Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Σκέφτομαι το εξής.
Όταν η φιλία καταλήξει σε σχέση τότε δεν ήταν πραγματική φιλία από την αρχή. Όχι με την κακή έννοια. Απλά ο άντρας από την αρχή σε έβλεπε για σχέση αλλά ήθελε να σε μάθει καλύτερα? το ξεκίνησε σκόπιμα φιλικά? δεν ξέρω. Πάντως από την αρχή σε γούσταρε.
Για πολύ απλά πιστεύω ότι
Άπαξ κι ο άντρας σε δεν σαν φίλη ε ΤΕΛΕΙΩΣΕ. Σε έχει friendzoned.

Γιατί πιάνεις μόνο τους άνδρες; Και σε εμάς το ίδιο δεν ισχύει;

Γνωρίζεις κάποιον και ξεκινάτε να κάνετε παρέα. Αν τον δεις ΜΟΝΟ φιλικά, που σημαίνει όπως ειπώθηκε παραπάνω πως δε σε ελκύει για χ,ψ λόγους (που δεν έχουν να κάνουν μόνο με εμφάνιση παρεμπιπτόντως), είναι επίσημα στη friendzone. :P Αν σου κάνει το μαγικό κλικ, έχει τελειώσει το πράγμα.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν σκοπιμότητες, δεν το νομίζω πάντως. Απλώς έτσι δουλεύουν τα πράγματα. Ακόμη αν βρεις κάποιον να σου αρέσει εμφανισιακά, δε θες να τον γνωρίσεις; Αν τελικά κάνετε σχέση, δε θα είστε και φίλοι; Μερικά σύνολα είναι κοινά όπως έχει αποτυπωθεί και παραστατικά σε προηγούμενο post.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
έχω 6 χρόνια κολλητή ..οπότε συγγνώμη αλλα παίζει και πολύ εύκολα!
Σε τέτοια ζητήματα δεν υπάρχει το δεν μπορώ, αλλά το δεν θέλω!

Υπάρχει το 'δεν θέλω' αλλά υπάρχει και το 'δεν με έλκει ο άλλος/η ερωτικά κι ας είναι και γαμώ τα φιλαράκια!'
Άλλο φιλία, άλλο έρωτας: απλά και ξεκάθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εγω εχω απο την μια, μια κολλητη 10 χρονια που ειναι κουκλαρα αλλα την αγαπαω τοσο και θελω να ειναι κοντα μου μονο ως φιλη!! Απο την αλλη εχω 2-3 φιλες εδω και 5-6 χρονια και εχουμε κανει κατι πολλες φορες στο χαλαρο ειδικα με την μια!! Αλλο φιλια,αλλο αγαπη,αλλο ελξη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
καλα μερικες φορες ομως πιστευω οτι η ελξη σε οδηγει σε σχεση , ειναι νομιζω αυτο που λεμε σου κανει κλικ (και ειχε τυχει σε φιλη μου να μην ξεκινησει απο την αρχη ως κλικ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ των 2 φύλων.. Έχω κολλητό και πραγματικά ποτέ δεν θα μπορούσα να τον δω αλλιώς νιώθω για αυτόν πραγματικά αγνά συναισθήματα κι είμαι ευτυχισμένη που τον έχω δίπλα μου έτσι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ των 2 φύλων.. Έχω κολλητό και πραγματικά ποτέ δεν θα μπορούσα να τον δω αλλιώς νιώθω για αυτόν πραγματικά αγνά συναισθήματα κι είμαι ευτυχισμένη που τον έχω δίπλα μου έτσι... :)

Αυτος τι μπορει να σκεφτεται ομως;;;Ασε που εισαι ακομη 14........θα πας 16-17 και θα καταλαβεις.
Η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει φιλια.Για αυτο και δεν εχω πολλες φιλες,αλλα και με αυτες τις λιγες θα'θελα να κανω κατι μαζι τους.
αρα......:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αυτος τι μπορει να σκεφτεται ομως;;;Ασε που εισαι ακομη 14........θα πας 16-17 και θα καταλαβεις.
Η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει φιλια.Για αυτο και δεν εχω πολλες φιλες,αλλα και με αυτες τις λιγες θα'θελα να κανω κατι μαζι τους.
αρα......:hmm:

Αναλογα τον χαρακτηρα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Κατ 'εμέ υπάρχει φίλια μεταξύ των δύο φύλων...
Οκ, δεν θα πας να πεις οτιδήποτε στον κολλητό σου, γιατί σε διάφορα θέματα θα έχετε εκ φύσεως διαφορετικές απόψεις, αλλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει αυτή η ζήλια -ανταγωνισμός (ακόμα και καλοπροαίρετος) που συναντάς συχνά σε καθαρά γυναικείες παρέες...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Αυτος τι μπορει να σκεφτεται ομως;;;Ασε που εισαι ακομη 14........θα πας 16-17 και θα καταλαβεις.
Η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει φιλια.Για αυτο και δεν εχω πολλες φιλες,αλλα και με αυτες τις λιγες θα'θελα να κανω κατι μαζι τους.
αρα......:hmm:

Εγώ είμαι 14 αυτός όμως είναι 16 :) και ξέρω πολύ καλά ότι αυτά που νιώθει για μένα είναι καθαρά φιλικά.... Ίσα-ίσα που τώρα κοπέλα του είναι η αδερφή μου... :D Και με έχει σαν αδερφή του μου λέει τα πάντα και πράγματα που δεν λέει ούτε στον κολλητό του. Δεν ξέρω αν θα είμαστε έτσι για πάντα- θέλω να πω ότι δεν αποκλείω να αλλάξει κάτι στη σχέση μας- αλλά εγώ θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να μείνουν όλα ως έχουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aioniosMathitis

Νεοφερμένος

Ο aioniosMathitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 74 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όχι δεν υπάρχει πραγματικη φιλία μεταξύ αντρων και γυναικων,και ειμαι απολυτος σε αυτο.:mad:..

σε περιπτωσεις οπου ενας αντρας και μια γυναικα κανουνε παρεα,τουλαχιστον ενας απο τους δυο ενδιαφερεται ερωτικα προς τον αλλον ακομη κι αν δεν το λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όχι δεν υπάρχει πραγματικη φιλία μεταξύ αντρων και γυναικων,και ειμαι απολυτος σε αυτο.:mad:..

σε περιπτωσεις οπου ενας αντρας και μια γυναικα κανουνε παρεα,τουλαχιστον ενας απο τους δυο ενδιαφερεται ερωτικα προς τον αλλον ακομη κι αν δεν το λεει

Διαφωνώ κάθετα.

Έχω 3 κολλητούς εδώ και πάνω από 4 χρόνια.
Τα τελευταία 2 έχουμε έρθει όλοι πολύ κοντά, και μην πάει ο νους σας στο πονηρό με αυτό το "κοντά". Εννοώ ότι αν έχω τις μαύρες μου μπορώ να πάρω οποιονδήποτε από αυτούς τηλέφωνο στις 3 το βράδυ, να με βρίσουν, να με καθησυχάσουν και να πάω ήρεμη για ύπνο.
Μπορώ να τους κάνω πλάκες και να τους δουλεύω ψιλό γαζί χωρίς να σκέφτομαι αν θα θιχτούν.
Τους εμπιστεύομαι πράγματα και μου εμπιστεύονται πράγματα. Το πόσα και το τι είδους είναι στη διακριτική ευχέρεια του καθενός μας, πάντως γενικά έχουμε χτίσει μια αμοιβαία εμπιστοσύνη.

Τώρα αν στο μέλλον βγει ότι με κάποιον από αυτούς θα ταιριάξουμε και ερωτικά, ε καλώς να έρθει. Γιατί να το θεωρήσω από τώρα αναμενόμενη κατάληξη και να αρχίσω να βλέπω παντού συνωμοσίες και κρυμμένα νοήματα που δεν υπάρχουν και να παρεξηγώ καταστάσεις?:worry:

Η φιλία ανάμεσα στον άντρα και στη γυναίκα υπάρχει, και είναι πολύ πιο βαθιά από τη γυναικεία φιλία πολλές φορές.
Δε θα κάτσεις να αναλύσεις με τον κολλητό σου γιατί έφαγες Χ από τον έναν και τι θα κάνεις τώρα και να κλαψουρίζεις και να γκρινιάζεις για τη γαμημένη τύχη σου, ούτε θα κάτσει αυτός να σου εξηγήσει γιατί γουστάρει εκείνη τη γκόμενα. Τουλάχιστον στο βαθμό και στη συχνότητα που αυτό γίνεται μεταξύ φίλων του ίδιου φύλου.
Παρ' όλα αυτά, θεωρώ την αληθινή φιλία σπάνια αντρών-γυναικών σπάνια. Και ανεκτίμητη όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Δεν μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει φιλία μεταξύ ανδρών/γυναικών. Εάν δεν υπάρχει έλξη ως προς την εξωτερική εμφάνιση άλλα τύχει να υπάρχει καλή επικοινωνία = φιλία. Δεν γουστάρονται όλοι μεταξύ τους, αυτό είναι παράλογο.

Δεν λέω, συχνά οι φιλίες αυτές είναι ένα άλλοθι γι' αυτόν που γουστάρει τον άλλον να κάνει παρέα μαζί του, άλλα αδιαμφισβήτητα υπάρχουν και pure φιλίες..

σημείωση: το "θελω να παραμείνουμε φίλοι" μετά την χυλόπιτα δεν νοείται ως τέτοια φιλία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.


Στην εικόνα συνοψίζεται όλη η φιλοσοφία μου περί αυτού του θέματος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Μονο αν ειναι ασχημος ή gay. Το θεμα ειναι τι γινεται αν ειναι ενας ωραιoς gay.

Τρελή γενίκυεση..

Δλδ θελετε να μου πειτε οτι αν οι αντρες ειχατε πχ μια τετοια φιλη
γυναικα.jpeg

και οι γυναικες ειχατε εναν τετοιο φιλο
αντρας.jpeg

δε θα σας περνουσε καν απο το μυαλο εεεε;

Καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Στη δημοσκόπηση έχω απαντήσει θετικά.
Οι απόψεις απ'ότι παρακολουθώ, διύστανται βασει προσωπικών εμπειριών.
Προσωπικά δημιουργώ παρέες και φιλίες με άνδρες και γυναίκες εξίσου.
Κατ'εμέ (αν κι έχω ξαναπαντήσει στο θέμα αν θυμάμαι καλά) η παρέα ή η φιλία με άνδρες είναι άκρως ενδιαφέρουσα. Είναι διαφορετικές οι στιγμές που βιώνει μια τέτοια σχέση και είναι ικανή να διδάξει τον τόσο διαφορετικό τρόπο σκέψης που έχουμε τα δύο φύλα. Θεωρώ τη σχέση αυτή ζωτικής σημασίας και πολύ ανθρώπινη, αρκεί να είναι αμοιβαία τα αισθήματα- όπως ισχύει σε όλες τις σχέσεις. Κι αν γίνει αντιληπτή μια τάση εκτροχιασμού, εκεί απαιτείται αναθεώρηση της σχέσης, γιατί τότε παύει να θεωρείται φιλία- που κι αυτό ισχύει για όλες τις σχέσεις, μόνο που ο εκτροχιασμός απο σχέση σε σχέση, διαφέρει-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δλδ θελετε να μου πειτε οτι αν οι αντρες ειχατε πχ μια τετοια φιλη
View attachment 46464

και οι γυναικες ειχατε εναν τετοιο φιλο
View attachment 46465

δε θα σας περνουσε καν απο το μυαλο εεεε;

Καλα.

Δηλαδή σε ελκύουν όλοι οι μη άσχημοι και με κάθε άνδρα που θεωρείς ωραίο θα ήθελες να κάνεις σχέση; :worry:

Και να περνούσε, μπορεί να περάσει και να μην ακουμπήσει καν, οπότε τι; Ενοχοποιούμε τη σκέψη του «τι θα γινόταν αν» κι αυτό καταστρέφει την όποια φιλική σχέση έχεις αναπτύξει με τον άλλον; Δεν καταλαβαίνω, αλήθεια. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Όχι δεν υπάρχει πραγματικη φιλία μεταξύ αντρων και γυναικων,και ειμαι απολυτος σε αυτο.:mad:..

σε περιπτωσεις οπου ενας αντρας και μια γυναικα κανουνε παρεα,τουλαχιστον ενας απο τους δυο ενδιαφερεται ερωτικα προς τον αλλον ακομη κι αν δεν το λεει

Συμφωνώ..... ένας από τους δυο ενδιαφέρεται και πολλές φορές δεν το παραδέχεται ούτε στον εαυτό του..... Ο χρόνος δείχνει ότι κάποια στιγμή γίνεται κάτι μεταξύ τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δηλαδή σε ελκύουν όλοι οι μη άσχημοι και με κάθε άνδρα που θεωρείς ωραίο θα ήθελες να κάνεις σχέση; :worry:

Κοιτα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν παιζει σε καμια περιπτωση να υπαρχει πραγματικη φιλια μεταξυ αντρας-γυναικας.Τονιζω το "πραγματικη".
Μπορει να φαινεται ως τετοια αλλα στην ουσια δεν ειναι.
Ειναι η φυση μας τετοια.
Παντα υποβοσκει μια ελξη.
Απλα πολλες φορες δεν βγαινει στην επιφανεια λογω συνθηκων και ισως και να μη βγει ποτε.
Αν δοθει η ευκαιρια, ομως, και στους δυο να εκδηλωθουν θα το κανουν.

Σε μια πολυχρονη "φιλια" που υπαρχει μεταξυ καποιου αντρα και μιας γυναικας σιγουρα θα υπαρχουν στιγμες που ο ενας θα γοητευσει τον αλλον χωρις στην ουσια να το καταλαβαινουν οτι τους συμβαινει αυτο.
Μπορεις να γοητευτεις απο το οτιδηποτε στο αντιθετο φυλο.

Αυτο θα συμβει ειτε ειναι ασχημος καποιος ειτε ειναι ωραιος.
Απλα οταν εχεις απεναντι σου καποιον "αντικειμενικα" ωραιο αυξανονται οι πιθανοτητες να σταματησεις να τον βλεπεις μονο ως φιλο.
Και ας μη γινει τιποτα ποτε μεταξυ σας.

Αρα το γεγονος οτι εστω και καποια στιγμη εχεις σκεφτει το "φιλο" σου ερωτικα , αυτοματα αναιρει την ερωτηση του θεματος η οποια ειναι "Αν υπαρχει πραγματικη φιλια μεταξυ αντρα και γυναικας" .

Θα σου πω κι ενα πολυ απλο παραδειγμα.

Μια γυναικα δε θα ειχε προβλημα να την δει μια φιλη της στο μαυρο της το χαλι.

Αντιθετα οταν ειναι να συναντηθει με καποιον φιλο της θα περιποιηθει υποτυπωδως τον εαυτο της.

Κατι λεει αυτο.

Ετσι πιστευω.

Και μην το περιοριζεις μονο στη σχεση.
Σχεση δε θα εκανα φυσικα με οποιον ωραιο/ασχημο θα εβλεπα (δεν ειμαι και νυμφομανης).
Υπαρχει και το απλο φλερτ χωρις να σημαινει τιποτα παραπανω .
Το φλερτ ειναι απολυτα φυσιολογικο να υπαρχει μεταξυ ενος αντρα και μιας γυναικας και ας ειναι και φιλοι.
Ειναι η φυση μας τετοια.
Πως να το κανουμε;;;;
Ειναι αναποφευκτο.

Δε θα φλερταρα ποτε μια φιλη μου :sick: γιατι πολυ απλα δε μου βγαινει.

Δε θα χα προβλημα, ομως , να φλερταρω καποιον φιλο μου. Εστω και για πλακα.

Γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Κοιτα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν παιζει σε καμια περιπτωση να υπαρχει πραγματικη φιλια μεταξυ αντρας-γυναικας.Τονιζω το "πραγματικη".
Δε νομίζω πως ερμηνεύουμε την πραγματική φιλία με τον ίδιο τρόπο και μάλλον εκεί είναι το ζήτημά μας. :redface: Γενικά συμφωνώ μαζί σου για τον ερωτισμό, αλλά όταν αισθάνεσαι έναν άνθρωπο ΦΙΛΟ σου και είσαι εκεί γι' αυτόν όποτε το έχει ανάγκη και χαίρεσαι με τη χαρά του γιατί η φιλία να μην είναι πραγματική; Επειδή ο φίλος σου δε θα χαλιόταν καθόλου αν συνέβαινε κάτι μεταξύ σας ή και εσύ το ίδιο; Αν αυτό δε γεννά ζήλιες και εντάσεις, πού είναι το πρόβλημα;

Δε σημαίνει πως έχει απώτερο σκοπό ο άλλος απαραίτητα, αυτό εννοώ. Τα αισθήματα ίσως να μην είναι αμιγώς φιλικά δεδομένων των ενστίκτων μας αν θες, αλλά υπάρχει πραγματική φιλία. :) Εγώ έτσι το βλέπω.

Θα σου πω κι ενα πολυ απλο παραδειγμα.
Το οποίο και απορρίπτω γιατί δε λειτουργώ καθόλου έτσι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Μια σχεση μεταξυ αντρα και γυναικας θα πρεπει καταρχην να εχει σταθερα θεμελια. Να ξερει ο καθενας τι ζηταει απο τον αλλον και να παραμενει εκει χωρις να ζηταει τιποτε παραπανω. Συνηθως σε μια φιλια γυναικας-αντρα ειναι λιγο δυσκολο να θαψει ο ενας τον αλλο πισω απο την πλατη του να αλληλοζηλευονται ή να κουτσομπολευουν ακατασχετα. Για αυτο το λογο και αυτες οι φιλιες ειναι πιο γερες. Βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να προκυψει κατι παραπανω και αυτο το κατι <<παραπανω>> μπορει να εξελιχθει σε κατι καλο ή σε κατι κακο. Για αυτο ο αντρας και η γυναικα που κανουν παρεα θα πρεπει να αποφασισουν. Φιλια για παντα ή σχεση με επιφυλαξεις?

Καταπληκτικο κειμενο! ολη η αληθεια ειναι εδω μεσα αν και θα εβαζα μια παρενθεση στο γεγονος οτι μια γυναικα αν βλεπει τον αντρα απλως και εντελως σαν φιλο γιατι να μην εμφανιστει μπροστα του αβαφτη και απεριποιητη? Εκτος και αν εχει κομπλεξ γενικοτερα με την ομορφια της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top