Θα αφήνατε τη σχέση του παιδιού σας να κοιμηθεί στο σπίτι σας;

Θα αφήνατε τη σχέση του παιδιού σας να κοιμηθεί στο σπίτι σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 110)
  • Ναι, θα το επέτρεπα.

    Ψήφοι: 27 24.5%
  • Ναι, θα το επέτρεπα με προϋποθέσεις.

    Ψήφοι: 44 40.0%
  • Ναι, θα το επέτρεπα όταν λείπω από το σπίτι.

    Ψήφοι: 13 11.8%
  • Όχι δεν θα το επέτρεπα.

    Ψήφοι: 22 20.0%
  • Δεν ξέρω/Δεν θέλω να κάνω παιδιά

    Ψήφοι: 4 3.6%

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
πολλες φορες βλεπω κατι αμερικανικες σειρες οπου ο γκομενος της κορης εχει ερθει κ εχει κοιμηθει το βραδυ στο δωματιο της και το πρωι ολη η οικογενεια μαζι κ αυτος τρωνε πρωινο ανεμελοι κ γελαστοι.
εσεις θα το επιτρεπατε αυτο στο παιδι σας? (ειδικα στην κορη σας γιατι βασικά νομιζω οτι ακομα στα αγορια οι γονεις κανουν τα στραβα ματια περισσοτερο απ οτι στα κοριτσια:mad:)
εγω ας πουμε δεν μπορω να το φανταστω αυτο στο σπιτι μου. ο πατερας μου θα ειχε φρικαρει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
πολλες φορες βλεπω κατι αμερικανικες σειρες ...
εσεις θα το επιτρεπατε αυτο στο παιδι σας?


όχι, δεν θα του επέτρεπα να βλέπει αμερικανικές σειρές (Ο_ο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους γονείς της κοπέλας,ούτε η αδερφή μου με τους δικούς μας γονείς.(Άλλωστε όπως έφερα εγώ κοπέλα στο σπίτι μπορεί να φέρει εκείνη το αγόρι της)Κανένας διαχωρισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι, λες και αν δεν το έφερνε δεν θα είχε. Οκ πάει στο διάολο ένας γονιός να μην θέλει η κόρη του να έχει φίλο, ηλίθιο, οπισθοδρομικό αλλά οκ. Είναι μια στάση ζωή.

Μην μπερδεύουμε την ελευθερία με την ανοχή. Αν δεν συμφωνούμε με μια ελευθερία, αδιαφορούμε

Και ιδού η απορία ποίος είναι χειρότερος γονιός; Κάποιος που έχει επιβάλει στην παιδιά του μια ζωή κατηχητικού ή κάποιος που ξέρει ότι κάτι συμβαίνει, διαφωνεί αλλά επιλέγει να σου κάνει την ζωή "κόλαση" μόνο και μόνο να αισθάνεται αυτός ωραία; Τουλάχιστον ο πρώτος, αν και στενόμυαλο, έχει καλές προθέσεις. Ίσως να πιστεύει "απλά" ότι οι εναλλακτικές είναι "αρρωστημένες"

Υ.γ.: Για να μην παρεξηγηθώ, άλλο είναι πχ να μου "ζητούσε" να πάρω πρωινό με κάποιον που "γνώρισε" χθες στο clubbing και εντελώς διαφορετικό κάποιον που την εκφράζει εκείνη την περίοδο της ζωής της, έστω και αν είναι κάτι "απλό". Όχι ότι θα ενοχλούσε αν ήξερα ότι συμβαίνει το πρώτο, ή θα μου "ζητούσε" 1-2 φορές κάτι τέτοιο, απλά θα με ανησυχούσε η επιπολαιότητα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά,η ciela ρωτάει αν τα κορίτσια φέρνουν τόσο εύκολα τη σχέση τους στο σπίτι,όσο και τα αγόρια.
Επίσης θεωρώ δεδομένο ότι για να φέρεις άτομο σπίτι,σημαίνει πως αισθάνεσαι άνετα,άρα οι γονείς το έχουν συνειδητοποιήσει και είναι εντάξει με αυτό θεωρώντας το κάτι το φυσιολογικό.Εκτός αν κατάλαβα λάθος.

Τα όρια της μη ανοχής και της ανοχής επίσης είναι σαφώς ορισμένα.Αν ο γονέας φτάσει στο σημείο να μην ανέχεται ένα γεγονός,τότε δε θα συμβάλλει σε αυτό.(Το λιγότερο υγιές είναι να ανακατευτεί αρνητικά αφού σε αφήσει να φέρεις άτομο στο σπίτι.)Ελευθερία κι ανοχή είναι παρόμοιοι όροι.Το να δίνεις ελευθερία μπορεί απλά να σημαίνει ανοχή.Το ζήτημα είναι αν το επικροτείς ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
λοιπον εγω ρωτησα για sleep over. δεν εννοω να ερθει ο αλλος επισκεψη απλα. εννοω να πει καληνυχτα στο μπαμπα και το πρωι ολοι μαζι να φαμε πρωινο, οπως θα εκανα με μια φιλη μου η ενα αγορι με εναν φιλο του

θα μπορουσατε να φανταστειτε τον εαυτο σας σ αυτη τη σκηνη ως γονεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
λοιπον εγω ρωτησα για sleep over. δεν εννοω να ερθει ο αλλος επισκεψη απλα. εννοω να πει καληνυχτα στο μπαμπα και το πρωι ολοι μαζι να φαμε πρωινο, οπως θα εκανα με μια φιλη μου η ενα αγορι με εναν φιλο του

Αυτό ακριβώς εννοώ καλή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Έχει μείνει το αγόρι της αδερφής μου στο σπίτι μας και αν και η μαμά δεν ήταν ιδιαίτερα θετική στην αρχή, δεν έδειξε να έχει πρόβλημα όσο ήταν εδώ το παιδί. (Τον καημένο, με τρεις γυναίκες στο ίδιο σπίτι, μάλλον εκείνος θα το είχε το πρόβλημα :P)

Δε θα προσκαλούσα το αγόρι μου να μείνει μαζί μας, αλλά στο σπίτι του μπαμπά θα τον πήγαινα πολύ άνετα. Είναι cool ο μπαμπάς. :redface:

Αν είχα παιδιά, νομίζω πως θα μπορούσα να τους περάσω με τον τρόπο μου τα όρια τα οποία θα ήταν καλό να τηρούμε στις μεταξύ μας συναντήσεις εντός του σπιτιού, οπότε δε θα είχα και πρόβλημα να μένει το αγόρι της κόρης μου ή το κορίτσι του γιου μου στο σπίτι. Π.χ. κλείσε την πόρτα σου και κάνε ό,τι θες (σε ένα μέτρο κι αυτό το «ό,τι θες»), αλλά μη χαμουρεύεσαι μπροστά μου, παίρνω πρωινό, λυπήσου με! :P

Πιο ασφαλείς θα ήταν γυρίζοντας δεξιά κι αριστερά; :hmm: Δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
λοιπον εγω ρωτησα για sleep over. δεν εννοω να ερθει ο αλλος επισκεψη απλα. εννοω να πει καληνυχτα στο μπαμπα και το πρωι ολοι μαζι να φαμε πρωινο, οπως θα εκανα με μια φιλη μου η ενα αγορι με εναν φιλο του

θα μπορουσατε να φανταστειτε τον εαυτο σας σ αυτη τη σκηνη ως γονεις?
εγώ πάλι δεν είμαι τόσο υπεράνω όσο οι υπολοιποι που απαντησαν :P.
Να έρθει, να κάτσει, να τον/την γυρίσω και σπίτι του το βράδυ αλλά μέχρι το παιδί μου να πάει 18(==να τελειώσει το σχολείο) ο καθένας κοιμάται σπίτι του.
Τώρα, ΑΝ ήταν φοιτητής/τρια (αν δεν έπαιρνε τα γράμματα και έπιανε αμέσως δουλειά να φρόντιζε να πιάσει και σπίτι να μείνει) και είχε περάσει στην πόλη που μέναμε και ως οικονομικά εξαρτώμενος/η παρέμενε στο σπίτι, θα ήμουν κάπως πιο χαλαρή νομίζω. Πάντα μιλώντας για κάποια πιο σταθερή σχέση και όχι να μου φέρνει όποιον γνωρίσει σπίτι.
Όχι να το κάνουμε και ... αρμένικη βιζιτα και να μεγαλώνω και ...2ο φοιτητή στο σπίτι αλλά θα το έβλεπα πιο ψύχραιμα το θέμα.
Βέβαια από την άλλη δεν θα ήθελα με τπτ τα φοιτητές παιδιά μου να μένουν στο ίδιο σπίτι με μένα (έχω κάνει κι εγώ φοιτήτρια :P) οπότε μακάρι όταν και αν ερθει η ώρα τα οικονομικά της οικογένειας να επιτρέπουν να μένουν μόνα τους.

πσ. η απάντηση δεν διαφοροποιείται είτε μιλάμε για γιο είτε για κόρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κι εγώ απο 18 θα επέτρεπα ως γονέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Να έρθει, να κάτσει, να τον/την γυρίσω και σπίτι του το βράδυ αλλά μέχρι το παιδί μου να πάει 18(==να τελειώσει το σχολείο) ο καθένας κοιμάται σπίτι του.
Τώρα, ΑΝ ήταν φοιτητής/τρια (αν δεν έπαιρνε τα γράμματα και έπιανε αμέσως δουλειά να φρόντιζε να πιάσει και σπίτι να μείνει) και είχε περάσει στην πόλη που μέναμε και ως οικονομικά εξαρτώμενος/η παρέμενε στο σπίτι, θα ήμουν κάπως πιο χαλαρή νομίζω. Πάντα μιλώντας για κάποια πιο σταθερή σχέση και όχι να μου φέρνει όποιον γνωρίσει σπίτι.

Τόσο μεγάλη διαφορά έχει το 17 από το 18; Η Γ λυκείου από το 1ο έτος του πανεπιστήμιου; :hmm:

edit: @Chemwizard, η ίδια ερώτηση και για σένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τόσο μεγάλη διαφορά έχει το 17 από το 18; Η Γ λυκείου από το 1ο έτος του πανεπιστήμιου; :hmm:

edit: @Chemwizard, η ίδια ερώτηση και για σένα :P

Kαταρχάς (έχει συζητηθει και σε άλλο θέμα) τα 18 από τα 17 δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Τα 17 από τα 16 δεν έχουν μεγάλη διαφορά, τα 16 από τα 15 δεν έχουν μεγάλη διαφορά, άρα τι 18 τι 15 το ίδιο είναι? ;) Ε.. δεν πάει ακριβώς έτσι!

κατά δεύτερον, Ναι έχουν "μεγαλύτερη" διαφορά τα 17 από τα 18, σε σχέση με τα 16 από τα 17 πχ. γιατί το τέλος του σχολείου σηματοδοτεί ένα "τέλος εποχής". Στο σχολείο είσαι το παιδί του γονιού σου που οι καθηγητές σου θα μιλήσουν στους γονείς σου για τη συμπεριφορά σου, θα τους καλέσουν αν πάρεις αποβολή κτλ κτλ κτλ. Στο πανεπιστημιο είσαι ο κ.Τάδε και κανείς καθηγητής πχ. δεν θα...φωνάξει το μπαμπά σου άμα κάνεις μλκ.
Οπότε ναι... Θεωρώ ότι κοινωνικά και ψυχολογικα (και για το παιδί) τα Χριστούγενα της Γ' Λυκείου απέχουν από τα Χριστούγεννα τους 1ου έτους πολύ περισσότερο από 12 μήνες. :)

Επίσης, να διευκρινήσω εδώ ότι μια τέτοια μετάβαση δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη. Δεν είπα ότι πχ μέχρι και την τελευταία μέρα του Λυκείου θα επιτρέπω στον φίλη/στη φίλη του παιδιού μου να έρχεται σπίτι μας αυστήρα και μόνο ...4-6 το απόγευμα για τσάι και ξαφνικά με το που θα πάρει το πάσο της σχολής του θα πω "α, ωραία τώρα φέρε τον/την φίλο-η σπίτι να μείνει μια βδομάδα" :P.
Για όλα τα πράγματα χρειάζονται σταδιακές μεταβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τόσο μεγάλη διαφορά έχει το 17 από το 18; Η Γ λυκείου από το 1ο έτος του πανεπιστήμιου; :hmm:

edit: @Chemwizard, η ίδια ερώτηση και για σένα :P

Είχα σκοπό να κάνω edit περί αυτού αλλά μαγείρευα:P

Το 18 δεν είναι απόλυτο ως νόύμερο,αλλά μια μέση τιμή.Και στα 17 για παράδειγμα αν είναι ώριμη οκ.Πιο πριν δε θα το προτιμούσα,πάντως.Στο πλαίσιο μιας διαπαιδαγώγισης που όσο το παιδί μεγαλώνει,αυξάνονται ανάλογα τα δικαιώματα κι οι υποχρεώσεις του,θεωρώ για παράδειγμα,τα 15 εξωφρενική ηλικία ώστε να του δώσω αυτό το δικαίωμα.(Μιλάω πάντα για το να έρθει στο πατρικό και να αντιμετωπίζεται η κατάσταση σαν φυσιολογική για την ηλικία του,όχι το να κάνει σεξ.Εκεί δεν ξέρω ακόμη,έχω πολλά χρόνια μπροστά μου για να γίνω γονιός :hmm: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δε νομίζω στα 15 να στο ζητούσε κιόλας. :hmm: Καλά καλά δεν έχουν βγει από το αυγό! Δες πόσα παιδιά σε ηλικίες 15-16 γράφουν, για να πουν πόσο ντρέπονται να μιλήσουν σε μια κοπέλα. Τα κορίτσια από την πλευρά τους τηρούν σιγή ιχθύος.

Μου αρέσει η προσέγγιση του wizard, ο παράγοντας της ωριμότητας δηλαδή. Δεν καταλαβαίνω γιατί συνοδεύεται από νουμεράκια βέβαια. :P

Ίσως γιατί σκέφτομαι με βάση εμένα. Μου φαίνεται πολύ γλυκιά η σκέψη ότι το παιδί μου αισθάνεται πολλά και όμορφα πράγματα για κάποιον/κάποια και θέλει να κοιμηθούν παρέα :inlove:, αλλά επειδή εγώ δεν είχα νιώσει αυτήν την «ανάγκη» αν το θέλετε πριν τα 17, δε θεωρώ πως μπορεί να δημιουργηθεί πολύ νωρίτερα (π.χ. στα 15 που ειπώθηκε). Επομένως έχω στο μυαλό μου κι εγώ ένα όριο ηλικίας, busted. :redface:

Λάθος συλλογισμός. Right. Οπότε επιστρέφουμε στην ωριμότητα την οποία βέβαια μπορεί να μην έχει ούτε στα 18 ούτε και στα 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Βασικά η προσέγγιση μου θα έλεγα πως είναι μια προσπάθεια για βέλτιστη συμφωνία ανάμεσα σε επιθυμίες,ωριμότητα,ισορροπιών και βιολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Μα τι 18, 17 και 15 συζητάτε; Εδώ τώρα πια οι νέοι κάνουν σεξ απ' τα 14! :P
Το θέμα είναι πρακτικό και οικονομικό, που θα πάνε τα παιδιά να κάνουν το γούτσου-γούτσου τους; :hmm:

Δεν θα μου άρεσε να χώνομαι στα βρακιά των παιδιών μου. Δεν θέλω να ξέρω με ποιον, ποια και πόσους πάνε. Είναι καθαρά δικό τους θέμα. Πιστεύω ότι θα έχω φροντίσει μέχρι τότε να τους περάσω όλα όσα χρειάζεται να ξέρουν για να προστατεύσουν την αυτοεκτίμηση και την αξιοπρέπειά τους.

Από κει και πέρα, θα το ξεκαθαρίζω...παιδιά όταν θα λείπουμε εμείς, ελεύθεροι...το σπίτι δικό σας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Το θέμα είναι πρακτικό και οικονομικό, που θα πάνε τα παιδιά να κάνουν το γούτσου-γούτσου τους; :hmm:
Δε νομίζω πως είναι αυτό το θέμα της συζήτησης όμως. :look: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δεν θα μου άρεσε να χώνομαι στα βρακιά των παιδιών μου. Δεν θέλω να ξέρω με ποιον, ποια και πόσους πάνε. Είναι καθαρά δικό τους θέμα. Πιστεύω ότι θα έχω φροντίσει μέχρι τότε να τους περάσω όλα όσα χρειάζεται να ξέρουν για να προστατεύσουν την αυτοεκτίμηση και την αξιοπρέπειά τους.

Από κει και πέρα, θα το ξεκαθαρίζω...παιδιά όταν θα λείπουμε εμείς, ελεύθεροι...το σπίτι δικό σας! ;)
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν μπορώ να ξέρω από τώρα τι θα κάνω ως γονιός γιατί είμαι μικρή, αλλά ξέρω πως ακόμα και αν ο ίδιος μου ο μπαμπάς μου έλεγε φέρε το αγόρι σου σπίτι(ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να το πει, το κοριτσάκι του), δεν θα μπορούσα με τίποτα να τον συστήσω στους γονείς μου και μετά να πω καληνύχτα, και να πάμε στο δωμάτιο μου. Ακόμα και τίποτα να μην κάνουμε Τζίσους είναι οι γονείς μου έξω στο σαλόνι και εγώ δεν θα ήθελα ούτε να διανοηθώ να κάνουν σεξ, αυτοί γιατί να το ανεχτούν?
Όταν είναι άδειο το σπίτι, όπως είπες, ελεύθερα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γιατι οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι, καθώς τα έχω περάσει κι εγώ όπως και όλοι μας άλλωστε, αν το παιδί μου είχε σχέση, θα προσπαθούσα να του "αδειάζω την γωνιά" όσο περισσότερο μπορούσα, για να μην χρειαστεί να πάει ποτέ σε ξενοδοχείο ημιδιαμονής ή να την βγάλει στο παρκάκι. Από εκεί και πέρα, τα οικογενειακά πρωινά all together δεν μου ταιριάζουν σαν ιδιοσυγκρασία και επίσης προσωπικά ποτέ δεν έβγαλα τα μάτια μου με τους γονείς μου στο δίπλα δωμάτιο, οπότε νομίζω ότι δεν θα μου αρέσει να κάνει κάτι διαφορετικό το παιδί μου. Οπότε, από τα 14-15 (ανάλογα με την ωριμότητά του) και μέχρι να τελειώσει το σχολείο ας αρκεστεί σε σαββατόβραδα που θα είμαι έξω ή weekends που θα λείπω. Αν μετά θελήσει να έχει άλλα προνόμια, ας φροντίσει να φύγει από το σπίτι. :P Όσο για το αν θα υπάρχει διαφοροποίηση στην συμπεριφορά μου σε σχέση με το αν το παιδί θα είναι αγόρι ή κορίτσι, νομίζω ότι με το αγόρι πιθανώς να ήμουν πιο επιφυλακτική, καθώς οι γονείς των κοριτσιών συχνά τείνουν να αντιμετωπίζουν το αγόρι και τους γονείς του ως αποδιοπομπαίους τράγους σε "δύσκολες" περιπτώσεις (από το να πέσουν οι βαθμοί της επειδή την "έφαγαν οι έρωτες" μέχρι να κολλήσει επιχείλιο έρπη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top