Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ποσα γραψατε βρε ! Λοιπον, για να μην παθω εγκεφαλικο απ αυτα που διαβαζω :

1. germ1984 : καταλαβαινω οτι εχεις καποιο θυμο σχετικα με το θεμα, αλλά δειχνεις μια εικονα, που αν ειναι η καθημερινη σου, θα προτιμουσα να βγω με καπνιστη παρα με σενα. Γιατι θα πλακωνομασταν και δε λεει. Χαλαρωσε...(κανε ενα τσιγαρακι να σε ηρεμησει :P )

2. Himela : "Λοριέν όχι, δε θέλω να κρατηθώ ούτε λεπτό από το να κάνω αυτό που θέλω". Αν σκεπτεται ετσι ο καθενας μας, θα ζουσαμε σε ενα κοσμο βιας, καταπιεσης,αδικιας και χωρις ανθρωπια....Wait a minute....we do !
Δε θελω να ακουω τοσο εγωιστικες δηλωσεις εκτός εαν προκειται για ατομα μικρης ηλικιας.

3. Αυτο το παραδειγμα με τις 30 καφετεριες περιοχης, και μια για καπνιστες, το χετε σκεφτει καθολου ; Ή τα λεμε ετσι προχειρα ; Δλδ κανουμε υποθεσεις επι υποθεσεων και τις λαμβανουμε σαν δεδομενα. Δδδ...ολοι οι καπνιστες....θα μαζευονται σε αυτην την καφετερια...και δε θα την βαρεθουν και ποτέ....και θα χει και ουρα για να μπεις, αφου ολοι θα πηγαινουν εκει....Ναι, το βλεπω πολυ πιθανο σεναριο..

4. Μαγαζι με καλο εξαερισμο που να μην αναπνεεις καπνο, εγω δεν εχω δει. Που να μην ειναι τεκες, ναι. Αλλά δεν ψαχνουμε αυτό. Ψαχνουμε να μην αναπνεεις καπνο, η εστω, να ειναι μηδαμινος. Τετοιο μαγαζι δεν εχω δει. Μονο συναυλιακό χώρο, που επειδη ειχε τεραστιο υψος και τεραστιους σωληνες εξαερισμου, ηταν καλα. Και παλι τα 2/3 δεν καπνιζαν...

5. Το να μην εχουν οι καπνιστες χωρο διασκεδασης...αντε να κανω το αλμα και να το θεωρησω φασιστικο. (λεω άλμα, γιατι δυσκολευομαι να δωσω οποιοδηποτε δικαιωμα σε καποιον που βλαπτει αλλους). Αλλά οκ...φασιστικο. ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ! Βγειτε στους δρομους ! Πιεστε πολιτικά ! Κινητοποιηθείτε ! Μην απλά γκρινιαζετε και λετε "εγω θα καπνισω γιατι ετσι γουσταρω και δε θα μου το απαγορεψει κανενας, και ολοι οι μη καπνιστες ειστε παραλογοι". Το ειπα και πριν. Μην πετατε το μπαλακι στους μη καπνιστες. Ξερουμε ολοι πιο ειναι το σωστο, επομενως οι καπνιστες να μην το παιζουν θυματα. Εκεινοι ειναι το προβλημα, εκεινοι ας βρουν λυση. Αλλιως, θα φτασουν τα πραγματα σε καθολικες λυσεις, και μετα θα γκρινιαζετε ακομα πιο πολυ!

6. Εαν ως πελατης σε μαγαζι, απαιτειτε (και καλα κανετε) περαν των άλλων, και καθαριοτητα, τοτε, οι καπνιστες, μην πηγαινετε σε καταστηματα χωρις πολυ καλο εξαερισμο ! Ή αν πατε, μη καπνισετε ! Δε μπορειτε να θυμαστε τα δικαιωματα σας μονο οταν συμφερει το καπνισμα σας!

7. Και το καπνισμα και το αλκοολ, βλαπτουν κι αλλους περα απο τον χρηστη. Απλά το αλκοολ, λιγοτερο και με διαφορετικο τροπο. Και συνυπαρχουν κι αλλες συνθηκες ανευθυνοτητας για να βλαψεις αλλους. Εισαι υπο επηρεασμενο το κεντρο λογικης ληψης αποφασεων. Με το τσιγαρο βλαπτεις συνειδητα και με αδιαφορία.

8. Δεν υπαρχει "μετρον αριστον" για το τσιγαρο, μην παραμυθιαζεστε επειδη σας συμφερει. Αν ειναι ετσι, δλδ να βλαπτουμε με μετρο, ας ελευθερωσουμε και ολα τα αλλα ναρκωτικα, ας μολυνουμε και τη θαλασσα "με μετρο", το φαγητο με μετρο, κλπ.

Η ολική απαγόρευση του καπνίσματος μου φαίνεται λύση "μπαλώματος" όπως κι η θανατική ποινή. Αντί δηλαδή να φτιάξουμε το σύστημα ώστε να υπάρχουν ειδικοί χώροι καπνίσματος ή καλός εξαερισμός, μοστράρουμε μια απαγόρευση και καθαρίζουμε.
Δε νομιζω οτι το παραδειγμα ειναι ευστοχο. Η θανατικη ποινη ειναι τροπος να σταματησει καποιο κακο (αμεσα και εμμεσα). Η απαγορευση του καπνισματος σε δημοσιους χωρους, δεν αποσκοπει στην εξαλειψη του καπνισματος, αλλά στον περιορισμο της βλαπτικης του επιδρασης, στους ιδιους τους χρηστες του. Εχει μεγαλη διαφορά.

Αυτό θα έχει τρομερό αντίκτυπο στις καπνοβιομηχανίες (που βασικά χέστηκα αν θα πλουτίσουν αλλά είναι μια τεράστια αγορά με μεγάλη κρατική δύναμη και επιρροή νομίζω) καθώς και στους καταστηματάρχες - ειδικά σε περίοδο κρίσης που βρισκόμαστε.
Αν οπως κι εγω, κι εσυ αδιαφορεις αν δεν θα πλουτισουν (αρκετα εχουν πλουτισει), τοτε τι το αναφερεις ; Δλδ θα φτασουμε να δουμε το τσιγαρο ως μεσο βοηθειας της οικονομιας τωρα, για να δικαιολογησουμε την χρηση του ; Βρε παιδια...

Ακουσα και για εσοδα απο φορους στα τσιγαρα...λες και απο κει στηριζεται η οικονομια...Στα αλλα κρατη δλδ ειχαν προβλημα που το απαγορεψαν...

(τα βιντεακια αραγα τα ειδε κανενας ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
8. Δεν υπαρχει "μετρον αριστον" για το τσιγαρο, μην παραμυθιαζεστε επειδη σας συμφερει. Αν ειναι ετσι, δλδ να βλαπτουμε με μετρο, ας ελευθερωσουμε και ολα τα αλλα ναρκωτικα, ας μολυνουμε και τη θαλασσα "με μετρο", το φαγητο με μετρο, κλπ.

σωστοος...

ειναι ενδιαφερουσες ομως οι αποψεις και δικαιολογιες -λογικες εξαρτημενων ατομων..

τοση φαντασια και θεωρητικη μελετη για τη νικοτινη..

θα ηταν ενδιαφερον να ακουγαμε αναλογες αποψεις δικαιολογιες εξαρτημενων απο αλλες ουσιες,,ηρωινη,χασις κοκαινη οτν τους κοβουνε την ουσια.. κλπ.

λετε να βρισκαμε ομοιοτητες?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Δεν πρέπει καν να τίθεται θέμα. Ναι, αναγνωρίζω την επιθυμία των καπνιστών να ανάψουν το τσιγαράκι τους αλλά όταν βλάπτουν τους γύρω τους... το θέμα αλλάζει. Γιατί έτσι όπως έχουν δικαιώματα οι καπνιστές να καπνίζουν, εγώ έχω δικαιώμα να μην καπνίζω. Ποιανου το δικαίωμα θα πρέπει να υπερισχύει; Υγεία>Διασκέδαση.

Άκρως φιλικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.

Οχι, αλλα
ας μη γελιομαστε...Οταν σου επιτρεπεται μονο στο σπιτι και στο δρομο, ειναι σα να σου λενε "μην καπνιζεις". Γι αυτο μιλησα για αστεια μεσοβεζικη λυση.

Σορρυ, αλλα δε μιλαμε για απολυτη ικανοποιηση. Εδω παμε απο το ενα ακρο στο αλλο...Οτιδηποτε πιο κοντα στη "μεση" δεν ειναι δλδ εφικτο?!
Και κανεις δεν υποστηριξε οτι απογορευτηκε επειδη δε σας αρεσει. Για το ποσο κακο κανει στην υγεια, το εχουμε χιλιοπει και παραδεχτει ολοι. Ειναι βλαβερο για την υγεια ολων. - Απο κει και περα τι κανουμε...


Η μονη συγκριση? Για "ριξε" ενα εξπλειν εδω γιατι εχω την εντυπωση πως δεν εχω καταλαβει σωστα...:redface:

Δυστυχώς, κι εννοώ το δυστυχώς, η μόνη λύση που είχε προταθεί, πριν από δέκα χρόνια κιόλας, ήταν ο διαχωρισμός καπνίζοντων και μη. Ε, μετά από τόοοσα χρόνια αποτυχίας, δεν το βρίσκω τόσο άτοπο, να προχωρήσουν σε ολική απαγόρευση.
Άρα, ναι, αποδείχτηκε ότι η "μέση" δε λειτουργεί.

Όσο για τη σύγκριση, ήθελα να αντικρούσω την αναφορά που έκανες εσύ στο ποτό, δε θέλησα να τα αντιστοιχήσω η ίδια. Άρα, λέω, το τσιγάρο με βλάπτει την ώρα που το καπνίζεις. Το ποτό μόνο αν οδηγήσεις πιωμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δυστυχώς, κι εννοώ το δυστυχώς, η μόνη λύση που είχε προταθεί, πριν από δέκα χρόνια κιόλας, ήταν ο διαχωρισμός καπνίζοντων και μη. Ε, μετά από τόοοσα χρόνια αποτυχίας, δεν το βρίσκω τόσο άτοπο, να προχωρήσουν σε ολική απαγόρευση.
Άρα, ναι, αποδείχτηκε ότι η "μέση" δε λειτουργεί.

Θα επαναλάβω κάτι που είπα και σε προηγούμενη δημοσίευση. Αφού δε λειτούργησε ένα ήπιο μέτρο όπως αυτό του διαχωρισμού καπνιζόντων και μη καπνιζόντων, πώς θα πετύχει ένα τόσο αυστηρό μέτρο; Ποιός θα το εφαρμόσει σε όλες τις περιπτώσεις; Είναι εφικτό; Αυτό πάντως που μένει να δω, είναι τους αστυνομικούς να μπουκάρουν στα καφενεία και στα κωλόμπαρα της επαρχίας και να κόβουν πρόστιμα για το τσιγάρο... Αν μη τί άλλο, θα είναι εντυπωσιακό σαν θέαμα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το μέτρο δεν απέτυχε γιατί ήταν ήπιο, αλλά γιατί άφησε παραθυράκια.
Τώρα δεν υπάρχουν τα ίδια περιθώρια παρερμηνείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα δεν ήταν εκεί. Δεν ήταν τα παραθυράκια. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν υπήρξε ουσιαστική επιβολή του νόμου από αυτούς που είναι επιφορτισμένοι με αυτή τη δουλειά, δηλαδή τους αστυνομικούς. Αν γίνονταν τακτικοί έλεγχοι, όπως π.χ. στην Τουρκία όπου μάλιστα οι Τούρκοι καπνίζουν πολύ περισσότερο από εμάς, θα μπορούσε να είχε ισχύσει. Αλλά πήγα επανειλημμένως σε μαγαζιά και δεν είδα μια φορά να γίνεται έλεγχος. Και μάλιστα προβλέπω πώς θα πάει το πράγμα: Για 1-2 μήνες θα ισχύσει σε κάποιες μεγάλες καφετέριες και μετά σταδιακά θα γίνονται πάλι τεκές... Γιατί ακόμα κι αν πούνε ότι απαγορεύουμε το κάπνισμα παντού, αν δεν υπάρχει κάποιος να επιβάλει το νόμο, όλα αυτά θα πέσουν στο κενό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιαυτο δεν εχουμε πολιτικους αλλά "καριεριστες" κλεφτες. Σου λεει..η μιση χωρα καπνιζει, αν τους τσαντισουμε θα χουμε πολιτικο κοστος... Εμεις δε θελουμε να τους τσαντιζουμε. Θελουμε να πηγαινουν γηπεδο, να πινουν, να καπνιζουν, να αποβλακωνονται στην τηλεοραση και να μας ξαναψηφιζουν να τους κατακλεβουμε για περισσοτερα χρονια. (ισχυει για ολους βεβαια, οχι τους καπνιστες μονο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα πάντως το βασικό μου θέμα με τους καπνιστές είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν και να δεχτούν να κάτσουν σε χώρο μη καπνιστών, ακόμα κι αν οι μη καπνιστές στην παρέα είναι η πλειοψηφία. Δεν μου έχει τύχει ποτέ έως τώρα και για να πω την αλήθεια δεν το είχα δεχτεί ούτε εγώ ποτέ όταν κάπνιζα. Το κάπνισμα είναι εξάρτηση από τις χειρότερες και δεν υπάρχει τίποτα στην ουσία που μπορεί να αποτρέψει έναν καπνιστή από το να καπνίσει - ο μπαμπάς μου όταν είχε κάνει χειρουργείο στο γόνατο, μόλις ξύπνησε από την νάρκωση, το πρώτο κυριολεκτικά πράγμα που ρώτησε είναι αν υπάρχει κάποιος χώρος να πάει να καπνίσει! Συνεπώς, ας μη γελιόμαστε. Ο μόνος τρόπος να προστατευτούν οι μη καπνιστές είναι δυστυχώς (και λέω δυστυχώς γιατί καταλαβαίνω τους καπνιστές) η καθολική απαγόρευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αυτο που παρατηρω ειναι πως
- καποιοι μη καπνιστες προσπαθουν να πουν οτι το καπνισμα πρεπει γενικα να απαγορευθει, ανεξαρτητα αν οι καπνιστες θελουνε η οχι (καταναγκασμος... χμ τι ωραια δημοκρατια)
- αλλοι μη καπνιστες που σεβονται τις επιλογες των καπνιστων, να υπαρξει μια μεση λυση ωστε ολοι ναναι ευτυχισμενοι.
- καπνιστες που προσπαθουν να δικαιολογησουν οτι δεν κανουν κατι κακο και ειναι επιλογη τους βρε αδερφε στο κατω κατω ειναι εκεινοι που πεισμωνουν και λενε - ετσι εισαι? τωρα θα δεις
- καπνιστες που προσπαθουν να δικαιολογησουν οτι δεν κανουν κατι κακο και ειναι επιλογη τους βρε αδερφε στο κατω κατω και προσπαθουν να βρουν μια μεση λυση ωστε ολοι ναναι ευτυχισμενοι.:D

Ας αποφασισει ο καθενας σε ποια κατηγορια θελει να ανηκει, αν υπαρχει κι αλλη παρακαλω προσθεστε.:D
Προσωπικα αναβω τσιγαρο και σας παρακολουθω:P. Επισης, ανηκω στη 3η κατηγορια οταν μου σπανε τα @@@ και στην 4η οταν μου φερονται ενταξει.

Δε σε κατάλαβα. :redface:
:)
Εννοω ο καθενας να πραττει με γνωμονα το σεβασμο απεναντι στους αλλους, αν δηλαδη καπου επιτρεπεται το καπνισμα και ευγενια φυσικα. Εγω εκει δινω πολλη μεγαλη σημασια. Γιαυτο ειπα ο καθενας ατομικα να κανει αυτο ετσι ωστε ναμαστε ολοι ευχαριστημενοι(συλλογικα) καπνιζοντες και μη!

Εμένα πάντως το βασικό μου θέμα με τους καπνιστές είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν και να δεχτούν να κάτσουν σε χώρο μη καπνιστών, ακόμα κι αν οι μη καπνιστές στην παρέα είναι η πλειοψηφία. Δεν μου έχει τύχει ποτέ έως τώρα και για να πω την αλήθεια δεν το είχα δεχτεί ούτε εγώ ποτέ όταν κάπνιζα. Το κάπνισμα είναι εξάρτηση από τις χειρότερες και δεν υπάρχει τίποτα στην ουσία που μπορεί να αποτρέψει έναν καπνιστή από το να καπνίσει - ο μπαμπάς μου όταν είχε κάνει χειρουργείο στο γόνατο, μόλις ξύπνησε από την νάρκωση, το πρώτο κυριολεκτικά πράγμα που ρώτησε είναι αν υπάρχει κάποιος χώρος να πάει να καπνίσει! Συνεπώς, ας μη γελιόμαστε. Ο μόνος τρόπος να προστατευτούν οι μη καπνιστές είναι δυστυχώς (και λέω δυστυχώς γιατί καταλαβαίνω τους καπνιστές) η καθολική απαγόρευση.

Καλως το!!!!:kissing:
Συμφωνω σε οσα λες.;) Μονο καποιος που χει περασει απο αυτο το μονοπατι μπορει να καταννοησει ουσιαστικα. Διοτι κακα τα ψεμματα ολοι οι καπνιστες εχουν περασει τη φαση του μη καπνιστη. Θυμαμαι πολυ πιτσιρικι μονο με τη μυρωδια μου ρχοταν αηδια. Ενω οι μη καπνιστες δεν εχουν περασει απο αυτη τη φαση, αρκετοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.

Εαν θελει να διασφαλισει τη δημοσια υγεια, τοτε ας ποινικοποιησει τον καπνο γενικοτερα...
Απο τη στιγμη ομως που επιλεγει μια μεσοβεζικη λυση, ας φροντισει να ικανοποιησει και τους μεν και τους δε...
Θα ηταν το καλυερο...αλλα δεν "παιζει" ως option.

Δε μπορεις / τολμας να χτυπησεις τα πολυεθνικα συμφέροντα (πλέον) των καπνοβιομηχανιων.
Ειναι πολλά τα λεφτά....Νεράιδα!:D

Αρα χτυπας,ως ειθισται εξάλλου - οπως μπορεις και σαφώς κατ" επιφαση - απλα τον αδυναμο κρικο της αλυσιδας....:)

Ποιός θα το εφαρμόσει σε όλες τις περιπτώσεις; Είναι εφικτό;
Αν ειναι εφικτο σε πιο πολιτισμενες χωρες που εχουν απο πολυ καιρο αποκηρύξει το καπνισμα,ειναι εφικτό ΚΑΙ εδώ.;)

Απλα εμεις οι Ελληναράδες ψάχνουμε πάλι για τροπους να ΜΗΝ εφαρμόζουμε τους νόμους...γιατι ως γνωστον,ο υπερτατος νομος ειναι ο νομος του Ετσιθελά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δύο άρθρα για την απαγόρευση...
Από τη μία η ορθότητα της απόφασης, μεταξύ άλλων ως προς τις επιπτώσεις στα κέντρα:
Ειδικά στην περιφέρεια, το πρώτο καφενείο που θα τολμήσει να συμμορφωθεί με την απόφαση θα κλείσει σε λιγότερο από 48 ώρες.
Μία ενδιαφέρουσα αντίληψη δεν είναι μόνο ο προβληματισμός για τους σημερινούς καπνιστές:
Οι περισσότεροι από τους καπνιστές ισχυρίζονται ότι καπνίζουν από επιλογή, πως θυσιάζουν ένα κομμάτι από την υγεία τους για την απόλαυση που χορηγεί το τσιγάρο. Ασφαλώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Καπνίζουν επειδή είναι εξαρτημένοι από τη νικοτίνη. Οταν αναγνωρίσουν την εξάρτηση, θα καταλάβουν πως χρησιμοποιούν την απόλαυση ως άλλοθι προς τον εαυτό τους. Θα μου πείτε ότι η εξάρτηση από τη νικοτίνη δεν είναι μία υπόθεση από την οποία μπορείς να απαλλαγείς εύκολα. Δεν διαφωνώ.
...αλλά και η αγωνία για τους μελλοντικούς. Η χώρα μας έχει πολύ υψηλά ποσοστά καπνίζοντων και είναι φρόνιμο έστω να αναρωτηθούμε γιατί, ή να τους περιορίσουμε.

Και μία ανασκόπηση της αποτυχίας των προηγούμενων μέτρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
απαγορευτηκε επιτελους;;; :eek:

Για τους καπνιστες: μη στεναχωριεστε υπαρχουν και χειροτερα :P Σε μας εδω απαγορευται το καπνισμα και στις παραλιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στην δουλειά πάντως το μέτρο προς το παρόν τηρείται κανονικά. Από το αίθριο έχουν μαζέψει τα τασάκια κι έβαλαν ταμπέλες απαγόρευσης του καπνίσματος κι έβγαλαν έξω τασάκια. Και πράγματι βγαίνουν έξω να καπνίσουν...

Δεν ξέρω τι θα κάνουν βέβαια όταν πέσει το χιόνι και τ' αγιάζι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εφόσον απαιτείς περιβάλλον σωστό και καθαρό, είσαι υποχρεωμένη και να μην το βρωμίζεις με καπνό και γόπες...

Το περιβάλλον πρωτίστως βρωμίζει από λόγια και εμπάθεια, καλέ μου φίλε!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Απαγορευτηκε και μεσα στα ταξι, ενημερωθηκα.
Ακουσα επισης πως θα το απαγορεψουν και στα ΙΧ. Γνωριζετε κατι γι αυτο?
Λογικα, στο αμαξι μου κανω ο,τι θελω, θα εχω κυρωση αν καπνισω επειδη... ισως μου αποσπα την προσοχη? (το ιδιο ειχαν πει και για κινητα, αν και κατ εμε εχει μεγαλη διαφορα τσιγαρο με κινητο. δηλ. τα κινητα καλα εκαναν και τα απαγορεψαν αφου πραγματικα ειναι κινδυνος-θανατος η ταυτοχρονη ομιλια με οδηγηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν είναι πιο εύκολο με τσιγάρο.
Άλλωστε, σκέψου, απαγορεύεται όχι μόνο το κινητό, αλλά και το handsfree... Και δεν πρέπει καν να το κρατάς...!

Τσιγάρο... Άλλαξε ταχύτητα, κράτα τιμόνι, τράβα τζούρα, γύρνα τιμόνι, τίναξε το τσιγάρο, άλλαξε ταχύτητα...



...με δύο χέρια.


...ΚΑΙ μείνε συγκεντρωμένος, στη γιαγιά που περνάει, στην κότα που θα πεταχτεί, στον μπροστινό που θα φρενάρει, στο φανάρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
απαγορευτηκε επιτελους;;; :eek:

Για τους καπνιστες: μη στεναχωριεστε υπαρχουν και χειροτερα :P Σε μας εδω απαγορευται το καπνισμα και στις παραλιες!

Για την ακριβεια, πιο σημαντικό είναι να απαγορευτεί το κάπνισμα στις παραλίες παρά στα νυχτερινά κέντρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
η νονα μου τρακαρε μια φορα παλια γιατι της ειχε πεσει το τσιγαρο στα μπουτια της και το εψαχνε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η νονα μου τρακαρε μια φορα παλια γιατι της ειχε πεσει το τσιγαρο στα μπουτια της και το εψαχνε.


:hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top