• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι απάτη η ομοιοπαθητική;

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα γιαυτο και ειπα να μαζεψουν λεφτα να κανουν ανεξαρτητα πειραματα. Και ενταξει, δε νομιζω οτι δε μπορουν να γινουν, καθως υπαρχουν πολλοι που θα ηθελαν την αναγνωριση μιας ανακαλυψης. Ας γινουν, και μετα θα βρεθει τροπος να ακουστουν (god bless the internet).

Και εν πασει περιπτωσει, με βαση αυτο που λες (που ισχυει σε μεγαλο βαθμο), θα επρεπε ΚΑΘΕ ευκαιρια που παρουσιαζεται, να μην πηγαινει χαμενη. Πχ. Βυθουλκας-Randy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ton Randy δεν τον θεωρώ αξιόπιστο. Τους φοβάμαι τους Randy. Φαίνεται ο ζήλος, δεν μπορεί κανείς να το κρύψει αυτό, είναι η άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος, σαν να σου μιλάει ιεροκήρυκας, απλά ο ίδιος νομίζει ότι είναι φωτισμένος, και επιπλέον είναι ύποπτη η μαζική προβολή όλων αυτών των σωτήρων - σκεπτικιστών. Γιατί δεν προβάλλεται με τον ίδιο ζήλο η άλλη πλευρά ; Ο Randy δεν είναι αυτός που ασχολείται από ομοιοπαθητική μέχρι Νοστράδαμο και από καφετζούδες μέχρι tv ευαγγελιστές ; Ε το ερώτημα είναι πώς τα καταφέρνει και τα κάνει όλα αχταρμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οσο περισσοτερο μιλας για τον Ραντυ, τοσο περισσοτερο νομιζω πως τον εχεις παρεξηγησει... Ισως δεν εχεις ακουσει πως μιλαει και τι λεει.Στο ειπα και στο αλλο τοπικ. Θα σου προτεινα να δεις ΠΟΛΛΑ βιντεο σχετικά και μετα να δεις εαν ειναι οντως οπως τα λες. Εχω παρατηρησει διαφορους που το παιζουν φωτισμενοι, και πρεπει να μην μπερδευουμε το "το παιζω φωτισμενος ενω απλα ειμαι αλαζονας", με καποιον που εχει αφιερωσει τη ζωη του στο να ξεσκεπαζει ακριβως τα ατομα της 1ης κατηγοριας, γιατι προφανως του τη σπανε και θελει να βαλει το λιθαρακι του στο να σκεπτομαστε λιγο πιο σωστα. Τον εχω δει κι εγω που και που να πεταει σχολιακια λιγο αλαζονικα, αλλά τιποτα ιδιαιτερο.

Ο ζηλος απο ποτε ειναι κατι κακο ; :hmm:

Δεν ειναι οτι υπαρχει μια συνωμοσια πισω απο την εμφανιση σκεπτικιστων τα τελευταια χρονια...απλα καποιοι σκεφτονται λιγο παραπανω, και εχουν ευκολα τα μεσα να μιλησουν σε πολυ κοσμο ταυτοχρονα μεσω ΜΜΕ και ιντερνετ. Δεν ειναι κακο αυτο.Να ακουμε και αλλες αποψεις. Φλομωσαμε στο new age ψεμα.

Οπως και να χει, τον ανεφερα, απλα και μονο επειδη θα ηταν ευκαιρια να αποδειχθει κατι , ή να ακουστει κατι, να γινει φασαρια, σαματάς, να κινητοποιηθουν καποιοι. Γιατι οσο και αν δεν αρεσει σε μερικους ο Ραντυ, εχει κτισει με τα χρονια, μια φημη, και εχει καποιο κυρος. Και μονο αν ακουστει οτι καποιος εκανε το τεστ του Ραντυ και περασε, κανει ειδηση. Αυτο λοιπον πρεπει να εκμεταλευτει ο ομοιοπαθητικος.

ΥΓ: ειχε μια δοση αστειου η αναφορα σου στον Ραντυ σαν ιεροκυρηκα, μια και εχει ξεσκεπασει μερικους απο αυτους (που βγαζουν εκατομυρια, απο την αμαθεια και την αδυναμια και απελπισια του κοσμου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οσο περισσοτερο μιλας για τον Ραντυ, τοσο περισσοτερο νομιζω πως τον εχεις παρεξηγησει... Ισως δεν εχεις ακουσει πως μιλαει και τι λεει.Στο ειπα και στο αλλο τοπικ. Θα σου προτεινα να δεις ΠΟΛΛΑ βιντεο σχετικά και μετα να δεις εαν ειναι οντως οπως τα λες. Εχω παρατηρησει διαφορους που το παιζουν φωτισμενοι, και πρεπει να μην μπερδευουμε το "το παιζω φωτισμενος ενω απλα ειμαι αλαζονας", με καποιον που εχει αφιερωσει τη ζωη του στο να ξεσκεπαζει ακριβως τα ατομα της 1ης κατηγοριας, γιατι προφανως του τη σπανε και θελει να βαλει το λιθαρακι του στο να σκεπτομαστε λιγο πιο σωστα. Τον εχω δει κι εγω που και που να πεταει σχολιακια λιγο αλαζονικα, αλλά τιποτα ιδιαιτερο.

Ο ζηλος απο ποτε ειναι κατι κακο ; :hmm:

Δεν ειναι οτι υπαρχει μια συνωμοσια πισω απο την εμφανιση σκεπτικιστων τα τελευταια χρονια...απλα καποιοι σκεφτονται λιγο παραπανω, και εχουν ευκολα τα μεσα να μιλησουν σε πολυ κοσμο ταυτοχρονα μεσω ΜΜΕ και ιντερνετ. Δεν ειναι κακο αυτο.Να ακουμε και αλλες αποψεις. Φλομωσαμε στο new age ψεμα.

Οπως και να χει, τον ανεφερα, απλα και μονο επειδη θα ηταν ευκαιρια να αποδειχθει κατι , ή να ακουστει κατι, να γινει φασαρια, σαματάς, να κινητοποιηθουν καποιοι. Γιατι οσο και αν δεν αρεσει σε μερικους ο Ραντυ, εχει κτισει με τα χρονια, μια φημη, και εχει καποιο κυρος. Και μονο αν ακουστει οτι καποιος εκανε το τεστ του Ραντυ και περασε, κανει ειδηση. Αυτο λοιπον πρεπει να εκμεταλευτει ο ομοιοπαθητικος.

ΥΓ: ειχε μια δοση αστειου η αναφορα σου στον Ραντυ σαν ιεροκυρηκα, μια και εχει ξεσκεπασει μερικους απο αυτους (που βγαζουν εκατομυρια, απο την αμαθεια και την αδυναμια και απελπισια του κοσμου).

Απ'οσο γνωρίζω χρησιμοποιεί επιλεκτικά παραδείγματα, π.χ έχει αφιερώσει ολόκληρες εκπομπές στον Uri Geller επειδή αυτό πουλάει, ενώ υπάρχουν αρκετοί τηλεπαθητικοί και διορατικοί που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους με βέβαιες δυνάμεις, άνθρωποι της διπλανής πόρτας που ούτε τους υποπτεύσαι. Είναι σαν ένας αυστηρός μπαμπάς που σου λέει "κοιτάξτε υπάρχουν χιλιάδες απατεώνες, αυτός κι αυτός κι αυτός.." αλλά έτσι ο κόσμος πιστεύει ότι όλοι είναι απατεώνες και γίνονται σκλάβοι της λογικής του Randy και αποτρέπει τον κόσμο από την έρευνα. Ο ζήλος δεν είναι καλός ούτε για ένα πιστό ούτε για έναν άθεο. Ο Randy δεν χτυπάει τους τσαρλατάνους μόνο, περνάει το μήνυμα "μην πιστεύετε σε τίποτα που δεν αποδεικνύεται με λογική", έχει ένα προηγούμενο με τον "μαγικό τρόπο σκέψης", την πρόβλεψη, τις αυθεντικές πηγές, τους ψυχικούς, τα διάμεσα, τους Αστρολόγους κλπ, δηλαδή χτυπάει ό,τι ακριβώς χτυπάει και η Εκκλησία, από αυτή την άποψη το συνέκρινα με ιεροκήρυκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απ'οσο γνωρίζω χρησιμοποιεί επιλεκτικά παραδείγματα, π.χ έχει αφιερώσει ολόκληρες εκπομπές στον Uri Geller επειδή αυτό πουλάει,
Εχει αφιερωσει καποιες σε αυτον, επειδη ακομα και οταν τον ξεσκεπασε, αυτος συνεχισε και ο κοσμος επισης δε χαμπαριασε! Εχει ασχοληθει με πολλους ομως.

ενώ υπάρχουν αρκετοί τηλεπαθητικοί και διορατικοί που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους με βέβαιες δυνάμεις, άνθρωποι της διπλανής πόρτας που ούτε τους υποπτεύσαι.
Εισαι σιγουρος ; Πουντοι ολοι αυτοι οι "πολλοι" ; απο που προκυπτει το "βεβαιο" των δυναμεων τους ; Γιατι κανενας δεν εχει ακουστει χωρις να αμφισβητειται;

Είναι σαν ένας αυστηρός μπαμπάς που σου λέει "κοιτάξτε υπάρχουν χιλιάδες απατεώνες, αυτός κι αυτός κι αυτός.." αλλά έτσι ο κόσμος πιστεύει ότι όλοι είναι απατεώνες και γίνονται σκλάβοι της λογικής του Randy και αποτρέπει τον κόσμο από την έρευνα.
Δε λεει ετσι ομως μονο. αυτο σου λεω. Οταν ο "μπαμπας" σου λεει "προσεχε τι σου λεει ο κοσμος γιατι συχνα κοροιδευει , οχι μονο εσενα αλλα και τον εαυτο του, εχε τα ματια σου ανοιχτα, και ερευνα", τοτε τι το μεμπτο ; Ουσιαστικα "πιστευε και μη, ερευνα" μας λεει ο ανθρωπος...Δεν υπαρχει "σκλαβος της λογικης του Ραντυ", οταν αυτη η λογικη λεει κατι τετοιο!

Ο ζήλος δεν είναι καλός ούτε για ένα πιστό ούτε για έναν άθεο.
Γιατι ο ζηλος δεν ειναι ποτέ κατι καλο ; :hmm:

Ο Randy δεν χτυπάει τους τσαρλατάνους μόνο, περνάει το μήνυμα "μην πιστεύετε σε τίποτα που δεν αποδεικνύεται με λογική", έχει ένα προηγούμενο με τον "μαγικό τρόπο σκέψης", την πρόβλεψη, τις αυθεντικές πηγές, τους ψυχικούς, τα διάμεσα, τους Αστρολόγους κλπ, δηλαδή χτυπάει ό,τι ακριβώς χτυπάει και η Εκκλησία, από αυτή την άποψη το συνέκρινα με ιεροκήρυκα.
Το αν εχει καποιους κοινους στοχους με την εκκλησια, δε σημαινει οτι η εκκλησια λεει αυτο που λεει και ο Ραντυ. Δλδ το "μη πιστευετε τιποτα που δεν αποδεικνυεται με λογικη"....(αλλωστε η εκκλησια δεν εχει και πολυ καλες σχεσεις με τη λογικη :P )

Και περαν αυτου, τι σε χαλαει στο να μην πιστευεουμε κατι που δεν αποδεικνυεται ; (δε νομιζω οτι εχει πει "με τη λογικη" ). Ο ιδιος μαλιστα εχει πει οτι δεν εχει προβλημα να αναγνωρισει καποια αγνωστη δυναμη και κατι υπερφυσικο ή εστω που δεν ξερουμε πως συμβαινει. Αλλα θελει να το δει πρωτα ! Αυτο λεει, και νομιζω δεν υπαρχει πιο λογικη σκεψη απο αυτο. Κι εγω δεν αποκλειω τιποτα, αλλα να το δουμε πρωτα. ! Οπως λενε και οι αγγλοι, "extraordinary claims, need extraordinary proof".

Εχω δει βιντεακι, απο ατομο Ασιατη, δασκαλο δασκαλου φιλου μου, που βαζει φωτια σε χαρτι με το χερι του, χωρις να το αγγιζει. Δεν αποκλειω οτι γινεται λοιπον. Αλλά οχι να βγαινει ο οποιοσδηποτε και να κανει καποιο τρυκ για να αναπαραγει το ιδιο, και να λεμε "ααα" και "ωωωω" απο κατω σα χανοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μα τί θέλει να δει για να πιστέψει ; Μερικοί τύποι θέλουν να τους κατεβάσει ο άλλος το θεό και να τον ζυγισουν και να του μετρήσουν το ύψος για να πεισθούν. Ασχολείται με θέματα που δεν τα γνωρίζει σαφώς και γελιοποιεί μυστικισμό, Εσωτερισμό, Παραψυχολογία και όλα αυτά. Θα έκανε θραύση σε εκπομπή του Χαρδαβέλλα. Ολοφάνερα στημένες είναι οι εκπομπές, ακόμα και με τη Γραφολογία τα'χει βάλει ο τύπος, όταν έχει φέρει κάποιον "γραφολόγο" ; στο studio και τον βάζει να μαντέψει τι δουλειά κάνουν οι κυρίες αφού έχει δει τον τρόπο γραφής τους ! λες κι η γραφολογία είναι μεντιουμισμός και μαντεία και ισχυρίζεταιότι μπορεί να κάνει τέτοιες μαντεψιές...και μετά μου λες ότι ο Randi είναι σοβαρός και σχετικός με τα θέματα που ασχολείται. Απαράδεκτος είναι, και δεν ξέρω τι λέει και για τους φυσιογνωμιστές, αλλά έτσι που τον κοιτάζω στα μάτια μόνο δηλητήριο και κακία μου βγάζει και αντιπάθεια. 'Εχει βλέμα μοχθηρής κυράτσας :PΤο θέμα ξέφυγε, ομοιοπαθητική ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ξαναλεω, ενα πειραμα της εξις μορφης θεωρητε οτι θα ηταν καλη ενδειξη για την ορθοτητα η μη της ομοιοπαθητικης?:

- 50 ασθενεις με καποια παθηση που η ομοιοπαθητικη μπορει να θεραπευσει

- ενας εγγεκριμενος ομοιοπαθητικος γιατρος που θα συνταγωγραφισει σε καθε ασθενη εξατομικευμενη φαρμακευτικη αγωγη

- απο τις 50 φαρμακευτικες αγωγες οι 25 θα ειναι πραγματικα ομοιοπαθητικα φαρμακα τα 25 θα ειναι σκετο νερο, κανενας δεν ξερει ομως τι ειναι τι (ουτε οι ασθενεις ουτε ο γιατρος ουτε αυτοι που θα κανουν την στατιστικη αναλυση της μελετης)

great chaos εσυ συμφωνεις με ενα τετοιο πειραμα? Πιστευεις οτι χωλενει καπου η οτι τα αποτελεσματα του μπορουν να διαστρευλωθουν με καποιο τροπο και αν ναι με ποιο?

Εχεις κατι αλλο να προτηνεις/αλαξεις/συμπληρωσεις?

Εγώ φίλτατε μια ταπεινή φωτογράφος είμαι. Δε μπορώ να γνωρίζω πόσες και ποιες άλλες παράμετροι χρειάζονται για λειτουργήσει οποιοδήποτε πείραμα.
Γιατί δεν κάνεις την πρότασή σου σε κάποιο ομοιοπαθητικό; ;)

Θα σε επειθε ενα τετοιο πειραμα και τα αποτελεσματα του; Ή θεωρεις οτι εχει καποιο προβλημα;
(Θα επανελθω στο τελος *)

epote η ομοιοπαθητική δρα εξατομικευμένα. Είπε μερικά πράγματα και ο Dr.Strangelove παραπάνω. Το φάρμακο και γενικότερα η θεραπεία που θα ακολουθήσει ο ασθενής, καθορίζεται από το άτομο και όχι από την ασθένειά του. Πώς να έχουν αποτελέσματα οι double-blind μελέτες που σχεδιάστηκαν να τεστάρουν τα συμβατικά φάρμακα που δρουν με τον εντελώς ανάποδο τρόπο;

Μεγα λαθος. Η μεθοδολογια δεν σχεδιαστηκε να λειτουργει με τιποτα συγκεκριμενο. Ειναι απλα η πιο αντικειμενικη μεθοδος για την εξακριβωση της επιδρασης ή μη ενος παραγοντα, βγαζοντας απο την εξισωση τους υπολοιπους, οπως πχ την ανθρωπινη μεροληψια.


Σκέψεις:

Σε ένα παράλληλο σύμπαν όπου η ομοιοπαθητική θα ήταν το κατεστημένο και η εδώ κλασσική ιατρική η αμφιλεγόμενη μορφή θεραπείας, είμαι βεβαία ότι όσοι είναι εδώ υπέρ της ομοιοπαθητικής θα μιλούσαν εκεί υπέρ της κλασσικής και οι υπόλοιποι το αντίστροφο.:P

Αυτό γιατί κάποιοι άνθρωποι είναι πιο ανοιχτοί στο διαφορετικό και η σκέψη τους είναι πιο εναλλακτική.:)
Το να αμφισβητείς το δεδομένο αποτελεί και μοχλό εξέλιξης σε κάποιους τομείς, δεν σημαίνει όμως ότι είναι πάντα ασφαλές.:)

Αυτο που λες θα ισχυε, αν για τις δυο εναλλακτικες μεθοδους υπηρχαν τα ιδια υποστηρικτικα στοιχεια. Ο κοσμος οντως θα υποστηριζε αυτην που θα ηταν ηδη η επικρατουσα. Στη συγκεκριμενη περιπτωση η επιστημη στηριζει τη μια, και δεν βρισκει στοιχεια για την αλλη. Οποτε οποιοσδηποτε αντικειμενικος ανθρωπος ειναι υποχρεωμενος να δεχτει την ανεπαρκεια της ομοιοπαθητικης, μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο.

Ευχαριστούμε για τη διευκρίνηση, το ερώτημά μου όμως παραμένει.
Οι περισσότεροι πριν ακολουθήσουν το δρόμο της ομοιοπαθητικής επισκέφτηκαν κάποιο αλλοπαθητικό γιατρό που τους έδωσε κάποια συνηθισμένη αγωγή για την περίπτωσή τους.
(Ανατρέξτε στις περιπτώσεις που αναφέρονται μέσα στο τόπικ και αλλού).

Περιέργως το αλλοπαθητικό φάρμακο με τη βούλα και το κύρος της επιστήμης δεν είχε κανένα placebo effect (μα ούτε και πραγματικό effect) επάνω τους και τότε στράφηκαν στην ομοιοπαθητική η οποία σύμφωνα με τη λογική σας, λειτούργησε μόνον ως placebo.

Ξαναρωτώ λοιπόν: Γιατί το αλλοπαθητικό φάρμακο στις συγκεκριμένες περιπτώσεις (δε μιλάμε για την ασπιρίνη, epote) δεν είχε κανένα απολύτως αποτέλεσμα, έστω και πλασματικό;
Γιατί ο εγκέφαλος δεν πιστεύει ότι θεραπεύτηκε με την ενδεδειγμένη συμβατική θεραπεία αλλά το πιστεύει με την ομοιοπαθητική;

Γιατι ειναι η τελευταια του επιλογη;
Γιατι εχει προκαταληψη με τη συμβατικη ιατρικη και τους γιατρους;
Γιατι ενας συμβατικος γιατρος σπανια θα σε κανει να νιωσεις σημαντικος για αυτον, ενω ο ομοιοπαθητικος θα αφιερωσει χρονο στο να εξετασει το ιστορικο σου, κτλ βαζοντας σε σε διαθεση να τον εμπιστευτεις;
Γιατι δεν ακολουθησε τη θεραπεια με το συμβατικο φαρμακο οπως επρεπε ή για οσο καιρο επρεπε, ή δεν αλλαξε φαρμακο για να παρει καποιο αλλο που μπορει να ειχε αποτελεσα;


...Γιατι πολυ απλα, απο τους 100 που ακολουθουν συμβατικη θεραπεια οι 80 θεραπευονται, οι 20 ακολουθουν αλλες θεραπειες ή τιποτα, και ο ενας απο αυτους θεωρει οτι ειδε αποτελεσμα απο την εναλλακτικη, και εμεις επικεντρωνομαστε σε αυτον; (τυχαια νουμερα)

* Αγαπητε epote, το πειραμα που προτεινεις ειναι ανουσιο. Εχει ηδη γινει πολλακις, με πολυ μεγαλυτερους πληθυσμους, τυχαια επιλεγμενους, και για διαφορες θεραπειες. Δεν θα ειχε νοημα να ξαναγινει, πολυ περισσοτερο με τοσο μικρο δειγμα. Το θεμα ειναι οτι τα εως τωρα αποτελεσματα παρα το οτι ειναι πολυ αρνητικα για την ομοιοπαθητικη, δεν δειχνουν να πειθουν τους υποστηρικτες της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Διαβαζω το θεμα και παρατηρω οτι οι μεν αναφερονται στα δε και οι δε αναφερονται στα μεν...
Η ουσια ειναι οτι η πλειοψηφια εχει εμπιστοσυνη στη συμβατικη ιατρικη και επειδη ο ανθρωπος βασει της φυσεως του εχει μαθει να "ελπιζει", θα απευθυνθει σε ο,τι μπορει να του δωσει υτην την ελπιδα...
Ψευτικη ή μη θα ανατρεξει παντου...

Μπορει να μη με εχει πεισει τπτ περι ομοιοπαθητικης, αλλα εαν ειχα προβλημα θα κατεφευγα ακομα κι σε εκεινη...

Το θεμα ειναι οτι η ομοιοπαθητικη φανταζει "μπακαλιστικη", δεν ειμαι σιγουρη για το τι πραγματικα ειναι, αλλα το θεμα ειναι οτι για πολλους φανταζει (και θα..) ως μια διεξοδος...
Το μονο που ευχομαι ειναι οτι οταν κανεις την εμπιστευτει, να μην ερθουν τα χειροτερα...ναθινγκ ελς...
Δλδ το απλο " ναι μεν...αλλα..."...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οποτε οποιοσδηποτε αντικειμενικος ανθρωπος ειναι υποχρεωμενος να δεχτει την ανεπαρκεια της ομοιοπαθητικης, μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο.
Φαντάζομαι με τα ίδια κριτήρια οποιοσδήποτε αντικειμενικός άνθρωπος είναι υποχρεωμένος να δεχτεί την ανεπάρκεια της κλασσικής ιατρικής σε κάμποσους τομείς... Ευτυχώς για μας, η ίδια η ιατρική προς τιμήν της, την παραδέχεται. :)


Γιατι ειναι η τελευταια του επιλογη;
Αυτό δεν εξηγεί γιατί το αλλοπαθητικό φάρμακο δεν έδρασε έστω ως placebo.
Γιατι δεν ακολουθησε τη θεραπεια με το συμβατικο φαρμακο οπως επρεπε ή για οσο καιρο επρεπε, ή δεν αλλαξε φαρμακο για να παρει καποιο αλλο που μπορει να ειχε αποτελεσα;
Αυτό δεν εξηγεί γιατί το αλλοπαθητικό φάρμακο δεν έδρασε έστω ως placebo.

Γιατι εχει προκαταληψη με τη συμβατικη ιατρικη και τους γιατρους;
Ας αφήσουμε τις περιπτώσεις να μιλήσουν:
εμενα παντως η μικουλα μου παθαινε κρισεις βρογχικου ασθματος και τη τρεχαμε στα νοσοκομεια.τα εισνεομενα και οι κορτιζονες που επαιρνε δε την βοηθησαν μεχρι τη μερα που απευθηνθηκαμε σε εναν γιατρο ομοιοπαθητηκης και μας εσωσε!!!ουτε και εγω πιστευα στν ομοιοπαθητηκη μεχρι που ειδα τη μικρη μου να αναπνει κανονικα μερα απο τη θεραπεια.

Η αδελφή μου υπέφερε πολλά χρόνια από σπαστική κολίτιδα και ήταν αναγκασμένη να παίρνει χάπια (duspatalin κ.τ.λ )τα οποία δεν μπορούσαν να καλυτερέψουν την κατάσταση της και βέβαια δε μπορούσε να φαει ούτε όσπρια ούτε λαχανικά διότι οι κρίσεις ήταν πολλές και συχνές και έτσι την έβγαζε συχνά με ρύζια μακαρόνια και βραστά κοτόπουλα...
Ώσπου για καλή της τύχη σε μια εκδρομή γνώρισε μια κοπέλα που αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα το οποίο λύθηκε, όπως της είπε, με την ομοιοπαθητική.
Δεν έχασε χρόνο, μετά από λίγες μέρες πήρε το τηλέφωνο του γιατρού από την κοπέλα έκλεισε ραντεβού και αφού έκανε όλες τις απαραίτητες αιματολογικές εξετάσεις που της ζήτησε ο γιατρός ξεκίνησε μετά από λίγο καιρό την ομοιοπαθητική θεραπεία.

Σήμερα το πρόβλημα έχει σχεδόν εξαφανισθεί και μπορεί να φαει κανονικά όσπρια και λαχανικά χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Βλέποντας αυτή την θεαματική βελτίωση, μετά από κάποιο εύλογο διάστημα, την ακολούθησα και εγώ για να βρω λύση στο μεγάλο πρόβλημα που ονομάζεται "ημικρανίες".
Τα αποτελέσματα και στην δική μου περίπτωση, που συνεχίζω, είναι πολύ καλά μιας και τα χημικά χάπια πλέον έχουν μειωθεί στο ελάχιστο! Τώρα πολλές φορές και το απλό depon κάνει δουλειά.
Ο συγκεκριμένος ιατρός-ομοιοπαθητικός, να σημειώσω, ότι έχει σπουδάσει ιατρική δε κάνει “πειράματα” και δεν είναι αντίθετος στην χρήση αντιβιοτικών όπου παραστεί η ανάλογη ανάγκη.

omg δεν έχω γράψει σε αυτό το θέμα?:wacko:
Λοιπόν αρχικά να πω ότι ακολουθώ κι εγώ ομοιοπαθητική θεραπεία, αν και αρχικά την κορόιδευα. Η αλήθεια είναι ότι η κλασική ιατρική με "ανάγκασε" να το κάνω. Και καταθέτω την εμπειρία μου, (αν σιχαίνεστε πολύ εύκολα μην διαβάσετε:redface:)

Καποια στιγμή παθαίνω ουρολοίμωξη (δεν ξέρω πώς ακριβώς, αλλά δεν είναι και δύσκολο.) Η παθολόγος αφού έκανε εξετάσεις και καλλιέργεια μου έδωσε αντιβίωση. Παίρνω την αντιβίωση και παθαίνω κολπίτιδα - μυκητίαση (πολύ συνηθισμένη παρενέργεια της αντιβίωσης, που δεν υπάρχει στην ομοιοπαθητική). Ξεκινάω θεραπεία για την μυκητίαση (αφού κάνω καλλιέργεια και μάθουμε τον ακριβή μύκητα) παίρνω κολπικά υπόθετα, χάπια, αλοιφές και δεν γίνεται τίποτα. Η ενόχληση ήταν τόσο έντονη και αφόρητη που δεν μπορούσα με τίποτα να φορέσω παντελόνι:redface:. Και φυσικά στο σεκς πονούσα πολύ.

Αναγκάζομαι λοιπόν να ξεκινήσω ομοιοπαθητική γιατί επί 6 μήνες η κλασσική ιατρική δεν μπόρεσε να με βοηθήσει και η κατάσταση συνεχώς χειροτέρευε. Πάω στον ομοιοπαθητικό, μου δίνει ένα χάπι με το οποίο είδα μικρή αλλά αισθητή βελτίωση. Ξαναπάω και μου δίνει άλλο, με το οποίο έγινα εντελώς καλά!!

Από τότε έχω κάνει ομοιοπαθητική με εξαιρετικά αποτελέσματα για ουρολοίμωξη (δεν την ξαναπατάω:P), υψηλό πυρετό και πονόλαιμο (όχι ταυτόχρονα όλα αυτά).

έντιτ: και όταν έβγαζα φρονιμήτες και είχα πρηστεί και δεν μπορούσα να μασήσω, επίσης

Υπάρχουν κι άλλες και εδώ και στο internet και γύρω μας, σε κάποιους δε λένε τίποτα, μα για όσους βρήκαν ανακούφιση στο πρόβλημά τους λένε πολλά. Το κύριο χαρακτηριστικό τους, είναι η ανεπάρκεια της συμβατικής ιατρικής να λύσει το πρόβλημά και η προσθήκη της ομοιοπαθητικής στο οπλοστάσιο της αντιμετώπισης ασθενειών τους.
Δεν είναι διαγωνισμός, δεν ψάχνουμε τον καλύτερο. Συνεργασία, συνεργασία, συνεργασία...

Γιατι ενας συμβατικος γιατρος σπανια θα σε κανει να νιωσεις σημαντικος για αυτον, ενω ο ομοιοπαθητικος θα αφιερωσει χρονο στο να εξετασει το ιστορικο σου, κτλ βαζοντας σε σε διαθεση να τον εμπιστευτεις;
Ενδιαφέρον... να κάτι που η συμβατική ιατρική ΟΦΕΙΛΕΙ να αλλάξει για το καλό των ασθενών της.

Το θεμα ειναι οτι τα εως τωρα αποτελεσματα παρα το οτι ειναι πολυ αρνητικα για την ομοιοπαθητικη, δεν δειχνουν να πειθουν τους υποστηρικτες της.
Το θέμα είναι ότι έχουμε μια εναλλακτική παραπάνω την οποία δεν βιαζόμαστε να απορρίψουμε εφ' όσον στην πράξη μας βοηθά και έχει μηδενικές παρενέργειες.

Μελέτες υπάρχουν πολλές και δεν είναι όλες τόσο αρνητικές για την ομοιοπαθητική όσο τις παρουσιάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν ειναι ακριβως ο Ραντι το θεμα μας (αν και δε νομιζω να υπαρξει τοπικ γιαυτον), αλλα ειναι πολυ σχετικος με την ομοιοπαθητικη , γιαυτο και εχει αναφερθει συχνα. Το τι ανθρωπος ειναι, εχει κι αυτο σημασια, αφου καθε αναφορα σε αυτον, μπορει να εχει θετικη ή αρνητικη επιδραση στο αντικειμενο συζητησς.

Μα τί θέλει να δει για να πιστέψει ;
Οτι θελει και ο οποιοσδηποτε μη αφελης : αποδειξεις. Ή εστω ενδειξεις ωστε κατι να διερευνηθει πριν βγαλουμε συμπερασματα. Και με αυτο διαφωνεις ; :/:

Μερικοί τύποι θέλουν να τους κατεβάσει ο άλλος το θεό και να τον ζυγισουν και να του μετρήσουν το ύψος για να πεισθούν.
Οχι οι ανθρωποι που λενε ανοιχτα οτι ειναι ετοιμοι να δεχθουν οτιδηποτε αρκει να ειναι σιγουροι οτι ειναι πραγματικο και οχι ψευτικο. Που το μεμπτο και εδω ; :hmm:

Ασχολείται με θέματα που δεν τα γνωρίζει σαφώς και γελιοποιεί μυστικισμό, Εσωτερισμό, Παραψυχολογία και όλα αυτά.
Πως γνωριζεις εσυ τι γνωριζει ο ιδιος ; Παντως δε βλεπω που το προβλημα. Ασχολειται με πολλα θεματα και φυσιολογικο ειναι να μη τα γνωριζει ολα σε βαθος. Γιαυτο και μαθαινει, ρωταει, μιλα με ειδικους κλπ. Εσωτερισμος (whatever that really is), μυστικισμος(whatever that really is), παραψυχολογια κλπ, γελιοποιουνται απο μονες τους μολις τους ριξεις λιγο φως επανω. Εσυ κατηγορεις αυτον που εριξε το φως, αντι να τον συγχαιρεις. Τι να πω...

Θα έκανε θραύση σε εκπομπή του Χαρδαβέλλα. Ολοφάνερα στημένες είναι οι εκπομπές, ακόμα και με τη Γραφολογία τα'χει βάλει ο τύπος, όταν έχει φέρει κάποιον "γραφολόγο" ; στο studio και τον βάζει να μαντέψει τι δουλειά κάνουν οι κυρίες αφού έχει δει τον τρόπο γραφής τους ! λες κι η γραφολογία είναι μεντιουμισμός και μαντεία και ισχυρίζεταιότι μπορεί να κάνει τέτοιες μαντεψιές...
Ολοφανερα στημενες ; Απο που προκυπτει αυτο; :confused: Απλα απο την κριση σου; Ή μηπως επειδη δεν συμφωνεις με τα αποτελεσματα ; Στ'αληθεια πιστευεις οτι ο Ραντι ειναι ατομο που θα διακινδυνευε την φημη του, εαν ενα οποιοδηποτε πειραμα μπορουσε ευκολα να βγαλει αποτελεσματα διαφορετικα απο τα δικα του ; Δε νομιζω.
Περι γραφολογιας : δεν μιλησε κανενας στο βιντεο για μαντεια μεσω γραφολογιας, αλλα οτι μπορει να βγει ενα προφιλ προσωπικοτητας απο το ειδος γραφης, τετοιο που να μπορεσει να ανακαλυψει τα επαγγελματα ο γραφολογος. Αν τωρα ενας γραφολογος παει και πει οτι μπορει να καταλαβει και αν εχεις πιεση απο το γραφικο χαρακτηρα, δε φταιει ο Ραντι. Παντως για να μην επεκταθουμε εδω, μια και υπηρχε τοπικ, σε παραπεμπω εκει, οπου μολις εβαλα ενα βιντεο (οχι απο τον Ραντι :P )

Απαράδεκτος είναι, και δεν ξέρω τι λέει και για τους φυσιογνωμιστές, αλλά έτσι που τον κοιτάζω στα μάτια μόνο δηλητήριο και κακία μου βγάζει και αντιπάθεια. 'Εχει βλέμα μοχθηρής κυράτσας :PΤο θέμα ξέφυγε, ομοιοπαθητική ήταν.
Ναι σε μερικα βιντεο (και κυριως στα πιο τελευταια του) εχει υφος πιο αυστηρο. Παντως η αντιδραση σου πρεπει να πω οτι ειναι σχεδον αποκλειστικα συναισθηματικη, και οχι λογικη. Προκαλω ανοιχτα οποιονδηποτε τον ακουσει σε πολλα που εχει πει, να πει αν εχει αυτος ο ανθρωπος προφιλ ατομου που απλα εχει βγει να τα βαλει με ολους αυτους απο αχτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οχι οι ανθρωποι που λενε ανοιχτα οτι ειναι ετοιμοι να δεχθουν οτιδηποτε αρκει να ειναι σιγουροι οτι ειναι πραγματικο και οχι ψευτικο. Που το μεμπτο και εδω ;

Αυτοί που λένε ότι είναι σίγουροι ότι είναι κάτι από όλα αυτά που λέει πραγματικό και όχι ψεύτικο, έχεις αναρωτηθεί μήπως έχουν περάσει πολλά χρόνια με έρευνα πάνω σε αυτό και γι'αυτό αντιδρούν συναισθηματικά όπως έγραψες όταν ακούνε αυτά που λέει ;

Πως γνωριζεις εσυ τι γνωριζει ο ιδιος ; Παντως δε βλεπω που το προβλημα. Ασχολειται με πολλα θεματα και φυσιολογικο ειναι να μη τα γνωριζει ολα σε βαθος. Γιαυτο και μαθαινει, ρωταει, μιλα με ειδικους κλπ. Εσωτερισμος (whatever that really is), μυστικισμος(whatever that really is), παραψυχολογια κλπ, γελιοποιουνται απο μονες τους μολις τους ριξεις λιγο φως επανω. Εσυ κατηγορεις αυτον που εριξε το φως, αντι να τον συγχαιρεις. Τι να πω...
Φαίνεται ότι δεν γνωρίζει, κι εσύ ο ίδιος μόλις παραδέχτηκες ότι δεν γνωρίζει όλα σε βάθος. Ρωτάει, καλεί και παρουσιάζει ειδικούς ή τους τσαρλατάνους ; Μάλλον το δεύτερο. Δεν τον κατηγόρησα επειδή έριξε φως στις υποθέσεις τσαρλατανισμού αν διάβασες σωστά ό,τι έγραψα αρχικά. Τον κατηγόρησα επειδή παίρνει σβάρνα ό,τι σχετίζεται με αυτές τις περιοχές γνώσης που εσύ πιστεύεις γελοίες και γενικεύει και γίνεται αυτός συναισθηματικός.

Περι γραφολογιας : δεν μιλησε κανενας στο βιντεο για μαντεια μεσω γραφολογιας, αλλα οτι μπορει να βγει ενα προφιλ προσωπικοτητας απο το ειδος γραφης, τετοιο που να μπορεσει να ανακαλυψει τα επαγγελματα ο γραφολογος. Αν τωρα ενας γραφολογος παει και πει οτι μπορει να καταλαβει και αν εχεις πιεση απο το γραφικο χαρακτηρα, δε φταιει ο Ραντι. Παντως για να μην επεκταθουμε εδω, μια και υπηρχε τοπικ, σε παραπεμπω εκει, οπου μολις εβαλα ενα βιντεο (οχι απο τον Ραντι :P )
Αυτό δεν υπάρχει, μαντεψιά επαγγέλματος, σε ποιό δρόμο μένεις, πόσα παιδιά έχεις και πόσους γάμους θα κάνεις με την γραφολογία δεν μπορούν να γίνουν, ούτε με την σοβαρή Αστρολογία (την οποία ούτε αυτή γνωρίζει ο Randi) ούτε με όλους αυτούς τους γνωστικούς τομείς. Απλές συμπεριφοράς δείχνουν όλοι αυτοί οι τομείς. Αν είσαι οργανωτικός τύπος δεν σημαίνει ότι θα γίνεις οπωσδήπτε γραμματέας, ούτε αν ζωγραφίζεις άριστα και έχεις καλλιτεχνική φύση ότι θα γίνεις ζωγράφος. Παρακολουθώντας την εκπομπή για τη γραφολογία τη μόνη εντύπωση που μου έδωσε είναι σόου και μια υπεραπλούστευση όπως όλες του οι εκπομπές.

Ναι σε μερικα βιντεο (και κυριως στα πιο τελευταια του) εχει υφος πιο αυστηρο. Παντως η αντιδραση σου πρεπει να πω οτι ειναι σχεδον αποκλειστικα συναισθηματικη, και οχι λογικη. Προκαλω ανοιχτα οποιονδηποτε τον ακουσει σε πολλα που εχει πει, να πει αν εχει αυτος ο ανθρωπος προφιλ ατομου που απλα εχει βγει να τα βαλει με ολους αυτους απο αχτι.
Συναισθηματική όσο του Randi. Επειδή γνωρίζω κι έχω ψάξει μερικά πράγματα που αρνείται να τα κοιτάξει και να τα παρουσιάσει, ποιός ξέρει για ποιούς δικούς τους λόγους, κι επειδή ο άνθρωπος με τις στοιχιώδεις ικανότητες που έχω να "διαβάζω" αυτόν που βλέπω κι ακούω είναι τυπικό δείγμα προσωπικότητας ξερόλα, είδος ανθρώπων που πάντα μου προκαλούσε αλλεργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
παλι μπαρουφες λεμε, οταν ερχετε η ωρα να βαλουμε τα λεφτα μας στο στομα μας αρχιζουμε και γενικολογουμε

με τη μελετη οσοι ειναι υπερ της ομοιοπαθητικης συμφωνουν?

θα ειναι κατι αξιοπιστο η οχι? συμφωνα με εσας?

ειναι καταπληκτικο δινεις κατι σε αυτους που λενε "ναι η ομοιοπαθητικη ισχυει" που μπορει να την τεσταρει και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δεχεται, η δεν προτεινει καν κατι αναλογο!!

αλλα τιποτα, πληρης αδιαφορια για κατι στερεο και ενδεχομενος ενδεικτηκο.

τι λεει αληθεια αυτο για εσας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Φαντάζομαι με τα ίδια κριτήρια οποιοσδήποτε αντικειμενικός άνθρωπος είναι υποχρεωμένος να δεχτεί την ανεπάρκεια της κλασσικής ιατρικής σε κάμποσους τομείς... Ευτυχώς για μας, η ίδια η ιατρική προς τιμήν της, την παραδέχεται. :)

Ναι φυσικα. :)

Αυτό δεν εξηγεί γιατί το αλλοπαθητικό φάρμακο δεν έδρασε έστω ως placebo.

Μαλλον εχεις παρεξηγησει την εννοια του placebo effect. Δεν ειναι ενα μαγικο πραγμα που οποτε κανεις κατι αυτο σε κανει να νιωθεις καλυτερα. Το να εχεις τοποθετησεις ολες σου τις ελπιδες σε μια τελευταια λυση ισως σε κανει να πιστεψεις παραπανω σε αυτη και ετσι να εισαι προδιατεθειμενος να νιωσεις και καλυτερα. Το να θεωρεις οτι ο 11ος συμβατικος γιατρος που επισκεφτηκες σου ειπε παλι τα ιδια ε τους υπολοιπους και δεν προκειται να αλλαξει κατι δεν θα σε κανει να εχεις Placebo effect, ειδικα αν δεν ακολουθεις σωστα και τη θεραπεια που σου εχει δοθει και δεν βλεπεις και (υπαρκτο) αποτελεσμα.

Το placebo effect δεν υπαρχει καν σε ολους τους ανθρωπους. Μην περιμενεις λοιπον να υφισταται σε καθε περιπτωση που καποιος αρρωστος παιρνει ενα φαρμακο. Αν ηταν ετσι, δεν θα διναμε καν κανονικα φαρμακα.

Ας αφήσουμε τις περιπτώσεις να μιλήσουν:
Υπάρχουν κι άλλες και εδώ και στο internet και γύρω μας, σε κάποιους δε λένε τίποτα, μα για όσους βρήκαν ανακούφιση στο πρόβλημά τους λένε πολλά. Το κύριο χαρακτηριστικό τους, είναι η ανεπάρκεια της συμβατικής ιατρικής να λύσει το πρόβλημά και η προσθήκη της ομοιοπαθητικής στο οπλοστάσιο της αντιμετώπισης ασθενειών τους.

Ναι, οπως εχει αναφερει και ο Lorien, και οι απαγωγες απο εξωγηινους λενε πολλα σε οσους ισχυριζονται οτι τις εχουν ζησει, αλλα αυτο σε εναν αντικειμενικο ανθρωπο δεν λεει τιποτα γιατι ο ανθρωπινος λογος ειναι τελειως αναξιοπιστος λογω ψυχολογιας. Αυτο που ειναι αξιοπιστο ειναι οι ανεξαρτητες, μεγαλου μεγεθους, αντικειμενικες μελετες.

Ενδιαφέρον... να κάτι που η συμβατική ιατρική ΟΦΕΙΛΕΙ να αλλάξει για το καλό των ασθενών της.

Προφανεστατα.


Τωρα, καποια πραγματα τα οποια με "ενοχλησαν" στο post σου:

Δεν είναι διαγωνισμός, δεν ψάχνουμε τον καλύτερο. Συνεργασία, συνεργασία, συνεργασία...


Σωστα, αλλα μεταξυ πρακτικων που εχουν δειχθει οτι δουλευουν. Πχ, καποιες πρακτικες βελονισμου σε συγκεκριμενες ασθενειες. Αλλα για πραγματα που μεχρι τωρα τουλαχιστον δεν υπαρχουν επιστημονικα δεδομενα οτι δεν δουλεουν, οχι. Οντως δεν ειναι διαγωνισμος, αλλα δεν ειναι και παιδικο παιχνιδι για να συμμετασχουν ολοι.

Το θέμα είναι ότι έχουμε μια εναλλακτική παραπάνω την οποία δεν βιαζόμαστε να απορρίψουμε εφ' όσον στην πράξη μας βοηθά και έχει μηδενικές παρενέργειες.

Δεν εχει μηδενικες παρενεργειες. Το να μην ακολουθεις μια συμβατικη θεραπεια που μπορει να δωσει λυση στο προβλημα σου αμεσα, και να ακολουθησεις μια εναλλακτικη μπορει να σου προκαλεσει σοβαρες παρενεργειες. Οχι αμεσα προφανως, αλλα επειδη πρακτικα δεν κανεις κατι για να καταπολεμησεις την ασθενεια.

Δεν βιαζομαστε να απορριψουμε κατι. Ελεος με την παραπληροφορηση. Η διαμαχη για την ωφελεια της ομοιοπαθητικης υπαρχει εδω και πολλες δεκαετιες και ακομα και σημερα διεξαγονται μελετες για αυτην. Δεν λεει κανενας οτι ειναι τελειωμενο θεμα, αλλα δεν ειναι και κατι που απορριφθηκε ασυζητητι.

Μελέτες υπάρχουν πολλές και δεν είναι όλες τόσο αρνητικές για την ομοιοπαθητική όσο τις παρουσιάζεις.

Για βρες μου ενα systematic review που να δειχνει αξιολογη διαφορα μεταξυ Placebo και ομοιοπαθητικης. Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
η θεραπεία εξαρτάται από τον ασθενή και την ασθένεια, μπορεί σε άλλον να δώσει 1-2 χάπια υψηλής δυναμοποίησης και σε άλλον πολλά χαμηλής. Η θεραπεία έγινε πανεύκολα, απλά ήπια νηστική τα χαπάκια και μέσα σε μισή ώρα είχα μεγάλη διαφορά:)

Αφού έχεις τέτοιο πρόβλημα σου συστήνω ανεπιφύλακτα να πας σε καλό ομοιοπαθητικό, αν δεν ξέρεις κανέναν επικοινώνησε με την Isiliel, απ'ότι έχω καταλάβει είναι ευχαριστημένη με τον δικό της. Ξέρω γυναίκα φίλη της μαμάς μου που ζούσε σαν εσένα μονίμως με αντιβιώσεις για ουρολοίμωξη και με οποιοπαθητική είναι καλά εδώ και ένα χρόνο. Αν δεν δεις βελτίωση με την πρώτη, μην απογοητευτείς, συχνά βρίσκουν το φάρμακό σου ύστερα από 2-3 προσπάθειες.

αν ενδιαφέρεσαι, η σελίδα του κορυφαίου Ελληνα ομοιπαθητικού είναι https://www.vithoulkas.com/index.php?lang=el

PS. προφανώς γνωρίζεις ότι όταν έχεις ουρολοίμωξη πρέπει να κάνεις σεξ με προφυλακτικό, και ότι μπορεί το αγόρι σου να είναι φορέας των μικροβίων και να σε κολλάει ακόμα κι αν δεν έχει συμπτώματα?

Δεν ξερω τι χαπακια ηταν αυτα που πηρες περι χαμηλης ή υψηλης δυναμοποιησης , αλλα η θεια μου για 7 συνεχη ετη παιδευοταν με ουρολοιμωξεις και βαριες αντιβιωσεις, μεχρι που μια μερα επισκεφτηκε εαν σωστο, δηλαδη καλο επιστημονα Ουρολογο-Ανδρολογο και της ειπε το εξης απλο..."Πρεπει να ενδυναμωθει το ανοσοποιητικο σου συστημα, διοτι αυτος ειναι ο λογος που προσβαλλεσαι τοσο συχνα απο ουρολοιμωξη." Και αυτο ακριβως εκανε...4 χρονια απο τοτε δεν εχει νοσησει, αφου εχει φροντισει να μην πεσει το ανοσοποιητικο της συστημα.
Απλα μεχρι εκεινη την ημερα πηγαινε σε συμβατικους ιατρους που δεν εκαναν σωστα τη δουλεια τους για τους οποιους λογους.

Επειδη διαβασα σε προηγουμενο ποστ σου, οτι επαιρνες αντιβιωση που σου ειχε δωσει συμβατικος ιατρος, αλλα καλα δε γινοσουν, μπορει η συγκεκριμενη αντιβιωση απλα να μην ηταν η καταλληλη.
Ετυχε παντως στην αδερφη μου να παει βραδυ στα εκτακτα στο νοσοκομειο για ουρολοιμωξη και οι γιατροι εκει να της δωσουν μια αντιβιωση που οταν την επομενη μερα την ειδε ο εξωτερικος ιατρος της, φρικαρε. Για να μην αναφερω δε οτι δοθηκε αντιβιωση βαρια χωρις καμμια εξεταση...Δυστυχως μη ικανοι υπαρχουν αρκετοι και σε αυτην την επιστημη...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@Dr.Strangelove : Δεν απαντησες σε μερικες ερωτησεις μου :

Οτι θελει και ο οποιοσδηποτε μη αφελης : αποδειξεις. Ή εστω ενδειξεις ωστε κατι να διερευνηθει πριν βγαλουμε συμπερασματα. Και με αυτο διαφωνεις ; :/:
Στ'αληθεια πιστευεις οτι ο Ραντι ειναι ατομο που θα διακινδυνευε την φημη του, εαν ενα οποιοδηποτε πειραμα μπορουσε ευκολα να βγαλει αποτελεσματα διαφορετικα απο τα δικα του ;

Αυτοί που λένε ότι είναι σίγουροι ότι είναι κάτι από όλα αυτά που λέει πραγματικό και όχι ψεύτικο, έχεις αναρωτηθεί μήπως έχουν περάσει πολλά χρόνια με έρευνα πάνω σε αυτό και γι'αυτό αντιδρούν συναισθηματικά όπως έγραψες όταν ακούνε αυτά που λέει ;
Δεν καταλαβα ακριβως τι λες, κατι στην συνταξη με μπερδεψε. Αν καταλαβα καλα, λες οτι οσοι κατακρινουν τον Ραντι μπορει να το κανουν εντονα επειδη εχουν κανει χρονια ερευνας πανω σε κατι και ξερουν οτι ισχυει, αρα δε γουσταρουν που ο Ραντι λεει άλλα. Τοτε γιατι δε το δειχνουν οτι ισχυει να τελειωνουμε ;

Φαίνεται ότι δεν γνωρίζει, κι εσύ ο ίδιος μόλις παραδέχτηκες ότι δεν γνωρίζει όλα σε βάθος. Ρωτάει, καλεί και παρουσιάζει ειδικούς ή τους τσαρλατάνους ; Μάλλον το δεύτερο. Δεν τον κατηγόρησα επειδή έριξε φως στις υποθέσεις τσαρλατανισμού αν διάβασες σωστά ό,τι έγραψα αρχικά. Τον κατηγόρησα επειδή παίρνει σβάρνα ό,τι σχετίζεται με αυτές τις περιοχές γνώσης που εσύ πιστεύεις γελοίες και γενικεύει και γίνεται αυτός συναισθηματικός.
Εαν ειχες ακουσει τι λεει σε μερικα βιντεο, δε θα το ελεγες αυτο. Σου ειπα ηδη τι εχει πει, αλλα τωρα αναγκαζομαι να ψαξω το βιντεο να το βαλω για να το ακουσεις απο τον ιδιο σε μια απο τις πολλες φορες που το εχει πει :


(στο 0:37 )

......[...]... Αν είσαι οργανωτικός τύπος δεν σημαίνει ότι θα γίνεις οπωσδήπτε γραμματέας, ούτε αν ζωγραφίζεις άριστα και έχεις καλλιτεχνική φύση ότι θα γίνεις ζωγράφος. Παρακολουθώντας την εκπομπή για τη γραφολογία τη μόνη εντύπωση που μου έδωσε είναι σόου και μια υπεραπλούστευση όπως όλες του οι εκπομπές.
Συμφωνοι. Τοτε η εκπομπη η συγκεκριμενη και παλι εχει ωφελος γιατι δειχνει τι ισχυριζονται τα ατομα αυτα. Δε τα ισχυριστηκε ο Ραντι. Ουτε γνωριζεις αν ο Ραντι εψαξε σκοπιμως ενα τσαρλατανο για την εκπομπη. Μπορει να το λες επειδη προσωπικα τον αντιπαθεις πχ. Οπως και να χει , στο αλλο τοπικ σου εβαλα βιντεο απο αλλον, που κανει ενα τεστ σε πολυ διασημη και σοβαρη Γραφολογο, οπου δε μπορεις να πεις οτι ειναι τσαρλατανος.

Συναισθηματική όσο του Randi.
Αυτο δε σε κανει να κρινεις σωστα. Μπορει και οι 2 να κρινετε λαθος. Ο Ραντι τουλαχιστον ομως διατηρει μια δεκτικοτητα και μαλιστα παρολο που εχει δει εκατονταδες και εκατονταδες απο τετοια ατομα και περιπτωσεις και ισως να μην εχει και πολλη υπομονη πλεον (ειναι κ παπουλης). Εσυ δε νομιζω να εχεις τετοιες δικαιολογιες για να το βλεπεις τοσο συναισθηματικα.

Επειδή γνωρίζω κι έχω ψάξει μερικά πράγματα που αρνείται να τα κοιτάξει και να τα παρουσιάσει, ποιός ξέρει για ποιούς δικούς τους λόγους,
Οπως ;
Και πως ξερεις οτι δε τα εχει εξετασει ηδη ; Επισης, χωρις παρεξηγηση, θεωρω την εμπειρια του Ραντι (και του καθε Ραντι) χαοτικά μεγαλυτερη απο εναν με τα μισα του χρονια, και που δεν εχει καν ασχοληθει συνεχως με τα θεματα αυτα μια ζωη.

κι επειδή ο άνθρωπος με τις στοιχιώδεις ικανότητες που έχω να "διαβάζω" αυτόν που βλέπω κι ακούω είναι τυπικό δείγμα προσωπικότητας ξερόλα, είδος ανθρώπων που πάντα μου προκαλούσε αλλεργία.
Κι εμενα οι ξερολες μου προκαλουν αλλεργια, αλλα προσεξε το εξης τωρα : αν διαβασει καποιος τη μεταξυ μας συνομιλια στο θεμα Ραντι, ποιον απο τους 3 μας πιστευεις οτι θα τεινει να χαρακτηρισει ξερολα ; εμενα, τον Ραντι, ή εσενα ; Τοσο ο Ραντι, οσο και εγω, λεμε οτι δεν αποκλειουμε τιποτα, αλλα οτι και δε πιστευουμε ευκολα. Εσυ με συναισθηματικη αντιδραση κιολας, τον θαβεις με 5 φτυαρια, και φτανεις να τον κρινεις ακομα και απο εμφανιση (ναι εχει "κακα" φρυδια, το ξερω), κατι που δε χρειαζεται να πουμε οτι ειναι σφαλμα, γιατι εννοειται. Αφησε το ενδεχομενο να εχεις παρεξηγησει τον αλλον, ειδικα οταν δεν τον εχεις μελετησει αρκετα. Άλλο να ειναι καυστικος με την βλακεια του κοσμου (ειδιακ μετα απο τοσα χρονια), και αλλο να ειναι καποιος απλα ξερολας και αλαζονας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Στην πρώτη σου ερώτηση σου απάντησα, ζητάει τις αποδείξεις από λάθος πρόσωπα. Στην άλλη σου ερώτηση για το εάν θα διακινδύνευε τη φήμη του, ήδη την διακινδύνευσε με την εκπομπή με τη Γραφολογία και τα επαγγέλματα. Αυτή ειδικά την εκπομπή να δει κανείς καταλαβαίνει ότι θέλει να γελιοποιήσει τους συγκεκριμένους γνωστικούς τομείς, δεν τους ερευνά. Για την εμφάνισή του δεν τον έκρινε κανείς, απλά έγραψα ότι τα μάτια του μου βγάζουν μοχθηρία. Δεν θα τσακωθούμε για τα όμορφα μάτια του Ράντι τώρα. :D Με ρωτάς επίσης πως γνωρίζω ότι καλεί μόνο τσαρλατάνους. Μα φαίνεται, αφού τσαρλατάνους καλεί ο άνθρωπος ; Τα μισά του χρόνια στην έρευνα μπορεί να μην τα έχω αλλά εγώ δεν ερευνώ "περιπτώσεις" τσαρλατάνων αυτών των γνωστικών τομέων, αλλά τους ίδιους τους γνωστικούς τομείς και πίστεψέ με, είμαι πολύ πιο σκληρός από τον Ράντι στις κρίσεις μου γι'αυτούς, αλλά και δίκαιος. Δεν με έχει πείσει ότι έχει κάνει αντικειμενική έρευνα πέραν της περιπτωσιολογίας,ούτε ότι θέλει να μάθει τι απ'όλα αυτά είναι αλήθεια και τι σκουπίδια, αλλιώς θα παρουσίαζε έστω κάποιες περιπτώσεις για τις οποίες η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά, έδρες πανεπιστημιακές Παραψυχλογίας λόγου χάρη. 'Οσο για τη δεκτικότητα και τους ξερόλες, κι εγώ τη διατηρώ απέναντι στον Ράντι τη δεκτικότητά μου και την ανεκτικότητα όταν λέω ότι καλά κάνει και χτυπά τους τσαρλατάνους, απλά λέω ότι δεν υπάρχουν μόνο αυτοί. Ελπίζω αυτή τη φορά η σύνταξή μου να μην σε μπέρδεψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εχω ετοιμα τα παντα για τη μελετη παντως, εξακολουθητε να την αγνοητε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
τωρα ειμαστε σοβαροι, basic science 1-0-1 τα ομοιοπαθητικα φαρμακα ειναι τοσο διαλυμενα που δεν εχουν ΤΙΠΟΤΑ μεσα, συγνωμη αλλα αυτο ειναι η αληθεια, οταν εχεις ενα διαλυμα 1/10^200 αυτο εχει μεσα ΜΟΝΟ νερο,
εγω προσωπικα εχω αποψη και εμπειρια επι του θεματος αλλα προτιμω να την αφησω γιατι το θεμα δεν ειναι η προσωπικη εμπειρια αλλα η αληθεια και αυτο μονο επιστημονικα μπορει να αποδειχθει...
απλα εχω μια γενικοτερη απορια. πως αφου τα χαπια που δινουνε ειναι νερο, καποιοι βλεπουν ωφελος ή ακομα και θεραπεια στο προβλημα τους? :hmm: θα μου πεις το ιδιο μπορει να ισχυει και στην κλασσικη ιατρικη οταν καποιος θεραπευεται απο κατι ενω αλλος ταλαιπωρειται... ναι αλλα αφου αν οντως αυτα τα φαρμακα που δινουνε ειναι σαν νερο τοτε γιατι καποιοι βρισκουν θεραπεια μ'αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εγω προσωπικα εχω αποψη και εμπειρια επι του θεματος αλλα προτιμω να την αφησω γιατι το θεμα δεν ειναι η προσωπικη εμπειρια αλλα η αληθεια και αυτο μονο επιστημονικα μπορει να αποδειχθει...
απλα εχω μια γενικοτερη απορια. πως αφου τα χαπια που δινουνε ειναι νερο, καποιοι βλεπουν ωφελος ή ακομα και θεραπεια στο προβλημα τους? θα μου πεις το ιδιο μπορει να ισχυει και στην κλασσικη ιατρικη οταν καποιος θεραπευεται απο κατι ενω αλλος ταλαιπωρειται... ναι αλλα αφου αν οντως αυτα τα φαρμακα που δινουνε ειναι σαν νερο τοτε γιατι καποιοι βρισκουν θεραπεια μ'αυτα?

εχω προτεινει ολοκληρη μελετη που διερευνα και διαπηστωνει ακριβως αυτο το πραγμα, αλλα κανενας υπερμαχος δεν δειχνει να θελει να δει τι θα βγει, την αγνοουν επιδεικτηκα προφανως επειδη ξερουν τι ακριβως θα προκυψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
εχω προτεινει ολοκληρη μελετη που διερευνα και διαπηστωνει ακριβως αυτο το πραγμα, αλλα κανενας υπερμαχος δεν δειχνει να θελει να δει τι θα βγει, την αγνοουν επιδεικτηκα προφανως επειδη ξερουν τι ακριβως θα προκυψει


george (παπάκι) vithoulkas (τελεία) com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top