Φιλία VS Έρωτας

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αγαπητε πιστευω οτι κανεις λαθος, εγω για παραδειγμα εγω εχω δυο ΠΟΛΥ καλες φιλες στον κυκλο μου και πριν δυο χρονια περιπου μου την "επεσε" η μια και ενω ημουν ετοιμος να κανω την πραξη την τελευταια στιγμη ειπα στον εαυτο μου "τι πας να κανεις ρε μα......" η δε κοπελα ειναι ακομα σημερα σαν αδελφη μου, οπως και κατι αλλες ;)
Αυτό που σε κράτησε αγαπητέ μου "Κυνηγέ" δεν ήταν το αίσθημα φιλίας και είμαι σίγουρος γι'αυτό!
Ίσως το ότι ήταν φίλη τις γυναίκας σου (αν είσαι παντρεμένος),ίσως το ότι η τότε γκόμενά σου ήταν ομορφότερη η ήσουν πολύ καψούρης μαζί της,πάντως και μόνο που το σκέφτηκες αποδεικνύει ότι δεν μπορεί να υπάρξει "φιλία" μεταξύ ανδρα και γυναίκας!
Μόνο "φρένο" μπορεί να υπάρξει υπό προϋποθέσεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.

thinking0

Νεοφερμένος

Ο thinking0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά αυτό τον καιρό έχω "τσιμπηθεί" λίγο με μία... φίλη, γι' αυτό δεν είμαι και ο κατάλληλος να απαντήσω στο θέμα αυτό. Εάν γίνει κάτι, θα σας ενημερώσω :) (βέβαια δεν μιλάω για σεξ, απλώς μια πιο "στενή" ή κάπως πιο "συναισθηματική" σχέση!

Αλήθεια, κοίταξα όλες τις σελίδες και όλοι μιλάτε για σεξ που έγινε με φίλους. Τι λέτε για απλή συναισθηματική σχέση (άσχετο εάν βρεθεί στην πορεία και το σεξ) μεταξύ δύο γνωστών/φίλων; (Το ρωτάω αυτό γιατί πριν μπω στο τόπικ αυτό, όταν διάβασα "Φιλία Vs Έρωτας" στον τίτλο, η λέξη "έρωτας" οδήγησε το μυαλό μου στο αθώο παιχνίδι του φλερτ και των ερωτοκτυπημάτων στην καρδιά...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Για μενα οι φιλοι μου ειναι παντα μονο φιλοι. Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να γινει κατι μεταξυ μας, διοτι απλα δεν βλεπω κανεναν απο αυτους ερωτικα. Δεν θα εκανα ποτε φιλια με καποιον που να μου αρεσε σαν ανδρας, γιατι ξερω πως εκει σιγουρα θα γινοταν καμια στραβη, οποτε δεν το ρισκαρω απο την αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Θα πάρω κι εγώ το μέρος αυτών που υποστηρίζουν ότι μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα.

Έχω πολλές φίλες,2-3 κολλητές και μία ειδικά σαν αδερφή μου!

Την θεωρώ μάλιστα γενικότερα ενδιαφέρουσα και χρήσιμη μια τέτοια σχέση καθώς σου δίνει πράγματα που δεν μπορείς να πάρεις από μία φιλία μεταξύ των ίδιων φύλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θα πάρω κι εγώ το μέρος αυτών που υποστηρίζουν ότι μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα.

Έχω πολλές φίλες,2-3 κολλητές και μία ειδικά σαν αδερφή μου!

Την θεωρώ μάλιστα γενικότερα ενδιαφέρουσα και χρήσιμη μια τέτοια σχέση καθώς σου δίνει πράγματα που δεν μπορείς να πάρεις από μία φιλία μεταξύ των ίδιων φύλων.

να σε ρωτήσω κάτι και να μου απαντήσεις όσο μπορείς πιο αντικειμενικά....

είναι εμφανίσημες κοπέλες?
σε ρωτάω γιατί αρκετοί πιστεύουν ότι μπορεί μεν να υπάρξει η φιλία αυτή αλλά με την προϋπόθεση ότι η κοπέλα δεν βλαίπεται :/:
(θέλω να δω αν υπήρχε σοβαρός λόγος που δεν μου την έπεσε ποτέ ο κολλητός μου... κατίλαβες? :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
να σε ρωτήσω κάτι και να μου απαντήσεις όσο μπορείς πιο αντικειμενικά....

είναι εμφανίσημες κοπέλες?
σε ρωτάω γιατί αρκετοί πιστεύουν ότι μπορεί μεν να υπάρξει η φιλία αυτή αλλά με την προϋπόθεση ότι η κοπέλα δεν βλαίπεται :/:
(θέλω να δω αν υπήρχε σοβαρός λόγος που δεν μου την έπεσε ποτέ ο κολλητός μου... κατίλαβες? :P)

Δεν ισχύει αυτό ΚΕ! Κι εγώ είχα τσιμπηθεί με τον παιδικό μου φίλο αλλά δεν ήθελε να κάνουμε κάτι. Δε νομίζω ότι δεν βλέπομαι!:P Αντίθετα αυτός δεν θεωρείται καθόλου ωραίος. Παρόλα αυτά μου είπε ότι με βλέπει σαν ξαδέρφη και μου έδωσε ΤΡΕΛΗ πίτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό ΚΕ! Κι εγώ είχα τσιμπηθεί με τον παιδικό μου φίλο αλλά δεν ήθελε να κάνουμε κάτι. Δε νομίζω ότι δεν βλέπομαι!:P Αντίθετα αυτός δεν θεωρείται καθόλου ωραίος. Παρόλα αυτά μου είπε ότι με βλέπει σαν ξαδέρφη και μου έδωσε ΤΡΕΛΗ πίτα!

να σαι καλα :D


εγώ λέω ευτυχώς που δεν μου την έπεσε ποτέ γιατί θα ξενέρωνα τη ζωή μου :P
ενώ είναι ένας αντικειμενικά πολύ εμφανίσημος άντρας (1,90 ύψος, γύρω στα 85 κιλα με πράσινα μάτια :P) ποτέ μα ποτέ δεν τον είδα ερωτικά....
δεν μου έκανε ποτέ κούκου ρε παιδί μου....
ήρθαν έτσι τα πράγματα που απ την αρχή είμασταν φιλαράκια....
εεε δε μου πέρασε ποτέ η σκέψη απ το μυαλό!
κι έχουμε κοιμηθεί μαζί στο ίδιο κρεβάτι κι απ όλα.... και σε ηλικίες 30something.... απλά δε μου βγαίνει να τον δω αλλιώς...
και μόνο η σκέψη με χαλάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή:
θέλω να δω αν υπήρχε σοβαρός λόγος που δεν μου την έπεσε ποτέ ο κολλητός μου... κατίλαβες? :P)

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή:
εγώ λέω ευτυχώς που δεν μου την έπεσε ποτέ γιατί θα ξενέρωνα τη ζωή μου :P

Αχ εσεις οι γυναικες!:P . Μυστηρια τρενα!:confused::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αχ εσεις οι γυναικες!:P . Μυστηρια τρενα!:confused::)

έλα ρε :P η πρώτη φράση ήταν καθαρά χούμορ

(ακούς εκεί να με πει τραίνο... νταξ λίγα κιλά παρπάνω έχω:mad:)
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinking0

Νεοφερμένος

Ο thinking0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
να σαι καλα :D


εγώ λέω ευτυχώς που δεν μου την έπεσε ποτέ γιατί θα ξενέρωνα τη ζωή μου :P
ενώ είναι ένας αντικειμενικά πολύ εμφανίσημος άντρας (1,90 ύψος, γύρω στα 85 κιλα με πράσινα μάτια :P) ποτέ μα ποτέ δεν τον είδα ερωτικά....
δεν μου έκανε ποτέ κούκου ρε παιδί μου....
ήρθαν έτσι τα πράγματα που απ την αρχή είμασταν φιλαράκια....
εεε δε μου πέρασε ποτέ η σκέψη απ το μυαλό!
κι έχουμε κοιμηθεί μαζί στο ίδιο κρεβάτι κι απ όλα.... και σε ηλικίες 30something.... απλά δε μου βγαίνει να τον δω αλλιώς...
και μόνο η σκέψη με χαλάει...

μήπως εκείνος σε σκεφτόταν διαφορετικά εκείνες τις ώρες; χεχεχεχεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μήπως εκείνος σε σκεφτόταν διαφορετικά εκείνες τις ώρες; χεχεχεχεχε

όχι... ροχάλιζε πολύ δυνατά κι αυτό μάλλον εμπόδιζε τη σκέψη του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinking0

Νεοφερμένος

Ο thinking0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κι αν απλώς έκανε το γουρούνι σε φάση....... ξέρεις; hehe
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
nahhhhhhhhhh
ήταν κολλητός μου... τον ήξερα και με ήξερε πολύ καλά...
δεν το πιστεύω...

βέβαια φυσικά δεν μπορώ να ξέρω αν το έκρυβε καλά στο μυαλό του...
πάντως ότι αφορά εμένα, στάθηκε κύριος... ακόμα κι αν το σκέφτηκε, δεν το εξέφρασε ποτέ.... ακόμα κι αυτό για μένα είναι σημαντικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Davinci

Νεοφερμένος

Ο Davinci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να παραθεσω και εγω την αποψη μου λόγω παρομοιων εμπειριων. Η πρωτη μου μεγαλη (σε διάρκεια) σχεση σε ηλίκια 19-20 ετων ήταν με την καλυτερη μου φιλη...Μεχρι τοτε είχαμε μια τελεια φιλικη σχεση και περναγαμε καλα μαζι, βγαιναμε με τους γκομενους μας, μιλαγαμε για ολα...Οταν μετα το σχολειο ετυχε να μεινουμε ταυτοχρονα χωρις γκομενους, εξελιχθηκε σε ερωτική και κατεληξε μια πανεμορφη σχεση. Το προβλημα είναι ότι όταν τελείωσε έχασα και την φίλη μου...και αυτό μου στοίχισε...

Ουσιαστικά μια φιλία για να παραμείνει φιλία θα πρέπει να μην σου αρέσει ο άλλος εμφανισιακά. Αν σου αρέσει εμφανισιακά αλλά δεν περνάει από το μυαλό σου είναι απλά και μόνο ότι έχεις πολύ αυστηρές αρχές και ηθικά διλήμματα. Πολύ πιθανόν εάν βρεθείς υπό κατάλληλες προϋποθέσεις και κάνει κάποια κίνηση ο/η φίλος/η σου να μην μπορέσεις να αντισταθείς (εξαρτάται βέβαια και σε τι ψυχολογική κατάσταση θα βρίσκεσαι, αν έχεις γκομενο, κτλ).

Πάντως το σεκς με φίλο/η (αν έχεις μοιραστεί πολλά πράγματα μαζί του) είναι πολυ καλό γιατί πέρα από την σωματική συνεύρεση υπάρχει και πολύ έντονη πνευματική συνεύρεση.

Βέβαια το χειρότερο είναι να γουστάρεις την/ον φίλη/ο σου και να μην υπάρχει ανταπόκριση...Τότε νομίζω ότι δεν υπάρχει και αληθινή φιλία γιατί πιθανότατα θα ζηλεύεις τους γκόμενους και γενικότερα δεν θα είσαι αντικειμενικός. Μόνο αν έιναι αμοιβαία τα συναισθήματα (είτε υπέρ, είτε κατά) είναι και σωστή η φιλία....αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chocoPrincessa

Νεοφερμένος

Η chocoPrincessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ το φτωχό τι να πω;;; Που τα χω κάνει μπάχαλο;;; ΠΟυ είχα ένα φίλο και μου λέγαν οι γύρω μου ότι είναι ερωτευμένος μαζί μου (κολλητός φίλος) αλλά αυτός επειδή είχα σχέση δν έδειξε κάτι άρα εγώ δν μπορώ να ξέρω αν ισχύει... Μέσα μου όμως ένοιωθα έλξη την οποια έπνιγα λόγω της σχέσης.. δεν την α΄φησα ποτέ να βγει στην επιφάνεια..και κάτι έγινε κ τώρα έκοψε μαζί μου.. χωρίς λόγο και αιτία δν μου εξήγησε... κ τώρα έχω πέσει σε μαύρη κατάθληψη.... :( :( :( :( γιατί μου λείπει.. δλδ δν είναι θέμα ερωτικό... μου λείπει η παρέα που κάναμε... αχ δύσκολες οι ανθρωπινες σχέσεις... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Εγώ το φτωχό τι να πω;;; Που τα χω κάνει μπάχαλο;;; ΠΟυ είχα ένα φίλο και μου λέγαν οι γύρω μου ότι είναι ερωτευμένος μαζί μου (κολλητός φίλος) αλλά αυτός επειδή είχα σχέση δν έδειξε κάτι άρα εγώ δν μπορώ να ξέρω αν ισχύει... Μέσα μου όμως ένοιωθα έλξη την οποια έπνιγα λόγω της σχέσης.. δεν την α΄φησα ποτέ να βγει στην επιφάνεια..και κάτι έγινε κ τώρα έκοψε μαζί μου.. χωρίς λόγο και αιτία δν μου εξήγησε... κ τώρα έχω πέσει σε μαύρη κατάθληψη.... :( :( :( :( γιατί μου λείπει.. δλδ δν είναι θέμα ερωτικό... μου λείπει η παρέα που κάναμε... αχ δύσκολες οι ανθρωπινες σχέσεις... :(

Δεν βλέπω πουθενά να έκανες κάτι για να το διορθώσεις όλο αυτό! Για να στο λένε όλοι κάτι σημαίνει, όπως επίσης αφού έχεις τα ίδια αισθήματα γιατί δεν κάνεις κάτι εσύ πλέον? Μην τα περιμένεις όλα ουρανοκατέβατα, κυνήγα τον!

Υ.Γ. Ο λόγος και η αιτία είναι ότι είναι ερωτευμένος μαζί σου και δεν το άντεχε άλλο όλο αυτό. Αυτό δηλώνει το ότι έκοψε μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Όχι όχι όχι αρνούμαι και μόνο να σκεφτώ αυτό το ενδεχόμενο.Δεν το έχω σκεφτεί πότε.Πρόσφατα είχαμε μια συζήτηση εγώ και οι δύο κολλητές(γείτονες συμμαθητές η μία είναι και τρίτη μου ξαδέρφη πάνω από 12 χρόνια φίλοι).Η τρίτη μου ξαδέρφη έχει και άλλη παρέα οπού δύο κολλητοί της τα φτιάξανε.Με το που λέει η ξαδέρφη μου φαντάζεσαι εσένα Άρη με μένα το ακούω εγώ το ακούει αυτή και φωνάζουμε ποτέ.Είμαστε αδέρφια πλέον το θεωρώ αιμομιξία.Και αντικειμενικά τουλάχιστον η ξαδέρφη μου είναι κουκλάρα.Δεν γίνεται δεν μπορούμε να μας φανταστούμε.Και στη τελική το γεγονός ότι καταλήγει η φιλία σε σεξ οφείλεται σε δύο λόγους.Είτε επειδή ξεκίνησε για αυτό τον λόγο (από τη μία ή και από τις δύο πλευρές) είτε επειδή είναι αδύναμοι χαρακτήρες (πχ μια άσχημη ψυχολογική κατάσταση)Τώρα για μέθη τι να πω δεν ξέρω γιατί μάλλον δεν μπορείς να ελέγξεις τον εαυτό σου(δεν έχω μεθύσει και ποτέ)Τώρα θα μου πεις μπορεί να μην μας βγαίνει επειδή γνωριζόμαστε από τότε που θυμόμαστε τον εαυτό μας.Η άλλη φίλη που έχω ομολογώ πως από το πρώτο λεπτό που την είχα δει μου άρεσε και της το πα.Αρνήθηκε και είμαστε φίλοι.Δεν το αλλάζω με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δηλαδή, η ξαδέρφη σου είπε έστω και για πλάκα(εύχομαι), αυτό;
λέει η ξαδέρφη μου φαντάζεσαι εσένα Άρη με μένα
ΠΟΛΥ ενδιαφέρον.
Ερώτηση: Αν δεν την ήξερες τόσα χρόνια ως φίλη, και ήταν απλά η ξαδέρφη που έβλεπες μια φορά στα 2 χρόνια, θα μπορούσε να παίξει κάτι, πώς το βλέπεις;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top