Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Kαι εγώ θέλω πολύ να αμολύσω ένα ρέψιμο στη μάπα σου την ώρα που απολαμβάνεις τον ωραίο σου καφέ, το οποίο μάλιστα δεν θα είναι τόσο επιβλαβές όσο το τσιγάρο σου, αλλά κρατιέμαι. Μήπως είμαι υπερβολικά καλός μαζί σου;

Eσυ συγκεκριμενα εισαι πολυ αγενης και οχι απλα υπερβολικος με τις δηλωσεις σου.
Θελεις καλο μου να ρεφτεις? Κανε το, δε σε εμποδιζει κανενας.
Το να γινονται ανουσιες συγκρισεις και μαλιστα εκφραζομενες καθ αυτον τον τροπο, απλα υποβαθμιζεται το ολο θεμα.
Καλημερα σου...και θυμισου νεξτ ταιμ να ρεφτεις, δε θα παραπονεθει κανενας...ααα και τα αερια επισης επιπρεπονται, για να μη σου πω και ο βηχας επισης!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Παντού παίζονται συμφέροντα. Πιστεύετε οτι οι καπνοβιομηχανίες θα χάσουν έτσι εύκολα πελατεία; Ήδη οι πωλήσεις άκουσα οτι έχουν πέσει. Κάποιο παραθυράκι θα βρουν πάλι και να μου το θυμηθείτε.

Εγώ προτείνω αυτό ακριβώς που λέει η Νεράιδα: αν μια περιοχή έχει 30 καφετέριες, ας γίνει η μία καπνιστών κι οι άλλες 29 να απαγορεύεται το κάπνισμα κι ας αφήσουν τις εκάστοτε παρέες να αποφασίσουν για το ποιος θα προσαρμοστεί (κι όχι Δημήτρη, το οτι και παλιά προσπάθησαν να το κάνουν και δεν έγινε ΔΕΝ με καλύπτει, δε δίνω δεκάρα). Μια άλλη λύση είναι ο πολύ καλός εξαερισμός: αντί να κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που καπνίζουν, ας κυνηγάνε με πρόστιμα αυτούς που δεν έχουν καλό εξαερισμό. Έχετε πάει σε κέντρο διασκέδασης (γενικότερα) με καλό εξαερισμό; Δεν υπήρχε καπνός. Ας το κάνουν υποχρεωτικό όταν ανοίγεις κέντρο διασκέδασης να βάζεις εξαερισμό. Απλό.

Καθολική απαγόρευση και σε όποιον αρέσει, δεν είναι υποχρεωμένα τα μαγαζιά πέρα από τα τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζουν να ξοδεύουν χρήματα, βάλε και την συντήρηση, για μια μερίδα αρρώστων, γιατί άρρωστοι είστε όσοι αντιδράτε τόσο πολύ.
Εδώ οι δρόμοι είναι στραβοί κυρά μου και σκοτώνεται κόσμος, θα φτιάξουμε στους δημόσιους χώρους και ολόκληρες εγκαταστάσεις εξαερισμού για να καπνίζεις εσύ την τσιγαριά σου; Αυτά που λές είναι παράλογα και γελοία. Εχεις τη δυνατότητα να καπνίσεις έξω, ο μη-καπνιστής είναι αυτός που δεν έχει επιλογές όταν πάει σε ένα μαγαζί να πιεί τον καφέ του ή είναι σε μια δημόσια υπηρεσία και ως εκ τούτου πρέπει να προστατευθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βρήκες μαγαζί που να είναι μή καπνιστών και μάλιστα αγαπημένο ; :P
Μόνο σε ένα έχω πάει το χειμώνα που μας πέρασε, που μάλιστα με το που έφτιαξε λίγο ο καιρός άφηνε ανοιχτά όλα τα παράθυρα και κάπνιζαν όλοι ανετότατα.

Αρκετα εστιατορια των Αθηνων με ξενη κουζινα το υιοθετησαν απο την πρωτη κιολας μερα...Βεβαια σε καποιο ετυχε λογω του οτι ημασταν μεσα δυο-τρεις παρεες και ψιλοπερασμενη η ωρα να μας δωσουν σταχτοδοχειο χαριστικα...πραγμα βεβαια που δεν καταχραστηκαμε που σημαινει οτι δεν καπνιζαμε αλλογιστα...

Στην Ελλάδα αυτό που περιγράφεις δεν το έχω ζήσει. Το έχω ζήσει όμως στο εξωτερικό σε μια μεγάλη μου διαμονή εκεί. Έπαιρνα το ποτάκι μου, έβγαινα έξω και συνάντησα αυτό που λέει και η Γίδι. Φεύγοντας χαιρετούσα όλους τους καινούργιους φίλους μου καπνιστές


Μπορω να κανω γνωριμιες και εντος μαγαζιου, δε χρειαζεται να τις κανω στ αγιαζι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Καθολική απαγόρευση και σε όποιον αρέσει, δεν είναι υποχρεωμένα τα μαγαζιά πέρα από τα τόσα προβλήματα που αντιμετωπίζουν να ξοδεύουν χρήματα, βάλε και την συντήρηση, για μια μερίδα αρρώστων, γιατί άρρωστοι είστε όσοι αντιδράτε τόσο πολύ.
Εδώ οι δρόμοι είναι στραβοί κυρά μου και σκοτώνεται κόσμος, θα φτιάξουμε στους δημόσιους χώρους και ολόκληρες εγκαταστάσεις εξαερισμού για να καπνίζεις εσύ την τσιγαριά σου; Αυτά που λές είναι παράλογα και γελοία. Εχεις τη δυνατότητα να καπνίσεις έξω, ο μη-καπνιστής είναι αυτός που δεν έχει επιλογές όταν πάει σε ένα μαγαζί να πιεί τον καφέ του ή είναι σε μια δημόσια υπηρεσία και ως εκ τούτου πρέπει να προστατευθεί.

Παραβλέπω τους χαρακτηρισμούς (προς το παρόν) και κρατάω επίπεδο για να κάνουμε μια πολιτισμένη συζήτηση.

Εγώ ως πελάτης πάω στο μαγαζί αυτό κι έχω την απαίτηση εφόσον θα πληρώσω για ό,τι πάρω να έχω και περιβάλλον σωστό, και μέσα σε αυτό περιλαμβάνεται η καθαριότητα, η εξυπηρέτηση, η καλή ποιότητα προϊόντων αλλά και εξαερισμός. Δεν είναι πολυτέλεια, είναι κάτι απαραίτητο.

Όσο για το οτι οι δρόμοι είναι στραβοί και σκοτώνεται κόσμος, επίσης στην Αφρική πεθαίνουν παιδιά κάθε μέρα, τι προτείνεις να κάνουμε; Να σταματήσουμε τις ζωές μας γι' αυτό το λόγο; Κι αν σε πειράζει τόσο το οτι οι δρόμοι είναι στραβοί κάνε κάτι γι' αυτό αντί να παλεύεις για τα δικαιώματα στον καφέ του μη καπνιστή. Το επιχείρημα "εδώ ο κόσμος καίγεται κι εσύ θες το τσιγάρο σου" είναι άτοπο γιατί καλώς ή κακώς αυτό συζητάμε σε αυτό το θρεντ. Αν το θεωρείς ασήμαντο, υπάρχουν κι άλλα πολύ σοβαρά θέματα να δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ενω ειχα παει σε αγαπημενο μερος με παρα πολυ καλη παρεα, η ιδεα και μονο οτι δεν το απολαμβανα οπως ηθελα με ξενερωσε και εφυγα πολυ νωριτερα απ οτι συνηθιζα. Θα προτιμουσα χιλιες φορες να βρισκομαι σε καποιο σπιτι η ακομα και να συμβιβαστω με καποιο αλλο μαγαζι.
Δεν εχω αναγκη να κανω ενα τσιγαρο στο πεζοδρομιο πριν και μετα το φαγητο...αλλα να απολαυσω την εξοδο μου ετσι ακριβως οπως εγω νοιωθω ανετα.

Μου θυμισες την Carrie στο sex and the city που χε βγει ραντεβου με τον φιλο της, μη καπνιστης, εφυγε νωριτερα και ετρεξε στο πεζοδρομιο ναναψει τσιγαρο, το τελευταιο της. Της πεφτει στα λασπονερα και το πιανει ξανα να το αναψει! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Eσυ συγκεκριμενα εισαι πολυ αγενης και οχι απλα υπερβολικος με τις δηλωσεις σου.
Θελεις καλο μου να ρεφτεις? Κανε το, δε σε εμποδιζει κανενας.
Το να γινονται ανουσιες συγκρισεις και μαλιστα εκφραζομενες καθ αυτον τον τροπο, απλα υποβαθμιζεται το ολο θεμα.
Καλημερα σου...και θυμισου νεξτ ταιμ να ρεφτεις, δε θα παραπονεθει κανενας...ααα και τα αερια επισης επιπρεπονται, για να μη σου πω και ο βηχας επισης!!

Εσείς υποβαθμίζετε το θέμα με τις δηλώσεις σας από τη στιγμή κιόλας που δεν ξέρετε τι σημαίνει σεβασμός και αυτοσεβασμός. Αν ρευτώ στη μάπα σου, σε κατουρήσω ή σου ρίξω και μια σφαλιάρα και δεν αντιδράσεις είσαι άξια της μοίρας σου, πόσο μάλλον αν δεν καπνίζεις, τρώς τον καπνό των άλλων στην μάπα και δεν αντιδράς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εσείς υποβαθμίζετε το θέμα με τις δηλώσεις σας από τη στιγμή κιόλας που δεν ξέρετε τι σημαίνει σεβασμός και αυτοσεβασμός. Αν ρευτώ στη μάπα σου, σε κατουρήσω ή σου ρίξω και μια σφαλιάρα και δεν αντιδράσεις είσαι άξια της μοίρας σου, πόσο μάλλον αν δεν καπνίζεις, τρώς τον καπνό των άλλων στην μάπα και δεν αντιδράς...

Διαβασε αλλη μια φορα τις αναρτησεις μου και μετα το συζηταμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εγώ ως πελάτης πάω στο μαγαζί αυτό κι έχω την απαίτηση εφόσον θα πληρώσω για ό,τι πάρω να έχω και περιβάλλον σωστό, και μέσα σε αυτό περιλαμβάνεται η καθαριότητα, η εξυπηρέτηση, η καλή ποιότητα προϊόντων αλλά και εξαερισμός. Δεν είναι πολυτέλεια, είναι κάτι απαραίτητο.

Εφόσον απαιτείς περιβάλλον σωστό και καθαρό, είσαι υποχρεωμένη και να μην το βρωμίζεις με καπνό και γόπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εφόσον απαιτείς περιβάλλον σωστό και καθαρό, είσαι υποχρεωμένη και να μην το βρωμίζεις με καπνό και γόπες...

Ουτε και με μποχες απο τα ρεψιματα του βρωμοστοματος που ποιος ξερει τι θαχεις φαει και τις πορδες του... πωπου σου!:mad:

:redface:
( συγνωμη απο τα μελη, δε θα ξαναμιλησω ετσι, αλλα φουντωσα:redface: )

Α! Ασε και το αλλο που ειπες- τι σχεση εχει η βια με το τσιγαρο? Ειναι εντελως ακυρο!! Δεν ηξερα ετι ειναι το ιδιο να πλακωνεις τον αλλο στα σφαλιαριδια με το να σου ρχεται ο καπνος απο ενα τσιγαρο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε Νάσο...
Τι συγκρίνεις τώρα;
Μη ρίχνεις λάδι στη φωτιά.
Το πρόβλημά μας είναι το υπό ποιες συνθήκες θα καπνίζουν οι καπνιστές, ότι το αν μολύνουν το περιβάλλον ή όχι. Ας καπνίζουν, ας γίνουν κλαμπ καπνιστών ή να βρεθεί ένας τρόπος να υπάρχουν κάποιοι χώροι διασκέδασης όπου μπορεί κανείς να ανάψει τριγάρο, αλλά είναι ένα εγχείρημα δύσκολο... Πώς θα τους ορίσεις, πώς θα τους περιορίσεις, γιατί αυτός να επιτρέπει το τσιγάρο κι ο δίπλα όχι... Στην τελική η κουβέντα αυτή δεν αναιρεί τίποτα από η βασική ιδέα, ότι βασικά το κάπνισμα απαγορεύεται.
Γιατί;
Γιατί βλάπτει.
Γιατί όχι εξαερισμός;
Γιατί είναι τεχνικά δύσκολο έως αδύνατο για πολλά καταστήματα, ακριβό, η άψογή του λειτουργία εξασφαλίζεται δύσκολα από το κράτος (σιγά μην κάνουν τακτικούς ελέγχους), και στην τελική δεν εξασφαλίζει ένα απόλυτα άκαπνο περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Παρακαλώ ας ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας που είναι η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος στους κλειστούς δημόσιους χώρους από αύριο. Η κριτική ας γίνεται στις ιδέες κι όχι στους ανθρώπους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ουτε και με μποχες απο τα ρεψιματα του βρωμοστοματος που ποιος ξερει τι θαχεις φαει και τις πορδες του... πωπου σου!:mad:

:redface:
( συγνωμη απο τα μελη, δε θα ξαναμιλησω ετσι, αλλα φουντωσα:redface: )

Α! Ασε και το αλλο που ειπες- τι σχεση εχει η βια με το τσιγαρο? Ειναι εντελως ακυρο!! Δεν ηξερα ετι ειναι το ιδιο να πλακωνεις τον αλλο στα σφαλιαριδια με το να σου ρχεται ο καπνος απο ενα τσιγαρο!!!

[..]
Και βέβαια ασκείς ακούσια βία στον άλλον όταν καπνίζεις και ο άλλος σιωπηλά, παρόλο που τον ενοχλεί το ανέχεται. Η βία δεν περιορίζεται μόνο στη σωματική όπως εσύ νομίζεις. Για να μη μείνουμε στις λέξεις, σημασία έχει ότι τον ενοχλείς, αυτό δε σου φτάνει ή θές ειδικά σεμινάρια για να το καταλάβεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βρε Νάσο...
Τι συγκρίνεις τώρα;
Μη ρίχνεις λάδι στη φωτιά.
Το πρόβλημά μας είναι το υπό ποιες συνθήκες θα καπνίζουν οι καπνιστές, ότι το αν μολύνουν το περιβάλλον ή όχι. Ας καπνίζουν, ας γίνουν κλαμπ καπνιστών ή να βρεθεί ένας τρόπος να υπάρχουν κάποιοι χώροι διασκέδασης όπου μπορεί κανείς να ανάψει τριγάρο, αλλά είναι ένα εγχείρημα δύσκολο... Πώς θα τους ορίσεις, πώς θα τους περιορίσεις, γιατί αυτός να επιτρέπει το τσιγάρο κι ο δίπλα όχι... Στην τελική η κουβέντα αυτή δεν αναιρεί τίποτα από η βασική ιδέα, ότι βασικά το κάπνισμα απαγορεύεται.
Γιατί;
Γιατί βλάπτει.
Γιατί όχι εξαερισμός;
Γιατί είναι τεχνικά δύσκολο έως αδύνατο για πολλά καταστήματα, ακριβό, η άψογή του λειτουργία εξασφαλίζεται δύσκολα από το κράτος (σιγά μην κάνουν τακτικούς ελέγχους), και στην τελική δεν εξασφαλίζει ένα απόλυτα άκαπνο περιβάλλον.

Ειναι σωστα τα οσα γραφεις και λαμβανονται υποψην απο πολλους καπνιστες να ξερεις/να ξερετε, αν οχι ολους σιγουρα μεριδα ατομων που οπως θελουν σεβασμο στις επιλογες τους σεβονται και οι ιδιοι. Ομως ειναι ονειρικα. Το ζητημα ειναι τωρα τι κανουμε συμφωνα με τα δεδομενα που εχουμε. Προσωπικα δινω πολλη σημασια στον τροπο που θα μου μιλησει καποιος. Αν απαγορευεται σε ενα μαγαζι, κατα πασα πιθανοτητα δε θα το επισκεφτω κι εγω, εκτος αν εχει καλο καιρο και μπορω να τη βγαζω κι εξω. Τσιγαρο με διασκεδαση για μενα παει μαζι και πολλα αλλα... Αν ομως επιτρεπεται και καποιος μου μιλησει ευγενικα να κανω πιο περα η να το σβησω θα τσακιστω, οχι απλα θα το κανω. Αυτο θεωρω πως ειναι γενικα το σωστο. Η αγενια ποτε δεν ωφελει αλλα αν καποιος γινει αγενης μαζι μου, εγω θα γινω χ10. Φαινεται παραλογο?

[..]
Και βέβαια ασκείς ακούσια βία στον άλλον όταν καπνίζεις και ο άλλος σιωπηλά, παρόλο που τον ενοχλεί το ανέχεται. Η βία δεν περιορίζεται μόνο στη σωματική όπως εσύ νομίζεις. Για να μη μείνουμε στις λέξεις, σημασία έχει ότι τον ενοχλείς, αυτό δε σου φτάνει ή θές ειδικά σεμινάρια για να το καταλάβεις;

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ειναι σωστα τα οσα γραφεις και λαμβανονται υποψην απο πολλους καπνιστες να ξερεις/να ξερετε, αν οχι ολους σιγουρα μεριδα ατομων που οπως θελουν σεβασμο στις επιλογες τους σεβονται και οι ιδιοι. Ομως ειναι ονειρικα. Το ζητημα ειναι τωρα τι κανουμε συμφωνα με τα δεδομενα που εχουμε. Προσωπικα δινω πολλη σημασια στον τροπο που θα μου μιλησει καποιος. Αν απαγορευεται σε ενα μαγαζι, κατα πασα πιθανοτητα δε θα το επισκεφτω κι εγω, εκτος αν εχει καλο καιρο και μπορω να τη βγαζω κι εξω. Τσιγαρο με διασκεδαση για μενα παει μαζι και πολλα αλλα... Αν ομως επιτρεπεται και καποιος μου μιλησει ευγενικα να κανω πιο περα η να το σβησω θα τσακιστω, οχι απλα θα το κανω. Αυτο θεωρω πως ειναι γενικα το σωστο. Η αγενια ποτε δεν ωφελει, αλλα αν καποιος γινει αγενης μαζι μου, εγω θα γινω χ10. Φαινεται παραλογο?



:(

Δεν το βρίσκω παράλογο και χαίρομαι που επιτέλους ακούγεται και μία άποψη που βάζει σε πρώτο πλάνο και το πώς είναι για τους μη καπνίζοντες, να βρίσκονται δίπλα σε αναμένα τσιγάρα.

Δυστυχώς η νομοθεσία είναι ανελαστική, κι εννοώ ότι όντως δεν έχει δείξει να μπορεί να βρει μία μέση λύση, αλλά πατάει στο (γερό) σκαλοπάτι του "υγεία vs απόλαυση", και φυσικά τείνει προς το πρώτο.
Από την άλλη, όμως, ο νόμος, κι ειδικά στη χώρα μας, επιτρέπει εξαιρέσεις των εξαιρέσεων και είναι ριψοκίνδυνο για τους νομοθέτες το να βρουν μία λύση που (θεωρητικά) θα ικανοποιεί και τις δύο πλευρές.
Ή, μάλλον, και τις τρεις: και του μαγαζάτορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αρα που καταληγουμε...?
Ατομικη προσπαθεια και κατ 'επεκταση συλλογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε σε κατάλαβα. :redface:
Αλλά για μένα είναι η αντιπαράθεση θεωρίας και εμπειρίας. Μπορούμε να διαλέξουμε ποια από τις πολιτικές των άλλων χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης μας βολεύει...
Ωστόσο, η πράξη στην Ελλάδα έχει να επιδείξει μία σειρά από αποτυχίες: Το 2001 ή κάπου εκεί, με το διαχωρισμό του χώρου καπνιστών, πρόπερσι και πέρσι με τη γενικ...ότερη απαγόρευση, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για να μη μείνουμε στις λέξεις, σημασία έχει ότι τον ενοχλείς, αυτό δε σου φτάνει ή θές ειδικά σεμινάρια για να το καταλάβεις;

Eσυ ποσα ειδικα σεμιναρια χρειαζεσαι για να κατανοησεις οτι οι καπνιστες δεν υποστηριζουν πως πρεπει οι υπολοιποι να ανεχονται και να καπνιζουν παθητικα?!
Αυτο που προσπαθουμε να πουμε και αδυνατεις να εννοησεις ειναι πως η λυση της καθολικης απαγορευσης δημιουργει προβλημα σε μια μεγαλη μεριδα πολιτων, οπως και η καθολικη ανοχη δημιουργουσε προβληματα επισης σε εξισου μεγαλη μεριδα. Εχουμε χιλιοαναφερει πως ειναι κατανοητο και σεβαστο...
Υπαρχει τροπος να ειναι ολοι ευχαριστημενοι? Υπαρχει...Ας θεσμοθετηθουν καποια αντικειμενικα αυστηρα κριτηρια επιλογης καποιων χωρων κι ας ειναι πολυ μικρος ο αρισμος αυτων, ωστε ολοι να ειναι ευχαριστημενοι.
Θελει το ξερο σου/του/τους το κεφαλι να παει στο αλλο ακρο σε σχεση με το τι ισχυει σημερα? Οκ...δικαιωμα σου/του/τους, αλλα οπως ειναι γνωστον η δραση προκαλει αντιδραση, εξου και η απολυτοσυνη των καπνιστων. Οι αντιδρασεις των μεν διαμορφωνουν ως ενα βαθμο τις αντιδρασεις των δε...Προσωπικα δε μου αρεσει καθολου η στενομυαλια καποιου να με πεισμωνει περισσοτερο απο οσο χρειαζεται...οταν καποιος θελει να βρει λυσεις ψαχνει τροπους...διοτι υπαρχουν, οταν και εφοσον εμεις θελουμε να τις "δουμε".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατι θυμομαστε τοσοι ανθρωποι τα δικαιωματα μας ,οταν προκειται για την πρεζα-εξαρτησιογονες ουσιες?

τοσο δεμενοι απο τις ουσιες ειμαστε πια?


σαν τους ναρκομανεις..

"με λενε Χιμελα και ειμαι καλα,,μπορω και χωρις τσιγαρο..":P

για σας το κανουν κοριτσια.
για να ειστε πιο ομορφες..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
γιατι θυμομαστε τοσοι ανθρωποι τα δικαιωματα μας ,οταν προκειται για την πρεζα-εξαρτησιογονες ουσιες?

τοσο δεμενοι απο τις ουσιες ειμαστε πια?


σαν τους ναρκομανεις..

"με λενε Χιμελα και ειμαι καλα,,μπορω και χωρις τσιγαρο..":P

Σε λαθος θεμα βρισκεσαι συνονοματε! :P
Δεν εξεταζουμε τις ουσιες εδω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.


Eσυ ποσα ειδικα σεμιναρια χρειαζεσαι για να κατανοησεις οτι οι καπνιστες δεν υποστηριζουν πως πρεπει οι υπολοιποι να ανεχονται και να καπνιζουν παθητικα?!
Αυτο που προσπαθουμε να πουμε και αδυνατεις να εννοησεις ειναι πως η λυση της καθολικης απαγορευσης δημιουργει προβλημα σε μια μεγαλη μεριδα πολιτων, οπως και η καθολικη ανοχη δημιουργουσε προβληματα επισης σε εξισου μεγαλη μεριδα. Εχουμε χιλιοαναφερει πως ειναι κατανοητο και σεβαστο...
Υπαρχει τροπος να ειναι ολοι ευχαριστημενοι? Υπαρχει...Ας θεσμοθετηθουν καποια αντικειμενικα αυστηρα κριτηρια επιλογης καποιων χωρων κι ας ειναι πολυ μικρος ο αρισμος αυτων, ωστε ολοι να ειναι ευχαριστημενοι.
Θελει το ξερο σου/του/τους το κεφαλι να παει στο αλλο ακρο σε σχεση με το τι ισχυει σημερα? Οκ...δικαιωμα σου, αλλα οπως ειναι γνωστον η δραση προκαλει αντιδραση, εξου και η απολυτοσυνη των καπνιστων. Οι αντιδρασεις των μεν διαμορφωνουν ως ενα βαθμο τις αντιδρασεις των δε...Προσωπικα δε μου αρεσει καθολου η στενομυαλια καποιου να με πεισμωνει περισσοτερο απο οσο χρειαζεται...οταν καποιος θελει να βρει λυσεις ψαχνει τροπους...διοτι υπαρχουν, οταν και εφοσον εμεις θελουμε να τις "δουμε".


Πρέπει να καταλάβεις, ότι μια σοβαρή πολιτεία και συγκεκριμένα το υπουργείο υγείας δεν οφείλει να "βλέπει" δύο "κοινωνικές ομάδες" καπνιστές και μη καπνιστές, αλλά μόνο μια ευθύνη. Δηλαδή την διασφάλιση και την προαγωγή της Δημόσιας Υγείας. Ζήτημα του υπουργείου υγείας και γενικά της πολιτείας δεν πρέπει να είναι σε καμμία περίπτωση η ικανοποίηση των καπνιστών με την λήψη ευνοικών μέτρων και την δημιουργία παραθύρων στον νόμο, αλλά ο όσο το δυνατόν μεγαλύτερος περιορισμός του καπνίσματος που μέρος του περνάει και από αυτά τα σκληρά και άδικα για εσάς μέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top