Είναι η αγάπη υπερεκτιμημένη;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υπάρχουν άτομα που δεν αξίζουν να αγαπηθούν, ποτέ κι από κανέναν

ολοι,ακομα και οι χειροτεροι εγκληματιες διεστραμμενοι και τυραννοι ειχαν καποιον -συγγενη ή μη ή ακομα και σκυλο:P-να τους αγαπαει και τον αγαπουσαν και αυτοι.. ..

δεν υπαρχει ανθρωπος που δεν αγαπαει ή αγαπιεται καθολου..
για ολους υπαρχει καποιος-καποια..

Φιλε ασε τη μανα μου κατω γιατι δεν ξερεις που χτυπησες τωρα. Δεν θελω να σε στεναχωρησω με λυπημενες ιστοριες γι' αυτο forget it OK?

Συγγενεις δεν εχω, τους εσφαξα και τους εκοψα κομματια, πετωντας τα πτυματα στη χωματερη, για μια διαφωνια με κατι χτηματα στο χωριο. Τωρα για να καταλαβεις απ' τη στενη σου γραφω και σε διαβαζει και ο Πασαρης.

τοτε αν δεν αγαπας καθολου και τον εαυτο σου να υποθεσω οτι εχεις αυτοκτονησει ηδη και γραφω τωρα στο φαντασμα σου?:tongue::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
ολοι,ακομα και οι χειροτεροι εγκληματιες διεστραμμενοι και τυραννοι ειχαν καποιον -συγγενη ή μη ή ακομα και σκυλο:P-να τους αγαπαει και τον αγαπουσαν και αυτοι.. ..

δεν υπαρχει ανθρωπος που δεν αγαπαει ή αγαπιεται καθολου..
για ολους υπαρχει καποιος-καποια..

Άλλο αυτό. Αλλά κατά τη δική μου γνώμη υπάρχουν σιχαμένοι άνθρωποι, ψεύτες, υποκριτές που δεν αξίζουν να λαμβάνουν τέτοιο συναίσθημα από κανέναν και ποτέ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
ολοι,ακομα και οι χειροτεροι εγκληματιες διεστραμμενοι και τυραννοι ειχαν καποιον -συγγενη ή μη ή ακομα και σκυλο:P-να τους αγαπαει και τον αγαπουσαν και αυτοι.. ..

δεν υπαρχει ανθρωπος που δεν αγαπαει ή αγαπιεται καθολου..
για ολους υπαρχει καποιος-καποια..

Πολύ σωστά.

Άλλο αυτό. Αλλά κατά τη δική μου γνώμη υπάρχουν σιχαμένοι άνθρωποι, ψεύτες, υποκριτές που δεν αξίζουν να λαμβάνουν τέτοιο συναίσθημα από κανέναν και ποτέ.-

Δεν συμφωνώ. Η ανιδιοτελής αγάπη σε ένα τέτοιο άτομο όπως αυτό που περιγράφεις μπορεί να κάνει θαύματα και να τον αλλάξει.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ. Η ανιδιοτελής αγάπη σε ένα τέτοιο άτομο όπως αυτό που περιγράφεις μπορεί να κάνει θαύματα και να τον αλλάξει.


:)

λολ, να σε στειλουμε στις φυλακες κορυδαλλου να δοκιμασεις να δουμε αν θα συνεχισεις να το πιστευεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
λολ, να σε στειλουμε στις φυλακες κορυδαλλου να δοκιμασεις να δουμε αν θα συνεχισεις να το πιστευεις.


Θέλεις να μου πεις οτι οι φυλακισμένοι δεν έχουν δικαίωμα να αλλάξουν?Δεν έχουν δικαίωμα να ζήσουν?


:offtopic: Ναι αυτό είναι εκτός αλλα δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Θέλεις να μου πεις οτι οι φυλακισμένοι δεν έχουν δικαίωμα να αλλάξουν?Δεν έχουν δικαίωμα να ζήσουν?


:offtopic: Ναι αυτό είναι εκτός αλλα δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω!


δε ξερω κατα ποσο ανθρωποι που εχουν κατηγορηθει για βιασμους, δολοφονιες, και παιδερασμο μπορουν να αλλαξουν. σιγουρα οχι ολοι. εγω παντως δε θα ημουν διατεθιμενη να δωσω αγαπη σε εναν 40χρονο ανωμαλο που βιασε ενα 8χρονο αγορακι. αν μπορεις εσυ, δικαιωμα σου. ο καθενας κανει τις επιλογες του.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Αλλά κατά τη δική μου γνώμη υπάρχουν σιχαμένοι άνθρωποι, ψεύτες, υποκριτές που δεν αξίζουν να λαμβάνουν τέτοιο συναίσθημα από κανέναν και ποτέ.-

Λάβε υπόψη σου, φίλε Λυκούργε, πως και μόνον που έχουμε σχετικά κριτήρια "μέσα" μας, όλοι εν δυνάμενοι είμαστε ...τέτοιοι!

...



Δεν συμφωνώ. Η ανιδιοτελής αγάπη σε ένα τέτοιο άτομο όπως αυτό που περιγράφεις μπορεί να κάνει θαύματα και να τον αλλάξει.


:)

:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θέλεις να μου πεις οτι οι φυλακισμένοι δεν έχουν δικαίωμα να αλλάξουν?Δεν έχουν δικαίωμα να ζήσουν?


:offtopic: Ναι αυτό είναι εκτός αλλα δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω!
Νομίζω πως αυτοί οι προβληματισμοί, εάν θέλετε να τους αναπτύξετε περαιτέρω, μπορούν να χωρέσουν στο θέμα:
Όταν το παρελθόν στοιχειώνει το παρόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ. Η ανιδιοτελής αγάπη σε ένα τέτοιο άτομο όπως αυτό που περιγράφεις μπορεί να κάνει θαύματα και να τον αλλάξει.
:)
Να.. αυτά διαβάζω πρωί πρωί και μου φτιάχνουν την ημέρα, και παίρνω δύναμη.
...αφου υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν στην ανιδιοτελή αγάπη... σαν να μην είναι τόσο βασανιστική η ερώτηση: «σε τι κόσμο έφερα τα παιδιά μου».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω παντως δε θα ημουν διατεθιμενη να δωσω αγαπη σε εναν 40χρονο ανωμαλο που βιασε ενα 8χρονο αγορακι. αν μπορεις εσυ, δικαιωμα σου. ο καθενας κανει τις επιλογες του.
αγαπα τον πλησιον σου ως εαυτον..
δυστυχως ειμαστε αδυναμοι ανθρωποι..
μακαρι να μπορουσαμε σαν το Χριστο να δωσουμε αγαπη και στον χειροτερο εγκληματια..

και η φυλακη μην ξεχναμε οτι σωφρονιστικο ιδρυμα υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι..
κοινως πρεπει να αλλαξει προς το καλυτερο τους ανθρωπους που ειναι μεσα..


Άλλο αυτό. Αλλά κατά τη δική μου γνώμη υπάρχουν σιχαμένοι άνθρωποι, ψεύτες, υποκριτές που δεν αξίζουν να λαμβάνουν τέτοιο συναίσθημα από κανέναν και ποτέ.-
και ποιος θα κρινει τι αξιζουν?ο ανθρωπος σιγουρα οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
δε ξερω κατα ποσο ανθρωποι που εχουν κατηγορηθει για βιασμους, δολοφονιες, και παιδερασμο μπορουν να αλλαξουν. σιγουρα οχι ολοι. εγω παντως δε θα ημουν διατεθιμενη να δωσω αγαπη σε εναν 40χρονο ανωμαλο που βιασε ενα 8χρονο αγορακι. αν μπορεις εσυ, δικαιωμα σου. ο καθενας κανει τις επιλογες του.:)

Το πας πολύ μακρια. Είτε μαύρο είτε ασπρο. Κανείς δεν μίλησε για φυλακισμένους. Μιλήσαμε για υποκριτές, ψεύτες κτλ. Τέτοιου είδους άνθρωποι στην πλειοψηφία τους δεν είναι στην φυλακή. Βρίσκονται έξω.

Ωστόσο εφόσον αναφέρθηκε. Πιστεύω πως η αγάπη δεν είναι υπερεκτιμημένη. Η αγάπη σε όλες τις περιπτώσεις ανθρώπων κάνει θαυματα.

:):)

αγαπα τον πλησιον σου ως εαυτον..
δυστυχως ειμαστε αδυναμοι ανθρωποι..
μακαρι να μπορουσαμε σαν το Χριστο να δωσουμε αγαπη και στον χειροτερο εγκληματια..

και η φυλακη μην ξεχναμε οτι σωφρονιστικο ιδρυμα υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι..
κοινως πρεπει να αλλαξει προς το καλυτερο τους ανθρωπους που ειναι μεσα..

και ποιος θα κρινει τι αξιζουν?ο ανθρωπος σιγουρα οχι..

Τα λες πολύ σωστά Άγγελε. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Να.. αυτά διαβάζω πρωί πρωί και μου φτιάχνουν την ημέρα, και παίρνω δύναμη.
...αφου υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν στην ανιδιοτελή αγάπη... σαν να μην είναι τόσο βασανιστική η ερώτηση: «σε τι κόσμο έφερα τα παιδιά μου».

Έμμα να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι υπάρχει δαιδαλώδης απόσταση από το να πιστεύουμε σε κάτι μέχρι το να είμαστε ικανοί να το κάνουμε πράξη. Είναι σαν τον Θεο, οι περισσότεροι πιστεύουμε, ελάχιστοι όμως τηρούν το δόγμα στο οποίο πιστεύουν. Έτσι και η αγάπη, και νομίζω αυτό θέλουμε να δείξουμε εδώ, όχι την αγάπη στη θεωρία αλλά στην πράξη, γιατί στα λόγια καλός είμαι και εγω και εσύ και όλοι μας. Στην πράξη τι κάνουμε, όταν έχουμε έναν άνθρωπο δίπλα μας να μας αγαπάει. Τι κάνουμε εκεί; Το ανταποδίδουμε όπως πρέπει η βγαίνουν σημεία και τέρατα από μέσα μας;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έμμα να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι υπάρχει δαιδαλώδης απόσταση από το να πιστεύουμε σε κάτι μέχρι το να είμαστε ικανοί να το κάνουμε πράξη. Είναι σαν τον Θεο, οι περισσότεροι πιστεύουμε, ελάχιστοι όμως τηρούν το δόγμα στο οποίο πιστεύουν. Έτσι και η αγάπη, και νομίζω αυτό θέλουμε να δείξουμε εδώ, όχι την αγάπη στη θεωρία αλλά στην πράξη, γιατί στα λόγια καλός είμαι και εγω και εσύ και όλοι μας. Στην πράξη τι κάνουμε, όταν έχουμε έναν άνθρωπο δίπλα μας να μας αγαπάει. Τι κάνουμε εκεί; Το ανταποδίδουμε όπως πρέπει η βγαίνουν σημεία και τέρατα από μέσα μας;:)
Αν θυμάσαι, πριν χρόνια, κάναμε μια συζήτηση στο στέκι, όπου ήμουν από τους θερμούς υποστηριχτές της άποψης ότι δεν υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη. Συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει, ότι οι άνθρωποι δεν κατάφεραν να νιώσουν αυτό το καθαρό συναίσθημα.
Απλά, εκπλήσσομαι ευχάριστα κάθε φορά όταν διαπιστώνω πως πιστεύουν στην θαυματουργή δύναμη των συναισθημάτων.

Θα πάω αλλού την συζήτηση.
Λέμε ότι αγαπάμε, έχουμε μια σχέση, νομίζουμε καλή.
Συμβαίνει κάτι και ανακαλύπτουμε ότι μας πρόδωσε, ότι μας φλόμωσε στο ψεμα, ότι δεν υπάρχει συναίσθημα, κλπ.
Την πρώτη φορά πληγωνόμαστε πολύ… Life sucks, κλάμα, ποτό, next.
Την δεύτερη φορά που μας συμβαίνει το ίδιο… κλάμα, ποτό, next.
Την τρίτη φορά, δεν θα πω ότι είμαι άτυχη, ότι ο κόσμος γέμισε υποκριτές, αλλά ότι κάνω λάθος επιλογές, και επιπλέον έχω αβάσιμες προσδοκίες, με αποτέλεσμα κάθε φορά να μαζεύω τα συντρίμμια μου από το πέσιμο.

Πιστεύω λοιπόν, ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να γνωρίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας, να στείλουμε τα σωστά(αληθινά) μηνύματα, για να έρθει ο άνθρωπος που μας ταιριάζει. Τότε η αγάπη δεν είναι τόσο δύσκολο πράγμα. Ούτε στην πράξη.


(καλό θέμα για σπλιτ. «αγάπη, από την θεωρία στην πράξη»)
(και για βιβλίο μη σου πω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Αν θυμάσαι, πριν χρόνια, κάναμε μια συζήτηση στο στέκι, όπου ήμουν από τους θερμούς υποστηριχτές της άποψης ότι δεν υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη. Συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει, ότι οι άνθρωποι δεν κατάφεραν να νιώσουν αυτό το καθαρό συναίσθημα.
Απλά, εκπλήσσομαι ευχάριστα κάθε φορά όταν διαπιστώνω πως πιστεύουν στην θαυματουργή δύναμη των συναισθημάτων.

Προσωπικά, έχω πάψει να πιστεύω στις βαρύγδουπες δηλώσεις των ανθρώπων για ανιδιοτέλεια. Κι αυτό γιατί η δήλωση είναι δήλωση που απέχει συνήθως παρασάγκας από την πράξη. Ότι ακούνε τ' αυτιά μου, δεν τα πιστεύω, κι ότι βλέπουν τα μάτια μου πιστεύω τα μισά. Η ανθρωπότητα είναι μια δημιουργία γεμάτη σφάλματα και η πίστη τους στα συναισθήματα δεν έγκειται στη δύναμη των τελευταίων, αλλά στην ελπίδα των ανθρώπων ότι μπορεί να τους αγαπήσει κάποιος παρά τα σφάλματά τους.

Θα πάω αλλού την συζήτηση.
Λέμε ότι αγαπάμε, έχουμε μια σχέση, νομίζουμε καλή.
Συμβαίνει κάτι και ανακαλύπτουμε ότι μας πρόδωσε, ότι μας φλόμωσε στο ψεμα, ότι δεν υπάρχει συναίσθημα, κλπ.
Την πρώτη φορά πληγωνόμαστε πολύ… Life sucks, κλάμα, ποτό, next.
Την δεύτερη φορά που μας συμβαίνει το ίδιο… κλάμα, ποτό, next.
Την τρίτη φορά, δεν θα πω ότι είμαι άτυχη, ότι ο κόσμος γέμισε υποκριτές, αλλά ότι κάνω λάθος επιλογές, και επιπλέον έχω αβάσιμες προσδοκίες, με αποτέλεσμα κάθε φορά να μαζεύω τα συντρίμμια μου από το πέσιμο.

Πιστεύω λοιπόν, ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να γνωρίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας, να στείλουμε τα σωστά(αληθινά) μηνύματα, για να έρθει ο άνθρωπος που μας ταιριάζει. Τότε η αγάπη δεν είναι τόσο δύσκολο πράγμα. Ούτε στην πράξη.


(καλό θέμα για σπλιτ. «αγάπη, από την θεωρία στην πράξη»)
(και για βιβλίο μη σου πω:P)

Ανοίγεις βαρβάτο παρακλάδι τώρα στο θέμα, χαίρομαι!:) Μίλησες για ψέμα και υποκρισία και για αποστολή σωστών μηνυμάτων. Και σε ρωτάω εγώ, όπως και τους υπόλοιπους συνομιλητές μας. Στέλνεις καλή τη πίστη τα μηνύματα που θέλεις και βρίσκεται ένας άνθρωπος που ανταποκρίνεται. Είναι τόσο αδύνατο, να σου παρουσιάσει έναν εαυτό τελείως διαφορετικό από τον αληθινό του, μόνο και μόνο για να πάρει αυτό που θέλει, μια επιβεβαίωση, ένα σεξ, λεφτά ή συναισθήματα, για όσο κρατήσουν τα φίλτρα σου;

Γιατί στην τελική δεν είναι θέμα επιλογών, είναι θέμα πόσο γρήγορα λειτουργούν τα φίλτρα σου και ανιχνεύεις ότι κάτι δεν πάει καλά.
Μην ξεχνάμε ότι οι άνθρωποι είναι πρωτομάστορες της καταστροφής τους και το κυρίαρχο όπλο είναι η πονηριά. Δεν είμαστε πάντα έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε αυτό το κακό και έτσι αναγκαζόμαστε να εισπράττουμε ψέμα.

Βέβαια οι άνθρωποι δεν στενοχωριούνται γιατί εισπράττουν ψέμα, αλλά συνήθως γιατί αποκαλύπτεται ότι επι καιρό έτρωγαν ψέμα. Η αποκάλυψη πειράζει δηλαδή. (το είδα χτες στο How I met your Mother και ήταν όντως πολύ σωστή ατάκα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baudE Laire

Νεοφερμένος

Ο jrot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Αλλοι αλλαζουν στασεις κι αλλοι κρατανε ...αποστασεις. :clapup: Οι δευτεροι παριστανουν πως αγαπανε


Δεν υπαρχει αγαπη, ειναι ψεμα και μονο ψεμα. Ο Χριστος διδαξε αγαπη κι αυτος δεν υπηρξε ποτε!!

τουλάχιστον είναι ένα αξιαγάπητο ψέμα - χορτάσαμε στις μισητές αλήθειες 8)

Η δικαιολογια για ολο μας το ξενερωμα και τους συμβιβασμους των βαρετων σχεσεων. Το μονο που αγαπαμε ειναι το τομαρι μας. καψουρα, ναι το δεχομαι. καυλα, it's all right with me. αγαπη ομως... παρατα μας ρε φιλε!

ησύχασε - θα την ξεπεράσεις με τον καιρό :P


είναι η αγάπη υπερεκτιμημένη ;

αν θεωρούμε ότι κάτι σε τούτο τον μάταιο κόσμο είναι σημαντικό κάθε φορά που σχετίζεται/απορρέει/οδηγεί/έχει κίνητρο την αγάπη , το να πούμε ότι η αγάπη είναι υπερεκτιμημένη , είναι αυτοκαταστροφικό . Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο

δηλαδή αν ήμουν ο δεσμώτης , θα πρόσθετα ότι είναι σαν να προσπαθούμε να αναποδογυρίσουμε βίαια την αγελάδα που μας δίνει γάλα και μέλι εισερχόμενοι σε μια αόρατη διάσταση που μελαγχολεί στον ήλιο του χειμώνα ταυτιζόμενη με το πόθεν έσχες ενός ζουζουνιού που δράτει τις ελπίδες μας και θηλάζει γύρη , αρνούμενο να αφεθεί στην ηδονή μιας ανάστασης των πρωτόγνωρων και ήδη παλιωμένων ενστίκτων μας που διψούν με ανώμαλη ομαλότητα για λίγα ψίχουλα αγάπης . Και απευχόμαστε έτσι οδυνηρά όλο το ευχολόγιο που στήσαμε τρεκλίζοντας (και τα βράδυα τα αστέρια ραπίζοντας) , υποδυόμενοι έναν κούφιο ρομαντισμό που όμως όταν συναντήθηκε με την αθεράπευτη κυνικότητα μας πήρε τον π@ύλο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Είναι τόσο αδύνατο, να σου παρουσιάσει έναν εαυτό τελείως διαφορετικό από τον αληθινό του, μόνο και μόνο για να πάρει αυτό που θέλει, μια επιβεβαίωση, ένα σεξ, λεφτά ή συναισθήματα, για όσο κρατήσουν τα φίλτρα σου;
Everybody is looking for something...
... δεν είναι αδύνατον, μάλλον πολύ πιθανόν. Πώς προλαβαίνεις να τον/την αγαπήσεις πριν να δουλέψουν τα φίλτρα δεν καταλαβαίνω εγώ.


(μποντλερ... τα σεβη μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
'Οταν πρόκειται για αγάπη, το βάρος της δεν το παίρνει από τον "ιδιο- ", αλλά από το "τέλος"(σκοπό) της, καλοί μου φίλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efisym

Νεοφερμένος

Η Ιφιγενεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πιστευω οτι το συναισθημα της αγαπης ειναι ενα ανταποδοτικο συναισθημα, αγαπαμε οταν μας αγαπουν ή αγαπαμε γιατι το εχουμε αναγκη σαν ανθρωποι [να προσφερουμε].Αγαπαμε αυτους που τον χαρακτηρα τους μπορουμε να κατανοησουμε, να αποδεχθουμε, αυτους που ταιριαζουν στα πιστευω και τα θελω μας.
Αλλο αγαπη αλλο ερωτας, παθος , αυτα ειναι συναισθηματα εκτος λογικης, ειναι θεματα χημειας και αργα η γρηγορα χανονται στο χρονο. Και τοτε αν δεν υπαρχει αγαπη δεν μενει τιποτα
Ακομη αλλο αγαπη αλλο συνηθεια στις μακροχρονιες σχεσεις. Η συνηθεια πολλες φορες ειναι τοσο δυνατη που υποκαθιστα την τυχον ελειψη αγαπης οταν ο ερωτας χανεται. Η ζωη ομως τοτε ειναι ανοστη...
Ολοι εχουμε αναγκη την αγαπη και γιαυτο την εχουμε πρωτη προτεραιοτητα στην ζωη μας.
Δεν ειναι υπερεκτιμημενο συναισθημα αρκει να ειναι συνειδητο, να ξερουμε ποιον και γιατι αγαπαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Δεν εχω δει ανθρωπο ν' αγαπα, εκτος απο το χρημα, την πρεζα του και την καλοπεραση του. Love is for suckers
Μήπως ήρθε η ώρα να αλλαξεις παρέες ή ιδέες; Μήπως και δείς κάποιους άλλους ανθρώπους ; Υπάρχουν βέβαια, εσύ τους θεωρείς suckers. Μήπως γίνεσαι εσύ sucker σκεφτόμενος έτσι; Loser ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Everybody is looking for something...
... δεν είναι αδύνατον, μάλλον πολύ πιθανόν. Πώς προλαβαίνεις να τον/την αγαπήσεις πριν να δουλέψουν τα φίλτρα δεν καταλαβαίνω εγώ.


(μποντλερ... τα σεβη μου)



Ας πούμε ότι κάποιοι από μας, έχουμε κάπως πιο "ανεπτυγμένη συναίσθηση". Βέβαια η τραγική ειρωνεία του πράγματος είναι πως στο καλό γίνεται να έχουμε πανίσχυρη συναίσθηση αλλά αδύναμα φίλτρα. Ίσως γιατί δεν θέλουμε να πιστέψουμε ότι το ανθρώπινο είδος δεν έχει καλοσύνη μέσα του. Υπεραισιοδοξία. Ακόμα και ματαιοδοξία/εγωισμός ότι αυτό "οχι, δε μπορεί να συμβεί σε μας τέτοιο κακό, είναι τέλειος ο άλλος και όχι κακός"


Καλώς ή κακώς όμως:

Οι άνθρωποι μπορούν να λάμψουν μέσα σου σαν τ' αστέρια, μέσα σε μια στιγμή. Μα ξεχνούν όμως κάτι. Ότι τ' αστέρια κάποτε πέφτουν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top