Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Χμμ....οταν τον γνωρισα τον χρυσό μου ήταν νοικοκυρεμένος και καθαρούλης! Οταν με καλούσε σπίτι, το είχε στην εντέλεια, μερικές φορές μου μαγείρευε κι όλας (δεν τρωγόταν, delivery παίρναμε, αλλά η σκέψη μετράει) και γενικά με εντυπωσίασε. Ε, από τότε που άρχισε να με συνηθίζει, αρχισε να αραιώνει το καθαρισμα, μέχρι που αρχίσαμε να μένουμε μαζί και δεν κάνει απολύτως τίποτα. Βέβαια δουλευει πολλές ώρες (συνήθως γυρνάμε ίδια ώρα σπίτι, αλλά εγώ έχω τα Σαββατα off) οπότε κουτσά στραβά τα καταφέρνω με το σπίτι ΚΑΙ τις εξωτερικές δουλειές...αλλά μερικά πράματα δεν μπορώ να τα κάνω! Δεν ξέρω να φτιάχνω καζανάκια που έχουν χαλάσει εδώ και μήνα και ο καλός μου τα αγνοεί.
Αγαπητή πλειοψηφία των αντρών: ΔΕΝ είμαστε ο σουπερμαν. Μάθετε να βοηθάτε γιατί θα μας τη βιδώσει καμιά μέρα και θα αρχίσουμε να σας βαράμε με τη σκούπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για τους περισσότερους μη-φαλλοκράτες άντρες πάντως, ο λόγος που δεν κάνουν δουλειές δεν είναι ότι θεωρούν ότι είναι αρμοδιότητα της γυναίκας.
Απλούστατα, ο κάθε άνθρωπος (άντρας/γυναίκα) κάνει το μίνιμουμ απαραίτητο housework για να αισθάνεται άνετα ο ίδιος στο σπίτι του. Δυστυχώς, για χ,ψ λόγους, οι περισσότερες γυναίκες θέλουν το σπίτι πολύ πιο καθαρό (ενίοτε σε σημείο ψυχαναγκασμού) απο το σημείο που αρκεί στο μέσο άντρα. Μπορεί ο εν λόγω άντρας να προσπαθήσει βραχυπρόθεσμα να ξεπεράσει το σημείο αυτό για να εντυπωσιάσει ή να γλιτώσει τη γκρίνια αλλά τελικά μακροπρόθεσμα ο κάθε άνθρωπος συνήθως καταλήγει να κάνει αυτά που χρειάζεται ο ίδιος.

Το να προσπαθείς να αλλάξεις τον άλλο και να τον κάνεις να έχει ανάγκη ένα πιο καθαρό σπίτι είναι μάταιο.

Προσωπικά, οι μόνες επιλογές που βλέπω για τις εν λόγω γυναίκες είναι οι εξής:
Ή αποδέχεσαι ότι θα είσαι ο μαλάκας που θα κάνει περισσότερα γιατί πολύ απλά κανείς άλλος στο σπίτι δεν έχει τον δικό σου ψυχαναγκασμό
Ή αλλάζεις και μαθαίνεις τον εαυτό σου να μην παθαίνει αμόκ αν το σπίτι δεν είναι και τόσο καθαρό όσο έχεις συνηθίσει.

Προσωπικά θα διάλεγα το 2ο, αν και ευτυχώς δεν χρειάστηκε να διαλέξω ποτέ: Όλοι οι άντρες που πέρασαν από τη ζωή μου ήθελαν το σπίτι πιο καθαρό απ'ότι μου αρκούσε εμένα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αγαπητή πλειοψηφία των αντρών: ΔΕΝ είμαστε ο σουπερμαν. Μάθετε να βοηθάτε γιατί θα μας τη βιδώσει καμιά μέρα και θα αρχίσουμε να σας βαράμε με τη σκούπα.
Μετα την all-time classic ''παντοφλα'',ηρθε και η σκουπα!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μετα την all-time classic ''παντοφλα'',ηρθε και η σκουπα!!!:P
Ναι, διότι όταν πρόκειται περί φασίνας, μόνο το ξύλο με τη σκούπα (άντε σφουγγαρίστρα) σωφρωνίζει και ενθαρρύνει. Η παντόφλα δημιουργεί την εξής αλληλουχία σκεψης: παντόφλα=ζεστο+μαλακό=μμμ χαλάρωση=ΟΧΙ δουλειές. Αρα, δεν μας κανει.

Λια, είσαι πάρα πολύ τυχερή. Παρ όλο που κι εγώ δεν είμαι τρελή με την καθαριότητα (βέβαια παθαίνω πανικο οταν είναι να ερθει κάποιος σπίτι, αλλά τις αλλες μέρες δεν με πολυνοιαζει) ολοι οι άντρες που ξέρω είναι αυτό που λέμε "ανεπρόκοποι" και δεν τους ενδιαφέρει και καθολου (εκτός από τον πατέρα μου που καθαρίζει ΟΛΗ την ώρα). Ο boyfriend ομως, που μένουμε μαζί, όχι μόνο δεν μαζευει/καθαριζει/πλένει/κλπ αλλά γκρινιάζει κι όλας αν κάτι δεν είναι στην τρίχα! ΑΑΑΑΑαααααα! (ήθελα emoticon για σουπερ θυμο, αλλά έχει κολλήσει και δεν μπορώ να βάλω. Δεν έχει σημασία γιατι...) ΑΑαααααα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ναι, διότι όταν πρόκειται περί φασίνας, μόνο το ξύλο με τη σκούπα (άντε σφουγγαρίστρα) σωφρωνίζει και ενθαρρύνει. Η παντόφλα δημιουργεί την εξής αλληλουχία σκεψης: παντόφλα=ζεστο+μαλακό=μμμ χαλάρωση=ΟΧΙ δουλειές. Αρα, δεν μας κανει.
τα 2 τελευταια σκελη της εξισωσης επιτυγχανονται και χωρις την παντοφλα:P.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Αυτό που λέει η Λία είναι πολύ σωστό. Οι περισσότεροι άντρες δεν έχουν την αίσθηση του καθαρού και του συμμαζεμένου όπως την έχουμε οι γυναίκες - και δε μιλάω για υπερβολές τύπου να γλύφεις το πάτωμα, αυτά τα σιχαίνομαι κι εγώ. Όταν είπα στο φίλο μου να συμμαζέψει το δωμάτιο, δεν ήξερε τι εννοούσα - στα μάτια του ήταν συμμαζεμένο, δεν είχε αίσθηση του "ασυμμάζευτου". Πρέπει να του εξηγώ εγώ τι ακριβώς θέλω να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πρέπει να του εξηγώ εγώ τι ακριβώς θέλω να κάνει.

και μερικες φορες,,το γυναικειο συμμαζεμενο μπορει να ειναι λιγοτερο πρακτικο σε χρηση απο το ανδρικο μπαχαλο..:P

αλλα ειναι πιο ωραιο..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εμενα παντως το σπιτι μου οποτε περναει γυναικα απο εδω μεσα γινεται λελαπα, θελει να μου μαγειρεψει και μαγειρευει και εγω καθαριζω 2 μερες μετα. Το δωματιο μου με ρουχα, πανακια για ντεμακιγιαζ παντου, εσωρουχα, πανικος.

στο δε σαλωνι αναβουμε κερακι, σταζει κερακι. Αφηνουμε ποτακι σταζει ποτακι, αναβουμε τζακι σκορποχωρι οι σταχτες κτλ.

και ο μαλακας καθαριζει μετα γιατι δεν μπορω να ειναι ανω κατω δεν δουλευει το μυαλο μου

και δεν εινια μονο μια ποθ ειναι ετσι-_-

το 90% των αντρων ειναι τεμπελδες γιατι εχουν μαθει να μαζεβει τα σωβρακα η μαμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εμένα μ' αρέσει το άνω-κάτω :lol: Μου την σπάνε αυτοί που έχουν εμμονές με την καθαριότητα. Λες και θα τους φάει η σκόνη αν μείνει το σπίτι ασκούπιστο για μερικές μέρες παραπάνω. Το να πετάς σκουπίδια εδώ και εκεί δεν μου αρέσει (πάλι καλά έχω μερικά όρια :lol: ), αλλά τα πεταμένα ρούχα ή το ξεστρωμένο κρεβάτι δεν με ενοχλούν (υπάρχουν αλήθεια άνθρωποι που στρώνουν το κρεβάτι τους καθημερινά;;; Θα τρελαθω!). Αυτό που δεν ανέχομαι με τίποτα είναι τα άπλυτα πιάτα/ποτήρια πεταμένα σε διάφορα σημεία του σπιτιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εμένα μ' αρέσει το άνω-κάτω :lol: Μου την σπάνε αυτοί που έχουν εμμονές με την καθαριότητα. Λες και θα τους φάει η σκόνη αν μείνει το σπίτι ασκούπιστο για μερικές μέρες παραπάνω. Το να πετάς σκουπίδια εδώ και εκεί δεν μου αρέσει (πάλι καλά έχω μερικά όρια :lol: ), αλλά τα πεταμένα ρούχα ή το ξεστρωμένο κρεβάτι δεν με ενοχλούν (υπάρχουν αλήθεια άνθρωποι που στρώνουν το κρεβάτι τους καθημερινά;;; Θα τρελαθω!). Αυτό που δεν ανέχομαι με τίποτα είναι τα άπλυτα πιάτα/ποτήρια πεταμένα σε διάφορα σημεία του σπιτιού.
Το αυτό. Θα ήθελα να είμαι λίγο πιο συμμαζεμένη (αν μη τι άλλο να μπορώ να καλώ φίλους στο σπίτι χωρίς να ντρέπομαι) αλλά μεταξύ του πώς είμαι τώρα και του πώς είναι η μέση ελληνίδα, προτιμώ με χίλια το πώς είμαι τώρα. Ουδέποτε είχα τον παραμικρό καυγά με άντρα για το ότι δεν καθαρίζει αρκετά, περνάμε την ώρα μας πιο ευχάριστα :D
Φυσικά όλα αυτά είναι γενικότητες, δεν είναι όλες οι γυναίκες σαν τη μέση ελληνίδα και ξέρω άντρες που είναι πιο ψυχαναγκαστικοί με την καθαριότητα από αυτό (τρανό παράδειγμα ο πατέρας μου).

Λια, είσαι πάρα πολύ τυχερή. Παρ όλο που κι εγώ δεν είμαι τρελή με την καθαριότητα (βέβαια παθαίνω πανικο οταν είναι να ερθει κάποιος σπίτι, αλλά τις αλλες μέρες δεν με πολυνοιαζει) ολοι οι άντρες που ξέρω είναι αυτό που λέμε "ανεπρόκοποι" και δεν τους ενδιαφέρει και καθολου (εκτός από τον πατέρα μου που καθαρίζει ΟΛΗ την ώρα).
Χαχα, μην το λες, δεν έπεσα σε ιδιαίτερα καθαρούς άντρες, απλά σε άντρες που είναι αυτάρκεις και δεν περιμένουν από μένα να καθαρίζω. Από εκεί και πέρα, ο κυριότερος λόγος αυτού που ανέφερα παραπάνω είναι ότι εγώ είμαι εξίσου "ανεπρόκοπη" με το μέσο άντρα, ίσως και περισσότερο , οπότε τα βρίσκουμε :hehe:
Κοίτα σύμπτωση, κι εμένα ο πατέρας μου είναι ψυχαναγκαστικός με την καθαριότητα! (εγώ πήρα από τη μαμά :D)

Ο boyfriend ομως, που μένουμε μαζί, όχι μόνο δεν μαζευει/καθαριζει/πλένει/κλπ αλλά γκρινιάζει κι όλας αν κάτι δεν είναι στην τρίχα! ΑΑΑΑΑαααααα! (ήθελα emoticon για σουπερ θυμο, αλλά έχει κολλήσει και δεν μπορώ να βάλω. Δεν έχει σημασία γιατι...) ΑΑαααααα!
Αυτό να το προσέξεις, δεν είναι καλό. Αν θέλει το σπίτι καθαρό και αντί να σηκώσει το κουλό του να καθαρίσει, περιμένει από σένα να το κάνεις επειδή είσαι γυναίκα, φοβάμαι (και μακάρι να βγω ψεύτρα) ότι θα σου βγάλει διάφορα άλλα φαλλοκρατικά στην πορεία και αν δεν είσαι κι εσύ τέτοιος τύπος (ορισμένες γυναίκες πιστεύουν όντως σε καθορισμένους υποδεέστερους ρόλους για τις ίδιες, οπότε τα βρίσκουν με τους φαλλοκράτες που διαλέγουν για συντρόφους, αλλά δε σε έχω κόψει για τέτοια) θα είσαι συνεχώς μες τα νεύρα. Again, μακάρι να κατάλαβα λάθος και να μην ισχύει αυτό στην περίπτωση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
εγω και ο πατερας μου:P:whistle::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Το αυτό. Θα ήθελα να είμαι λίγο πιο συμμαζεμένη (αν μη τι άλλο να μπορώ να καλώ φίλους στο σπίτι χωρίς να ντρέπομαι) αλλά μεταξύ του πώς είμαι τώρα και του πώς είναι η μέση ελληνίδα, προτιμώ με χίλια το πώς είμαι τώρα. Ουδέποτε είχα τον παραμικρό καυγά με άντρα για το ότι δεν καθαρίζει αρκετά, περνάμε την ώρα μας πιο ευχάριστα :D
Φυσικά όλα αυτά είναι γενικότητες, δεν είναι όλες οι γυναίκες σαν τη μέση ελληνίδα και ξέρω άντρες που είναι πιο ψυχαναγκαστικοί με την καθαριότητα από αυτό (τρανό παράδειγμα ο πατέρας μου).

μια από τα ίδια και εγώ. Είναι χάσιμο χρόνου και ανθυγιεινό να ασχολείσαι όλη μέρα με την καθαριότητα και την τάξη. Προτιμώ να αφιερώσω περισσότερο χρόνο σε προσωπικές στιγμές, παρά να την βγάζω με μια σκούπα στο χέρι :lol: Η ακαταστασία δεν με απωθεί και τόσο όταν καλώ κόσμο στο σπίτι. Το πολύ πολύ να μαζέψω τα ρούχα από τον καναπέ:P. H μέση Ελληνίδα δεν παλεύεται με τίποτα. Όποτε παίρνω τηλέφωνο την μάνα μου μου λέει ότι σκουπίζει, wtf? Έρχονται και αύριο οι γονείς μου για χριστουγέννα... ποιός τους ακούει όταν αντικρύσουν το σπίτι-στάβλο :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν θέλει το σπίτι καθαρό και αντί να σηκώσει το κουλό του να καθαρίσει, περιμένει από σένα να το κάνεις επειδή είσαι γυναίκα, φοβάμαι (και μακάρι να βγω ψεύτρα) ότι θα σου βγάλει διάφορα άλλα φαλλοκρατικά στην πορεία και αν δεν είσαι κι εσύ τέτοιος τύπος (ορισμένες γυναίκες πιστεύουν όντως σε καθορισμένους υποδεέστερους ρόλους για τις ίδιες, οπότε τα βρίσκουν με τους φαλλοκράτες που διαλέγουν για συντρόφους, αλλά δε σε έχω κόψει για τέτοια) θα είσαι συνεχώς μες τα νεύρα.


αν οντως ο αλλος θελει πολυ καθαρο τον τοπο και βαζει τη γυναικα αν το κανει

μυριζει λιγο αυταρχισμος

επισης κατι σημαντικο ειναι να μην δημιουργεις βρωμια.. ακουω πχ καποιοι πετανε καλτσες στο σαλονι και κατι τετοια..

παρανοικο για μενα..

εμενα καθαριζει η μανα μου οποτε θελει,,αλλα εγω πολυ δυσκολα θα τη το πω.. ειμαι καπως αλεξιβρωμος:P

αλλα τον υπολογιστη μου κλπ προσωπικα μου τα ξεσκονιζω εγω που και που..

και βαζω τα πραγματα ρουχα απλυτα κλπ εκει που μου λεει εκινη,,σε καλαθι κλπ

δεν πεταω ρουχα απο εδω και εκει

ολα σε συγκεκριμενο μερος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Το να πετάς σκουπίδια εδώ και εκεί δεν μου αρέσει (πάλι καλά έχω μερικά όρια :lol: ), αλλά τα πεταμένα ρούχα ή το ξεστρωμένο κρεβάτι δεν με ενοχλούν (υπάρχουν αλήθεια άνθρωποι που στρώνουν το κρεβάτι τους καθημερινά;;; Θα τρελαθω!).

Μπορείς να τρελαθείς, είμαι ένας τέτοιος. :rolleyes:

Δεν είναι κάτι ακραίο όμως αυτό, ούτε και ψυχαναγκασμός. Γούστο περισσότερο, πώς σου αρέσει, δηλαδή, να είναι ο χώρος που ζεις. Μ' αρέσει τα δωμάτια και να είναι όμορφα, καθαρά και τακτοποιημένα κι αυτό δε σημαίνει πως είμαι όλη μέρα με το ξεσκονόπανο ή τη σκούπα σαν έναν άλλον inspector Gadget της καθαριότητας, ούτε κι ότι δε θα τεμπελιάσω κι εγώ μια μέρα. Πάτε από το ένα άκρο στο άλλο, νομίζω. :P

Μην είμαι οφφτοπικ, νομίζω πως κάποια βασικά πράγματα πρέπει να μοιράζονται σε όλα τα μέλη (ακόμη και τα παιδιά, αν υπάρχουν, αυτά που μπορούν φυσικά), αλλά οι παράλογες απαιτήσεις του καθενός δε γίνεται να ικανοποιούνται από τον έτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ στρώνω το κρεβάτι μου κάθε μέρα για δύο λόγους: α) το δωμάτιο φαίνεται αυτόματα σχεδόν εντελώς τακτοποιημένο, ακόμα κι αν υπάρχουν χίλια πράγματα τριγύρω και σκόνη πάνω στα έπιπλα και β) αν δεν το στρώσω για δύο συνεχόμενες μέρες, επειδή δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σεντόνια με λάστιχο και κάνω περίεργο ύπνο, χαλάνε όλα τα σκεπάσματα και δυσκολεύομαι να σκεπαστώ :P (αυτό δεν ισχύει βέβαια τόσο το καλοκαίρι).
Κατά τα άλλα το σπίτι μπορεί άνετα να είναι ασκούπιστο πολλές μέρες και να έχει σκόνη, αλλά αποκλείεται να έχει πεταμένα πράγματα και όχι καθαρή λεκάνη και νεροχύτη. Βέβαια γενικά είμαι προσεκτική, δεν λερώνω και σπάνια έρχεται κόσμος, οπότε συντηρείται πάρα πολύ εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Θυμήθηκα έναν γνωστό που μια φορά πήγα σπίτι του και είχε μέχρι και τις κάλτσες σε σειρά ανάλογα με το χρώμα!
Βασικά, μάλλον η τάξη και η καθαριότητα πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν διαφορετικά πράγματα...Αλλο μούχλα στη μπανιέρα και άλλο ρούχα πεταμένα στην καρέκλα.
Οσο για τις αντιλήψεις του boyfriend, κατηγορώ τις πρώην που τον μάθανε έτσι (είναι πολλές που θεωρούν "ντεκαβλέ" τον άντρα να κάνει δουλειες) μιας και δεν είναι μαμάκιας. Βέβαια αμά το πάρει απόφαση, θα κάνει πράγματα, απλά αυτό συμβαίνει πιό αραιά από ότι θα ήθελα.
Το κρεβάτι μου δεν το έστρωνα σχεδόν ποτέ όλα αυτά τα χρόνια...τώρα τελευταία έχω αρχίσει να το κάνω συχνά και μ'αρέσει πολύ όταν πάω να ξαπλώσω (εννοείται ότι το απόγευμα το στρώνω, το πρωί δεν προλαβαίνω τίποτα).
Από περιέργεια, θέλω να κάνω ένα μικρό ερωτηματολόγιο:
1) Κάθε ποτε σκουπίζετε/σφουγγαρίζετε?
2) Κάθε πότε ξεσκονίζετε?
3) Κάθε πότε τακτοποιείτε γενικά?
4) Κάθε πότε κάνετε μπουγάδα?
5) Κάθε ποτε κάνετε γενική?
6) Κάθε πότε κάνετε το μπάνιο?
7) Κάθε πότε μαγειρεύετε/πλένετε πιάτα?

Ετσι, για να δω τι γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ τις κάνω, δεν είναι τώρα εποχές να πληρώνω καθαρίστριες :P Γενικά τον 1ο χρόνο που έμενα μόνος μου ήταν ακατάστατα μέχρι και βρώμικα πολλές φορές επειδή δεν ήξερα και είχα συνηθίσει όλα να τα κάνει η μητέρα μου!Πλέον όμως έχω μάθει μόνος μου και πάντα το σπίτι μου είναι σε θέση για επίσκεψη.Εντάξει λίγη σκόνη έχει αν και προσπαθώ να ξεσκονίζω μια φορά τη βδομάδα/2 βδομάδες το πολύ αλλά σε γενικές γραμμές είναι καθαρό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
εγώ γενικότερα αν και κοπέλα, δεν το'χω καθόλου με τις δουλειές του σπιτιού...τη μία φορά που επιχείρησα να βάλω ηλεκτρική, με το καλώδιο είχα διαλύσει πίσω μου το μισό σπίτι και στο σιδέρωμα τα ίδια και χειρότερα:P...πιο τσαλακωμένα βγαίνουν από μένα παρά μετά το πλύσιμο, οπότε τις περισσότερες φορές τα κάνει η μητέρα μου...εν τω μεταξύ δεν είμαι κι απ'τους ανθρώπους που βλέπουν μια πεταμένη μπλούζα στο σαλόνι και τρελαίνονται...καμία σχέση! δεν μιλάω για τραγικές περιπτώσεις, αλλά γενικότερα η ακαταστασία σε φυσιολογικά επίπεδα δεν μ'ενοχλεί!ελπίζω βέβαια αυτό ν'αλλάξει όταν θα έχω το δικό μου σπίτι σαν φοιτήτρια γιατί αλλιώς η σωρός απ'τα πράγματα θα φτάνει στο ταβάνι!:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Όσο περισσότερο συμμαζεύει κάποιος,τόσο πιο πολύ του γίνεται συνήθεια και θέλει αυτά που έκανε να τα βλέπει καθαρά.Το θέμα είναι πως η βαρεμάρα δύσκολα κόβεται :redface: Το δωμάτιο μου σχεδόν κάθε μέρα το συμμαζεύω και στις καλύτερες μου κάνω γενική. Έχω αναλάβει και το σιδέρωμα και την κουζίνα κάνω πολύ συχνά. Με την προυπόθεση όλα αυτά όμως ότι θα έχω μουσική :P Είμαι βέβαια ορισμένες φορές αμπλαούμπλα και άγαρμπη όπως και καταστροφή γιατί όταν περνάω τα διαλύω όλα αλλά εγώ θα το νικήσω, όχι αυτό εμένα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
ελπίζω βέβαια αυτό ν'αλλάξει όταν θα έχω το δικό μου σπίτι σαν φοιτήτρια γιατί αλλιώς η σωρός απ'τα πράγματα θα φτάνει στο ταβάνι!:P:D

Ζωή σε εμάς. :P Ο σωρός βρε, η σορός είναι κάτι πολύ πιο creepy από μερικά πράγματα πεταμένα εδώ κι εκεί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top