Η ανακάλυψη κι εξερεύνηση του έρωτα

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Όσο για το άλλο που λες αν είναι σωστό ή όχι να ενημερώνονται από το ίντερνετ θα έλεγα καλά που υπάρχει και το ίντερνετ. Δεν εννοώ απαραίτητα το πορνογραφικό υλικό, αλλά ενημέρωση από ιατρικά σάιτ, από φόρουμ με ερωτήματα περί σεξ κτλ.

Ειλικρινά πιστεύεις ότι όλα τα παιδιά 13-14 χρονών ψάχνουν για το σεξ σε ιατρικά σάιτ και φόρουμς? Εγώ λέω ότι βλέπουν ΜΟΝΟ τσόντες:P

Και όχι δεν λέω: καλά που υπάρχει το ίντερνετ. Δηλαδή οι προηγούμενες γενιές που δεν είχαν πως μάθαιναν για χίλια δυο πράγματα? Πιο δύσκολα, ναι, αλλά μάθαιναν. Ίσα ίσα πιστεύω ότι στα νέα παιδιά(χωρίς να με βγάζω απ'έξω), το ίντερνετ έχει κάνει κακό(και πολύ μάλιστα) και όχι καλό...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Α σόρρυ δε το είχα δει το έντιτ.:redface:
Η απάντηση αρκεί.

Όταν λες αν με καλύπτουν τι εννοείς; Εξήγησέ μου.:confused::P
Σάν γυναίκα που είσαι νιώθεις να απολαμβάνεις τον έρωτα ;
Σε ποιό βαθμό ;
Δέν υπάρχει κάτι στον σύντροφό σου που να σε ξενίζει κάπως ;

Δεν έχω καταλάβει ακόμα την ερώτηση αυτού του θρεντ. Προτείνεται(ε) να υπάρχει τι ακριβώς και πού ώστε να αποκτά γνώσεις ο νέος άνθρωπος;;;;

Αυτό το θρέντ αναφέρεται σε αγόρια και κορίτσια αρχικά νεαρής ηλικίας . Βέβαια δέν αποκλείει κανέναν απο την συζήτηση και αυτό είναι για τον εξής λόγο.
Τα προβλήματα εντοπίζονται συνήθως απο μεγαλύτερης ηλικίας άτομα.
Άρα όταν γνωστοποιείς κάποιο πρόβλημα, βοηθάς τα μέγιστα έναν νέο - μια νέα, να κατανοήσει και απομυθοποιήσει κάποιες έννοιες και να κατανοήσει κάποιες άλλες.
Με απλά λόγια πάντα. Σταράτες κουβέντες, καθαρές.
Βιασύνη πάντως δέν υπάρχει σε ένα τέτοιο θέμα που προσωπικά χαρακτηρίζω οτι ακόμα δέν έχει ξεκινήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ειλικρινά πιστεύεις ότι όλα τα παιδιά 13-14 χρονών ψάχνουν για το σεξ σε ιατρικά σάιτ και φόρουμς? Εγώ λέω ότι βλέπουν ΜΟΝΟ τσόντες:P

Και όχι δεν λέω: καλά που υπάρχει το ίντερνετ. Δηλαδή οι προηγούμενες γενιές που δεν είχαν πως μάθαιναν για χίλια δυο πράγματα? Πιο δύσκολα, ναι, αλλά μάθαιναν. Ίσα ίσα πιστεύω ότι στα νέα παιδιά(χωρίς να με βγάζω απ'έξω), το ίντερνετ έχει κάνει κακό(και πολύ μάλιστα) και όχι καλό...:hmm:

Θα τολμήσω να σου κάνω μιά όσο μπορώ ποιό απλή ερώτηση.
Θέλω επίσης να γνωρίζεις πως άν νοιώσεις οτι κάτι στα λεγόμενά μου σε ενοχλεί, μή διστάσεις να μου το πείς και μάλιστα δίχως καμιά σκέψη.

Λές οτι βλέπουν μόνο τσόντες τα παιδιά 13-14 χρονών, εσένα προσωπικά σε τί σε ενοχλεί αυτό ;
Το αγόρι σου δεν βλέπει ; Άν βλέπει, επηρεάζετε ; Άν επηρεάζεται, θετικά ή αρνητικά θα χαρακτήριζες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
εγω απλως πιστευω πως οι τσοντες μαθαινουν καποια πραγματα λαθος στους αφηβους(η τελος παντων σε οποιον τις βλεπει) και πολλα ατομα ικανοποιουνται απο αυτες και δεν ψαχνουν παραπερα για μια πραγματικη σχεση φοβουμενοι την απορριψη η ισως οτι δεν θα βρουν κατι παρομοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
εγω απλως πιστευω πως οι τσοντες μαθαινουν καποια πραγματα λαθος στους αφηβους(η τελος παντων σε οποιον τις βλεπει) και πολλα ατομα ικανοποιουνται απο αυτες και δεν ψαχνουν παραπερα για μια πραγματικη σχεση φοβουμενοι την απορριψη η ισως οτι δεν θα βρουν κατι παρομοιο...
Άρα η τσόντα μαθαίνει. Αλλά μαθαίνει λάθος κάποια πράγματα.
Την ίδια γνωμη βλέπω να έχει και η Iliaki με εσένα.

Πιστεύεις πως τα αγόρια βλέπουν το θέμα της τσόντας απο την ίδια οπτική γωνιά με τα κορίτσια ;
Επηρεάζονται τα αγόρια ή τα κορίτσια περισσότερο ;

Λές φοβούμενοι την απόρριψη, τί εννοείς ;

Οτι θέλουν να μοιάσουν με την εικόνα που βλέπουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση, ότι ενδιατρίβοντας στο θέμα "σεξουαλική-ερωτική διαπαιδαγώγηση", υπερεκτιμούμε το know - how, υποτιμώντας την ίδια την φύση, για τον απλούστατο λόγο ότι ο έρωτας, είτε σαν συναισθηματική εκδήλωση, είτε σαν σωματική ανάγκη, είναι ένστικτο και μάλιστα ...βασικό!
Οι έμφυτες εσωτερικές ορμές, η φωνή...το κάλεσμα της φύσης να το πω απλά, είναι συμφυή ορμέμφυτα, και ως εκ τούτου δεν τα σταματάει τίποτα!
Θα φτάσεις ως το τέρμα, περνώντας απ' όλα τα στάδια, δε πα να χτυπιούνται μπαμπάδες και γιαγιάδες (όπως άλλωστε κι αυτοί το ίδιο έκαναν κάποτε) η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη και θα είναι στρωμένη κυρίως με έργα και όχι ...με λόγια! :D

Σέβομαι βέβαια, την επιθυμία των έμπειρων να "διδάξουν" ώστε να αποφύγουν τα....πρωτάκια τις κακοτοπιές, αλλά μήπως αν γίνει έτσι, η γνώση μείνει μισή; :hmm:
Δυο τρια (το πολύ) βασικά πράγματα, σαν κύκλος μαθημάτων επιμορφωτικού χαρακτήρα (έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα) άει στην ευχή της...."γνώσης", κι αν σου βρεθεί κάτι καλό, να μας φωνάξεις! ;)

Συγγνώμη αν ακούγομαι λιγάκι ωμός, αλλά πιστεύω πως αν ο τελικός στόχος είναι να δώσουμε οι μεγαλύτεροι, "έτοιμους" νέους στον ερωτικό στίβο, με ασπίδα ορμηνεύματα και θεωρίες για σφυρηλάτηση ερωτικού φρονήματος, τότε δεν μένει παρά να είμαστε και παρόντες στα πειράματα, που ως γνωστόν τις επαληθεύουν, για να παρακολουθούμε την ...ομαλή εξέλιξη των πραγμάτων, παρμβαίνοντας όταν και όπου χρειαστεί!!! :P

Συμπερασματικά, δεν τίθεται θέμα, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι το εν λόγω, δεν έχει ...λόγο ύπαρξης! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Πιστεύεις πως τα αγόρια βλέπουν το θέμα της τσόντας απο την ίδια οπτική γωνιά με τα κορίτσια ;
Επηρεάζονται τα αγόρια ή τα κορίτσια περισσότερο ;
νομιζω πως τα κοριτσια ουτε παρακολουθουν ουτε επηρεαζονται τοσο πολυ απ'τις τσοντες οπως τα αγορια,ισως γιατι τα αγορια θελουν να εχουν περισσοτερες γνωσεις σε αυτο το θεμα απο τα κοριτσια για να μην νιωσουν αβολα και δεν ξερουν τι να κανουν οταν ερθει εκεινη η στιγμη...
Λές φοβούμενοι την απόρριψη, τί εννοείς ;
εννοω πως πολλοι φοβουνται πως δεν θα βρουν καποιον συντροφο που να θα τους δεχτει ετσι οπως ειναι

Οτι θέλουν να μοιάσουν με την εικόνα που βλέπουν ;
ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ειλικρινά πιστεύεις ότι όλα τα παιδιά 13-14 χρονών ψάχνουν για το σεξ σε ιατρικά σάιτ και φόρουμς? Εγώ λέω ότι βλέπουν ΜΟΝΟ τσόντες:P
Για τα αγόρια τέτοιας ηλικίας ίσως ισχύει, αλλά τα κορίτσια νομίζω δεν αντιδράνε έτσι. Ρωτάνε, ψάχνουν, διαβάζουν διάφορα, και ειδικά όταν έρθει η ώρα για τη "πρώτη φορά" αγχώνονται και θέλουν να μάθουν κάποια πράγματα. Εξάλλου μιλάω για το να πάρεις κάποιες χ,ψ γνώσεις. Όσα παιδιά βλέπουν συστηματικά τσόντες δε το κάνουν και για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς, αλλά για απόλαυση i guess.:worry:

Και όχι δεν λέω: καλά που υπάρχει το ίντερνετ. Δηλαδή οι προηγούμενες γενιές που δεν είχαν πως μάθαιναν για χίλια δυο πράγματα? Πιο δύσκολα, ναι, αλλά μάθαιναν. Ίσα ίσα πιστεύω ότι στα νέα παιδιά(χωρίς να με βγάζω απ'έξω), το ίντερνετ έχει κάνει κακό(και πολύ μάλιστα) και όχι καλό...:hmm:
Και τι κακό σου έχει κάνει το ίντερνετ; Εξάλλου αν θεωρείς ότι είναι τόσο κακό, στο χέρι σου είναι να μην ξανασχοληθείς, αλλά δε το κάνεις..
Βτω, μη τρελαθούμε, όταν σερφάρεις στο ίντερνετ έχεις χίλιες δυο επιλογές. Κάνεις τις επιλογές που θες ΕΣΥ. Άρα καλό ή κακό, επιλογή σου είναι.

Σάν γυναίκα που είσαι νιώθεις να απολαμβάνεις τον έρωτα ;
Σε ποιό βαθμό ;
Δέν υπάρχει κάτι στον σύντροφό σου που να σε ξενίζει κάπως ;
Εχμ... Πού κολλάει αυτό με τις γνώσεις παραπάνω; Τέλος πάντων. Όχι, δε με ξενίζει κάτι σ' αυτόν τον τομέα και αν με ξένιζε στο χέρι μου θα ήταν να το αλλάξω, όπως και στου οποιοδήποτε άλλου αν υπάρχει κάτι που τον ενοχλεί. Αυτά συζήτηση θέλουν με τον σύντροφό σου όχι "κανόνες".:confused:

Προβλέπω το θέμα να γίνεται τόπικ Προβλήματα στη Σεξουαλική ζωή.:D (ωραίος τίτλος βτω- δε ξέρω αν υπάρχει άλλο:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
................ι ο έρωτας, είτε σαν συναισθηματική εκδήλωση, είτε σαν σωματική ανάγκη, είναι ένστικτο και μάλιστα ...βασικό!
Οι έμφυτες εσωτερικές ορμές, η φωνή...το κάλεσμα της φύσης να το πω απλά, είναι συμφυή ορμέμφυτα, και ως εκ τούτου δεν τα σταματάει τίποτα!
Η τσόντα ή σκληρό πορνό, κατα πόσο συμβάλει στην ικανότητα του νεαρού έτσι ώστε να ανταποκριθεί δεόντως στο κάλεσμα της φύσης ; Βεβαίως δεν πρέπει να παραλείψουμε και την GAY TSONTA .
Όταν λέμε νεαρού εννοούμε τέτοιας ηλικίας η οποία διακρίνεται απο την δυνατότητα ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, και όχι μεγαλύτερου.
Κάνοντας κλίκ έχει την δυνατότητα να πιάσει φιλενάδα ; Σαφώς και όχι. Άρα μένει το αυτονόητο. Άρα εξιδανικεύει την εικόνα η οποία του προσφέρει τί ;

νομιζω πως τα κοριτσια ουτε παρακολουθουν ουτε επηρεαζονται τοσο πολυ απ'τις τσοντες οπως τα αγορια,ισως γιατι τα αγορια θελουν να εχουν περισσοτερες γνωσεις σε αυτο το θεμα απο τα κοριτσια για να μην νιωσουν αβολα και δεν ξερουν τι να κανουν οταν ερθει εκεινη η στιγμη...

εννοω πως πολλοι φοβουνται πως δεν θα βρουν καποιον συντροφο που να θα τους δεχτει ετσι οπως ειναι

Το κάλεσμα της φύσης, το βασικό ένστικτο είναι η κινητήριος δύναμη. Αυτή δέν ρωτά κανέναν. Άρα λίγη υπομονή δίχως τσόντα και περισσότερη επαφή με την κοπέλα τους είναι μιά καλή ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Η τσόντα κατα πόσο συμβάλει στην ικανότητα του νεαρού τέτοιας ηλικίας η οποία διακρίνεται απο την δυνατότητα ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, και όχι μεγαλύτερου.
Κάνοντας κλίκ έχει την δυνατότητα να πιάσει φιλενάδα ; Σαφώς και όχι. Άρα μένει το αυτονόητο. Άρα εξιδανικεύει την εικόνα η οποία του προσφέρει τί ;

Δεν μπορώ να γνωρίζω επακριβώς τις ικανότητες του κάθε νεαρού και την συμβολή της τσόντας αυτής καθ εαυτής στην επίτευξη ενός καλύτερου αποτελέσματος, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι, ότι για πολλούς, στην αναβροχιά, καλό είναι και το χαλάζι, όσον αφορά την εικόνα και την....προσφορά της! :D

Στην επόμενη ερώτηση τώρα..... Με ένα κλικ, ούτε ο ιδρυτής του facebook δεν πιάνει φιλενάδα, αλλά με περισσότερα...δεν σου εγγυώμαι τίποτα!
Με πολύ περισσότερα μάλιστα (αναλόγως την υπομονή) την έχει ξεροψήσει κιόλας, ώστε όταν πάει να την συναντήσει, δεν θα χάσει καν χρόνο στα....διαδικαστικά, αφού θα έχουν ήδη προηγηθεί μέσω των...κλικ! ;)

Πάντως, συμφωνώ μαζί σου ότι το πληκτρολόγιο μπορεί να καταστρέψει τους νέους, αλλά όχι στον ερωτικό τομέα!

Να, δες....


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν μπορώ να γνωρίζω επακριβώς τις ικανότητες του κάθε νεαρού και την συμβολή της τσόντας αυτής καθ εαυτής στην επίτευξη ενός καλύτερου αποτελέσματος, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι, ότι για πολλούς, στην αναβροχιά, καλό είναι και το χαλάζι, όσον αφορά την εικόνα και την....προσφορά της! :D
Δεν είχα καμιά πρόθεση ξεκινώντας το θέμα να δώσουμε κάποια συνταγή τύπου μαγειρικής στους νεαρούς και νεαρές.
Όσο για το χαλάζι που προτείνεις, κάνει πολύ κακό κάποιες φορές.
Η δε εικόνα του δες τρύπα και <<βούρ κάρφωσέ τον >> πιστεύω οτι απέχει κατα πολύ απο αυτό που θα επιθυμούσε μιά κοπέλα ιδιαίτερα αυτής της ηλικίας.

Αυτός είναι ένας προβληματισμός μου.

Ο άλλος είναι η gay tsonta και το ενδεχόμενο να επηρεάζει τους νεαρούς δείχνοντας μιά άλλη εναλλακτική λύση στις ορμές τους.


Αρχική Δημοσίευση από _daemon:
Πάντως, συμφωνώ μαζί σου ότι το πληκτρολόγιο μπορεί να καταστρέψει τους νέους, αλλά όχι στον ερωτικό τομέα!

Βρίσκω πολύ καλή την εικόνα του πληκτρολογίου, άριστη θα έλεγα. Τώρα άν μπορούσες να την τροποποιήσεις κάπως, δηλ. το ένα χέρι το δεξί να βρίσκεται στο παντελόνι του, τότε θα ταίριαζε απόλυτα στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Οι ερωτήσεις σου με αναγκάζουν να γυρίσω αρκετά χρόνια πίσω, μια ολόκληρη γενιά στην πραγματικότητα, ίσως και περισσότερο, και να θυμηθώ τον τρόπο με τον οποίο μυήθηκα στον έρωτα, όταν έφτασα στην κατάλληλη ηλικία.

Οι γονείς μου ήταν ανοιχτόμυαλοι στο ζήτημα αυτό και πάντοτε μου απαντούσαν τίμια και άμεσα, χωρίς υπονοούμενα και περιστροφές, σε όλα τα ερωτήματα που μου προέκυπταν επί του θέματος, από πολύ μικρή ηλικία. Ωστόσο, καμμία απάντηση, όσο σωστή, τίμια, ευθεία και ολοκληρωμένη κι αν μου δινόταν, δεν ήταν ικανή να αντιμετωπίσει τις πραγματικές μου απορίες, επί του πρακτέου. Η θεωρία απέχει παρασάνγκας από την πράξη κι αυτό είναι γνωστό σε όλους. Η μεγαλύτερη πιστεύω συνεισφορά των γονιών μου, ήταν ότι σε καμμία περίπτωση δεν φόρτισαν το θέμα του σεξ με τρόπο που να δίνει την εντύπωση πως επρόκειτο για κάτι τρομερό, επικίνδυνο, βρόμικο, ανήθικο, πονηρό ή έστω παράξενο. Ουδέποτε φρόντισαν να μεταφέρουν τις δικές τους σεξουαλικές φοβίες, τις ανασφάλειες και τις ανεπάρκειές τους σ' εμένα. Δεν με πίεσαν ποτέ να κάνω σεξ επειδή έτσι θα γινόμουν άντρας, ούτε όμως και προσπάθησαν να με αποτρέψουν απ' το να το πράξω. Έτσι, όταν το κορμί μου μπήκε από μόνο του στο λούκι του πόθου, όταν οι ορμές μου με διέταζαν επιτακτικά να προχωρήσω στην ανακάλυψη του σεξ, δεν ένιωθα φόβο, ενοχή ή οτιδήποτε το σκοτεινό να καραδοκεί πίσω απ' τη γωνία.

Τούτο ήταν υπέρ αρκετό. Από εκεί και πέρα, η φύση είχε τον τρόπο της να με καθοδηγήσει στον σωστό δρόμο, αφού δεν υπήρχε τίποτε μέσα μου που να εμποδίζει αυτήν την πορεία να ολοκληρωθεί απρόσκοπτα. Στα 14 μου, είδα για πρώτη φορά τσόντα, όχι στο διαδίκτυο, που τότε δεν υπήρχε, αλλά στα κλασικά σινεμά, εκείνα με τα βελούδινα καθίσματα, γεμάτα με ύποπτους λεκέδες. Ομολογώ ότι η τσόντα έπαιξε πραγματικά εκπαιδευτικό ρόλο, αφού για πρώτη φορά είχα την ευκαιρία να δω με τα μάτια μου, το πώς γίνεται η περιβόητη πράξη. Να επισκοπήσω την ανατομία του πράγματος, να πάρουν εν τέλει κάποια μορφή οι αχνές και νεφελώδεις μέχρι τότε φαντασιώσεις μου. Η τσόντα και οι φαντασιώσεις υπήρξαν πραγματικοί δάσκαλοι για εμένα, έτσι ώστε όταν τρία χρόνια αργότερα έφτασα κι εγώ στην ευχάριστη θέση να το κάνω, όλα κύλησαν ομαλά, όσο ομαλά μπορεί να κυλήσουν φυσικά κατά την πρώτη φορά, όπου οι ερωτήσεις είναι πιο πολλές από τις απαντήσεις. Ναι, πληγώθηκα και πλήγωσα στην πρώτη μου σχέση, όμως κανείς δεν μπορεί ν' αποκτήσει αντισώματα χωρίς ν' ασθενήσει, αφού φυσικά δεν υπάρχει ερωτικό εμβόλιο, που να μεταδίδει τη γνώση μασημένη. Έτσι, στην δεύτερη σχέση μου, που ήταν με μια πολύ πιο έμπειρη από εμένα γυναίκα, εκείνη αδυνατούσε να πιστέψει ότι οι εμπειρίες μου πριν από εκείνην ήταν τόσο λίγες όσο ισχυριζόμουν.

Όταν διαβάζω φίλε Μάξιμε, και ζητώ ειλικρινά συγνώμη που θα γίνω επικριτικός, τον τρόπο με τον οποίο μιλάς για τον έρωτα και το σεξ, πραγματικά θαυμάζω τους γονείς μου, που αν και κατά μία γενιά μεγαλύτεροι από εσένα, ήταν σαφώς πιο απελευθερωμένοι πάνω στα σεξουαλικά ζητήματα και τούτο μου έκανε καλό. Ο τρόπος με τον οποίο κρύβεσαι πίσω από υπονοούμενα, η αίσθηση του πονηρού που αναδύεται προφανέστατα εξ αυτών, οι εκφράσεις σου που δίνουν την εντύπωση πως ερυθριάς, κρύβοντας το στόμα πίσω απ' την παλάμη, κάτι σαν τη Μανωλίδου στην τηλεόραση, αφήνουν σε κάποιον νεότερο να εννοηθεί ότι το σεξ για εσένα είναι κάτι το ένοχο, το βρόμικο, το ενοχικό και το μυστήριο, το φορτίζουν με εντάσεις και αποχρώσεις που το ασχημαίνουν και το καθιστούν ως μια ολισθηρά οδό, η οποία μάλιστα κατά τη γνώμη σου είναι στρωμένη με αγγούρια κι όποιος γλιστρήσει, σε κάποιο αναγκαστικά θα καθίσει.

Θεωρώ ότι εάν εσύ ήσουν ο πατέρας μου και μου μιλούσες για το σεξ με τον τρόπο που σε βλέπω να μιλάς στα νέα παιδιά εδώ μέσα, θα είχα γεμίσει με κόμπλεξ απέναντι στον έρωτα και τούτο θα με ακολουθούσε ακόμη και στην ώριμη ηλικία που βρίσκομαι σήμερα. Δηλαδή, ενώ οι προθέσεις σου είναι αναντίρρητα καλές και άγιες, πιστεύω και χωρίς να επιθυμώ να σε προσβάλω, ότι είσαι ο πλέον ακατάλληλος για να μιλήσεις στα παιδιά για τον έρωτα και να τα ενημερώσεις σωστά γι' αυτόν. Δεν θέλω μ' αυτό να υπονοήσω ότι εγώ είμαι ο πλέον κατάλληλος για κάτι τέτοιο, ωστόσο δεν είναι κάτι που συνηθίζω να κάνω, μέσα από τα γραφόμενά μου στο στέκι, αντίθετα μάλλον το αποφεύγω όπως ίσως έχεις παρατηρήσει.

Α, και κάτι ακόμη: Ξεκόλλα σε παρακαλώ λιγάκι από τον μπαμπούλα της ομοφυλοφιλίας που προφανώς βλέπεις τις νύχτες στους εφιάλτες σου, γιατί κινδυνεύεις να καταστείς γραφικός πλέον. Δεν χρειάζεται τις προσωπικές μας φοβίες να τις προβάλλουμε στα νέα παιδιά, δεν μας φταίνε σε τίποτε, σε τελική ανάλυση.

Αυτά από εμένα και να με συγχωρείς εάν σε στενοχωρώ λιγουλάκι, δεν έχω καμμία προσωπική αντιπαλότητα ή κάποιου είδους εμπάθεια απέναντί σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι εικόνες τουSEX, μέσω DVD που ενδεχομένως έχουν αγόρια και κορίτσια, βοηθούν ή όχι να αποκωδικοποιήσουν την έννοια του έρωτα ;
ειναι σαν προσπαθεις να μαθεις πιλοταρισμα αεροσκαφους βλεποντας αλλους να πιλοταρουν σε βιντεο...

χρησιμο..αλλα οχι η ουσια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οι ερωτήσεις σου με αναγκάζουν να γυρίσω αρκετά χρόνια πίσω, μια ολόκληρη γενιά στην πραγματικότητα, ίσως και περισσότερο, και να θυμηθώ τον τρόπο με τον οποίο μυήθηκα στον έρωτα, όταν έφτασα στην κατάλληλη ηλικία.
Οι γονείς μου ήταν ανοιχτόμυαλοι στο ζήτημα αυτό και πάντοτε μου απαντούσαν τίμια και άμεσα, χωρίς υπονοούμενα και περιστροφές, σε όλα τα ερωτήματα που μου προέκυπταν επί του θέματος, από πολύ μικρή ηλικία. Ωστόσο, καμμία απάντηση, όσο σωστή, τίμια, ευθεία και ολοκληρωμένη κι αν μου δινόταν, δεν ήταν ικανή να αντιμετωπίσει τις πραγματικές μου απορίες, επί του πρακτέου. Η θεωρία απέχει παρασάνγκας από την πράξη κι αυτό είναι γνωστό σε όλους. Η μεγαλύτερη πιστεύω συνεισφορά των γονιών μου, ήταν ότι σε καμμία περίπτωση δεν φόρτισαν το θέμα του σεξ με τρόπο που να δίνει την εντύπωση πως επρόκειτο για κάτι τρομερό, επικίνδυνο, βρόμικο, ανήθικο, πονηρό ή έστω παράξενο. Ουδέποτε φρόντισαν να μεταφέρουν τις δικές τους σεξουαλικές φοβίες, τις ανασφάλειες και τις ανεπάρκειές τους σ' εμένα. Δεν με πίεσαν ποτέ να κάνω σεξ επειδή έτσι θα γινόμουν άντρας, ούτε όμως και προσπάθησαν να με αποτρέψουν απ' το να το πράξω. Έτσι, όταν το κορμί μου μπήκε από μόνο του στο λούκι του πόθου, όταν οι ορμές μου με διέταζαν επιτακτικά να προχωρήσω στην ανακάλυψη του σεξ, δεν ένιωθα φόβο, ενοχή ή οτιδήποτε το σκοτεινό να καραδοκεί πίσω απ' τη γωνία.

Τούτο ήταν υπέρ αρκετό. Από εκεί και πέρα, η φύση είχε τον τρόπο της να με καθοδηγήσει στον σωστό δρόμο, αφού δεν υπήρχε τίποτε μέσα μου που να εμποδίζει αυτήν την πορεία να ολοκληρωθεί απρόσκοπτα. Στα 14 μου, είδα για πρώτη φορά τσόντα, όχι στο διαδίκτυο, που τότε δεν υπήρχε, αλλά στα κλασικά σινεμά, εκείνα με τα βελούδινα καθίσματα, γεμάτα με ύποπτους λεκέδες. Ομολογώ ότι η τσόντα έπαιξε πραγματικά εκπαιδευτικό ρόλο, αφού για πρώτη φορά είχα την ευκαιρία να δω με τα μάτια μου, το πώς γίνεται η περιβόητη πράξη. Να επισκοπήσω την ανατομία του πράγματος, να πάρουν εν τέλει κάποια μορφή οι αχνές και νεφελώδεις μέχρι τότε φαντασιώσεις μου. Η τσόντα και οι φαντασιώσεις υπήρξαν πραγματικοί δάσκαλοι για εμένα, έτσι ώστε όταν τρία χρόνια αργότερα έφτασα κι εγώ στην ευχάριστη θέση να το κάνω, όλα κύλησαν ομαλά, όσο ομαλά μπορεί να κυλήσουν φυσικά κατά την πρώτη φορά, όπου οι ερωτήσεις είναι πιο πολλές από τις απαντήσεις. Ναι, πληγώθηκα και πλήγωσα στην πρώτη μου σχέση, όμως κανείς δεν μπορεί ν' αποκτήσει αντισώματα χωρίς ν' ασθενήσει, αφού φυσικά δεν υπάρχει ερωτικό εμβόλιο, που να μεταδίδει τη γνώση μασημένη. Έτσι, στην δεύτερη σχέση μου, που ήταν με μια πολύ πιο έμπειρη από εμένα γυναίκα, εκείνη αδυνατούσε να πιστέψει ότι οι εμπειρίες μου πριν από εκείνην ήταν τόσο λίγες όσο ισχυριζόμουν.

Όταν διαβάζω φίλε Μάξιμε, και ζητώ ειλικρινά συγνώμη που θα γίνω επικριτικός, τον τρόπο με τον οποίο μιλάς για τον έρωτα και το σεξ, πραγματικά θαυμάζω τους γονείς μου, που αν και κατά μία γενιά μεγαλύτεροι από εσένα, ήταν σαφώς πιο απελευθερωμένοι πάνω στα σεξουαλικά ζητήματα και τούτο μου έκανε καλό. Ο τρόπος με τον οποίο κρύβεσαι πίσω από υπονοούμενα, η αίσθηση του πονηρού που αναδύεται προφανέστατα εξ αυτών, οι εκφράσεις σου που δίνουν την εντύπωση πως ερυθριάς, κρύβοντας το στόμα πίσω απ' την παλάμη, κάτι σαν τη Μανωλίδου στην τηλεόραση, αφήνουν σε κάποιον νεότερο να εννοηθεί ότι το σεξ για εσένα είναι κάτι το ένοχο, το βρόμικο, το ενοχικό και το μυστήριο, το φορτίζουν με εντάσεις και αποχρώσεις που το ασχημαίνουν και το καθιστούν ως μια ολισθηρά οδό, η οποία μάλιστα κατά τη γνώμη σου είναι στρωμένη με αγγούρια κι όποιος γλιστρήσει, σε κάποιο αναγκαστικά θα καθίσει.

Θεωρώ ότι εάν εσύ ήσουν ο πατέρας μου και μου μιλούσες για το σεξ με τον τρόπο που σε βλέπω να μιλάς στα νέα παιδιά εδώ μέσα, θα είχα γεμίσει με κόμπλεξ απέναντι στον έρωτα και τούτο θα με ακολουθούσε ακόμη και στην ώριμη ηλικία που βρίσκομαι σήμερα. Δηλαδή, ενώ οι προθέσεις σου είναι αναντίρρητα καλές και άγιες, πιστεύω και χωρίς να επιθυμώ να σε προσβάλω, ότι είσαι ο πλέον ακατάλληλος για να μιλήσεις στα παιδιά για τον έρωτα και να τα ενημερώσεις σωστά γι' αυτόν. Δεν θέλω μ' αυτό να υπονοήσω ότι εγώ είμαι ο πλέον κατάλληλος για κάτι τέτοιο, ωστόσο δεν είναι κάτι που συνηθίζω να κάνω, μέσα από τα γραφόμενά μου στο στέκι, αντίθετα μάλλον το αποφεύγω όπως ίσως έχεις παρατηρήσει.

Α, και κάτι ακόμη: Ξεκόλλα σε παρακαλώ λιγάκι από τον μπαμπούλα της ομοφυλοφιλίας που προφανώς βλέπεις τις νύχτες στους εφιάλτες σου, γιατί κινδυνεύεις να καταστείς γραφικός πλέον. Δεν χρειάζεται τις προσωπικές μας φοβίες να τις προβάλλουμε στα νέα παιδιά, δεν μας φταίνε σε τίποτε, σε τελική ανάλυση.

Αυτά από εμένα και να με συγχωρείς εάν σε στενοχωρώ λιγουλάκι, δεν έχω καμμία προσωπική αντιπαλότητα ή κάποιου είδους εμπάθεια απέναντί σου...
Αρχικά φίλε Chaos, θέλω να σε ευχαριστήσω για την υπομονή που έδειξες περιμένοντας την στιγμή για να απαντήσεις και κατα δεύτερο για την ειλικρινή σου τοποθέτηση.
Απο τα λεχθέντα σου κρατώ δύο σημεία :
1. <<φυσικά κατά την πρώτη φορά, όπου οι ερωτήσεις είναι πιο πολλές από τις απαντήσεις. Ναι, πληγώθηκα και πλήγωσα στην πρώτη μου σχέση>>.
2. <<Έτσι, στην δεύτερη σχέση μου, που ήταν με μια πολύ πιο έμπειρη από εμένα γυναίκα, εκείνη αδυνατούσε να πιστέψει ότι οι εμπειρίες μου πριν από εκείνην ήταν τόσο λίγες όσο ισχυριζόμουν>>.
Επίσης λές οτι η δεύτερη σχέση σου έγινε τρία χρόνια μετά την πρώτη.
Σήμερα τα παιδιά της ηλικίας του κάνω κλίκ, δηλ. 12-11-10-9 ή δέν ξέρω άν συνεχίζει τον κατήφορο ακόμα η ηλικία, κατα πόσο μπορούν να διαχειριστούν τέτοιες εικόνες ;
Όσο για τους ομοφυλόφιλους, κατα πόσο η πρώτη πληγωμένη εμπειρία συμβάλει στην επιλογή τους ;

Είναι ερωτήματα τα οποία δέν έχουν σε καμιά περίπτωση να κάνουν με την δική μου ολοκληρωμένη ή μή σεξουαλικότητα και το κατα πόσο, όπως εσύ και εγώ πληγώθηκα ή μή στις πρώτες μου εμπειρίες .

Εκείνο που φρόντισα να κάνω ξεκινώντας το θέμα, ήταν να περιμένω τις τοποθετήσεις εκείνες έξω απο εμένα οι οποίες πίστευα οτι θα συμβάλουν στο θέμα. Άν προέκυψε απο την πλευρά σου και μιά κατα κάποιο τρόπο επίθεση, καλοπροαίρετη την χαρακτηρίζω και αφού συμβάλει στην προώθηση του θέματος κρίνω οτι σε αυτή την φάση οι προβληματισμοί του θέματος έχουν προτεραιότητα.

Υ. Γ. εξαιρετικά σε ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Επίσης λές οτι η δεύτερη σχέση σου έγινε τρία χρόνια μετά την πρώτη.

Όχι, λέω ότι η πρώτη μου ολοκληρωμένη σεξουαλική επαφή έγινε τρία χρόνια αργότερα από την ηλικία που πρωτοείδα μία τσόντα. Η δεύτερη απείχε μόλις λίγους μήνες από την πρώτη.

Σ' ευχαριστώ κι εγώ, ανακουφισμένος είναι η αλήθεια, για τη θετική σου ανταπόκριση στις επικρίσεις μου, οι οποίες ήταν πράγματι καλοπροαίρετες, πράγμα που ωστόσο δεν γίνεται πάντοτε και απ' όλους τους συνομιλητές κατανοητό...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Όχι, λέω ότι η πρώτη μου ολοκληρωμένη σεξουαλική επαφή έγινε τρία χρόνια αργότερα από την ηλικία που πρωτοείδα μία τσόντα. Η δεύτερη απείχε μόλις λίγους μήνες από την πρώτη.

Σ' ευχαριστώ κι εγώ, ανακουφισμένος είναι η αλήθεια, για τη θετική σου ανταπόκριση στις επικρίσεις μου, οι οποίες ήταν πράγματι καλοπροαίρετες, πράγμα που ωστόσο δεν γίνεται πάντοτε και απ' όλους τους συνομιλητές κατανοητό...;)
Κάποτε η μύγα δέν προλάβαινε να απογειωθεί και εξαφανίζονταν, πόσο μάλον να τολμούσε να προσπαθωθεί στο σπαθί μου.
Σήμερα απλά βλέπω περισσότερα και επικεντρώνομαι στα ουσιώδη πρίν γίνει το φονικό. :)

Είμαστε μεγάλα (παιδιά) φίλε μου και γράφοντας σκιαγραφούμε την σκέψη μας και όχι για να καλύψουμε κάποιες εγωϊστικές πλευρές του ενδεχομένως άγνωστου εαυτού μας.

Τα παιδιά σήμερα καλούνται να ανταπεξέλθουν σε καταστάσεις που εμείς δεν θα μπορούσαμε ούτε να ονειρευτούμε.

Επίσης άν εσύ και προς τιμή σου, τοποθετήθηκες ανοιχτά στο θέμα, σκέψου πόσες γυναίκες διάβασαν το θέμα και αδυνατούν να τοποθετηθούν .

Φαίνεται πως οι σχέσεις τους είναι απόλυτα αρμονικές και οι άντρες συμμετέχοντες στις σχέσεις, δέν αντιμετωπίζουν κανενός είδους σύγχρονου προβλήματος όπως . . . ...................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Λές οτι βλέπουν μόνο τσόντες τα παιδιά 13-14 χρονών, εσένα προσωπικά σε τί σε ενοχλεί αυτό ;
Το αγόρι σου δεν βλέπει ; Άν βλέπει, επηρεάζετε ; Άν επηρεάζεται, θετικά ή αρνητικά θα χαρακτήριζες ;
Δεν με ενοχλεί.. Απλά είπα ότι δεν ενημερώνονται σε ιατρικά σάιτς.
ΟΛΟΙ(για αγόρια μιλάω) βλέπουν. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό κάνει καλό ή κακό, αλλά σίγουρα επηρεάζει την μετέπειτα σεξουαλική ζωή του οποιοδήποτε αγοριού(άλλους τους επηρεάζει θετικά άλλους αρνητικά).

--->
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση, ότι ενδιατρίβοντας στο θέμα "σεξουαλική-ερωτική διαπαιδαγώγηση", υπερεκτιμούμε το know - how, υποτιμώντας την ίδια την φύση, για τον απλούστατο λόγο ότι ο έρωτας, είτε σαν συναισθηματική εκδήλωση, είτε σαν σωματική ανάγκη, είναι ένστικτο και μάλιστα ...βασικό!
Οι έμφυτες εσωτερικές ορμές, η φωνή...το κάλεσμα της φύσης να το πω απλά, είναι συμφυή ορμέμφυτα, και ως εκ τούτου δεν τα σταματάει τίποτα!


....
Και τι κακό σου έχει κάνει το ίντερνετ; Εξάλλου αν θεωρείς ότι είναι τόσο κακό, στο χέρι σου είναι να μην ξανασχοληθείς, αλλά δε το κάνεις..
Βτω, μη τρελαθούμε, όταν σερφάρεις στο ίντερνετ έχεις χίλιες δυο επιλογές. Κάνεις τις επιλογές που θες ΕΣΥ. Άρα καλό ή κακό, επιλογή σου είναι.
Προσωπικά μου έχει κάνει κακά, δεν υπάρχει λόγος να τα αναφέρω, και ούτε πρόκειται, πλέον όμως έχω μάθει να το ελέγχω. Και δεν πιστεύω πως(όπως ανέφερα παραπάνω) ένα 13χρονο μπορεί να "επιλέξει" τα "κακά" από τα "καλά"(αν μπορούσε δεν θα υπήρχε το θέμα αποπλάνηση 11χρονης και ούτε παρόμοιες καταστάσεις, νομίζω:worry:). Πολλές φορές ούτε οι μεγαλύτεροι μπορούνε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Προσωπικά μου έχει κάνει κακά, δεν υπάρχει λόγος να τα αναφέρω, και ούτε πρόκειται, πλέον όμως έχω μάθει να το ελέγχω. Και δεν πιστεύω πως(όπως ανέφερα παραπάνω) ένα 13χρονο μπορεί να "επιλέξει" τα "κακά" από τα "καλά"(αν μπορούσε δεν θα υπήρχε το θέμα αποπλάνηση 11χρονης και ούτε παρόμοιες καταστάσεις, νομίζω:worry:). Πολλές φορές ούτε οι μεγαλύτεροι μπορούνε..

Όταν μιλάει μια έφηβη για τόσο σοβαρό θέμα, έ τότε όλοι εμείς πρέπει να κάνουμε <<τουμπεκί>>.

Επίσης όταν μάλιστα, κατα την δήλωσή της έχει κακή πείρα, όποια και άν είναι αυτή και μή τολμήσει κανείς να αμφισβητήσει τα γραφόμενά της γιατι θα αποδείξει απλά την μικρότητά του, τότε το internet αποδεικνύεται πως είναι όχι τόσο αθώο όσο θέλουν να μας πουν κάποιοι που βρίσκονται τόσο έξω όσο και μέσα στο στέκι.

Για να μη σε κουράσω νεαρή φίλη, λέω πως απο εσένα κράτησα τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ που χρησιμοποίησες αναφερόμενη στα αγόρια πως βλέπουν μόνο ΤΣΟΝΤΑ στο διαδίκτυο, αλλά και την κάθετη γραμμή που φαίνεται στην σημερινή σου τοποθέτηση.
Όσο για τις λεπτομέρειες, είναι αυστηρώς προσωπικό θέμα και καλά κάνεις και δεν αναφέρεσαι σε αυτές. Άλλωστε μη θαρρείς πως είσαι μειοψηφία σε αυτές τις γνώμες.

Εχθές άκουσα σε κάποιο ραδιόφωνο πως η Ινδονησία η μεγαλύτερη Μουσουλμανική χώρα προσπαθεί να βρεί τρόπους ελέγχου του Internet για τους ίδιους λόγους που εδώ συζητάμε.
Άρα το θέμα δεν είναι τόσο μικρό. Άν δεχτούμε και την καθοριστικής σημασίας συμβολή της διαφήμισης στην προώθηση των προϊόντων, τότε θα αναγκαστούμε να παραδεχθούμε πως τα πρότυπα που καλλιεργούνται μέσω του σκληρού πορνό ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΝΕΞΆΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΎΛΛΟ (αγόρια και κορίτσια εννοώ) γιατι δεν αναγνωρίζω καμιά άλλη απόχρωση .
Εξ' άλλου μή ξεχνιόμαστε, το θέμα αρχικά αναφερόταν σε ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ με την απλή έννοια και δεν χωράει καμιά παρερμηνεία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μια σχετική συζήτηση στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top