• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι απάτη η ομοιοπαθητική;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
epote η ομοιοπαθητική δρα εξατομικευμένα. Είπε μερικά πράγματα και ο Dr.Strangelove παραπάνω. Το φάρμακο και γενικότερα η θεραπεία που θα ακολουθήσει ο ασθενής, καθορίζεται από το άτομο και όχι από την ασθένειά του. Πώς να έχουν αποτελέσματα οι double-blind μελέτες που σχεδιάστηκαν να τεστάρουν τα συμβατικά φάρμακα που δρουν με τον εντελώς ανάποδο τρόπο;

Έστω ότι κάθε ομοιοπαθητικό φάρμακο είναι νεράκι και η μόνη επίδραση που έχει είναι φαινόμενο placebo.
Συνήθως ακούμε περιπτώσεις όπως η παρακάτω:
Η ασθένεια δεν ήταν πολύ σοβαρή (δλδ εξαρτάται και πως το εννοεί ο καθένας το σοβαρό) ήταν μια αλωπεκία και η γυναίκα ξεκίνησε με μια τούφα πεσμένη όπου σιγά σιγά άρχισαν να γίνονται πολλές τρύπες χωρίς μαλλιά στο κεφάλι που έτιναν να ενωθούν μεταξύ τους σε μια μεγάλη.
Η κλασσική ιατρική λοιπόν δεν μπόρεσε να βοηθήσει το άτομο αλλα με την ομοιοπαθητική, ιάθηκε εντελώς.
Δηλαδή ο ασθενής, αφού δοκίμασε να θεραπεύσει την ασθένειά του με συμβατική φαρμακευτική αγωγή χωρίς αποτέλεσμα, στράφηκε στην ομοιοπαθητική η οποία σύμφωνα με την άποψή σου έδρασε ως placebo.
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν. Εφ' όσον ο ασθενής είχε την προδιάθεση να "θεραπεύσει τον εαυτό του" γιατί δε λειτούργησε πάνω του ως placebo και η συμβατική θεραπεία που προηγήθηκε, η οποία είναι και ενδεδυμένη με το μανδύα της επιστημοσύνης, παρά χρειάστηκε να καταφύγει στην ομοιοπαθητική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Λοιπον isiliel θελω να σε ρωτησω κατι, και να μου απαντησεις ειλικρινα

Θα σχεδιασουμε ενα πειραματακι. Ας παρουμε 50 ασθενεις οι οποιοι πασχουν απο καποια παθηση που αντιμετοπιζεται απο την ομοιοπαθητικη.

Τους μοιρασουμε σε δυο ομαδες 25 και 25, και οι δυο ομαδες θα αντιμετοπιστουν απο ΕΝΑΝ εγκεκριμενο ομοιοπαθητικο γιατρο με φουλ πτυχια κτλ ο οποιος θα χωρηγησει εξατομικευμενη ομοιοπαθητικη φαρμακευτικη αγωγη σε καθε ενα ασθενη ξεχωριστα. Διχως ο ιδιος ο ασθενης η ο γιατορς (η αυτος που κανει την μελετη!) τα φαρμακα που θα χωρηγει ο ομοιοπαθητικος θα χωριστουν σε δυο κατηγοριες, σε πραγματικα ομοιοπαθητικα φαρμακα και σε αλλα που θα εχουν κανονικες ετικετες φυσικα αλλα σκετο νερο μεσα. Ητοι οι 25 απο τις 50 φαρμακευτικες αγωγες που θα δωσει ο ομοιοπαθητικος θα ειναι κανονικες και οι 25 θα ειναι σκετο νερο (αλλα δεν θα φαινετε αυτο οπως ειπαμε). Και ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ξερει τι ειναι τι παρα μονο μετα απο το περας της μελετης που θα αποκαλυφθουν τα αποτελεσματα.

Στο τελος του πειραματος αφου εχει περασει ο χρονος που ο ομοιοπαθητικος γιατρος θελησε θα μετρησουμε ποσοι απο αυτους που πηραν το πραγματικο φαρμακο ιαθικαν και ποσοι απο αυτους που πηραν το νερο ιαθικαν.

Αυτο πιστευεις οτι θα ηταν μια καλη μελετη? Βλεπεις να μπαζει απο καπου?

Θελεις να το οργανοσουμε?

Δεν αστειευομαι μιλαω πολυ πολυ σοβαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λοιπον isiliel θελω να σε ρωτησω κατι, και να μου απαντησεις ειλικρινα

Θα σχεδιασουμε ενα πειραματακι. Ας παρουμε 50 ασθενεις οι οποιοι πασχουν απο καποια παθηση που αντιμετοπιζεται απο την ομοιοπαθητικη.

Τους μοιρασουμε σε δυο ομαδες 25 και 25, και οι δυο ομαδες θα αντιμετοπιστουν απο ΕΝΑΝ εγκεκριμενο ομοιοπαθητικο γιατρο με φουλ πτυχια κτλ ο οποιος θα χωρηγησει εξατομικευμενη ομοιοπαθητικη φαρμακευτικη αγωγη σε καθε ενα ασθενη ξεχωριστα. Διχως ο ιδιος ο ασθενης η ο γιατορς (η αυτος που κανει την μελετη!) τα φαρμακα που θα χωρηγει ο ομοιοπαθητικος θα χωριστουν σε δυο κατηγοριες, σε πραγματικα ομοιοπαθητικα φαρμακα και σε αλλα που θα εχουν κανονικες ετικετες φυσικα αλλα σκετο νερο μεσα. Ητοι οι 25 απο τις 50 φαρμακευτικες αγωγες που θα δωσει ο ομοιοπαθητικος θα ειναι κανονικες και οι 25 θα ειναι σκετο νερο (αλλα δεν θα φαινετε αυτο οπως ειπαμε). Και ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ξερει τι ειναι τι παρα μονο μετα απο το περας της μελετης που θα αποκαλυφθουν τα αποτελεσματα.

Στο τελος του πειραματος αφου εχει περασει ο χρονος που ο ομοιοπαθητικος γιατρος θελησε θα μετρησουμε ποσοι απο αυτους που πηραν το πραγματικο φαρμακο ιαθικαν και ποσοι απο αυτους που πηραν το νερο ιαθικαν.

Αυτο πιστευεις οτι θα ηταν μια καλη μελετη? Βλεπεις να μπαζει απο καπου?

Θελεις να το οργανοσουμε?

Δεν αστειευομαι μιλαω πολυ πολυ σοβαρα.

Εγώ φίλτατε μια ταπεινή φωτογράφος είμαι. Δε μπορώ να γνωρίζω πόσες και ποιες άλλες παράμετροι χρειάζονται για λειτουργήσει οποιοδήποτε πείραμα.
Γιατί δεν κάνεις την πρότασή σου σε κάποιο ομοιοπαθητικό; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Λοιπον ...

Δεν αστειευομαι μιλαω πολυ πολυ σοβαρα.

Γνωρίζω έναν (τουλάχιστον) Ομοιοπαθητικό Γιατρό (με προγούμενες τυπικές και ουσιαστικές σπουδές στην "Κλασική Ιατρική") και πέντε ασθενείς του, απ' τους οποίους μόνον ο ένας "δεν άντεξε τα ψυχαναλυτικά του" και παραιτήθηκε(συνεχίζει να ταλαιπωρήτε με τους "Κλασικούς"!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
εγω αυτο που βλεπω ειναι υπεκφυγες.

οσο για το αν θα γκαζωσεις απο πανω μου πες μου που και ποτε χαρη θα μου κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
epote, δε μου απάντησες γιατί σε εμάς τους αφελείς και ευκολόπιστους, τα συμβατικά φάρμακα δεν έχουν έστω, το ίδιο placebo αποτέλεσμα, πριν καταφύγουμε στην ομοιοπαθητική θεραπεία... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
η ασπιρινη δεν σου ριχνει το πυρετο δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το ποιος τα έχει βάλει με τι και ποιος διαστρεβλώνει ποιον, το αφήνω στην κρίση όσων διαβάζουν το θέμα. Η prime είχε την καλοσύνη να απαντήσει στο ερώτημά μου και την ευχαριστώ.
Το να επαναλαβεις την αποψη σου ειναι παντελως ασχετο με το οτι διαστρεβλωνεις τις αποψεις των αλλων. Και οποιος διαβαζει να σαι σιγουρη οτι το βλεπει, οταν απο κατω σου λεω οτι δεν ειπωθηκε κατι τετοιο και σιγεις.

@ Great Chaos : πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες απο το αρθρο, και οπωσδηποτε αξιζουν να διερευνηθοιυν ολα οσα λεει. Αρκει βεβαια να ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα (μια και δεν υπαρχει βιβλιογραφια).

Θα ήθελα εδώ να σημειώσω, ότι η θεραπεία από ένα λοιμώδες νόσημα, χωρίς τη χρήση αντιβιοτικού, οφείλεται ξεκάθαρα στη δράση του ανοσοποιητικού συστήματος του ασθενή, πράγμα που κατά τη γνώμη μου αποκλείει την περίπτωση placebo effect. Με λίγα λόγια, το ανοσοποιητικό θα δράσει ή όχι, δεν χωρά τρίτη ερμηνεία σε κάτι τέτοιο (εκτός εάν εσείς σκέφτεστε κάτι άλλο, δεν είμαι και απόλυτος σ' αυτήν τη θέση).
Εχω την αισθηση οτι υπαρχει μια συγχυση στο πως δουλευει το placebo.Νομιζω ειχαμε ξαναναφερθει σε αυτο. Το εφε πλασεμπο δεν ειναι ενα φαινομενο κατα το οποιο κοροιδευουμε τον εαυτο μας οτι βελτιωθηκε. Οντως βελτιωνεται! Αλλα αυτο γινεται επειδη ο εγκεφαλος πιστευει οτι αυτο που πηρε θα εχει το χ,ψ αποτελεσμα, και ουσιαστικά κανει τις ενεργειες εκεινες που χρειαζονται για να συμβει ακριβως αυτο. Αυτοβελτιωση ειναι , χωρις αναγκη φαρμακου. Απ'οτι φαινεται, το σωμα μας εχει τη δυνατοτητα, εντος οριων, να καταπολεμα ενα προβλημα. Οπως ελεγαν και στο Μέϊτριξ, "The mind makes it real", οταν ετρωγαν ξυλο μεσα στο προγραμμα, και στον πραγματικο κοσμο ειχαν αιμα στο στομα. Και φυσικα, μακαρι να αξιοποιηθει το πλασεμπο στο επακρο και να παιρνουμε λιγοτερα φαρμακα. Θα το λεμε πλασεμπο ομως, οχι μαγικα, ουτε ομοιοπαθητικη, ουτε οτιδηποτε ελκυστικο και ιν.

Θα μπορούσαν άραγε τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, με το ελάχιστο κόστος που έχουν, να μειώσουν κατά 50-80% τους θανάτους στις φτωχές μαστιζόμενες χώρες; Δεν αξίζει τον κόπο να διερευνηθεί ευρύτερα μια τέτοια δυνατότητα;
Σαφως και πρεπει. Αλλα οχι οτι εχουν και ελαχιστο κοστος...αν και φοβαμαι πως αν βρεθει οτι εχουν σημαντικό αποτελεσμα, ο παραγοντας ανθρωπος θα δρασει και παλι και θα ανεβουν ακομα περισσοτερο οι τιμες.

Συμφωνω εκτος απο το οτι οι πολεμιοι επικεντρωνονται στην τελευταια μονο μελετη. Γενικα δε βρισκονται ευκολα σωστες μελετες υπερ.

Το καλύτερο που ειπώθηκε πάντως είναι το εξής: "Οι ομοιοπαθητικοί κοιτούν μόνο τ' αποτελέσματα των ασθενών τους και όσες αρνητικές έρευνες κι αν διεξαχθούν δεν πρόκειται να γκρεμίσει την πίστη τους στην ομοιοπαθητική"...
Αυτο ειναι προβλημα διοτι οπως καταλαβαινεις ειναι αντιεπιστημονικο. Μπορει το αποτελεσμα πχ να ειναι αληθινο, αλλα να μην οφειλεται στα ομοιοπαθητικα φαρμακα ;)

Κραυγες για νερακια = φανατισμος : νομιζω οτι αυτο ειναι καθαρα μια υπερβολη χωρις ουσια, αφου ειναι αδιαμφησβητητο οτι τα ομοιοπαθητικα φαρμακα ειναι νερο. Η διαφωνια εγκειται στο αν ειναι μαγικο νερο ή οχι. (δλδ αν καπως εχει διατηρησει περιεργες ιδιοτητες απο καποια μορια που καποτε βρισκονταν μεσα του).

Βλεπω παντως περισσοτερη επιθεση απο τους υπερασπιστες της ομοιοπαθητικης, απότι απο εκεινους που την αμφισβητουν. Δεν υπαρχει λογος νομιζω. Λογικοτατο ειναι να αμφισβητουμε κατι που ακουγεται μαγικο συμφωνα με την επιστημη, (ασχετα αν θα βρεθει αποδειξη στο μελλον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Σκέψεις:

Σε ένα παράλληλο σύμπαν όπου η ομοιοπαθητική θα ήταν το κατεστημένο και η εδώ κλασσική ιατρική η αμφιλεγόμενη μορφή θεραπείας, είμαι βεβαία ότι όσοι είναι εδώ υπέρ της ομοιοπαθητικής θα μιλούσαν εκεί υπέρ της κλασσικής και οι υπόλοιποι το αντίστροφο.:P

Αυτό γιατί κάποιοι άνθρωποι είναι πιο ανοιχτοί στο διαφορετικό και η σκέψη τους είναι πιο εναλλακτική.:)
Το να αμφισβητείς το δεδομένο αποτελεί και μοχλό εξέλιξης σε κάποιους τομείς, δεν σημαίνει όμως ότι είναι πάντα ασφαλές.:)

Επιστημονικά το ξαναλέω δεν μπορώ να μιλήσω εν προκειμένω.

Μπορώ όμως να πω με σιγουρά ότι η επιφυλακτικότητα και κυρίως σε θέματα υγείας στην κοινωνία που ζούμε αποτελεί μέσο επιβίωσης είτε πας σε γιατρο είτε πας σε ομοιοπαθητικό.

Πού είναι το κακό λοιπόν να είναι κανείς επιφυλακτικός ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@lorien:Τις δικές σου διαστρεβλώσεις στα δικά μου ποστ προφανώς προτιμάς να τις παραβλέπεις. Ας είναι. Όσο για τις επιθέσεις, το σχόλιό σου είναι άστοχο, αφού γνωρίζεις πολύ καλά, ότι κάθε αιχμηρό και προσβλητικό σχόλιο μεταφέρεται στα off-topics και σβήνεται.


Εχω την αισθηση οτι υπαρχει μια συγχυση στο πως δουλευει το placebo.Νομιζω ειχαμε ξαναναφερθει σε αυτο. Το εφε πλασεμπο δεν ειναι ενα φαινομενο κατα το οποιο κοροιδευουμε τον εαυτο μας οτι βελτιωθηκε. Οντως βελτιωνεται! Αλλα αυτο γινεται επειδη ο εγκεφαλος πιστευει οτι αυτο που πηρε θα εχει το χ,ψ αποτελεσμα, και ουσιαστικά κανει τις ενεργειες εκεινες που χρειαζονται για να συμβει ακριβως αυτο. Αυτοβελτιωση ειναι , χωρις αναγκη φαρμακου.

Ευχαριστούμε για τη διευκρίνηση, το ερώτημά μου όμως παραμένει.
Οι περισσότεροι πριν ακολουθήσουν το δρόμο της ομοιοπαθητικής επισκέφτηκαν κάποιο αλλοπαθητικό γιατρό που τους έδωσε κάποια συνηθισμένη αγωγή για την περίπτωσή τους.
(Ανατρέξτε στις περιπτώσεις που αναφέρονται μέσα στο τόπικ και αλλού).

Περιέργως το αλλοπαθητικό φάρμακο με τη βούλα και το κύρος της επιστήμης δεν είχε κανένα placebo effect (μα ούτε και πραγματικό effect) επάνω τους και τότε στράφηκαν στην ομοιοπαθητική η οποία σύμφωνα με τη λογική σας, λειτούργησε μόνον ως placebo.

Ξαναρωτώ λοιπόν: Γιατί το αλλοπαθητικό φάρμακο στις συγκεκριμένες περιπτώσεις (δε μιλάμε για την ασπιρίνη, epote) δεν είχε κανένα απολύτως αποτέλεσμα, έστω και πλασματικό;
Γιατί ο εγκέφαλος δεν πιστεύει ότι θεραπεύτηκε με την ενδεδειγμένη συμβατική θεραπεία αλλά το πιστεύει με την ομοιοπαθητική;

Αρχική Δημοσίευση από prime:
Πού είναι το κακό λοιπόν να είναι κανείς επιφυλακτικός ? :)
Κανένα κακό να είναι κανείς επιφυλακτικός! Μη σου πω ότι από την εμπειρία μου και τόσο που είμαστε πάλι δε φτάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μήνυμα από ΟΔ:

Παρακαλώ να διατηρηθεί το επίπεδο, αλλιώς το θέμα κλειδωθεί ή θα διαγράφονται μηνύματα, χωρίς δεύτερη σκέψη, που θα αφορούν:
1) Κατηγορίες για διαστρεβλώσεις
2) Προσβολές προς μέλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ πάντως, σε σχέση με όσα δημοσίευσα εχθές, έχω μέσα στο μυαλό μου μια μεγάλη απορία:

Οι υποστηρικτές της ομοιοπαθητικής διατείνονται ότι η θεραπεία είναι εξατομικευμένη, συνταγογραφείται κατόπιν εκτενούς συνέντευξης-ιστορικού και μάλιστα αυτός είναι ένας από τους κυριότερους λόγους εξαιτίας των οποίων δεν είναι εύκολα ο σχεδιασμός και η διεξαγωγή εκτεταμένων πειραμάτων που να δίνουν στατιστικώς σημαντικά αποτελέσματα υπέρ της ομοιοπαθητικής.

Από την άλλη πλευρά, στο άρθρο το οποίο ανέλυσα και σχολίασα, το οποίο είναι γραμμένο φυσικά από ομοιοπαθητικό γιατρό, αναφέρεται όπως είδαμε η διεξαγωγή πειραμάτων σε κουνέλια ή σε έμβρυα κοτόπουλου, το τελευταίο όσον αφορά την αναστολή της ανάπτυξης ιών.

Το λοιπόν, πώς θα μπορούσε η εξατομικευμένη θεραπεία να εφαρμοστεί σε κουνέλια; Πώς ξέρει ο ομοιοπαθητικός ότι ο τάδε κούνελος είναι ο τύπος του τάδε ματζουνιού, ενώ η παραδίπλα κουνέλα ταιριάζει καλύτερα στο δείνα;

Δυστυχώς, δεν έχουμε ανάμεσά μας κάποιον ομοιοπαθητικό γιατρό, ο οποίος θα μπορούσε ν' απαντήσει στις απορίες μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ξαναλεω, ενα πειραμα της εξις μορφης θεωρητε οτι θα ηταν καλη ενδειξη για την ορθοτητα η μη της ομοιοπαθητικης?:

- 50 ασθενεις με καποια παθηση που η ομοιοπαθητικη μπορει να θεραπευσει

- ενας εγγεκριμενος ομοιοπαθητικος γιατρος που θα συνταγωγραφισει σε καθε ασθενη εξατομικευμενη φαρμακευτικη αγωγη

- απο τις 50 φαρμακευτικες αγωγες οι 25 θα ειναι πραγματικα ομοιοπαθητικα φαρμακα τα 25 θα ειναι σκετο νερο, κανενας δεν ξερει ομως τι ειναι τι (ουτε οι ασθενεις ουτε ο γιατρος ουτε αυτοι που θα κανουν την στατιστικη αναλυση της μελετης)

great chaos εσυ συμφωνεις με ενα τετοιο πειραμα? Πιστευεις οτι χωλενει καπου η οτι τα αποτελεσματα του μπορουν να διαστρευλωθουν με καποιο τροπο και αν ναι με ποιο?

Εχεις κατι αλλο να προτηνεις/αλαξεις/συμπληρωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ξαναλεω, ενα πειραμα της εξις μορφης θεωρητε οτι θα ηταν καλη ενδειξη για την ορθοτητα η μη της ομοιοπαθητικης?:

- 50 ασθενεις με καποια παθηση που η ομοιοπαθητικη μπορει να θεραπευσει

- ενας εγγεκριμενος ομοιοπαθητικος γιατρος που θα συνταγωγραφισει σε καθε ασθενη εξατομικευμενη φαρμακευτικη αγωγη

- απο τις 50 φαρμακευτικες αγωγες οι 25 θα ειναι πραγματικα ομοιοπαθητικα φαρμακα τα 25 θα ειναι σκετο νερο, κανενας δεν ξερει ομως τι ειναι τι (ουτε οι ασθενεις ουτε ο γιατρος ουτε αυτοι που θα κανουν την στατιστικη αναλυση της μελετης)

great chaos εσυ συμφωνεις με ενα τετοιο πειραμα? Πιστευεις οτι χωλενει καπου η οτι τα αποτελεσματα του μπορουν να διαστρευλωθουν με καποιο τροπο και αν ναι με ποιο?

Εχεις κατι αλλο να προτηνεις/αλαξεις/συμπληρωσεις?

Θετική η πρότασή σας, αγαπητέ epote, αλλά μάλλον μη εφικτή, διότι:

- Ποιος Ομοιοπαθητικός και ποιος θα τον εγκρίνει;
- Πως θα βρεθούν οι 50 εθελοντές ασθενείς;

Ναι, νομίζω ότι χωλένει η πρότασή σας, χωρίς απαραίτητα τις όποιες επιφυλάξεις για διαστρέβλωση κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ωραια αφου συμφωνεις κατι ειναι και αυτο, αστα τα τεχνικα του ζητηματος, για να δουμε τι θα πουν και οι υπολοιποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
τιποτα οι υπολοιποι?

δεν πιστευω να ειναι θεμα φοβου ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οτιδηποτε παρανοησα, ειμαι ανοιχτος, αφου μου υποδειχθει, να το ξεκαθαρισω. Το ποιοι το κανουν αυτο και ποιοι οχι, φαινεται.
Οσο για τις επιθεσεις, δεν μιλουσα για προσωπικες επιθεσεις φυσικα, αλλα για επιθεσεις προς την ομοιοπαθητικη και την κλασσικη ιατρικη....

Ξαναρωτώ λοιπόν: Γιατί το αλλοπαθητικό φάρμακο στις συγκεκριμένες περιπτώσεις (δε μιλάμε για την ασπιρίνη, epote) δεν είχε κανένα απολύτως αποτέλεσμα, έστω και πλασματικό; Γιατί ο εγκέφαλος δεν πιστεύει ότι θεραπεύτηκε με την ενδεδειγμένη συμβατική θεραπεία αλλά το πιστεύει με την ομοιοπαθητική;
Καταρχην για να μιλησεις ειτε εσυ, ειτε εγω για τις περιπτωσεις αυτες, πρεπει να τις ξερουμε απο κοντα και με καθε λεπτομερεια. Ειναι πολυ πιθανο παντως, οι ασθενεις να μην ειχαν καμια σοβαρη και πραγματικη προσδοκια απο τα φαρμακα αυτα, ενω να ειχαν απο την ομοιοπαθητικη. Πολυ πιθανο.

Από την άλλη πλευρά, στο άρθρο το οποίο ανέλυσα και σχολίασα, το οποίο είναι γραμμένο φυσικά από ομοιοπαθητικό γιατρό, αναφέρεται όπως είδαμε η διεξαγωγή πειραμάτων σε κουνέλια ή σε έμβρυα κοτόπουλου, το τελευταίο όσον αφορά την αναστολή της ανάπτυξης ιών.Το λοιπόν, πώς θα μπορούσε η εξατομικευμένη θεραπεία να εφαρμοστεί σε κουνέλια; Πώς ξέρει ο ομοιοπαθητικός ότι ο τάδε κούνελος είναι ο τύπος του τάδε ματζουνιού, ενώ η παραδίπλα κουνέλα ταιριάζει καλύτερα στο δείνα;
Πολυ σωστο ερωτημα. Δεν εχουμε ομοιοπαθητικο αναμεσα μας, αλλά εχουμε τα στοιχεια βασει των οποιων οι ομοιοπαθητικοι αποφευγουν τα τεστ. Και τα ιδια στοιχεια, δε θα μπορουσαν να χρησημοποιηθουν στα ζωα. Αρα λογικα, κατι δε παει καλα με το σκεπτικο, ή λειπει καποια πληροφορια-κλειδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πάντως για τα σκυλιά που έχω ασχοληθεί αρκετά, ξέρω ότι έχουν ιδιοσυγκρασίες κι αυτά όπως κι οι άνθρωποι, άλλα πολύ επιθετικά σκυλιά, άλλα πολύ νευρικά, άλλα "ύπνοι", και υποθέτω ήδη θα'χουν ένα ιστορικό με παθήσεις ακόμα κι οι σκύλοι και τα κουνέλια, οπότε αυτό θα λέει κάτι. Από την άλλη, από μόνες τους οι ράτσες σκύλων επειδή είναι "κατασκευασμένες" έχουν πολύ συγκεκριμένες συμπεριφορές και ιδιοσυγκρασίες, αλλά και οι εκπρόσωποι της κάθε ράτσας έχουν αποκλίσεις στη συμπεριφορά πολύ συχνά. Τί κάνουν με όλα αυτά τα δεδομένα οι ομοιοπαθητικοί ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οσο για το πειραμα που προτεινει ο epote (θα το μαθω απεξω σε λιγο :P ) : νομιζω οτι σιγουρα το εχουν σκεφτοι πολλοι μεχρι σημερα. Η ερωτηση ειναι , γιατι δεν εχουν γινει πολλα τετοια, να δουμε τι συμβαινει επιτελους. 1 ευρω να βαλουν ολοι οι οπαδοι της ομοιοπαθητικης, τα λεφτα θα τα βρουν να τα κανουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οσο για το πειραμα που προτεινει ο epote (θα το μαθω απεξω σε λιγο :P ) : νομιζω οτι σιγουρα το εχουν σκεφτοι πολλοι μεχρι σημερα. Η ερωτηση ειναι , γιατι δεν εχουν γινει πολλα τετοια, να δουμε τι συμβαινει επιτελους. 1 ευρω να βαλουν ολοι οι οπαδοι της ομοιοπαθητικης, τα λεφτα θα τα βρουν να τα κανουν!

Πιστεύεις με τα συμφέροντα που διακυβεύονται από τις φαρμακοβιομηχανίες ότι είναι ποτέ δυνατόν ακόμα και εάν η ομοιοπαθητική έχει αποτελέσματα, να γίνουν αυτά γνωστά υπό το καθεστώς της παγκόσμιας δικτατορίας που ζούμε ; Πιστεύεις ότι θα έρθει μια μέρα που ο ψυχίατρος θα πετάξει το μολυβάκι του που επάνω του έχει τη διαφήμιση του prozac και θα αρχίσει να μοιράζει hypericum στους εθισμένους τοξικομανείς του ; Πιστεύεις ότι ο κυβερνήτης του Τέξας δεν έχει ανάγκη την βιομηχανία φαρμάκων για να χτίσει σκαλοπάτι σκαλοπάτι την καριέρα του προς την προεδρία (θυμίζω ότι η πρώτη εκλογή Μπους στηρίχθηκε εν πολλοίς σε φαρμακοβιομήχανους). Από την άλλη, στρατιές ναρκομανών κατασκευάζονται κάθε χρόνο που καταβροχθίζουν τις βενζοδιαζεπίνες σαν λουκούμια αντί να πάρουν ένα απλό βοτάνι για τα κουρασμένα τους νεύρα. Είναι πολλά τα λεφτά 'Αρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top