Θα κάνατε ελεύθερη σχέση με τον/την πρώην σας;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Μου έχει τύχει να γυρίσω στον τότε πρώην μου μετά από χωρισμό για να παρηγορηθώ - εν γνώσει του. Ξενέρωσα τρελά. Ήταν η μοναδική φορά που έκανα σεξ χωρίς συναίσθημα και αυτό το κενό μου έχει μείνει ακόμα σαν πικρή γεύση στο στόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Μεταξύ τους κάνουνε "ελεύθερη σχέση", όχι με όλον τον υπόλοιπο κόσμο. So, who cares for the others? :)


Θα λειτουργήσει μέχρι να ξενερώσει ένας εκ των δύο με την όλη κατάσταση.

Γενικά άμα γουστάρουν κι οι δύο γιατί να μη το κάνουν; Χίλιες είκοσι τέσσερις (1024) φορές να κάνεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου, παρά να μείνεις με το "απωθημένο". Αν στο τέλος πληγωθείς θα μάθεις απ' τα λάθη σου και δεν θα θες να το ξανακάνεις. Αν μείνεις με το απωθημένο, πιθανώς να το κουβαλάς και για πάντα.

Βρε Jorge μου, συμφωνώ εν μέρει με το παραπάνω έτσι όπως το θέτεις, μόνο που το δικό μου ποστ απαντούσε στο ποστ του δόκτωρα, που απαντούσε στο ποστ του Βάλντερ, το οποίο με τη σειρά του απαντούσε στο προηγούμενο του δόκτωρα:P:P

Γι'αυτό έκανα και παράθεση :worry: Αναφέρομαι συνεπώς στο ακριβώς αντίθετο της ελεύθερης σχέσης έτσι όπως αυτό διαμορφώθηκε από τη ροή της κουβέντας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μου φαίνεται περίεργο..
Σε όλες μου τις σχέσεις έβαζα ένα Χ και προχωρούσα. Χώριζα γιατί έπαυα να είμαι ερωτευμένη.
Το να γυρίσω πίσω δημιουργώντας μια σχέση "ελεύθερη" μέσα μου θα σήμαινε ότι δεν τον/με έχει ξεπεράσει. :worry:
Δεν ξέρω.. δε νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ίσως <<μια χαρά>> για τους ίδιους, για τους υπολοίπους όμως; Και για πόσο διάστημα θα είναι <<μια χαρά;>> Είναι υγιές να είσαι τόσο προσκολλημένος στον άλλο και κρεμασμένος από πάνω του και να είστε αχώριστοι; Αναρωτιέμαι για πόσο θα μπορούσε να λειτουργήσει αυτό...

υ.γ.1 δεν έχω επιθετική διάθεση, εκφράζω τις αμφιβολίες μου :)

υ.γ.2 Αχ, βγες, θα προσπαθήσω να το αντέξω :( :P :P :P

Αν και σπάνια κάνω "υγιεινά" πράγματα, και ομολογώ δεν έχω δει και μεγάλη διαφορά με τα υγιεινά, πες μου για ποιό λόγο θα μπορούσε να ενοχλήσει τους υπόλοιπους η ζωή δυο ανθρώπων ; Η διάρκεια δεν εξαρτάται από τον τρόπο ζωής, αλλά από το αν έχει ποιότητα αυτός ο τρόπος. Ο τρόπος του τρόπου δηλαδή μετράει :P Προσωπικά έχω μια έντονη τάση να παρατάω τα πολλά και τους πολλούς για έναν άνθρωπο (να μην πω τα πάντα) όχι από θυσία ή με το ζόρι, αλλά έτσι, απλά γιατί νοιώθω πλήρης και με ένα άτομο ειδικά όταν κι αυτό το άτομο δεν είναι μέσα στην τρελλή χαρά για πολλά πολλά τάτσι μήτσι κώτσι, αλλά δεν θα παράταγα ποτέ ένα άνθρωπο για πολλούς και πολλά. Γενικά πιστεύω ότι το 2-2 έχει μεγάλη δύναμη και όλες οι ομαδώσεις ωχριούν μπροστά σ'αυτή τη δύναμη. 'Ενα ζευγάρι μπορεί να διαλύσει μια μεγάλη ομάδα, ακόμα κι ένα κράτος. Το ανάποδο δεν συμβαίνει τόσο συχνά, μάλλον ποτέ. Γιατί άραγε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Δόκτωρά μου, έχουμε διαφορετική οπτική πάνω στο ζήτημα. Μπλέκεις δύο διαφορετικές παραμέτρους που δεν είναι κατ'ανάγκην εξαρτημένες. Συμφωνώ πως το δυο-δυο είναι πολύ καλή ομάδα, αλλά σε σχέση με τη μονάδα. Κι αυτό ισχύει γενκότερα, και στη φιλία, και σε μια επαγγελματική συνεργασία, και παντού. Όμως το γεγονός ότι μια δυάδα, ένα ζευγάρι όπως αναφέρεις, είναι ικανό να διαλύσει την ομάδα ή το κράτος, έστω ότι το δέχομαι αυτό, δεν υπάρχει κανένας λόγος οι δύο μονάδες (μεμονωμένα η καθεμιά) να είναι αποκομμένες από το υπόλοιπο σύμπαν!

Κατά την άποψή μου λοιπόν, νομίζω πως θα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία ώστε να μη χάσει κανείς το μέτρο. Ναι, νιώθω πλήρης ούσα μόνο με εκείνον επειδή είμαι ερωτευμένη κι αυτό είναι αμοιβαίο, περνάμε υπέροχα, έχω την ανάγκη να είμαι μαζί του συνέχεια και μου λείπει όταν δεν είμαστε μαζί, ΑΛΛΑ δε χαλάω την καθημερινότητά μου για κανέναν όσο κι αν με γεμίζει.

Η ζωή μου χωρίζεται σε τομείς όπως της οικογένειας, δουλειάς, φιλίας, ερωτικού τομέα, υποχρεώσεων και ελεύθερου χρόνου. Βάζω προτεραιότητες ούτως ώστε να είμαι πρωτίστως εγώ ικανοποιημένη στο μέτρο του δυνατού, αλλά και οι άλλοι γύρω μου. Εάν αφιερώσω όλο τον ελεύθερό μου χρόνο σ'εκείνον, δε θα είναι χαρούμενοι και ευχαριστημένοι οι υπόλοιποι άνθρωποι που με πλαισιώνουν, θα παραμελήσω τις υποχρεώσεις μου, εκείνους, και τον ίδιο μου τον εαυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό. Δεν εννοώ να αποκοπείς από τους υπόλοιπους αθρώπους και να ζεις με τον καλό σου σε ένα ερημονήσι, το εννοώ τελείως διαφορετικά, τί έχει την πρώτη προτεραιότητα ; το ζεύγος ή η κοινωνία ; Η ανώτερη βιοθεωρία για μένα και η πιο ρεαλιστική είναι η μονάδα που συντίθεται από το εγώ και το εσύ με τέτοιους δεσμούς όμως, τόσο ισχυρούς, ώστε αποτελεί πλέον μια ξεχωριστή μονάδα η οποία δεν αποτελεί κίνδυνο ή απειλή για την κοινωνία. Το έδειξε και η Ιστορία. Ούτε ο ατομικισμός ούτε ο κολεκτιβισμός οφέλησαν ως τώρα, γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν μάθει να λειτουργούν καλά καλά ως ζεύγος-μονάδα, και θέλουν να κάνουν την παγκόσμια κοινωνία να λειτουργεί ως 'Ενα-μονάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και θα συμπλήρωσω σε οσα ειπε η Μαντρου, συμφωνόντας απολυτα μαζί της.
Οταν μια σχέση γίνεται το παν της ζωής σου, την χάνεις εξ αρχής, το χεις χαμένο το παιχνίδι.
Η ζωή μας είναι ένας κύκλος. Εγώ είμαι στη μέση. Γυρω μου υπάρχουν οι φίλοι μου, οι γονεις μου, η δουλεία μου, η διασκέδασή μου/ ελευέθερος χρόνος, ο φίλος μου. Δεν είναι ο φίλος μου το κέντρο. Τον έχω ήδη κουράσει έτσι, έχω κουραστεί κι εγώ.

Αυτο που έχω μάθει απο μένα όλα αυτά τα χρόνια είναι να μην ''πολυενοχλώ'' τον άντρα. Να μην πολυενοχλώ κανέναν. Εχουμε κι αλλες δουλειές να κάνουμε, αλλιώς θα σκάσουμε. Κι έτσι η σχέση ρέει σα νερό, όμορφα κι αβίαστα με σκαμπανεβάσματα και μη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και θα συμπλήρωσω σε οσα ειπε η Μαντρου, συμφωνόντας απολυτα μαζί της.
Οταν μια σχέση γίνεται το παν της ζωής σου, την χάνεις εξ αρχής, το χεις χαμένο το παιχνίδι.
Η ζωή μας είναι ένας κύκλος. Εγώ είμαι στη μέση. Γυρω μου υπάρχουν οι φίλοι μου, οι γονεις μου, η δουλεία μου, η διασκέδασή μου/ ελευέθερος χρόνος, ο φίλος μου. Δεν είναι ο φίλος μου το κέντρο. Τον έχω ήδη κουράσει έτσι, έχω κουραστεί κι εγώ.

Αυτο που έχω μάθει απο μένα όλα αυτά τα χρόνια είναι να μην ''πολυενοχλώ'' τον άντρα. Να μην πολυενοχλώ κανέναν. Εχουμε κι αλλες δουλειές να κάνουμε, αλλιώς θα σκάσουμε. Κι έτσι η σχέση ρέει σα νερό, όμορφα κι αβίαστα με σκαμπανεβάσματα και μη..:)

Ποιός είναι ποιός που θα καθορίσει ποιά είναι η πρώτη και ποιά η δεύτερη προτεραιότητα ενός ανθρώπου στην ζωή του ; Αυτή είναι η ελευθερία σας ; Η χλιαρότητα και "έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε" ; Σας την χαρίζω. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΙΔΑΝΙΚΟ ! Αλλά τι λέω, ψιλά γράμματα, σιγά μην πεθάνουμε στην φαστφουντάδικη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ελεύθερη σχέση με πρώην; :hmm:

Αυτή είναι η περιφραστική εκφορά του όρου "Καβάντζα"; :P:D

Πρέπει να είσαι πολύ τελειωμένος για να κάνεις μια τέτοια σχέση και να με συγχωρούν όσοι την έχουν κάνει, δεν έχω κανένα σκοπό να τους θίξω, απλά μιλώ για τον εαυτό μου.

Αν και γενικά δίνομαι στις σχέσεις μου και περνάω όσον καιρό μπορώ περισσότερο μαζί τους, διαβάζοντας τον Δόκτορα, ένιωσα κάτι να με πνίγει. Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό το βαρύ και απόλυτο μ' έκανε να νιώσω 80 χειμώνων (από των μόλις 77 Μαΐων που αριθμώ σήμερις :hehe:)

Ρε Ντόκτωρ, πολύ πατριωτικά δεν το έχεις πάρει αδερφέ μου το θέμα των σχέσεων;:D:P
ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΙΔΑΝΙΚΟ !
Για την κοινωνία δεν πεθαίνεις, σε πεθαίνει αυτή!!:(

Μην πεθαίνεις ποτέ για ένα ιδανικό. Περίμενε λίγο και θα πεθάνει εκείνο πρώτο...:lol:

Όσο για τους ανθρώπους... δεν αξίζει να πεθάνεις για κανέναν νομίζω. Θα έρθει στον τάφο σου, θα κάνει πως κλαίει, θα βεβαιωθεί ότι ψόφησες για τα καλά, να μην έχει και τύψεις, και στις εννιά του μακαρίτη...ξέρετε τη συνέχεια νομίζω.:clapup:

"Αχ είναι δύσκολο πολύ για μιαν αγάπη να χαθείς να σβήσεις,
μα δυο φορές πιο δύσκολο είναι γι' αυτήν να ζήσεις, ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ..."

Αφιερωμένο με αγάπη στον καλό μου φίλο το Δόκτορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ελεύθερη σχέση με πρώην; :hmm:

Αυτή είναι η περιφραστική εκφορά του όρου "Καβάντζα"; :P:D

Πρέπει να είσαι πολύ τελειωμένος για να κάνεις μια τέτοια σχέση και να με συγχωρούν όσοι την έχουν κάνει, δεν έχω κανένα σκοπό να τους θίξω, απλά μιλώ για τον εαυτό μου.

:)

χαουλα:rolleyes:

καβατζα?

οχι παντα.
ελευθερη σχεση κανεις με πρωην που εχετε χωρισει και δε τον εχεις ξεπερασει. που προσπαθησεις να προχωρησεις παρακατω και το μονο που κανεις ειναι να τον σκεφτεσαι. εχεις ευκαιριες για αλλους ερωτες, για σεξ της μια νυχτας αλλα εσυ αγαπας αυτον. ζεις για αυτον.

σιγουρα η ελευθερη σχεση με ενα τετοιο ατομο δε σε βοηθα να το ξεπερασεις.
ειναι ομως η μοναδικη λυση.η μοναδικη λυση αν εισαι αδυναμος μακρια του.

και το λεω αυτο εκ πειρας.:)

σορρυ αν ακουστηκα μελο. απλα ετσι το νιωθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εσύ δεν τον ξεπέρασες, εκείνος σε είχε ήδη ξεπεράσει. Μήπως ήταν λοιπόν καβάντζα από τη δική του πλευρά; (λέω τώρα εγώ, χωρίς να γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Εσύ δεν τον ξεπέρασες, εκείνος σε είχε ήδη ξεπεράσει. Μήπως ήταν λοιπόν καβάντζα από τη δική του πλευρά; (λέω τώρα εγώ, χωρίς να γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις...)

εχεις απολυτο δικιο.:)

αλλα εδω μιλαμε για το πως θα αντιδρουσαμε εμεις σε ελευθερη σχεση. προσωπικα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Ποιός είναι ποιός που θα καθορίσει ποιά είναι η πρώτη και ποιά η δεύτερη προτεραιότητα ενός ανθρώπου στην ζωή του ; Αυτή είναι η ελευθερία σας ; Η χλιαρότητα και "έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε" ; Σας την χαρίζω. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΙΔΑΝΙΚΟ ! Αλλά τι λέω, ψιλά γράμματα, σιγά μην πεθάνουμε στην φαστφουντάδικη κοινωνία.

Μου φαίνεται πολύ παράξενο να διαβάζω τέτοιες απόψεις από άντρα - αλλά αν μη τι άλλο επιβεβαιώνεις το ψευδώνυμό σου.:P Συνήθως οι γυναίκες είναι αυτές που για τα μάτια ενός άντρα παρατάνε τα πάντα και τους πάντες. Οι άντρες θες από εγωισμό, θες από ρεαλισμό, θες για να μην τους πούνε οι φίλοι τους μ...δουλους δεν το κάνουν.

Αν και σε νιώθω γιατί το έχω κάνει πολλές φορές κι έχω χάσει ανθρώπους για αυτό το λόγο, θα συμφωνήσω με τη Μαιντ οτι δεν είναι το λογικό. Η ζωή μας έχει πολλούς τομείς που - υποτίθεται οτι - τους έχουμε επιλέξει άρα μας ευχαριστούν. Δεν είναι λοιπόν λογικό να εξαφανίσουμε αυτούς τους τομείς για έναν άνθρωπο, έστω κι αν αυτός ο άνθρωπος μας φαίνεται ο άνθρωπος της ζωής μας. Εσύ το λες χλιαρότητα συναισθημάτων - εγώ το λέω ρεαλισμό. Γιατί όσο και να μας γεμίζει αυτός ο άνθρωπος, σίγουρα κι όλα τα υπόλοιπα που παρατάμε μας γεμίζουν κάπως, μας δίνουν κάτι. Δεν είναι λογικό να κάνουμε κάποιον δορυφόρο μας και να γυρίζουμε γύρω από αυτόν κλείνοντας τα μάτια στις υπόλοιπες χαρές της ζωής. Το έχω κάνει. Το αποτέλεσμα μάλλον το ξέρεις - αν δεν το ξέρεις στο λέω: τον έπνιξα τον άλλον, δεν τον άφηνα να αναπνεύσει, γιατί έπαιρνα πνοή από τη δική του ανάσα και δε μας έφτανε. Τώρα έμαθα. Δε θα ξανακάνω τα ίδια. Όχι γιατί αγαπώ λιγότερο. Αλλά γιατί κατάλαβα πως κανείς δεν είναι κανενός. Κι οτι όταν σταματήσει ο άλλος να μου δίνει την ανάσα του, εγώ θα μείνω χωρίς οξυγόνο.

Όπως είπε κι η Μάιντ, στο δικό μου κύκλο γύρω μου υπάρχουν 10 πράγματα-άνθρωποι-καταστάσεις. Αν χάσω το ένα, θα μου μείνουν τα 9. Αν χάσω και τα 8, θα μου μείνει έστω 1. Δεν μπορώ να έχω μόνο 1, γιατί μπορεί να το χάσω και τότε τι θα γίνει; Κάπου δε θα πρέπει να κρατηθώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όχι.-

Φιλία μπορεί να έκανα μόνο μετά από πολλά χρόνια και μόνο αφού θα έχει ξεχαστεί τελείως η ιστορία που ζήσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Δεν ξέρω ίσως κ να έκανα..αλλά ανάλογα,αν είχαμε χωρίσει με καλό τρόπο τότε ναι μάλλον θα έκανα,τώρα αν με είχε χωρίσει αυτός για κάποια άλλη οχι δεν θα έκανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μου φαίνεται πολύ παράξενο να διαβάζω τέτοιες απόψεις από άντρα - αλλά αν μη τι άλλο επιβεβαιώνεις το ψευδώνυμό σου.:P Συνήθως οι γυναίκες είναι αυτές που για τα μάτια ενός άντρα παρατάνε τα πάντα και τους πάντες. Οι άντρες θες από εγωισμό, θες από ρεαλισμό, θες για να μην τους πούνε οι φίλοι τους μ...δουλους δεν το κάνουν.

Εδώ γελάνε (ξανά). Θα αποσιωπήσω εγώ τα συναισθήματα μου ή θα τα μετριάσω για να μην με πουν οι άλλοι κάπως ;; Εσύ για τους άλλους ζεις όταν αγαπάς ; Πραγματικά αν ο Chaos ένοιωσε 80 χρονών μ'αυτά που διάβασε, εγώ νοιώθω σήμερα νεκρός μ'αυτά που διαβάζω. Λες και το απόλυτο είναι προνόμιο μόνο των γυναικών. Ο άντρας που παρατά τα πάντα για μια γυναίκα δεν είναι άντρας. 'Εξοχα, συνεχίστε, εγώ πλέον δεν μπορώ να παρακολουθήσω το σκεπτικό σας που παρεπιτόντως έχει και υποβόσκοντα ρατσισμό άλλο γυναίκα - άλλο άντρας. Δεν χώρισες Himela επειδή τα'δωσες όλα, κάτι άλλο έφταιγε σίγουρα. 'Ισως το ότι αυτός δεν το εκτίμησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Εδώ γελάνε (ξανά). Θα αποσιωπήσω εγώ τα συναισθήματα μου ή θα τα μετριάσω για να μην με πουν οι άλλοι κάπως ;; Εσύ για τους άλλους ζεις όταν αγαπάς ; Πραγματικά αν ο Chaos ένοιωσε 80 χρονών μ'αυτά που διάβασε, εγώ νοιώθω σήμερα νεκρός μ'αυτά που διαβάζω. Λες και το απόλυτο είναι προνόμιο μόνο των γυναικών. Ο άντρας που παρατά τα πάντα για μια γυναίκα δεν είναι άντρας. 'Εξοχα, συνεχίστε, εγώ πλέον δεν μπορώ να παρακολουθήσω το σκεπτικό σας που παρεπιτόντως έχει και υποβόσκοντα ρατσισμό άλλο γυναίκα - άλλο άντρας. Δεν χώρισες Himela επειδή τα'δωσες όλα, κάτι άλλο έφταιγε σίγουρα. 'Ισως το ότι αυτός δεν το εκτίμησε.

Μα το να μην παρατήσεις ή έστω βάλεις στην άκρη τους πάντες και τα πάντα γύρω σου δε σημαίνει οτι δεν αγαπάς το σύντροφό σου! Πώς βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα; Ηλίθιο παράδειγμα: μου αρέσουν οι μπριζόλες, πεθαίνω γι' αυτές. Αν φάω μια μέρα φασολάδα και την παράλλη μπάμιες, μου αρέσουν λιγότερο οι μπριζόλες; Απλά η φασολάδα και οι μπάμιες μου έδωσαν κάτι άλλο από τις μπριζόλες. Θέλω να πω οτι η αγάπη για να είναι αληθινή κι απόλυτη δε σημαίνει οτι θα αποκλείσει κάποιος από τη ζωή του κι άλλες χαρές.

Επίσης: πώς μπορείς να εκτιμήσεις έναν άνθρωπο που δεν εκτιμά πάνω από όλα ο ίδιος τον εαυτό του; Γιατί εγώ έτσι είχα καταντήσει. Με το άλλοθι της αγάπης να δίνομαι τόσο πολύ ώστε με είχα χάσει στην πορεία, είχα αλλάξει χαρακτήρα, είχα γίνει ο άνθρωπος που ήθελε αυτός να είμαι. Δεν μπορείς να παίρνεις ανάσα από την ανάσα του άλλου. Δε γίνεται απλά. Γιατί αν αυτός φύγει, από πού θα παίρνεις ανάσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό. Δεν εννοώ να αποκοπείς από τους υπόλοιπους αθρώπους και να ζεις με τον καλό σου σε ένα ερημονήσι, το εννοώ τελείως διαφορετικά, τί έχει την πρώτη προτεραιότητα ; το ζεύγος ή η κοινωνία ; Η ανώτερη βιοθεωρία για μένα και η πιο ρεαλιστική είναι η μονάδα που συντίθεται από το εγώ και το εσύ με τέτοιους δεσμούς όμως, τόσο ισχυρούς, ώστε αποτελεί πλέον μια ξεχωριστή μονάδα η οποία δεν αποτελεί κίνδυνο ή απειλή για την κοινωνία. Το έδειξε και η Ιστορία. Ούτε ο ατομικισμός ούτε ο κολεκτιβισμός οφέλησαν ως τώρα, γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν μάθει να λειτουργούν καλά καλά ως ζεύγος-μονάδα, και θέλουν να κάνουν την παγκόσμια κοινωνία να λειτουργεί ως 'Ενα-μονάδα.

Αυτό που λες μου θυμίζει την πλατωνική θεωρία στο Συμπόσιο. Όπως το αντιλαμβάνομαι, θέτεις το δίλημμα προτεραιότητας περί ζεύγους ή κοινωνίας συμβολιστικά, ώστε να μου δείξεις πόσο ισχυρή είναι μια αγάπη για'σένα, η ισχυρότερη όλων. Πράγματι λοιπόν, μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό, καθώς αδυνατώ να κατανοήσω το συλλογισμό σου... Θα ήθελα πολύ να μάθω -αν και ξέρω πως δεν πρόκειται να επεκταθείς εδώ μέσα- σε γενικά πλαίσια πώς λειτουργείς εσύ μέσα σε μια σχέση αλλά και η εκάστοτε σύντροφος. Πώς λειτουργεί αυτό στην πράξη, κι αν έχει επιτύχει. Πραγματικά να μάθω προσπαθώ, δεν έχω πρόθεση να σε προσβάλλω το ξαναλέω. Σ'εμένα τουλάχιστον μπορείς να απαντήσεις, δεν έδειξα κανενός είδους ρατσισμό όπως ανέφερες παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν θα έκανα ελεύθερη σχέση είτε είναι με πρώην είτε με κάποιον άλλον..
Ίσως επειδή θέλω να υπάρχει συναίσθημα και ρομαντισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αχ Τέτη, δεν θα σε ξεχάσω ποτέ !!!! :hello:

Κι εκείνο το αμίμητο (στον στιγμιαίο δισταγμό μου).... έλα μωρέ τώρα, τι 100 τι 101.... :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top