αγαπητε aergos,
θα ηταν πολυ χρησιμο για την συζητηση να εξεφραζες μια δικη σου σκεψη/προταση για κατι που μπορει να βελτιωσει την κατασταση, παραλληλα με την κριτικη σε μια αλλη σκεψη. Εστω και αν ειναι αμπελοφιλοσοφια. Υπαρχουν πολλοι που ειναι ανεκτικοι και σε αμπελοφιλοσοφιες αλλα και σε ιδεες στις οποιες διαφωνουν αλλα θα ηθελαν να τις ακουσουν.

Υπαρχουν πολλες πτυχες πισω απο καθε ιδεα που κανεις πρεπει να εχει την υπομονη, την δεκτικοτητα, την εμπειρια να ψαξει πριν αποφανθει. Αυτο που ανεφερα δεν ειναι δικη μου ιδεα, εφαρμοζεται σε αλλα κρατη με πολυ υψηλοτερη κοινωνικη ευαισθησια απο την δικη μας κοινωνια των πελατειακων σχεσεων. Να μερικες πτυχες :
1. Eνας μακροχρονια ανεργος (στην Ελλαδα με την ανεργια των νεων στο 57% στην ουσια θα ειμαστε τα επομενα χρονια η χωρα των μακροχρονια ανεργων) κινδυνευει να γινει κοινωνικο περιθωριο και ψυχικα αρρωστος. Η εργασια σου δινει κοινωνικοποιηση, καλλιεργεις δεξιοτητες, αποκτας νεες ικανοτητες, ερχεσαι σε επαφη με νεους δυνητικους εργοδοτες και αυξανεις τις πιθανοτητες σου να ξαναενταχθεις και κρατιεσαι σε μια θετικη ψυχολογια. Αναρρωτιεμαστε ποσο ειναι το κοστος για την οικονομια, για την κοινωνια αλλα κυριως για τον ανθρωπο να καταντησει ο μακροχρονια ανεργος ενας καταθλιπτικος που να κοιμαται σε παγκακι?
2. Το κοστος των επιδοματων ανεργιας το πληρωνουμε ολοι μας, τοσο οι ιδιωτικοι οσο και οι Δημοσιοι υπαλληλοι οσο και οι ελευθ επαγγελματιες οσο και οι ανεργοι, και το πληρωνουμε με διαφορους τροπους που καταληγουν στην τσεπη μας (χαρατσια, μειωσεις μισθων, μειωση ζητησης, κοψιμο συνταξεων, κοψιμο ιατροφαρμακευτικης, κλπ). Που ειναι το παραλογο να περιμεναμε αυτο το κοστος να μας επιστρεψει κατι πισω σαν αντιπαροχη. πχ, να μπορεις εσυ ο ιδιωτικος υπαλληλος οταν σχολας το απογευμα να μπορεις να εξυπηρετηθεις σε ενα Δημο η μια εφορια απο καποιους τετοιους ανεργους που θα προσφερουν κοινωνικη εργασια. Η να ελεγχουν ποιες ταβερνες και καφετερειες δεν κοβουν αποδειξεις.
3. Δεν ειναι αδικο για ενα ιδιωτικο υπαλληλο η ενα (εργατικο) δημοσιο υπαλληλο να του βγαινει το λαδι για 500 Ε και παραλληλα ενας ανεργος που πληρωνεται 450 Ε το μηνα επι 2 χρονια χωρις να προσφερει τιποτα? Δεν ειναι στην ουσια ενας δημοσιους υπαλληλος που δεν δουλευει καθολου?
4. Βεβαιως χρειαζεται ελευθερο χρονο ο ανεργος να βρει δουλεια, αλλα μια η δυο μερες την εβδομαδα, η σε ωρες που εκεινος επιλεξει (πχ σχολικος φυλακας το Σαββατο, απογευματινος δυο μερες την εβδομαδα στο ΚΕΠ, κλπ)
5. Αν επιστρεφουν ως οφελος (χρηματικο η αυλο) στην οικονομια/κοινωνια το κοστος των επιδοματων τους, τοτε ενας Υπουργος Εργασιας δεν θα μπορουσε να επεκτεινει για περισσοτερα χρονια την χορηγηση του επιδοματος, και να μην τους αφησει στο ελεος του θεου οταν τελειωσει η επιδοματικη περιοδος. Δεν θα θελαμε τετοιο Υπουργο?
Οπως βρεθηκαμε εδω, τα επομενα δεκαδες χρονια σχεδον ολοι θα ειμαστε μακροχρονιοι ανεργοι, ποιος θα μας πληρωνει τα επιδοματα ανεργιας? Οικονομικα και κοινωνικα δεν ειναι λογικοτερο να επιδιωκουμε επιδοματα ενεργοποιησης και οχι επιδοματα αδρανοποιησης?
Θυμιζουν οντως κατι απο απολυταρχικα καθεστωτα, οπως λες, τα παραπανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top