Σχετικά με την Αιμοδοσία

Δίνετε αίμα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Ναι

    Ψήφοι: 20 31.3%
  • Όχι, επειδή δεν γνωρίζω αρκετά για το θέμα

    Ψήφοι: 5 7.8%
  • Όχι επειδή δεν έχω χρόνο

    Ψήφοι: 2 3.1%
  • Όχι επειδή φοβάμαι

    Ψήφοι: 6 9.4%
  • Όχι επειδή δεν θέλω

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θέλω αλλά δεν μπορώ

    Ψήφοι: 31 48.4%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δίνεται , όσοι μπορείτε, αίμα;

Εγώ όχι επειδή δεν γνωρίζω αρκετά για το θέμα αυτό. Δεν γνωρίζω πότε αλλα και που θα μπορούσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ θα το ήθελα πολύ, αλλά δεν...

Πήγα πέρυσι για πρώτη φορά να δώσω και με έδιωξαν γιατί λέει πρέπει να βάλω 5-10 κιλά ακόμα για να μην υπάρξει πρόβλημα και επίσης τους ανησύχησε το γεγονός οτι στο Γυμνάσιο μου είχαν βρει εμφύσημα (έτσι λέγεται; )στην καρδιά. Τους εξήγησα ότι σε εξέταση που έκανα αργότερα (όταν πήγα να δώσω για στρατιωτικές σχολές - ποιος; εγώ!!! lol) δεν μου βρήκαν τίποτα.

Τεσπά... Όποιος μπορεί είναι πάρα πολύ καλό να πηγαίνει να δίνει αίμα. Κάνει καλό και στον συνάνθρωπό του, αλλά και στον ίδιο (ανανέωση του αίματος). :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αλλά και στον ίδιο (ανανέωση του αίματος). :clapup:
Μπορεις να πεις 2-3 πραγματακια για αυτο το θεμα ... πρωτη φορα το ακουω :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Τεσπά... Όποιος μπορεί είναι πάρα πολύ καλό να πηγαίνει να δίνει αίμα. Κάνει καλό και στον συνάνθρωπό του, αλλά και στον ίδιο (ανανέωση του αίματος). :clapup:

Ούτως η άλλως δεν γίνεται κάθαρση του αίματος από τα νεφρά;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Exposed δεν βάζεις και μια επιλογή γι αυτούς που θέλουν αλλά δεν μπορούν?! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είναι απίστευτο πόσο πολλοί άνθρωποι χρειάζονται αίμα και σε πόσες διαδικασίες βάζουν τα νοσοκομεία τις οικογένειες των ασθενών για να εξασφαλίσουν αίμα. Έχω ακούσει ιστορίες κι έχω φρικάρει! Γι'αυτό νομίζω είναι υποχρέωση όλων μας να γίνουμε αιμοδότες αν δεν μας εμποδίζουν λόγοι σημαντικοί.
Εγώ μια φορά είχα πάει να δώσω αίμα και μου είπαν ότι δεν μπορώ λόγω χαμηλού αιματοκρίτη(σε τσιμπάνε με μια βελόνα και το εξετάζουν πριν σε αφήσουν να δώσεις). Εγώ έχω στίγμα αλλά αυτό από ότι μου είπαν δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι ένας που έχει δεν μπορεί να δώσει, επειδή πολλοί το χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία ώστε να αποφύγουν την διαδικασία.
Πάντως αν ξέρει κάποιος, ο αιματοκρίτης είναι κάτι το σταθερό; Υπάρχει περίπτωση αν πάω άλλη φορά να μπορέσω να δώσω αίμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Η διαδικασία είναι αρκετά απλή. Απλά πας σε όποιο νοσοκομείο θέλεις, στο τμήμα αιμοδοσίας και ζητάς να δώσεις αίμα είτε για κάποιον συγκεκριμένα είτε σε οποιονδήποτε. Σου τρυπούν ελαφρά το δάχτυλο με μια βελόνα για να σου πάρουν λίγο αίμα έτσι ώστε να σου μετρήσουν την αιμοσφαιρίνη και τον αιματοκρίτη. Σε ρωτάνε αν έχεις φάει, αν έχεις κοιμηθεί καλά, προφανώς αν έχεις κάποια ασθένεια (αν έχεις έστω και κρύωμα δεν μπορείς να δώσεις αίμα), και στις γυναίκες αν έχουν περίοδο (αν έχουν δεν μπορούν να δώσουν αίμα). Έπειτα σου παίρνουν την πίεση, η οποιά θα πρέπει να είναι στα φυσιολογικά όρια και αν είναι όλα οκ, τότε ξαπλώνεις σε ένα κρεββάτι και σου βάζουν τη βελονίτσα και σου παίρνουν αίμα. Όταν τελειώσει η διαδικασία κάθεσαι λίγο και μετά φαύγεις. Προσωπικά έχω δώσει 2 φορές αίμα, θα ήθελα να δίνω πιο συχνά αλλά κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου δεν τα καταφέρνω. Πάντως όποιος μπορεί καλό είναι να δίνει σε μια μόνιμη βάση (κάθε έξι μήνες περίπου) γιατί υπάρχουν άνθρωποι που το έχουν πραγματικά ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Exposed δεν βάζεις και μια επιλογή γι αυτούς που θέλουν αλλά δεν μπορούν?! :)
done
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αυτό που εννοούσα για την ανανέωση του αίματος είναι οτι από όσο ξέρω όταν σου παίρνουν αίμα μετά, φυσικά, ο οργανισμός παράγει περισσότερο αίμα για να καλύψει τις ελλείψεις που έχει. Έτσι δημιουργούνται καινούργια ερυθρά αιμοσφαίρια με αποτέλεσμα το αίμα σου να ... ξανανιώνει! :D

Κάποιος που ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες ίσως ξέρει να μας πει περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
:)
Εγώ θα ήθελα πολύ αλλά είμαι αλλεργικό άτομο και δεν μου το επιτρέπει ο γιατρός :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
υποψιάζομαι ότι πολλοί είναι αυτοί που θα ήθελαν αλλά για διάφορους λόγους υγείας δεν μπορούν.... :(


Είμαι κι εγώ σε αυτούς που θα ήθελαν αλλά δεν μπορούν.
Χαμηλός αιματοκρίτης, κάτι αρκετά συνηθισμένο για γυναίκες λόγω της περιόδου.
Ο αιματοκρίτης ανεβαίνει αν και εφόσον γίνεται λήψη σιδήρου από πηγές όπως ειδικά χάπια κλπ....
Οταν ανεβαίνει ο αιματοκρίτης από χάπια, απ όσο γνωρίζω δεν είναι μόνιμο αλλα περιστασιακό. Πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον δεν είναι και ο πλέον κατάλληλος δότης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Ισχυει το οτι μετα την διαδικασια πρεπει να πιεις πορτοκαλαδα?Αν ναι για ποιό λόγό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ξέρω οτι ισχύει σίγουρα. Νομίζω πως έχει σχέση με αυτό που έλεγα πριν για την ανανέωση των ερυθρών αιμοσφαιρίων. Πρέπει να βοηθάει τη διαδικασία. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Θα ήθελα αλλά δεν μπορώ.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι επειδή όλα τα νοσοκομεία έχουν ταρίφα 2-3 μπουκάλες αίμα για οποιαδήποτε επέμβαση, πρέπει να είναι προσεκτικός το πότε θα δώσεις αίμα.
Εμένα χρειάστηκε η πεθερά μου γιατί μπήκε χειροργείο και πάλι καλά που μπορούσα να δώσω.
Το να πας σε άσχετη φάση να δώσω για κάποιον άσχετο δεν το θεωρώ και πολύ καλή ιδεά δυστηχώς το κρατάω για άμεσα συγγενικά η φιλικά μου άτομα.
Πάντως δεν είναι και τίποτα τρελό, απλά το τσίμπιμα ανέχεσαι τα υπόλοιπα είναι τρίχες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Εγώ είμαι από αυτούς που το αίμα τους είναι σχεδόν άχρηστο (ΑΒ+) αλλά είμαι ο ιδανικός άνθρωπος να δώσει... Μετά από ξενύχτι και ποτά αιματοκρίτης 43(!) και φυσικά δε λιποθιμάω-ζαλίζομαι-αισθάνομαι άσχημα-φοβάμαι βελόνες... Μην πω ότι μ' αρέσει κι όλας... Δεν είναι κρίμα κι άδικο που έχω ΑΒ+;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Αυτό που εννοούσα για την ανανέωση του αίματος είναι οτι από όσο ξέρω όταν σου παίρνουν αίμα μετά, φυσικά, ο οργανισμός παράγει περισσότερο αίμα για να καλύψει τις ελλείψεις που έχει. Έτσι δημιουργούνται καινούργια ερυθρά αιμοσφαίρια με αποτέλεσμα το αίμα σου να ... ξανανιώνει! :D

Κάποιος που ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες ίσως ξέρει να μας πει περισσότερα.

Αυτό που έχω ακούσει κι εγώ είναι ότι οι άντρες πρέπει να δίνουν αίμα γιατί δεν ανακυκλώνεται όπως στις γυναίκες και κινδυνεύουν από καρδιακές παθήσεις... Δεν ξέρω παραπάνω αλλά από την παράλλη βδομάδα που σκοπεύω να πάω αιμοδοσία μπορώ να ρωτήσω λεπτομέρειες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι επειδή όλα τα νοσοκομεία έχουν ταρίφα 2-3 μπουκάλες αίμα για οποιαδήποτε επέμβαση, πρέπει να είναι προσεκτικός το πότε θα δώσεις αίμα.
Εμένα χρειάστηκε η πεθερά μου γιατί μπήκε χειροργείο και πάλι καλά που μπορούσα να δώσω.
Το να πας σε άσχετη φάση να δώσω για κάποιον άσχετο δεν το θεωρώ και πολύ καλή ιδεά δυστηχώς το κρατάω για άμεσα συγγενικά η φιλικά μου άτομα.
Πάντως δεν είναι και τίποτα τρελό, απλά το τσίμπιμα ανέχεσαι τα υπόλοιπα είναι τρίχες


Γιάννη μου έχω την εντύπωση ότι όταν είσαι αιμοδότης με καρτούλα, παίρνεις μέχρι τόσο αίμα όσο έχεις δώσει αν το χρειαστείς σε συγγενή πρώτου βαθμού. Για περιπτώσεις σαν αυτες που το φυλάς το αιμα σου λοιπόν, σαν εθελοντής είσαι καλυμένος για να μην πω ΥΠΕΡκαλυμένος!
Παράδειγμα, αν εχεις δωσει σε διάστημα 5 χρόνων 10 μπουκάλες και χρειαστεί χτύπα ξύλο ένας πολύ δικός σου άνθρωπος, μπορείς να πάρεις ΚΑΙ τις 10.... αν όμως ειναι απλά να δωσεις, αντε να σου πάρουν το ΠΟΛΥ 2 μπουκάλες :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γιάννη μου έχω την εντύπωση ότι όταν είσαι αιμοδότης με καρτούλα, παίρνεις μέχρι τόσο αίμα όσο έχεις δώσει αν το χρειαστείς σε συγγενή πρώτου βαθμού. Για περιπτώσεις σαν αυτες που το φυλάς το αιμα σου λοιπόν, σαν εθελοντής είσαι καλυμένος για να μην πω ΥΠΕΡκαλυμένος!
Παράδειγμα, αν εχεις δωσει σε διάστημα 5 χρόνων 10 μπουκάλες και χρειαστεί χτύπα ξύλο ένας πολύ δικός σου άνθρωπος, μπορείς να πάρεις ΚΑΙ τις 10.... αν όμως ειναι απλά να δωσεις, αντε να σου πάρουν το ΠΟΛΥ 2 μπουκάλες :/:

Ναι αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Αν είσαι εθελοντής όταν χρειαστείς αίμα εσύ ή κάποιο συγγενικό σου πρόσωπο, τότε μπορείς να πάρεις αίμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Εγώ που συγκεντρώνω πανάθεμά με όλα τα παραπάνω προβλήματα που αναφέρατε να μην κανω τον κόπο καν να πάω ε???Είμαι αλλεργική, εχω χαμηλή πίεση, χαμηλό αιματοκρίτη, χαμηλό σίδηρο και είμαι κ καμιά δεκαριά κιλά πιο αδύνατη από ότι θα επρεπε..Δεν εχω ελπίδες ε?Επί του θέματος πάντως είχα πλήρη αγνοια.. Πόσο αίμα δίνεις την κάθε φορά ας πούμε? Κ αν εισαι τακτικός αιμοδότης καθε πότε πας δηλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top